IVOROL Internationaal concours hippique Axel 1966 RODE KRUIS KORPS Garage A. Lenos BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING Uit onze omgeving Axel Tanden bkssik-Adem ffis Onbetwist de beste tandpasta Predikbeurten Zondagsdiensten R.K. Kerk Zondagsdienst artsen VIJF BOTEN OP PERKPOLDER-KRUININGEN GELD VOOR UW MEDEMENS I ngezonden ker geen sprake meer van een wachtlokaal. Zijn hier geen termen aanwezig om dit te sluiten. De voorzitter antwoord dat de eerste vraag een beetje een open deur intrappen is, reeds meerdere malen is door ons bij de rijkswa terstaat met klem aangedrongen op verbete ring. Ook reeds samen met de gemeente Hulst, maar steeds zijn de verzoeken afge wezen. Verder hebben wij ons gewend tot G.S. om de toestand daar kenbaar te ma ken, maar zo lang de weg niet aan de pro vincie is overgedragen kunnen zij er niets aan doen. Wanneer de weg is overgedragen zullen wij met klem aandringen op de aan leg van een rijwielpad. Het zal nog wel en kele jaren duren eer de nieuwe weg klaar zal zijn. De last van de zandverstuiving van het op gespoten zand is in het college bekeild. Met het hoofd van rijkswaterstaat is hierover reeds kontakt geweest. De oorzaak is een complex van factoren o.a. het niet inbedrijf zijn van de zuiger met Hemelvaartsdag en het droge weer met harde wind. Door rijkswaterstaat zal getracht worden de last zo gering mogelijk te doen zijn al zal niet alle last weg genomen kunnen worden. Wanneer het volgespoten is zal er teeltaarde over worden gebracht waarna het zal worden ingezaaid. Op de 3e vraag zal de heer Oggel schriftelijk antwoord krijgen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met het dankgebed. R.K. Jeugdhaven Axel Donderdag 2 juni a.s. organiseert R.K. Jeugdhaven een fietstocht door Oost Z. Vlaanderen. Op 'het programma staat o.m. een bezoek aan de Keldermanspoort, de ba siliek te Hulst. Tot slot zal een of andere speeltuin bezocht worden. Ook de organisatie van de a.s. zomerkam pen is rond. In totaal worden dit jaar 10 kampen gehouden. De plaatsen zijn Molen schot, Alphen en Baarle-Nassau. G.J.O. Zaterdag sloot de Gereformeerde Jeugdorga nisatie op feestelijke wijze haar seizoen af. De jeugd werd bij verrassing voor een ech te dropping geplaatst. Met vijf vrachtauto's werden zij op verschillende plaatsen afgezet. Het verzamelpunt boerderij van Hoeve moest met behulp van een blinde kaart opgespoord worden. Onderweg moesten diverse opdrach ten worden uitgevoerd zoals het maken van brancards van hooiruiters, het vervaardigen van poppen van stro e.d. Hiervoor was de dag reeds gezellig doorgebracht door allerlei spelen en volksdansen, terwijl prachtige dia's over Spanje vertoond werden door de heer de Ridder. Een gezamenlijke broodmaaltijd vormde tenslotte de afsluiting van een ge slaagd seizoen. Automobilist rijdt na botsing door Zaterdagmiddag reed L. de F. uit Terneuzen met zijn bromfiets komende uit de richting Magrette over het rijwielpad langs de pro vinciale weg. Uit de richting Zaamslag kwam vanaf Zaamslagseweg een zwarte personen auto de kruising opgereden zonder aan de bromfiets voorrang te verlenen. De F. pro beerde nog een botsing te voorkomen maar reed toch nog tegen het rechter achterspat bord van de auto op, waardoor hij kwam te vallen. De bestuurder van de auto keek even achterom, maar zonder te stoppen reed deze verder in de richting Terneuzen. De F. liep bij de val verwondingen op aan beide han den, de bromfiets werd beschadigd. Ve gade.ing van de N.C.V.B. gehouden op 18 mei j.l. in het jeugdgebouw in de Ke kdreef De presidente mevrouw Weyns-Bakker open de met het lezen van Jes. 41 8-14, haar meditatie handelde over „Vrees niet De spreeks er van deze avond, mevrouw Jonkers uit Breda had tot onderwerp „Een vrouw vaart mee op het schip Europa". Op een voudige en boeiende wijze bracht zij de Eu ropese politiek tot ons. De vormen van sa- ncnweik'ng zoab E.E.G., Eurotom, kolon el a.gemeens^hap, maar ook de Europese vrouwenunie, die de problemen bespreken van het gezin. Op al deze manieren kweekt men begrip tot elkaar. De N.C.V.B. hoopt in september weer bij elkaar te komen. xei ra.lner in de nieuwe werkgroep Cultureel Grensverkeer afgevaardigden van diverse Belgische en Ne derlandse (Zeeuwse) verenigingen op het ge bied van de volksontwikkeling kwamen te St. Niklaas 'bijeen om de mogelijkheden tot samenwerking, op een eerder gehouden ver gadering besproken, nader uit te werken. Ter bevordering van het grensverkeer zal in de toekomst een werkgroep het kontakt tussen deze verenigingen bevorderen en aktiveren. Van Nederlandse zijde wordt deze werkgroep gevormd door vertegenwoordigers van o.m. de volgende verenigingen: Mij voor Ned. Nut, Kath. Federatie, Stichting Cultuur spreiding Zeeland, Nivon, Bond van Ned. Volksuniversiteit, Cultureel Contact Axel, Culturele Raad Terneuzen. Naast dhr. W. H. P. Meerkamp van Emb- den te Middelburg (dir. Stichting Cultuur spreiding Zeeland) als voorzitter van de Ned. werkgroepsleden en dhr. Jan Das te Leuven (diensthoofd Volksopleiding Davidsfonds) hebben als Nederlandse afgevaardigden zit ting in deze werkgroep mevr. R. M. San- derse-Jacobs te Axel en de heren J. H. Stol- te te Hulst, drs. R. Slot te Terneuzen, C. A. v. d. Made te Breskens en H. H. de Lozanne te Oostburg. Door uitwisseling van en bezoeken aan we derzijds te organiseren evenementen, hoopt men de menselijke kontakten in de hand te werken. De eerste manifestatie in het kader van deze samenwerking zal zijn het concert te Aarden burg op 4 juni a.s. te geven door „De Maas- treechter Staar". Reeds om 3 uur zullen de Belgische consulenten (plaatselijke vertegen woordigers) ontvangen worden op het ge meentehuis te Aardenburg, na een bezoek aan de Sint Baafskerk en het museum zul len op het vormingscentrum „De Elder- sc'hans" de toekomstmogelijkheden nader worden besproken. Op vrijdag 16 september vindt te Axel in ho tel „Zomerlust" de volgende werkgroepsbij eenkomst plaats. In het najaar 1966 zal de gemeente St. Niklaas gastheer zijn. De Bel gisch T.V., alsmede Teleac zullen aldaar het vormingswerk in Nederland en België nader toelichten. Dat hier een groot arbeidsterrein braak ligt zal een ieder duidelijk zijn. Naast cultureel wefk kunnen n.l. sportcontacten. jeugduit wisseling (scholen), tourisme (V.V.V.) de ba sisgedachte van het hierboven omschreven doel - de bevordering van het grensverkeer - slechts verruimen. Inwoners van Axel, die aan de ideeële opzet van dit werk willen meewerken, worden daar om verzocht zich te melden bij mevrouw R. M. Sanderse-Jacobs. Rode Kruis wandeltocht Oup 25 juni wordt de 10e Rode Kruis wan deltocht gehouden, waarvoor door het orga niserend comité hard wordt gewerkt om al les tijdig klaar te 'hebben. Aan deze jubileumtocht wordt een rekord aantal deelnemers verwacht. Het ligt in de bedoeling van het comité om na afloop van de tocht 's avonds een attrak- tief programma te doen plaats vinden. Autobotsing Donderdagmorgen omstreeks 8.35 uur reed B. S. E. R. uit Hulst in de Evertsenstraat met zijn personenauto achteruit en botste te gen de achterop komende personenauto van A. de R. uit Axel op. De auto van R. werd aan de voorzijde be schadigd, die van R. aan de achterzijde. De belangstelling voor 2e Pinksterag neemt thans snel toe. Het wordt zonder twijfel een grote dag voor Axel, dat er een eer in stelt de duizenden met Pink steren iets belangrijks te bieden. De aktieve organisatoren laten dan ook niets onbeproefd om het concours hippique dat ni veau te geven dat past bij een gebeurtenis van deze standing. De zeer velen uit Axel die dit weekend reeds een kijkje gaan nemen op het concoursterrein zullen geimponeerd zijn door de aankleding van het terrein, met de keur van hindernissen en de draversbanen daar om heen. Het is dan ook wel een unieke plaats om er een dag door te brengen met het gehele gezin, want ook de kinderen hoeven zich geen moment te vervelen op het uitge strekte terrein temidden der bossen en bij het water. De tribunes noden tenslotte, tegen een ge ringe bijbetaling, tot een heerlijk zitje, van waar men uiteraard een prachtig uitzicht heeft over het gehele terrein. Nog steeds komen er aanmeldingen binnen uit Nederland en België want vooral de Hol- land-België wedstrijd voor de renpaarden is een unicum dat zich misschien nooit meer zal herhalen. Het Concours d'Elegance, de combinatie van de nieuwste modellen personen- en sportwagens enerzijds en een chique ama zone anderzijds staat in het middelpunt der belangstelling. Elf wagens nemen hieraan deel. De radio (NCRV) zal aanwezig zijn voor een opname die om ongeveer 7 uur uitgezonden wordt en het is zeer waarschijnlijk dat ook de televisie opnamen komt maken. Dit wordt echter pas op het laatste moment beslist. Al met al is de conclusie gewettigd dat 2e Pinksterdag een brillante schakel zal zijn in de imposante rij van Axelse hoogtijdagen! ZONDAG 29 MEI Ned. Herv. Kerk 9.00 uur en 10.30 uur Ds. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. 28-29 mei: Dr. KOK 30 mei (2e Pinksterdag): Dr. BOOR Eind volgende week zullen op de veerdienst Perkpolder-Kruiningen vijf veerboten varen. De dienst zal worden uitgebreid met de veer boten Prins Hendrik en Noord-Beveland, die gebruik zullen maken van de zijaanlegin- richtingen, die in de laatste maanden door rijkswaterstaat voor dit doel gereed zijn ge maakt. In Perkpolderhaven is de bestaande aanleginrichting opgeknapt. In de veerha ven van Kruiningen is een geheel nieuwe aanlegplaats aangelegd. De Prins Hendrik, die in noodgevallen op de fuiken vaart, kan ook opzij laden en lossen. De Noord-Beve land is in vroeger jaren gebruikt op het Oosterschelde-traject tussen Kats en Zie- rikzee. De beide veerboten zullen alleen per sonenauto's vervoeren. Ze kunnen er elk dertig hebben. Het ligt in de bedoeling elk schip een an- derhalf-uurdienst te laten varen. In 1946 werd het Rode Kruis Korps van het Nederlandsche Roode Kruis opgericht. Dit korps omvat ruim elfduizend vrijwilligers, die allen bevoegd zijn tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Hiervan zijn ruim vijf duizend helpsters speciaal geoefend in het ver lenen van hulp bij verpleging van zieken en gewonden. De helpers hebben zich vooral toe gelegd op het vervoer van zieken en gewonden. D baesis voor dit korps werd gelegd aan het einde van de tweede wereldoorlog toen al leen nog Zuid-Nederland was bevrijd. De minister van oorlog gaf zijn toestemming tot de oprichting van een tijdelijk „Comité van het Nederlandsche Roode Kruis voor het bevrijde gebied. Direct werd er hulp verleend aan de slachtoffers van de bezetting. Een grootscheepse aktie startte onder het motto „Zuid helpt Noord". Een maand voor de al gehele bevrijding was er de distributie van het zogenaamde Zweedse witte brood. De enorme stroom giften en goederen uit het buitenland, voornamelijk voor het westen van het land, moest worden opgevangen en ver deeld, talloze zieken uit de concentratiekam pen en politieke gevangenissen hadden on middellijk medische hulp nodig, een kwart miljoen Nederlanders werden vermist. In zeer korte tijd echter beschikte het Rode Kruis over mensen en materiaal om op al deze terreinen hulp te verlenen. Maar ook in vredestijd staat het Rode Kruis paraat. Bij een grote ramp is het Rode Kruis vaak de eerste instantie die om hulp wordt verzocht. Daartoe is het ook in staat want overal in het land bevinden zich op strate gische punten magazijnen of depots waarvan de inhoud voldoende is voor de inrichting van een noodhospitaal. In Den Haag is het Centraal Magazijn met tweeduizend bedden met toebehoren, verpleegbehoeften, huishou delijke en administratieve benodigdheden. Verder zijn er nog in het land dertien kring magazijnen en vijftien dependances met een inventaris die bestaat uit de inrichting van een noodziekenhuis voor vijftig tot honderd patiënten en tenslotte 91 rampdepots die elk 94 bedden mettoebehoren,verpleegbehoeften, brancards etc. bevatten. Er kan altijd op het Centraal Magazijn een beroep worden ge daan. Bovendien beschikt het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis nog over een zogenaamde noodcolonne die eveneens in Den Haag is gevestigd, deze bestaat o.a. uit een commandowagen, geluidsinstallatie, troe pencarrier, keukenwagen, kantinewagen en een dokterswagen, die kan worden gebruikt voor poliklinische behandelingen enz. Maar ook onder normale omstandigheden hebben de helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps vele taken. Om er een paar te noemen: jaarlijks zijn er honderden van hen die een week van hun vakantie afstaan om te assisteren op het Rode Kruis hospitaal schip „J. Henry Dunant" of in het Henry Dunanthuis. In de zomermaanden vindt men in de strandposten de vrijwilligers, op de sportvelden treft men de helpers aan, legio zijn de voorbeelden waarbij de colonneleden vrijwillig assistentie verlenen. Ook de afdeling Axel beschikt over goed ge oefende teams, die in tijden van nood de beschikking hebben over een compleet ram pendepot. LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 1600 ma mms BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 A BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2C00 CA VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT Oranjestraat 3 - AXEL - tel. 744 OPMERKER Het concours op Hemelvaartsdag te Axel door de muziekgezelschappen „De Volhar ding" van Zaamslag en „Concordia" van Axel op touw gezet, behoort weer tot hef verleden. Het concours is schitterend geslaagd. Alle deelnemende gezelschappen hebben in „Het Centrum" hun beste beentje kunnen voorzet ten en elk deelnemend gezelschap heeft voor de prestaties die ze hebben geleverd de pun ten gekregen die ze hebben verdiend. Door hard werken en getrouw komen naar de re petities en thuis oefenen kan iedere muziek vereniging het ver brengen. Dat is aange naam voor de directeur die zich alle moeite getroost om het korps op hoger peil te bren gen, maar ook voor het bestuur en de be volking ter plaatse. Wat is er schoner beoefening dan muziek. Ja, ik weet wel, dat er meer hobby's zijn zo als b.v. voetballen maar vergeet niet dat, als men ongeveer vijfendertig jaar is men er mee moet stoppen. Men kan niet meer mee men is uitgerangeerd. Geloof nu niet dat ik tegen voetballen ben, maar wil hiermede te kennen geven dat al is men tweemaal vijfendertig als muzikant nog mee kan. Mij heeft ook nog getroffen, dat vele plaat selijke autoriteiten met hun vereniging wa ren meegekomen. Dat stelt een muziekvereni ging op hoge prijs, als de gezagdragers met bet verenigingsleven meeleven. Axel en Zaamslag beide tachtig jaar, maar grijsaards met jong bloed. Vooral Zaamslag. Daarom vrienden van Axel ziet u wel, dat eensgezindheid al is men een kleine gemeen te veel kan bereiken. Zie Zaamslag en Zuid- zande, twee korpsen die bewondering af dwingen. Concordia betekent toch „eensgezindheid". Bevolking van Axel indien uw jeugd een hob by heeft in muziek laat ze lid worden van „Concordia", een vereniging die zich boven de gezindten stelt en de zondag eerbiedigt (want dan gaat Concordia niet concerteren). Dan pas kan Axel een waardig gezelschap krijgen, hun stad ter ere. Concordia res parvae crescut Door eendracht worden kleine dingen groot. J. v. Fraeyenhoven Plein 36, Zaamslag

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2