Algemene vergadering WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" Gemeenteraadsvergadering van 24 mei 1966 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 MEI 1966 80e Jaargang no. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De vergadering stelde de begroting 1966 vast, waarvan het tekort ondanks een alge mene verhoging van het geschot van 25 nog een bedrag aangeeft van 22.424,04. Bij de opening van de vergadering in „Het Centrum" te Axel sprak de dijkgraaf P. van' Hoeve de volgende rede uit: Het is juist een jaar geleden, dat wij de eerste werkvergadering hebben gehouden. Wanneer ik deze periode overzie, meen ik te kunnen constateren, dat er in deze beginfase een zodanige hoeveelheid werk verricht is, dat ik niet gedacht had, dat dit uitgevoerd: zou kunnen worden. Ik wil wel bekennen dat mij de moed wel eens in de schoenen is gezonken, overziende de arbeid, die gevraagd werd. Maar met de voortreffelijke medewerking van de toen nog waarnemende hoofdambte naren, de heren Kusee en v. d. Waa en de,: heer van der Waa zal het mij niet euvel dui den dat ik vooral de heer Kusee noem, om-' dat deze toendertijd een dubbele furiktie had te vervullen, welnu met hun medewerking zijn wij er in geslaagd althans enige taken aan te vatten en gedeeltelijk tot een einde te brengen. Dit hebben wij niet kunnen pres teren mijne heren, dan met uw volle mede werking. Ik wil u allen hartelijk dank zeggen voor het begrip dat u hebt getoond voor de positie van het dagelijks bestuur in deze zin, dat het niet mogelijk was alles in één keer juist en goed te organiseren. Wij zijn ons er van bewust, dat u verschillen de dingen door de vingers hebt willen zien omdat u het inzicht had, dat in deze nieuwe konstellatie er ook voor het dagelijks bestuur vele puzzles opdoemden, waarvoor niet op stel en sprong een geëigende oplossing was te vinden. Op de vorige gehouden vergadering heeft ir. Bos van de cultuurtechnische dienst een uiteenzetting gegeven over de waarde van 'n bodem- en hoogtekaart van ons gebied. Ik acht het niet nodig nader op de woor den van de heer Bos in te gaan. Zij spra ken voor zichzelf. Wel heeft mij aan het denken gezet, wat in de uitgebreide dis cussie na genoemd betoog naar voren kwam. En dan doel ik op de geopperde mogelijkheid, om bij Axel-Sassing een afwatering te kre- eren op het kanaal Gent-Terneuzen. Nu het vrijwel zeker is, dat de waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen geen kans ziet een spaarbekken te stichten zuide lijk van Axel om het aflopende water, dat wij uit België moeten ontvangen, op te slaan, is een nadere bezinning op de toekomstige wa terhuishouding van ons ambacht geboden. Overigens een woord van lof voor de be reidwilligheid van de waterleidingmij om al le gegevens die zij in de loop van de jaren heeft verzameld, ter inzage te verstrekken. Deze gegevens hebben betrekking op de hoe veelheid water, die op bepaalde punten pas seert, op de kwaliteit, blijkend uit vele mon sters, het verval in de belangrijkste afvoer- wegen, de oppervlakte die via zekere punten lozing vindt, kortom een schat van gege vens, voor ons van groot belang. Terugkerend naar het uitgangspunt, n.l. een mogelijke afwatering op het rijkskanaal roep ik u in herinnering, dat momenteel in het kader van de kanaalwerken, rijkswaterstaat zelf bij het uitdiepen gebruik maakt van een buisleiding, waardoor water vermengd met slib in spuitvakken wordt gepompt en dat na bezinking van het slib het water weer terug het kanaal in gaat. Hiermee blijft men dus binnen het raam van de kanaalwerken, wat dus voor ons geen aanknopingspunt kan zijn om besprekingen te openen. Een ander facet is, dacht ik, de toenemende verzilting van het kanaal. Een verschijnsel, dat zich in de loop der jaren in steeds ster kere mate manifesteert. Wanneer u spreekt met de direktie van enkele fabrieken langs het kanaal, komt steeds de klacht naar vo ren: Wat is het water toch zoutl Voor de fabrieken zijn grote hoeveelheden water no dig en hoe zouter dit is, hoe meer moeilijk heden men ontmoet. En met alle begrip voor de pogingen, die door het bureau kanaalwerke,n worden onder nomen om de zoutting bij de sluizen te Ter- neuzen te weren door middel van samenge perste lucht, heb ik echt niet veel illusies op dit terrein. Daartoe wijs ik op de ernstige klachten die u steeds kunt vernemen uit de randstad Holland, voornamelijk van het hoog heemraadschap Delfland, waarvan de dijk graaf voortdurend de vinger waarschuwend opheft: „Pas op voor de toenemende verzil ting. Houd het Westland, houd de randstad toch bewoonbaar". En met dit voor ogen, mijne heren, kunt u zich wel voorstellen, dat men zo nu en dan huiverig wordt bij het aanschouwen van al die schone plannen, die uitgevoerd worden. Ik meen, dat een kritische beschouwing brood en broodnodig is. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het be paalde industriële bedrijven, nu nog vol ent housiasme voor de spektaculaire werken, dat het hen straks zwaar opbreekt. Tegen deze achtergrond meen ik mijn ge dachten te moeten plaatsen over een moge lijk samengaan van rijkswaterstaat en wa terschap. Ons ambacht zal in de nabije toe komst forse maatregelen moeten nemen, ten einde de waterhuishouding in goede banen te leiden. En wanneer ik dan zie, dat grote hoeveelhe den meer of minder goed, althans niet zout water bij Othene nutteloos de zee in stro men, dan vind ik dat verdrietig. Dit zou zo goed gebruikt kunnen worden om verdergaande verzilting van het kanaal tegen te gaan, vooral nu zo'n grote verrui ming zijn beslag krijgt. Ik heb mij door oudere mensen later ver tellen dat er tientallen jaren geleden volop gevist werd in het kanaal. Kom daar nu eens om. Geen spiering laat staan een kabeljauw is er nog te vangen. Een gevolg van de ver vuiling, de verzilting. De vraag dringt zich toch wel sterk naar vo ren, mijne heren, of een samengaan tot we derzijds nut hier niet de aangewezen weg wordt. En dat de mogelijkheid aanwezig is, is momenteel duidelijk aantoonbaar, door de werkzaamheden, die u dagelijks bij Axel- Sassing kunt zien. Voordeel: enerzijds minder verzilting van ka naalwater en daardoor voor de daaraan lig gende industrieën betere produktieomstan- digheden. Anderzijds voor ons waterschap minder grootscheepse werken teneinde de waterhuishouding in de hand te houden. I'k dacht dat het tijd wordt over deze ma terie de besprekingen te openen met de daartoe bevoegde instanties zo mogelijk ge volgd door studies, op welke wijze dit het beste gerealiseerd kan worden. Er gaan de laatste dagen stemmen op, dat de overheidsuitgaven beperkt moeten wor den, dat prioriteiten vastgesteld moeten wor den. En tot mijn grote verbazing las ik, dat ook de uitvoering van de deltawerken voor zouden komen op de lijst, waar temporisatie mogelijk is. Ik moet hiertegen een ernstig woord van protest laten horen. Met alle respékt ,met alle begrip en over tuigd van de noodzaak, dat de grootste, de mooiste, de beste schouwburg van heel Euro- po in Rotterdam moet staan, maar, mijne he ren, wanneer wij onze zeeweringen zouden verwaarlozen, dan zou het moment wel eens kunnen komen dat wij geen „Doelen" meer nodig hebben. Dat het dan gaat om het naakte bestaan „to be or not to be". Als wij tegen deze achtergrond twee projec ties plaatsen, de ene de veiligheid, de andere aktiviteiten, die het leven veraangenamen of welke ook maar, och, ik dacht, dat dan de keuze niet moeilijk is. Ik spreek de stellige hoop uit, dat zelfs de gedachte dat er ge tornd zou kunnen worden aan de eerste en voornaamste voorwaarde voor onze samen leving, n.l. het bestaan op zich, bij niemand op zal komen. DE AGENDA Een voorstel ot het vervaardigen van bodem en hoogtékaarten werd zonder stemming aan genomen. Het betreft hier een gebied van 6.590 ha voor het opmaken van een hoogtekaart en voor een bodemkaart een gebied van 6.390 ha. Dit verschil komt omdat de van Lynden- polder reeds gekarteerd is. Het aangenomen voorstel bestaat uit twee delen en wel ten eerste om aan de stichting bodemkartering te Wageningen opdracht te geven voor het maken van een bodemkaart en ten tweede de heidemaatschappij de hoog- tekaarten te laten maken en het opnemen van de hoofdwaterleidingen. Bij de behandeling van de begroting 1966 vond de heer C. van Hoeve de verhoging van het geschot met 25 veel te hoog. De voorzitter gaf nog een toelichting waar om dit voorstel ter tafel ligt waarna er geen verdere vragen meer werden gesteld. De begroting in zijn totaliteit werd z.h.s. aangenomen. De rondvraag die over het algemeen het le vendigste deel van een vergadering is, ging zonder vragen voorbij, zodat de gehele agen da binnen een uur was afgewerkt. Afwezig met kennisgeving: mevr. Folkersma- Staal en de heren P. J. van Bendegem en J. Vink. De voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke opent de vergadering met het ambtsgebed. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen Een schrijven over de luchtverontreiniging is voor de heer D. J. Oggel (G.P.V.) aanlei ding te vragen of het niet van belang is om kontakt op te nemen met omliggende gemeen ten om een aktie op touw te zetten om de verontreiniging tegen te gaan. De voorzitter antwoordt dat het niet de eer ste maal is dat de luchtverontreiniging in het gesprek komt. Wij krijgen regelmatig advie zen hieromtrent van deskundigen. Het college is van oordeel dat het in onze streek nog niet alarmerend is, mocht het toenemen dan zullen wij niet aarzelen het in tegraal aan de orde te stellen. Hiermee wordt de discussie gesloten. AANKOPEN Van het Waterschap Axeler Ambacht werd aangekocht twee percelen, samen groot ong. 1250 m2, teneinde het verloop van de weg te kunnen corrigeren en de mogelijkheid van doortrekken van het rijwielpad te kunnen scheppen aan de Zuidsingel (reconstruktie- plan). De heer Oggel vraagt of de aankoop is be doeld voor de aanleg van een rijwielpad of voor omlegging van de Zuidsingel. Als het voor het rijwielpad is ben ik er voor, is het voor omlegging dan stem ik tegen aldus de heer Oggel. De voorzitter antwoordt dat de aankopen voor het rijwielpad zijn. Om dezelfde reden werd aangekocht van me vrouw J. P. S. Moes-Rinn te Axel twee per celen, te samen groot ongeveer 130 m2, ge legen aan de Zuidsingel. VERKOOP PERCELEN GROND Aan de heer H. Michels te Terneuzen een perceel groot ong. 450 m2 aan de Van Mid- delhovenstraat. Aan de heer de Meurichy te Clinge een per ceel groot ong. 72 m2 gelegen aan de Han- delstraat. Aan de heer G. Ypma te Apeldoorn een per ceel groot 110 m2 gelegen aan de Savornin Lohmanlaan. Aan de heer S. B. Poulsen te Axel een per ceel groot ong. 10 m2 gelegen aan de Elzas- straat. Aan de heer EI Lambert te Axel een per ceel groot ong. 285 m2 gelegen aan de El- zasstraat. Aan de heer J. C. den Hamer te Axel een perceel groot ong. 180 m~ gelegen aan de Elzasstraat. Aan de heer J. J. Kolijn te Axel een per ceel groot ong. 250 ur gelegen aan de Fer- dinandstraat. Aan de heer J. Walker te Axel een perceel groot ong. 250 m~ gelegen aan de Ferdi- nandstraat. Aan N.V. Gebrs. van der Poel een perceel aan de Westsingel, groot 1500 m2 voor de bouw van acht woningen. Dit onder intrek king van de verkoop van een perceel aan de Thorbeckelaan. Het garanderen van een geldlening groot f 2.500.000, - aan te gaan door de stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel De raad heeft bij zijn besluit van 29 maart 1966 geganrandeerd de door de Stichting Al gemeen Bejaardencentrum Axel te sluiten kasgeldleningen, resp. groot 1.500.000,-: en 1.000.000,- voor de financiering van de stichting van het algemeen bejaardencen trum te Axel. Het bestuur van genoemde stichting is in de gelegenheid de beide kasgeldleningen te con solideren door het aangaan van een geldle ning, groot 2.500.000, met de Rijks postspaarbank te Amsterdam. De voornaamste voorwaarden waaronder de ze lening zal worden verstrekt zijn: Looptijd 40 jaar. Aflossing in 40 gelijke jaar lijkse termijnen. Rente 6%% per jaar, half jaarlijks te voldoen. Koers 100%. Datum van opneming 1 juli 1966. Garanderen van de lening door de gemeente. Aangezien deze voorwaarden aannemelijk zijn hebben B. en W. aan het sluiten van de le ning hun goedkeuring verleend. De raad keurde het voorstel zonder bespre king goed. Aan de Stichting Katholieke Levensschool voor jonge werknemers in ZeeuwsCh-Vlaan- deren te Sluiskil werd een subsidie verleend van 70. - per leerling uit Axel, zijnde totaal 1.128,75 voor het jaar 1965. Voor het jaar 1966 is een voorstel inzake het ver lenen van subsidie nog in onderzoek. Naar aanleiding van de 4e wijziging van de gemeentebegroting voor 1966 merkte de heer Oggel op 'blij te zijn dat de Liniedijk nu wordt verbeterd. De heer Oggel vroeg verder te wachten met het beschikbaar stellen van een bedrag voor het woonwagenkamp tot het re gionale kamp er is. Door te wachten komt het regionale kamp er misschien vlugger al dus de heer Oggel. Wethouder C. van Bendegem antwoordt dat de toestand er erg slecht is, er moet wat aan gedaan worden. De beschikbaar gestelde 3000, hebben we zeker nodig. Er zouden klachten van de Sassing komen wanneer op het regionale kamp zou worden gewacht. Naar de vakante betrekking van kleuterleid ster aan de openbare kleuterschool „Rood kapje" hebben drie sollicitanten gereflec teerd. Uit de voordracht: 1 Mej. L. M. van Beek te Arnhem; 2 Mej. I. Cortvriendt te Axel; 3 Mevr. E. P. M. Visser geb. van Schaik te Axel kreeg mej. van Beek 9 stemmen en mej. Cortvriendt 1 stem. Het voorstel om instemming te betuigen met het schrijven van de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening van 15 april 1966, inzake grotere vrijheid op het gebied van de contingentering, lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescherming en geleidelijke intrekking woonruimtewet 1947, werd door de raad stilzwijgend goedgekeurd. Rondvraag De heer Oggel stelt de volgende vragen: le Hij zegt in een dagblad een artikel te hebben gelezen dat de weg van Absdale naar Westdorpe zal worden doorgetrokken. Nu wordt er aan de weg Axel-Kijkuit niets meer gedaan. De toestand van deze weg is slecht. Nu wilde ik vragen of B. en W. genegen zijn er achter aan te zitten dat er iets aan gedaan wordt. 2e De zandvlakte nabij de watertoren heeft aan de bewoners van de Kinderdijk grote last bezorgd met de harde wind. Kan hier iets ondernomen worden? 3e In het wachtlokaal op het Szydlowski- plein zijn verkeerde toestanden Hier is ze- AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Haltjaar-abonnement: Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bi| kontrakten oeiangnjke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1