HET WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" OPENBARE VERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 21 MEI 1966 80e Jaargang no. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN komt op 24 mei in vergadering bijeen 102.000 voor bodem en hoogtekaarten Op dinsdag 24 mei a.s. wordt om 15 uur in „Het Centrum" te Axel een algemene ver gadering gehouden van ,t waterschap „Axeler Ambacht". Naast de vaststelling van de begroting voor 1966 komt als voornaamste punt aan de orde een voorstel tot het doen vervaardigen van bodem- en hoogtekaarten. In de vergadering van 21 april heeft ir. J. Bos van de cultuurtechnische dienst een uit eenzetting gegeven over het nut van die kaar ten. Aan de stichting Bodemkartering te Wage- ningen is prijsopgaaf gevraagd voor het ver vaardigen van de bodemkaart en aan de N.V. Grontmij te De Bilt en de heidemaatschappij te Arnhem voor de hoogtekaart om het ge bied binnen het waterschap, waarvan nog geen kaarten aanwezig zijn. DE HOOFDWATERLEIDINGEN Het opmaken van de hoogtekaart betreft een gebied ter grootte van 6590 ha. Voor de bo demkaart betreft het een gebied van 6390 ha (de Van Lijndenpolder is reeds gekarteerd). Tevens is aan de beide cultuurmaatschappijen verzocht een prijsopgave te verstrekken voor het opmaken en in kaart brengen van de hoofdwaterleidingen tot een totale lengte van 25 km. De kosten van het vervaardigen van de bodemkaart door de stichting Bodemkar tering bedragen 99.684, - Hiervoor wordt het rapport geleverd met gekleurde kaarten in tweevoud en boorregister in enkelvoud. De le vering van één extra exemplaar is aan te be velen. Daar tijdens het onderzoek eerst zal blijken of kaarten met gegevens per boring (o.a. af wijkende lagen) nodig zullen zijn, wordt voor gesteld voor één extra kaart 1500 op te nemen. De totale kosten zullen dan volgens de gegevens 101.534,— bedragen. In verband met mogelijk te verwachten méérwerk kunnen de kosten afgerond op 102.000,- worden gesteld. LUCHTFOTO'S De opgegeven prijzen voor het vervaardigen van de hoogtekaart door de twee genoemde maatschappijen lopen ver uiteen. De prijsop gave van de N.V. Grontmij bedraagt 7,40 per ha., hetgeen een totaalbedrag vordert van 48.766, terwijl de kosten voor het opne men van de hoofdwaterleidingen 6250, - bedragen. De totale kosten volgens de opgave van de N.V. Grontmij bedragen dus 55.016,-. Als basis wordt gebruikt de door de N.V. Aerocarto te vervaardigen cal que van luchtfoto's. De prijsopgave van de heidemij bedraagt 4,20 per ha., hetgeen een totaalbedrag vor dert van 27.720, - wanneer gebruik wordt gemaakt van de door de topografische dienst vervaardigde calques van topografische kaar ten en 4,45 per ha., hetgeen een totaalbe drag vordert van 29.370, waneer de zelfde methode wordt gevolgd als door de Grontmij is voorgesteld. De kosten* voor de opnamen van de hoofdwaterleidingen bedra gen 4010, - Volgens de eerstgenoemde methode, welke de voorkeur verdient, aangezien deze ook is gevolgd voor de ruilverkaveling Canisvliet en de ruilverkaveling Koewacht, zullen de to tale kosten volgens de aanbieding van de Kon. Ned. Heidemij bedragen 27.720, -• +- 4010,- 31.730,-. Bij de uitvoering met methode „luchtfoto's" geven de prijsopgaven een verschil van 21.636, - ten guste van de heidemij te zien. Bij de uitvoering met methode „topogra fische kaart" bedraagt het verschil 23.286,- ten guste van de heidemij. Gezien het voren staande wordt voorgesteld le. aan de stichting Bodemkartering op dracht te geven tot het vervaardigen van een bodemkaart voor de prijs van 15, per ha of in totaal 99.684,-' (inch 4% omzetbelasting) met één extra rap port met gekleurde kaarten a 35Ö ter wijl gerekend dient te worden op het vervaardigen van één extra kaart met gegevens per boring (o.a. afwijkende la gen) waarvan de kosten 1500 gulden bedragen. De kosten van deze werkzaam heden kunnen ten laste van de begroting 1968 worden gebracht; 2e. aan de heidemaatschappij opdracht te geven tot het vervaardigen van een hoog tekaart en het opnemen van de hoofdwa terleidingen voor een totaal bedrag van 31.730 gulden. De kosten van deze werk zaamheden kunnen ten laste van de be groting 1967 worden gebracht. DE BEGROTING Zoals uit de aanbiedingsbrief en de begroting zelf blijkt is de begroting 1966 aangeboden met een tekort op de gewone dienst van 465.776,38. In de verschillende districtscommissieverga deringen die onder leiding hebben gestaan aan één van de gezworenen in het desbetref fende district, is de begroting toegelicht. Het dagelijks bestuur stelt voor het voorlopig geschot 1966 voor de ongebouwde eigendom men te verhogen met 25, - per ha. Het voorlopige geschot zoals dat in 1966 zal worden opgelegd, zal in eerste instantie be staan uit het bedrag, gebaseerd op het ge schot volgens de begrotingen 1965 van de opgeheven Dolders en waterschappen met eventueel aangebrachte correcties, vermeer derd met een bedrag van 5, - ingevolge een besluit van 8 oktober 1965. Voor 1966 wordt dit bedrag verhoogd met 30, - zijn de 5, - algemene verhoging 1965, doorwerkend in 1966 en 25,- alge mene verhoging 1966. Voor de gebouwde eigendommen komt het hierop neer, dat behalve hetgeen door opge heven polders en waterschappen reeds aan heffing gebouwd werd opgelegd, in 1966 zal worden geheven 1% over 1965 (voor de 5 algemene verhoging) van de belastbare op brengst voor de grondbelasting volgens het kadaster; 1% voor de in 1966 doorwerkende algemene verhoging 1965 en 5% voor de al gemene verhoging 1966. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het toegroeien naar de door G.S. vast te stel len gemiddelden van het geschot voor de on gebouwde en van het geschot voor de ge bouwde eigendommen en met de verrekenin gen wegens voor- en achterstand in openbare werken en wegens bezittingen en schulden. van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG 24 MEI 1966, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en medelingen 4. Voorstel tot het wijzigen van staat B, be horend bij de 20e wijziging van de „Sa laris- en Loonverordening 1959" 5. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer H. Michels te Terneuzen 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Handelstraat, aan de heer R. de Meurichy te Clinge 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Savornin Lohmanlaan, aan de heer G. Ypma te Apeldoorn 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzastraat te Axel 9. Voorstel tot aankoop van grond van het Waterschap Axeler Ambacht 10. Voorstel tot aankoop van grond van me vrouw J. P. S. Moes-Rinn te Axel 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer E. Lambert te Axel 12. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat (plan oost) aan de heer J. den Hamer te Axel 13. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat (plan oost) aan de heer J. J. Kolijn te Axel 14. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat aan de heer J. Walker te Axel 15. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Westsingel, aan gebr. van der Poel N.V. te Terneu zen, onder intrekking van het raadsbe sluit dd. 30 november 1965, no. 1268 16. Voorstel tot het garanderen van een geld lening, groot 2.500.000, - aan te gaan door de Stiohting Algemeen Be jaardencentrum Axel 17. Voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de Stichting Katholieke Le vensschool in Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1965 18. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wij ziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 19. Voorstel tot het benoemen van een kleu terleidster aan de Openbare Kleuter school „Roodkapje" te Axel 20. Voorstel om instemming te betuigen met het schrijven van de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening van 15 april 1966, nr 415927, inzake grotere vrijheid op het gebied van de 21. 22. contingentering, lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescherming en geleidelijke intrekking Woonruimte- wet 1947 Rondvraag Sluiting. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de door de heer Maas in de vorige vergadering gestelde vraag om de leegstaande woningen Polenstraat 4 en 6 te slopen, het volgende mede Het perceel Polenstraat 4 is bij het uitbrei dingsplan oost bestemd tot openbaar groen en is in verband daarmede door de gemeente aangekocht om te worden gesloopt. De be stemming van het naastgelegen perceel Po lenstraat 6 is echter niet gewijzigd, zodat er voor de gemeente geen aanleiding tot bestaat deze woning te kopen. Het is ons bekend, dat de eigenaar van dit perceel verbouwplannen heeft. Om financiële en technische redenen wordt voorhands met het slopen van Polen straat 4 daarop gewacht. Inmiddels is het om liggend terrein zoveel mogelijk opgeruimd. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 6 mei 1966 is de ar beidsovereenkomst met mevrouw C. Doesburg-Goldhagen als maatschappelijk werkster beëindigd met ingang van 1 juni 1966; b. aan J. Pilon is bij ons besluit van 6 mei 1966 eervol ontslag verleend als brand wacht 2e klasse bij de Vrijwillige Brand weer, ingaande 10 mei 1966; c. bij ons besluit van 6 mei 1966 is aan M. C. de Feijter eervol ontslag verleend als brandwacht bij de Vrijwillige Brandweer, ingaande 10 mei 1966; d. bij ons besluit van 6 mei 1966 is F. W. Schutz benoemd tot brandwacht bij de Vrijwillige Brandweer, ingaande 10 mei 1966. Harmonie „Concordia" In een der nummers van de Axelse Courant september 1964 schreven wij: „In het num mer van 17 juni 1857 van het Nieuws- en Advertentieblad (voorloper Terneuzense Cou rant) kwam dit bericht voor „Naar men verneemt zal op aanstaanden woensdag den 17den dezer, ter gelegenheid der verjaardag van H.M. de Koningin (de eerste gemalin van koning Willem III Sophia van Wurtenberg) het muziekgezelschap Harmonie Concordia, alhier, zich des avonds ten lYi ure op de Markt laten horen". Wij schreven er toen bij: „In 1857 bestond dus in Axel een harmonie „Concordia". Deze harmonie is niet blijven bestaan, tenminste bestond ze in 1885 niet Internationaal Concours Hippique te Axel De traditionele 2e Pinksterconcoursen te Axel beloven dit jaar bijzonder interessant te. wor den. Het aktieve bestuur der Concours Hippique- vereniging is er n.l. in geslaagd zeer span nende nummers te laten verrijden, zodat er werkelijk voor „elck wat wils" wordt ge bracht. Het hoogtepunt zal voor velen zijn de Hol land - België wedstrijd voor renpaarden en dravers. Voor het eerst in de geschiedenis ko men hier de beste jockey's der beide landen tegen elkaar in het strijdperk, met als inzet de grote bocaal met de inscriptie „Kampioen der Renpaarden 1966". Vooral de Belgische jockey's, tot dusver heer en meester op de piste te Axel, zullen alles op alles zetten om de bocaal mee naar het zuiden te nemen. Aan deze rennen nemen 30 paarden deel, met o.a. aan Nederlandse zijde de 2-voudige kam pioene Edelweisz, gereden door de crack jockey W. Kaczorowski, opgeleid op het be kende entrainement van Frangois Delbrassine op de grote baan te Duindicht. Haar grote tegenvoeter zal hier zijn de Bel gische merrie, Meimie, de hypersnelle renner van de stal de Tavernier te Waereghem. Er worden 5 courses gereden van 1800 en 2400 m. De piste is 15 m. breed. Het aantal nummers die dag bedraagt 23 en er nemen 150 paarden en pony's aan deel, w.o. 50 pony's. Uit Brabant komen de Nederlandse kam pioenen, de ponyclub „De Bosruiters" te Waalre met 2 achttallen. In de namiddag ge ven ze een prachtig carousselnummer. De andere Ponyclubs zijn „De Kleppertjes" uit Axel, de „Haringruiters" te Biervliet, „De Honteruiters" te Kloosterzande, „De jonge Paardebloem" te Goes en „De Oranjeruiter tjes" te Willemstad (N.B.) In het namiddagprogramma komen ze uit in Springconcoursen voor de finales, terwijl ze in de morgenuren allen hun dressuurpro- gramma's vertonen. In totaal komen er 6 springconcoursen. Een geheel nieuw programmapunt is het Con cours d'Elégance. Een kombinatie van de fraaiste en nieuwste merken personenwagens in kombinatie met een amazone te paard er naast. Het gaat hier om de prijs voor het „schoonste geheel". Een lust voor het oog De middag wordt geopend door de voorzitter van de Zeeuwse Bond van Land. Rijverenigin- gen der Kon. Ned. Federatie, Jhr. Mr. L. P. Quarles van Ufford. In het namiddagprogramma vindt ook de trekking plaats van de grote verloting met als inzet een geheel afgerichte 6-jarige New Forest Ponymerrie. Een kostbaar bezit en een dure hoofdprijs Aan de muziekvereniging „Concordia" zal daarna een nieuwe Standaard worden aange boden, haar voornamelijk door de bevolking buiten de kom geschonken. Dit gehele samenspel van ruitersport, auto show, muziek en charme, waarborgt een heerlijke ontspanningsmiddag voor duizenden. De prachtige door bossen omzoomde gras velden van de onvolprezen Concoursterreinen verwachten de gasten. De tribunes staan klaar. Het wordt groot feest in Axel meer. Maar medailles van deelname aan festi vals in de jaren 1853 en 1854 en van deel name aan festivals te Ertvelde, Clinge en Wachtebeke in de jaren 1845, 1850 en 1853 geven zekerheid van een bestaan van dit mu ziekgezelschap in die jaren". Wij dachten daaraan, toen ons dezer dagen een medaille getoond werd met aan de ene zijde de opdracht met het jaartal 1857 en aan de andere zijde het wapen van de gever. We schreven verder, dat in 'n advertentie van 1886 gevraagd werd of allen, die nog in het bezit waren van instrumenten, toebehorende aan het vroeger alhier bestaan hebbende mu ziekgezelschap, dezelve wilden inleveren bij de heer F. Dieleman, drukker uitgever in de Weststraat. Het oude Concordia was dus nog niet zo heel lang geleden opgeheven. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 Halfjaar-abonnement: cent. Hoofdredaktie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen f4,25 Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Buitenland f 6,50 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1