HET PREMIESPAARPLAN LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 7 MEI 1966 80e Jaargang no. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op 1 mei trad de Algemene premiespaarwet in werking. Een spaarregeling voor miljoenen deelnemers Met het Premiespaarplan kunnen sparen ingezetenen van Nederland, in de leeftijds groep van 21 tot en met 59 jaar, met een belastbaar inkomen van ten hoogste 15.000 per jaar. Daarbij geldt één beperking, die van belang is voor de leeftijdsgroep van 21 tot 30 jaar gelijktijdige deelneming aan de Zil vervloot en het Premiespaarplan is niet mo gelijk. De groep van potentiële deelnemers telt onge veer 3.500.000 personen. Vijftig gulden spaarpremie, belastingvrij. Het spaarbedrag is ten hoogste 250 per deelnemer per jaar de spaairpremie van twintig procent is vrij van fiscale en sociale lasten. Dit komt neer op een maximale premie van vijftig gulden per deelnemer en van hon derd gulden per echtpaar per spaarjaar. De spaarpremie is extra de premie wordt uitbetaald boven de rente of het dividend die de besparingen eventueel zelf opleveren. De premie wordt toegekend vier kalenderjaren na het jaar waarin de besparing is verricht. De bedragen, gespaard tot en met 31 decem ber 1966, geven in 1971 recht op premie. Besparingen die zijn verricht in 1967, komen in 1972 voor premie in aanmerking enz. Op deze spaartermijn zijn twee uitzonderin gen. Bij het overlijden van de deelnemer en - onder bepaalde voorwaarden - bij het beëindigen van contracten, ingevolge welke besparingen worden verricht, ontstaat recht op premie direkt na het overlijden of na beëindiging van het contract. Spaarvormen. De deelnemers kunnen spaarpremie ontvan gen over besparingen in de vorm van: - betalingen tegen de uitreiking van spaar- bewijzen - betalingen voor de aankoop van effecten - betalingen van levensverzekeringspremies of spaarkasinschrijvingen - aflossingen op hypothecaire leningen, ook in coöperatief verband - aflossingen op vaste garantiekredieten (voor de middenstand, de landbouw en de tuinbouw). Deelneming met meer dan één spaarvorm is mogelijk, maar een deelnemer kan ten hoogste over 250, - per spaarjaar spaarpremie ont vangen voor echtparen geldt een maximum van 500, Spaarbewijzen. Een nieuwtje voor Nederland zijn de spaar bewijzen, die worden afgegeven bij het sparen in contanten. Tegen storting van vijfentwin tig gulden bij een spaarbank' boerenleenbank, raiffeisenbank, postkantoor, bank of bouw fonds, ontvangen de deelnemers een spaar- bewijs. Bij inlevering van het spaarbewijs krijgt de deelnemer zijn vijfentwintig gulden terug, plus de rente èn indien aan de voorwaar den is voldaan vermeerderd met de pre mie. Een spaarbewijs afgegeven in 1966, geeft bij inlevering in 1971 recht op een bedrag van ongeveer 35, - Bij alle instellingen is de rente, die wordt toegekend, gelijk. Bij de afgifte van het eerste spaarbewijs ont vangt de deelnemer een op zijn naam gestelde spaarkaart. Die kaart moet hij met de spaar bewijzen bewaren en hij moet de spaarkaart tonen bij de aankoop en ook bij de inlevering van spaarbewijzen. Effectenbewijzen. Ook nieuw zijn de effectenbewijzen, die no dig zijn voor het sparen via de aankoop van effecten. Tegen betaling van 25, - ontvangt de deelnemer een effectenbewijs. De effecten bewijzen worden afgegeven door instellingen die bemiddelen bij de aankoop en de ver koop van effecten. Met gebruikmaking van effectenbewijzen kan de deelnemer - bij de instelling die de ef fectenbewijzen aan hem heeft afgegeven effecten kopen. Is het aankoopbedrag bijvoor beeld 130, - dan kan de deelnemer ten hoogste vijf effectenbewijzen afgeven. Het resterende bedrag wordt op de gebruikelijke manier betaald. De effecten worden, met de effectenbewijzen, onder verantwoordelijkheid van de instelling, bewaard tot de spaartermijn is verstreken. Na afloop van de spaartermijn wordt de spaar premie uitgekeerd. Tussentijdse verkoop van de effecten is mo gelijk. Wil de deelnemer tezijnertijd spaar premie ontvangen, dan kan hij verzoeken om teruggaaf van de betrokken effectenbewijzen. Voor elk bewijs dat hem wordt teruggegeven, betaalt de deelnemer 25, - Bij inlevering na voltooiing van de spaartermijn krijgt de deelnemer per effectenbewijs vijfentwintig gulden terug plus de premie. Tussentijdse inlevering is toegestaan, maar dan vervalt het recht op premie. De deelnemer kan ook spaarpremie ontvan gen over de aankoop van zogenaamde spaar - effecten hiervoor hoeft hij geen gebruik te maken van effectenbewijzen. De spaareffecten die krachtens de wet van 27 juni 1963 alleen aan kleine spaarders kun nen worden afgegeven, zijn namelijk reeds op naam gesteld. Levensverzekering- spaarkas, hypothecaire lening, garantiekrediet. Bij de overige spaarvormen gaat het om be sparingen die worden verricht ingevolge een contract. Met het oog hierop zijn enkele be palingen speciaal voor deze spaarvormen in de regeling opgenomen. Met het oog op deze besparingen heeft de regeling terugwerkende kracht tot 1 januari 1966. Zo levert een hypotheekaflossing, be taald per 1 januari 1966, een spaarpremie op in het jaar 1971. Verder komt het voor, dat de jaarlijkse be sparingen bij deze spaarvormen hoger zijn dan het maximum van 250, - per jaar. Indien dat het geval is en de deelnemer is gehuwd, kan zijn echtgenoot over het reste rende bedrag (tot een maximum van 250, per jaar) spaarpremie ontvangen voorwaar de is dat die echtgenoot voldoet aan de regels die voor deelneming gelden. Als een gehuwde deelnemer betalingen ver richt die als spaarvorm gelden, en hijzelf b.v. wegens zijn leeftijd geen spaarpremie kan ont vangen, kan zijn echtgenote over die betalin gen wél premie krijgen indien zij aan de voor waarden voor deelneming voldoet. Tenslotte is er een regeling getroffen voor de beëindiging van contracten. In afwijking van de regel, dat de spaarpremie, over de bespa ring die in een bepaald jaar is verricht, wordt uitbetaald nadat vier kalenderjaren zijn ver streken, kan bij beëindiging van een contract de spaarpremie ineens worden uitbetaald. Dit is alleen mogelijk indien, gerekend vanaf 1 januari 1966, ten minste gedurende vier jaren besparingen zijn verricht. Is dat niet het geval dan wordt de premie op de gebruike lijke manier telkens na 4 jaar uitbetaald. Termijn voor premie-aanvraag. Als de spaartermijn is voltooid moet de deel nemer zelf aan de betrokken instelling vragen om uitbetaling van de spaarpremie. Dit ver zoek moet, om administratieve redenen, wor den gedaan vóór een bepaalde datum. Laat de deelnemer die periode voorbijgaan, dan ver valt zijn recht op premie. Voor het aanvragen van de premie gelden de volgende regels - de premie moet worden aangevraagd in de loop van het vijfde jaar na het jaar waarin de besparing is verricht. Heeft de deelnemer b.v. in 1966 een hypotheek aflossing betaald, dan heeft hij van 1 ja nuari tot en met 31 december 1971 de gelegenheid om de premie aan te vragen. - in geval van overlijden en bij beëindiging van contracten kan de premie worden aan gevraagd tot en met 31 december van het jaar dat volgt op het jaar waarin de deel nemer is overleden of (het contradt is beëindigd. Welke instellingen De instellingen die willen meewerken aan de uitvoering van de Algemene Premiespaarwet- moeten daartoe zijn aangewezen en ook bij de overheid een bereidverklaring hebben inge diend. Het is daarom wenselijk dat degenen die willen deelnemen aan het Premiespaar plan eerst informeren, of de instelling die ze hebben gekozen, valt onder de groep van uit voerende instellingen èn of de besparingen, die men verricht, voldoen aan de regels van het Premiespaarplan. Introductie van het Premiespaarplan. Aan de nieuwe spaarregeling zal in samen werking met de uitvoerende instellingen op zo groot mogelijke schaal bekendheid worden gegeven. Deze voorlichting is erop gericht de inhoud van de regeling onder de aandacht te brengen van de potentiële deelnemers. Dit zal gebeuren via de pers, via een landelijke advertentie-campagne, door middel van de televisie, de radio en ook via affiches en bro chures. Een pakket spaarregelingen. Het Premiespaarplan is in zekere zin het sluitstuk van het stelsel van spaarregelingen, die tot stand zijn gekomen sinds 1958, het jaar waarin de Jeugdspaarwet in werking is getreden. Het pakket bezitsvormingsmaat regelen omvat - het spaarplan De Zilvervloot (Jeugdspaar- wet-1958) - de Premiespaarregeling Rijksambtenaren (1960) - de vrijstelling van fiscale en sociale lasten voor werkgeversbijdragen aan werknemers in het kader van premie- en winstdelings- spaarregelingen (1961). - de fiscale faciliteiten voor bezitsvorming met betrekking tot effecten (1963). Ook is er het Besluit bevordering eigen wo- ningbezit, dat dateert van 1956. In voorbereiding is nog een regeling inzake de bestemming van een fonds van honderd miljoen gulden uit de Breedbandtransactie. Drie nieuwe treinverbindingen voor Zeeland Met ingang van de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen op 22 mei a.s., krijgt Zeeland er in de namiddag en de vroege avonduren drie snelle verbindingen naar en van Holland bij. Deze treinen, die tussen Bergen op Zoom en Vlissingen alleen zullen stoppen in Goes en Middelburg, arriveren in Vlissingen om 17.09, 18.09 en 19.09. In tegengestelde rich ting vertrekken deze treinen uit Vlissingen om 17.16, 18.16 en 19.16 uur. Bovendien krijgen alle Zeeuwse stations een extra late verbinding tot Roosendaal, namelijk een trein die om 23.03 uit Vlissingen vertrekt en om 0.09 u. in Roosendaal arriveert. Tussen 25 juni en 27 augustus zullen er op zaterdag twee Schelde-expressen rijden, resp. uit de richting Amsterdam en Zwolle, die om 11.03 u. en 11.28 u. in Vlissingen aankomen. Deze Schelde-expressen vertrekken uit Vlis singen om resp. 12.40 en 12.58 uur. '45-Jarige Belgische arts verdronken Donderdagmiddag omstreeks 3 uur is in het recreatiegebied ,,De Braakman" een 45-jarige Belgische arts, de heer Rodts uit Oostkamp (bij Brugge), verdronken. Dokter Rodts was met zijn echtgenote aan het zeilen toen hun boot omsloeg. Beiden poogden zwemmend de oever te bereiken. De heer Rodts werd ver moedelijk door vermoeidheid overmand en verdronk voor de ogen van zijn echtgenote. De enige zeiler die op de plas was, was de heer Stuij uit Terneuzen, waarschuwde zo snel mogelijk het personeel van de Isabella- jachtwerf dat onmiddellijk met een reddings- vlet uitvoer. De redding kwam echter te laat; alleen de echtgenote kon worden opgepikt, terwijl van 't slachtoffer geen spoor meer te bekennen was. De arts was lid van de zeilvereniging „De Braakman". Gisteravond was het slachtoffer nog niet ge vonden. Burgemeester Reuser hartelijk gehuldigd bij koperen jubileum ,,Ik ben maar een heel klein jubilarisje", zei Burgemeester mr. J. I. M. Reuser van Sint- Jansteen tijdens een bijzondere raadsverga dering, belegd ter gelegenheid van zijn ko peren jubileum als burgervader van St. Jan steen. Hij bedoelde waarschijnlijk, dat de viering van koperen jubileums niet zo erg ge bruikelijk meer is. De huldigenden veront schuldigden zich met de op til zijnde gemeen telijke herindeling. „We willen, voor het te laat is, nog even de kans aangrijpen u te huldigen", vierden zij als motto. Zij verbon den er de wens aan, dat mr. Reuser ook na de effectuering van de herindelingsplannen in de omgeving zal zijn. Wethouder L. de Kerf sprak namens de raad. Hij gaf een opsomming van al hetgeen ver wezenlijkt is gedurende de ambtsperiode van mr. Reuser. Dat bleek nogal wat te zijn. De lijst was echter niet volledig, zoals uit de toe spraken van anderen zou blijken. Gemeente secretaris F. Francken betoogde, dat men des tijds met de benoeming van mr. Reuser tot burgemeester van Sint-Jansteen een goede en wijze daad heeft gesteld. Hij prees het in mr. Reuser, dat die oog heeft voor bestuurlijke en menselijke verhoudingen. Pastoor W. Baars, sprekende namens de parochies te St.- Jansteen en Heikant, vergeleek de burge meestersloopbaan van de jubilaris met een „tot nog toe half opgerookte sigaar" die een aangename geur heeft verspreid. Emeritus pastoor J. Preijers schetse mr. Reuser als een lichtend voorbeeld voor zijn gemeentenaren en als een man, die een hoge opvatting van zijn ambt heeft. Hij zei voorts, dat gemeente en kerk in nauwe samenwerking veel tot stand hebben kunnen brengen en nog kunnen brengen. Waarnemend burgemeester P. V. M. Ver- cauteren van Clinge merkte de jubilaris aan als een trouw en gewaardeerd bezoeker van de vergaderingen van de vereniging van bur gemeesters en secretarissen, als een zeer com petent commissaris van de waterleidingmij., die als zodanig de belangen van zowel de ge meente als de „waterleiding" dient en ten slotte als een burgemeester, die ervoor ge zorgd heeft dat St.-Jansteen in zijn bestuurs periode een van de mooiste gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen is gebleven. De heer W. Bartz loofde de aktiviteiten, die mr. Reuser ontplooit op het gebied van de volks huisvesting. Opperwachtmeester A. Wegewijs roemde de prettige samenwerking, die mr. Reuser altijd met de rijkspolitie heeft betracht en willen onderhouden. Na afloop van de vergadering brachten de muziekverenigingen „Sint-Jan" en „Heikant" de burgemeester en zijn gezin een serenade. In Terneuzen Baggermolen in haven gezonken. Zeven opvarenden stapten over op een baggerbak. In de Westbuitenhaven te Terneuzen is woensdagavond de baggermolen .Holland XI' gekapseisd en binnen een kwartier gezonken. Nog net voor de molen in de diepte verdween, konden de zes bemanningsleden en een kan tonnier van rijkswaterstaat overstappen op een baggerbak, die er naast lag te laden. De molen is eigendom van de baggermaatschappij .Holland' uit Hardinxveld en was bezig met het uitvoeren van normale onderhoudswerk zaamheden in de zeehaven van Terneuzen. Omstreeks zes uur kwam er plotseling met één van de 400-liter emmers van de molen een enorm groot en lang voorwerp naar bo ven dat zich met een uitstekend eind door de bodem van het vaartuig boorde. De molen maakte onmiddellijk water en begon lang zaam te kapseizen. Voor de zeven mensen die zich aan boord bevonden was dat een vol doende reden de molen te verlaten en over te stappen op een langszij liggende baggerbak. Om kwart over zes verdween de molen op enkele centimeters na, geheel onder water. De berging zal overigens wel met de nodige problemen gepaard gaan, aangezien de molen geheel op zijn kant ligt. De zes bemannings leden zijn in de loop van de avond in Ter neuzen ondergebracht. De kantonnier bevond zich aan boord van de molen voor controlewerkzaamheden. Niemand van hen heeft enig letsel opgelopen. Wel zijn vrijwel alle bezittingen van de opvarenden op de gezonken molen achtergebleven. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnemerlt: Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1