SPORTNIEUWS UIT ONZE GEWESTEN Venetië sterft langzame verdrinkingsdood Kampioenschap 3-banden van het distrikt Zeeuwsch-Vlaanderen Stad zakt elk jaar 2,5 millimeter dieper in zee' Bekendmakingen VOETBAL Axel - Zeeland Sport vroegtijdig bij de stand 0 - 0 gestaakt De Zeeuwse derby Axel - Zeeland Sport ver liep in een sportieve sfeer, waarbij door beide elftallen goed voetbal werd te zien gegeven. Niemand had dan ook kunnen denken dat de goed leidende scheidsrechter Deijkens uit Roosendaal 6 minuten voor tijd het eind signaal zou moeten fluiten. Dit alles vond zijn oorzaak in een strafschop die Axel werd toegekend, nadat Hans Herman in het strafschopgebied onderuit werd ge haald. Zeer terecht kende de aribiter voor deze overtreding een strafschop toe- waarop ook door Zeeland Sport geen aanmerkingen wer den gemaakt. Verbunt plaatste zich achter de bal en schoot in de linkerhoek, doelman De Ridder wist te stoppen maar had zich reeds verplaatst voordat de bal was gespeeld. Om deze reden moest de strafschop opnieuw worden genomen. Dit was voor de Zeeland Sport-spelers Rieteco en De Brabander te veel en zij bedreigden de scheidsrechter, die hen naar de kleedkamer verwees. Aan deze opdracht voldeden deze spelers pas, toen be stuur en medespelers hen buiten de lijnen brachten. Verbunt nam opnieuw de straf schop, maar weer liep De Ridder te vroeg uit en wist te stoppen. Voor de derde maal moest Verbunt die zeker door dit alles nerveus was geworden - de penalty nemen, nu schoot hij via de paal de bal buiten. Weer was De Ridder te vroeg gestart en ook aanvoerder De Kraker liep te snel in, doch nu was dit de scheidsrechter ontgaan en mocht Zeeland Sport met een doelschop het spel hervatten. De animo tot verder spelen bleek echter bij Zeeland Sport te zijn verdwenen. Nadat de scheidsrechter reeds tweemaal had gefloten om het spel te hervatten, gaf men hier geen gehoor aan, waarna hij zes minuten voordat de speeltijd was verstreken voor de laatste maal floot. Het was zeker jammer dat dit alles was voorgevallen want voor die tijd was alles in goede sfeer verlopen. De wedstrijd begon met een gelijk opgaande strijd. In de 5e minuut was er een misverstand in de Axel" verdediging, maar De Kraker schoot naast het lege doel. Na 10 minuten spelen kreeg Sheilds een kans, maar doelman De Ridder wist het gevaar te keren. Eén minuut later een goede voorzet van Verstraeten, maar de kopbal van Herman gaat juist naast. Hierna weet Zeeland Sport even grote druk op het Axelse doel te leggen, maar de ver dediging blijft de baas. In de 20e minuut schiet Sheilds op de lat, de terugspringende bal wordt goed ingeschoten door Verstrae ten, maar ten koste van corner weet De Ridder te redden. Vlak hierna weet Her man door te breken en schiet in, buiten be reik van De Ridder, maar op de doellijn is een van de Zeeland Sport verdedigers, die de bal weet weg te spelen. Axel blijft sterk aandringen en krijgt vele corners te nemen. Uit een van deze corners weet de mee naar voren gekomen Schepper hard in te schieten, maar met een fraaie safe weet De Ridder weer te keren. In de 40e minuut plaatst Verstraeten een vliegend schot maar ook nu is De Ridder op de juiste plaats en stompt de bal corner. Drie minuten voor rust weet De Kraker door te breken, maar van korte afstand schiet hij een tam schot precies op doelman Verpoorte. De rust gaat in met dubbel blank. Na de thee heeft Axel het beste van het spel. Doelman De Ridder krijgt dan ook veel te verwerken' waarbij Vrouwe Fortuna hem ze ker niet in de steek Iaat. Zo kan De Ridder in de 12e minuut een vrije trap, die van richting is veranderd, stoppen. In de 18e minuut heeft Axel pech wanneer een hard schot van Schep per precies voor langs uitgaat. Axel bleef tot de reeds besproken strafschop sterk op het vijandelijke doel beuken, maar successen bleven uit. Sprang-AZVV 4-2 Op een moeilijk bespeelbaar terrein heeft AZVV in Sprang twee kostbare puntjes ver speeld. Hierdoor zijn de promotiekansen aan zienlijk gedaald. Sprang, dat het eerste half uur volledig in de verdediging werd gedrukt, kwam in de 21e minuut tegen de verhouding in op een 1-0 stand. Een ongevaarlijk lijkende voorzet van links belandde precies op het hoofd van de ex-Longa speler Poulides en rustig carambo leerde de bal achter de verbouwereerde Van den Broeke. Enkele minuten later wos het gelijk. Uit een van de vele corners wist Wie- land met een fraaie omhaal de betrouwbare doelman Vos te verschalken. Merkwaardig was het- dat na dia doelpunt het AZW- offensief sterk verminderde. Nog voor de rust profiteerde linksbuiten Vos van een mis verstand in de AZW-defensie en dat be tekende 2 - 1 Na de rust trokken de Axelaars met man en macht in de aanval. Dit werd hun echter noodlottig, want de verdediging werd hier bij verwaarloosd. De thuisclub, die in deze sportief gespeelde wedstrijd niet te verlie zen had, bleef rustig voetbal spelen.. Nadat het AZVV-doel reeds enkele malen aan een doorboring was ontsnapt, bekroonde Pou lides in de 13e minuut een snelle aanval met een prachtig doelpunt (3-1). Ook het vierde Sprang-doelpunt kwam van de voet van Poulides. AZVV, dat zich inmiddels gewonnen had gegeven, wist tien minuten voor het einde uit een strafschop van Die- leman de stand nog wel tot 4-2 te redu' ceren en had zelfs twee minuten vóór tijd opnieuw uit een strafschop nog op 4 - 3 kunnen komen, maar ditmaal kon doelman Vos de minder goed ingeschoten bal stop pen. De overwinning voor Sprang mag alleszins verdiend worden genoemd. Vooral het laatste kwartier van de eerste helft en tijdens de ge hele tweede helft speelden de Brabanders be ter voetbal dan de Zeeuwsch-Vlamingen. Had AZVV, dat deze middag erg nerveus speelde, in de eerste minuut niet een uitstekende scoringskans om zeep gebracht en was enkele minuten later een keihard schot van de rechts buiten niet juist langs het doel gesuisd, dan had deze wedstrijd een heel ander verloop kunnen hebben. DUIVENSPORT „De Verwachting" hield prijsvlucht uit Albert Snelheid eerste duif was 1487 meter. Snel heid laatste prijswinnende duif 1326 meter. Uitslag 1. E. van Ecke 2. J. Giele 3. E. van Dorsselaer 4. K. Verbunt5. A. Lip pens 6. en 8. Ch. Tieleman 7. Jos. Vinke 9. J. Brugge en 11. J. Lensen en de Visser. BILJARTEN Zaterdag speelde de biljartclub P.O.P. een wedstrijd tegen de club T.M.W. te Sluis. Met een gering verschil van 13 punten wisten zij de Sluizenaren op eigen bodem te verslaan. Zondag 17 en 24 april werden wedstrijden gespeeld om het kampioenschap van het dis trikt Zeeuwsch-Vlaanderen 3-banden, in café „De la Paix" in de Noordstraat. Toen zondagovand alle deelnemers 5 van de 7 partijen hadden gespeeld, hadden R. Dieleman en Ch. Reijns elk met 4 gewon nen partijen de leiding. J. Picavet, F. de Rijk en K. de Koeijer hadden elk 3 gewon nen partijen. Th. van Eenennaam, R. van de Remortel en F. Dieleman sloten de rij met elk één gewonnen partij. Zondag 1 mei zullen de resterende partijen worden gespeeld en deze zullen zeker de nodige spanning en goed biljart te zien geven. Vele Nederlandse toeristen hebben in de af gelopen jaren Italië bezocht en zeer velen zullen dat ook in het komende vakantie seizoen doen. Venetië was en is een onder brekingspunt op de reisprogramma's van hen die een open oog hebben voor kunstschatten en historische schoonheden. Geen wonder, want de betoverende stad, die uit het glin sterende groene water van de zee oprijst, laat bij iedereen een onvergetelijke indruk na. De parelgrijze en roze bouwwerken, de koepels van de kerken en de spitse schach ten van hoge torens bieden de toeschouwer reeds van verre een imponerende aanblik. De dagen van deze prachtige stad lijken ech ter geteld, want de stad zinkt met een ge middelde snelheid van 2,5 millimeter per jaar in zee. In 1961 sloten ingenieurs een periode van twee jaar af, waarin zij opme tingen hadden verricht vanaf een vast punt op het vaste land naar ongeveer honderd oriëntatiepunten door de hele stad verspreid. Hun bevindingen werden vergeleken met de berekeningen uit 1908. Daarbij kwam vast te staan, dat een standbeeld midden op de Campo San Stefano maar liefst dertien cen timeter was gezakt. Trouwens, op elk van de opgemeten plaat sen was enige verzakking geconstateerd. De vooruitzichten voor de stad Venetië zijn niet bepaald rooskleurig te noemen. Als oorzaak wordt onder meer de fundering genoemd. Tijdens de periode tussen de vijfde en de ne gende eeuw vestigden zich op de eilandjes van de tegenwoordige stad de vastelandbe woners, die voor de barbaren op de vlucht waren geslagen. De uitgewekenen gebruik ten voor de fundering van hun huizen en gebouwen gepunte boomstammen, die zij in de modder dreven. Daarna bouwden zij hou ten vloeren op de palen. Volgens dit systeem heeft men voor vrijwel elk gebouw in Vene tië de fundamenten gelegd. De Salute-kerk, een gigantisch bouwwerk, schijnt op meer dan anderhalf miljoen door mensenhanden geplaatste palen te rusten. Door de invloed van het water zijn de palen nu voor het grootste deel vergaan, waardoor de beneden verdiepingen van de huizen in natte, onbe woonbare ruimten zijn veranderd. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de bevolking van het historische deel van de binnenstad, die nu ongeveer 125.000 inwoners telt, de wijk naar andere oorden neemt. De laatste vijf tien jaar hebben vijftig duizend mensen Ve netië de rug toegekeerd. Wel een bewijs, dat de stad een periode van verval doormaakt. De vraag is nu hoe de toekomst er voor Venetië, dat op honderdtwintig vlakke eilandjes is gebouwd en wegens het ontbre ken van auto's, bussen, motoren en fietsen een waar paradijs voor de voetganger is, uit ziet. Overstromingen Het wtaer van de Adriatische Zee komt de lagune, waarin Venetië ligt, door drie ingan gen binnen. Als een krachtige wind samen valt met hoog tij en een lage barometerstand, wordt het water hóóg opgestuwd. Het water blijft dan zolang in de lagune, dat de vol gende vloed daar nog bovenop komt. Het wereldberoemde San Marcoplein wordt dan een zilt meer van soms 75 centimeter diep te. De bewoners waden dan door het slijk of laten zich door potige kruiers op de rug dragen. Het zoute water stijgt in de lobby's van de hotels langs het Canal Grande tot kniehoogte. Karpetten, sofa's, stoelen, kort om alle verplaatsbare meubelen worden ijlings naar hoger gelegen oorden gebracht. Het openbare vervoer wordt in die gevallen gestaakt, omdat zelfs kleine motorbootjes niet meer onder de laagste bruggen door kun nen varen. Schoolkinderen verzuimen hun lessen, zij moeten thuis wachten tot het eb wordt. Allerlei koopwaar wordt waardeloos, omdat het water de magazijnen binnen stroomt en aangezien dergelijke overstromin gen zich regelmatig voordoen, is geen enke le verzekeringsmaatschappij bereid tegen de ze calamiteiten te verzekeren. Tot voor kort kwamen deze overstromingen zelden voor. Tussen 1867 en 1947, een periode van tach tig jaar, waren het er twintig. Tussen 1958 en 1965, binnen een tijdsbestek van zeven jaar dus, werd Venetië vijfentwintig maal overstroomd. Indien de bodemverzakkingen blijven voortduren, zoals dit de afgelopen twintig jaar gebeurde, staat het vast, dat het aantal overstromingen zich zal uitbreiden. De meeste Venetiaanse huizen zullen binnen veertig jaar gelijkvloers bijna voortdurende onder water staan. Miljarden lire nodig Venetië bevindt zich in een wanhopige situa tie. Het is duidelijk, dat vrijwel alle funda menten dienen te worden vervangen. De re paraties zijn echter kostbaar. Om deze te kunnen uitvoeren, moet de huiseigenaar wachten op de schoonmaakbeurt, die zijn kanaal elk jaar van gemeentewege krijgt. Ge durende die tijd zou hij dan de fundering moeten laten repareren, als hij het tenminste kan betalen. De overheid komt de huiseige naren tegemoet door veertig procent van de kosten bij te dragen, maar de meesten kun nen de resterende zestig procent niet op brengen, zodat dergelijke werkzaamheden maar zelden worden uitgevoerd. De afgelo pen tien jaar hebben rijk en gemeente 300 miljoen lire verstrekt (ongeveer 1% miljoen gulden). Men zal echter begrijpen dat voor het behouden van de stad geen miljoenen maar miljarden lire nodig zijn. De tijd dringt, want eentiende deel van alle huizen is al niet meer te redden, een zesde deel moet radicaal worden gerestaureerd, ter wijl de rest aan reparatie toe is. In januari van dit jaar heeft de Kamer van Afgevaar digden van het Italiaanse parlement een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij dertig .miljard lire (ongeveer 175 miljoen gulden) werden bestemd voor noodzakelijke publie ke werken in Venetië en voor het behoud van het historische centrum van de stad. Het wetsontwerp is thans bij de Senaat in behan deling en men verwacht, dat de goedkeuring niet lang op zich zal laten wachten. Toch is ook dit bedrag niet voldoende om het voort gaande verval van de stad een halt toe te roe pen. Dit karwei is te omvangrijk om alleen door Venetië zelf te worden verricht. Hei is dan ook begrijpelijk, dat er stemmen opgaan, die wijzen op de noodzaak van een grote geldinzameling over de gehele wereld, want KONINGINNEDAGVIERING KOMT IN NTS-JOURNAAL Het NTS-journaal zal zaterdagmoren op namen maken van de viering van Koninginne dag in Axel. De opnamen, die dezelfde avond zullen worden uitgezonden, worden gemaakt tijdens het hijsen van de vlaggen en de aubade die de schoolkinderen burgemeester M. K. van Dijke voor het gemeentehuis zullen brengen. NATIONALE DODENHERDENKING OP WOENSDAG 4 MEI 1966 De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op woensdag 4 mei 1966 de Nationale Dodenherdenking zal worden gehouden; dat van 19.45 tot 30 seconden vóór 20.00 uur de kerkklokken zullen luiden; dat om 19.59 uur door de burgemeester van Axel een krans zal worden gelegd bij het Poolse monument aan de Zeestraat. Hij wekt de inwoners van Axel op: 1. des avonds door het leggen van een een voudig tuiltje bloemen deel te nemen aan de bloemenhulde, die om 20.02 uur ter herdenking van de gevallenen bij het Poolse monument aan de Zeestraat zal kunnen worden gebracht; 2. van des avonds 6.00 uur tot zonsonder gang van de particuliere woningen de vlag gen halfstok te hangen; 3. van des avonds 6.00 uur tot 9.00 uur geen openbae vermakelijkheden te houden; 4. die avond geen lichtreklames te doen branden; 5. om 20.00 uur precies *wee minuten stilte in acht te nemen. Axel, 18 april 1966 De burgemeester, M. K. van Dijke. BEVRIJDINGSHERDENKING OP 5 MEI 1966 De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op donderdag 5 mei 1966 de bevrijding van Nederland zal worden herdacht. Van 8.15 tot 8.30 zullen de kerkklokken luiden. Om 8.30 uur zullen de leerlingen van de in onze gemeente gevestigde onderwijsinstel lingen bij het Poolse monument aan de Zee straat staan opgesteld, waarna a. het bevrijdingsvuur bij dit monument zal worden ontstoken b. de vlaggen bij het monument zullen wor den gehesen, terwijl c. na deze plechtigheden gezamenlijk het Wilhelmus zal worden gezongen. Hij verzoekt alle inwoners van Axel om; 1. des morgens om 8.00 uur de nationale vlag uit te steken 2. zoveel mogelijk om 8.30 uur bij het Pool se monument aanwezig te zijn. Axel- 18 april 1966 De burgemeester voornoemd, M. K. van Dijke. INGELEVERDE GELDIGE KANDIDATEN- LIJSTEN RAADSVERKIEZING. NUMMERINGSZITTING CENTRAAL STEMBUREAU 1. Van de voorzitter van het hoofdstem bureau is mededeling ontvangen welke geldige kandidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente zijn ingeleverd. Van 28 april tot en met 2 mei 1966 kunnen bij het centraal stembureau door zitting heb bende raadsleden verklaringen worden inge leverd, waarbij een kandidatenlijst voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen. Formulieren voor deze verklaringen zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. 2. De voor de kiezers toegankelijke zitting van het centraal stembureau voor de num mering van de kandidatenlijsten zal worden gehouden op 3 mei 1966 a.s. des voormiddags om 10 uur in het stadhuis. Axel, 27 april 1966. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Axel, M. K. van Dijke. het bestaan van de stad met al zijn kunst schatten en historische bouwwerken is niet alleen een zaak van Venetië alleen en zelfs niet alleen van Italië, het is een wereldbe lang. Een dergelijk plan heeft men voor het behoud van een aantal Nubische tempels op initiatief van de Unesco reeds voor een groot deel kunnen verwezenlijken. Wel dient er onverwijld te worden gehandeld, anders kan men wellicht over enkele decennia Venetië nog slechts in de fotoboeken bekijken.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3