NIEUWS UIT ONZE GEMEENTE Fa. J. C. VINK NIEUW GEBOUW VOOR L.T.S. AXEL AANVULLING OP HET FEESTPROGRAMMA In het feestprogramma in ons vorig nummer ontbrak nog het volgende pro gramma-onderdeel 10.00-12.00 uur: KINDERSPELEN op het Szydlowskiplein. Leerlingen lagere scholen. De route van de middagoptocht is als volgt Szydlowskiplein - Markt - Walstraat - De Ruijterstraat - J. de Moorstraat - Crijnssenstraat - Kanaalkade - de Hont- straat - Olivierstraat - Te Waterstraat - Van Middelhovenstraat - Bosplein - Ka naalkade - Zeestraat - Weststraat - Markt - Szydlowskiplein. De route voor de avondoptocht is als volgt Szydlowskiplein - Markt - Weststraat - Kerkdreef - Oosterstraat - Julianastraat - Pr. Hendrikstraat - Mecklenburgstraat - Pironstraat - Beatrixstraat - Bern- hardstraat - Bylocquestraat - Wilhelmi- nastraat - Stationsstraat - Weststraat - Markt - Szydlowskiplein. N.V.S. HEEFT REDEN TOT TEVREDENHEID Zaterdag j.l. hield de oost Zeeuwsch-Vlaamse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken haar jaarvergadering in het Ge- zellenhuis te Axel. De voorzitter, de heer R. C. van Kerkvoort, toonde zich buitenge woon tevreden over het afgelopen jaar. De loterij ten bate van de uitzending van suikerzieke kinderen naar ',Bos en Duin" groeide uit tot een groot succes. De opbrengst bedroeg 24.00, - Ook het ledental ging in opwaartse richting en steeg tot 213. Ver heugend is ook dat er een West Zeeuwsch- Vlaamse afdeling in oprichting is. Alle af tredende bestuursleden werden herkozen. De directeur van de NVS, de heer J. Rotte, stond uitvoerig stil bij de vele voordelen die het lidmaatschap van de NVS biedt. Groot se plannen staan op het programma, zoals de stichting van een diabetisch -centrum, waar zowel kinderen als bejaarden gedu rende een bepaalde tijd verzorging kunnen krijgen. De overheidssteun is echter even redig met het ledental, zodat dé leden werving een belangrijk facet van actie zal gaan vormen. Tot slot vertelde de heer P. J. Brand uit Hulst over de opgravingen aan de dubbele poort, welke causerie hij toelichtte met kleurendia's. Dit vormde een mooie bekroning van deze geslaagde jaarvergadering. BROMFIETS TEGEN AUTO Maandag te 17.45 uur reed H. de B. uit Axel met zijn bromfiets over de Polenstraat. Op de kruising met de Crijnssenstraat verleende hij geen voorrang aan de van rechts komende personenauto, bestuurd door M. H. uit Ter- neuzen, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Hierdoor werd de B. gewond en werd door dokter Schiltman, die de eerste hulp verleende, naar zijn woning vervoerd. De bromfiets werd zwaar beschadigd, de auto liep lichte schade op. WIELRIJDSTER KWAM TEN VAL Dinsdagavond omstreeks 6 uur reed mej. N.B. uit Axel met haar fiets door de Wilhelmina- straat. Een bezemsteel, die zij meevoerde, kwam op. een gegeven moment in haar voor wiel terecht, waardoor zij over haar stuur heen vloog en op de straat neerkwam. Hierbij liep zij hoofdwonden en een hersenschudding op. Dokter Schiltman, die de eerste hulp ver leende, liet haar per ambulance naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoeren. KLAAR-OVERTJES AANGEREDEN DOOR BROMFIETS Woensdagmiddag reed P.J. van E. uit Axel per bromfiets de Stationsstraat in. Van E. had geen erg in de klaar-overtjes R.N.D. en R.F. van de Chr. Nat. school en kwam met hen in botsing. Beide klaar-overtjes liepen lichte verwondingen op. HENK DE RIDDER ZEEUWS KAMPIOEN le KLASSE SCHAKEN Door de beslissingspartij tegen P. Duvekot uit Borssele te winnen is Henk de Ridder er in geslaagd het Zeeuws kampioenschap eerste klasse 1966 te winnen. DRIEJARIGE CURSUS AAN ULO Evenals het vorig jaar zal in het komende cursusjaar weer getracht worden om een drie jarige richting aan de chr. ULO alhier te verbinden. Deze cursus is speciaal bestemd voor leer lingen die anders zonder diploma 't leven in- gebaat zijn. Het onderwijs in deze richting leidt hen op voor funkties op kantoren, win kels en dergelijke en is speciaal op de praktijk gericht. Aangezien ook hier een landelijk examen wordt afgelegd, bestaat er voor leer lingen die ander zonder diploma het leven in gaan, nu de mogelijkheid toch een diploma te behalen. Overigens geeft deze driejarige richting ook aansluiting op de vierjarige ULO en op scho len voor beroepsonderwijs, zij het soms via schakelklassen. Na het openen door de presidente me vrouw Weyns met het lezen van Eph. 1 3-14 en het behandelen van de huis houdelijke zaken werd na de pauze gedis cussieerd over ,,de werkende, gehuwde vrouw". Iedere groep kreeg twee vragen te behandelen en het werd zo een heel goe de avond. Men vond dat een gehuwde vrouw die erbij gaat werken zeer goed moet weten wat zij doet. Er moet in het gezin overeenstemming zijn, de kinderen moeten niet te klein meer zijn en ieder moet zijn taak in het huishouden krijgen. Het gezin en de opvoeding van de kinde ren komen in de eerste plaats. Na het zingen van Gez. 436 1-2 besloot de vice-presidente de avond met gebed. 1Prelude 2. a. Festivo P. H b. Rondo P. H 3. Valeriusliederen 4. Suite over het .Wilhelmus" P. c. 5. Thema met variaties 6. a. Feestmars b. Gavotte 7. Vaderlandse liederen cyclus Broerse Broerse Brakman G. Nees J. Lips J. Lips Deze week maakten 34 dames van de af delingen Oost en West Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Christelijke Plattelandsvrou wenbond een busreis naar de Bondsdag in Amsterdam. 's Morgens in alle vroegte werd vertrok ken. De rit ging van |Óostburg via ver schillende plaatsen naar Axel. Het reis gezelschap was nu compleet en we ver volgden onze seis via Antwerpen, Breda, Gorinchem waar we de koffie gebruikten en toen naar het concertgebouw in Am sterdam waar we keurig op tijd arriveer den. Deze bondsdag bracht een gevari eerd programma. De opening en begroeting door de bonds presidente mevrouw v. Leeuwen. Na het lezen en zingen van enkele psalmen en gezangen hield mej. van Leeuwen een toespraak over „Uitgestrekte handen". Daarna een orgelimprovisatie door Piet van Egmont. Toen verhieven alle 2500 dames zich van hun zitplaatsen en zongen vol enthousiasme het nieuwe bondslied! Ds. A. Klamer Ned. Herv. predikant van het radiopastoraat hield een toespraak ,,Op de vrouw af". Daarna het voorstel len van de bestuursleden en adviseuses en bespreking van de jaarverslagen. De pauze breekt aan en iedereen kan zich aan de koffie en broodjes te goed doen. Als ieder zijn plaats weer ingenomen heeft krijgen we het optreden van mevr. Enny Mols de Leeuwen. Zij brengt een gevarieerd programma van ernst en luim, afgewisseld met samenzang, begeleid door Piet van Egmont. Aan het slot van deze geslaagde bonds dag spreekt de bondspresidente haar dank woord voor allen die aan deze dag hebben meegewerkt, in het bijzonder brengt zij dank aan ds. Klamer, Piet van Egmont en mevrouw Enny Mols de Leeuwe, dit wordt met een daverend applaus uit de zaal onderstreept. De afdeling Noord-Hooland die zeer ver eerd is dat dit jaar de bondsdag in Am sterdam is gehouden, bood juffrouw van Leeuwen een aantal platenbonnen aan en dankte haar voor het vele werk dat zij voor de C.P.B. doet en voor de prima lei ding van deze bondsdag. Na wat algemene wenken wordt deze ge slaagde bondsdag gesloten. Wij vervolgen nu onze reis via Haarlem naar Hillegom waar we de koffie gebrui ken. Dan verder door de bollenvelden en tot slot van de reis gebruiken we geza menlijk het diner bij Avifauna. Predikbeurten Zondagsdiensten R.K. Kerk Zondagsdienst artsen Koninklijke onderscheidingen Ook dit jaar kon burgemeester van Dijke ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin weer enkele onderschei dingen uitreiken aan Axelaars die zich reeds sedert tal van jaren op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. Als eerste vond donderdagavond te zijnen huize de uitreiking plaats aan de heer P. Dekker-Oggel in de Noordstraat waar omstreeks acht uur het voltallige college van B. en W., vergezeld van mevr. van Dijke aanbelde. Alhoewel het gebruikelijk is dat de onderscheidingen op de verjaar dag van de koningin zelve worden uitge reikt (dit jaar i.v.m. de zaterdag op de daaraan voorafgaande vrijdag) werd de onderscheiding aan de heer Dekker een halve dag eerder uitgereikt, aangezien deze op vrijdag weer de gehele dag uit- stedig was. In samenwerking met mevr. Dekker had burgemeester van Dijke het zo geregeld dat de heer Dekker thuis was en op de ze manier de verlening van deze onder scheiding - ridder in de Orde van Oranje Nassau - toch een verrassing voor de ge decoreerde bleef. Burgemeester van Dijke deelde mede dat de onderscheiding was verleend voor al hetgeen de heer Dekker mede namens zijn firma heeft gedaan voor de bevordering van de Nederlandse ex port en het aanknopen van handelsbertek- kingen in het algemeen als wel speciaal in de agrarische sector en dan weer inzon derheid paarden en fokvee.-Ook de ex port naar Zuid-Amerika, Noord-Afrika en Australië heeft de heer Dekker in dit ver band bevorderd, vele malen door het uit voeren van regeringsopdrachten. Tevens toont de heer Dekker de weinig tijden dat hij thuis is zich steeds een rechtgeaard Axelaar en geeft dan ook daar zijn me dewerking aan plaatselijke gebeurtenissen als dit mogelijk is. Vrijdagochtend vond een bijeenkomst plaats in de burgemeesterskamer op het sadhuis waar allereerst werd ontvangen de heer Jan Lefeber stellig geen enkele Axelaar onbekend en in het bijzonder be kend door de vele aktiviteiten die hij heeft ten toongespreid op het gebied van Ho sanna en Asaf. Het feit dat Hosanna dit jaar 40 jaar bestaat is dan ook bepaald niet vreemd aan de verlening van de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranjenassau aan de heer Lefeber. Sedert 1935 is hij als opvolger van zijn vader voorzitter van Hosanna, terwijl ook Asaf in de periode 1927-1946 steeds op zijn steun kon rekenen. De heer Lefeber dankte de burgemeester voor de verleende onderscheiding en wees er op dat hij deze ook als een eerbewijs aan wijlen zijn vader en aan Hosanna wilde zien. Na de heer Lefeber arriveerde de heer P. C. Brakman in de burgemeesterskamer. Hem viel de eremedaille in goud toe, even eens voor het werk dat hij voor deze beide verenigingen hee^ft gedaan en voor de zeer fraaie prestaties die de heer Brak man vooral de laatste jaren met Asaf heeft behaald. Ook het 40-jarig jubileum als organist van de Geref. Kerk mag hier nite onvermeld bij blijven. Zoals bekend heeft de heer Brakman ook buiten Axel zijn muzikale gaven beschikbaar gesteld o.a. directeur van verenigingen op Spui, Zaamslag en in Terneuzen te zijn. Sedert 1958 heeft de heer Brakman lief de en belangstelling voor de muziek meer in het algemeen aan de jeugd over kun nen brengen door zijn directeurschap van de afdeling Axel van de Zeeuwse muziek school. De heer Brakman was bijzonder verrast door de hem verleende onderschei ding die hij in het geheel niet had ver wacht. In gezellige sfeer werd na dit offi ciële deel dan ook nog gepraat over het wel en wee in zijn muzikaleleven en herinne ringen opgehaald aan vroeger tijden toen naast het schildersbedrijf de muziek een hobby voor de heer Brakman was, die hij geleidelijk aan tot een volledige taak en bestaan heeft weten op te bouwen. Veel heeft hij daarvoor soms moeten opofferen en veel werk moeten verzetten om ook voor zijn vereniging het peil te bereiken waarop deze nu staat. Allen die met het verenigingswerk hebben te maken zullen zeker wel kunnen instem men met de door H.M. verleende onder scheidingen na een zo langdurige taak op dit gebied. Ook van deze plaats onze ge lukwensen voor deze gedecoreerden. MODERNE DE55/N5 Markt 12 AXEL Wachten is nog op ministeriële goedkeuring Reeds volgend jaar in gebruik De bouw van een nieuwe christelijke LTS in Axel zal naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele maanden op gang komen. Dit is de optimistische veronderstelling van de direc teur, de heer M. 't Gilde. Het wordt een gebouw van het paviljoentype- berekend op het huisvesten van 150 leerlingen. Het voor de bouw benodigde terrein werd reeds jaren geleden aangekocht op de hoek van de Bui tenweg en de Polenstraat, waar thans reeds de praktijklokalen van de school zijn gesitu eerd. Omdat de nieuwe school met behulp van ,,prefab"-elementen zal worden gebouwd, verwacht de heer 't Gilde dat het gebouw reeds in het voorjaar van 1967 in gebruik kan worden genomen. Acht jaar geleden ging de school met slechts 29 leerlingen van start in het oude en afge keurde schoolgebouw van de openbare lagere school aan de Kerkdreef. Het aantal leerlingen groeide sindsdien tot 139, maar het gebouw bleef hetzelfde. De nieuwbouwplannen dateren reeds van kort na de oprichting van de LTS maar het heeft tot dit jaar geduurd voordat alle barrières genomen waren. De bouwsom moet nog het ministeriële fiat krijgen, maar de heer 't Gilde verwacht niet dat deze goed keuring jaren op zich zal laten wachten. Het nieuw te bouwen schoolcomplex dat nog voor verdere uitbreiding vatbaar is, staat met het front naar de Crijnssenstraat (vroeger Buitenweg). Het voorste „blok" bevat de ver trekken voor directeur, administratie, con ciërge en leraren en wordt daarom ook wel de „gezagsvleugel" genoemd. In de vleugel er achter zijn links van de centrale hal met gar derobes een tekenlokaal en drie theorielokalen gesitueerd, terwijl aan de andere zijde een handvaardigheidslokaal is te vinden alsmede sanitaire ruimten. Het hoger opgetrokken derde gebouw bevat links een gymnastiek lokaal met bijbehorende kleed- en douche ruimten en rechts een overblijflokaal. Geheel achteraan tenslotte bevindt zich dan het in 1959 reeds gebouwde praktijkgedeelte van de school, waar machines voor hout- en metaal bewerking staan opgesteld. Dit gebouw wordt uitgebreid met een vleugeltje voor het onder brengen van een lasserij. Bij het gebouwencomplex hoort een speel veld. Een groot deel van de binnenplaats en het schoolterrein zal worden betegeld. De leerlingen komen het gebouw binnen via een eigen ingang in het gedeelte tussen de eerste en tweede zijvleugel. Het ontwerp voor de nieuwe school is van het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middel burg. Het leerprogramma van de school bestrijkt tot nu toe de opleiding in de hout- en metaal vakken. Er wordt een aantal part-time cur sussen gegeven waaronder onderhoudsbank- werken. Voor de komende winter staat een nieuwe cursus op het programma in het on derhoud van landbouwwerktuigen. Deze zal 6 maanden duren, terwijl er rond twintig deelnemers worden verwacht. 0 Vergadering van de N.C.V.B. te Axel, gehouden op 21 april 1966 in het kerkgebouw aan de Kerkdreef Nationaal beiaardprogramma voor 30 april a.s. door de heer Brakman zaterdag Busreis C.P.B. ZONDAG 1 MEI 1966 ZONDAG 24 APRIL 1966 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur' Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. 30 april - 1 mei: DOKTER BOOR.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2