DUIZEND JAAR CHRISTENDOM IN POLEN GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 30 80e Jaargang no. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het duizendjarig jubileum van de kerstening van Polen zal gevierd worden in plechtigheden, waarvan het hoofdaccent zal vallen op een viering in de bekende Poolse bedevaartplaats Czestochowa. Het jubileum zal ook gevierd worden in alle landen van de wereld, waar groepen Polen zich hebben ge vestigd. De gezamenlijke organisaties van Polen in Nederlandde Poolse Katholieke Missie, de Poolse Katholieke Vereniging, de R.K. Bond van Poolse Verenigingen, de Vereniging van Poolse Oudstrijders en de Poolse Volksvereniging, hebben een comité onder voorzitterschap van ir. Min- kiewicz uit Vlissingen in het leven geroepen, dat belast is met de viering van dit heuglijk feit in Nederland. Op het programma staat een grote bij eenkomst in Breda op 1 mei 1966, met een manifestatie van godsdienstige en culturele aard. In het jaar 960 groepeerde Mieszko I de in de vlakten tussen Oder en Weichsel wonende Slavische volksstammen tot een eenheid. Polen trad toen als het ware uit de legende te voorschijn. Het was toen reeds een uitgestrekte staat, wel georgani seerd en machtig. Het is in dit verband o.a. interessant te weten, dat de huidige grenzen van Polen vrijwel overeenkomen met die van duizend jaar geleden. Over dit Polen uit de tiende eeuw zijn o.m. reis berichten bewaard gebleven van de Ara- biscih-Joodse koopman Ibrahim-ibn-Jacob, die zo onder de indruk was geraakt van de welvaart en van de militaire kracht van Mieszko's rijk dat hij Polen de grootste macht in het oostelijk gebied noemde. Tegenover de toen reeds zich laten gel dende Duitse „Drang nach Osten". was deze stabiliteit en militaire kracht hard no dig. Wat bij Mieszko I bij de voorgeno men kerstening van Polen voorop moet hebben gestaan, was: politieke gelijkbe rechtiging en het bewaren van de onaf hankelijkheid ten opzichte van de Duitsers Om dit te bereiken heeft hij zich - om als bemiddelaar tussen hem en paus Leo VIII op te treden - gewend tot Boleslav I van Bohemen. Het huwelijk van Mieszko I met prinses Dobrava (de zuster van Bo leslav van Bohemen) in 965, was dan ook in eerste instantie een politiek huwelijk. In 966 liet Mieszko I zich dopen en met hem vele van zijn onderdanen. Hiermede begon de kerstening van Polen, thans dui zend „jaar geleden. En dank zij het feit, dat deze tevoren goed was voorbereid, ds de bekering van het Poolse volk zonder veel weerstand verlopen. Sinds dat gedenkwaardige jaar 966 heeft Polen als voorpost en bolwerk van de La tijnse cultuur en civilisatie, altijd onte genzeggelijk tot het Westen behoort en behoort daar nog steeds toe. Het hoogtepunt van het „Poolse Millen nium" zal worden gevormd door religieu ze festiviteiten in Czestochowa, het beken de Poolse heiligdom, maar dit is slechts het hoogtepunt van een viering, die reeds lang aan de gang is. Tot de voornaam ste elementen daarvan behoren goed op gezette en gecoördineerde gerichte preken om het godsdienstige leven te vernieuwen en te verstevigen en om het beter te inte greren in het gewone, dagelijkse indivi duele en sociale leven. Dit prekenpro- gramma werd gerealiseerd in de laatste ne gen jaren. Gedurende dezelfde tijd von den in heel Polen allerlei godsdienstoefe ningen plaats in verband met het Millen nium. Voorzover dat mogelijk is in de moeilijke situatie in Polen, wordt ook aan dacht besteed aan wetenschappelijk en publicistische arbeid met betrekking tot t duizendjarig bestaan van het christendom in Polen. In verband hiermee moet overi gens worden vermeld, dat in Rome reeds sinds jaren uitstekende wetenschappelijke werken worden uitgegeven in de serie „Sacrum Poloniae Millennium Er bestaan verschillende misverstanden ten aanzien van de betekenis van dit his torische feit. Soms wordt daarover ge schreven alsof het ging om het duizend jarig bestaan van de Poolse staat. Dit is volkomen onjuist.* De staat bestond al lan ger vóór het ogenblik waarop de regeren de vorst werd gedoopt en waarop de ker stening van de gehele samenleving een ste- missioneringsaktiviteiten ontwikkeld met betrekking tot de gebieden langs de Oost zee, ten noorden van Polen, daardoor heeft het de Litauwse landen voor het christendom gewonnen. In contacten met byzantijnse christenen, die van de kerk van Rome waren afgescheiden, werden vanuit Polen pogingen ondernomen om de eenheid te herstellen met behoud van de eigen ritus, van de taal gebezigd in de kerk en van de eigen gewoonten en ge bruiken. Ook op dit gebied werden suc cessen geboekt. De Polen zijn zich bewust geweest van de betekenis, die hun kerstening had voor het afremmen van de Duitse expansie en ook van de bufferfunctie die zij vervulden ten behoeve van het westerse christendom. De vervlechting van de nationale lotgevallen met het christendom heeft sterk bijgedra gen tot een grote mate van identificatie met de kerk. Deze identificatie was dan ook waarneembaar in alle perioden van de Poolse geschiedenis en zij vormt ook een zeer belangrijke factor in wat zich nu in Polen afspeelt. Het Poolse volk, dat zich als westers en als christelijk beschouwt en dat zich met de westerse kerk identifi ceert, wordt op dit ogenblik geconfron teerd met het communisme. Het christe lijk Polen vervult weer een belangrijke functie. Of dit de functie van een buffer of van een brug is, zal de toekomst uit wijzen. vige impuls heeft gekregen. De informatie die over de geschiedenis van de vóór christelijke Poolse staat aanwezig is, is echter slechts fragmentarisch, zodat de hitorici slechts met zeer veel moeite zich enig beeld van die staat kunnen vormen. Aan de andere kant wordt de kerstening van Polen soms als iets vrij onbelangrijks afgedaan. Een reeds bestaande samenle ving heeft in de jaren na 966 een andere goddienst aangenomen en verder is er niet veel gebeurd. Ook deze mening is onjuist. (De kerstening van Polen betekende echt teen historische wending. Zij betekende j niet het begin, van de Poolse staat maar wel het begin van de Poolse geschiedenis. De invoering van een kerkelijke organisa tie heeft enorm bijgedragen tot de cultu rele, maatschappelijke en politieke integra- i tie en consolidatie van de samenleving. De monniken en priesters, die het land binnenkwamen, ontwikkelden het onder wijs, brachten betere landbouwmethoden imee en brachten de plaatselijke bevolking sin aanraking daarmee, stimuleerden de 'lontwikkeling van de bouwkunst. In onze huidige terminologie zouden wij kunnen zeggen, dat de kerk begonnen is met het ontwikkelingswerk in Polen. Het feit, dat Polen deelgenoot werd van de Westerse beschaving, betekende een enorme verruiming van ontwikkelingsmo gelijkheden. Dit feit heeft waarschijnlijk ook Ihet be staan van Polen als natie gered. Het Duit se Rijk heeft het als zijn „heilige zending" beschouwd de heidense volken te kerste nen en het was vanzelfsprekend dat zij zonder meer ook cultureel en politiek in het Duitse Rijk werden ingelijfd. Op de ze wijze werden de slavische gebieden tussen de Elbe en de Oder geabsorbeerd. Deze expansie zou verder naar het oosten zijn gegaan, ware het niet dat Polen door zijn overgang tot het christendom er alle rechtvaardigingsgrond aan ontnam. Tot op dat ogenblik kon de expansie worden beschouwd als het vervullen van de „hei lige zending", vanaf nu kon zij niet an ders worden gequalificeerd dan als onder werping door middel van macht. Hiermee raken wij een ander punt aan: het belang van de kerstening van Polen niet alleen voor de Poolse natie zelf, maar ook voor Europa. Het afremmen van de Duitse expansie naar het oosten is een feit van internationale betekenis. Een an der feit van internationale betekenis was dat Polen het meest oostelijke land was met een Latijns christendom en zodoende de buffer van het westen vormde. Het kreeg dan ook vaak de bufferfunctie te vervullen tegenover de byzantijns-chris- telijke slavische volken, tegenover de Tar taren uit Centraal-Azië en later tegenover het Turkse Rijk. Polen ving veel aanval len op, die zich naar het Westen richtten. Het is volkomen en zonder enige overdrij ving ,dat sommige pausen over Polen bij voorkeur spraken als over het „antemu- rall ehristianitatis". Menige ramp is west- Europa bespaard gebleven dank zij de oor logen die Polen moest voeren ter verdedi ging van zijn eigen bestaan en daardoor ter verdediging van het westen. Het waren echter niet alleen oorlogen, waarin de betekenis van het christendom voor Polen - en van Polen voor het chris tendom - tot uitdrukking komt. Reeds vroeg in zijn geschiedenis heeft Polen VERGADERING VAN DINSDAG 26 APRIL 1966 Aanwezig zijn de voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke, de secretaris P. G. van den Bosse, de wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem, en de leden mevr. Folkers- ma-Staal, en de heren P. J. van Bendegem, P. Dekker, K. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, E. A. Maas en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving de heren J. den Doelder en J. Vink. De voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. Bij de ingekomen stukken en mededelingen zegt de heer van der Lee, dat het antwooid op zijn vraag over de verbetering van de Nas- saustraat hem niet heeft bevredigd. Reeds vijf jaar geleden is een overeenkomst met de eigenaars van de panden in de Walstraat tot stand gekomen en nu moeten we weer wachten op het z.g. cityplan. Voor de verkeersveilig heid is het noodzakelijk dat hier spoedig ver betering wordt aangebracht. Kan het college zekerheid geven dat deze zaak binnen drie maanden in orde is? Anders zal spreker een uitspraak van de raad moeten vragen. De heer Oggel ziet eveneens de noodzaak in van een verbetering op korte termijn. Indien er een voorstel van de heer Van der Lee komt, zal spr. dat steunen. De heer P. J. van Bendegem wil ook graag de toezegging hebben, dat hier spoedig verbete ring komt. De voorzitter verklaart dat in het college de moeilijkheden niet onbekend zijn. Maar het is een lastige zaak. Een en ander maakt een onderdeel uit van het city-plan. B. en W. kunnen dan ook de aandrang begrijpen en billijken, aldus de burgemeester. Voor een ge deelte is het pand een bedrijfspand, dat in gebruik is bij het voedselbureau. Twee jaar geleden reeds is de provinciale commissaris van het voedselbureau aangezegd naar een ander pand uit te zien, maar het college heeft niet de indruk dat er spoed is betracht om naar een ander pand uit te zien. B. en W. hopen dat het binnen drie maanden mogelijk zal zijn de verbetering te realiseren. Enige voorstellen tot verkoop van percelen bouwgrond worden als hamerstukken af gedaan, evenals enkele voorstellen tot aan koop van panden in het saneringsplan van de Oudewijk. In verband met een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting vraagt de heerOggel, of, wanneer de wijziging wordt aangenomen om aan de reserves een bijzondere bestem ming te geven, deze bestemming daarmee •tijdelijk wordt goedgekeurd. Vorig jaar is be sloten een deel van deze reserve te bestemmen voor de bouw van een sporthal. Wanneer wij dit nu gaan reserveren voor een cultureel centrum, komt dan het andere objekt niet in gevaar? De voorzitter licht toe dat met het aannemen van deze wijziging een principieel besluit wordt genomen. Er zullen evenwel nadere voorstellen in de raad komen voor het cul tureel centrum. Wanneer wij deze reserves over twee objekten zouden verdelen, zou geen van beide te realiseren zijn. Wanneer het binnen enkele jaren mogelijk zal zijn met voorstellen te komen voor een sporthal, zullen B. en W. dit zeker doen, zo besloot de voor zitter. Hierna wordt het voorstel aangenomen. RONDVRAAG De heer Oggel vraagt of reeds een bereke ning is gemaakt voor de kosten van de plantenkas. De heer P. J. van Bendegem informeert of spoedig een begin kan worden gemaakt met de verharding van de bermen in de Emma- straat. Verder vraagt deze spreker hoe het staat met de verkeerssituatie in de Nieuw- straat. De heer Maas wil weten of er al wat kan worden gedaan aan de omheining van de volkstuintjes aan de Buitenweg. Verder vraagt de heer Maas in verband met de volksgezondheid de panden nos. 4 en 6 in de Polenstraat zo spoedig mogelijk te slo pen. De toestand is daar niet langer houd baar. De voorzitter antwoordt de heer Van Bende gem dat er voor de verharding in de Emma- straat opdracht is gegeven. In de Nieuw- straat komt met het nieuwe verkeersplan eenrichtingverkeer, waardoor de moeilijk heden daar worden opgelost. Tot de heer Maas zegt de voorzitter dat ook voor de omheining opdracht is gegeven. De toestand in de Polenstraat zal worden be keken. Hierna sluit de voorzitter de vergadreing met het uitspreken van het dankgebed. G.S. behandelden beroep inzake Algemene Bijstandswet Gedeputeerde staten van Zeeland hebben j.l. maandagmorgen in twee-kamerzitting (beroe pen inzake algemene bijstandswet) een beroep behandeld, dat een inwoner van Midden- schouwen had ingesteld tegen een besluit van B en W van deze gemeente. B en W hadden op 28 januari j.l. afwijzend beschikt op een verzoek om bijstand krachtens de algemene bijstandswet, omdat de aanvraag hiertoe niet tijdig zou zijn ingediend. Burgemeester S. Francke, die namens B en W optrad r-> de apellant was niet verschenen - lichtt het besluit van zijn college toe. Er was in de eerste plaats, niet voldaan aan een herhaalde oproep zich te onderwerpen aan een onderzoek door een arts van de Zeeuwse stichting voor revalidatie de be trokkene was voorts nooit op de gemeente secretarie geweest omdat hij had beweerd ziek te zijn, wat, zoals de heer Francke zei, weinig waarschijnlijk was, omdat apellant wel op straat was gesignaleerd. Bovendien had de mari beweerd in Ellemeet te wonen, maar in Ellemeet bevindt hij zich niet. Tot slot merkte burgemeester Francke op: „Wij hebben de overtuiging dat betrokkene het nodige besef van verantwoordelijkheid mist om zelf in zijn bestaan te voorzien." Op vragen van de kamer- gevormd door voor zitter mr. J. van Aartsen, commissaris der ko ningin, de gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. J. Kaland alsmede dr. D. v. d. Wel, griffier der staten, als secretaris, kwam voorts nog vast te staan dat de woning in Ellemeet, waarin de man zich zou bevinden, op slot is, de deuren geen knoppen hebben en dat de woning niet is aangesloten op het gas-, water en elektriciteitsnet. Er bleek bovendien, dat appellant een 4,5 ha groot bedrijfje heeft dat hem geen bestaan oplevert, maar dat hij door een loondorser laat bewerken. De man was bovendien nog nooit een al eerder toegekend bedrag komen halen. G.S. zullen binnenkort een uitspraak doen. AXELSE COURANT VERSCHIJNl IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hootdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1