Uit onze omgeving Axel 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" 2. Volksliederen met bewerking 3. 't Zonnetje schijnt bew. P. v. d. Broek 4. Waals volkslied bew. Staf Nees 5. Wiegeliedje Em. Hullebroek 6. Milenka J. Blockx 7. Bijendans M. Lichtendahl 8. Gavotte L. Henry 9. Tambourin Rameau bew. Staf Nees 10. Tune Predikbeurten Zondagsdiensten R.K. Kerk Zondagsdienst artsen Sportnieuws Langs de Scheldestromen 1 MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 1 maart 1966 en 29 maart 1966 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer Maas in de vergade ring van 1 maart 1966 inzake inrichting van het terrein tussen de Joost de Moorstraat en de Bankertstraat /'van de hand van ingewonnen adviezen met betrekking tot de meest wenselijke bestem ming van het door de heer Maas bedoelde terrein zijn wij tot de slotsom gekomen dat 1 et mede in het belang van de veiligheid - de voorkeur verdient, zowel het binnenter rein ten oosten, als dat ten westen van de de Ruyterstraat, in te richten als speelter reinen voor de jeugd en de grond daartoe in te zaaien met gras. Tevens ligt het in ons voornemen, er enige speelwerktuigen aan te brengen. Wij merken hierbij op dat de open perceeltjes aan de Joost de Moorstraat en aan de Bankertstraat voor de bouw van auto boxen zullen worden uitgegeven. b. Vraag van de heer van der Lee, om de panden op de hoek van de Nassaustraat af te breken en de reconstructie van genoemde straat te bespoedigen: v Deze aangelegenheid heeft reeds geruime tijd de aandacht van ons college. Het lijkt ons gewenst met realisering van de bestaande en alleen nog bestöksklaar te maken plannen in dit stadium te wachten op het aan de stede- bouwkundige met spoed gevraagde ontwerp „city-plan". c. Vraag van de heer P. J. van Bendegem, om de bocht in de Buitenweg nabij garage „Cito" te verbeteren, nu daar ruimte voor is ont staan Met het gereedkomen van de verlenging der van Gistellelaan wordt de bedoelde bocht grotendeels ontlast en achten wij de nood zaak tot reconstructie niet aanwezig. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid is handha ving van de bocht, zoals deze thans bestaat gewenst met het oog op het voorrang heb bende verkeer over de van Gistellelaan. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 5 april 1966 is aan T. E. C. Teeman eervol ontslag verleend als schilder in vaste dienst, ingaande 1 mei '66. b. Bij ons besluit van 5 april 1966 is aan M. Witte eervol ontslag verleend als leer ling-straatmaker, ingaande 1 mei 1966. c. Bij ons besluit van 25 maart 1966 is aan M. van den Dorpel eervol ontslag verleend als brandwacht bij de vrijwillige brandweer, ingaande 1 april 1966. d. Bij ons besluit van 25 maart 1966 is be noemd tot brandwacht A. Dieleman, Ban kertstraat 32 te Axel, ingaande 1 april '66- Geslaagd optreden A.B.C.-cabaret Een gehel gevulde zaal van „Het Centrum" heeft dinsdagavond kunnen genieten van het optreden van het A.B.C.-cabaret van Wim Kan, dat voor de Z.V.U. een tournee maakt door Zeeland. Ook dit jaar was Wim Kan er in geslaagd in zijn tournee een aantal talentvolle jongeren voor het voetlicht te laten treden. In de proloog ontpopte de vaste pianist van het A.B.C.-cabaret, de heer Ru van Veen, zich als cabaretartiest. In een twist die ontstond tussen van Veen en Wim Kan bleek ook dat hij goed van de tongriem was gesneden. Corry Vonk wist ook als vanouds, de aan wezigen weer geeel op te eisen. Zeer goed wist zij het schetsje „Het Patertje" te bren gen, evenals in „Met me vlaggetje, me hoed je en me toeter". De jongeren, Carry Tefsen, Anke Cordess, Celia Nufaar, Frans Halsema en René Frank bleken goed in het geheel te passen. Na de pauze kreeg men een anderhalf uur conference van Wim Kan als klap op de vuurpijl. Het bleek dat hij ook deze keer weer goed was ingelicht over de gang van zaken in Axel en Zeeuwsch-Vlaanderen. Spitsvondig be lichtte hij het herindelingsplan. Ook het hu welijk van prinses Beatrix kreeg de nodige aandacht en ook het cabinet Cals kwam er niet zonder kleerscheuren af. Het medium televisie waar hij niet voor wil optreden kwam steeds in het gesprek. Dat het Wim Kan bijzonder goed afging bleek wel uit het feit dat hij zijn optreden langer maakte dan was gepland. De begeleiding van Ru van Veen was weer voortreffelijk en de aanwezigen waren zeer gul met hun applaus. Het was een avond van goed amusement. Drie-jarige richting aan de Chr. ULO te Axel Evenals vorig jaar zal ook in de komende kursus weer getracht worden om een 3-jari- ge richting aan de school te verbinden. Deze richting is speciaal bestemd voor leer lingen die met een eenvoudiger programma gebaat zijn. Het onderwijs in deze richting leidt hen op voor funkties op kantoren, win kels e.d. en is speciaal op de praktijk ge richt. Aangezien ook hiej een landelijk exa men wordt afgelegd, bestaat er voor leerlin gen die anders zonder diploma „het leven" ingaan nu de mogelijkheid toch een diploma te behalen. Overigens geeft deze 3-jarige richting ook aansluiting op de 4-jarige ULO en op scho len voor beroepsonderwijs, zij het dan soms via schakelklassen. Geen voorrang Maandag om 15 uur had er een botsing plaats op de kruising Bleypolderseweg-Kin- derdijk-Waterhuisstraat tussen een personen auto bestuurd door A. J. M. uit Goes en een bromfiets bestuurd door M. A. uit Koe wacht. Eerstgenoemde verleende geen voor rang aan de bromfiets waardoor een botsing ontstond. A. liep ontvellingen op aan beide benen. De voertuigen liepen lichte schade op. Botsing Maandag om 16.15 uur had er een botsing plaats in de Kerkdreef. Een personenauto, bestuurd door J. G, G. uit Axel remde af voor een tegemoetkomende auto, bestuurd door A. H. D. uit Hontenisse. Hij slipte ech ter en schoot tegen de auto van D. op. Bei de voertuigen werden beschadigd. R.K. Jeugdhaven Axel had drukke Paasvakantie Daar volgens de leiding van R.K. Jeugdha ven de jeugd in de vakantie doorgaans over veel vrije tijd beschikt, leek het hen gewenst in de paasvakantie enige aktiviteiten op touw te zetten. Als le punt stond een fietstocht door een gedeelte van O. Z.-Vlaanderen op het pro gramma op woensdag 13 april. Ofschoon het weer die dag niet bepaald meewerkte, stonden toch om 10 uur vele jongens en meis jes beladen met een pakje proviand voor die dag vol ongeduld te wachten aan het Ge- zellenhuis op het startschot. Even leek het of de onverwachte terugkeer van Koning Winter met zijn koude en dreigende regen en sneeuwbuien een stok in het wiel zou ste ken omdat men hierdoor besloot de tocht geen doorgang te laten vinden. De vindingrijke leiding zorgde er echter voor dat deze dag voor de jeugd toch een succes werd. De deu ren van het Gezellenhuis werden n.l. gast vrij opengezet voor de jeugd en spoedig wa ren de wedstrijden in tafeltennis, biljarten, voetbalspelen e.d. in volle gang en deed ieder zijn best een prijsje in de wacht te sle pen. Vrijdag 15 april werd er 's middags voor de jongeren een spannende film vertoond, ter wijl de daarop volgende dag de ouderen per bus naar Sprundel vertrokken waar een ont moetingsdag georganiseerd was, tussen de jeugd van Axel en Sprundel. Ofschoon bij een vorige gelegenheid Axel als overwinnaar uit het strijdperk kwam, moesten zij nu en kele nederlagen incasseren, welke er echter niet toe bij konden dragen om de prettige dag te bederven. In beste stemming werd dan ook 's avonds de terugtocht aanvaard. Als volgend punt staat nu op het program ma een ontmoeting tussen de jongens van Axel en Westdorpe, welke doorgang zal vin den op zondag 1 mei a.s. te Westdorpe. Ook is men reeds druk bezig aan de voorbe reidingen van de zomerkampen van R.K. Jeugdhaven Axel. Deze zullen gehouden worden van 10 juli tot en met 13 augustus a.s. De kampplaatsen zijn ,nu definitief be- kepd n.l. Rucphen en Molenschot waar de boerderijkampen gehouden zullen worden en Baarle-Nassau en Alphen waar men de ten ten hoopt op te zetten. PROGRAMMA voor beiaardbespeling te Axel op zaterdag 23 april 1966 door mevr. Moerdijk ZONDAG 24 APRIL 1966 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. F. C. Hajes van Eede. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. 23-24 april: Dr. SCHILTMAN. DUIVENSPORT Prijsvlucht uit Doornik door „De Verwach ting Snelheid le duif 892,3 meter. Snelheid laat ste prijswinnende duif 818,81 meter. 1, 3, 6 en 10 P. de Bakker. 2, 4 en 8 A. Peersman. 5 F. Sijs, Sluiskil. 7 en 9 J. Giele. JUDO Mooi succes voor judoka R. Markusse Zaterdag werden in de sporthal Essink te Eindhoven de judo-examens afgenomen voor de zwarte band le gedeelte. Om te slagen moest men een .van de 5 partijen winnen. Reeds in de eerste partij wist Rinus Markus- se zijn tegenstander in de le minuut in de houdgreep te krijgen en zijn tegenstander werd uitgeteld, waarmee hij voor dit deel was geslaagd. Markusse is een leerling van de sportschool „Delta" van de heer G. de Moor. Het examen werd afgenomen door oud- Europees kampioen Hein Essing. VOETBAL Veerse Boys - Axel 1-0 Een nederlaag lijden is altijd een pijnlijk gevoel, zeker is dit het geval wanneer men deze moet lijden door foutieve beslissingen van een eenzijdig leidende arbiter. Dit is Axel zondag in de wedstrijd tegen Veerse Boys overkomen. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd, na 20 min. spelen werd Steel op ongeoorloofde wijze binnen het strafschopgebied tegen de grond gewerkt, scheidsrechter Scholte floot en ieder dacht dat Axel een vrije trap te nemen kreeg. Tegen ieders verwachting in liet hij de bal op de witte stip plaatsen en Veerse Boys kreeg een strafschop te nemen. De Boys-speler maakte de arbiter er op at tent dat hij de overtreding had begaan en niet Steel, maar dit bracht geen verandering in zijn zienswijze. De strafschop werd door van Seeters in een doelpunt omgezet. 1-0. Na een half uur spelen werd Karei Verbunt zonder ergens bij betrokken te zijn geweest en zonder motivering naar de kleedkamer gestuurd. Dit was te veel voor het Axelse elftal en zij wilden en blok het veld verla ten. Gelukkig kon het bestuur hen hier vanaf houden en speelde Axel met 10 man verder. Na de rust was Axel geheel op de Brabant se helft opgedrongen en oefende grote druk op het doel uit maar het wilde niet lukken om een doelpunt te scooren. Tien minuten voor tijd maakte een der Boys spelers hands binnen de 16 meter lijn, maaT de scheidsrechter liet rustig doorspelen. Hierdoor kwam het einde met een onverdien de nederlaag. Drie scholen in songfestival van de K.R.O. In hetPalace Hotel in Rotterdam zullen maandag drie Z.-Vlaamse scholen het vo caal moeten opnemen tegen een paar Zuid hollandse scholen. De KRO-radio heeft deze wedstrijd uitgeschreven onder het motto: Scholen-songfestival. De strijd in Rotterdam gaat om een plaats in de halve finale. Deze wordt gezongen op 17 mei in Zeist. De finale heeft op 4 juni plaats in de Singer Concertzaal te Laren. Deze wedstrijd gaat meteen via radio en t.v. de lucht in. De kwart finales zullen in het programma De Wigwam van dinsdagmiddag worden uitgezonden. De Zeeuwse vocalisten komen uit Sluis, Hulst en Terneuzen. Uit de laatste twee plaatsen komen koren (resp. van de Willibrordus- school en de H. Familieschool). Uit Sluis komt het zangeresje Joke Oudebreuil. Zij zit op de St. Jozefschool. De jury wordt in Rot terdam gevormd door Paula van Alphen, Arie Snoek en broeder Letantius. De orga nisator en stimulator van het songfestival is Wim Quint. Commissaris opent nieuw Axels waterschapshuis Het nieuwe kantoorgebouw van het water schap „Axeler Ambacht" te Axel zal op vrij dag 8 juli aanstaande officieel worden ge opend door de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. Dit deelde dijkgraaf P. van Hoeve donderdagmiddag in Axel mede tijdens de algemene vergadering van dat wa terschap. Begroot naar oude geschotten AXELER AMBACHT TEKORT VAN 4,5 TON In de toekomst machinaal schonen van watergangen De begroting van het waterschap „Axeler Ambacht" voor het dienstjaar 1966 geeft 'n totaal aan uitgaven aan van 1.718.333,26 waartegenover een bedrag aan inkomsten staat van 1.252.557,48. Een nadelig slof dus van ruim 465.000. Overigens lijkt dat bedrag meer verontrustend dan de werke lijkheid is, omdat de inkomsetn nog zijn berekend aan de hand van geschotten van de voormalige polders, waaruit het grote wa terschap is samengesteld. De nieuwe geschot ten en belastingen dienen nog te worden vastgesteld. In de komende weken zal de be groting in de verschillende districten worden besproken en toegelicht, waarna de algeme ne vergadering tot behandeling daarvan over gaat tijdens de bijeenkomst van dinsdag 24 mei a.s. in Axel. In de algemene vergadering welke donder dagmiddag in „Het Centrum" te Axel werd gehouden, is geruime tijd van gedachten ge wisseld over een regeling voor beplantingen langs waterleidingen. In die regeling wordt gesteld dat in de toekomst praktisch alle watergangen machinaal geschoond en gedol ven zullen worden en dat daarvoor ruimte nodig is voor de onderhoudsmachines. Vol gens die regeling zullen binnen een afstand van vier of zeven meter (afhankelijk van de bodembreedte van de watergang) geen aan plantingen meer mogen worden verricht. Uit de discussies bleek dat daarmee nogal wat problemen zullen opdoemen. Enkele hoofd ingelanden complimenteerden het dagelijks bestuur voor deze aanpak en wensten hen veel wijsheid toe. Anderen dachten aan de mogelijkheid van aanleg van rioleringen. „Bewaar ons voor te brede sloten", zo werd opgemerkt. Eén van de hoofdingelanden lanceerde het idee om vergoedingen toe te kennen aan hen, die op die bredere strook geen aanplantingen mogen verrichten. Maar dat zou volgens de dijkgraaf P. van Hoeve neerkomen op een omslag van weer hogere lasten voor de geschotsplichtigen. Overigens werd de regeling zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld, omdat men het er alge meen wel over eens was, dat de watergangen in het Axeler Ambacht spoedig geschoond dienen te worden. Voorts besloot de algemene vergadering een geldlening aan te gaan van 350.000 voor de uitvoering van een aantal werken. Het uit voeren van kapitaalwerken zal evenwel wor den uitgesteld tot 1967. Het bedrag zal wor den geleend bij de N.V. Waterschapsbank tegen nog nader vast te stellen voorwaarden. Verder werd besloten de rekening-courant be dragen bij een drietal banken te verhogen van elk maximum 150.000 tot 250.000. Uit een mededeling van dijkgraaf van Hoeve bleek dat de koningin een wapen aan het waterschap heeft verleend. Binnenkort zal de ontwerper van dat wapen de heer A. J. Beenhakker uit Den Haag precies uit de doe ken doen hoe en waarom hij tot de samen stelling van dat wapen is gekomen zei de heer'van Hoeve op enkele vragen daarover. MI JN HARDT De olie op het strand van Schouwen Zijn de ministers van verkeer en waterstaat, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van defensie niet van oordeel dat maatregelen moeten worden getroffen tegen de toenemende dreiging van de verontreini ging van het water van de Noordzee door olie, zoals die zich kortgeleden weer gemani festeerd heeft op het strand van het eiland Schouwen? Aldus heeft het Tweede Kamerlid Vermoo- ten (P.v.d.A.) schriftelijk aan de bewinslie- den gevraagd. Is het niet mogelijk, zo ver volgt hij dat door inschakeling van de ma rine dergelijke verontreinigingen van het zee water door olie tijdig worden gesignaleerd m met chemische middelen worden bestre den? Voorts vraagt hij of de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bereid is ook in de toekomst, zoals onlangs bij Schouwen, de gemeenten financieel te gemoet te komen en zo ja, in welke mate. Tenslotte vraagt hij nog of de minister van verkeer en waterstaat niet van oordeel is dat in de toekomst een organisatie van Noord- zee-oeverstaten moet worden tot stand ge bracht die permanent de apparatuur ter be schikking heeft waarmee het euvel gesigna leerd en bestreden kan worden en of de mi nister in dat geval niet tevens bereid is hier toe het initiatief te nemen. I

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2