i Iets over de Geschiedenis van Axel Openbare vergadering Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 APRIL 1966 80e Jaargang, no. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VIERING KONINGINNEDAG Dit jaar wordt in Axel de verjaardag van H.M. de Koningin met een druk bezet programma gevuld, dat 's morgens te half negen begint en aaneengesloten door gaat tot 's avonds elf uur. Het programma is als volgt: 8.30 uur: Vertrek der drumbands vanaf Szydlowskiplein naar de scholen voor het afhalen der leerlingen van de verschillende scholen. Route drumband „Concordia": Szydlowskiplein, Noordstraat, Stationsstraat, Wilhelminastraat, Marijkestraat, Pi- ronstraat, Mecklenburgstraat, Prins Hendrikstraat, Noordstraat, Weststraat, Markt. Route drumband „Hosanna": Szydlowskiplein, Buitenweg, Nieuwstraat, Stationsstraat, Kerkdreef, Weststraat, Maikt. Route drumband Thalia" Szydlowskiplein, Markt, Weststraat, Zeestraat, Kanaalkade, Evertsenstraat, Wal- straat, Markt. Route drumband „Axel": Walstraat, Ruyterstraat, Bankertstraat, Crijnssensstraat, Buitenweg, Szydlowski plein, Markt. 9.00 uur: Klokgelui door de klokken van: carillon, stadhuis, R.K. Kerk, Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk. 9.10 uur: Openingsfanfare door leden drumband „Axel". 9-12 uur: Vlaghijsen 9.15 uur: Aubade, begeleiding door „Hosanna": Wilhelmus, Gedachten zijn vrij, Wij willen Holland houen, 't Is meië, Zeeuwsch-Vlaams Volkslied. 9.45 uur: Toespraak. 10.00 10.45 uur: Concert door „Hosanna". 11.00-11.45 uur: Concert door „Concordia". 10.00-12-00 uur: Twee poppekastvoorstellingen door de „Kriekeput" uit Hulst. 13.30 uur: Opstellen van de middagoptocht op het Szydlowskiplein. 14.00-15.30 uur: Rondgang optocht. 14.00-18.00 uur: Voetbaltoernooi, deelnemende elftallen: Gemeenteambtenaren Axel en Hulst, „Meterfabriek" en Douane. Terrein Buitenweg. 16.00 uur: Bromfiets-handicapraces, vrije deelname boven 16 jaar. 16.00 uur: Fiets-oriëntatierit door Axel. 18.45-19.00 uur: Demonstratie sportvereniging „Voorwaarts". 19.00-19.15 uur: Demonstratie Judo. 19.15-19.30 uur: Demonstratie sportvereniging „Voorwaarts". 19.30-19.45 uur: Demonstratie Judo. 20.00 uur: Opstellen avondlichtstoet op Szydlowskiplein. 20.30 uur: Rondgang optocht. Route: Szydlowskiplein, Markt, Weststraat, Kerk straat, Noordstraat, Weststraat, Markt, Szydlowskiplein. straat, Beatrixstraat, Bernhardstraat, Bylocquestraat, Wilhelminastraat, Stations- sraat, Noordstraat, Weststraat, Markt, Szydlowskiplein. 21.45 uur: Bekendmaking prijzen loterij door notaris de Graaf. Uitslag prijzen optocht door voorzitter „Streekcentrum Axel". Uitslag prijzen middagspelen door voorzitter „Oranjevereniging' 22.00-22.30 uur: Taptoe, drumbandshow deel I, optreden muziekvereniging „Con cordia" en „Hosanna". Drumbandshow deel II. Sluiting met Koraal en Wilhelmus. Voor de diverse spelen en de optocht zijn een groot aantal waardebonnen beschik baar. - XI Dinsdag 13 maart 1945 was een dag, die altijd in de geschiedenis zal vermeld staan, want toen betrad koningin Wilhelmina voor het eerst na 4-jarige ballingschap weer de vaderlandse bodem te Eede (gemeente Aar denburg). En wat in de Axelse geschiedenis ook moet vermeld worden is, dat zij de eer ste nacht die zij in Nederland vertoefde, door bracht op Axels bodem in het villapark, Ca sino te Sluiskil, gemeente Axel, de eerste stad, die door één harer voorvaderen, Prins Maurits op de Spanjaarden veroverd was. Haar doel was het op de Duitsers heroverd gebied van Nederland te 'bezoeken. Oo(k Axel stad zelve werd bezocht. Om 5 minuten voor 1 kwam H.M., vergezeld van de toen malige commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. Quarles van Ufford te Axel, waar al les ter harer verwelkoming gereed was en elk ontroerde de geliefde vorstin na lange scheiding weer wilde begroeten en toejui chen, terwijl de muziek het Wilhelmus speel de, wat we zolang niet in het openbaar had den kunnen meezingen, de straten versierd waren, haar ter ere. Eenvoudig was zij ge kleed in een bruin mantelpak met een bruin bont en een bruine hoed. Na begroeting door burgemeester J. L. J. van Oeveren schreed zij naar de ter linker hand van de trappen staan de grenswachters, terwijl haar bloemen wer den aangeboden en de leider der oud-illegale werkers haar een oranjelint aanbood, waar op naast het wapen van het huis van Oranje het wapen van de stad Axel was aangebracht en op het lint was geschilderd „Wie Oranje aan Neerland tracht te ontrukken, zal eer lang de wrange vruchten plukken". Na een half uur in onze gemeente vertoefd te hebben, zette H.M. de tocht voort om het bevrijde gedeelte van Noord-Brabanjt en Limburg te bezoeken, want het overige ge deelte van Nederland zuchtte nog onder de Duitse overheersing. Maar begin mei volgde de capitulatie der Duitsers, dus de bevrij ding van overig Nederland. Axel kon dus twee bevrijdingsdagen vieren, n.l. ook 19 september. Weldra volgde ook een bezoek van prinses Juliana aan Axel, die ook over nachtte in het Casino der Stikstoffabriek te Sluiskil, gemeente Axel. Toch was bij al die vreugde nog veel zorg voor de toekomst in Nederland. Alle etens waren moesten nog gedistribueerd worden en de bonkaarten moesten nog lang dienst doen. Hoe diep we in de put zaten blijkt uit een stuk in de Axelse Courant met de volgende punten: le Nederland is totaal leeggeplun derd; 2e het bezit geen grondstoffen, alles moet tegen kredieten worden aangevoerd; 3e zodanige verwoestingen zijn aangericht dat er in geen jaren meer sprake is van een nor male toestand; 4e alleen door onze arbeid kunnen we langzaam vooruit komen; 5e door het verlies van Indië kan er geen sprake meer zijn van enige weelde, terwijl alle benodigd heden 25 procent duurder zijn geworden; 6e terwijl in de verlopen jaren erop gewerkt is om zo slecht en langzaam mogelijk te wer ken, zal er nu hard aangepakt moeten wor den. Toch is het herstel van Nederland dooi buitenlandse hulp spoediger tot stand geko men dan we gedacht hadden. Op 19 september 1945 werd de le herden king der bevrijding gevierd. De straten wa ren versierd en de fonteinen spoten. Aan kolonel Szydlowski werd het ere-burgerschap van onze stad verleend. Er was n.l. een ere penning der stad in goud, zilver en brons in gesteld voor hen, die zich verdienstelijk voor de stad gemaakt hadden. En op dé plaats waar de strijd der Polen was gestreden werd een metalen kruis geplant: het Poolse kruis. Het geld werd gezuiverd, dat wil zeggen: al le geldswaarden moesten ingeleverd worden en dit geld werd geblokkeerd en elk moest van 10 gulden zien rond te komen, wat min der erg was voor winkeliers dan voor ge wone burgers. Ondanks alles breidde Axel zich langzamer hand uit, zowel voor als na de oorlog. Waren 13 september 1921 de Juliana-, Prins Hen drik- en Emmastraat hun naam gegeven, april 1930 waren Pieter Paulus- en Ds. Jan Scharpstraat benoemd, nu naar verdienstelij ke personen uit Axels geschiedenis. Op 28 april 1931 volgde de Prins Mauritsstraat en 30 juni 1936 de Pironstraat, genoemd naar Jan Piron, de commandant van de afdeling Staatste troepen, welke Axel veroverde. Dit alles voor het begin van de 2e wereldoorlog. Maar ook na de bevrijding ging de uitbrei ding van Axel voort. In 1948 werden de straten als de Ruyter-, Crijnsen-, Bankert- en Evertsenstraat genoemd naar Zeeuwse zeehelden en de' Po'lenstraat, waar langs de Polen Axel binnengerukt waren, terwijl op 5 september de Bernhard-, Irene- en Mar grietstraat en de Zuidsingel hun naam was gegeven. Op 26 januari 1954 werd de Ma rijkestraat haar naam gegeven en op 20 sep tember 1955 het Szydlowskiplein op de plaats der tuintjes die voorheen gehuurd werden van het R.K. Kerkbestuur. 19 juni volgden de straten op het voormalige Plaatje als Oli vier-, Caland-, Te Water-, Johanna- en an dere straten. Op 25 januari 1955 was de burgerlijke benoeming van Domineestraat of ficieel geworden en april was op Spui de Sparkstraat aan zijn naam gekomen. Door dit alles breidde Axel zich naar oost en west uit. Zuid en noord bleven nog in hun oorspronkelijke toestand en hielden hun oude namen. Naar oost is Axel de laatste tijd uitgebreid met 9 straten benoemd naar musici en Poolse bevrijders en naar west worden straten aangelegd benoemd naar staatslieden. In die tijd werd een aanvang gemaakt met de beplanting van het Axelse bos, bestemd tot recreatieoord. De jeugdbibliotheek werd geopend in een leegstaand huis, wat later zou uitgroeien tot de Chr. Openb. Biblio theek. Ook werd Axel scholen rijker, want in november 19o9 werd de Landbouwhuishoud- school geopend, terwijl voor opleiding van vaklieden de Chr. Technisch School tot stand kwam onder waarnemend burgemeester Kes- beke, daar de burgemeester van Oeveren in 1958 was afgetreden. Alle vernieuwingen te kenden de gezonde levenswil en de uitbrei- dingsdrang van het Axelse volk in tegenstel ling met de pessimistische gedachte in 1945. Januari 1960 werd de edelachtbare heer van Dijke in zijn ambt als burgemeester ge ïnstalleerd, de kleuterschool „Roodkapje" werd april 1961 geopend en de ZVTM vier de dat jaar haar 50-jarig bestaan. In herin nering kunnen wij u brengen de „taptoe" uitgevoerd op het concoursterrein waaraan deelnamen: de Kon. Militaire Kapel, de ka pel der Kon. Luchtmacht met tamboerkorps, het fanfarekorps der Genie, de Matrozenka- pel, het Jachthoornkorps der Jagers, het Trompetterskorps der Artillerie en het exer citiedetachement der Luchtmacht dat 'savonds met de goed bediende elecrische verlichting een feeërieke indruk maakte. De bevolking van Axel bedroeg 31 december 1961 7792 zielen en zou in 1965 de 8000 bereiken. Juni herdachten we het 750-jarig jubileum van de verlening der stadsrechten aan Axel door graaf Ferdinand van Portugal en gra vin Johanna van Konstantinopel in 1213, volgens No. A 1 en A 2 uit het stedelijk archief met de bevestiging daarvan door Ka- rel V, waarbij een feest werd gevierd van 22-29 juni 1963 met een historische op tocht een braderie in de Weststraat, recep tie op het stadhuis, waarbij burgemeester van Waes van Westdorpe een vrolijke en histo rische noot inbracht, een wagenspel, Breu- gheliaanse maaltijd en reünie van oud-Axe laars en er werden gelden ingezameld ter verkrijging van een klokkenspel in de stads toren. Alles tekende het bruisende leven in het Axel van de laatste tijd. Ik mag u nog doen herinneren dat een Chr. Openbare Lees zaal in september 1963 is geopend aan de Stationsstraat in een modern gebouw, dat de le heipaal voor het eerste flatgebouw 10 ok tober 1963 de grond inging en dat een twee de flatgebouw door de Vlako werd gebouwd. Het is tekenend dat hoe langer hoe meer de geschiedenis van Axel in de belangstelling ging staan en waar in de dertiger jaren geen waardering was voor Axels Stedelijk Archief er nu gelden gevoteerd werden om de grond slagen van het kasteel der heren van Axel bloot te leggen en ook de fundamenten van het Axelse schepenhuis. Ook de liefde voor onze folklore blijkt uit de heropening van de Axelse Boerenkamer in het door het gemeen tebestuur ter beschikking gestelde gebouw in de Nieuwstraat. En boven het levendig gewoel in de winkel straten, waar ondernemende middenstanders hun zaken drijven, klinken de klanken van het Axels carillon, waarvoor de gelden door de Axelse burgers zijn bijeengebracht, maar daarin zal de luidklok „Maria" niet mede- klinken, maar zij zal voortaan oproepen tot de kerkdienst in de Gereformeerde Kerk in het westen. de Jonge VAN DE GEMEENTERAAD VAN AXEL OP DINSDAG 26 APRIL 1966 DES NA MIDDAGS OM 7.00 UUR AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot verkoop van een perceel in dustrieterrein, gelegen aan de Noord polderstraat, aan de heer J. H. Heijns- dijk te Axel. 5. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel, aan de fa. A. Vernaeve Zn. te Sas van Gent. 6. Vqorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Savornin Lohmanlaan, aan de heer D. Antheunis te Axel. 7. Voorstel tot verkdop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer R. G. M. Heij- ens te Zaamslag. 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer D. H. de Graaf te Axel. 9. Voorstel tot aankoop van het woonhuis met garage en tuin Rooseveltlaan 10 en 12 van mej. N. E. Naeije e.c. te Axel. 10. Voorstel tot aankoop van de woning en schuur Oudewijk 49 en 51 van de heer S. Jansen te Axel. 11. Voorstel om akkoord te gaan met een herziening van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari 1966. 12. Voorstel tot het vaststellen van enige wijziging van de gemeente- en de be drijf sbegroting voor het dienstjaar 1965. 13. Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966. 14. Voorstel tot het aangaan van een vas te geldlening, groot 600.000, - met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. 15. Voorstel tot aankoop van het woonhuis Oosterstraat 24 van de heer J. Heijdens te Axel. 16. Rondvraag 17. Sluiting. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1