NEDERLANDERS IN CAIRO Pu rol houdt De Priemiekeurinqen voor stieren en vrouwelijk fokvee Absdale 10.00 uur Koewacht 14.00 uur Vrijdag 3 juni Clinge 10.00 uur Sint Jansteen 14.00 uur Dinsdag 7 juni Axel 9.30 uur Zaamslag 10.30 uur Kloosterzande 14.00 uur Bekendmakingen smetteloos- zuiver EGYPTE is de laatste jaren bijzonder in de belangstelling komen te staan doordat het als vakantieland ontsloten is. Onder de eeuwige zon wandelen nu de toeristen uit vele landen; niet in de laatste plaats uit Nederland. Ze richten hun aandacht voornamelijk op de rijke schat van cultuurhistorische monumenten, die vijftig eeuwen trotseerden en die een reis van enkele duizenden kilometers meer dan de moeite waard maken. Maar Egypte is meer dan een land van zon en historie. Het is een land, dat enkele revoluties heeft doorgemaakt, dat bestuurd wordt als een socialistische republiek, dat balanceert op de rand van de kloof, die de democra tische westerse wereld scheidt van het oostelijke blok. Het is een land, dat een armoede kent, die men in het westen schier voor onmogelijk zou houden, een onderontwikkeld gebied, dat zonder steun zijn toekomstplannen niet verwezenlijken kan, maar dat diezelfde steun slechts met schroom, of helemaal niet aanvaardt. EULALIA - een meisje alleen in een mannenmaatschappij Eulalia Sturtewagen had wat aan haar been. Een onbetekenend, maar lastig ontstekinkje aan een teen. Volgens goed Nederlandse ge woonte besloot ze, het onwillige lichaams deel een paar avondjes lang een sodabadje te geven. Dat zou wel willen helpen. Maar alle soda, die - en dat nog niet eens altijd - in Cairo te krijgen is, zit in de flesjes, waar mee de buitenlanders hun whisky aanlen gen. En dat is nu niet bepaald geschikt om wondjes mee te behandelen. Dus stuurde Eulalia een briefje naar Nederland met het verzoek aan het volgende reisgezelschap een pondje soda mee te geven. Het goedkoopste chemische produkt werd op die manier per vliegtuig over vijfduizend kilometer of daar omtrent getransporteerd. Toen het aankwam was de teen al lang genezen. Maar Eulalia bewaart het pondje kostbaar, want het kan nog wel eens te pas komen. „De buit terug, anders ga ik naar huis" Het is zo maar een heel klein probleempje, waarvoor een meisje van 23 in het verre Egypte kan komen te staan. Een heel klein probleempje maar, want er zijn grotere ook, die Eulalia moet oplossen. Bergen moet ze verzetten, die struise Hollandse meid, die het aandurfde om alleen - maar dan ook hele maal alleen - de strijd aan te binden teeen de Egyptische bureaucratie, laksheid en ge makzucht op een van de moeilijkste posten die haar als organisatrice van touristentrips maar kon toevallen. Een meisje alleen in een mannenmaatschappij. Het is een waagstuk om zoiets aan te durven. Handtekeningen geliefkoosd object Eulalia is een avontuurlijk meisje. Eigenlijk is ze dat geworden tegen wil en dank, want ze had nauwelijks toekomstplannen, toen ze de schoolbanken verliet. Door toeval beland de ze achter de balie van een reisbureau in haar woonplaats. Een reisbureau zoals vele andere, dat zich bezig hield met touringcar- reizen naar Oostenrijk en Zwitserland en waar behalve de directeur en z'n vrouw een paar man personeel werkte. Maar reisbu- reaux hbeben de laatste jaren de wind in de zeilen en vooral dat van Eulalia maakte een monsterachtige groei door. Toen het Eind- hovense meisje bovendien voor geen pro bleem uit de weg bleek te willen gaan, ver wisselde ze al spoedig haar stoeltje achter de balie, voor een zwervend bestaan. In Joego slavië en op Majorca deed ze de ervaring op, die haar nu zo uitstekend van pas komt. Een jaar nu Toch heeft ze de positie van vrouw-in-het- midden-Ooesten niet vrijwillig gekozen. Ze zou naar Athene gaan, de koffers waren ge pakt en het vliegtuig stond klaar. Door weersomstandigheden bleef het toestel echter aan de grond en Eulalia was nog maar nau welijks terug van Schiphol, of een telefoon tje vertelde haar, dat er dringend iemand naar Cairo moest, waar de zaken van het reisbureau dreigden fout te lopen. Een dag ofwat later stond Eulalia te kijken naar de zeilbootjes op de Nijl. Nu zit ze een jaar in Egypte. Ze is vertrouwd met alles, wat Egyp tisch is, ze kent de Egyptenaren en ze weet honderd Nederlanders per week een onver getelijke vakantie te bezorgen, ondanks alle problemen die zich daarbij voordoen. Miss Laila is ze voor haar collega's op het kan toor van de Egyptische touristenorganisatie. Miss Laila is ze voor een heleboel Egyptena ren, want' wie ook maar iets met de touris- tenindustrie te maken heeft in het land van de Pharao's weet dat zij het is, die de Ne derlandse belangen vertegenwoordigt. Als een soort eenmans-ambassade. Een meer van problemen heeft Eulalia leeg moeten drinken in het afgelopen jaar en het is haar wel eens bijna teveel geworden, als er weer eens iets niet georganiseerd bleek, als voor de zoveelste maal allerlei afspraken niet werden nagekomen en als opnieuw de neus werd opgehaald voor een vrouw, die de euvele moed had, te willen commanderen. Dat doet Eulalia trouwens niet. Ze weet wat zaken doen is, maar ze weet ook, de mannen o mhaar vingers te winden. Zelfs Egyptische mannen. Ze probeert het altijd zo te spelen, dat de instanties, collega's, gidsen of wie dan ook geloven, dat zij het zijn, die de nieu we ideeën uitdokterden, terwijl het in feite Laila was, die ze te berde bracht. Problemen Trouwens, niet alleen Egyptenaren scheppen problemen. Dat doen ook de Hollandse gas ten. Zoals de dame, die de ruiten van de bus stuk sloeg en de benen nam, omdat ze het stationsgebouw met de hekken er omheen aanzag voor een harem en ervoor paste, daar in te worden opgesloten. Laila heeft haar in een inrichting opgenomen weten te krij gen. Geen Egyptenaar hoe hoog ook, wenste enige verantwoording op zich te nemen. Of Laila maar even een briefje wilde tekenen, dat de dokter door haar geroepen was. Een ander probleem: een meneer, die een hotel in de luxe klasse had besproken, weigerde in een en dezelfde bus ter excursie te gaan als z'n landgenoten, die in de touristenklasse hadden geboekt. Maar dat zijn probleempjes vergeleken bij die, welke de formaliteiten van de gastheren in Cairo opwerpen. Zo'n Nederlands meisje in een Arabische wereld vier en twintig uur per dag op haar stuk staan. De Arabieren zijn laks als 't op handelen aankomt en per slot van rekening zit „de juffrouw van UIT" niet in Egypte om vliegen te vangen. Dus moet ze bruta ler handelen dan de sjacheraars. Dus moet ze proberen, de eeuwige indolentie, de eeuwige afschuifsystemen te doorbreken en zich altijd maar weer teweer stellen tegen het verschrik kelijke onderlinge wantrouwen, dat men ieder uur als meest kenmerkende eigenschap van de Egyptische samenleving onderkent. Het wantrouwen, dat zich uit in ieder con tact en bij bijna iedere handeling. In de kap perszaak, waar ieder kammetje en ieder schaartje achter slot en grendel wordt be waakt; bij de autoriteiten, waar ieder buiten lander met argusogen wordt gadegeslagen. Geldsmokkel „Miss Laila weet heel best, dat haar hotel kamer regelmatig is'onderzocht. En ze kent de geruchten, dat zij een van de grootste geldsmokkelaarsters van Cairo is. Het praat je is in de wereld gekomen door een brief die aan de hoogste autoriteiten werd geschre ven. De man, wiens handtekening er onder stond, ontkende de schrijver te zijn. Maar Laila heeft de wrange vruchten moeten pluk ken in 'n ontstellende argwaan van alle klan ten, die haar eenmaal zelfs enkele dagen ar rest op het vliegveld opleverde, toen daar een paar flessen whisky waren aangetroffen, die het reisbureau bij wijze van nieuwjaars attentie aan relaties wilde sturen. Zo'n der tig handtekeningen waren nodig om de zaak op te helderen. Handtekeningen zijn trou wens toch een geliefkoosd object van de bu reaucratie van dit land, waar iedereen een baantje heeft gekregen, opdat er geen werk loosheid heerst, zodat iedere instelling, ieder bureau, met een topzware bezetting zit. En al vraagt iedere ambtenaar maar één handte kening per dag om zijn bestaan te rechtvaar digen, dan nog maken ze het Laila en de haren onmenselijk zuur. Er zijn meer Nederlanders die hun nood klagen over de voortdurende controle van de geheime politie en de afmattende strijd tegen de bureaucratie in het huidige Egypte. Taco van der Plaats bijvoprbeeld, die voor de FAO, de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Cairo werkt. Toen hij zich een auto aanschafte had hij 27 hand tekeningen nodig om aan een blauw num merbord te komen, zoals dat van buiten landse automobilisten wordt vereist. Waar om? Om de wagens van buitenlanders te kunnen onderscheiden van die van Egypte naren. Dat maakt het de politie gemakkelijk, voortdurend de gangen van vreemdelingen na te gaan. Op verscheidene straathoeken ziet men agenten staan, die getrouw de blau we borden registreren. De handel en wandel van iedere buitenlander wordt gecontroleerd. Trouwens, iedere Egyptenaar die een stad verlaat, komt in het kladboekje van de po litie aan de stadsgrenzen te staan. Want Nas ser houdt er een groot geheim leger op na, daarop is nu eenmaal iedere dictatuur geba seerd. Taco van der Plaats is een jonge man, een man, die graag alles weet en die zijn vrije uurtjes gebruikt om de stad, waar hij woont te verkennen. Het gevolg is, dat hij er beter de weg weet, dan menige Egyptenaar. Hij houdt ervan te dwalen door de Vallei van de angst, een droge rivierbedding, die van een ongewone schoonheid is, hij vindt het heer lijk de stegen en sloppen van het oude Cairo te verkennen, waar hij alle kroegen en kroeg jes van binnen en van buiten kent. Hij rookt de waterpijp als een Egyptenaar, hij bestuurt zijn auto als een volbloed Arabier. En dat wil wat zeggen, want Cairo is waarschijnlijk wel de meest rumoerige stad van de wereld, waar de automobilisten en de andere wegge bruikers afgesproken schijnen te hebben, al lemaal zoveel mogelijk lawaai te produceren. Levensgevaarlijk Voetgangers zijn mensen, die alleen maar deugen om door het aanhoudend claxonge- loei op de vlucht gejaagd te worden. Rechts inhalen, snijden en zonder licht rijden, het zijn de meest normale handelingen van iedere automobilist in Egypte. Het aantal verkeers agenten is groter dan het aantal straathoe ken, maar zij maken zich alleen maar boos over het door rood licht rijden en dan ook alleen maar, als dat op een ongelegen ogen blik gebeurt. Bovendien zien ze graag wat door de vingers. Als er tenminste wat tegen over staat. Een Engelse ingenieur - een van de weinigen, die nog voor het gouvernement werkt - deelt aan het begin van de maand briefjes uit van vijf piasters (een goede 40 cent) aan de agenten, die hij dagelijks op zijn route van huis naar kantoor ontmoet. Voor vijf piaster de man zorgen ze er graag voor, dat de ingenieur nooit voor een rood stoplicht komt te staan. Hij koopt zijn groene golf, zoals miss Laila haar eigen zebrapad koopt. Voor vijf piaster in de maand zet een verkeersagent het verkeer stil als zij het kan toor verlaat. Machtig man Eulalia Sturtewagen en Taco van der Plaats, twee van de Nederlanders in Cairo. Er zijn er meer. De chef d'hotel van Hilton bijvoor beeld, de Hollandse professor aan de Ame rikaanse universiteit. En dan de man uit Fayoem, die om de een of andere vreemde reden op een plantage is blijven hangen te midden van een van de armoedigste streken die men zich maar denken kan. Een groep Nederlandse touristen kwam enige tijd ge leden op een vreemde manier met hem in contact. Ondanks de waarschuwingen van Eulalia en haar beid eassistentjes, waren twee dames afgedwaald van de groep. Het gevolg was hen voorspeld: een horde kinde ren dromde om hen samen en voordat ze het wisten waren ze hun portemonnaie kwijt. Goede raad was duur totdat een van de gid sen zich herinnerde dat er een Hollander in de buurt woonde. Een belangrijk man, die zo'n beetje de dokter speeld en de veearts, die allerlei karweitjes opknapt en iedereen van advies dient. Hij wordt op handen ge dragen daar, door die armoedige gemeen schap. Dat bleek, toen hij van deze „bero ving" hoorde. „Binnen een kwartier de buit terug, of ik ga naar Nederland en jullie zien me nooit meer terug", moet hij gezegd heb ben tegen de mensen uit zijn dorp. En zie daar, binnen het kwartier kwam een krijgs haftig uitziend opperhoofd aandraven, een dubbelloops jachtgeweer over de schouder, de portemonnaie in de hand. Met duizend toch. Zo werken de Nederlanders in den vreem de. Onopvallend, maar nuttig, Eulalia, Taco en die onbekende...! Drie uit velen! zullen in O. Zeeuwsch-Vlaanderen in 1966 gehouden worden op: Donderdag 2 juni: STEMMEN BIJ VOLMACHT Bij de verkiezing van de leden van de Ge meenteraad kan een kiezer op verzoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt ver moedelijk niet in staat te zullen zijn in per soon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersre gister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen; b. indien de kiezer gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stem men, moet daartoe uiterlijk 18 mei a.s. eefi verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voorletters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die bereid is als ge machtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze be reid is als zodanig op te treden, alsmede, in dien de gemachtigde niet in hetzelfde kiezers- register is opgenomen als de volmachtgever, een door de burgemeester der gemeente, waar de gemachtigde in het kiezersregister is opgenomen, afgegeven verklaring, dat de gemachtigde op de dag der kandidaatstelling is opgenomen in het kiezersregister van zijn gemeente en dat de gemachtigde niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde heeft aangenomen. Hij die zich bereid heeft verklaard als ge machtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in een kie zersregister. Als gemachtigde kan slechts worden aange wezen de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van êen schoonzuster of de echtgenote van een zwa ger, dan wel één der huisgenoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij, die blijkens het kiezersregister hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Deze beperking van de aanwijzing van een gemachtigde is nietvan toepassing op de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden me debrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijd vak of de tijdvakken, waarin hij aldus werk zaam is, één- of meermalen in die gemeen te terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt, alsmede op zijn echtgeno te, voor zover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn (dit is o.a. van belang voor schip pers). Een kiezer mag niet meer dan twee aanwij zingen als gemachtigde aannemen. Van de beslissing op het verzoek ontvangt de volmachtgever mededeling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij ver moedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de vol machtgever uiterlijk 18 mei a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kie zer, die bereid is als gemachtigde op te tre den. De volmachtgever is niet bevoegd de vol macht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelne ming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezers register behoort. Voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos ver krijgbaar zijn. Axel, 14 april 1966 Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris P. G. v. d. Bosse De burgemeester M. K. van Dijke VERPLAATSING PARKEERPLAATSEN EN BUSSTATION OJ 30 APRIL 1966 Burgemeester en wethouders van Axel ma ken bekend, dat in verband met de viering van Koninginnedag op zaterdag 30 april a.s. zowel de Markt als het Sydlowskiplein niet kunnen worden gebruikt voor het parkeren van auto's. Geadviseerd wordt de auto's die dag zoveel mogelijk te parkeren in de Van Gistellelaan en omgeving. Het busstation voor de lijndiensten van de ZVTM zal op die dag verplaatst zijn van het Sydlowskiplein naar de hoek Buitenweg- Szydlowskistraat. Axel, 15 april 1966 Burgemeester en wethouders voornoemd De secretaris P. G. v. d. Bosse De burgemeester M. K. van Dijke

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3