GEMEENTERAAD van AXEL MIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De raad besluit o.a. I. tot uitvoering van een verkeersplan; II. tot overdracht van duplex-woningen aan de Prot.-Chr. en R.K. woningstichtingen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 2 APRIL 1966 80e Jaargang no. 27 AXELSE COURANT VERSCHIJNl IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom t 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenlgnd f 6,50 Hootdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeetsterFIRMA J, C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bi| kontrakten Delangnjke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 110 woorden f I, elk woord meer 15 cent. Op dinsdag 29 maart j.l. om 7 uur 's avonds kwam de Axelse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke, was reeds in een vorig raadsbesluit goedgekeurd, opent de vergadering met het uitspreken van het Zo werden voor de beide vergoedingen de vol- ambtsgebed, en deelt mee dat de heren K. Hame-1 gende voorschotten toegekend link en J. Vink door werkzaamheden verhinderd aan de Chr. Nat school, Nieuwstraat ƒ31.023,231 zijn de vergadering bij te wonen. aan de Bijz. school, Spui 5.971,28 De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. aan de R.K. school, Walstraat ƒ24.421,83 INGEKOMEN STUKKEN aan de Chr- ULO' Tuinstraat 19.355,53 EN MEDEDELINGEN Aangaande het vaststellen van de 2e wijziging De heer D. J. OGGEL (gpv) merkt op dat uit van de gemeentebegroting 1966 zei de heer D. J. de ingekomen stukken blijkt dat de begroting 1966 OGGEL bezwaar te hebben tegen een afschrij- door GS is goedgekeurd. De gpv-fraktie was tegen vingstermijn van 50 jaar voor een schoolgebouw, het uittrekken van een bedrag voor de bouw van Hij achtte 40 jaar beter. een kleedlokaal bij de sportvelden. Hij vraagt of Wethouder IJSEBAERT zegt dat een termijn het niet mogelijk is, te wachten met de bouw van van 50 jaar normaal is. Het komt zelfs voor dat dit lokaal tot het bestemmingsplan gereed is, dan men hiervoor 60 jaar neemt. kan het tegelijk op de definitieve plaats gebouwd De heer OGGEL blijft van mening dat 40 jaar worden. lang genoeg is. Het gebouw zal er na 50 jaar nog De heer P. J. VAN BENDEGEM (chu) sluit staan, maar het zal zeker geen dienst meer doen zich bij de woorden van heer Oggel aan. als schoolgebouw, door de steeds veranderende De VOORZITTER antwoordt dat bij de stede- eisen. Het is een verschuiving van lasten naar bouwkundige op spoed is aangedrongen met be- later en dan zit men, wanneer het gebouw ver trekking tot het bestemmingsplan. Het zal in de vangen moet worden, nog met de lasten van het praktijk wel zo zijn dat het bestemmingsplan klaar oude. is alvorens met de bouw van het kleedlokaal zal De VOORZITTER antwoordt dat wanneer men worden begonnen. de termijn zou verkorten, dit een zware druk op Mevr. FOLKERSMA-'STAAL (pvda) is niet de begroting zal geven; hij adviseerde daarom de tevreden met het antwoord op haar vraag over de termijn niet te verkorten. Hierna wordt het voor betaling van de nieuwe gaskranen in gemeente- stel aangenomen. woningen. Zij is van mening dat de verhuurder r Het voorstel tot het aangaan van een kasqeld- dient te zorgen voor het aanwezig zijn van een lening van anderhalf miljoen gulden werd door de gaskraan in de woning. De kosten voor het ver- raad zonder kommentaar aanvaard, vangen van de gaskranen door nieuwe dienen niet voor rekening van de huurder te komen. In nauw overleg met de Verkeersgroep der De heer A. H. VAN DER LEE (gem.bel.) on- Rijkspolitie en de ANWB te De Haag zijn ver- derschrijft dit. Er dient een waterkraan in elke wo- keersmaatregelen voor de kom der gemeente (een- ning te zijn, dus ook een gaskraan. trum plus nieuwe woonwijken) vastgesteld. De VOORZITTER antwoordt dat in de nieuwe Hierbij is er van uitgegaan dat sommige wegen woningen pluggen zijn voor het plaatsen van gas- zowel voor het plaatselijk verkeer tussen de woon- kranen, maar de kranen moeten door de bewoners wijken als voor het doorgaand verkeer bestemd zelf worden aangebracht. Bij navraag is gebleken zijn. dat geen enkele gemeente in Zeeland de kosten De kruispunten.in deze wegen zijn zoveel moge voor de nieuwe kranen voor haar rekening neemt. lijk beveiligd door aanwijzing als voorrangs- Ook de woningbouwverenigingen doen dit niet. In kruisingen, terwijl voor een goede doorstroming de laatste nieuwe woningen zijn wel kranen aan- van het verkeer wachtverboden voor de gehele gebracht maar de kosten zijn in de huurprijs ver- rijbaan zijn vastgesteld. Verder is getracht het rekend. aantal kruispunten op enkele hoofdwegen te redu- De heer P. J. VAN BENDEGEM ziet de gas- ceren door het invoeren van éénrichtingsverkeer kranen als onderdeel van de woninguitrusting. voor een aantal hierop uitkomende woonstraten. De heer E. MAAS (kvp) zegt het te willen Het verkeer, komende van de Kanaalkade, de bestrijden dat de kranen in de huurprijs zijn ver- Zuidsingel en de Kinderdijk zal via de Oranjestraat rekend. en de Weststraat naar het centrum worden geleid. Wethouder M. L. M. IJSEBAERT zegt dat het Deze oplossing werd geprefereerd boven gelei woningbedrijf heeft getracht altijd zo goed moge- ding van dit verkeer via de Zeestraat omdat het lijk service te verlenen. Men is nu in een dwang- kruispunt Zeestraat-Weststraat reeds overbelast is. positie geplaatst, er is geen keus tussen stads-1 en Om in de straten, welke een breedte van max. aardgas. Daarom deze kranen voor rekening van 5 meter hebben, in de toekomst het verkeer gaande de huurder. te houden en tevens de bewoners gelegenheid te Hierna wordt door mevr. FOLKERSMA een geven een voertuig te parkeren, is hier een één- voorstel ingediend om de kosten van de nieuwe richtingsverkeer, gekombineerd met een éénzijdig kranen alsnog voor rekening van het woning- wachtverbod, vastgesteld. bedrijf te laten komen. Dit voorstel wordt aanvaard Om te voorkomen dat wegen, die max. 6 meter met 11 tegen 2 stemmen. Tegenstemmers zijn de breed zijn en die voor het verkeer in beide rich-1 2 a.r.-raadsleden, de heren J. C. van Luijk en tingen berijdbaar moeten blijven, door parkeerders A. de Waard. worden verstopt, is gemeend voor deze wegen De heer E. MAAS stelde in de vorige vergade- een éénzijdig wachtverbod te moeten vaststellen. ring een vraag waarop nog geen antwoord is ont-1 Door deze maatregelen kunnen over een bepaalde vangen. lengte meer voertuigen worden geparkeerd dan bij De VOORZITTER antwoordt dat zijn vraag het parkeren aan beide zijden. niet is vergeten en dat hij in de volgende ver- Enkele wegen, welke slechts 5 meter breed zijn gadering antwoord zal krijgen. en die zich niet lenen voor éénrichtingsverkeer, zijn voorzien van wachtverboden voor beide zijden. Zonder bespreking worden twee voorstellen aan- r-... r a Uit zijn in het algemeen de hoofdlijnen welke aan genomen betreffende de wekelijkse halvedagsluiting he( verkeersplan ten grondslag iiggen. Het ligt in en de vakantieregeling voor schoenenwinkeliers. de ,bedoeling de uitvoeTing van het plan in enkele De sluitingstijd van de kampwinkel werd door fasen realiseren de raad vastgesteld op 21.00 uur voor de periode Voorgesteld werd, de eerste fase dit jaar uit te 1 april 1 oktober en voor de maanden juli en voeren De kosten hiervoor worden geraamd op augustus alsmede de Pinksterweek op 23.00 uur. -gg De heer J. C. VAN LUIJK (ar) vroeg of deze T De heer P. J. VAN BENDEGEM zegt, dat uit sluitingstijden werden opgelegd aan de beheerder. jj j n j het plan blijkt dat er vele parkeerverboden komen, De voorzitter antwoordde dat alleen de mogelijk- waardoor het in vele gevallen niet meer mogelijk heid ertoe wordt geboden. zal zijn een auto voor de woning te parkeren. De besturen der bijzondere lagere scholen heb- Graag zag hij dat daar waar mogelijk parkeer- ben voorschotten gevraagd op de exploitatiever- havens werden aangebracht. goeding en de kosten van het vakonderwijs voor De heer D .J. OGGEL brengt dank voor wat het jaar 1966. Het bedrag per leerling der open- gedaan werd voor het regelen van het verkeer, bare lagere school (ƒ80,02 per leerling) en voor Toch zullen zich in de praktijk moeilijkheden voor- uitgebreid lager onderwijs (ƒ110,20 per leerling) doen. Hierbij dacht hij aan het volledig parkeer-' verbod in de Kerkdreef op werkdagen. Bij plech tigheden in de kerken aan deze straat zag hij graag dat hier een zachte toepassing plaatsvond. Bij dit nieuwe plan zullen vele borden worden ge plaatst wat in de beginperiode voor de wegge bruikers moeilijkheden zal opleveren, daarom vroeg de heer Oggel de politie in deze periode soepel te doen optreden en niet direkt proces verbaal te laten opmaken. De heer VAN DER LEE komplimenteert 'het college met dit plan, al is hij ook van mening dat er wel eens een wijziging in zal moeten plaats vinden. „Er zal in een snel tempo gezorgd moeten worden voor de zogenaamde langparkeerders. In de buurt van de Kerkdreef zal zo snel mogelijk een parkeerruimte moeten komen en in de woon wijken zal moeten worden gezorgd voor parkeer havens. De VOORZITTER zegt dat het hem tot vreugde stemt dat dit voorstel in de raad zoveel instemming krijgt. Voor dit plan is veel werk ver richt door de adjudant van de Verkeersgroep Zeeuwsch-Vlaanderen der Rijkspolitie en de tech nische dienst van de gemeente. Het is zeker zo dat men dit plan steeds zal moeten aanpassen aan de verkeersomstandigheden. Daar waar mogelijk zul len parkeerhavens worden aangebracht. Het college is steeds doende met verwerving van terreinen om parkeerruimte te krijgen, zo onder andere aan het Kennedyplein. Bij plechtigheden in de kerken zullen hier zeker ontheffingen worden verleend. De bedoeling is ze ker dat in de beginperiode soepel zal worden op getreden en niet direkt tot verbaliseren zal worden overgegaan. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Op grond van de thans geldende bepalingen, vervat in de „Verordening op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Axel" is degene die vóór 1 juli van de reinigingsdienst gebruik gaat maken overeen geheel jaar reinigingsrechten verschuldigd, doch de helft, wanneer dit op of na 1 juli het geval is. Het zelfde geldt mutatis mutan dis ook voor de hondenbelasting. Wanneer derge lijke bepalingen ook in andere gemeenten van toe passing zijn, betekent dit dat betrokkene bij vesti ging in Axel tweemaal over hetzlfde tijdvak be lasting verschuldigd is. Teneinde dit te voorkomen werden de verorde ningen gewijzigd. Bij besluit van 26 januari 1965 heeft de raad ge garandeerd de door de Rijkspostspaarbank aan de „Stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel" ver strekte kasgeldlening, groot 1.500.000,Deze lening loopt per 2 mei 1966 af. De Rijkspostspaar bank is momenteel niet bij machte deze lening te consolideren. Zij is echter wel bereid deze met een half jaar te verlengen tegen een rente van 5%% per jaar. Daarnaast is geldgeefster bereid voor de verdere financiering een tweede kasgeldlening, groot 1.000.000,te verstrekken, op te nemen in drie termijnen resp. op 1 mei 400.000,—, op 1 juni en 1 juli telkens 300.000. de gehele lening moet worden afgelost op 1 mei 1967, berekend naar 5/4% per jaar. Gelet op de noodzaak tot het sluiten van be doelde leningen, hébben B. en Whun goedkeuring aan de betreffende besluiten van het stichtings bestuur gehecht. De raad garandeerde de kasgeldleningen. Goedgekeurd werden de onteigeningen van een perceel grond aan de Oranjestraat te Axel, eigen dom van de heer F. Haak te Axel, groot 3690 vierk. m, en de onteigening van deschuur met erf. Buitenweg ongenummerd, eigendom van mevrouw C. A. de Kraker-Dieleman te Axel. Besloten werd het perceel grond, groot 2930 vierk. m en de onteigening van de schuur met erf, het schoolbestuur van de R.K. kleuterschool te Axel over te dragen. De inspectrice van het kleu teronderwijs heeft de stukken inzake de bouw van een nieuw schoolgebouw goedgekeurd. Het school bestuur heeft toegezegd de waarborgsom te zullen storten. Van de Prot.-Chr. Woningstichting „Het Land van Axel" te Axel en van de Katholieke Zeeuws-1 Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloosterzande zijn verzoeken ontvangen om aan hen resp. 32 en 14 duplex-woningen (woningwetwoningen), staan de aan de Bylocquestraat, Bemhardstraat, Singel- weg, Beatrixstraat, Pironstraat en Bylocqueplein, in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen. Het ligt in hun bedoeling, in overleg en nauwe samenwerking met de Stichting Prot.Chr. Bejaar denzorg voor Axel en omgeving en de Stichting Bejaardenzorg voor Katholieken, beiden te Axel, de woningen te bestemmen voor de huisvesting van bejaarden, voorzover zij deze bestemming nog niet hebben. Voor de verwerving van deze woningen wordt bovendien op grond van de Woningwet mede werking gevraagd in de vorm van voorschotten en bijdragen. Zoals bekend, heeft de Stichting Prot.-Chr. Be jaardenzorg een dienstencentrum gebouwd ten be hoeve van bejaarden die in deze duplexwoningen reeds zijn of nog worden gehuisvest. B. en W. waarderen dit initiatief en menen het te kunnen animeren door de duplex-woningen in particuliere handen te geven en de gevraagde fi nanciële medewerking te verlenen, zulks in het belang van de bejaardenzorg. Aan deze eigendomsoverdracht zijn voor de ge meente geen nadelige gevolgen verbonden. De overdracht van de woningen kan geschieden tegen de boekwaarde, de voorschotten worden te gen het daarvoor geldende rente-percentage ver strekt en de bijdrage in het exploitatie-tekort ware te stellen op het bedrag van de rijksbijdrage De voorwaarden, die krachtens de Woningwet aan een dergelijke mederwerking moeten worden verbonden, stellen de gemeente Axel in staat, om toezicht op het beheer der woningen uit te oefenen en, wanneer dit onverhoopt nodig mocht blijken, tijdig in te grijpen. Voorgesteld wordt a tot verkoop aan de Protestants-Christelijke Woningstichting „Het Land van Axel" te Axel en de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging te Kloosterzande van resp. 32 en 14 woningwetwoningen (duplex-woningen); b tot toekenning van voorschotten aan genoemde stichting en woningbouwvereniging voor de verwerving van deze woningen; c tot toekenning van een jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort van deze woningen. De heer D. J. OGGEL zegt, niet direkt voor dit voorstel te kunnen zijn. Deze woningen zijn in een goedkope tijd gebouwd en zijn ver afgeschreven. Nu wil men deze woningen overdragen tegen de boekwaarde, dit brengt voor de gemeente weinig op. Deze woningen hebben een lage huur en zo kon de gemeente mensen die geen hogere huur kunnen betalen hierin onderbrengen. Als ze nu overgedragen worden, heeft de gemeente er geen zeggenschap meer over. Er zit voor de gemeente geen enkel voordeel in, daarom stelt hij voor, ze in eigen beheer te houden. De heer P. J. VAN BENDEGEM ziet er voor de gemeente geen voordeel in. Hoewel een besluit hem moeilijk viel, zou hij ze liever in eigen beheer houden. De heer A. H. VAN DER LEE wil een ander geluid laten horen. De stichtingen doen goed werk en daarom is hij er voor, ze aan deze instellingen in eigendom over te dragen. Ook na afschrijving zullen de kosten voor onderhoud nog groot zijn. Ook het middenterrein tussen de woningen zag de heer Van der Lee graag overgedragen. De heer E. MAAS juicht het toe dat hier aan woningbouwstichtingen steun wordt gegeven; later zullen zij dan misschien in Axel meer voor woning bouw kunnen doen. Wethouder VAN BENDEGEM zegt dat het college voor overdracht is omdat reeds exploitatie wordt verricht door de Prot.-Chr. Stichting, maar wanneer zij er echt iets aan willen hebben zal er veel aan veranderd moeten worden. Het is in het belang van deze stichtingen wanneer die woningen worden overgedragen. De kosten voor onderhoud aan deze woningen zijn zeer hoog. Het gaat hier om een goede zaak ten behoeve van onze bejaarden. Deze woningen worden niet meer gebruikt voor het doel waarvoor zij zijn ge bouwd, nu komen zij ten goede aan de bejaarden met een smallere beurs. De VOORZITTER zegt dat reeds contact is opgenomen met de stichting over het middenterrein. De heer OGGEL is het na alle toelichtingen nog niet eens met het voorstel. Liever zag hij dat de laatstgebouwde dure woningen werden afge stoten. Het overdragen van de onderhavige wo ningen tegen boekwaarde is voor de gemeente een slechte financiële zaak. Wethouder VAN BENDEGEM zegt dat het dan toch een kwestie wordt van vestzak-broekzakz. Wanneer er een exploitatie-tekort is zal de ge meente hiervan toch 80% moeten dragen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de stem van de heer Oggel tegen. GRONDAANKOPEN Ter realisering van het saneringsplan Oudewijk en omgeving kocht de gemeente aan een perceel

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1