Pu rol breng F Openbare vergadering Bronchiletten Wat zien ik in de boekhandel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 3EEUWSCH-VLAANDEREN van de gemeenteraad van Axel op dinsdag 29 maart 1966 des namiddags om 7.00 uur Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 26 MAART 1966 80e Jaargang no. 26 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDT ABONNEMENTSPRIJS: Loss* nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker uitneefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,— elk woord meer 15 cent. AGENDA: 1 Opening. 2 Notulen. 3 Ingekomen stukken en mededelingen. 4 Voorstel tot wijziging van de verordening, als bedoeld in art. 4, lid 1 der Winkelsluitings wet 1951. 5 Voorstel tot vaststelling van een „Vakantie- sluitingsregeling schoenenwinkels". 6 Voorstel tot het vaststellen van een afwijkende regeling als bedoeld in art. 11 lid 2 der Win kelsluitingswet 1961 t.b.v. winkels op kam peerterreinen. 7 Voorstel tot het toekennen van voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de Bij zondere Lagere Scholen voor het jaar 1966. 8 Voorstel tot het vaststellen van de 2e wijzi ging van de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1966. 9 Voorstel te besluiten tot het aangaan van een kasgeldlening, groot 1.500.000,—. 10 Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het uitvoeren van het verkeersplan. 11 Voorstel tot het wijzigen van de verordening op de heffing van reinigingsrechten en van een hondenbelasting in de gemeente Axel. 12 Voorstel tot het garanderen van door de Stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel te verlengen en nieuw te sluiten kasgeldleningen. 13 Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 28 mei 1965 tot overname in eigendom, beheer en onderhoud van een gedeelte van de provinciale weg Axel—Roode Sluis (Kin derdijk). HVoorstel tot onteigening van een perceel grond aan de Oranjestraat van de heer F. Haak e.c. te Axel. 15 Voorstel tot onteigening van de schuur met erf Buitenweg (ongenummerd) van mevrouw C. A. de Kraker-Dieleman te Axel. 16 Voorstel tot overdracht van grond ten behoeve van de bouw van een R.K. kleuterschool. 17 Voorstel tot verkoop van 46 woningwet woningen (duplex-woningen) en toekenning van daarmede verband houdende voorschotten en bijdragen aan de Prot.-Chr. Woningstich ting „Het Land van Axel" te Axel en aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging te Kloosterzande. 18 Voorstel tot aankoop van twee perceeltjes achtertuin aan de Oosterstraat van de heer J. Verstraten te ,Axel en van het huis met erf Oosterstraat 18 van de heren J. en P. Ver straten te Axel. 19 Voorstel tot aankoop van een oppervlakte tuingrond aan de Kerkdreef van de heer M. de Feijter te Axel. 20 Voorstel om akkoord te gaan met de salaris maatregelen voor de ambtenaren van de bur gerlijke stand per 1 januari 1966. 21 Voorstel tot aankoop van het winkel-woonhuis met erf Oosterstraat 49 van mevr. T. Geensen- de Boer te Axel. 22 Voorstel tot aankoop van enige percelen aan de Zuidsingel en de Kinderdijk van mevrouw J. P. S. Moes-Rinn te Axel. 23 Voorstel tot het herzien van de invorderings termijnen van de riool- en wegenbelasting. 24 Voorstel tot het benoemen van een kleuterleid ster aan de Openbare Kleuterschool „Rood kapje". 25 Rondvraag. 26 Sluiting MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raadsvergadering van 1 maart 1966 gestelde vragen, delen B. en W. het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel om, indien wettelijk mogelijk, de betrekking van gemeente-ontvanger in deze gemeente op te heffen Zolang de be doelde wijziging van de gemeentewet geen kracht van wet heeft gekregen, is het niet mogelijk, het opheffen van de betrekking van gemeente-ont vanger in overweging te nemen. De door de heer Oggel bedoelde wetswijziging is niet in de eerste plaats aanhangig gemaakt om de betrekking van gemeente-ontvanger op te heffen, doch om te legaliseren wat in Axel en in vele andere gemeenten reeds is tot stand gebracht, n.l. een stringenter doorvoeren van de splitsing tussen kas- en administratief beheer en het tegengaan van dubbele arbeid. De mening van de heer Oggel, dat genoemde betrekking in onze gemeente prak tisch geen inhoud meer heeft, kunnen. B. en W. niet onderschrijven. b. Vraag van mevr. Folkersma over kosten die de N.V. Zegam bij de gasverbruikers in reke ning brengt i.v.m. de omschakeling op aardgas De N.V. Zegam heeft in haar verzorgingsgebied alle binnenleidingen op de huidige veiligheidsvoor schriften gecontroleerd. De kosten hiervan neemt genoemde N.V. voor haar rekening. Tegelijkertijd zijn ook de aansluitingen van de verbruiksappara- ten aan een onderzoek onderworpen. Daarbij bleek dat een aantal toestellen nog niet was voorzien van de verplicht gestelde veiligheidsslangen en -kranen. In de enige tijd geleden verspreide brochure over de inruilaktie heeft de N.V. Zegam de gasverbrui kers meegedeeld, dat voor een (veiligheidsset, incl. montage, 15,in rekening zal worden gebracht. De komplete set behoort bij het gastoestel en is eigendom van de verbruiker. OVERIGE MEDEDELINGEN: aBij besluit van 11 februari 1966 is de heer A. Geensen aangewezen tot plaatselijk deurwaar der voor de gemeente-belastingen, ingaande 11 maart 1966 b. bij besluit van 11 maart 1966 is de heer F. de Blaeij bevorderd tot voorman-straatmaker, in gaande 1 april 1966 c. bij besluit van 15 maart 1966 zijn benoemd tot plantsoen-arbeider in tijdelijke dienst de heren F. de Bakker te Hengstdijk en C. J. J Willem- sen te Axel, ingaande op een nader vast te stellen datum d. bij besluit van 18 maart 1966 is benoemd'tot schoonmaakster van het gymnastieklokaal bij de Prinses Marijkeschool mevr. A. Beeldens- Fieret, ingaande 1 april 1966. jn_de_huid gezondheid en zuiverheid Toen ik een jaar of acht, negen was, was het mijn grote ideaal, kioskhouder te worden. Wat mij er in aantrok, was de afgeslotenheid van de buitenwereld, veroorzaaktdoor het be hang van kranten en tijdschriften dat geen daglicht toeliet, terwijl slechts een klein luikje waardoor ik de dag- en weekbladen aanreikte in ruil voor drank en voedsel, voor contact met „de anderen" zorgde. Verder leek het mij buitengewoon gemakkelijk om in het cen trum op een draaistoel te zitten, vanwaar ik alle kranten zonder opstaan kon pakken en doorgeven, zodat er zo min mogelijk leestijd verloren zou gaan. Naarmate ik echter ouder en groter werd, groeide mijn ideaal met mij mee, de kiosk werd te klein en te benauwd (ook geestelijk) en ik stapte over op de boekhandel. Mijn eer ste boekhandel was een heel exclusieve. Ik had net de literatuur ontdekt, eerst Marsman, daarna Du Perron en in diens kielzog Ter Braak, zij zetten zich (als zeemosselen) aan mij vast, en via hen leerde ik Greshoff ken nen, Vestdijk, Valéry Larbaud, Paul Léautaud en Nietzsche, Malraux en Forum (Dirk Cos- ter las ik, al uitfluitend en boe-roepend), en ik begreep uit oplagecijfers, uitblijvende tweede drukken en uitblijvende vertalingen („Barnabooth" van Larbaud, een boek dat Greshoff ieder jaar als verplichte lektuur her las zoals er mensen zijn die ieder jaar voor hun plezier naar de Gijsbreght gaan, is nog steeds niet vertaald) dat ik in een bijzonder exclusief gezelschap was verzeild geraakt. „Boekhandel Forum" Dat beviel me best, en ik besloot mijn boek winkel er op in te richten. Om tebeginnen zou hij „Boekhandel Forum" heten - de vlag dekt de lading. Van alle schrijvers die bij Du Perron genoemd worden (in „Cahiers van een lezer' of in „In deze grootse tijd" om naar iets te noemen) zou het komplete oeuvre aanwezig zijn, in de Du Perronkasten tegen over de Ter Braakkasten, naast de Vestdijk- kast. Bovendien nam ik mij voor alle werken van Ter Braak en Du Perron te spellen, als basis van mijn boekhandelaarsbestaan, zo zorgvuldig dat ik op iedere vraag van een klant onmiddellijk het antwoord zou weten. Het leek mij toen hoogstwaarschijnlijk dat daar behoefte aan bestond. „Eh, het is mis schien een beetje een gekke vraag meneer, maar het staat me bij dat Du Perron eens over een boek „De Ravenzwarte" heeft ge schreven, de naam van de schrijver is mij he laas ontschoten, maar waar het mij om gaat is dat Du Perron dat boek gekarakteriseerd heeft met een term die ik nu zoek..." Ik laat dé man beleefd uitspreken, hoewel ik sta te popelen van ongeduld. „U bedoelt dat boekje van Van Duinkerken zeker Eens even na denken, Du Perron noemde dat „gateus", als ik mij goed herinner, in „Cahiers van een lezer", bladzijde 120, neem ik aan. Even op zoeken Ik pak „Cahiers van een lezer" uit de kast, blader er even in en sla bladzijde 117 op. „Alstublief. Zo'n man is dan voor zijn leven aan mij en mijn boekhandel verknocht en zal liever vanuit Leiden het weekblad „Vrij Nederland" via mij bestellen dan 'het in de kiosk tegenover hem domweg kopen. Ik be greep wel, dat bij een zo exclusieve voorraad boeken, ook mijn klantenkring exclusief en klein zou zijn, maar daar stond tegenover dat letterlijk ALLE Forum-adepten bij mij hun inkopen zouden doen. Dat zet ook aan. Onboek van de maand Trouwens, ik zou mij niet beperken tot de Forumgroep, het leven gaat door, maar ik zou bij mijn keuze selectief te werk gaan. Van Mulisch heb ik bijvoorbeeld alles in voorraad, behalve „Het stenen bruidsbed" want dat zei me niet zo veel, daar kon ik, als romanhandelaar, niet van ganser harte ach ter staan. Zo zou men ook tevergeefs naar „De God Denkbaar, Denkbaar de God" zoe ken van Hermans, en denk maar niet dat ik domweg alle Vestdijks op de planken had. Ook speelde ik nog met de gedachte het „onboek van de maand" in te stellen, te we ten een boekwerk of dichtbundeltje dat mij om welke reden dan ook tegenstond en dat ik achter de deur op de vloermat neerlegde, opdat iedereen er naar hartelust op kon trap pen. De waarheid gebiedt te zeggen dat ik ook dat weer van Du Perron had overgeno men, waar hij vermeldt dat de Franse schrij ver Pierre Louys een boek van Stendhal in zijn kamer op de grond had liggen, om er iedere ochtend na het opstaan meteen een trap tegen te kunnen geven. Op die manier stoffeerde ik mijn boekhandel tot iets heel exclusiefs maar tegelijk exentrieks, totdat ik na enige tijd ontdekte dat mijn belangstelling zich begon te spreiden, ik sloot de winkel en opende een boekhandel van jewelste, een en al glas, met zo'n open „Luchtstroomdeur" die de warmte binnen houdt en de kou buiten, terwijl de aanlopers zich alleen maar gestreeld kunnen voelen door de warme luchtstroom die zij moeten passeren alvorens mijn reus achtige boekenstulp te kunnen binnentre den. Er liep een heel bataljon verkopers en verkoopsters rond (de laatsten allemaal bij zonder fraai maar wel met een bril op, op een gegeven moment had ik zowel Miss Bril 1960 als Miss Bril 1962 als winkelpersoneel rondlopen, Miss Bril 1961 was helaas op contactlenzen overgestapt en dus onbruik baar geworden voor mijn zaak) die op de volgende hoofdpunten een grondige training kregen alvorens zij op de cliëntèle werden losgelaten. De weg weten te vinden Ten eerste moesten zij, net als taxichauffeurs in een grote stad, de weg weten te vinden in de winkel, zodat zij na het noemen van een titel onmiddellijk op de juiste boekenkast konden toestappen. Verder werden van alle enigszins belangrijke schrijvers de bibliogra fieën grondig in het hoofd gestampt en ten slotte volgden de psychologische benaderings- lessen, waarin geleerd werd welk soort men sen ogenblikkelijk na het overschrijden van de drempel aangesproken, bij de hand gepakt en ingelicht wil worden en welke mensen integendeel als „lucht" moeten worden be handeld, omdat zij onzichtbaar willen blij ven, met zichzelf te rade willen gaan, etc. De evclusiviteit van mijn eerste boekhandel, had ik in dit winkelcomplex eenvoudig verwerkt. Er was een opkamertje waar men, in een behaaglijke fauteuil, een dichtbundel of een fraai platenatlas rustig kon bekijken, terwijl er. zachte fonteinmuziek speelde. Er was ook een tafel waarop de laatste uitgaven lagen uitgestald en er was een uitgebreide afde ling voor alleen detectivepockets, met een zogenaamde „gouden kast", waarin detecti veromans van buitengewoon hoge kwaliteit („Kus me voor je sterft" van Ira Levin, „Voetstappen in de mist" van Dolores Hit- chens, de verzamelde werken van Chandler, Hammet en - nee niet Simenon) stonden ge rangschikt, allemaal eigen keus van Meneer de boekhandelaar zelf, dat was ik dus. De grootste gimmick De grootste gimmick van deze Glazen Boe- kenstolp was nochtans die ene vitrine, waar van de ruit geheel zwart was geschilderd, op een kleine opening na. Pas later besefte ik, dat de oervorm van deze etalage in mijn kiosk van mijn jeugd te vinden was. Uiteraard werd iedere voorbijganger geprikkeld door die ge blindeerde etalage met dat ene kijkgat op ooghoogte en de mensen verdrongen zich dan ook van vroeg tot laat bij die patrijspoort. Wat zagen zij dan, als zij eindelijk aan de beurt waren? Eén boek. Het boek van die dag, dat wil zeggen het boek dat het laatst was uitgekomen, bijzonder fraai opgesteld soms tegen een achtergrond van paars flu weel, soms tegen een jutezakkenachtergrond, soms op een soort troontje, soms echter op een hoopje grint, al naar gelang de aard van het boek, de kleur van het omslag en de voriryjeving überhaupt van het boek. De ze etalage, die bijna dagelijks vernieuwd dien de te worden, had ik geheel toevertrouwd aan een binnenhuisarchitect van internatio nale bekendheid, een dure geschiedenis, maar op de een of andere manier kwam het er toch uit. Helaas moet ik hier meteen aan toevoegen, dat ik ook deze droomwinkel al weer heb opgegeven. Het „Universele, multiliteraire boek" Ik ben op het ogenblik bezig aan een ont werp dat alle boekwinkels overbodig zal ma ken, namelijk aan het „universele, multilite raire boek dat geen woorden en zinnen be vat, maar gedachtenstimulators, dat wil zeg gen met abstracties gevulde bladzijden die een onbeperkt aantal gedachtengangen kun nen opwekken, al naar gelang men het brand punt van zijn blik op een andere plek van de bladzijde richt. Reeds bij een boek van honderd bladzijden kan men stellen dat een kind van acht jaar er tot aan zijn sterfdag (stel op zijn tachtigste jaar) ruimschoots vol doende aan zal hebben om zijn gehele be hoefte aan romantische, spannende, grieze lige, wetenschappelijke en avontuurlijke ver halen te dekken. Eén zo'n boek en u hoeft nooit meer een ander. Het flauwe grapje: „Wat zullen we hem geven voor zijn ver jaardag? Hij heeft al een boek!" zal dan wer kelijkheid worden: „Hij heeft het boek al!" Hoestdrank in tabletvorm. 95ct ALGEMEEN SECRETARIS VOOR Z.L.M. Mr. E. Wage (28) uit Utrecht is de nieuwe algemeen secretaris van de Zeeuwse Land-' bouw Maatschappij. Het dagelijks bestuur van de ZLM heeft thans zijn benoeming voorgedragen aan het hoofdbestuur dat daar over binnenkort een beslissing zal nemen. Het is de bedoeling dat de nieuwe functio naris rond 1 april aanstaande in het Land- bouwhuis te Goes in dienst zal treden. Hij volgt daar ir. J. Prins op, die begin van dit jaar tot algemeen voorzitter van de land bouworganisatie is benoemd in de plaats van ir. M. A. Geuze. De nieuwe algemeen secretaris van de ZLM heeft kortgeleden zijn rechtenstudie aan dg rijksuniversiteit te Utrecht voltooid. Hij stu» deerde daar Nederlands recht,publiekrech telijk erichting. Mr. Wage is geboren in Tiel. Na de lagere school doorliep hij in deze Betuwse stad het gymnasium. Van 1957 tot 1959 was hij in militaire dienst, waar hij de functie van in lichtingenofficier bekleedde. De ouders van mr. Wage zijn Zeeuwen van afkomst (Sluis) De nieuwe secretaris is gehuwd en vader van 1 kind. Hij behoort tot de Nederlands her vormde kerk.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1