Sportnieuws definitief bezegeld scheen, begon de Pool se natie te herleven. Milo Anstadt beschrijft o.a. hoe de strijd tegen het Duitse element voor de Poolse natie steedt een bestaans'kwestie is ge weest. door alle eeuwen heen. Een zwa re slag was het, toen de Kruisridders van de Duitse Orde er in slaagden langs de Oostzeekust dusdanige vorderingen te maken dat de Polen van de zee werden afgesneden. Weliswaar wist Polen waar mee zich inmiddels Lithauen verenigd had, af en toe opzienbarende overwinnin gen op deze belagers van zijn volksbe staan te behalen, dusdanig zelfs dat bij de slag bij Grunwald in 1410 de kracht der Duitse Orde voorgoed gebroken is. De Lit'hauers, nog eeuwen lang heidenen toen de Polen reeds lang tot het christen dom bekeerd waren, hebben eveneens een felle strijd tegen de oprukkende Duitsers gevoerd, en met succes. Een tijd lang was dit Lithause Rijk zelfs zó machtig dat 't grote stukken van de Oekraine besloeg en reeds bijna tot aan de Zwarte Zee reikte. Een dynastieke unie met Polen - de Pool se erfprinses huwde met de vorst van Li thauen - leek hier zelfs een mogendheid van onweerstaanbare macht te doen ont staan. Maar gaandeweg is het Lithause element in het Poolse opgegaan en het koninkrijk Polen heeft zijn krachten voor andere dingen gebruikt dan voor het con solideren an een welbestuurd gemene best. Daar wa en o.a. de Turken te bestrijden die ten tweeden male Wenen bedreigden. Het christelijke coalitie-leger dat hen voorgoed terugwierp stond onder comman do van de Poolse koning Jan III Sobies- ki. Nu kwam Polen aan de woonplaatsen van de Tartaren rondom de Zwarte Zee te grenzen. Roem en rijkdom schenen de beloning te zijn voor zoveel dapperheid. Maar ondertussen vermolmde het binnen ste van de Poolse staat. Het koningschap was niet langer erfelijk, doch telkens op nieuw moest er een koning worden geko zen, en dan traden er verschillende can- didaten tegen elkaar in he krijt, die steun zochten bij de buitenlandse mogendheden en zelf menigmaal niet veel meer dan stro mannen van de buurnaties waren. Geen inwendige groei van een bedrijvige en be schaafde burgerij stond daar tegenover. In de steden 'bleef de ontwikkeling matig, op het platteland waren de boeren zogoed als slaven van een spilzieke en intrigeren de adel. In 1772 verloor Polen een derde van zijn grondgebied aan de drie naburen: Rusland Pruisen en Oostenrijk. Kosciuszko, de vrijheidsheld, trachtte Polen te redden. Maar in 1793 werden opnieuw grote stuk ken aan Polen ontnomen, speciaal door Pruisen en Rusland. In 1795 kwam het einde van Polen: het overblijvende gedeel te kwam grotendeels bij Rusland, de rest bij Oostenrijk en Pruisen. Het oude Po len verdween toen geheel, maar de Pool se patriotten bleven aktief. Twee Poolse opstanden vuurden de vo rige eeuw alles en allen aan wat in Euro pa naar vrijheid streefde. De vlam van het Poolse insurgentisme bleef door al de jaren van de onderdrukking heen branden. Chopin, de componist, Mickiewicz, Slo- wacki en Krasinski - de dichters, Sien- kiewicz, de schrijver, Wyspianski de schilder, tot aan de dagen van Paderews- ki, zijn namen van kunstenaars verbonden geweest aan het Poolse verzet. De Pool se vrijheidsliefde en de romantiek gingen hand in hand. Pas tijdens de Eerste We reldoorlog kwamen er weer plannen voor een onafhankelijk Polen en van 1918 tot 1939 was het er. Ook in de allernieuwste geschiedenis vor men het lij-den en de onderdrukking een apart en bijzonder wreed hoofdstuk. Her inneringen aan Duitse en Russische mis daden, die grote rampspoed hebben ge bracht, zijn in Polen natuurlijk niet verge ten en het satelietschap is geschiedenis van deze tijd. Al deze ervaringen hebben Polen geplaatst in een allermerkwaardig ste positie. Om dit te illustreren citeert Milo Anstadt de katholieke publicist Ki- sielewski: „Polen is een katholiek land binnen het marxistische 'blok, een cultureel tot het westen behorend land, dat echter in het oosten ligt, een land dat door marxisten wordt geregeerd, maar dat onder de so cialistische landen zijn specifieke aard heeft bewaard, zijn historische en psycho logische culturele kenmerken heeft be houden". Wie een land- en volkenkunde van Polen wil schrijven, komt onvermijdelijk in de geschiedenis en in de staatkunde terecht, maar vooral ook in de sociale structuur der samenleving. Zo ook Milo Anstadt, die zich in zijn boek herhaaldelijk bezig houdt met het bestaan en het leven van de Joden in Polen, dat door de eeuewn heen een centrum van Joods leven is ge weest. De Joden leefden reeds negen eeu wen in Polen en zij hadden daar een eigen, specifieke cultuur opgebouwd. In de twintigste eeuw nam de ontwikkeling van de Jiddische cultuur in Polen zelfs indrukwekkende vormen aan. Anstadt geeft hiervan voorbeelden. Het politieke leven van de 3,5 miljoen Jcden (10% van de totale bevolking) was nog gescha- keerder dan bij de Polen. Zeker, er was ook anti-semitisme in Polen - ook hiervan geeft Milo Anstadt voorbeelden - maar hij constateerde tevens dat dit „toch kin derspel was bij wat er kwam toen de na zi's het land bezetten". De Poolse historie biedt de moderne mens tal van identificatiemogelijkheden en Mi lo Anstadt die zich met zijn geboorteland verbonden voelt, is er in geslaagd deze flitsend te belichten. Hij heeft Polen met zulk een warm licht overgoten (dit geldt zowel Polen's gebróken als deugden), dat de lezer van de eerste tot de laatste van de 295 bladzijden, wordt meegesleept en niet aarzelt zo niet alle, dan toch de meeste gevoelens omtrent Polen met de schrijver te delen. Een onmisbaar boek voor ieder, die be langstelling heeft voor Polen en voor de geestelijke en politieke ontwikkeling van Europa. Uit onze omgeving Axel Predikbeurten Zondagsdiensten R.K. Kerk Zondagsdienst artsen MUTATIES BEVOLKING AXEL tot en met 28 FEBRUARI 1966 Geboorten 14 febr. Job S. Risseeuw, Pr. Hendrikstraat 41 15 febr. Johannes J. M. Holtackers, Bylocquestr. 24'bov.; 17 febr. Jan A. Wijna, Evertsenstr. la 22 febr. Josephus R. de Clippelaar, Magrette 12 23 febr. Hendrik J. de Feijter, Kerkdreef 12. Overleden 3 febr. Karei M. Kaijser, e.v. Antje van de Velde Oude weg 36 4 febr. Willem P. van Meurs, w.v. Tbnneke J. van Hoorn, Julianastraat 40; 7 febr. Janna M. Verheijke, w.v. Pieter van Warendorp, Noordstraat 56; 14 febr. Jan P. de Vries, e.v. Pleuntje C. Wieland, Julianastraat 44 21 febr. Johannes Hamelink, Pootersdijk 24 en Reinier Boeije w.v. Janna Faas, Robertstraat 61 25 febr. Cornelis van Langevelde, e.v. Elizabeth S. Baak, Buitenweg 27. Gehuwd 3 febr. Gaston R. P. Dijselijnck en Jessica E. D. Smolenaers, Hoek; 9 febr. Abraham de Pooter en Debora van Dixhoorn, Eglantiersdijk 5 11 febr. Robertus R. M. Claassens en Elisabeth C. de Koeijer, de Ruij terstraat 3 21 febr. Edmund van den Worm en Elisabeth M. Y. Gerrits, Middelburg; 24 febr. Daniël A. J. Haak en Martina de Feijter, Hoek. Vertrokken Jessica E. D. Smolenaers, e.v. Dijselijnck, van Kanaalkade 112 naar Hoek Honoré Lust, van Beatrixstraat 35 naar Bergen op Zoom Lily J. E. Mattheijssen, e.v. van de Laar, van Walstraat 78 naar St. Oedenrode Arthur J. G. de Wolf, van Walstraat 46 naar Zaamslag Elisabeth M. Y. Gerrits, van Villapark 14 naar Middelburg Cor nelis P. J. de Waal, van Villapark 48 naar Dussel- dorf (D); Joseph Verbunt en gezin, van Juliana straat 37 naar HulstFranciscus H. A. Zohlandt en gezin, van Rooseveltlaan 35a naar Sint Jan steen Robert Duurinck en echtg., van Bylocque- straat 21b naar Terneuzen Marinus Francke en gezin, van Kanaalkade 106 naar CadzandCor nelis den Hamer en gezin, van Kanaalkade 104 naar Koewacht; Adrianus U. van den Berg, van Pironstraat 14 naar St. Niklaas (B); Jan W. Cramwinckel en echtg., van van Middelhovenstr. 41 naar Arnhem Martina de Feijter, e.v. Haak, van Graaf Jansdijk 2 naar HoekArie A. de Putter, van Buitenweg 66 naar Zaamslag Chris- tiaan J. Francke, van Prins Mauritsstraat 13 naar DelftKarei le Sage, van Oudeweg 10 naar Sprang-Capelle Vestiging in de gemeente Maria A. C. W. Langerak, van Hulst naar Olivierstraat 19 Johannes M. Cox en echtg., van Roermond naar van der Moerestraat 20b Leonar- dus F. Steijaert en gezin, van Philippine naar Stationsstraat 17 Jenny de Block, van Teteringen naar Bachstraat 39 Robertus R. M. Claassens, van Graauw naar de Ruijterstraat 3 Maria E. H. de Gucbteneire e.v. Maas, van Sluiskil naar Gen. Maczekstraat 13 Vera A. Geerinck, van Honte- nisse naar Bemhardstraat 30 Willemina E. Jo- ziasse, van Middelburg naar Singelweg 67Jan C. den Hamer, van Koewacht naar Kanaalkade 104 Jan van Tatenhove en echtg., van Terneuzen naar Magrette 4 Jozina C. -Harte, van Westdorpe naar Koestraat 24 Maarten Steketee, van Ame- muiden naar Noordstraat 5 Abraham de Pooter, van Den Helder naar Eglantiersdijk 5Cornelis Elenbaas en gezin van Sluis naar van der Moere- srtaat 16b. Verhuizing binnen de gemeente Jacobus Riekwel met gezin, van Robertstraat 4 naar Nieuwstraat 48 Egbertus Fijma met gezin, van Villapark 63 naar Ferdinandstraat 21 Pieter J. Scheele met gezin, van Gen. Sikorskistraat 15 naar Robertstraat 65 Adblf van Arenthals, van Gen. Sikorskistraat 15 naar Robertstraat 65 Me- chiel D. de Visser en echtg., van Olivierstraat 30 naar Noordstraat 14; Krina Tholens, w.v. de Vis ser, van Nieuwendijk 10 naar Olivierstraat 30 Johannes Deurloo met gezin, van Chopinstraat 1 naar Kinderdijk 29 Johannes J. Kotvis met gezin, van Gen. Sikorskistraat 11 naar Robertstraat 61; Reinier Boeije, van Gen. Sikorskistraat 11 naar Robertstraat 61 Willem A. de Groote met echtg., van Buitenweg 46 naar Johannastraat 6 Cornelis Dek met echtg., van Sassing 66 naar Wilhelmina- straat 22 Maria H. Steel, w.v. de Danschutter, van Gen. Sikorskistraat 13 naar Robertstraat 63 Ronald J. A. Maas. van de Ruijterstraat 22 naar Gen. Maczekstraat 13 Jacobus, Alfred C. en Cor nelia M. Verpoorte, van Bachstraat 11 naar Joost de Moorstraat 12 Christiaan Ballast, van Ooster straat 49 naar Margrietstraat 9 Pieter Buijze met gezin, van Spui 25 naar Pootersdijk 40 Hendrikus C. W. Leijten, van Gen. Meijerstraat 7 naar Koe straat 20. Aantal inwoners deg meente op 28 februari 1966 8343. SCHOOLUIT VOERING PRINSES MARIJKESCHOOL Woensdagavond hield de Prinses Marijkeschool in „Het Centrum" haar jaarlijkse schooluitvoering waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter van de oudercommissie, de heer L. K. Ortelee, sprak er in zijn openingswoord zijn Vreugde over uit dat dit jaar een reeds lang be staand verlangen om een eigen decor, aangepast aan het spel der kinderen, is verwezenlijkt. Hij bracht dank aan hen die dit verlangen hebben vervuld. Hierna begon men met het afwerken van een druk bezet programma. Door de eerste klas werd „Het geheim van de Lentekoningin" ten tonele gebracht De tweede klas voerde op „Tien paar klompkesDoor de derde klas B werd „Dat grote ei" en „Slim Snijdertje fopt dertig zeerovers" voor het voetlicht gebracht. Klas 3A begon met een welkomstlied „Hallo, hallo, hallo", gevolgd door een schetsje „Daar gingen door de velden". Ge declameerd werd het gedichtje „De houtwurm". Hierna werden „Advocaatje ging op reis" en „De drie schuintam'boers" opgevoerd. Het programma voor de pauze werd afgesloten door een koortje van leerlingen van de zesde klas, die een viertal liedjes zongen. Na de pauze werd het programma hervat met een tweetal stukjes, gespeeld door leerlingen van de vierde klas, getiteld „Boerke Naes" en „De koekepan". Leerlingen van de vijfde klas sloten de rij met het kluchtige spel „De klas van juf frouw Snep". Dat het spel van de kinderen bij zonder in de smaak viel bleek overduidelijk door de lachsalvo's bij de kluchtige passages en het luid en langdurig applaus na elk optreden. Zo kan de Prinses Marijkeschool weer terug zien op een geslaagde uitvoering, waarbij decor en kleding keurig verzorgd waren. Het schminkwerk werd verzorgd door de heer Tiersen. HEROPENING SCHOENHANDEL VASSEUR Vrijdagmiddag om 2 uur heeft Vasseurs Schoenhandel, na een interne verbouwing waarbij de verkoopruimte met 100% is vergroot, her opend. In een fraaie moderne stijl is 'hier een overzichtelijke en gezellige sfeer geschapen. Er zijn een aantal voorkeurrekken aangebracht waarop de schoenen staan tentoongesteld. De reeds meer dan 25' jaar bestaande zaak is door deze modernisering geheel aan de eisen van deze tijd aangepast. Naast de grote hoeveelheid overbekende Bata artikelen zijn voorradig een gro te keur van schoenen van bekende schoenfabri kanten. Gespecialiseerd is deze zaak in steun- schoenen en schoeisel voor moeilijke voeten, ter wijl een eigen reparatie-inrichting aan de zaak verbonden blijft, waardoor de grootste service is gewaarborgd. Als openingsattraktie ontvangt elke 25e koper een fraaie tas, terwijl iedere 100e koper een paar schoenen naar keuze aangeboden wordt. Versierd met vele bloemstukken van zakenrela ties gaf het geheel een fraai aanzien en te ver wachten is dat velen een bezoek aan Vasseurs vernieuwde schoenhandel zullen brengen. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST Dinsdag leek het in de Prins Hendrikstraat wel of het Koninginnedag of iets dergelijks was. Vele vlaggen sierden de straat. De eer gold echter dit maal het echtpaar P. van Alten-Wijna, die op deze dag hun 60-jarig huwelijksfeest vierden. P. van Alten gëb. in 1883 te Sluiskil) en San- tina Wijna (geb. te Axel in 1884) traden op 15 maart 1906 in het huwelijk. Hun huwelijk werd gezegend met 3 kinderen 2 dochters en 1 zoon. Het echtpaar Van Alten-Wijna mag zich thans verheugen in het bezit van 12 klein- en 3 achter kleinkinderen. Na zijn schooljaren ging de heer Van Alten in het metselaarsvak. Na zijn huwelijk vestigde hij zich als metselaar in Axel, waar hij vele bouw-- werken deed verrijzen. Ook zijn echtgenote had een aktief deel in de inkomsten van het gezin vele jaren dreef zij een kruidenierswinkel in de Oosterstraat. Op 74-jarige leeftijd legde de heer Van Alten traweel en voegspijker neer en deed de zaak over aan zijn zoon. Het heeft het echtpaar Van Alten deze dag zeker niet aan belangstelling ontbroken. Vele vrienden, kennissen en buren kwamen hun geluk wensen aanibeden. .Ook burgemeester en mevrouw Van Dij-ke ontbraken niet op het appèl. Van de Commissaris der Koninging werd een gelukwenstelegram ontvangen. De woning was versierd met vele bloemstukken, waaronder een prachtige mand van de bewoners van de Prins Hendrikstraat. Aan deze dag zal de familie Van Alten zeker nog lang met genoegen terugdenken. MODESHOW VOOR CULTUREEL CONTACT AXEL De samenwerkende Axelse verenigingen (cultu reel contact) organiseerden voor leden en niet- leden een modeshow op 23 maart a.s. zowel 's middags als 's avonds te geven in Het Centrum Zeer aantrekkelijke affiches met de hand vervaar digd door leden van de Vrije Expressiegroep o.l. v. de heer Hoorman, kondigen in Axel en omge ving dit feit op smaakvoile wijze aan. Het belooft een bijzondere gebeurtenis te worden: topmanne- quins uit Nederland en Engeland werken mee, terwijl de bekende t.v.-omroepster Elisabeth Mooy het geheel zal presenteren. De grote belangstel ling bij de voorverkoop heeft de verenigings besturen reeds nu overtuigd dat deze gezamenlij ke activiteiten zeer op prijs worden gesteld, te meer daar de entreeprijs hierdoor zeer laag kan worden gehouden. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 19 maart 1966 van 15.00-16.00 uur door de heer P. C. Brakman Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. De winter is vergangen. 2. Winter 3. Het Maart viooltje 4. Daar komt de lieve lente 5. Daar was een sneeuwwit vogeltje 6. 't Zonnetje schijnt zo heerlijk schoon 7. Maartse buien 8. De bloempjes zijn gaan slapen 9. Vien' qua donna bella 10. Home sweet home 11Slotkoraal AUTOBOTSING Zaterdagmiddag omstreeks 16 uur reed A. E. G. uit Rotterdam met zijn personenauto komende van uit de richting Julianastraat door de Prins Hen drikstraat. Op de kruising met de Stationsstraat- Kerkdreef stopte G. voor de stopstreep. Door de Stationsstraat naderde A. K. uit Terneuzen met een personenauto de kruising, ook deze stopte en beduidde G. door te rijden. G. reed door maar kwam bij het draaien te slippen en belandde tegen de auto van K. waardoor beide auto's werden beschadigd. Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. P. de Jong, Den Haag. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur en 17.30 uur. 12 13 MAART: Dr. KOK VOETBAL AZVV —THE GUNNERS 3-0 In een sportief treffen tussen AZVV en The Gunners heeft de eerste een gemakkelijke 3—0 zege behaald. The Gunners dat de onderste plaats op de ranglijst bezet en zeker een paar punten hard nodig heeft, bleef tot het eind hard werken, maar probeerde nooit om iets te forceren, wat zeker het vermelden waard is, daar het voetbal steeds harder wordt. De goed leidende scheidsrechter G. Boot had dan ook een gemakkelijke wedstrijd. AZVV is de gehele wedstrijd door het sterkst geweest en de aanvallen van de drie-mans voor hoede van The Gunners waren dan ook niet ge vaarlijk. Bijzonder goed op dreef was de Bredase doelman Van der Haag, die op spectaculaire wijze zijn doel verdedigde. Na 7 minuten spelen leek het of AZW de lei ding zou nemen rechtsbuiten M. de Visser loste een hard en zuiver geplaatst schot, maar Van der Haag wist de bal tot corner te stompen. In de twintigste minuut moest hij toch zwichten een hard schot van P. Haak wist hij te stoppen, maar de terugspringende bal belandde voor de voet van A. Wieland en deze schoot zuiver in 10. AZVV bleef sterk aandringen maar toch duurde het tot in de 38e minuut eer de voorsprong ver groot werd. P. Haak gaf een afgemeten pass naar M. de Visser, die onhoudbaar inschoot. 20. Eén minuut voor rust was het de oud-AZW- speler M. de Visser, thans linksbuiten bij The Gunners, die zuiver in de linker benedenhoek schoot, maar Van den Broeke kon de bal tot corner verwerken. Ook na de hervatting was de druk op het Gunners-doel zwaar, veelal stonden alle veld- spelers op de Gunners-speelhelft samengedrongen. Pas na een half uur spelen in de tweede helft kon AZVV de voorsprong vergroten. Bij een voor zet van P. Haak treuzelde een Gunners-verdediger en de doelman, waarvan J. Dieleman dankbaar gebruik maakte. 30. Met deze overwinning is AZW tweede op de ranglijst zodat er nog van alles mogelijk blijft. Met spanning worden dan ook de komende wedstrijden tegemoet gezien. BILJARTEN: VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAP „EXTRA LIBRE Op 20 en 27 maart worden in café „De la Paix" in de Noordstraat de voorwedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland „Extra Libre". Voor deze wedstrijden zijn de volgende spelers ingeschreven J. Blommaert, H.B.C. Hulst F. Schelfhout, H.B.C. Hulst G. Penneman, H.B.C. Hulst R. Claeijssens, K.O.T., Sas van Gent. De winnaar van dit toernooi zal tevens kampioen van het district Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Ongetwijfeld zullen deze spelers in hun spor tieve strijd de biljartliefhe'bbers enkele genoeglijke uren bezorgen.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2