I. U<®£N r°0^ de fijne drophonbonlekker en... goed voor u! „Blue jeans" meer dan 100 jaar oud Dezer dagen schreef een cowboy uit Texas een woedende brief aan de grootste Amerikaanse fabrikant van „blue jeans". Hij had n.l. met zijn nieuwe broek maar acht jaar gedaan, terwijl de Levi-produc- ten vroeger wel vijftien jaar mee gingen. Per kerende post ontving hij de veront schuldigingen van de onderneming en van zelfsprekend werd hem daarbij een gloed nieuwe spijkerbroek aangeboden. Levi is zulks trouwens aan zijn naam verschul digd, want een Levi Strauss was de eigen lijke ontwerper van de blue-jean. Wat weinigen zullen weten is, dat de spijker broek in feite al 110 jaar oud is en hun ontstaan te danken hebben aan de eerste goudkoorts, die Californië teisterde. Levy Strauss, een juist in New York aangeko men Duitser besloot er snel en pijnloos fortuin te gaan maken. Hij laadde zijn bezittingen op een oude wagen, dekte alles af met een stevige voorraad zeildoek en trok naar het westen. Hij vond er van al les, maar geen goud. Een andere goudgra ver beklaagde er zich over dat de broeken er niet op berekend waren „stevig aan te werken", zodat Levy blij een dollar te kunnen verdienen, voor hem twee broe ken uit zeildoek maakte, die inderdaad onverslijtbaar waren. Beide broeken had den de speciale snit, die men ook nu nog in de echte blue-jeans terug vindt. Nau welijks vertoonde de eerste gouddelver zich in het praktische kledingstuk of Le vy Strauss moest personeel aannemen en tenslotte maakte hij toch nog snel for tuin, zij het dan niet in het goud. Toen enige jaren later gebeurde het, dat Alkali Ike, die altijd te veel goud in zijn broekzakken mee droeg, begon te klagen, dat steeds zijn zakken afscheurden. Een andere kleermaker, een zekere Jacob W Davis „stikte" toen de zakken op met koperen spijkers, hetgeen er in ging als koek. Weer enige jaren later werd het zeildoek tenslotte vervangen door denim, waarmee de spijkerbroek van nu haar aanzien had gekregen. Goudzoekers en cowboys waren de eerste dragers, waar mee de blue-jean een zekere romantiek kreeg, die gretig door de teenagers werd overgenomen. Maar toen de spijkerbroek tenslotte na de tweede wereldoorlog in Europa arriveerde was het kledingstuk al een kleine honderd jaar oud. Het ver overde de wereld en drong zelfs door tot diep achter het ijzeren gordijn en tot ver in China, Nimmer tevoren is de verkoop van blue- jeans zo florerend geweest, ook in de USA. Een grote maatschappij die mis schien met recht kan beweren, dat haar ontwerp het oudste is en het meest oor spronkelijke hoopt alleen hiermee een kleine tien miljoen spijkerbroeken meer te kunnen verkopen dan in 1959. Er is in de states zelfs een blue-jean-kul- tuur ontstaan, betrekking hebbend op de vrijwillige doop in de regenton of... on der het stortbad. Denim krimpt namelijk zodra het de eerste keer goed nat wordt en daarbij heeft de stof de aangename eigenschap zich goed passend om het li chaam te zetten. De Amerikaanse teen agers, die zich een nieuwe spijkerbroek aanschaffen, aarzelen dan ook niet onmid dellijk in hun nieuwe broek een vrijwil lig bad te nemen of enige minuten in een volle regenton te gaan staan en daarna zichzelf en hun broek in de zon te laten droegen. Een echte spijkerbroek, gemaakt uit echt denim krimpt rond het middel ongeveer 2,5 centimeter. Vele in West-Europa ge maakte spijkerbroeken zijn geen zuivere copieën meer van de oorspronkelijke „Levi". Ook zijn ze niet steeds gemaakt van denim. Langs de Scheldestromen De afdeling Axel van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond hield dezer dagen in het verenigingsgebouw van de gereformeerde kerk te Axel haar jaarvergadering. Na het zingen van psaln> 150 1 en 2 en gebed, sprak de voorzit ter de heer I. Meesen tot de ruim 60 aanlwezigen een kort openingswoord. De secretaris, de heer A. Pijpeling, consta teerde in zijn jaarverslag ook dit jaar op nieuw een lichte achteruitgang van het ledental. De penningmeester, de heer W. Dieleman, gaf een overzicht van de gun stige financiële toestand, van de afdeling Tevens werd op deze avond het 35-jarig bestaan van de afdeling gememoreerd. Na de pauze gaf de heer P. G. v. d. Bos- se op interessante wijze aan de hand van kleurendia's zijn indrukken weer over zijn reis naar Perzië. In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg werd dezer dagen de jaarvergadering gehou den van de bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen onder leiding van de heer P. Ocké uit Terneuzen. De heren J. Hakker (secretaris en J. A. Hen- nekey waarnemend secretaris) beiden uit Retranchement. stelden zich niet meer herkiesbaar voor een bestuursfunktie. De voorzitter bracht hen dank voor het vele werk door hen voor de bond verricht en bood beiden een geschenk aan. De heer Wijnands uit Axel zal voorlopig voor een seizoen het secretariaat waarnemen. Het jaarlijks concours op Hemelvaartsdag werd toegewezen aan de harmonie „De Volharding" uit Zaamslag, die 80 jaar bestaat. Het wordt in ieder geval een con cours in een concertzaal in Terneuzen of in Axel. Verwacht mag worden dat 6 of 7 verenigingen er aan zullen deelnemen. Penningmeester R. Rookus uit Breskens deelde mee dat het laatste concours in Zuidzande 362,— heeft gekost. Een minder gunstig bericht kwam uit Schoon- dijke. De harmonie /Oefening kweekt Kunst" treedt uit de bond en heeft alle repetities moeten staken door een gebrek aan belangstelling. De jeugdlessen kun nen nog worden voortgezet. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de rijkspolitie de 24-jarige Belg A. de M. uit Merksem die wordt verdacht van in braak en poging tot diefstal, aangehouden en ingesloten. Hij zal dinsdagmorgen voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. De man was om ongeveer half vier bin nengedrongen in café Weemaes op de hoek van de Hoofdstraat en de Wilhel- minastraat door een ruit in te dru'kken. Hij werd echter opgemertk door het echt paar Weemaes dat nog in de woonkamer zat. Toen de door de heer Weemaes ge waarschuwde politie ter plaatse kwam, bleek de man al te zijn gevlucht. Juist toen de politiemannen weg wilden gaan kwam de inbreker langs lopen. Hij werd onmiddellijk herkend, toen de politie hem had gesommeerd even naar binnen te ko men. De M. heeft overigens geen suc ces gehad. Een houten la in de tapkast, die niet afgesloten was, bevatte slechts waardeloze papieren. De geldlade had hij niet tijdig open kunnen krijgen. De M. is gehuwd met een vrouw die af komstig is uit Sint Jansteen. Hij had een groot deel van de avond doorgebracht in het café dat hij bij zijn inbraak tot doel koos. In de nacht van zaterdag op zondag is te Clinge de Citroën MM 94-65, eigendom van de caféhouder J. G. R. uit Axel totaal uitgebrand. Na middernacht reed J. G, R. met als inzittende J. v.d. V. uit Lisse uit Axel in de richting België. Omstreeks 0,45 uur in de Gravenstraat te Clinge sloegen er plotseling vlammen uit de motorkap. Blussen met zand baatte niet. Binnen drie minuten stond de auto in lichte laaie en brandde volkomen uit. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De technische recher che heeft de zaak in onderzoek. De wagen bouwjaar 1963, was niet verzekerd. De Nederlandse douane heeft vastgesteld dat de voorschriften, betrekking hebbend op invoer van sigaretten met vrijstelling van belasting, aan de Nederlands-Belgi sche grens in toenemende mate worden overtreden. Deze overtredingen worden vooral begaan door grensbewoners en personen die vaak over de grens heen en weer reizen (bijvoorbeeld als grensarbeider). Volgens de voorschriften mogen deze grensgangers niet meer sigaretten invoe ren dan zij voor hun verdere reis voor persoonlijk gebruik nodig hebben. Deze hoeveelheid bedraagt bij binnenkomst uit België per persoon ten hoogste één pak je, met niet meer dan 25 sigaretten. De douane zal voortaan naar het minis terie van financien gisteren heeft bekend gemaakt, op de naleving van de voor schriften scherper toezien. Indien grens gangers meer dan 25 sigaretten invoeren zonder dit bij de douane aan te geven zul len zij bekeurd worden. Bovendien kun nen hun sigaretten in beslag worden ge nomen en verbeurd verklaard. De douane laat haar aktie voorafgaan door een waarschuwing, waarbij gebruik gemaakt wordt van pamfletten en advertenties in regionale bladen. De bedoeling hiervan is de grensgangers die te goeder trouw handelen, niet ongewild in moeilijkheden te brengen. Om het grensverkeer in Beneluxverband zo soepel mogelijk te laten verlopen, zal er tegen worden gewaakt dat de verscher ping van de controle leidt tot ongewenst oponthoud aan de grens voor het bona fide verkeer. Bekendmakingen t De heer C. Roelands nam afscheid van Bouw- en Woningtoezicht en de dienst Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen SPIJKERBROEK ONTWORPEN DOOR DE DUITSER LEVI STRAUSS ALKALI IKE WAS TE SLORDIG LEDENTAL N.C.A.B. LIEP TERUG ZEEUWS-VLAAMS MUZIEKCONCOURS IN AXEL OF TERNEUZEN MISLUKTE INBRAAK IN ST. JANSTEEN AUTO UITGEBRAND DOUANE TREEDT SCHERPER OP TEGEN SIGARETTENSMOKKEL TEELTREGELING 1966 De burgemeester der gemeente Axel maakt be kend, dat op het stadhuis voor een ieder ter in zage ligt de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, zoals deze ge wijzigd is bij de beschikkingen van 24 november 1956, no. L/PA 3001 en van 15 december 1961, no. L/PD 921, alsmede de bij eerstgenoemde be schikking behorende op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten waarop zijn aange geven de gebieden en/of terreinen waar het krach tens artikel 3, tweede lid, van het Besluit bestrij ding aardappelmoeheid verboden is te telen: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en -knollen, boomkwekerijproduk- ten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten Donderdagmiddag heeft de heer C. Roelands in het kantoorgebouw te Axel afscheid genomen van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast de besturen van de aangesloten gemeenten waren ook aanwezig hoofden van dienst van di verse rijks- en provinsiale diensten en het voltal lige personeel van de centrale dienst. Burgemeester van Dijke van Axel sprak als voor zitter van de bestuurscommissie de heer Roelands toe. Hij prees de scheidende adviseur-directeur voor zijn harde werken in belang van de dienst en om zijn kijk op de bouw in het hele rayon. Bij het maken van plannen waren uw gedachten steeds op de toekomst gericht, aldus burgemeester van Dijke en wij konden er zeker van zijn dat uw plannen goed waren. „Zowel als direkteur als adviseur zijt ge altijd een stuwende kracht voor onze dienst geweest". Spreker hoopte dat- de heer Roelands nog lange tijd van zijn verdiende rust zal mogen genieten. Hij bood hem namens de aangesloten gemeenten een cheque aan voor de inrichting van een va- cantiewoning. De heer Roelands dankte hartelijk voor de vrien delijke woorden ea voor het afscheidscadeau. Hij gaf uiting aan zijn blijdschap en zijn tevreden heid dat hij door zijn werk een steentje had mo- en andere planten, die met de ondergrondse de len worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitge- plant. In de aanwijzing is sinds de vorige bekendma king op 3 februari 1965 geen wijziging gekomen. Bij eerdergenoemde beschikking L/PD 921 is be paald dat in TUINEN, gelegen binnen als be smet aangewezen gebieden en/of terreinen, de teelt van aardappelen van „A.M.-resistente rassen" is TOEGESTAAN, mits daarbij onderstaande bepa lingen in acht worden genomen: le de in enig jaar in de tuin met A.M.-resisten- te aardappelrassen beteelde oppervlakte mag niet meer bedragen dan 1/3 gedeelte van de totale beteelbare oppervlakte van de tuin; 2e indien 1/3 gedeelte van de totale beteelbare oppervlakte van de tuin groter zou zijn dan 3 are, mag de in enig jaar met A.M.-resistente aardappelrassen beteelde oppervlakte niet meer bedragen dan 3 are; 3e op dat gedeelte van de tuin, waarop in enig jaar A.M.-resistente aardappelrassen worden geteeld, mogen eerst in het derde daaropvol gende jaar opnieuw aardappelen van A.M.- resistente rassen worden geteeld. Onder „A.M.-resistente rassen" worden verstaan: de aardappelrassen, welke voor het betreffende teeltjaar door de Rijkscommissie voor de samen stelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewas sen zijn aangemerkt als met resistentie tegen het aardappelcystenaaltje. De desbetreffende lijsten liggen voor belanghebbenden ter inzage op het stadhuis, alsmede op de districtskantoren van de Plantenziektekundige Dienst. Axel, 21 februari 1966 De burgemeester, M. K. VAN DIJKE OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat in de wijken waar het huisvuil op woensdag wordt opgehaald, dit in plaats van op woensdag 9 maart 1966 (biddag voor gewas en arbeid) zal geschieden op dinsdag 8 maart 1966. In de wijken waar het huisvuil op donderdag wordt opgehaald, zal dit in plaats van op don derdag 10 maart 1966 (nationale feestdag) ge schieden op vrijdag 11 maart 1966. Axel, 21 februari 1966 Burgemeester en wethouders van Axel REINIGINGSRECHTEN 1965 De gemeente-ontvanger van Axel maakt bekend dat de REINIGINGSRECHTEN 1965 uiterlijk op 28 februari aanstaande moeten zijn voldaan. Na deze datum zullen de aanmaningen worden verzonden. Axel, 18'februari 1966 De Gemeente-ontvanger voornoemd, C. Smies. gen bijdragen tot de planologische opbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierna kregen de vele aanwezigen de gelegen heid de heer Roelands de hand te drukken. Ook Van de zijde van het personeel van de dienst werd een cadeau aanegboden. Onder het genot van een verfrissing bleven velen nog geruime tijd bijeen, waarbij menige gebeur tenis uit de geschiedenis van de centrale dienst werd opgehaald. De heer Roelands is sedert 1950 directeur ge-' weest van de centrale dienst in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in welk jaar hij naar Terneuzen kwam als opvolger van de heer Raaymakers. Daarvóór was de heer Roelands in dienst geweest van de gemeente Steenbergen, zijn geboorteplaats, als di recteur van gemeentewerken. Hij had toen reeds een aantal dienstjaren achter de rug als leraar aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom. Toen verleden jaar de gemeente Terneuzen de centrale dienst verliet, werd de heer Roelands benoemd tot adviseur van de nieuwe dienst voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die in Axel werd geves tigd. Als directeur werd hij opgevolgd door zijn oudste zoon, de heer J. C. P. Roelands. Nog slechts enkele maanden geleden vierde de heer Roelands zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij werd bij die gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Roelands kreeg op zijn afscheidsreceptie veel handen te drukken Rechts op de foto kijkt mevrouw Roelands belangstellend toe.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3