Pu rot houdt UIT ONZE OMGEVING AXEL T' k?* i de.huid smetteloos- zuiver Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen SPORT Na een kort openingswoord door instructeur de Moor kregen de talrijke aanwezigen een demon stratie te zien van judo en nage no kata. Hier werd getoond hoe men na intensieve training kan komen tot een beheersing van de techniek van deze sport. Bijzonder knap was de jiu jitsu de- monstratie die gebracht werd door F. Buyze uit Zaamslag en W. de Koeyer uit Sluiskil. VOOR BABY'S HUIDJE TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE De Nationale Maatschappij der Belgische nomen dat ongetwijfeld dankbaar zal worden onthaald door de kunstminnaars en de toeristen: al de gemeentelijke mu sea zullen voortaan kosteloos te bezichti gen zijn. Dit geldt voor: het museum Plantin-Moretus de Oudheidkundige Musea (Vleeshuis, Steen, Brouwershuis en het Folkloris tisch Museum) de Kunsthistorische Musea (Rubens huis, Musea Ridder Smidt van Gelder, Mayer van Berg en het openluchtmu seum van beeldhouwkunst in het Mid- delheimpark). De gemeentelijke musea van Antwerpen zijn alle dagen geopend, behalve op maandag, van 10 tot 17 uur. D, Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft zojuist een kleurige brochure uitgegeven, waarin alle nuttige gegevens voorkomen om goedkoop en met kennis van zaken België per spoor te be zoeken. Inhoud: Toeristische abonnementen voor 5, 10 of 15 dagen; vastrechtkaarten voor halve prijs-biljetten; Dienst „Trein Auto"; reducties voor groepsreizen; auto carrondritten en dagexcursies. Deze brochure is kosteloos te verkrijgen bij het Nationaal Belgisch Verkeersbu reau, Leidseplein 7 te Amsterdam (tele foon 24 59 59). Op amper negentien kilometer van Ant werpen op het grondgebied van de vroe gere gemeente Zandvliet en Berendrecht wordt een nieuwe zeesluis gebouwd te za- men met twee nieuwe kanaaldokken. De nieuwe sluis is 500 m lang en 57 m breed. Zij zal de haven van Antwerpen toegankelijk maken voor schepen van 100.000 ton. De ingenieurs schatten dat nagenoeg 700.000 m3 beton en 16.000 ton betonijzer in de sluis en in de kade zullen verwerkt worden. De vullingstijd van de nieuwe zeesluis zal, bij een ver val van 4 m3 water per seconde, onge- derwijze bepaald dat grote zeeschepen Heeft u een bromfiets? En bent u graag derwijze bepaald dat grote zeeschepen gemakkelijk de schutkolk kunnen binnen varen. De sluis wordt met de Schelde verbonden door een 800 m lange geul, waarvan de oevers bestaan uit betonnen kademuren, aan de rivierzijde is deze geul 350 m breed. GOED-ZO-A B C VOOR KRUISPUNTEN plastic spaarvarken met een bedrag van bereid daadwerkelijk mee te werken aan de verkeersveiligheid? Goed zo! Dan kan het Verbond voor Veilig Verkeer ook op u rekenen bij de naleving van on derstaande gedragsregels voor kruispun ten, opgesteld in het kader van de „Kalm aan - Goed zo" aktie. Goed zo! U doet eerst de nodige rij-erva- ring op met uw bromfiets op stillere we gen, eerst dan neemt u als geoefend weg gebruiker deel aan het drukke verkeer op gevaarlijke kruispunten. Goed zo! U nadert een kruising met aan gepaste - dus gematigde - snelheid. Goed zo! U bent een sportief weggebrui ker en leeft dus sportief de gedragsre gels voor bromfietsers na. Op kruispun ten denkt u eraan: de bromfietser is „lang zaam verkeer", dus geeft voorrang aan een van rechts komende fietser en óók aan een van links komende auto. Goed zo! U verleent alle verkeer op de voorrangsweg of de voorrangskruising voorrang; voor een stopkruising stopt u, óók al is er geen verkeér op de andere weg. Goed zo! Als u op een kruispunt links af wilt slaan, geeft u voorrang aan al het tegemoetkomende verkeer, dat recht door gaat. En als u op een rijwielpad rijdt, doet u dit natuurlijk ook voor alle tegemoetkomende fietsers en bromfiet sers. Goed zo! Bij links- of rechtsafslaan op kruisingen neemt u de bocht zodanig dat noch het tegemoetkomende verkeer, noch het achteropkomende verkeer wordt ge hinderd. Uiteraard geeft u tijdig en dui delijk aan dat u van richting gaat veran deren. Goed zo! U bent attent op de zebra's bij kruisingen en respecteert het recht op on gehinderde doorgang voor de zich op die zebra bevindende voetgangers. Goed zo! U rijdt beheerst en zelfverze kerd, dat is sportief. Donderdag morgen rond acht uur merkten de huisvrouwen van Sluiskil en van de Zandstraat ineens dat ze zonder water za ten. Om ongeveer half elf konden de kranen weer met resultaat worden opengedraaid. De waterleidingmij. moet aan Sluiskil wa ter toevoeren via een noodleiding door een dam tussen het oude en het nieuwe ka naal, waar op het ogenblik PZEM en Rijkswaterstaat druk aan het werk zijn. Door de werkzaamheden was een breuk ontstaan in deze noodleiding. Bij een diefstal die woensdagmiddag tus sen drie uur en half acht tijdens de af wezigheid van de bewoners gepleegd werd in de woning van de heer P. A. Smolenaers op de Baandijk te Terneuzen is een bedrag van ongeveer 9500, ontvreemd. Toen het echtpaar Smolenaers thuiskwam, trof het een grote ravage aan. Het slot van de deur, waarlangs de die ven zich toegang hebben verschaft, was niet geforceerd. Een zakje, met een be drag van 5000,dat was verborgen onder het vloerkleed waarop de ijskast stond was verdwenen. Bovendien hebben de dieven een stalen geldkistje met 250,- tot 300,- meegenomen, alsmede een plastic spaarvarken me een bedrag van 600,dat op de zolder was verborgen en nog 3500,aan guldens en rijks daalders dat eveneens op de zolder was verborgen.Tot nu toe ontbreekt van de daders elk spoor. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK NIEUWE AANWINSTEN STUDIEBOEKEN Baars, H. D., Denemarken. Besten A. den, Lof-' lied voor tegenstem. Bibeb, Bibeb en VIP's. Bo- relli M„ De straatlantaarn en de sterren. De cel. Eechen I. H. van, De gilden. Gelssen M., De Griekse keuken. Hawkey A., Achttien overleven den. Hochhuth R., Die grossen Meister. Itterbeek E. van. De hedendaagse Franse letterkunde. Jaf- fé H. L. C., De schilderkunst van de 20e eeuw. Jappe Alberts W., De middeleeuwse stad. Klijn A. F. J., De wordingsgeschiedenis van het Nieu we Testament Last (C.F.), De Spaanse tra gedie. Machines. Naailles R. H., Bomen herken nen. Neill S., De wereldreligies. Roy J, Di.en Bien Phoe. Schiller F., Gesammelte Werke (dl. 4) Sluuyser Mdaar zaten wij. Steigenga W., Moderne planologie. Thorwald J„ Het magische mes. BUITENLANDSE ROMANS Allingham M., Death of a ghost. Biernath H„ Grün wie ein Augustapfel. Breitman M., Sébas- tien. Weidman J., Where the sun never sets. ROMANS Bordewijk F., Bloesemtak. Duncan J., Janet en Claudia. Endrèbe M. B., Vergissing of moord voorbehouden. Holland-Bronder W. den, En de boer hij ploegde voort. Lanoux A., Het verlaten strand. Maclean A., Komplot op zee. Oosterbroek- Dutscjiun A., Dwaaltocht naar het geluk. Ooster- loo J. H., De toekomst ligt weer open. Orczy Ba ronesse, De onvindbare Pimpernel. Orczy Ba ronesse, De wraak van de Rode Pimpernel. Rein- ecker H„ Onze dokter. Shute Nevil, 's Mensen schaakspel. Stewart M., Kasteel in de Alpen. Uris L., De dreigende heuvels. JEUGDBOEKEN Aalborg M., Sabine's zwerftocht. Benary-Isbert M., Gevaarlijke lente. Beresford E., Het verdwe nen kasteel. Blyton E., Pitty's tweede kostschool jaar. Brisley J. L., Milly-Molly-Mandy krijgt een eend. Esterhaazy Chr., De jonge reizigers in Oos tenrijk. Falk A. M„ Wie is Brita? Grashoff C., Geertje en Koko. Grashoff C., Geertje en Pinky. Groot C. de. De malle negen. Guillot R., Tam tams in Kotokro. Hack F., Pele, het voetbalwon-' der. Hossback A., Woets de ever. Huysman E., De twee dasjes. Lattimore E. F., Kimi. Ma- katsch W„ Strand- en wadvogels. Makatsch W., Tuin- en parkvogels. Noort N. van, De wraak van de blauwe wolf. Romberg H„ Turfje of de eerlijke dief. Rongen B., Olaf in het reuzenhol. Schreiber H. en G. Het groot heldenboek. Smul ders L„ Vadertje Walvis. Wildsmith B., De zon en de noordenwind. BEIAARD CONCERT TE AXEL op zaterdag 26 februari 1966 van 15.00-16.00 uur door mevrouw Moerdijk-Vanderswalm Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" 2. Volksliedjes 3. Rondino W. Franken 4. Des winters als het regent Edm. Loos 5. Bede Joh. Diederich 6. Menuet S. Bach 7. Menuet Handel 8. Petit en Fritsen (suite) W. Vogel 9. Suite voor beiaard W. Vogel 10. Bijendans M. Lichtendahl 11. Le Tambourin - Rameau bewerkt door S. Nees 12. Tune „Dan zal de beiaard spelen" Vergadering N.C.V.B. De NCVB vergaderde 17 februari in het gebouw aan de Kerkdreef. Er was een goede opkomst. De presidente las ons voor Marcus 10 17-27, over de rijke jongeling en hield hier haar medi tatie over. Er waren vele huishoudelijke zaken te bespreken o.a. de reis op 24 mei naar Rotterdam waar dan de regionale Bondsdag gehouden zal worden, wij worden ook gevraagd naar de we reldvrouwengebedsdag te gaan op 23 febr. a.s. De jaarvergadering van 17 maart zal ditmaal in het dienstencentrum „Het Trefpunt" gehouden worden. Ditmaal verzorgd door de eigen leden. Dan krijgt mej. Groeneveld het woord. Zij is in dienst van de Morgenlandzending en werkt on der de Armeense christenen in de Libanon. De christenen daar zijn verre in de minderheid, on der elkaar verdeeld. De mensen moeten leren weer werkelijk christen te zijn in een Mohammedaanse wereld. Het werken daar is moeilijk, maar steeds groeit het. Zij liet ons prachtige dia's zien van haar werk en het land. In de pauze kon men handwerken, gemaakt door Armeense vrouwen kopen. De presidente dankte de spreekster hartelijk voor haar lezing en na het zingen van Gez. 281 ging zij ons voor in dankgebed. Wielrijder door auto gegrepen Maandagmiddag omstreeks 12.15 uur stak de 83-jarige A. de M. uit Axel per fiets de Buth-' dijk over zonder voldoende op het verkeer te let ten. Hij werd gegrepen door een personenauto be stuurd door J. C. V. uit Axel. De M. werd hier bij zo ernstig gewond dat hij naar het zieken huis te Sluiskil moest worden vervoerd. Botsing tussen vrachtauto en personenauto Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur reed A. L. F. B. uit Zaamslag, komende uit de richting Axel met een vrachtauto over de rijksweg Axel-Sluiskil. Op de Sassing draaide hij linksaf om de Sasdijk op te rijden. Op dat moment werd hij ingehaald door een personenauto bestuurd door A. W. uit Sas van Gent. Er ontstond een botsing, waarbij een inzittende van de personenauto licht aan het hoofd werd gewond. Dokter de Kok verleende de eerste hulp. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Dinsdagmiddag kwam de afdeling Axel van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen in ho-' tel „De Stadsherberg" te Axel voor de 20e jaar vergadering onder voorzitterschap van mevrouw van Dijke-van Dijk bijeen. De secretaresse van de afdeling mevrouw van den Bosse-Meijers bracht het jaarverslag uit. Uit het financieel verslag, verzorgd door mevrouw Haak- Muller, bleek een ruim batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de presidente, me vrouw van Dijke-van Dijk, die periodiek aftre- dend was, bij acclamatie herkozen. Mevrouw de Feijter-van Hermon werd tot nieuw lid van de kascommissie benoemd. Tijdens de pauze kregen de dames een traktatie gepresenteerd. Na de pauze hield mevrouw de Kup uit Haam stede een lezing die getiteld was „Gastvrouw op 5000 m". Op interessante wijze vertelde deze ex-stewardess over haar loopbaan bij de KLM. Na afloop kreeg zij door de presidente een boe- kenbon aangeboden. De belangstelling voor deze ledenvergadering was goed. sme+tftlnnc. Jaarbijeenkomst Hervormde jeugdclubs Vrijdagavond kwamen de clubs van de christe lijke jongerenverenigingen van de Nederlands her-' vormde kerl^ te Axel in „Het Centrum" bijeen. De heer C. Koster had de leiding van deze avond. Ere-voorzitter ds. P. J. Pennings sprak tot de vele aanwezigen een kort openingswoord. Uit het jaarverslag van de secretaris D. Haak bleek dat de „aktie hervormd jeugdgebouw" reeds een kleine drieduizend gulden heeft bijeenge bracht. De avond werd verder gevuld met enige toneel stukjes en schetsjes. Ter afwisseling verzorgde Martin Klaassen met z'n elektronisch orgel het muzikale programma. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden. Aan het eind sprak de heer Koster een dankwoord tot allen die op enigerlei wijze hadden meege werkt aan het welslagen van deze jeugdavond. Auto uit de bocht In de nacht van zondag op maandag reed A. J. C. v.d. W. uit Hulst met een personenauto ko mende vanuit de richting Zaamslag de Zaam- slagsedijk op, waarbij hij uit de bocht vloog en onder aan de dijk in het land terecht kwam. v.d. W. moest na verbonden te zijn door de doktoren Elenbaas en Verboom van Zaamslag per ambulance naar het ziekenhuis te Hulst wor den vervoerd. De auto werd totaal vernield. Autobotsing Maandagmiddag reed J. A. P. S. uit Koewacht met een personenauto komende uit de richting Sluiskil over de rijksweg Sluiskil-Axel. Even voorbij het casino wilde S. een voor hem rijdende personenauto bestuurd door C. G. R. uit Axel inhalen. Bij dit inhalen zag hij een tegen ligger komen en liet de wagen terugzakken op de rechterrijbaan. Maar toen R. moest afremmen voor een stilstaande vrachtauto, botste S. zijn wagen op die van R. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, 'beide auto's werden zwaar bescha digd. Aanhangwagen kantelde Maandagmiddag wilde J. de P. uit Zaamslag zijn traktor met twee aanhangwagens geladen met vlas, op de kade te Sassing draaien. Hierbij kwam de eerste van de twee aanhangwagens te kantelen en belandde op een bromfiets en een rijwielrek. Bromfiets en rek werden flink beschadigd. Gemeenteavond Op uitnodiging van de kerkeraad van de Her vormde Gemeente te Axel zal de predikant van de Gereformeerde kerk, ds. Heemskerk, eveneens te Axle, een lezing houden over het onderwerp: „Liturgie" op maandagavond 28 februari. De avond wordt belegd in het Torenlokaal van de Hervormde kerk en zal des avonds om 8 uur aanvangen. In de pauze zal de aanwezigen een kop koffie gepresenteerd worden. Iedereen die in het on-' derwerp belang stelt is hartelijk welkom. Carnavalsviering De carnavalsvieringen georganiseerd door de plaatselijke vereniging Thalia zijn traditiegetrouw weer een onverdeeld succes geworden. Op za terdag vierde de jeugd in samenwerking met de kabouters en gidsen op uitbundige wijze dit feest. Honderd vijf tig kinderen deden mee, die allemaal een prijs ontvingen. Dinsdagavond was het weer bomvol in het Gezellenhuis bij het jaarlijkse car navalsbal voor de ouderen. Het Gezellenhuis be gint voor dit evenement uit zijn proporties te groeien. Filmvoorstelling Maandag organiseerde het R.K. Jeugdwerk een tweetal filmvoorstellingen. In de middag kwaitï de jeugd ruimschoots aan haar trekken bij een aantal lachfilms, 's Avonds werd er een film vertoond voor de ouderen. Een en ander trok veel belangstelling. Kaartavond Zaterdag organiseert het R.K. Jeugdwerk een kaartavond in het Gezellenhuis. Gespeeld wordt bieden zonder roem. Ledenvergadering C.P.B. De C.P.B. hieldt deze maand haar ledenverga dering in „De Poort" te Zaamslag. De leiding berustte bij de presidente mevrouw M. Weyns-Bakker. Na het huishoudelijk gedeelte van deze vergade ring waarin o.a. gesproken werd over de busreis naar de Bondsdag op 27 april in Amsterdam, kreeg mevrouw T. Meulenberg-Dieleman het woord. Zij vertelde iets in het algemeen over „Dekken en dienen Na de pauze ging zij verder en werden er met behulp van de leden verschillende menu's sa mengesteld en aan de hand daarvan ook ver schillende tafels gedekt. Het was een heel gezellige en leerzame middag. ZONDAG 27 FEBRUARI Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 26-27 februari: DR. KOK. JUDO Zaterdag 19 februari werd in het patronaatsge bouw te Ossenisse een sportavond georganiseerd uitgaande van het Sportinstituut Delta. Voor de judoka's vormden de wedstrijdsport het belangrijkste programmaonderdeel. Hier stond een team van Ossenisse tegenover een team uit Axel. Deze werd gewonnen door het team uit Axel en kon hiervoor een fraaie beker in ontvangst nemen. Na afloop lieten de toeschouwers een waarde rend applaus horen voor deze geslaagde sport avond. De uitslag was: 1. Bouchaut—v.d. Wege 10- 0 2. De WaalR. v. Aker 0-10 3. De MaatP. Wolfert 0-10 4. WarrensS. de Feber 0- 7 5. Hermans—R. Markusse 0-40 6. van Poorten—A. Walker 5- 0 Totaal 15-37 VRIJE TOEGANG TOT DE GEMEENTELIJKE MUSEA VAN ANTWERPEN HEEL BELGIE PER SPOOR IN 1966 DE NIEUWE ZEESLUIS TE ZANDVLIET Een reusachtige onderneming SLUISKIL ZONDER WATER GROTE BUIT VOOR DIEVEN IN TERNEUZEN

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2