Openbare vergadering ALGEMENE VERGADERING VAN DE KRING AXEL DER Z.L.M. MJ'WS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de gemeenteraad van Axel op dinsdag 1 maart a.s., des na middags om 7.00 uur Aktie „Eten voor India" Dinsdagmiddag werd' in „Het Centrum" de algemene vergadering van de kring Axel der ZLM gehouden onder voorzit terschap van de heer W. Koster. Deze heette allen welkom, in het bijzon der ir. de Wit, rijkslandbouwconsulent, voorts ir. J. Prins, algemeen-voorzitter van de ZLM, de heer Markusse die op deze middag een inleiding zou houden en de heer Burger. Ook heette hij welkom het nieuwe kring- bestuurslid, de voorzitter van de afdeling Terneuzen, alsook de scheidende kringbe stuurders J. van Hoeve en J. Dieleman. De heer Koster sprak zijn vreugde erover uit dat hij het oudste ZLM-lid, de 95-ja- rige P. D. Kaijser uit Terneuzen, mocht begroeten op deze vergadering. Bij de terugblik aldus de voorzitter, stel len wij vast dat er voor de ZLM grote gebeurtenissen zijn geweest, waarbij de nadruk valt op de grote tentoonstelling te Axel die dank zij aller medewerking volledig geslaagd is. Wat onze bedrijfsvoering betreft kunnen wij niet zo optimistisch zijn, aldus de heer Koster. Dp klimatologische omstan digheden jwaren ondanks de toegift van de tweede helft van september en oktober niet zo best. Dit had tot gevolg hoge kos ten en verminderde opbrengst. De opbrengst van vlas, erwten en bonen was slecht, granen matig, suikerbieten en aardappelen behoorlijk. Al met al was 1965 een vrij matig jaar. Daar komt nog bij dat het aantal één manszaken weer is gestegen met alle kwetsbaarheid daaraan verbonden. Oplos sing van deze moeilijkheden door collec tieve voorzieningen is een lapmiddel dat de ziekte zelf onaangetast laat, maar slechts de symptonen bestrijdt. Onze gewestelijke organisatie heeft in 1965 een aflossing van de wacht te zien gegeven. De periode-Geuze is ten einde, de periode-Prins is begonnen. Ik geef de heer Prins de verzekering dat de kring Axel hem alle steun zal verlenen die nodig is bij zijn werk, aldus de voor zitter. Vandaag 22 februari viert ir. Geuze zijn 49e verjaardag en ik stel de vergadering voor hem een telegram te zenden met fe licitaties en zo spoedig mogelijk een alge heel herstel. Dit voorstel wordt aangenomen. Ook in het provinciaal bestuur was er een aflossing van de wacht, zo ging de heer Koster verder. Commissaris de Casem- broot is overleden en werd opgevolgd door de heer van Aartsen, de oud-minister. Het heeft onze; kring goed gedaan dat de nieuwe commissaris direkt bereid bleek onze ZLM-hoogtijdagen op 1, 2 en 3 juli met zijn aanwezigheid te vereren. Hier mee ,werd een goede traditie van zijn voorganger voortgezet. Een ander markant feit was de tot stand- koming van de Oosterscheldebrug. Helaas is er nog geen uitzicht voor betere ver binding over de Westerschelde. Uit het werkgebied van de kring valt te vermelden de concentratie der polders en de uitbreiding van de aanvraag tot ruil verkaveling (Koewacht, Zuiddorpe, Sint Jansteen en Clinge). En nu proberen we vooruit te zien, waar bij allereerst het landbouwprijsbeleid en de consequenties daarvan de aandacht vragen. De graanprijzen zitten in EEG- verband vast tot juli 1967. De suikerbie- tenprijs blijft onveranderd ondanks het feit dat er een suikeroverschot in Europa dreigt te komen. De ha-toeslag voor de slechte gronden is voor 1966 verminderd met 25,tot 115,-r-, dit in 'het ka der der EEG. Met België is overleg gaan de over de vlasregeling. De melk- en vleesprijzen staan ook nog niet vast. Dit zijn zo de moeilijkheden waarmee wij rekening zullen moeten houden. In het Zeeuws Landbouwblad heeft men kunnen lezen over Biesheuvel I en Bies heuvel II. Er is sinds de kabinetswisse ling in het vorige jaar van de landbouw- prioriteit niet veel overgebleven. Ik zal geen conclusies trekken. U bent wijs genoeg dit zelf te doen, aldus de heer Koster. Ik stel slechts feiten vast: le. geen hogere prijzen; 2e wél hogere kosten; 3e belasting voor de middengroepen; 4e een werkelijk subsidiebeleid (en dan denk ik aan rentesubsidies) ontbreekt. De uitslag van de verkiezingen zal wel medebepalend zijn voor het verdere be leid. Ik maak mij daarover niet veel il- lussies. De enige rentesubsidie die wij kennen is geregeld in de ruilverkavelingswet. In 't buitenland daarentegen wordt praktisch de totale ontwikkeling in de landbouw gesubsidieerd. Overigens geloof ik dat daarover 2elfs in landbouwkringen nog verschillend wordt gedacht. Mijne heren, u zult zeggen: wat een mis troostig verhaal. Als ik het anders zou zeggen was het boerenbedrog. Ik weet niet of ik dit zo mag zeggen nu het Hol landse woord „jodenfooi" ook al uit den boze is. Daarom cok nog even de keerzijde van de medaille: „In de geschiedenis van de aarde zijn regeringen weggevaagd en cul turen verdwenen. De landbouw kende zijn ups en downs. Tijden van hoogcon junctuur en tijden van neerslag hebben we gekend. Maar door alle tijden heen is de boer, zo leert ons de geschiedenis, boer gebleven en ploegde hij voort. En hij is gebleven in zijn ondernemerschap om zijn vermogen en om de natuur met kapitaal en arbeid in een harmonisch verband te doen samengaan. De dag van vandaag wordt juist dit on dernemerschap op de proef gesteld. Daarom blijven nodig schranderheid, des kundigheid, arbeidzaamheid en liefde voor het vak, maar bovenal waakzaamheid. Hierna las de secretaris de heer F. P. de Kubber de notulen en het jaarverslag voor v die beide onder dankzegging werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de secre taris de heer F. P. de Kubber met grote meerderheid herkozen. De heer J. Markusse hield vervolgens 'n inleiding over „Sociaal-economische as pecten van de ruilverkaveling. Met vele voorbeelden uit de praktijk en aan de hand van opgedane ervaringen gaf hij een duidelijke uiteenzetting van wat met ruilverkaveling kan worden bereikt. De voorzitter dankte de heer Markusse aan het eind van de vergadering voor zijn leerzame bijdrage, waarna hij de bijeen komst sloot. Van breken kwam vernieuwen Gedurende enige jaren reeds bewoonde ik een kamer in de binnenstad. Een oud vervallen huis, verbergt boven, drie hoog achter, een kleine kamer met uitzicht op de grachten. Alleen om dat uitzicht al zou je hier willen wonen. Zoals het huis nog is, was ook de kamer, toen ik er kwam, oud, verveloos, maar er was iets van te maken. Vol goede moed werd er toen kwistig met verfkwasten rondgezwaaid. Tot zelfs het behang kreeg een beurt. Mooi zacht geel werd het. Het eindresultaat, volgens eigen oordeel: fantastisch. Kon niet mooier. Maar dat was wel wat bezijden de waar heid. Het werk was voor een beginneling in het vak aardig goed gelukt, maar een vakman, behanger of schilder, zou hier wel anders over oordelen en terecht. In ieder geval gingen er zo fiwee jaren overheen. Twee jaren waarin ik volkomen tevreden was met mijn „thuis". Toen, door een samenloop van omstandigheden, kwam ik tot de ontdekking dat echt be hang toch heel wat aardiger is dan „wa terverf". Op een mistroostige herfstdag kwam de hoofdbewoner me mededelen, dat ik voor een week of drie zou moeten verhuizen, daar mijn home geheel opgeknapt moest worden. Het plafond was in een derge lijke staat gebleken te zijn, dat het niet langer zeker geacht werd, dat het niet naar beneden zou komen. En zo vertrok ik dus met hutje en mudje naar de zolder. Iedere dag volgde ik met spanning de vorderingen, die beneden mij plaats vonden. Het bleef natuurlijk niet bij het plafond. Het houtwerk en de elektri sche leidingen moesten er ook aan gelo ven. En - last but not least - verdween het behang. Het met zorg door mij vol- geklodderde behang. Hoe triest. Met ruk ken en scheuren werd mijn arbeid van uren in luttele minuten teniet gedaan. Troosteloos zag het er uit. Totdat de ka mer weer helemaal klaar was, heb ik me niet meer laten zien. En de verrassing was daarna des te groter. Een volkomen nieuwe kamer wachtte haar „oude" be woonster op. Veel hoger en lichter leek het. Geen wonder. In het lage vertrek was een behang met een fijn lengte streepje gekomen. Een licht getint be hang, zodat de kamer veel ruimer was ge worden. Vol goede moed haalde ik hutje en mudje weer naar beneden. Weldra echter ver dween die goede moed. Want wat zag die stoelbekleding eruit. Dat ik dat nooit eer der gezien had. Ook de gordijnen bleken ineens niet meer je dat te zijn. Onbewust had ik dit allang geleden be merkt, maar het op de achtergrond ge drongen. Het kan nog best. Waarom nieuwe gordijnen te nemen? Die scheur camoufleer je wel in een plooi. Verscho ten, och wie ziet dat nu. Gezien zullen mijn kennissen het wel hebben, maar men was zo vriendelijk om het niet te zeggen. Of zou men vriendelijker geweest zijn door het wél te zeggen? Dat vond ik later van wel. Want toen er nieuwe gordijnen hingen, vitrages door nieuwe waren ver vangen, de stoel opnieuw bekleed was, be vond ik me in een nieuw huis, ondanks het oude wat bij het oude gebleven was. Een nieulw, gezellig thuis. Gélukkig met het feit, dat eindelijk iets, dat toch onbewust in me leefde, bewust gemaakt was. Hoe vaak blijven wij niet tegen oude din gen aankijken, waaraan we ons bewust of onbewust iedere dag ergeren? En als dan eindelijk de ergernis „vervangen" wordt, door een nieuwe stoel, tafel of een kleed je aan te schaffen, zeggen we: waarom hebben we dat niet eerder gedaan? Waarom heb ik nooit eerder de twee spijkers met het touw ertussen, dat als kapstok diende, vervangen door een ech te kapstok. Met hoeveel meer plezier hang je nu bij thuiskomst je jas op. Het zit hem niet altijd in de grote dingen, die het hem doen. Die kapstok was, óók.in financieel opzicht, de hele wereld niet. Eerlijk gezegd: het was een oud ding, op gescharreld bij een tweedehands zaak. zelf opgeknapt, met een fris kleurtje. Klei ne dingen doen vaak reeds wonderen. Er 'hoeft niet eerst een algehele verhui zing plaats te vinden, om te ontdekken, dat een stoel uit elkaar valt. Of een gro te schoonmaak te worden gehouden, voor dat je nu eens echt goed dn een scheur blijft hangen. Wie juist in kleine dingen zijn „huis", al is het maar één kamer, drie hoog aéhter, bijhoudt, zal daar volop de vruchten van plukken in de vorm van een gezellig thuis. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 80e Jaargang no. 22 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Haltiaar-abonnement Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefsterFIRMA J. C. VINK AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot het intrekken van de „Instruc-1 tie voor de directeur van het gasbedrijf" 5. Voorstel tot het vaststellen van een „Ver ordening regelende de zorg voor het uiterlijk aanzien van de gemeente Axel". 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Keuaheniuslaan (plan west), aan de heer J. Wieles te Axel. 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel (plan west) aan de heer A. van Cadsand te Axel. 8. Voorstel tot verkoop van een perceel indus trieterrein, gelegen aan de Noordpolderstraat, aan de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg 9. Voorstel tot het wijzigen van de „Keurings verordening voor de gemeente Axel" 10. Voorstel tot het vaststellen van een gemeen- tevlag. 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Middelhovenstraat aan de heer G. Heyens te Axel. 12. Voorstel tot verkoop en uitgifte in na-erf- pacht van bouwgrond aan de Attleelaan aan mej. I. Hendrikse te Axel. 13. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de concours-hippiquevereniging Axel. 14. Voorstel tot het verlenen .van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. 15. Voorstel tot vaststelling van verschillende besluiten op grond van de Lager Onderwijs wet 1920. 16. Voorstel tot vaststelling van de exploitatie-' vergoeding der bijzondere lagere scholen over de jaren 1962 en 1963 met verrekening ont vangen voorschotterf en vaststelling van de vergoeding vakonderwijs ovet 1962 en 1963. 17. Voorstel tot het vaststellen van de werke lijke kosten voor het openbaar gewoon la ger onderwijs over de jaren 1963 en 1964. 18. Voorstel tot ihet verlenen van een krediet in verband met de viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. 19. Voorstel tot het in het leven roepen van een Stichting Cultureel Centrum Axel alsmede tot het treffen van daarmede verband houdende maatregelen. 20. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Groen van Prinsteren- laan, aan de heer W. J. Vercouteren te Axel. 21. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van het nieuwe plan tot onteigening van de woning met schuur en erf Oudewijk 49 en 51 te Axel. 22. Voorstel tot het voteren van een krediet voor het uitgeven van een boekwerk over de ge schiedenis van Axel. 23. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het aanbrengen van een fontein in de Kleine Kreek en een bosrandverlichting. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. Axel met gemiddelde van f 2,per inwoner De bliksemaktie „Eten voor India" heeft zater dag in Zeeland f 460.506,50 opgebracht. Dat is gemiddeld 1,57 per inwoner. Opvallend was dat de hoogste opbrengsten kwamen uit de ge bieden die in 1953 tijdens de watersnoodramp het zwaarst geleden hebben. De regionale gemiddel den waren namelijk: West Zeeuwsch-Vlaanderen 1,07 per inwoner, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1,34, Walcheren 1,36, Zuid-Beveland 1,82 Noord-Beveland 2,78, Schouwen-Duiveland j 2,Tholen en St. Philipsland 2,65. Axel zat met een gemiddelde van 2,ook hoog in de rij. In de in de kerken en het ge meentehuis geplaatste bussen werden flinke be dragen gedeponeerd. Voor deze aktie was op het gemeentehuis een verbinding met de radiostudio's tot stand gebracht. Diverse malen werden Axe laars geinterviewd. De tussenstanden werden be kendgemaakt door burgemeester M. K. van Dijke Het totaalbedrag was 16.274,88 wat neerkomt op 2,per inwoner. De aktie werd in Zeeland op ruim 460.000 gul den officieel afgesloten. De werkelijke opbrengst zal zeker groter zijn. In verschillende kerken werd alsnog gecollecteerd. Er worden nog steeds ak- ties gevoerd en voorbereid. Zeeland zal het half miljoen gemakkelijk overschrijden. „EN DE BOER, HIJ PLOEGDE VOORT NIET OPTIMISTISCH AFLOSSING VAN DE WACHT VOORUIT ZIEN DE SUBSIDIERING SECRETARIS HERKOZEN ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1