Do IttP® bevrijd I1 Als de Fransen een paleis bouwen LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 80e Jaargang, no. 21 "ÜEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De controlevereniging „Zaamslag en Om streken" hield in Axel haar algemene le denvergadering. Uit het verslag van de stichting Centrale Melkcontrole Dienst bleek dat Zeeland met gemiddeld 14.88 kg melk en 588 gr vet per dag provinciaal de -beste cijfers had. De controlevereniging .Zaamslag en Om streken" heeft een gemiddelde van 16.35 kg melk en 636 kg vet per dag. Na het voorlezen van de notulen van de laatstgehouden algemene vergadering werd door de financiële commissie, be staande uit de heren Muilaart en Dhuy- vetter, bij monde van de eerstgenoemde, verslag uitgebracht over de bevindingen van de exploitatierekening 1955 en gead viseerd de penningmeester de heer K. G. Tollenaar te dechargeren. Bij de hierna gehouden periodieke verkie zing werden de heren W. L. den Hamer en J. Goossen herkozen. In de nieuw te benoemen financiële com missie werden de heren L. Scheele en C. de Feijter gekozen. Hierna werd de lijst van de 30 beste pro- duktiekoeien uitgereikt, waarna de hoofd controleur de heer Stroo van de centrale melkcontroledienst een uiteenzetting gaf over de resultaten uit het landelijk ver slag van de melkcontroledienst te Arn hem. De lijst van de dertig beste produktie- koeien ziet er als volgt uit: Rubriek t.m. 2,11 jaar: 1 Beatrix 12, J. - Goosen; 2 Moortje 10, W. Dieleman; 3 Piëta, R. Dhuyvetter; 4 Aagje 12, K. G. Tollenaar; 5 Corrie's Sarina, I. Verhelst; 6 Loes, A. Seheele. Rubriek 3 t.-m. 3,11 jaar: 1 Jeltje W. L. den Hamer; 2 Nellie's Adema, H. Wol- fert; 3 Harm-ke W. L. den Hamer; 4 Bea trix 9, J. Goossen; 5 Kitty, P. W. Jansen; 6 Paula 2, A. Scheele. Rubriek 4 t.m. 4,11 jaar: 1 Ytske 36 v. Adolf, P. A. P. Dieleman; 2 Aukje, W. Dieleman; 3 Aagje 143, C. de Feijter; 4 Rina, S. v. Hoeve, Hoek; 5 Aukjes Paula, Joz. Dieleman; 6 Jeltje, H. de Feijter. Rubriek 5 t.m. 5,11 jaar: 1 Antje I. de Feijter; 2 Beatrix, S. v. Hoeve, Hoek; 3 Aukje 35, Joz. Dieleman; 4 Aagje 10, R. Dhuyvetter; 5 Irene, L. J. Mullaert; 6 Aukje 34, Joz. Dieleman. Rubriek oudere koeien: 1 Wietske wed. M. de Regt; 2 Grietje, O. de Feijter; 3 Corrie 17, I. Verhelst; 4 Moortje 4, W. Dieleman; 5 Rotterda's Lady, C. Boer; 6 Annie, gebr. Dekker. „Hulst is de plaats met de grootste tele visiedichtheid in ons land (73,2 procent) en het platteland van het verzorgingsge bied Middelburg-Vlissingen is het gebied twaar de dekking het geringst is (35 pro cent)". Dit zijn twee conclusies die genoemd wor den in een overzicht van het televisiebezit in Nederland, dat is opgenomen in het jongste aan de televisiereclame gewijde nummer van „Revue der Reclame". De genoemde uitersten (Hulst en Middel burg-Vlissingen) zijn een bevestiging van het gegeven, dat in ons land de televisie dekking het hoogst is in middelgrote plaatsen met minder dan vijftigduizend in woners. Daarentegen is de dekking het kleinst in plattelandsgemeenten. Meer dan de helft van het aantal toestellen in ons land (52,3 procent) is geplaatst in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. In de verzorgingsgebieden Venlo (71,7 pro cent) en Emmen (67,3 procent) is de dichtheid het grootst. In de verzorgingsgebieden Zierikzee, Goes, Zwolle-Kampen, Drachten en Sneek het kleinst. „Men ontkomt er niet aan het een in verband te brengen met de reikwijdte van buitenlandse zenders en het ander met de geloofsovertuiging van de inwoners van die verzorgingsge bieden" zo tekent de „Revue der Recla me" hierbij aan. Het artikel maakt er verder nog melding van dat in zes van de tien Nederlandse huishoudens (of wel bij 59,8 procent van de alleenstaanden en gezinnen van twee of meer personen) momenteel een toestel staat. Maandagmiddag om 2 uur is de 36-jari- ge J. P. de Vries uit Axel, werkzaam bij de firma Zwets uit Hardinxveld, in de westbuitenhaven te Terneuzen veronge lukt. Hij voerde werkzaamheden uit aan een smeerstoel en kreeg door tot nog toe onbekende oorzaak een stuk hout tegen het hoofd. De verwondingen waren van dien aard dat hij om ongeveer vijf uur In het Julianaziekenhuis te Terneuzen is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en had zeven kinderen. neus, keel en borst van vastzittend: sljjm Inwoners van Axel Zondag 13 maart a.s. organiseren de r.k. Hulsterse Atletiekvereniging en de sup portersclub EMM te Koewacht een grote cross. Deze crosswedstrijden zullen ge houden worden voor aangesloten, maar ook voor niet-aangesloten atleten, die zul len starten in aparte wedstrijden. De jongens zullen naar leeftijd ingedeeld worden in vier categorieën en wel als volgt: a. jongens geboren in '53 of later, 600 m; b. jongens geboren in '51 en '52 1200 m; c. jongens geboren in '49 en '50 2400 m; d. jongens geboren in '48 of eerder 4800 ra in elke categorie is er voor de overwin naar een mooie beker beschikbaar, terwijl er verder een massa mooie prijzen in natu- ra zijn beschikbaar gesteld. De wedstrijden zullen gehouden worden te Koewacht bij het patronaatsgebouw aan de Nieuwstraat, waar ook de kleed gelegenheid is. Inschrijving voor 5 maart aan de heer J. Everaert, Poorterslaan 35 te Hulst. Zeeuwse jeugdraad houdt in provincie „jeugdforums". De Zeeuwse jeugdraad is bezig met een „experiment" om de belangstelling van de jongelui tussen de 16 en de 23 jaar af te tasten voor de problemen en de sociale vragen in de maatschappij, waarbij zij zelf zijn be trokken. Dat gebeurt in de maanden februari en maart in de vorm van een tiental jeugd forums, die in verschillende delen van Zee land zullen worden gehouden, o.m. in Vlis- singen, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Hulst en West Zuid-Beveland. De heer J. den Hoed uit Middelburg houdt zich met deze zaak bezig. Via gesprekken naar aanleiding van een aantal op schrift ge stelde vragen en onderwerpen wil de Zeeuwse jeugdraad op deze wijze nagaan bij welke pro blemen en vraagstukken men zich betrokken voelt, waar de verstaanbaarheid in de samen leving ligt en bij welke onderwerpen men zich geinteresseerd voelt. Voor dat doel zijn de gespreksgroepen in de verschillende plaatsen zo gevarieerd moge lijk samengesteld. De bedoeling van de heer Den Hoed is de resultaten van deze avonden samen te vatten in een overzicht aan de Zeeuwse Jeugdraad. Tientallen ingenieurs en architecten en 500 vakmensen hadden 40.000 kubieke meter beton verwerkt, 450 km metalen buizen, vaten vol verf, massa's plastiek en glas. Parijs, de, stad der paleizen, had er weer een paleis bij, het eerste sedert de tweede wereldoorlog, ultra modern, dat zelfs de bewondering afdwong van de Amerikaanse en Russische vakmensen, die speciaal naar de Franse hoofdstad waren gekomen om dit achtste wereldwonder te bekijken. Slechts enkele insiders waren toen op de hoogte dat er talloze fouten en vergis singen waren gemaakt. In feite was het paleis bedoeld om te dienen als een per manent tentoonstellingscentrum, maar nu het nauwelijks twee jaar oud is kan men het er roerend over eens zijn, dat het beroemde paleis als expositie-ruimte een grandioze mislukking is. Dagelijks regent het schriftelijke en telefonische klachten van de tentoonstellingsinrichters, die voor de meest onmogelijke onmogelijkhden ko men te staan. Zo bleek bijvoorbeeld, dat men geen enkel verwarmingssysteem had voorzien, zodat de inrichters van de „Sa lon international de la construction", die er hun bouwtentoonstelling openden de lieve som van 200.000 N.F. moesten neer tellen voor een voorlopige verwarming. Hiermee waren ze nog niet aan het einde van hun leed. Reeds tijdens de recente tentoonstelling van machinale gereed schappen had men moeten constateren, dat de plastiek onderdelen begonnen te verzachten, omdat men de open ruimtes in de muren van het paleis had uitgerust met isolerend glas (Thermopane). Men heeft hiervan geen hinder tijdens de win terperiode. Een nieuw drama ontwikkelt zich momenteel. De vloer kan op vele plaatsen slechts een gewicht dragen van 700 kg per vierkante meter, op andere plaatsen zelfs maar 500- kg. Zware vracht wagens met tentoonstellingsmaterialen kunnen zodoende het mislukte paleis niet binnen rijden. Ze moeten buiten worden gelost, hetgeen wil zeggen, dat de zwaar dere expositievoory/erpen met dure en tijdrovende mankracht moeten worden verder getransporteerd. Om het verhaal compleet te maken bleek tenslotte dat de grote inrijpoort voor vrachtwagens met expositiemateriaal voor de verdiepingen slechts vier meter hoog was, zodat grote decorstukken zelfs op platte wagens niet kunnen passeren. Bovendien zijn de vrachtliften te klein voor de grote stuk ken, zodat ook die met mankracht naar boven moeten worden gesjouwd. Een Parijs avondblad schreef dezer dagen terecht, dat het meest besproken en meest bewierookte paleis van Frankrijk slechts te gebruiken is als omhulsel voor een... bloemententoonstelling, terwijl het ge bouwd werd als expositieruimte voor zwaar materiaal. Van de „minder belangrijke" vergissin gen zullen we er slechts één noemen. Om het ultra-moderne karakter duidelijk te onderlijnen bouwde men op alle ver diepingen toiletten voor de bezoekers en toiletten voor het personeel. Maar... om de privé-ruimte te kunnen bereiken moet het personeel door het bezoekersdomein wandelen... Terneuzen draagt 235 ha land over aan Dow Chemical Woensdag 23 februari zullen de akten wor den gepasseerd, waarbij de gemeente Terneu zen een industrieterrein van ca. 235 ha over draagt aan Dow Chemical Nederland n.v. Door deze aankoop wordt het terrein van Dow Chemical in Terneuzen in totaal 320 ha groot. Na de overdracht zal Dow de beschikking hebben over een van de grootste industrie terreinen in Nederland. De grondaakoop was noodzakelijk in verband met de uitbreiding van bestaande en de bouw van nieuwe fabrie ken en kantoren. Het gebied van Dow bij Terneuzen wordt na de toevoeging van de 235 ha, aan de noord- en westzijde door de Westerschelde begrensd. Daardoor kunnen nog een aantal aanlegsteigers voor tankers worden gebouwd. Als gevolg van de uitbreiding wordt extra werkgelegenheid voor de plaatselijke en ove rige Zeeuwsch-Vlaamse bevolking geschapen. Tevens wordt verwacht dat belangrijke toe leveringsbedrijven zich in Zeeuwsch-Vlaan deren zullen vestigen. Ir. Dorst neemt afscheid van Zeeuwse ruiters „Ik dank u hartelijk voor het ere-voorzit- terschap." Dit zei ir. J. D. Dorst, die op de jaarlijkse vergadering van de Landelijke Rij- vereniging aangesloten bij de gewest, bond van Zeeland (zaterdag in „De Veste" te Goes) is afgetreden als voorzitter. De vice-voorzitter dankte ir. Drost voor het werk, dat hij meer dan twintig jaar voor de Landelijke Rijvereniging heeft gedaan. De Landelijke Rijvereniging is het komende jaar veel van plan een cross in Westen- schouwen, Oostkapelle en op 2e Pinksterdag een concours in Axel. De provinciale kam pioenschappen zullen dit jaar op 16 juli in Koudekerke worden gehouden. Na deze mededelingen is een forum ge houden waaraan vragen gesteld over de paar densport. Volgens het programma zouden er nog twee filmpjes over het jachtrijden worden vertoond, maar deze konden niet doorgaan wegens tijdgebrek. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Haltjaar-abonnement Axel binnen de kom 3,/5. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. BESTE MELKKOEIEN IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST HEEFT GROOTSTE TELEVISIEDICHTHEID AXELAAR IN BUITENHAVEN TE TERNEUZEN VERONGELUKT VIJFTIEN MILJOEN inwoners van India zullen de hongerdood sterven, wanneer niet onmiddellijk hulp wordt geboden. Heden zaterdag zullen om 11.00 uur alle kerkklokken luiden .Dat is het sein, dat iedere inwoner van Axel wordt opgeroepen zijn geldelijke bijdrage te geven om een medemens in nood te helpen. Er is nood, grote nood. U kunt helpen deze nood te lenigen. Daartoe bent u van 11.00-13.00 uur in de gelegenheid. Gedurende die uren kunt u in het stadhuis en in alle kerken uw gaven deponeren in de opgestelde bussen. „Eten voor India", daaraan kunt u meehelpen! Ik twijfel er niet aan of u zult uw gaven geven, u zult offeren. Iedere gift, groot of klein, van jong of oud, is welkom. Ik reken op u. Mogen ook uw hongerlijdende medemensen in India op u rekenen? Namens hen hartelijk dank De burgemeester van Axel, M. K. VAN DUKE SPORTDAG TE KOEWACHT C.N.I.T.-GEBOUW ONBRUIKBAAR Toen generaal de Gaulle op 12 september 1958 het beroemde Palais de la Defense open de, het gigantische gewelfgebouw van de C.N.I.T., stonden alle bezoekers stom verwon derd de gewaagde constructie te bewonderen. FOUTEN EN VERGISSINGEN

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1