NEDERLAND GASTVRIJ VOOR JONGE AMERIKANEN Dit schooljaar leert een-aantal Ameri kaanse scholieren hoe boerekool met worst smaakt en wat het Delta Plan is. Zij zijn gastvrij opgenomen door „hun" Neder landse families, die deze tijdelijke gezins uitbreiding een enorme ervaring vinden. Eind juni komt een nieuwe groep High- school leerlingen aan in Rotterdam. Een deel van hen zal in de twee zomermaanden Nederland leren kennen, de overigen blij ven hier een jaar en zullen een middelba re school bezoeken. De grootte van de groep hangt af van de Nederlandse gast vrijheid. Dfe American Field Service in Nederland, die deze uitwisseling organi seert, zoekt een zo groot mogelijk aantal geschikte gezinnen die hun huis open wil len stellen voor een tijdelijke zoon of doch ter. De American Field Service in de twee wereldoorlogen een vrijwillige embulance- dienst, hoopt door middel van haar jon- gerenuitwisselingsprogramima's het begrip tussen de volkeren te bevorderen. Zij heeft kantoren in een zestigtal landen en onder houdt een nauw contact met 'haar deel nemers. De eisen waaraan een Nederlandse gast- familie moet voldoen zijn de volgende: zij moet het doel van het programma on derschrijven, één gezinslid moet Engels spreken. Bij voorkeur dient een zoon of dochter van gelijke leeftijd als de Ameri kaan (16 tot 18 jaar) gedurende het ver blijf aanwezig te zijn. De financiële posi tie van de familie is niet van belang, even min is een eigen kamer voor de pleeg zoon of dochter vereist. Van de gastfamilies iwordt niet verwacht dat zij kostbare uitstapjes organiseren, het doel van het verblijf is immers het da gelijks leven te leren kennen. De jongen of het meisje wil geen gast zijn maar zoon of dochter met de daaraan verbonden rechten en plichten. Het behoeft geen be toog dat het opnemen van een extra ge zinslid voor het gezin en speciaal voor de eventuele leefijtdsgenoot een unieke erva ring is. Daarnaast blijken langdurige vriendschapsbanden steeds weer uit deze internationale kennismaking voort te vloei en. Indien u belang stelt in deze vorm van tijdelijke gezinsuitbreiding (voor twee maanden of voor een jaar) kunt u tot 1 maart nadere inlichtingen verkrijgen en aanmeldingsformulieren aanvragen bij: American Field Service Nieuwe Spiegelstraat 56 Amsterdam, telefoon 020-220916. Vijanden van het gewicht De boterhandelaar G. T. J. de B. uit Ter- neuzen is op verzoek van de officier van justitie te Breda door de gemeentepolitie te Terneuzen gearresteerd. De man werd onmiddellijk overgebracht naar Roosen daal en ter beschikking van de douane recherche gesteld. Vrijdag a.s. zal hij worden voorgeleid voor de officier van justitie in Breda. Deze aanhouding houdt verband met een onlangs in Huijbergen ondernomen po ging boter te smokkelen. De gearresteer de wordt ervan verdacht deze smokkel te hebben georganiseerd en misschien uitge voerd, zo vernamen wij van justitiële zij de in Breda. Zoals bekend hebben douaneambtenaren in de nacht van 25 op 26 januari de schuur van de 40-jarige landbouwer J. G. in Huij bergen omsingeld, waar smokkelaars bezig waren een pantserauto met boter te laden. De schuurdeur werd gebarricadeerd met een door zandzakken verzwaarde Chrys- le. Desondanks zagen de smokkelaars kans met de pantserwagen uit de schuur te breken en er vandoor te gaan. Achter volging leverde geen succes op. De land- boiywer werd toen aangehouden. Hij heeft bekend bij het inladen van de boter te hebben geholpen. In de schuur werd nog een partijtje boter aangetroffen. De mer ken op de wikkels wezen o.m. in de rich ting van Terneuzen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent, heeft donderdag in zijn nieuwjaarsrede een pleidooi gehouden voor een spoedige aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde ter hoogte van het Land van Saeftinge. Het heeft hem teleurgestld, dat het voor het provinciaal .bestuur een uitgemaakte zaak is, waar de oeververbinding gaat komen, waarschijnlijk aldus de heer van Krevelen, tussen Terneuzen en Baar land. Naar zijn mening zijn de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen met een der gelijke verbinding niet in het minst ge diend. Hij betoogde dat het zakelijk contact van Zeeuwsch-Vlaanderen en de ten aanzien daarvan gelegen Europese industriegebie den met overig Nederland, West-Duits- land en de Scandinavische landen er groot belang bij heeft, dat zo spoedig mogelijk een vaste oeververbinding tussen 1970 en 1975 wordt gerealiseerd dan dat men eerst over een jaar of tien, vijftien de beschik king krijgt over de andere, aldus de jaar rede van de K. van K.-voorzitter. ZEVENTAL ARGUMENTEN De verbinding Terneuzen-Baarland zal naar het oordeel van ir. van Krevelen niet eens op de meest rendabele plaats lig gen. Hij noemde zeven punten op, die het zijns inziens wenselijk maken, dat de ver binding ter hoogte van 'het Land van Saef tinge zal worden verwezenlijkt. 1De te overbruggen afstand is een kwart van die bij Terneuzen: 2. ter plaatse is de loop van de Westerschelde vastgelegd: 3. er ligt rotsachtige bodem op 25 meter diepte. Een dergelijke bodem kan de tech nische problemen aanmerkelijk verminde ren; 4. er zal weinig goede landbouw grond hoeven te worden onteigend aan de ze en gene zijde van de Schelde. Boven dien is een gelijktijdige inpoldering van het Land van Saeftinge mogelijk: 5. het ver keer kan, eenmaal in de nabijheid van Bergen op Zoom aan de Brabantse wal gekomen, alle richtingen kiezen: 6. voor transport van en naar zee hoeft men al lerminst per se naar de havens van Rot terdam of Amsterdam te gaan we zijn om ringd door Belgische en Zeeuwse havens: 7. een verbinding ter hoogte van het land van Saeftinge is goedkoper en deswege eerder te realiseren. VEER Ir. van Krevelen wees op de noodsituatie hij het veer Kruiningen-Perkpolder. Hij toonde er zich wel dankbaar over, dat nu alle beschikbare boten zijn ingezet en in april de Oosterscheldeboten de veerdienst een nog grotere capaciteit zullen ver schaffen. Naar zijn mening zal zo spoe dig mogelijk „vergroting'' van de rijks weg 58 nodig zijn, desnoods eerst alleen van het gedeelte van Kruiningen naar Krabbendijke. Anders zal een ware chaos ontstaan, wanneer te zijner tijd hele hor den auto's vanaf de dubbeldeks-veerboot zullen worden losgelaten op de rijksweg. Zonder verbetering van dit weggedeelte ziet ir. van Krevelen het rendement van de in te zetten dubbeldekker „hoogst on gunstig" in. trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE- MI NTS EIGEN GEWEST Over het „eigen gewest" merkte de heer van Krevelen op, dat daarin fwel uitbrei dingen van bestaande industrieën hebben plaats gevonden maar dat er geen nieuwe vestigingen van betekenis zijn geweest. Hij pleitte voor een spoedige beslissing inzake de gemeentelijke herindeling („om ontwikkelingen op alle mogelijke gebieden niet af te remmen"). De K. van K.-voor zitter zei verheugd te zijn over de goede vorderingen bij de uitbreiding van de ca paciteit van de nutsbedrijven. Echter: het ware wenselijk, dat de Zeeuwsch-Vlaam- se Waterleiding Maatschappij op niet al te lange termijn bekend zou willen ma ken, hoe de watervoorziening van Z. Vlaanderen beveiligd zal worden. Con centratie in de watervoorziening op pro vinciaal en interprovinciaal niveau zei ir. van Krevelen onvermijdelijk te achten. De bedrijven in de kanaalzone die zul len worden aangesloten op de afvalwa terleidingen naar de Westerschelde moe ten zo snel mogelijk van de economische en technische merites ervan op de hoog te worden gebracht. Ten aanzien van de afvoer van afvalwater naar de Schelde betoogde ir. van Krevelen dat voorkomen moet worden dat door afvoer van buiten Zeeland gelegen gebieden schade zou kunnen ontstaan „voor diverse bestaande en toekomstige sectors van het économi sche en sociale leven in onze eigen pro vincie". AAN K(ANT GEZET Het spijt de heer van Krevelen dat in het afgelopen jaar een degelijk kabinet is weg gezonden „ter wille van het voortbestaan van een drietal uit het vergrijsd verleden voortgekomen omroepverenigingen' Het nieuwe kabinet heeft naar zijn mening „de waardevolle vorm op economisch ge bied, die het land vele jaren lang ee/ stijgende welvaart hebben verschaft" aan de kant gezet. Als gevolgen voorziet hij: het bedrijfsleven zal veel moeite hebben de loonexplosies op te vangen en mark ten in de westelijke wereld zullen verlo ren gaan ten gevolge van een te hoog on- kostenpeil. Bekendmaking De suikerfabrieken in Sas van Gent, Din- teloord en Pluttershoek zijn in principe bereid tegemoet te komen aan de wensen van de eigen vervoerders onder de W. Z. Vlaamse bietentelers inzake gunstiger ver- voertarieven. Dit bleek donderdag in Oostburg op een ledenvergadering van de coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Een definitieve beslis sing in deze aangelegenheid wordt nog voor april verwacht. Ongeveer een jaar geleden wezen de sui kerfabrieken een verzoek om herziening van de tarieven af op grond van een lan delijke regeling. Een commissie uit de West Zeeuwsch-Vlaamse afdelingen van ZLM, CBTB en NCB besloot toen de bie tentelers in West Zeeuwsch-Vlaanderen te adviseren voorlopig geen leveringscon tracten af te sluiten met de suikerfabrie ken. Nu de suikerindustrie haar principi eel afwijzende houding heeft laten varen, is de definitieve oplossing nog slechts een kwestie van overleg. Veel mensen zijn er in ernst van overtuigd, dat ze „van de lucht" dik worden. Ze wijten het feit, dat hun lichaamsgewicht te hoog is of dreigt te worden niet aan hun eetgewoonten. Ze eten immers zo weinig brood of aardappelen aan de maaltijden en zijn zuinig met boter, margarine, jus, suiker en zoete broodbeleggingen. Soms zelfs slaan ze hele maaltijden over, het onbijt of twaalf uurtje b.v., of nemen ze genoegen met een enkele beschuit. Meestal realiseert men zich onvoldoende hoe vaak er tussen de maaltijden door nog van allerlei ge bruikt wordt en hoe rijk aan calorieën die ex traatjes zijn. Zij zijn echte vijanden van de lijn! Wij hebben voor u een tabelletje samengesteld om u een indruk te geven van de belangrijkheid van deze schijnbaar onbeduidende hapjes, dran ken en lekkernijen, die vaak zo ongemerkt hun niet te verwaarlozen bijdrage leveren tot het ho ge getal dat onze weegschaal aanwijst. Wij gaan hierbij uit van één resp. twee matig besmeerde boterhammen met jam en sommen een aantal lek kere zaken op, die wat hun bijdrage aan calo rieën betreft, zo ongeveer daarmee gelijk staan. We eten en drinken die extraatjes zo gemakke lijk in de loop van de morgen, middag of avond en zien ze helemaal niet als bedreigers van de slanke lijn. Onegveer evenveel calorieën komen voor in: 1 boterham met jam als in 4 40 g) biscuits 3 30 gbonbons 2 dunne plakjes 40 g) cake 1 gewone reep 30 gchocolade 2 rolletjes 100 g) drop Yl a 1 gebakje afh. van grootte en soort 3 35 g) koekjes 1 35 g) kokosmacroon 3 dunne plakjes 50 g) ontbijtkoek 1 rolletje 50 gpepermunt 8 40 g) toffees 1 rolletje 50 g) zuurtjes een kleine portie ijs b.v. uit de automatiek een klein huzarenslaatje b.v. uit de automatiek 25 g pinda's, amandelen of andere noten 2 a 3 bitterballen 1 croquet 1 nasibal 1 nierbroodje 1 ragoutbroodje zakje patates frites e enstukje worst van 40 g een portie zoutjes van 35 g V/2 glas wijn, sherry, vermouth 2 a 3 glazen cola, tonic of andere limonade 2 boterhammen met jam 1 amandelbroodje 1 gevulde koek 1 dik blokje chocolade 3 eierkoeken 2 stroopwafels 1 gehaktbal 1 loempia 1 saucijzenbroodje 1 zakje patates frites met „mayonaise' 2 glazen bier Wanneer u uw hapjes, uw dranken, uw lekker nijen tussendoor geteld hebt, is het goed nog even te controleren of u werkelijk eerlijk bent geweest tegenover uzelf. Hebt u b.v. ook rekening gehou den met de avondjes met of bij vrienden, met de verjaardagen en de zondagen? Wat extra's hoort daarbij en wij zouden u dat ook niet graag wil len onthouden, maar dat neemt niet weg, dat dat „extra's" met mate genoten moet worden. Het komt uw lijn en daarmee uw gezondheid ten goe de! ARRESTATIE IN VERBAND MET BOTERSMOKKEL VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL TE TERNEUZEN ■IIIIBSiM AARDAPPELTEELTREGELING 1966 De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op het stadhuis voor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, no. L/PA 3037 en de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijst, zoals deze op 15 januari 1966 opnieuw zijn vast gesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt1 van aardap pelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaar ten aangeduid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het betrokken teeltjaar in de beschikking genoemd en op de kaarten aangeduid gedeelte (letter A) van het gebied. De beschikking is niet van toepassing op tuinen, waarop volgens de beschikking van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, een totaal teeltverbod van aardappelen, tomaten en enkele andere gewassen van kracht is. Deze beschikking met bijbehorende kaarten ligt eveneens op het stadhuis ter inzage. Axel, 3 februari 1966. De burgemeester M. K. VAN DIJKE. AANDUIDING POLITIEKE GROEPERIN GEN BOVEN KANDIDATENLIJSTEN Bij een verkiezing van de leden van de gemeen teraad kan een politieke groepering telkens schrif telijk verzoeken voor die verkiezing haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register dat door het centraal stembureau voor die verkiezing wordt aangelegd. Het des betreffend verzoek moet schriftelijk worden ge daan bij het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden van de raad dezer gemeente binnen acht weken doch uiterlijk zes weken voor de dag der kandidaatstelling. Aangezien de kan didaatstelling voor de aanstaande verkiezing van de gemeenteraad zal plaats hebben op 19 april a.s. loopt de termijn waarin bovenbedoelde ver zoeken kunnen worden gedaan, dus van 12 fe bruari tot en met 8 maart 1966. Wanneer de poliiteke groepering de inschrijving verzoekt van een naam of een aanduiding, welke bij de Kiesraad is geregistreerd moet daarbij een verklaring (officieel model G 2-1) van de recht hebbende groepering worden overgelegd, waaruit blijkt dat deze machtiging heeft verleend de in schrijving aan te vragen. Het centraal stembureau beschikt slechts afwij zend op het verzoek: a. indien daartoe redenen, verband houdende met de openbare orde of de goede zeden aanwezig zijn; b. indine de aanduiding meer dan 35 letters bevat; c. indien de naam der politieke groepering dan wel de aanduiding daarvan geheel of in hoofd zaak overeenstemt met die van een andere politie ke groepering, waarvan de naam of de aanduiding daarvan bij de Kiesraad is geregistreerd, of met die, waarvoor reeds een verzoek is ingediend en daardoor verwarring te duchten is: d. indien de hiervoor genoemde verklaring, model G 2-1, ontbreekt. Axel, 11 efbruari 1966 De burgemeester M. K. VAN DIJKE HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. C. van Driel, Julianastraat 70, Axel om vergunning tot oprichting van een super-benzinepompinstallatie bestaande uit 1-6000 liter tank en 1 aftappomp met een elektromotor van 1/3 p.k. en een auto servicebedrijf. Datum van verzoek 3 november 1965. Adres inrichting Julianastraat 70, Axel. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbren gen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zit ting. te houden op 28 februari 1966 om 11 uur in het stadhuis te Axel. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Axel, 11 februari 1966. Burgemeester en wethouders van Axel M. K. van Dijke, burgemeester P. G. v. d. Bosse, secretaris BETER VERVOERTARIEF VOOR BIETENTELERS IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3