PüTOl^engf UIT ONZE OMGEVING AXEL Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen MUTATIES BEVOLKING Ingezonden Stukken SPORT Aardappelen Wanneer u onverhoeds te koude (onder 4° C boven nul) aardappelen in huis zou hebben, hetgeen in deze winter best mo gelijk is, dan zullen ze zoet van smaak zijn. U hoeft deze rauwe aardappelen dan niet weg te gooien. Zonder moeite zal de (te) zoete smaak verdwijnen, wanneer u ze een weekje in een warme ruimte zet. Overigens: in het algemeen geldt, dat u ook in de winter lekkere aardappelen kunt eten, wanneer u ze een weekje in een warme ruimte laat voorverwarmen. De naam van de meest gegeten aardappel, Bintje is afkomstig van de nu 77-jarige Friese mevrouw. Bintje Jansma. Zij zat ruim zestig jaar geleden in de klas bij meester de Vries in Suameer, die behal ve onderwijzer ook aardappelkweker voor de Friese Maatschappij van Landboutw was. De vensterbank van het klaslokaal fun geerde tevens als broeikas. Toen meester de Vries een nieuwe kruising tot stand bracht, gaf hij, der traditie getrouw, het de voornaam van een goede leerling. Op dat moment was dat Bintje Jansma. Nu, ruim zestig jaar later, is Bintje als aardappel wereldberoemd. Ze komt op tafel bij millioenen in Nederland, maar ook in Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Spanje, Italië en tal van andere lan den. De naamgeefster is in Friesland blijven wonen. In de omgeving van Leeuwarden. Ouderavond Prinses Marijkeschool In het handenarbeidlokaal werd vrijdagavond de jaarlijkse ouderavond van de Prinses Marijkeschool gehouden waarvoor grote 'belangstelling bestond. Na een welkomstwoord en openingswoord van de voorzitter, werden door de secretaris de heer J. K. van Drongelen de notulen en het jaarverslag voorgelezen, welke zonder bemerkingen en onder dankzegging werden goedgekeurd. Dit gebeurde ook met het financieel verslag van de penning meester de heer W. J. A. Duininck. In de bestuursverkiezing werden gekozen: mevr. E. K. de Feyter-Kolijn en de heer J. K. Lensen die de aftredende bestuursleden M. A. van der Have en W. J. A. Duininck, die doordat ze geen kinderen meer op de school hebben niet meer her kiesbaar waren, opvolgden. Door een lid van de oudercommissie werden de heren v. d. Have en Duininck dank gebracht voor het werk voor de Prinses Marijkeschool gedaan als lid van de oudercommissie. Ook hun ecrtgenoten werden in de dank betrok-' ken voor wat zij voor de school hadden gedaan, waarna de beide heren een bloemetje werd aan geboden. Het hoofd van de school, de heer J. Blok, gaf hierna een overzicht van wat er in het voorbije jaar door de school was bereikt en de verande ringen die plaats vonden. In de verkoop van kinderpostzegels had de school weer een groot aandeel gehad. Op de sportdag had men weer een goed resultaat bereikt. Ook in 1965 had de school weer de „veilig verkeer beker" weten te behalen. De school kan nu worden gerekend tot wat men noemt „grote scholen" nu men beschikt over een 7e leerkracht. Trots was de heer Blok op het nieuwe gymnas tieklokaal dat binnenkort in gebruik genomen zal kunnen worden. Een andere verbetering is dat er een grotere en goed afgesloten rijwielbergplaats bij wordt gebouwd. Minder gelukkig voelde spre ker zich met de drie grote bloembakken op de speelplaats, welke hij als een gevaar zag voor de spelende kinderen. Er was dan ook reeds een slachtoffertje van deze bakken geweest. Ook de heer Blok bracht dank aan de scheidende be stuursleden voor hun krachten in de oudercom missie ten dienste van de school gegeven. Na de pauze waarin thee werd geserveerd, werd door de heer J. de Lange uit Terneuzen een le-' zing met kleurendia's gehouden. De 'heer de Lan ge liet op een prettige en interessante wijze de aanwezigen een reis door hem en zijn gezin ge maakt naar het Land van de Middernachtzon beleven. Dat de lezing van de heer de Lange in de smaak was gevallen bleek tijdens de rond vraag, de enige vraag die werd gesteld was om de heer de Lange nogmaals voor een lezing uit te nodigen. De voorzitter de heer M. v. d. Have bracht dan ook namens alle aanwezigen de heer de Lange dank voor zijn medewerking aan deze geslaagde ouderavond. Voor en na deze vergadering was er gelegenheid voor de ouders om zich met de leerkrachten over de verrichtingen te onderhou den en het werk te bezichtigen. Jaarvergadering C.M.B. De afdeling Axel van de Chr. Metaalbewerkers Bond hield in het Centrum een goed bezochte jaar vergadering. De secretaris-penningmeester de heer L. Riemens die zich na talrijke jaren niet meer herkiesbaar stelde werd als secretaris opgevolgd door de heer J. de Regt en als penningmeester door de heer W. de Feijter. Tijdens de pauze werd een verlotinkje gehouden waarvan de opbrengst ten bate van „Draag el- kanders lasten" kwam. In verband met het 10-jarig bestaan was aan deze vergadering een feestelijk tintje gegeven. Door de heer Joh. de Vries uit Terneuzen werd een le zing met dia's gehouden over de strenge winter 1962-'63. Verder werden door de heer de Vries een aantal spookverhalen uit het „Land van Axel' verteld. Door de distriktsbestuurder de heer P. van den Ende uit Vlissingen werd het aktuele probleem „georganiseerd - ongeorganiseerd besproken. De voorzitter van de Chr. Axelse Besturenbond de heer J. van de Velde sloot op christelijke wijze deze geslaagde jaarvergadering. Kollekte De opbrengst ten bate van de kerkenbouwdag gehouden kollekte heeft in de R.K. kerk ruim 334,— opgebracht. Botsing tussen Belgische auto's Zaterdagmiddag omstreeks 15.00 uur reed J. F. L. uit Waarschoot (B.) met een personenauto over de zuidelijke rijbaan van de Kanaalkade. Bij het linksaf slaan om de Evertsenstraat in te rijden ver leende hij geen voorrang aan een uit tegenover gestelde richting komende personenauto bestuurd door zijn landgenoot A. F. B. uit Halle waardoor een botsing ontstond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar beide auto's werden zwaar beschadigd. Tegen geparkeerde auto Dinsdagmorgen om 11.15 uur reed T. A. V. uit Sint Jansteen met een vrachtauto door de Koe-' straat. Toen hij tussen twee auto's welke aan beide zijden van de straat geparkeerd stonden reed, is hij in botsing gekomen met de personen auto van de heer W. R. uit Axel waardoor de personenauto werd beschadigd. Jaarvergadering hengelsportvereniging Vrijdagavond hield de plaatselijke hengelsportver eniging „Geduld overwint alles" haar jaarverga dering waarvoor vrij grote belangstelling bestond. Voorzitter van Meurs kon een 60-tal leden wel kom heten. Van de nationale bond was een verzoek binnen gekomen om in 1966 weer de selectiewedstrijden voor het Nederlands kampioenschap zoetwatervis-' sen te organiseren. Men besloot hieraan gevolg te geven. Vervolgens werden de prijzen voor de grootste gevangen vissen van het voorbije seizoen uitge reikt. De heer C. Dieleman, zeelt 51 cm, karper 72 cm, de heer A. de Kort, brasem 54 cm, de heer R. Vermont, paling 76 cm, de heer F. Scheele, baars 34 cm, de heer A. Haak, snoek 81 cm. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren de Blok en G. de Rijk gekozen. Voorzitter van Meurs werd bij acclamatie herkozen. Het nieuwe seizoen zal beginnen met een vis wedstrijd op 28 mei 1966. De avond werd beslo ten met een verloting. Afscheid C. Roelands Donderdag 24 februari zal de heer C. Roelands uit Terneuzen afscheid nemen van Centraal Bouw en Woningtoezicht en de Dienst Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De receptie vindt op die dag plaats van half vier tot vijf uur in het kantoor van de dienst aan het John F. Kennedyplein te Axel. Gedurende lange tijd was de heer Roelands direc teur van de dienst, terwijl hij nu nog verbonden is als adviseur. Beiaardconcert te Axel op zaterdag 12 februari van 15.00 tot 16.00 uur door mevr. Moerdijk- Vanderswalm Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" 2. Volksliederen 3. Vlaams volkslied E. Hullebroeck 4. Rondino W. Franken 5. Petit en Fritsen suiten E. Vogel 6. Taccatine A. van Ooik 7. Fantasia L. 't Hart 8. Rhythmendans Staf Nees 9. Tune „Dan zal de beiaard spelen" Drumband „Axel" Voor het tambour- en hoornblazerskorps drum band „Axel" staan na de succesvolle optreden van het afgelopen jaar in binnen- en buitenland dit jaar opnieuw talrijke uitstapjes op het pro-' gramma. Reeds op 19 februari a.s. start de drumband die vooral in België en Noord-Frankrijk erg veel populariteit heeft verworven, in de carnavals optocht in Wetteren. Daags daarop verleent de drumband haar me dewerking aan de carnavalsstoet in Sas van Gent. Op 20 maart wordt een trip gemaakt naar Fon taine l'Evêque in de Belgische Ardennen. Verder heeft de drumband meerdere aanvragen ontvangen om deel te nemen aan cavalcadeop tochten en andere bekende festiviteiten. Op 19 mei (Hemelvaartsdag) vertrekt het ge-' zeischap naar Austerlitz (Utrecht) voor deelna me aan het drumbandconcours. Ook zal men in eigen omgeving tijdens feeste lijkheden de drumband kunnen zien optreden. Momenteel wordt door het ruim 40 leden tellende korps diverse akties gevoerd, zoals verkoop as bakken, verzamelen oud papier enz. De hieruit ontstane geldelijke opbrengsten zijn bestemd voor de aankoop van nieuwe uniformen waarmee een bedrag van meerdere duizenden gul dens gemoeid zal zijn. Het bestuur van de drumband „Axel" dat thans gevormd wordt door de heren M. v.d. Have, voorzitter, M. v. Hermon, secretaris, J. Oostdijk penningmeester heeft het voornemen dat de band onder leiding van tambour-maitre de heer R. Schoot zich op 30 april (Koninginnedag) in haar nieuwe tenue zal presenteren aan de Axelse be-' volking. Jeugdconcert Onder auspiciën van ZVU en de stichting „Het schoolconcert" te Amsterdam werd dinsdagmid dag in het Centrum een jeugdconcert gegeven. Hieraan verleende medewerking de violist Her man Salomon en pianist Peter Hansen. De heer Salomon gaf uitgebreide uitleg over de instru menten en de te spelen werken. Zelf bespeelde de heer Salomon een van de nog weinig bestaande en overbekende Stradivarius violen. Samen met de heer Hansen toonde hij de grote mogelijkheden van dit instrument. Er bestond voor dit concert grote belangstelling en met aandacht werd het spel beluisterd. ZONDAG 12 FEBRUARI 1966 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. v. Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 12-13 februari: DR. BOOR. Geboorten 3 jan.: Vervaeck Dorine M. M. 5 jan.: Lubach Ernst H. 16 jan.: Dogge Johannes P. 22 jan.: Co-- laone Lidia A. 25 jan.: Visser Ronald. 4 jan.: Wijnia Sjoerd R. S. 5 jan. Scheele Pieter L. 10 jan.: Millenaar Pieternella L. S. 14 jan. de Kra ker Willemina M. 22 jan. Dophemont Alexia C. 30 jan.: Lenos Caroline. 31 jan. Ollebek Jozias J. 14 jan.: Dieleman Suzanna E. 28 jan.: Dees Pe ter J. 27 jan.: van Alten Yolanda. 7 jan.: Steen- dijk Karei M. Overledenen 29 jan. Sturms M. J. 28 jan. Kempe M. 13 jan. Hamelink M. 25 jan. Leunis M. Gehuwd de Block E. en Koolegem M. C. 25 jan. Vertrokken van de Vijver R. A. I. met echt. naar Sas van Gent. Van Leeuwen J. F. D. M. en gezin naar Maassluis. Van Rumste J. C. W. A. naar Lisse. Verbist Th. P. naar Vogelwaarde. Boussen W. F. J. met gezin naar Terneuzen. Boudens J. naar Goes. Zohlandt A. M. naar Terneuzen. de Block E. E. F. naar Philippine. Van den Bergen A. J. M. naar Roermond. Van der Endt J. J. J. naar Yerseke. Goossen M. J. naar Koudekerke. Essel- brugge Ch. B. naar Terneuzen. Van Dam A. C. met gezin naar Terneuzen. Giliam H. M. met echt. naar Willemstad. Langer R. naar Duitsland. Vestiging in de gemeente Florin A. T. L. en Staf A. F. van Heverlee IB.) De Blok H. A. van Vogelwaarde. Koekkoek H. H. van Teteringen. Spaas M. A. P. J. van Boe kei. Maas A. van Oudenbosch. Mariman A. C. van Oudenbosch. Jacobi G. van Renkum. Den Exter L. van Terneuzen. Nederlof J. J. van Bus- sum. Warmenhoven P. J. A. van Amsterdam, Pelster J. van de Bilt. Roose J. A. van Oostka- pelle. Verhuizing binnen de gemeente Van Breenen Th. J. met echt. naar J. de Moor straat 8; van de Velde H. met gezin naar Ds. J. Scharpstraat 24; van Arenthals M. naar Juliana- straat 28; Stouthamer P. F. naar Rooseveltlaan 35e; de Feijter J. met echt. naar Singelweg 65; Bakker J. met gezin naar Chopinstraat 5; de Pooter J. met gezin naar Sattionsstraat 30; Ver- helst W. naar Slijkstraat 2; van Cadsand D. C. naar Singelweg 59. in de huid gezondheid en zuiverheid (Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Ik heb met aandacht de verslagen van de gemeen teraden gevolgd over de recente indeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mijn petje af voor al de raadsleden die hierop neen hebben gezegd! Ruim dertig jaar lang was ik gemeente raadslid in Terneuzen. Het was steeds mijn zorg een klein dorp te plaatsen bij een grote gemeente. Sluiskil was altijd, zoals elke Sluiskillenaar het noemt, het stiefkind of de melkkoe van Terneu zen. Lezer, vestig uw welwillende aandacht op het bordje, geplaatst in de Nieuwe Kerkstraat, waarop u kunt lezen: DOOR EIGEN KRACHT TOT STAND GEBRACHT. Ik zou nog veel meer in de herinnering kunnen roepen, maar ge-1 noeg daarover. Ik spreek hier niet over enkele correcties in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals Over slag bij Zuiddorpe, of Koewacht of bijvoorbeeld Strodorpe bij een andere gemeente. Lezer, is het u ooit opgevallen als u van Driekwart naar Phi lippine rijdt, dat u dan maar liefst vier gemeenten aandoet? In 1936 werden vier gemeenten bij el kaar gevoegd: Vogelwaarde. Vier gemeenten die met een schone lei stonden op financieel gebied. Deze werden samengevoegd onder het mom „meer levensvatbaarheid en expantie' en meer van die klinkende benamingen. Wat is er van gebleven? Deze vier gemeenten hadden in totaal 4400 inwo ners, nu is Vogelwaarde geslonken met 1000 in woners en een ledige kas? Zegt u dat niets, ge-' achte lezer? Sint Jansteen en Clinge twee gemeen ten die dik in de duiten zitten worden bij het ar me Hulst gevoegd. Sas van Gent, eerste fabrieks plaats van ons gewest, wordt een dorp van Ter neuzen. De stad Axel komt als dorp onder Ter neuzen. Burgers van Zeeuwsch-Vlaanderen, past op uw zaak! Steek de koppen bij elkaar, beleg vergaderingen met het motto DAT NEMEN WIJ NIET. Ga dan in gesloten gelederen naar het Binnenhof, zoals wij deden met succes aangaan-' de de vrije veren en uw resultaat zal even tast baar zijn. Wij worden geregeerd van over de Schelde en door enkele heren, .surrogaat-Zeeuws- Vlamingen en moeten wij zulks nemen?? Een har telijk dankwoord aan de redactie van dit blad voor het plaatsen van dit ingezonden stuk. Hoogachtend, H. COLSEN Nieuwe Kerkstraat, Sluiskil. SVV '54—AZVV 1-1 In een wedstrijd waarbij de vrij harde wind het spelpeil sterk beinvloedde hebben SVV '54 en AZVV in Oosterhout de puntjes geduld. Ondanks het feit dat AZVV voor de rust het windvoordeel had gaf de thuisclug de toon aan. Herhaaldelijk stichtten de SVV-ers verwarring in de AZVV-defensie, doch uit de vaak hache lijke situaties voor het Axelse doel wisten zij niet te profiteren. De AZVV-voorhoede wist in deze eerste helft geen enkele goede aanval op te bouwen. De rust brak dan ook doelpuntloos aan. Na de rust speelde AZW aanzienlijk beter. Het hoge tempo dat de thuisclub voor de rust draai de, was veel verminderd. Toch namen de gast heren na een half uur spelen de leiding uit een doelpunt van linksbuiten van Gorkum. Kort hierop maakte Ruijtenburg voor AZW met een prach tige kopbal gelijk. De Axelaars kregen hierna nog talrijke scorings kansen maar zij sprongen te onbesuisd met de kansen om. De gelijke stand gaf de juiste verhouding weer. Het was een sportief gespeelde wedstrijd waarin de Axelse stopper A. de Putter uitblonk. Axel IICorn. Boys II 2-0 Een wedstrijd met een overwicht van Axel. Voor rust kwam men aan een doelpunt uit een scrim mage voor het doel. Van de Berg was de grond legger. Na rust hetzelfde spelbeeld. Na een half uur brak Fiegers mooi door maar werd ten val gebracht. De strafschop die tweemaal moest wor den genomen werd door Schellemans genomen (2-0). Twee kostbare punten bleven in Axel. VOAB—AXEL 0-2 In een matige wedstrijd is het Axel tenslotte ge lukt twee kosrtbare punten in de wacht te slepen. Vooral was deze winst belangrijk omdat Axel een morele opkikker best kon gebruiken. Verbunt geblesseerd werd vervangen door Frits Verstraeten die bijzonder nuttig werk heeft ver richt. De weersomstandigheden waren verre van ideaal en duidelijk was aan beide ploegen te zien dat ze lange tijd stil hadden gelegen. De eerste speelhelft was het aanzien bijna niet waard. Er werd zeer onzuiver gespeeld. Na een tiental minuten breekt van Vugt door, de aanlo pende Sheilds neemt de bal van hem over maar z'n schot gaat naast. De beide ploegen blijken over solide verdedigingen te beschikken, de bei de voorhoedes worden goed in bedwang gehou den. Ook de gebroeders van Iersel bleken niet in staat de Axel-verdediging te verrassen. Hoewel Axel iets meer in de aanval was is er voor rust weinig spectaculairs te melden. De rust breekt dan ook aan met de beginstand. Reeds enkele minuten na rust geeft van Vught een mooie pass naar Jaap Lensen, die alleen voor de keeper Matieu verschijnt, maar z'n schot gaat naast. Axel gaat meer en meer in de aanval maar komt voorlopig nog niet tot doelpunten. Ook een schot van Sheilds kon geen genade vin den bij de doelman. Twintig minuten na rust breekt het moment aan. Verberkmoes speelt zich uitsekend vrij en geeft een bekeken pass naar Sheilds, die de bal voorzet waar Herman op de goede plaats staat, deze schiet hard in 0-1. Aangespoord door dit succes voert Axel het tem po nog op. Aanval op aanval golft nu naar het VOAB-doel. Een doelpunt hangt in de lucht. In de 35e minuut plaatst Herman voor de tweede maal de bal in het VOAB-doel na een zuivere pass van Lensen. 0-2. Vier minuten voor tijd krijgt van Vught de bal in vrije positie gaat in één ruk op het VOAB-doel af, geeft door naar Len sen die hard inschiet 0-3. Dit doelpunt wordt we gens buitenspel geannuleerd. Hoewel VOAB alles in het werk stelt om de bordjes te verhangen, laat Axel zich de overwinning niet meer uit handen nemen. Gezien het vertoonde spel na rust een ver diende overwinning voor Axel. Te koude aardappelen Bintje

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2