Iets over de Geschiedenis van Axel Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 80e jaargang, no. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het aanzien van Axel veranderde in snel ler tempo dan vroeger. Ook werd meer aandacht besteed aan het sierlijk inrichten der straten en het Stichten van nieuwe ge bouwen. Denken we maar eens aan de 2 fonteintjes, het ene aan de Prins Hendrik straat en het andere aan de Zeestraat, waar nu het monument staat. Deze fon teintjes waren geinstalleerd bij de Prins Mauritsfeesten en gaven, wanneer ze des avonds door schijnwerpers beschenen wer den een grote stads voorkom en aan de be lendende straten. Helaas zijn ze niet meer aanwezig. In juli 1937 werd door de ge meenteraad besloten ze niet meer te la ten spuiten. Later zijn de leidingen afge broken en zijn de spuitende fonteinen uit het Axels stadsbeeld verdwenen. Het te gebruiken water werd zeker een te grote post op de gemeentelijke begroting. We lezen ook over de aanleg van plant soenen in de Oude Stad en aan het sta tion. Groot zullen deze nooit geweest zijn, want er is geen spoor meer van te beken nen, maar wel werd de brandput gedempt (april 1937). Voor de Gereformeerde Gemeente werd 31 oktober 1936 een nieuw kerkgebouw ingewijd, plaats biedende aan 360 perso nen, waar tevens een orgel in gebruik werd genomen voor de zangbegeleiding. Het gebou/w was een sieraad voor de Weststraat, zoals het vroegere gebouwtje het had ontsierd. Voor Baby Men zag ook in, dat het bij gelegenheid aanleggen van een straat het stadsbeeld niet mooier maake en besloot een uitbrei dingsplan voor Axel laten samenstellen, wat aan Ir. D. Roosenburg en Jhr. Ir. de Ranitz werd opgedragen. De zuidweste lijke wal werd aangekocht en het plan voorzag in een uitbreiding achter de Ma- rijkestraat en de aanleg van de Zuidsin gel naar de Kanaalkade. Het 14e raads lid Pietje dacht, dat van de toenmalige be woners van Axel het haar geen pijn meer zou doen, als het plan kon worden uitge voerd, maar de uitbreiding is vlugger ge gaan dan het 14e raadslid Pietje wel dacht. Nadat vroeger wel eens was gesproken over de bouw van een nieuw stad- of ge meentehuis, werd nu overgegaan tot de verwezenlijking dier gedachte. De ge meenteraad besloot in zijn zitting van 24 november 1935 met algemene stemmen, a. de pastorie met tuin der Ned. Her vormde kerk aan te kopen voor de som van 12000,b. te besluiten tot de bouw van een nieuw gemeentehuis; c. plannen voor de bouw daarvan te laten maken en d. een geldlening aan te gaan van 55000,af te lossen in 40 jaar. Over die bouw en de aflossing is later heel wat geredekaveld, vooral toen de be groting moeilijk kloppend te maken was. Het plan voor de bouw, ontworpen dooi de gemeenteopzichter van den Berg werd door de raad goedgekeurd en vlug wer den enkele lokalen der openbare school ingericht tot hulpstadhuis, waarin secreta rie en andere gemeentediensten werden ondergebracht, terwijl met het aangevan gen werk der inventarisatie van het oud gemeentearchief spoed moest betracht worden, opdat het ook in ordelijke toe stand in het nieuwe stadhuis brandvrij zou kunnen opgeborgen worden, terwijl het vroeger als oud vuil op de zolder ge legen had. Hoeveel van vroegere mooie archiefstukken zijn voorheen verloren ge gaan. Een verrassing deed zich voor, toen bleek dat het oude stadhuis op palen was gebouwd, zodat moest besloten worden te heien volgens het Franki-systeem. Waar de bestudering van oude archief stukken al niet goed voor is. De aanbe steding van de bouw had plaats op dins dag 15 februari 1938 en de aanneemsom wap 35.600, In maart '1938 werd de laatste paal geheid, begin 1939 was ons Axels gemeentehuis volooid. Het was nog vrede, maar onheil dreigde. Verschillende geschenken waren gegeven o.a. door de veren. De Axelse Boerenkamer, andere corporaties een glas in lood ruit voor de raadzaal en maandag 23 januari 1939 werd het gebouw in gebruik genomen en officieel geopend door de commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. In de kelderruimte kregen o.a. een plaats het geïnventariseerde archief der gemeente en het museum der Axelse Boerenkamer. Het klokketorentje dat het oude stadhuis had bekroond werd nu als herinnering aan het oude stadhuis op de nieuwe toren ge plaatst, van waaruit Maria haar klokke- klanken over ons stadje zou laten klin ken. De laatste raadszitting in de open bare school had enigszins een plechtig karakter. Burgemeester Blok gaf in een rede een overzicht van Axels geschiedenis hetgeen beantiwoord werd door het oud ste raadslid A. van 't Hof, daarna werd 1 minuut stilte betracht, waarna aan de raadsleden een Delfts blauw tegeltje met de afbeelding van het oude stadhuis en de namen der raadsleden werd geschon ken. Het oude stadhuis had sedert 1662 geslachten zien komen en gaan. Gedenkdagen en feesten werden er ge houden ondanks het dreigende gevaar vanuit het oosten. Die dreiging achtte men wat getemperd, toen in maart 1937 Hitier de onschendbaarheid van Nederland aan bood, ook al hoorde men van Jodenvervol ging en ook van vervolging van Protes- tanse en andere gelovigen in Duitsland. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld werd een feest georga niseerd, geopend met salvo's van de toen malige Burgerwacht en een godsdienstige samenkomst in de Gereformeerde kerk in de Kerkdreef, waar achtereenvolgens het woord voerden: ds. van Oeveren, pastoor Goetstouwers en ds. Post, waarna de schoolkinderen werden getracteerd. Zang uitvoeringen gaven een vrolijke noot aan het feest terwijl des avonds een lichtstoet door de straten trok, Axel (was toen ook versierd en verlicht. Gelukkige feesten en angstaanjagende dreiging wisselden toen elkaar af. Was in januari het bedrijf der Waterleiding in werking gesteld door de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slin- genberg, men hoorde ook van het onder de voet lopen van Tsjecho-Slowakije en de gedwongen aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland. Deed de geboorte van prin ses Beatrix 1 februari 1938 de vreugde om het voortbestaan van het Oranjehuis opleven, de zwakheid van Frankrijk en de onenigheid tussen Engeland en Italië tegenover het brutale voortdringen van Duitsland gaf vreze voor oorlog, wat ve len aandrong om vrijwillig te geven voor de versterking van onze defensie. 30 Au gustus 1938 werd ook in Axel het 40-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhel- mina gevierd, maar minister Colijn stelde in een radiorede de eis, voorwaarden te scheppen om een mobilisatie ongestoord te laten verlopen. De gedeeltelijke mobi lisatie van Italië en het daarna onder de voet lopen van Albanië, het sluiten van een niet-aanvalspact tussen Duitsland en Rusland en de dreigende uitingen van Duitsland tegen Polen deden hier in de grensstreek, dat al de ellende van een on derdrukt België had gezien, het ergste voor ons volk vrezen. Gedeeltelijke mobi lisatie deed de vrees voor een naderende oorlog nog toenemen. Cursussen voor luchtbescherming werden gehouden en de gemeenteraad besloot tot aankoop van luchtbeschermingsmiddelen tot een bedrag van 660,En toen in de nacht van 31 augustus op 1 september 1939 het Duit se leger zonder voorafgaande oorlogsver klaring Polen binnenrukte, zag men wat ons klein landje misschien te wachten stond. Er werd de hamsterbeschikking uitgevaar digd om te zorgen dat niet enkelen alles opkochten zodat er voor anderen niets overbleef. Elke inwoner moest voor ver duistering van zijn woning zorgen door de ramen met papier te beplakken of door gordijnen zodat er geen licht naar buiten straalde. Er kwam suikerdistributie, er kwamen petroleumkaarten waarop 1 liter petroleum per week kon verkregen wor den en distributiekaarten zorgden ervoor, dat elk zijn bescheiden portie kreeg van wat voorhanden was. In de krant zagen we een advertentie met aanbieding van zandzakken en een besluit waarin ver meld stond, dat men via de P.T.T. gas maskers op bestelling kon verkrijgen. Het was nog vrede en in die tijd werd dinsdag 14 november samenkomst gehouden om het 75-jarig bestaan te vieren van de school voor Chr. Na. Schoolonderwijs welke in 1864 geopend was met 50 leer lingen met als schoolhoofd de heer van Doorn en die uitgegroeid was tot een school met 382 leerlingen. Ook werd ok tober 1939 gevierd het zilveren jubileum van de vereniging ,,Het Groene Kiuis". Maar steeds hoorde men de dreigende stem van Hitier al zei deze in een rede op 6 oktober 1939 dat met Holland de traditionele vriendschap bestond of: dat het hem heilige ernst was de neutraliteit der onzijdige landen te handhaven, zo lang die niet door derden werd geschon den. Zo brak het jaar 1940 aan. Op 9 april 1940 werden alle verloven ingetrok ken. Duitse troepen immers waren Noor wegen en Denemarken binnengerukt en wij leerden eruit, dat wij als klein landje tussen oorlogvoerenden bezwaarlijk onze neutraliteit zouden kunnen handhaven. Op het laatst van april 1940 werd de staat van beleg voor heel het land afge kondigd. Alle ingezetenen moesten helpen wacht te houden. Op de toren van het stadhuis moest altijd een uitkijkpost staan die geregeld werd afgelost door personen uit de groep die beneden in de kelder haar wachtlokaal had. Zo brak mei 1940 aan, de maand waarin onze hoop op vrede de bodem zou wor den ingeslagen. KANDIDATENLIJST VOOR DE STATENVERKIEZINGEN Dinsdag zijn in de zeven kieskringen in Zeeland de kandidatenlijsten ingediend voor de verkiezing van de provinciale staten op 23 maart aanstaande. PARTIJ VAN DE ARBEID De Partij van de Arbeid heeft op alle lijsten de volgende eer9te veertien kandidaten: I. M. J. van Poelje, Vlissingen; 2. J. L. Lu- kaart, Goes; 3. T. A. J. W. Schorer, Middel burg; 4. J. Steenvert, Terneuzen; 5. P. J. Bom, Kortgene; 6. A. K. de Priester-Gubbels, Vlissingen; 7. K. A. Keuning, Zierikzee; 8. C. Hoek, Goes; 9. P. A. Roels, St. Maartens dijk; 10. M. A. L. Hubregtse, Middelburg; II. R. Hol, Terneuzen; 12. mej. M. Bos, Schoondijke; 13. E. J. Prins, Goes; 14. A. J. de Koene, Vlissingen. Voor Hulst is de aanvullende lijst 15. P. J. Huijbregt, Terneuzen; 16. J. J. Vergou we, Breskens; 17. P. de Nooijer, Groede; 18. A. van der Velde, Schoondijke; 19. H. Ste vens, Sas van Gent. K.V.P. De kandidatenlijst van de KVP voor alle kiesdistricten is als volgt samengesteld 1. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 2. W. R. V. Dusardijn Goes; 3. J. F v. d Voorde Sluiskil; 4. C. Verdonk, Lewedorp; 5. A. L. van Geesbergen, Zierikzee; 6. C. J. Ver- cauteren, Hulst; 7. E. J. van Ruymbeke, Nw Namen; 8. W. C. A. M. van Dongen, Oost burg; 9. P. H. M. Adriaansens, Middelburg; 10. F. M. Berbers, Sluiskil; 11. J. D. J. Martens, Hulst; 12. F. Thomaes, Hoofdplaat; 13. F. Schets, Vlissingen; 14. M. L. M. Yse- baert, Axel; 15. W. Colsen, Sas van Gent; 16. P. W. W. K. van Rijen, IJzendijke; 17. mevr. C. M. Reuser-Boumans, St. Jansteen; 18. P. J. Everaert, Walsoorden. C.H.U. De CHU heeft vijftien kandidaten die voor alle kieskringen dezelfde zijn 1. A. J. Kaland, Middelburg; 2. C. F. van der PeijL Kloetinge; 3. W. Sanderse, Vlis singen; 4. P. W. C. van Westen, Oud-Vosse- meer; 5. H. IJssel, Zierikzee; 6. C. J. Buur man, Goes; 7. mr. H. Rijpstra, Terneuzen; 8. jhr. drs. P. A. C. Beelaerts-van Blokland, Wolphaartsdijk; 9. E. Dekker, Oostburg; 10. P. G. v. d. Bosse, Axel; 11. Jac. Sinke, O.- Souburg; 12. E. P. Nieuwerkerk, Poortvliet; 13. mej. G. Kloosterman, Middelburg; 14. M. C. Almekinders Middelburg; 15. H. Schot Bruinisse. In de kieskring Hulst staan nog op de lijst: 16. J. A. de Feijter, Terneuzen; 17. W. J. Kuzee, Zaamslag; 18. A. van Hoeve, Sluiskil; 19. L. M. Jansen, Hoek; 20. P. Dekker, Axel. A.R.P. De ARP heeft op de lijst een vast tiental: I. J. van den Bos, Tholen; 2. J. A. van Ben- nekom, Middelburg; 3. A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; 4. D. Geuze, Oostburg; 5. W. Huson, Souburg; 6. C. Balkenende, Bieze- linge; 7. J. Scheele, Terneuzen; 8. G. J. de Jager, Anna Jacobapolder; 9. I. Filius, Vlis singen. Voor Hulst luidt de aanvullende lijst II. F. de Koeijer, Zaamslag; 12. W. Voogt, Terneuzen; 13. W. J. Dieleman, Sluiskil; 14. G. van Hoeve, Sluiskil. V.V.D. De VVD heeft op alle lijsten een vast vijf tal: 1. J. F. G. Schlingemann, Goes; 2. W. Landheer, Vlissingen; 3. W. Koster, Axel; 4. H. J. van de Zande, Nieuwerkerk; 5. C. A. Kammeraad, Middelburg. Voor de kieskring Hulst is het vervolg van de lijst 6. E. Huizinga, Middelburg; 7. L. F. S. de Meijer, Sas van Gent; 8. J. C. Vink, Axel; 9. R. H. van Krevelen, Sas van Gent; 10. A H. van der Lee, Axel; 11. A. C. S. van Breda-Vriesman, Terneuzen. P.S.P. De PSP heeft in alle kieskringen dezelfde lijst, die als volgt luidt 1. J. Blom 's-Gravenpolder; 2. E. E. R. Stem- Dooijeweerd, Sas van Gent; 3. P. P. J. de Ruijter, Middelburg; 4. J. Geleedst, Goes; 5. E. Bergman-Weiland; 6. P. de Plaa, Vlis singen. S.G.P. De lijst van de SGP luidt voor alle kies kringen 1. G. A. A. Adelaar, Meliskerke; 2. C. Boen der, Tholen; 3. A. Maljaars, Goes; 4. R van Ommeren, Zierikzee; 5. A. J. Schot, Middel burg; 6. F. Dieleman, Terneuzen; 7. L. J. Koopman, Sint Maartensdijk; 8. Joh. Breure, Kortgene; 9. J. Pladdet, Zaamslag; 10. L. Gebraad, St. Philipsland; 11. J. de Visser, Serooskerke; 12. C. L. M. van den Berge, Tholen; 13. M. A. Slotboom 's-Gravenpolder; 14. W. van Gilst, Bruinisse; 15. M. Dijke, Scherpenisse; 16. D. J. Tollenaar, Hoek; 17. M. Golverdingen, Meliskerke; 18. M. van Dijke, St. Annaland; 19. P. van der Welle, St. Philipsland; 20. J. B. de Winter, Yerseke. C.P.N. De lijst van de CPN luidt als volgt 1. C. Mulder, Vlissingen; 2. U. Kremers, IJzendijke; 3. J. C. Pel-de Ridder, Vlissingen; 4. J. de Keijzer, Vlissingen; 5. J. F. Adriaan- sen, Middelburg; 6. L. de Ruijter, Vlissingen; 7. A. E. Stroo-Quaars, Breskens; 8. E. Schil- lemans, Vlissingen. B.P. De kandidaten van de Boerenpartij zijn als volgt: 1. G. J. J. de Waal, Nieuw Namen; 2. J. Kole, Wemeldinge; 3. M. C. Rijk, Heinkens- zand; 4. F. Dekker, Oostkapelle; 5. M. L. E. Mol-Maezen, Vlissingen; 6. G. A. Coppens, Aardenburg; 7. G. Bras, Sa. Maartensdijk. G.P.V. De kandidatenlijst van he(t GPV is als volgt: 1. D. J. Oggel, Axel; 2. A. J. de Visser, Zaamslag; 3. ir. H. Wieringa, Vlissingen; 4. mr. W. de Loof, Tholen; 5. A. de Wolf, Serooskerke; 6. P. Duvekot, Vrouwenpolder; 7. J. de Wolf, Middelburg; 8. J. D. Haak, Oostburg. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. XLVII POEDER - CREME - OLIE ZEEP

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1