IVOROL Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen IS ONS SLAPEN INDERDAAD RUSTEN? MARINE NAM AFSCHEID VAN OUD-AXELAAR C. P. OLYSLAGER De tijden veranderen echter en we heb ben manhaftig afscheid genomen van onze vriend. Evenzo verging het de oude, kra kende en zuchtende houten ledikanten om maar te zwijgen van de zogenaamde En gelse 'ijzeren ledikanten, compleet met .ge zondheidsmatras', een predikaat dat voor een dergelijk product, in onze tijd wellicht wat overdreven aandoet. En toch zullen onze voorouders zich na een vermoeiende dag met een even groot verlangen naar hun slaapkamers hebben begeven als wij, waarvoor de slaap een prettige, zo niet zeer prettige bezigheid be tekent. Wie zal als kind, mogelijk nog als volwassene, niet met zekere spijt gecon stateerd hebben dat zo n nacht helaas zo onbemerkt en buiten ons weten om voor bijgegleden was? Helaas moet men echter maar al te dik wijls ervaren dat een zekere categorie, be klagenswaardige medemensen, gerad braakt de nieuwe dag moeten verwelko men. Gelukkig behoeven we onszelf niet bij deze groep in te delen en staan wij 's morgens verfrist en volkomen uitgerust op om onze dagtaak aan te vangen. Of zit het, om het eens populair uit te druk ken, nu ook weer niet zo lekker als hier wordt gesuggereerd. Wellicht wordt het dan tijd om onze rustplaats eens onder de loupe te nemen. „Rustplaats". Het klinkt zo eenvoudig en toch vertegenwoordigt dit begrip een complex van factoren. Is daar niet de slaapkamer die aan zekere voorwaarden moet voldoen en spelen het bed met de spiraal, de matras en de de ken een niet minstens zo belangrijke rol? Over de voorwaarden waaraan een goede slaapkamer moet voldoen zullen we het spoedig eens worden. Ze dient zo moge lijk rustig gelegen te zijn en ons zo weinig mogelijk aan de dagelijkse dingen herin neren. Natuurlijk spreekt de huidige wo- ningschaarste met de daaruit voortvloeien de beperkingen betreffende de inrichting van onze woning een danig woordje mee. En toch zal er een zeker accent moeten vallen op de ruimte die we als slaapver trek reserveren. Het is toch hier dat we nieuwe krachten moeten opdoen voor de komende dag. Dat deze slaapkamer ook nog behoorlijk gelucht moet kunnen wor den zal niemand onbekend zijn. Een stelregel die vrijwel overal en zeker bij het kiezen van een 'bed opgaat luidt: goedkoop is duurkoop. Duurkoop niet al leen wat betreft de te verwachten levens duur van 'het te kopen bed, maar bovenal duur omdat de spiralen van deze, soms te gen zeer verleidelijke prijzen aangeboden, slaapmeubelen. juist doordat ze te slap zijn of spoedig worden, indirect onze ge zondheid schaden. Op een dergelijke, te slappe spiraal heeft ons lichaam tijdens de slaap een verkeerde houding en rust dus niet voldoende uit. Intussen moet het u reeds zijn opgevallen dat de prijzen van de diverse bedden, door gerenommeerde fabrieken op de markt gebracht, werkelijk niet zover uit elkaar liggen. Bovendien hebben genoemde fabrieken een naam, dikwijls een zeer goede naam te verliezen, terwijl de door hen gegeven schriftelijke garanties u in grote mate veilig stellen. Was de spiraalkwaliteit belangrijk, een degelijke en oersolide constructie van het geheel is niet minder te versmaden. Of geeft u er de voorkeur aan dat u zich bin nenkort op een rustplaats neervlijt die bij de minste beweging zucht of kraakt en het mogelijk binnen veel te korte tijd geheel begeeft? Vooral bij bedden voor de kin deren, die deze meubelen maar al te graag gebruiken om er hoogstandjes of derge lijke gymnastische prestaties op te leve ren, zal men speciaal aan de constructie aandacht moeten besteden. Een andere, voor zeer velen eveneens be langrijke factor is de vormgeving van 'het bed. Gelukkig kunnen we op dit terrein een steeds stijgende tendentie bespeuren. Steeds meer fabrikanten gaan begrijpen, dat het bed als zodanig geen onaesthe- tisch gebruiksvoorwerp behoeft te zijn. Zo is dan ook op het gebied van vormge ving voor de goedwillenden een ruime keus van goede modellen voorhanden. Modellen, die de slaapkamer van de ouders en de eigen vertrekken van de kinderen omtoveren in een sfeervolle rustruimte of een gezellig eigen home met een geriefelijke zi't-slaapplaats. Wat de keus van de bedmaat betreft, neemt u deze indien de oppervlakte van het vertrek dit toelaat zo royaal als no dig is. Een bed dat 10 centimeter langer of breder dan hoogstnoodzakelijk is kan juist dat extra comfort geven, dat men gaarne zou wensen. Tanden blank-Adem ff is Onbetwist de beste tandpasta Meer dan eens scheept men de kinderen uit het gezin af met de matrassen die in feite als afdankertjes bedoeld zijn. Hier tegen zou niets in te brengen zijn, fware het niet dat deze producten inderdaad al leen maar goed waren om afgedankt te worden. Of duidelijker gezegd, alleen maar rijp waren om zo spoedig mogelijk naar de asbak te verhuizen. Ieder wel denkend ouder zal echter beseffen, dat een goede matras, juist voor het kind, zo uitermate belangrijk is. Mogelijk zijn la tere rugklachten een gevolg van slechte ligging in de jeugd. Dat het kiezen van de juiste matrassoort voor de meesten onzer een zware opgaaf betekent zal niemand ontkejhneni. Wap men voorheen uitsluitend op de kapok matras aangewezen met mogelijk nog een uitwijkmogelijkheid naar de kwalitatief mindere wolvlokmatras, later verschenen de binnenveringmatrassen op de markt om nog weer later gevolgd te worden door de schuimrubber- en de schuimplas- ticmatrassen. Dit zijn dan zowat de soor ten die momenteel worden aangeboden. Om van hieruit vast te stellen welke van deze de beste zou zijn is ondoenlijk. Per soonlijke smaak zal bij het maken van een keus een zeer belangrijke rol spelen. Dat de ene matras koud zou slapen en de andere soort warm, is ons inziens een uit de lucht gegrepen wijsheid. Mogelijk zal bijvoorbeeld een kapokmatras wat warmer slapen dan een schuimrubber of een bin- nenveringmatras, hetgeen nog niet wil zeggen dat de laatste twee genoemden uitgesproken koud slapen. Eén ding staat echter als een paal boven water namelijk, dat de zeer goedkope exemplaren ondin gen zijn en de naam van matras nauwe lijks waard zijn. Zo mag ook hier een tien of twintig gulden méér voor u geen naam hebben want, de kwaliteitsmatras gaat niet alleen veel langer mee maar zal u tevens een sterk verhoogd lig- en slaap comfort schenken. De laatste tijd wordt door een aantal fa brikanten een matras gelanceerd, onder meer onder de naam Anti-Hernia matras, die zodanig is geconstrueerd, dat ze ge schikt is voor patiënten welke aan hernia lijden of die andere rugklachten bij het slapen hebben. Dat deze matrassen ook inderdaad helpen om het lijden te ver lichten moge blijken uit de vele enthousi aste betuigingen, die diverse fabrieken en detaillisten ter beschikking hebben. Mo gelijk zullen in de toekomst nog velen van deze matrassen profiteren en tenmin ste tijdens de slaap van veel pijn verlost zijn om daardoor ook in de dag die volgt meer te presteren. Het zal ons in ons goede vaderland met zijn grillige temperaturen niet bijster veel voorkomen dat we ons zonder deken ter ruste kunnen begeven. Een goede deken is daarom minstens zo belangrijk als het bed en de matras. De aanduiding „goede deken" nader te omschrijven en met deze omschrijving een ieder tevreden te stellen is welhaast on doenlijk. Zo zal de een de voorkeur ge ven aan een deken die men voelt, terwijl een ander een lichtaanvoelende dekking zal profereren. We haasten ons echter om te zeggen dat een goede, veel warmte ge vende deken in geen geval zwaar behoeft te zijn. Verder moet men helaas maar al te dikwijls constateren dat het publiek 't met de aanduiding „wollen deken" aange boden exemplaar voor een zuiver wollen deken verslijt. In feite mag ons echter al leen een aanduiding als bijv. 100% wol overtuigen aangaande het in de deken verwerkte wolpercentage. Intussen blijkt het aantal verschillende en dikwijls zeer uiteenlopende dekentypen zeer groot te zijn. Geen wonder dat velen in deze dool hof de weg zijn kwijtgeraakt en van geen keus maken weten of een verkeerde de ken kiezen, waardoor teleurstellingen niet uit blijven. Een welgemeend advies dus: koop zo mogelijk een goede merkdekeij en laat u door een terzake kundige detaillist voorlichten aangaande de diverse eigen schappen van verschillende dekens. Dat de dekenfabrieken, wat de dessine ring betreft, niet hebben stilgezeten blijkt overduidelijk wanneer we diverse etala ges wat nader bekijken. Zo is het wat saaie en dikwijls burgerlijke médaillon- patroon voor een groot deel afgelost door fraaie moderne doorgaans kleurige des sins. Kunstenaars van naam verleenden hun medewerking en er ontstonden dikwijls producten die niet alleen kwalitatief zeer hoogstaand zijn, maar tevens een lust voor het oog werden. De veelal zeer geraf fineerde kleurencombinaties en de knap getekende dessinering maken deze produc ten tot een benijdenswaardig bezit. In me nige jongens- of meisjeskamer bracht zo'n deken juist het nog ontbrekende stukje uit de zit-slaapkamerpuzzle en toverde zij dit vertrek om tot een gezellig eigen home. Hoe belangrijk de dessinering en kleur stelling ook voor velen mag zijn, de kwa liteit moet echter bij een eventuele aan koop de doorslag gevende factor beteke nen. De keus blijft intussen geenszins 'be perkt tot de wollen deken. Wie zal het donzen dekbed versmaden? jammer dat dit product, gezien zijn kostbaarheid, voor zeer velen voorlopig nog een lucht kasteel zal blijven. De alom bekende ge watteerde deken heeft het nadeel dat ze in feite te zwaar is. Toch zullen velen deze dekking prefereren. Daarbij komt ondubbelzinnig tot uitdrukking, dat over smaak moeilijk getwist kan worden. Ook in de dekenindustrie heeft, evenals elders de synthetische vezel haar intrede gedaan en hieruit samengestelde producten wor den ruimschoots aangeboden. Een üweede categorie vinden we in de met een syn thetische vezel gevulde deken. Ze bezitten een groot warmteisolerend vermogen, zijn zeer licht, vochtwerend en herbergen nog tal van andere, voordeelbiedende eigen schappen. Indien we een korte definitie van het be grip slaap moesten geven, zouden we met de medische W.P. willen zeggen: slaap is een normaal weerkerende periode van bewustzijnsverlies, waarin het lichaam geestelijk en lichamelijk uitrust. HERINDELING ZEEUWSCH-VLAANDEREN Axel moet zelfstandig blijven Men wil ons mooie land, die gordel van smaragd, die zich slingert tussen grens en Schelde, waarin we geboren en getogen en gelukkig zijn, gaan herindelen in drie onnatuurlijke en hoogst onper soonlijke kolossale gemeenten, die veel te groot zijn in oppervlakte om slechts door 3 in plaats van 30 burgemeesters goed bestuurd te worden. Bij ernstige verkeersongevallen, bij brand of gro te overstromingen (we waren er op maandag 3 januari 1966 door de zeer hoge waterstand en de verzwakking der dijken door de aanhoudende zware regenval zeer kort aan toe), bij blijde fes tiviteiten, zoals Oranje-feesten, Bevrijdingsdagen en andere nationale feesten, staan ons nu 30 bur gemeesters ter beschikking, die het als hun plicht beschouwen om in tijden van diep menselijke nood of vreugde regelend en met groot gezag op te treden. Zij zijn immers na wijs beraad uitgekozen en benoemd door de kroon. Van deze 30 mensen, begiftigd met vele goede, edele gaven van geest en hart zouden er ons 27 ontvallen. Dit zou een grote, niet te onderschatten culturele verarming betekenen, die we in de loop der jaren volgend op 'n mogelijke samenvoeging pas later zullen gaan voelen. Men zal de persoon van de burgerva der missen. Men zal van Hoofdplaat, van Aar denburg, Breskens enz. naar Oostburg en van Sas van Gent, West- en Zuiddorpe, Axel, Zaam- slag enz. naar Terneuzen en van Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Graauw, Vogelwaarde, Hon- tenisse enz. naar Hulst moeten komen voor de geringste boodschap ter secretarie. Terneuzen is enkele jaren geleden aangewezen als kerngemeente. Daar komen fabrieken en hui zen op de beste poldergronden die door de rege ring zeer duur moeten worden aangekocht en de veel goedkopere, zeer slechte zandgronden langs de grens, waar oók het voor de landbouw on nuttige waterwingebied der Waterleiding Maat schappij ligt, gebeurt niets en kleine landbouwers moeten door hard werk voor een karig jaarinko men zwoegen. De vlasindustrie kwijnt er weg door uitblijven van voldoende steun der regering en ve le vlassers moesten al ver van huis een nieuwe bron van inkomsten gaan zoeken en hun bedrijfs gebouwen onrendabel leeg laten staan. Zoiets werd ons zelfs door de Duitse bezetters nooit opgelegd, maar wel nu, bijna 22 jaar na de bevrijding der Hitlertirannie en nu door Neder landers, die zich verschuilen achter „het Minis terie", de schuld gevend aan deze en gene, die alweer geen minister of staatssecretaris meer zijn. De herindeling zou alleen al een kapitaal kosten en door de grotere afstand van huis naar de sec retarie gaat het blijvend geld kosten. We zullen grote onnatuurlijke bevolkingsconcen traties krijgen met alle nadelige gevolgen van dien en de kleine dorpskernen zullen de grootste moei te krijgen om zich als parochie financieel staande te houden. Zie Frankrijk. Kon men in Parijs 6 miljoen mensen nu nog maar wat spreiden over de kleinere gemeenten ten plattelande, dat dreigt te ontvolken. Inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit alles kunnen we nu nog voorkomen door een geza menlijk klinkend protest. Voorkomen is beter dan genezen. Niet het vele en grote is altijd goed, maar het goede is veel en groot. Zelfs een kleine levenskrachtige gemeente kan groot worden en groot zijn door de flinke kerels die uit haar kern gezond milieu voortkomen. A. J. MICHIELSEN Walstraat 38, Axel G.O.A. Axel Vrijdag 4 februari hield de plaatselijke hengel- vereniging „Geduld overwint alles" haar jaarver gadering bij de heer A. Baart, Molenstraat. De agenda was als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag secretaris en penningmeester. 5. Verslag kascommissie. 6. Be stuursbeleid. 7. Verkiezing bestuursleden, aftre dend zijn A. Rosseau en A. van Meurs (A. Ros- seau niet herkiesbaar). 8. Verkiezing voorzitter. 9. Benoeming kascommissie. 10. Rondvraag. 11. Verloting. 12. Sluiting. Wij hopen in ons volgende nummer op het ver loop van deze vergadering terug te komen. ZONDAG 5 FEBRUARI 1966 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 5-6 FEBRUARI: DOKTER KOK. afloop, „schout-bij-nacht Bouman heeft me ver teld, dat hij iets voor me had en van andere kan ten heb ik al enkele aanbiedingen gekregen o.a. een functie in het Henri-Dunanthuis". Schout-bij-nacht F. A. Bouman, hoofd Intendant Zeemacht noemde de heer Olyslager een „sociaal bewogen man". Ltz. H. B. Castendijk sprak als penningmeester van de vereniging van marine officieren. Bevrijding De heer Olyslager die in Axel werd geboren, begon als bankbediende, werd door de marine als zeemilicien weggetrokken uit Zeeuwsch-Vlaande- ren: „zo leerde ik het land kennen. Door de ma rine kwam ik via Nieuwediep voor het eerst van mijn leven in Amsterdam". Na zijn milititijd in de produktenhandel bij Müller en Co, om in 1924 voor de maatschappij Zeeland in Engeland te gaan werken: „in Folkestone ben ik ook nog ho- norair-consul geweest.' Bewogen herinnerde de heer Olyslager aan de meidagen van 1940: „bij alle herdenkingen wordt haast altijd vergeten, dat de Fransen ons in Zee land het eerst te hulp snelden. Het waren beste jongens, die zich uitstekend gedroegen en waar van er enige honderden zijn gevallen. Die herden ken wij jaarlijks, op 14 mei. De heer Olyslager onderhoudt nog altijd contact met het Franse oor- logsgravencomité, waarvan hij „membre actif" is. Voorts is hij honorairlid van „L'amicale des An ciens du 271e R.I." (vereniging van oud-strijders) en is hem door de Franse regering destijds uitge reikt „Le diploma de Passeur" i.v.m. enige ac tiviteiten tijdens de bezettingstijd. „Nee, terug naar Axel ga ik niet, ik ga altijd wel graag naar Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, maar je bent er te lang weggeweest", zo vertelde hij ons. Tot de velen die bij het afscheid van de populaire Zeeuw aanwezig waren behoorden de „Axelse jongens" schout-bij-nacht vlieger en vlag officier marine luchtvaartdienst J. L. den Hollan der en de heer P. Dregmans, als raadsadviseur toegevoegd aan de secretaris-generaal van het ministerie van defensie. Er waren ongeveer 150 autoriteiten, officieren en burgerautoriteiten bij het afscheid aanwezig. Schout-bij-nacht Bouman bood namens de hoofd afdeling intendance en administratie een West- zaanse klok aan en een bouquet voor zijn echt genote. Telegrammen kwamen binnen uit Hong- Kong van zijn zoon, die daar gestationeerd is en van een schoonzoon uit Madrid en tevens van het hoofdbestuur van de Departementsbond, het geen aanleiding gaf om de burgerambtenaren op te wekken om zich aan te sluiten bij een ambte- narenorganisatie. Dat de vooruitgang en het inslaan van nieuwe wegen in de woninginrichting zich zelfs heeft uitgebreid en is doorgedrongen tot het meest intieme vertrek van onze woning, is onmiskenbaar. Het oude, vertrouwde veren schudbed is vrijwel geheel van het toneel verdwenen en mogelijk wordt er, misschien met enige weemoed aan teruggedacht. Hoe vertrouwd was ons het warme holletje van het verenbed dat ons, vooral 's winters zo koesterend kon omhullen. Bij het bereiken van de 65 jaar „Het is een vreemde gedachte maandagmorgen niet meer achter mijn bureau te zitten. Om ineens al het werk op de centrale bezoldigingsadmini stratie te moeten neerleggen". Zo begon de heer C. P. Olyslager vrijdagmiddag zijn dankwoord tijdens een druk bezochte bijeenkomst op een van de afdelingen van het ministerie van marine in Den Haag. Het was tevens zijn afscheid: wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd gaat hij namelijk met pensioen. „Van rust zal wel niet veel komen" zei hij na DE SLAAPKAMER HET BED VORMGEVING DE MATRAS MENSEN MET RUGKLACHTEN DEKKING MINSTENS EVEN BELANGRIJK EEN SLAPERIG VERHAAL

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3