K?"?Dampo UIT ONZE OMGEVING AXEL ONDERWIJS Wat het openbaar kleuteronderwijs betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Personeel Aan mevr. de Gijsel-van Doorn is met ingang van 1 januari 1966 eervol ontslag verleend als kleuterleidster. In deze vacature kon, wegens het niet aannemen van de benoeming, nog niet worden voorzien. Gebouw Het is noodzakelijk gebleken het dak van de kleu- terschool te herstellen, omdat als gevolg van on voldoende ventilatie tussen plafond en dak (te\ sterke isolatie) het condensvocht geen uitweg had en daardoor het houtwerk werd aangetast. Het herstelwerk is in volle gang. Bijzonder kleuteronderwijs De plannen voor de bouw van een nieuwe R.K. kleuterschool zijn zo ver gevorderd, dat verwacht kan worden, dat begin 1966 met de bouw zal kun nen worden begonnen. Ten aanzien van het openbaar gewoon lager on derwijs kunnen de volgende bijzonderheden wor den gemeld. Personeel Met ingang van 1 december 1965 kon als gevolg van de toename van het aantal leerlingen een ex tra onderwijzer - de 7e leerkracht - in de persoon van de heer N. Schilders worden benoemd. Als tijdelijke onderwijzeressen hebben aan de school gewerkt mevr. J. M. van Vugt-Broekhus, die inmiddels in vaste dienst is aangesteld en de dames L. Gerrits-Jamar en E. van der Windt- Dijselijnck. Als tweede onderwijzeres van bijstand in vaste dienst is in de loop van het jaar benoemd mevr. L. A. Sameel-Antheunis. Per 1 april 1965 is de heer M. W. de Zwart eer vol ontslag verleend, in zijn plaats is aangesteld de heer A. A. van Lare. Gymnastieklokaal Het gymnastieklokaal bij de openbare lagere school is eind 1965 gereedgekomen en ingericht. Dit lo- kaal is begin 1966 door de leerlingen in gebruik genomen. Gedurende een drietal avonden per week wordt de zaal gehuurd door de Christelijke Sport vereniging „Voorwaarts". Bijzonder gewoon lager onderwijs De plannen voor de bouw van een nieuwe chris telijke lagere school aan de Burchtlaan zijn gereed. Gewacht moet thans nog worden op de rijksgoed keuring. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs Het dak op de bijzondere ulo-school moest even eens grondig worden hersteld. Het schoolbestuur heeft - in overleg met het gemeentebestuur - dit herstel aangegrepen om het gebouw een architec tonisch beter aanzien te geven. Chr. Lagere Technische School De bouw van de Christelijke Lagere Technische School biedt thans perspectief. De verwachting, dat in de loop van het eerste half jaar 1966 met de realisering daarvan zal kunnen worden begon nen, schijnt niet ongegrond. RECREATIE - TOERISME - SPORT Het kampeerterrein „De Boshoek" boekte 1378 overnachtingen, dit is 426 meer dan in 1964. Hiervan waren 1484 Nederlanders, 2202 Belgen, 46 Duitsers, 546 Fransen, 93 Engelsen, 1 Ameri kaan, 6 Luxemburgers. Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg „Bleye Haghe" bedroeg 4399, of 564 meer dan in 1964, waaronder: 1658 Nederlanders, 2120 En-1 gelsen, 386 Belgen, 118 Duitsers, 42 Fransen, 26 Denen, 3 Canadezen, 19 Schotten en 10 Zwitsers. Voorts Ieren, Portugezen, Italianen en Zweden. Voor het zwembad werden uitgegeven: 170 gezinsabonnementen met 943 gezinsleden- 435 persoonlijke abonnementen 43 „20-baden" knipkaarten 10386 dagkaarten 19 zwemleskaarten 131 diploma's. Aantoegangsgelden welke in het afgelopen jaar werden verhoogd werd in totaal ontvangen 12673,10 tegen 12751,40 in 1964. INFORMATIECENTRUM V.V.V. Het in het stadhuis gevestigde informatiecentrum V.V.V. bleek in het afgelopen jaar opnieuw in een grote behoefte te voorzien. De belangstelling voor Axel neemt nog steeds toe. Dit blijkt ditmaal niet uit de verzonden aantallen folders, omdat als gevolg van de geringe voorraad de gevraagde aantallen sterk moesten worden gereduceerd. Zowel door particulieren die hun vakantie in Axel willen doorbrengen, als door verenigingen en V.V.V.'s worden inlichtingen ingewonnen. Ander zijds vragen ook inwoners van Axel meermalen folders en inlichtingen over plaatsen, waarheen zij met vakantie willen gaan. Het is echter typisch, dat in het algemeen vreemdelingen het informa tiecentrum beter weten te vinden, dan vele inwo ners uit de eigen gemeente, waarvoor de docu mentatie eveneens bestemd is. Nog vrij onbekend schijnt te zijn, dat het infor matiecentrum regelmatig overzichten ontvangt van culturele manifestaties e.d. in Antwerpen en Gent. Door de uitwisseling van folders met V.V.V.'s uit andere plaatsen is het informatiecentrum be hoorlijk gedocumenteerd. Onderstaande aantallen folders werden verzonden. Aan V.V.V.'s binnenland: Ned. 440, Duits 165, Engels 135, Frans 135, brochures 150, hotellijsten 335 V.V.V.'s buitenland Ned. 40, Duits Engels Frans brochures 16 hotellijsten 5 Particulieren Ned. 98, Duits Engels Frans brochures 44, hotellijsten 42 terwijl ook een toenemend aantal mondelinge inlichtingen werd verstrekt. Van diverse vakantiecentra in Nederland, Bel-, gië en Luxemburg werden folders ontvangen. Nogmaals merken wij op, dat meermalen gevraagd wordt of in Axel vakantiebungalows, zomerwo ningen en/of gemeubileerde kamers met of zonder pension te huur zijn. Jammer genoeg is het aan bod hier veel te gering om de toeristen van dienst te kunnen zijn. S PORT ACCOMOD ATIE Het eerste en het tweede voetbalveld in het re creatiegebied moesten in verband met waterover last grondig verbeterd worden. Tegelijkertijd is het derde voetbalveld aangelegd. Deze werken, die door de Kon. Ned. Heidemij werden uitge voerd, vergden een investering van 53.698, Om de sporttraining des avonds mogelijk te ma ken, werd het terrein van een verlichting voor zien. Het nieuwe (nood) kleedlokaal werd dit jaar offi cieel in gebruik genomen. De plannen voor een definitief kleedlokaal en de aanleg van een half- verharde oefenhoek zijn gereed. De tennisbanen werden van een oefenmuur en een nieuwe afrastering voorzien. In het buurtschap Spui werd een speelweide inge richt. MEDISCHE SPORTKEURING In 1965 werden 23 keuringen verricht. MARKTWEZEN Aan marktgelden werd in 1965 7770,65 ontvan gen. Dit is 2691,30 meer dan in 1964. Het over leg in de marktcommissie werkt bevredigend. De zaterdagmarkt bleek ook dit jaar een groot aantal bezoekers van elders aan te trekken. De bestuur ders van auto's en autobussen die des zaterdags parkeerruimte zoeken, zijn bijzonder talrijk. Hetgeen van de zaterdagmarkt is gezegd, waar bij wij het oog hebben op de zich steeds uitbrei dende zaterdagmarkt, geldt niet voor de wekelijk se veemarkt. De animo hiervoor is zo gering ge worden dat van een wekelijkse veemarkt geen sprake meer is. VERKEERSMAATREGELEN In 1965 zijn een drietal verkeersmaatregelen vast gesteld. Een algehele herziening van de bestaan de bepalingen, om te komen tot een goed sys- steem voor de gehele kom, verkeert thans in het stadium van afronding. Verwacht mag worden dat dit plan binnenkort kan worden vastgesteld en dan zullen verschillen de genoemde bezwaren waarschijnlijk worden weggenomen. Het verkeersonderwijs op de scho len leidde weer tot een theoretisch en practisch examen, hetwelk bevredigende resultaten gaf. POLITIE De bezetting van de groep Rijkspolitie - welke aanvankelijk beneden de nominale sterkte bleef - werd in de maand oktober aangevuld met twee jonge wachtmeesters. De aanvankelijke onderbezetting werd nog ver zwaard door detachering van twee leden in de zomermaanden naar elders. Opgemaakt werden 540 processen-verbaal, waar van 52 wegens misdrijven en 334 wegens ver keersovertredingen. Er kwamen 143 aanrijdingen voor, waarbij 151 auto's, 2 motorrijwielen, 2 scooters, 20 bromfiet sen, 6 rijwielen, 5 landbouwtractoren en 1 voet ganger waren betrokken. Daarbij is 1 dode te betreuren en waren 2 zwaar- en 41 lichtgewon den de slachtoffers. Assistentie van andere rijkspolitiegroepen werd ontvangen ter gelegenheid van de Z.L.M.-tentoon stelling op 1, 2 en 3 juli 1965. Onder andere werd het afgelopen jaar assistentie verleend aan de gemeentepolitie te Goes, in ver band met het fruitcorso, aan de gemeentepolitie te Middelburg, in .verband met het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix met haar verloofde en ter gelegenheid van de opening van de Ooster- scheldebrug aan de rijkspolitiegroep Kortgene. Twee leden van de groep zijn ingedeeld bij het peloton Mobiele-Eenheden van het district Mid delburg. Door de reserve-rijkspolitie werd assistentie ver leend bij de dodenherdenking bij het Poolse mo nument. De instructie wordt regelmatig voortgezet en de belangstelling hiervoor blijft levendig. Waar over het jaar 1964 met verontwaardiging beschadigingen van de in de gemeente staande beelden werden gesignaleerd, kan thans met vol doening worden vastgesteld, dat deze zich in het afgelopen jaar niet hebben voorgedaan. BRANDWEER Het aantal leden van het brandweerkorps is ge groeid van 18 tot 22 man. De groep Spui is op geheven. Er werden 20 oefeningen gehouden. Voor merendeels kleine branden moest 14 maal worden uitgerukt. Voor het examen persluchtmas- kerdrager zijn 5 man geslaagd. De brandmeester volgde een kadercursus. De brandweer was ook paraat bij de Z.L.M.-tentoonstelling voor het ver vullen van bewakings- en brandwachtdiensten. Bij de brandweerwedstrijd te Philippine werd een le prijs behaald. Verder dient vermelding de ingebruikneming van de nieuwe braiidweergarage aan de Singelweg, waardoor een grote vooruitgang is bereikt met betrekking tot de huisvesting. In september 1965 werd een bezoek gebracht aan de Brandweertentoonstelling in 's-Hertogenbosch. Tenslotte zij opgemerkt dat de geest in het korps prima is. ALGEMENE BIJSTANDSWET EN RIJKSGROEPSREGELING Op grond van bovengenoemde wet en de daaruit voortvloeiende regelingen zijn 192 aanvragen om bijstand ingediend. Hierop werd als volgt beschikt: Gunstig beschikt 108 Afwijzend beschikt 70 Ingetrokken 8 Nog in behandeling 6 Het merendeel der aanvragen waarop afwijzend is beschikt, is ingediend bij het inwerkingtreden der wet en heeft in veel gevallen betrekking op aanvragers die vóór het inwerkingtreden der Al gemene Bijstandswet een uitkering ontvingen. De ze afwijzingen vinden niet hun oorzaak in de uit voering van de bijstandswet, doch in het optrek ken van het A.O.W.-pensioen per 1 januari 1965 tot het sociaal minimum, waardoor, bij het heb ben van andere inkomsten, de gestelde norm werd overschreden. Op grond van de rijksgroepsregelingen is uitke ring verstrekt aan: Oorlogsslachtoffers 5 gevallen Gerepatrieerden 3 gevallen Zelfstandigen 3 gevallen Minder-validen 10 gevallen Bezwaarschriften tegen genoemde beslissingen zijn niet ingediend. In G.S.W.-verband zijn werkzaam geweest 15 per sonen. 1 persoon heeft in de loop van het jaar het dienstverband verlaten wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd en 1 persoon is wegens ongeschiktheid ontslagen. In de Beschuttende Werkplaats te Terneuzen wa ren, met toepassing van bovenvermelde regeling 13 personen opgenomen en 1 in de werkplaats te Middelburg. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF Het Gemeentelijk Gasbedrijf is op 1 juli 1965 overgedragen aan de N.V. Zegam te Middelburg. Het personeel van eerstgenoemd bedrijf is per 1 januari 1966 naar de N.V. Zegam overgegaan. VLEESKEURINGSDIENST Opbrengst keurlonen: bedrijfsslachtingen 21.903,20 invoer van vlees 1.901,12 huisslachtingen 3.259,20 Totaal 27.063,52 tegen 26.238,75 in 1964. Gekeurd zijn: 644 runderen, 4675/4 pink, 2391% varkens, 35% graskalvers, 2 schapen en 16172.60 kg vlees. De nieuwe centrale noodslachtplaats is op 4 okto ber 1965 in gebruik genomen. WONINGBEDRIJF Per 31 decemer 1965 bestond het owningbezit uit 698 simplex- en 46 duplexwoningen. In 1965 zijn voor bewoning gereed gekomen 142 woningen. BIJZONDERE GEBEURTENISSEN Z.L.M.-tentoonstelling. Officiële opening le ratio- woning. le Excursie van de gemeenteraad. Offi ciële ontvangst afd. Zeeland Ned. Bond v. Gem. Ambtenaren. Officiële ontvangst C.B.T.B. Plaat sing borstbeeld van Hare Majesteit de Koningin in de raadzaal. Opening werkplaats gemeentewer ken en brandweerkazerne. Bezoek van de minis-1 ter en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken in verband met de gemeentelijke herindelingsplan- Jaarvergadering V.V.V. Axel Dinsdagavond hield de VVV Axel onder voorzit terschap van de heer J. C. Vink in het Centrum haar jaarvergadering. Een van de belangrijkste agendapunten van deze vergadering was het voorstel tot het wijzigen der Statuten, waardoor het mogelijk zal zijn van een plaatselijke tot een streek VVV te worden. Hier door zal het mogelijk moeten zijn om de aktiviteit- ten te vergroten en het bezoek van vreemdelin gen aan onze streek nog te vergroten. Verder heeft de heer A. P. Esselbrugge die 40 jaar vanaf de oprichting secretaris was, deze funktie neergelegd. Deze funktie werd overgeno men door de heer W. Dieleman-Dey. In de vacature van 2e voorzitter werd de heer E. Misseghers benoemd. Er werd uitvoerig ge sproken over het werk dat in 1966 de VW te wachten staat. Uit het jaaroverzicht 1965 bleek dat het voorbije jaar veel is gedaan om het vreem deling enbezoek aan Axel te doen toenemen en dit heeft zeker succes opgeleverd. Door het ver zenden van folders naar binnen-* en buitenland werden vele nieuwe contacten gelegd, wat een grote toename van bezoek tot gevolg had. Tijdens de ZLM-tentoonstelling bewees de VVV Axel goede diensten door het geven van inlich tingen en het behulpzaam zijn bij het verkrijgen van logies. Op het kampeerterrein „De Boshoek" werden in 1965 4378 overnachtingen geboekt, in 1964 3952. De overnachtingen in de jeugdher berg „Bleije Hage" bedroeg in 1965 4399, in 1964 3952. Hieruit blijkt dat door, het werk van de VW er een stijgende lijn is van bezoekers. Receptie 40-jarige V.V.V. Woensdagavond hield de WV Axel ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan in „Zomerlust" een receptie, welke een druk bezoek kende. Op deze receptie was tevens de gelegenheid de heer A. P. Esselbrugge te feliciteren met zijn ju bileum van 40 jaar secretaris van de VVV die hij heeft overgedragen aan de heer W. Dieleman- Dey. Onder de vele bezoekers waren: het gemeentebe stuur, zakenlieden uit Axel en leden van de VVV Het grote bezoek zal het aktieve bestuur aan sporen om ook in de toekomst haar werk op uitgebreide schaal voort te zetten. Demonstratie Philips voor N.K.V. Op woendag 26 januari heeft de vrouwenbewe ging van het NKV haar leden een middag aange boden verzorgd door Philips uit Eindhoven in sa menwerking met radiohandel van Cadsand. Er waren een 45-tal dames aanwezig. Er werd een duidelijke uiteenzetting gegeven van alle soorten elektrische apparaten zoals koffiemolens, haar drogers, dekens, messenslijpers, koffiezetapparaat en nog veel meer, te veel om op te noemen. Het werd een zeer interessante middag met twee mooie prijzen na een luistertest n.l. een stoom strijkijzers voor mevrouw de Bart en een mes senslijper voor mevrouw Wijna. De dames gingen na afloop voldaan huis toe. Voorlichtingsmiddag De G.P.B. hield een voorlichtingsmiddag in sa menwerking met de Zegam. De film „Aardgas, wat koop ik er voor" werd vertoond. Naar aan leiding daarvan werden vele vragen gesteld. Vooral over aardgas als verwarmingsbron werd uitgebreid gediscussieerd. Er waren ook verschil lende kooktoestellen, geysers en kachels te be zichtigen. Het was een leerzame middag. Beiaardconcert te Axel op zaterdag 5 febr. door de heer P. C. Brakman Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Prelude 2. Bede voor het vaderland Valerius 3. Andante Haydn 4. Variaties over een volksliedje P. Corbé 5. Air met variaties Beethoven 6. Twee menuetten Mozart 7. Bijendans A. Lichtendahl 8. Laat de klok maar luiden Katholiek Vrouwengilde Dinsdag 1 februari had er een bijeenkomst plaats van het Vrouwengilde in het Gezellenhuis. Deze avond werd verzorgd door de heer J. v. d. Jagt van de „Vesta" verzekeringsmaatschappij. Hij vertelde wat er op het gebied van verzekeringen zoal leeft. Ook werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Na de pauze worden enkele leuke kleurenfilms vertoond, o.a. Prinses Beatrix in de Oost. Het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins, kas teel Drakensteyn. Weer een gezellige avond door het Gilde ge bracht waar de aanwezige dames zich kostelijk geamuseerd hebben. Herwonnen Levenskracht Dinsdag 15 februari houdt het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht haar jaarvergade ring in het Gezellenhuis. De aanvang is bepaald op half acht en de agenda ziet er als volgt uit: 1, Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Verloting. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Na afloop volgt traditiegetrouw een ge zellig bal. Lofwaardig initiatief Dat Zeeuwsch-Vlaanderen en vooral Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een belangrijke en storm-* achtige ontwikkeling gaat doormaken staat onom stotelijk vast. De snel toenemende industrialisatie zal o.a. gepaard gaan met een drastische toename van het inwonertal. Ook cultureel gezien wacht de streek een enorme taak en ligt ongetwijfeld een ruim terrein braak. Een aantal dames en heren hebben gemeend in dit ruimere verband iets te moeten gaan doen. Daar de culturele ontwikke ling hen na aan het hart ligt hebben ze beslo ten een poging te wagen op het gebied van to neel en cabaret. Uit de vele reacties die zij reeds uit verschillende plaatsen ontvingen, blijkt dat dit initiatief in een behoefte voorziet. Dit alles staat onder de enthousiaste leiding van mevrouw Gün- ther-Brocken, echtgenote van de kunstschilder en graficus wonende op Luntershoek. Helaas konden wij ze niet bereiken daar ze mo menteel met een expositie in Wenen verblijft. Penningmeester is de heer Boonman uit Axel. De secretaris de heer van de Bulck uit Hengstdijk was gaarne bereid enige informatie te verstrekken. Voorop staat dat het een vereniging wordt op neutrale basis. Voorlopig hebben zich reeds een 20-tal leden uit de streek aangemeld. Alles staat nog in het' beginstadium en er wordt hard gewerkt aan de statuten en het huishoude lijk reglement. Aanmeldingen worden gaarne inge wacht bij: de heer Boonman, Gen. Meyerstraat, Axel, tel. 337, de heer van Overmeeren, West straat 50, Axel, tel. 380. Prijsuitreiking kleurwedstrijd Boerenleenbank „Axel" Vrijdagavond vond in de Boerenleenbank „Axel Noordstraat 4, de prijsuitreiking plaats van de kleurwedstrijd georganiseerd bij de opening van het nieuwe bankgebouw in november j.l. De gelukkigen waren: 1. Anja van de Bosse, Kanaalkade 4, Axel 9 jr. 2. Inke Bakker, Irenestraat 39, Axel, 10 jr. 3. Yo- lande van Dam, Gen. Maczekstraat 13, Axel 6 jr. 4. Ronny Buyck, Hoofdweg Zuid 1, Zuiddorpe 12 jr. 5. Thea Rottier, Nieuwstraat 5, Koewacht, 11 jr. 6. Monique Dieleman, Bylocqueplein 18, Axel, 7 jr. 7. Suzan Bolleman, Oudeweg 32, Axel 8 jr. 8. Irene van de Velde, Hospitaalstraat 6, Axel 9 jr. 9. Stalie Vink, de Ruyterstraat 17, Axel, 6 jr. 10. Lizan de Letter, Puttingstraat 16, St. Jansteen, 10 jr. 11. Willy Vink, Drieschou- wen 17, Axel, 11 jr. 12. Mariska Tieleman, Graafjansdijk 3, Axel, 8 jr. 13. René Janse, Ire nestraat 40, Axel, 7 jr. 14. Marielouise Dieleman Bylocqueplein 18, Axel, 12 jr. 15. Marthy Sikke- ma, Kanaalkade 8, Axel, 12 jr. 16. Christiane van Waterschoot, Bankertstraat 6, Axel, 7 jr. 17. Ro- zita Adam, Kanaalkade 27, Axel, 9 jr. 18. Cor Goossen, Olivierstraat 49, Axel, 8 jr. 19. Rietje Dieleman, Beoostenblijsestraat 11, Axel, 10 jr. 20. Johan Hanny, Bernhardstraat 18, Axel, 11 jr. 21. Dymphia Waumans, Nieuwe Kamemelkstr. 24 Koewacht, 6 jr. 22. Marleen van de Bilt, Haze larenstraat 50, Koewacht, 9 jr. 23. Greetje Broeck- haert, Julianastraat 5, Axel, 10 jr. 24. Lia van Drongelen, Pironstraat 48, Axel, 7 jr. 25. Carla van de Bilt, Hazelarenstraat 51, Koewacht, 11 jr. 26. Lydia Albicher, Zwaluwstraat 14, Sluiskil 6 jr. 27. Marijke de Waal, Blikstraat 28, Sluiskil, 12 jr. 28. Mario Pieterse, Machstraat 35, Axel, 8 jr. 29. Jan van Drongelen, Calandstraat 12, Axel, 10 jr. 30. Anja Sponselee, Evertsenstraat 10 Axel, 8 jr. 31. Lilian Waumans, Pr. Hendrikstr. 1 Koewacht, 7 jr. 32. Marlies Groenenboom, van Middelhovenstraat 28, Axel, 12 jr. 33. Wilma van Drongelen, Pironstraat 48, Axel, 9 jr. 34. Marie-José de Cock, B 17, Zuiddorpe, 11 jr. 35. Isabella Wolfert, Olivierstraat 24, Axel, 6 jr. i

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2