®0501© WilPUROL IT.id en handen ruw? VOOR BABY'S HUIDJE 3. De fusiegedachte Ja, mijnheer de voorzitter, hier gaat 'het nu om: FUSIE of SAMENVOEGING, dat is de juiste benaming van datgene wat er moet gaan gebeu ren en niet datgene wat G.S. op pagina 4 van het voorstel schrijven. Daar staat n.l.: „een toevoeging van Zaamslag, Axel, Zuiddorpe en Overslag aan de combinatie Temeuzen" en: „de nieuw te vormen gemeente Temeuzen Het is mogelijk dat dit gedachteloos is neerge schreven. maar wij moeten hier dus met nadruk stellen dat van een toevoeging geen sprake kan en mag zijn, maar alleen van een reële fusie. Het voorstel dat werd gedaan op 17-2-65 door de raad van Axel, sprak ook van samenvoegen tot één nieuwe gemeente. Wanneer het publiek spreekt van een weggeven aan Temeuzen, ook enkele perscommentaren ge bruikten het woord toevoegen dan is er sprake van een groot misverstand. Wij zijn alleen voor de grote middengemeente, indien vaststaat dat er sprake is van een eerlijke samenwerking in het nieuwe verband. Hoewel de nieuwe gemeenteraad een belangrijke rol zal spelen zullen ook hogere organen er hun steun en medewerking aan moeten geven, zodat een harmonische ontwikkeling van het gehele ge bied mogelijk zal worden. 4. Een belangrijke uiting van een loyale opvat ting van de fusie-gedachte zal zijn: het geven van een nieuwe naam aan deze mid dengemeente. Men kan wel zeggen dat dit on praktisch is, maar ik wil er wel sterk op aandrin gen dat de raad van Axel zich uitspreekt voor het geven van een nieuwe naam aan de te creëren nieuwe gemeente. Hierdoor zal bij de bevolking der samenstellende delen gereder begrip voor het karakter van de nieuwe gemeente gevonden worden. De wil tot sa menwerking - ook bij diverse plaatselijke organi satorische verbanden zal gemakkelijker opgewekt kunnen worden. Dan tot slot nog enkele opmerkingen in alge mene zin. De service-verlening aan het publiek zal niet ge ringer mogen worden. In dit verband denk ik aan de stichting van hulpsecretarieën in de gro te kernen en ambulante voor de kleinere. Wellicht ware te overwegen dit in de wet op te nemen om dit veilig te stellen. Afgezien van de secretarieën zijn er nog tal van andere diensten die gedecentraliseerd zullen moe ten blijven, ik denk aan gemeentewerken, bijv. gladheidbestrijding e.d. Een ander zeer belangrijk punt is de positie van de ambtenaren van hoog tot laag. Ten aanzien van de burgemeester, secretarissen en ontvangers is hierover ook reeds in de eerste kamer gespro ken. Maar ook ten aanzien van het andere per soneel is een soepelere regeling dan de huidige wachtgeldregeling noodzakelijk. Door de grote concentratie zal de mogelijkheid van een benoeming elders dikwijls moeilijk zijn. Deze mensen mogen hiervan niet het slachtoffer worden. Naast de financiële problemen zijn er ook men selijke problemen te verwachten. Ik denk aan per sonen die thans een leidinggevende positie heb ben en straks in het grote geheel ingepast, mis schien een meer ondergeschikte funktie zullen krij gen. Dit laatste is een probleem dat zeker moei lijk zal zijn op te lossen, maar wat wel kan ge beuren dat is dat er voor gezorgd moet worden dat er zeker geen achteruitgang in de financiële positie ontstaat. Samenvattende wil ik mij, mede namens mijn frak- tiegenoot van Gemeentebelangen akkoord verkla ren met het plan tot samenvoeging en daarbij de volgende punten nog even aanstippen: 1. Bij de uitvoering zal steeds de samenvoegings gedachte voorop moeten staan. 2. Laat Koewacht zelf beslissen. 3. Een nieuwe naam zal aan de nieuwe midden gemeente dienen te worden gegeven. 4. De service-verlening aan het publiek mag niet achteruitgaan. 5. Financiële positie van ambtenaren en perso neel mag niet worden aangetast. De heer Oggel (G.P.V.) Na in de laatste jaren onderscheiden voorstellen in deze materie behandeld te hebben, welke door G.S. werden gelanceerd en onderling grote ver schillen vertonen, komen we met dit voorstel tot de slotfase. Door de bevolking en in de pers zijn en worden deze voorstellen druk besproken, het geen niet te verwonderen is, daar deze zeer diep ingrijpen in onze gemeentelijke samenleving. Het ligt voor de hand dat er hierbij sprake is van het trekken van verkeerde conclusies, daar men goed in de materie moet inzitten en ook de voorgeschiedenis moet kennen. In veel gevallen is er sprake van een groot misverstand, daar de „man in the Street" over het algemeen van oor deel is dat „Axel wordt weggegeven" of dat „Axel wordt verkocht". Niets is minder waar! Bij het aanvaarden van het lidmaatschap van de gemeenteraad legt ieder de eed af dat hij of zij de belangen van Axel zal bevorderen, zonder er voor zichzelf beter van te worden. In mijn verder betoog wil ik aantonen dat de fusie-gedachte het belang van Axel bevordert, terwijl dit iets heel anders is dan de idee van toevoeging aan een of meer andere gemeenten. Om het voorstel van B. en W. te beoordelen ko men de vier daarin genoemde punten naar voren: Punt I: Het betekent een onvolledigheid dat het drie gemeenteplan niet tenvolle is overgenomen. Een combinatie Sluis-Aardenburg met 6000 zielen be tekent voor deze gemeenten geen oplossing, afge zien nog van de interne tegenstellingen. De spe cifieke belangen die G.S. noemt, worden niet na der aangeduid. Voor de middengemeente is het vooral van belang dat deze begrensd wordt door twee sterke nauurgemeenten. De nieuwe gemeen te Hontenisse wordt door G.S. betiteld als agra risch. In dat geval zou het westelijk gedeelte van de kop van Ossenisse bij de middengemeente die nen te worden gevoegd, daar uit recente publica ties blijkt dat men hier industrieële voornemens koestert. De rest zou dan gevoeglijk bij de oos telijke gemeente kunnen worden gevoegd. Deze wordt dan zuiver agrarisch met ten zuiden van Hulst ook kleinindustrie. Punt II: Met de door B. en W. genoemde argumenten om Koewacht bij de middengemeente te voegen kan ik instemmen. Punt III: Dit punt vormt één geheel met punt 4 en deze vormen het kernpunt waar het geheel om draait. Hierin wijkt het voorstel van G.S. principieel af van onze oorspronkelijke opzet. Bij de hearing van Z. Ex. de Minister van Binnenlandse Zaken liet onze raad een positief geluid horen, dat niet voor tweeërlei uitleg vatbaar was. We hebben getracht de zaken groot te zien, zonder opoffe ring van de belangen van Axel, integendeel om deze belangen voor de toekomst zeker te stellen. Dit standpunt drufden we innemen, overtuigd van de interne kracht van de Axelse bevolking, die zekerheid geeft dat Axel als deel van een fu sie van gemeenten, haar belangen nog beter tot zijn recht kan doen komen, waarbij het tevens een bijdrage kan leveren voor de ontwikkeling van het grote geheel. Het positieve geluid dat we deden horen was gebaseerd op de fusie-gedachte en niet op de idee dat de samen te voegen ge meenten zullen worden toegevoegd aan één der deelnemers. Dit is het kardinale punt en hiermee staat of valt heel de zaak. Dat G.S. in haar voor stel op pag. 4 spreekt van „de nieuw te vormen gemeente Temeuzen" betekent dat de grondslag onder het plan wordt weggetrokken. Wanneer er een „nieuw te vormen gemeente Terneuzen" komt is dit immers geen fusie doch een toevoeging. En dat kunnen we niet accepteren. Dan zou inderdaad Axel worden weggegeven of verkocht! En dan zouden wij in ons beleid te kort schieten. Alleen al tegen de naam Terneuzen pleiten ver schillende bezwaren. 1. Temeuzen brengt slechts een minderheid aan bevolking in, n.l. 19.000 van de 45.000 inwoners. Er is trouwens geen enkele gemeente die een meerderheid inbrengt. 2. Als een der overwegingen bij ons voorstel gold dat amputaties van gemeenten dienen te worden voorkomen, wanneer er een andere moge lijkheid is, omdat dit een moeilijk te verteren zaak is. Fusie kan hier een oplossing geven, doch wan neer dit toevoeging wordt is dit absoluut onver teerbaar en is het middel erger dan de kwaal. Dit laatste doet geen recht aan de oude en aan de nieuwe historie van de onderscheiden gemeenten, daar deze hebben getoond bekwaam te zijn voor haar taakvervulling. Ondanks ongunstige omstan digheden hebben deze getoond zeer veel te kun nen bereiken. 3. De naam „Temeuzen" betekent „op de neus", d.i. op de vooruitstekende punt in de Schelde. Het kan ook afgeleid zijn van „ter nesse" d.i. „op het buitendijkse land", dus op het schor. Deze naam duidt dus een zeer klein onderdeel, in feite slechts een uitstekende punt van het ge hele betrokken gebied aan en doet dus aan het totaal van de grote gemeente geen recht weder varen. 4. Het huidige Temeuzen heeft haar bestaan aan Axel en haar voortbestaan en opbloei aan Gent te danken. 5. De naam Temeuzen is in andere talen zeer moeilijk uit te spreken (Frans: Tèrneuzin). Verder dient te worden bedacht dat het onder havige plan tot herindeling op dit ogenblik wat haar omvang betreft, gezien moet worden als een unicum in ons land. Daar dit plan wellicht ge volgd zal worden door andere plannen van gelijke of nog grotere omvang, zal dit kunnen dienen als voorbeeld. In dezen dient dus met grote om zichtigheid te werk te worden gegaan. Bij deze opzet wordt de fase van de agglomeratie vorming overgeslagen, -waaruit volgt dat nu direkt de be langen van de onderscheiden onderdelen aan el kaar moeten worden aangepast, waarbij regelen moeten worden geschapen dat deze belangen niet worden geschaad. En deze aanpassing moet dus danig zijn, dat het grote geheel van de samen gevoegde belangen dusdanig sterk wordt dat het de grote taak die haar wacht perfect zal kunnen vervullen. Uit dit alles volgt dat de nieuwe gemeente ook een geheel nieuwe naam moet krijgen. Hiertoe wil ik enkele suggesties doen, waarbij keuze kan worden gemaakt uit: 1. bestaande namen; 2. moderne namen met een progressieve klank en 3. historische namen. Het Engelse gezegde „what's in a name" gaat in dezen niet op, daar in deze kwestie de naam het wezen der zaak aanduidt. 1. Als bestaande namen zouden in de eerste plaats in aanmerking komen: Axel en Biervliet. Deze namen zijn gemakkelijk uit te spreken, in 't bijzonder geeft de naam Axel in andere talen geen moeilijkheden. Axel had reeds in de midden-steen- tijd bewoning, terwijl Axel en Biervliet reeds om streeks 1180 stadsrechten kregen. 2. Als moderne namen met een progressieve klank wil ik noemen: a. Eurostad, liggend aan de zuid zijde van het Deltagebied, als tegenhanger van Europoort dat aan de noordzijde van dit gebied ligt. Het woord euro is zeer bekend en geeft in ternationaal geen moeilijkheden. b. Deltastad, stad liggend aan de Delta. c. Scheldestad, liggend aan de Schelde. 3. Als historische namen komen in aanmerking a. Steeland, een parochie die in de middeleeuwen juist in het midden van het gebied der nieuwe gemeente lag. Deze plaats komt reeds voor naast (Hulst, Axel en Biervliet) op de kaart in de Kro niek van Smallegange, aangevend de toestand in het jaar 861, toen Karei de Kale deze landen schonk aan Boudewyn-met-den-yzeren-arm. De ze plaats lag dus ten zuiden van het hedendaagse Terneuzen, ten westen van Axel en Zaamslag, ten noorden van Sas van Gent en ten oosten van Biervliet' en Hoek. Op alle middeleeuwse kaarten komt deze naam voor, terwijl een adellijk geslacht haar naam aan deze plaats ontleende. In het woord Steeland kunnen we tevens een betekenis leggen voor de onderhavige samenvoeging van gemeenten, n.l. „land met meerdere steden". b. Moere, als herinnering aan de veengrond waar uit in de middeleeuwen het grootste deel van dit gebied bestond. Het moer of veen vormde een der voornaamste bestaansmiddelen der bevolking (zie art. van Dr. De Reu, met kaartje. Jaarboek Oudheidk. Kring „De Vier Ambachten" 1960-61, blz. 88). Door de grote omvang die het ((darinc- delven" (turfsteken) in de middeleeuwen aannam voornamelijk ten behoeve van de zoutwinning, werd het oppervlak van het land lager, waardoor de overstromingen in de late middeleeuwen een grote omvang konden nemen zodat het land ver scheidene eeuwen onder water kwam te staan en een dikke kleilaag werd gevormd, welke laag de bron der latere welvaart is geworden. Het oude dorp Moere (plm. 1200) is reeds lang verdwenen (uitspraak Frans: Moure; Engels: Moir). c. Hage, naar de toestand uit de voortijd, toen alles in deze streken bebost was. De resten van de bomen uit de voorgeschiedenis zijn bij de verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen tevoorschijn gekomen. d. Bleyewaarde naar het riviertje de Lleye waar aan Axel lag en Terneuzen als voorhaven van Axel ontstond. Over het algemeen zijn dit namen die ook in an dere talen geen moeilijkheden opleveren, zij zijn tevens niet al te lang en welluidend. Mijns in ziens komen de namen Steeland en Eurostad het meest in aanmerking. Nog enkele opmerkingen in algemene zin. We dienen ons te realiseren dat de vorming van een grote gemeente niet direkt kostenverlagend zal werken. Er zal voor de diensten die in deze ge meente worden uitgeoefend een decentralisatie moeten plaats vinden, daar in de bestaande woon kernen bijv. voorzieningen in de vorm van hulp secretarieën, brandweer e.d. moeten blijven be staan. Bekeken dient te worden of bepaalde bevoegdhe den in de onderscheiden plaatsen moeten blijven, door overdracht vanwege het supra-locale orgaan (de nieuwe gemeenteraad) aan plaatselijke in stanties of personen. En de overheid zal hierbij medewerking dienen te verlenen, zodat de samen te voegen onderdelen levensvatbaarheid behou den. Dit bijv. bij de planning waar de hoofdkan toren van de onderscheiden funkties zullen wor den gevestigd, zoals: het bestuur der gemeente, de belangen der havens, industrie, landbouw, handel en vervoer, recreatie enz. Hierbij zal dienen te worden gestreefd naar een zo goed en billijk mo gelijke verdeling. Verder zal de sociale positie van de burgemees ters, secretarissen en de andere betrokkenen, die in een andere positie komen, op verantwoorde wijze moeten worden geregeld. Als resultaat van deze beschouwing wil ik voor stellen om aan het voorstel van B. en W. toe te voegen: een memorandum te doen samenstellen en dit op ruime schaal toe te zenden aan allen die bij de beslissing hierover betrokken zijn, in welk memorandum: le de fusie-gedachte nog eens extra wordt bena drukt; 2e een indicatie wordt gegeven voor de naam der nieuwe gemeente; 3e de hulp der overheid wordt ingeroepen voor de planning der onderscheiden diensten en funk ties in de nieuwe gemeente; 4e maatregelen worden gevraagd voor de sociale positie der belanghebbenden. P. van Bendegem (C.H.U.) Mijnheer de voorzitter, Over de herindeling van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen is u genoeg bekend, dat de C.H. raadsfractie zich daar tegen heeft uitgesproken en wij ons daar tegen blijven uitspreken. le Omdat volgens ons de ene gemeente zich niet het recht van de andere gemeente mag toe eigenen om over haar te oordelen (hierbij denkende aan het woord .Gemeentelijke autonomie'). Trouwens is het ons als C.H. raadsfractie onbe grijpelijk dat de meerderheid van Axels raad zich zo maar heeft aangeboden om in een andere eenheidsgemeente te willen worden opgelost of te willen worden opgesmolten. Eveneens is het ons onbegrijpelijk terwijl het college het woord „Con Amore" gebruikt, dat in het Nederlands toch wil zeggen met liefde, met lust, zij niet eerst is be gonnen om gezamenlijk als Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen met elkaar eenmaal of meer dere malen in gezamenlijk overleg deze kwestie te bespreken. 2e Zijn wij tegen herindeling omdat wij niet voor concentratie zijn. En als men dit woord in het Nederlands vertaalt, betekent dit: vereniging van al het gezag in handen van één of weinige per sonen. Dat uiteindelijk hierop neerkomt dat alle intensiviteit (innerlijke kracht en produktiviteit) verzwakt. Omdat wij nog steeds slechte ervarin gen daarmede hebben opgedaan en altijd negatie ve resultaten oplevert, blijven wij daartegen. 3e Omdat wij niet voelen voor een voogd die over ons gesteld wordt om ons te bevoogden. Wij hebben in het verleden toch genoeg getoond dat wij mans genoeg zijn om zelf Axel te bestu ren. Ook hebben we ons nooit afzijdig gehouden als het er over ging om elkaar als buurgemeenten te willen helpen. Denk b.v. maar aan vele jaren gas levering aan Terneuzen, de gemeentereiniging van Zaamslag, de Vleeskeuringsdienst, samen met an dere gemeenten, de schooltandverzorging enz. Voorzitter, B. en W. spreken ook nog over de punten totaliteit, grensverschillen, fusie-gedachten en over het woord naam, doch dan met een hoofd letter, maar het is nu volgens ons allemaal mos terd na de maaltijd, omdat de meerderheid van Axels raad zich al heeft uitgesproken te willen worden opgelost in één grotere eenheid, daarom helpt er geen terugkrabbelen meer aan. Wel vin den wij als C.H. raadsfractie het erg jammer dat een gemeente als Axel zo mooi in het centrum liggend en een prachtige woongemeente is, op deze manier zich onder voogdij stelt. Voorzitter, tenslotte wil ik de vraag stellen, wan neer u het nog eens over de raad hebt in ver band met dit punt, u zich wilt corrigeren en niet spreken over „de raad is er voor maar over „de meerderheid van Axels raad is ervoor", omdat het hier gaat over een' meerderheid en een minder heid. Want wij blijven als C.H. raadsfractie te gen herindeling: Mevrouw Folkerma-Staal (P.v.d.A.) Mijnheer de voorzitter, Nu mijn fractievoorzitter de heer Hamelink buiten zijn wil hier niet aanwezig kan zijn en nu wel wat onverwacht een beroep op mij werd gedaan om namens de Partij van de Arbeid onze mening nog eens te memoreren over dit plan tot „Her indeling van gemeenten" in onze streek, wil ik gaarne mijn plicht als zodanig vervullen. En wanneer wij dit plan nog eens bespreken en ook het prae-advies van B. en W. hierin betrek ken, zijn wij van mening dat B. en W. hun me ning weergeven binnen een raam, waar enkele nuanceringen mogelijk zijn, zonder dat hierbij de kern van de zaak verloren gaat. Een kern, mijnheer de voorzitter, die altijd zal culmineren in de gedachte van herindeling, als het dan toch moet: goed, maar dan ook zo, dat wij het de eerste decennia niet meer over moeten doen. Wij zijn er voor, dat er een gemeente ontstaat, die de moderne taken aan kan en in staat is vorm en inhoud te geven aan aangepaste begrippen zoals „Goed wonen en leven". Waar het indi vidu met het gezin zich kunnen ontplooien als mens in goed aangelegde woonwijken, waarin de natuur door middel van parken en plantsoenen niet wordt vergeten. De gedachte van herinde ling, mijnheer de voorzitter, is niet nieuw. En ook in ons gebied is men achter de schermen al lang aan het touwtrekken. Maar ik meen toch wel te kunnen stellen, dat Axel hier niet mee begonnen is. Zodoende zijn er eerst voorstellen gekomen, die niemand bevredigden, behalve dan die gemeen te die grote gebieden voor industrialisatie kreeg toegewezen en had meer het idee, van langzaam aan in etappe tot grotere eenheden te komen. Hierover is gediscusseerd en gestudeerd. En al pratend zijn de gedachten geëvolueerd en zijn wij gegroeid naar een grote eenheid zoals thans wordt voorgesteld. Waarom zijn wij als leden van de Partij van de Arbeid hier zo geporteerd mijnheer de voorzitter? Om de doodeenvoudige reden, als men dit grote plan in etappes, bij stukjes en beetjes wil verwezenlijken, zal na elke herindeling een onrust blijven bestaan, die remmend zal wer ken op de aktiviteiten van gemeenten, die besef fen dat zij later toch bij een andere moeten ko men.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2