Vergadering van dinsdag 25 januari 1966 de fijne dropbonbon lekker en... goed voor u! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SEEUWSCH-VLAANDEREN Met uitzondering van de C.H.U.-fraktie de gehele raad vóór één grote middengemeente door fusie, maar tegen toevoeging hij andere gemeenten tonnen M-smK kingfabriem» Aktie huwelijksgeschenk kroonprinses Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 JANUARI 1966 80e Jaargang, no. 18 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERD/ ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Half jaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,— elk woord meer 15 cent. De voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke, opende deze vergadering met het ambtsgebed, en deed de raad zijn beste wensen voor 1966 toe-' komen. Deze keer wilde hij van de gewoonte om een nieuwjaarsrede uit te spreken, afwijken, omdat er een duidelijk jaaroverzicht van de werkzaam heden in de gemeente is verschenen en aan de raad aangeboden is; het punt „herindeling zal zeker volop gelegenheid geven, de zaak van Axel te bespreken. Ik hoop, aldus de burgemeester, dat wij ook in het komende jaar onze beste krachten aan ons geliefde Axel kunnen geven. De heer P. J. VAN BENDEGEM zegt als oud ste raadslid dank te brengen voor deze woorden en hij hoopt dat de raad in een goede samen werking voor Axel iets mag bereiken dit jaar. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN De heer P. J. VAN BENDEGEM vindt het ant woord op zijn vraag prijzenswaardig, maar zou toch graag vernemen of de berekening voor de uitvoering vlug bekend zal zijn, omdat het nodig is dat hier snel wordt gehandeld. Wethouder VAN BENDEGEM antwoordt dat de Centrale Dienst opdracht is gegeven, deze zaak te berekenen. Het college hoopt de kostprijs spoe dig in bezit te hebben. De punten 4 en 5 van de agenda wijziging van de Ziektekostenverzekering ambtenaren in Zeeland en verkoop van bouwgrond aan de Van Middelhovenstraat aan dhr. J. de Wit te Axel worden zonder bespreking aangenomen. Het volgende punt: uitbreiding van de centrale antenne-installaties voor de 22 woningwetflats en x 120 ratio-woningen, in verband met het tweede net, tegen een totaal bedrag van 6.167,.brengt enkele tongen los. De heer A. DE WAARD zegt vreemd opgeke ken te hebben toen hij dit voorstel las. Ik leefde in de stellige overtuiging dat bij het aannemen van het voorstel voor deze antenne-installatie ook het tweede net hierbij reeds was begrepen, aldus de heer De Waard. De heer E. MAAS vraagt uit welke middelen deze kosten worden bestreden Wethouder VAN BENDEGEM antwoordt dat reeds in het overleg over de ratio-bouw over dit systeem is gesproken. In die tijd was er nog hoe genaamd geen sprake van een tweede net. De kos ten hiervan zullen moeten komen uit een kleine huurverhoging. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Punt 7 verkoop van bouwgrond aan de Bea-' trixstraat aan de Stichting Prot.-Chr. Bejaarden zorg te Axel en omgeving wordt zonder bespre king aangenomen. Punt 8 Voorstel tot vaststelling van het nieuwe saneringsplan Oudewijk en omgeving. Ten behoeve van de verdergaande stadsver nieuwing en voor het treffen van voorzieningen in het belang van het verkeer achten B. en W. het noodzakelijk, het saneringsgebied te vergroten. In het ontwerp van het nieuwe saneringsplan zijn daarom tevens opgenomen het gedeelte tussen de Prins Hendrikstraat en de Rooseveltlaan en het gebied bij de Julianastraat. De totale saneringskosten worden geraamd op 3.415.674,98 Bij deze sanering komt ca. 33.992 vierk meter bouwgrond beschikbaar In het exploitatieplan zijn de grondprijzen berekend voor a. gemengde bebouwing (zakenpanden en wo ningen) op 42,47,52,— en 62,— per vierk. meter; b. eengezinshuizen (woningen met 1 verdieping) op 47,.per vierk. meter; c. bungalows op 33,per vierk. meter; d. openbare bebouwing op 43,p. vierk. mtr:; e. autoboxen op 63,— per vierk .meter; f achterterrein op 6,93 per vierk. meter. De heer OGGEL vindt de kosten wel erg hoog en vraagt of het niet mogelijk is, dit plan te kom- bineren met plan west De VOORZITTER antwoordt dat kombinatie niet mogelijk is, aangezien voor het saneringsplan 80% door het rijk wordt bijgedragen. Dat deze grond duurder is, is zeker normaal. Dit gebied ligt in de kern van Axel en hier zullen kantoren en winkelpanden komen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen Zonder hoofdelijke stemming worden voorts aan-' genomen voorstellen tot aankoop van enige panden aan de Rooseveltlaan en in de Oudewijk van de heer P. Cappon te Axeltot verkoop van bouw grond aan de Van Gistellelaan aan dhr. J. Jasperse te Axeltot onteigening van een perceel grond aan de Oranjestraat van dhr F. Haak e.c. te Axel. Bij punt 12 wijziging van de algemene Politie verordening in verband met het verleggen van de sluitingstijd van vergunnings- en verlofslokalteiten van 23.30 uur naar 24.00 uur worden nog enige opmerkingen gemaakt door de heer P. DEKKER. Deze zegt met het voor stel accoord te gaan, maar zag er gaarne aan toegevoegd dat na 23.30 uur geen muziek metr gemaakt mag worden. De heren OGGEL en P. J. VAN BENDEGEM zeggen, zich bij de woorden van de heer Dekker aan te sluiten. Hierna wordt dit voorstel aangenomen Verkocht worden aan dt P.Z.E.M. drie perceelt jes grond voor de bouw van transformatorstations, gelegen aan de Evertsenstraat, de Bernhardstraat en het Willemsplein. Toegekend wordt een verhoging van 9,52% met ingang van 1 januari 1966 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente komen. Op het voorstel tot onteigening van de schuur met erf in de Buitenweg van Mevr. C. A. de Kraker-Dieleman te Axel reageert de heer P. J. VAN BENDEGEM. Hij zegt dat het hem van het vorige onteigeningsvoorstel in deze vergadering bekend is, dat er geen mogelijk heid was om tot overeenstemming te komen. Is hier in dit geval al het mogelijke gedaan om tot een vergelijk te komen We moeten niet zo snel tot onteigenen overgaan. Wethouder C. VAN BENDEGEM wijst er op dat er in deze agenda 3 voorstellen zijn tot ont eigening. Er zijn in de loop der jaren veel aan-' kopen gedaan en altijd wordt al het mogelijke ge daan om tot een normale verkoop te komen. Dik wijls moesten hiervoor de mensen vele malen wor den bezocht. Ook hier is dit gebeurd, maar er was geen mogelijkheid tot overeenstemming en dan moet het door onteigening gebeuren. Het voorstel wordt aangenomen. Zonder bespreking worden aangenomen de vol gende punten Voorstel tot het vaststellen van de 19e wijziging van de „Salaris- en Loonverordening 1959". Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Groen van Prinstererlaan aan de heren J. C. Len- sen te Axel en D. van Broekhoven te Terneuzen. Het volgende punt aankoop van het perceel Weststraat 12 van de heer J. P. de Hullu te Axel geeft de heer OGGEL aanleiding, namens de Prot.-christelijke raadsfrakties om een besloten zit ting hierover te vragen. De VOORZITTER antwoordt dat dit mogelijk is, en dat aan het eind van de vergadering hiertoe gelegenheid zal worden geboden. In de raadsvergadering van 14 december 1965 is voor een fictief bedrag dat dan geen heffing moet worden opgelegd. Wethouder IJsebaert zegt dat het naar voren ge brachte in overweging zal worden genomen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Aan de heer J. Verplanke te Axel werd een perceel bouwgrond verkocht groot ong. 525 m2, gelegen aan de Rooseveltlaan dit onder intrek king van een perceel aan de Gen. Sikorskistraat eveneens aan de heer J. Verplanke. Van de heer P. Cappon te Axel is een verzoek ontvangen om toekenning van een schadeloosstel-' ling wegens inkomstenderving tengevolge van ste- debouwkundige maatregelen voor de Oudewijk en omgeving. Aan de hand van rapporten is aan nemelijk gemaakt, dat adressant onevenredige schade lijdt. De raad keurde de schadeloosstelling goed. Betreffende de 70e wijziging van de gemeentebe groting vraagt de heer Oggel wat de reden is dat uit het gemeentefonds minder is verkregen dan was verwacht. Verder blijkt aldus de heer Og gel dat veel begrotingsposten veel duurder zijn dan is voorzien. Is hier een verkeerde schatting gemaakt? Wethouder IJsebaert antwoordt dat uit het ge meentefonds minder is gekomen omdat het inwo nertal lager is dan was verwacht. Dat diverse pos ten hoger zijn dan was gepland vindt vooral zijn oorzaak in de verhoging van lonen en sociale lasten. De heer Oggel vraagt waarom men dan niet eer der tot de raad komt. Wethouder IJsebaert zegt dat de afrekening altijd pas later komt.' Hierna wordt deze begrotingswijziging aangeno men. Nadat de heren A. H. van der Lee en P. J. van Bendegem, leden van de commissies van onder zoek verslag uit brachten over het onderzoek van de rapporten, uitgebracht door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten over de gemeente en edrijfsrekeningen en de rekening van de gem. instelling voor sociale zaken over het dienstjaar 1963, besloot de raad deze rekeningen voorlopig vast te stellen. Het voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond gelegen aan de Kanaalkade aan de heer J. F. Rouw te Terneuzen voor de bouw van een Quick -service-station, wordt zonder bespreking aangenomen. In overleg met de stedebouwkundige en adressant is een oplossing gevonden die aan vorige bezwaren tegemoetkomt. Om meerdere redenen wordt thans van de bouw plannen voor de maisonnettes aan de Kanaalkade afgezien. Daardoor ontstaat de mogelijkheid het Quick service-station meer westelijk te situeren. Bovendien is bij de nieuwe situering rekening ge houden met het eventueel later doortrekken van de dubbele rijbaan. HET HERINDELINGSVOORSTEL Als eerste der fractieleiders geeft de heer A. H. van der Lee zijn visie op het voorstel. De heer van der Lee Gemeentebelang t Meneer de voorzitter, Het is naar mijn mening goed om bij de beoor deling van het voorstel om te komen tot herin deling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen eerst eens terug te zien naar de ontwikkeling in de afgelopen jaren. Naast een aandrang uit ons parlement, om te komen tot opheffing van een aantal kleinere gemeenten in onze provincie, be stond er op verschillende plaatsen reeds een be hoefte om te komen tot een vorm van samenwer king tussen gemeenten in de kanaalzone teneinde de komende ontwikkeling in goede banen te lei den. Daarnaast bestond er bij de gemeente Terneuzen een behoefte tot uitbreiding van het grondgebied om plaats te kunnen bieden aan nieuwe vesti gingen. Dat deze drie zaken ongeveer gelijktijdig aan de orde gesteld werden, had in de eerste plaats tot gevolg dat de stichting van een kanaalschap voor de zuidelijke gemeenten aan het kanaal Gent- Terneuzen geen goedkeuring kon verkrijgen van hogere autoriteiten. Mijns inziens toch wel een te betreuren feit, daar ik nog steeds van oordeel ben dat deze plannen niet zo slecht waren. Hierna volgde een voorstel van Ged. Staten om aan Terneuzen grote gebieden toe te voegen van omliggende gemeenten n.l. een gedeelte van Zaamslag, een gedeelte van Axel, een gedeelte van Westdorpe en verder Hoek en een gedeelte van Biervliet. De kom van Zaamslag werd bij Axel gevoegd en Sas van Gent met Westdorpe en Philippine mochten dan als één gemeente ook nog meespelen in de kanaalzone. Allerwege waren de bezwaren groot, in de eer ste plaats omdat een aantal gemeenten in stukken werden gesneden en ten tweede - en dit wel voornamelijk in onze gemeente - omdat Axel bui ten de kanaalzone werd gezet. Aan een groot aantal bezwaren wordt in 't thans te behandelen plan tegemoetgekomen, waarmede ik niet wil zeggen dat aan dit nieuwe plan geen bezwaren of moeilijkheden verbonden zullen zijn. Een samenvoeging van een zo groot aantal ge-' meenten mag welhaast een unicum genoemd wor den en wil dit experiment slagen, dan zal ieder een hieraan loyaal moeten medewerken. Het prae-advies van B. en W. bestaat uit vier delen en wel: 1. Een beschouwing van het plan in zijn totaliteit Het heeft ons wel verwonderd dat G.S. die in het middenstuk van Zeeuwsch-Vlaanderen wel met een rigoreus plan hebben durven komen, deze stap niet hebben willen of kunnen doen in Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel een evenwichtige verhouding misschien hierdoor ver stoord zou zijn moet dit in eerste instantie aan de gemeenten in de betrokken gebieden overge laten worden, want primair moet er een wil tot samenvoeging van de betrokken gemeenten zelf zijn, anders is het succes twijfelachtig. 2. De grens van de voorgestelde middengemeente Wanneer de kern Koewacht zelf meer geporteerd is voor een samenvoeging bij de nieuw te vormen gemeente Hulst, dan geloof ik dat wij er niet op moeten aandringen Koewacht bij de nieuwe mid dengemeente te voegen. Uit praktische overwegingen is het misschien te betreuren dat de oost-grens niet samenvalt met de grens van het pas gevormde waterschap „Axeler-Ambacht". Wellicht is hier niet aan ge dacht en kan nader overleg een oplossing bren gen. de wens naar voren gekomen de „Precario- en re tributieverordening 1963" zodanig te wijzigen dat: a. een belangrijke vereenvoudiging tot stand wordt gebracht; b. de perceptiekosten aanzienlijk worden vermin derd; c. de rechtsonzekerheid wordt weggenomen; d. het heffen van kleine bedragen wordt voor komen. De heer D. J. Oggel maakte enkele opmerkingen. Zo was naar zijn mening 25,voor het plaat sen van een automaat erg hoog. Deze zijn veelal bestemd voor de sigarettenverkoop, daaruit komt maar weinig winst. De heer Oggel achtte 10, hiervoor beter geschikt. Ook zag hij gaarne dat wanneer men gebruik maakt van grond die men beneden kostprijs van de gemeente heeft afge staan een bedrag hiervoor in rekening te bren gen. Wethouder M. L. M. IJsebaert antwoordt dat dit niet alleen automaten zijn voor sigaretten. Ook andere artikelen worden via automaten verkocht o.a. snoep en kousen. De heer P. J. van Bendegem zegt er ook voor te zijn, dat wanneer men grond heeft afgestaan SXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJÖ» Vele inwoners van Axel zullen ongetwijfeld gaarne hun bijdragen geven voor het aan onze kroonprinses H.K.H. Prinses Beatrix aan Ie bieden huwelijksgeschenk. Daartoe zal op maandag 31 januari a.s. de verjaardag van prinses Beatrix, een korte maar krachtige actie worden gevoerd-, welke georganiseerd wordt door de Axelse Oranjevereniging. Op die dag zullen de plaatselijke muziekgezelschappen 's avonds van zeven uur tot tien uur een stertocht maken door de straten van Axel. In de stoet zal een versierde wagen meerijden, waarop een feestpot staat, leder, die een bijdrage voor het huwelijksgeschenk wil geven, kan zijn gave daarin deponeren. Voor de wijken Vaartwijk, Magrette, Spui, Graaf Jansdijk en Sassing zal de inzame ling 's middags tussen 4 en en 6 uur plaats vinden. Degenen, die op genoemde tijdstippen niet in de gelegenheid zijn hun gaven af te dragen en toch een bijdrage willen geven, kunnen dit doen tot en met vrijdag 4 fe bruari a.s. Zij kunnen hun giften tot genoemde datum brengen in het stadhuis ten kantore van de kassier of overschrijven op postrekening 44118 ten name van de gemeente Axel onder vermelding „Bijdrage Huwelijksgeschenk". Gaarne beveel ik deze inzameling bij u aan en wek u van harte op uw steentje bij te dragen voor het huwelijkscadeau voor onze kroonprinses. Axel, 27 januari 1966. De burgemeester van Axel M. K. VAN DIJKE

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1