DIENSTENCENTRUM ,'t TREFPUNT' GEOPEND D Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 JANUARI 1966 80e Jaargang no. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^EEUWSCH-VLAANDEREN Het was donderdag voor de stichting prot.- christ. bejaardenzorg te Axel een grote dag. Na bijna 10 jaar van plannen maken en pro blemen overwinnen was men zo ver dat het door deze stichting in het leven geroepen dienstencentrum officieel kon worden ge opend. Aangezien dit het eerste diensten centrum in de provinrie Zeeland en een van de eerste in Nederland is, bestond voor deze Nadat de genodigden zich tegen drie uur in de recreatiezaal van ,,'t Trefpunt" hadden verzameld arriveerden omstreeks kwart over drie (doordat de staatssecretaris letterlijk de boot had gemist was de aankomst iets ver traagd) de eregasten en verzocht de voorzit ter van de stichting dokter K. Boor na een kort welkomstwoord aan Zijne Excellentie C. Egas de officiële opening te willen verrich ten. Zijn openingswoord was een warm plei dooi voor de bejaardenzorg en was de stich ting bejaardenzorg welhaast op de huid ge schreven, zo goed paste zij bij de doelstel ling en zoals dokter Boor die later tijdens de opening uiteenzette. Staatssecretaris Egas sprak als volgt; Mijnheer de voorzitter, dames en heren, Het verheugt mij vandaag weer eens in het ver van Den Haag gelegen Zeeuwsch-Vlaan- deren te mogen zijn. Grote veranderingen voltrekken zich in de provincie Zeeland. Het land der eilanden, dat worstelt en steeds bo ven komt, zal worden beschermd door mach tige dammen, die de zee zullen keren, die de eilanden aaneen zullen smeden en duizenden toeristen zullen boeien. Het isolement wordt spoedig opgeheven. Alleen Zeeuwsch-Vlaan- deren blijft nog moeilijk bereikbaar en het verheugt mij bijzonder, dat de Zeeuwen daar tegen bezwaar maken, dat zij op z'n minst een brug willen slaan tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Nederland. Tegen deze achtergrond verheugd het mij zeer, dat ik hier vandaag mag zijn om uw bejaardencentrum te openen. Deze centra zijn een symbool van de veranderende tijd. De tijd verandert in vele opzichten. De oude mensen worden niet meer in de gezinnen opgenomen, maar moeten op zichzelf wonen. Eenzaamheid en verveling zijn vaak het ge volg. Aandacht voor de bejaarden is drin gend nodig. De bejaarden willen enerzijds graag vrij zijn, hun eigen boontjes doppen, maar anderzijds hebben zij hulp nodig voor allerlei kleine dingen en hebben zij gespreks partners nodig en gezelligheid. De diensten centra voor bejaarden zorgen zowel voor hulp als voor gezelligheid. Zij kunnen een goede bijdrage leveren tot het zo lang mo gelijk zelfstandig doen zijn van de bejaar den en eenzaamheid tegengaan. Maar de dienstencentra kunnen niet alles doen wat nodig is. De bejaarden, die bijna 10% van de bevolking omvatten, hebben meerdere voorzieningen nodig. Het verheugt mij, dat ook in Axel de ruimte in verzor gingstehuizen wordt uitgebreid. Als het met de hulp vanuit het dienstencentrum niet meer gaat, als er hulp nodig is, dan moet de bejaarde in een verzorgingstehuis worden ondergebracht. De verzorgingshuizen vervul len mede een zeer belangrijke functie. Ten slotte zullen er voor de langdurig zieken ook een aantal verpleegtehuizen voor bejaarden nodig zijn. Zij allen vervullen een functie in de sociale dienstverlening. Het werk van dit centrum moet gekenschetst worden als open bejaardenwerk. Dit open be- jaardenwerk acht ik in de komende jaren van het grootste belang. Het richt zich in beginsel op alle bejaarden, die hier wonen, opening meer dan gewone officiële belang stelling en waren o.m. bij deze opening aan wezig de staatssecretaris van het ministerie van Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk de heer C. Egas, de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, mr. van Aartsen en de voorzitter van de commissie bejaardenoorden in Zeeland, gedeputeerde A. Kaland. ongeacht hun kerkelijke of politieke richting. Gelukkig wordt de bereidheid tot samen werken steeds groter. Het isolement is, in deze steeds meer door de techniek bepaalde wereld, niet vol te houden. Als de geeste lijke waarden behouden zullen blijven, is in terkerkelijk samenspel noodzakelijk. Dat geldt zeker, nu ook dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen staat voor een periode, waarbij de Kanaalstreek op krachtige wijze geïn dustrialiseerd zal worden. Een sterke groei van de bevolking lijkt waarschijnlijk. Indus trialisatie, verstedelijking, moderne leefwij zen en opvattingen zullen ook hier hun in vloed doen gelden. Daaraan zijn voordelen verbonden maar ook gevaren. De betekenis van de regionale cultuur loopt terug, wordt ten dele verdrongen door de massamedia, die een wereldcultuur presenteren. De invloed van de sociale controle der kleine gemeen schappen verzwakt, nu heel de wereld en zelfs de ruimte in onze huiskamers binnendringt. Daarmee bent u gesteld voor de uitdaging van deze moderne tijd. Daarmee staat u voor de vraag, hoe de bereidheid tot gezamenlijk verantwoordelijk willen zijn behouden kan blijven. Dat vraagt voortdurend interkerke lijk overleg en steeds meer samenwerking. Van harte hoop ik dat rond dit Diensten centrum voor bejaarden een zo breed mo gelijke samenwerking tot stand zal mogen komen. Thans zou ik nog iets willen zeggen over dit dienstencentrum dat tevens een functie voor de in de directe omgeving wonende bejaar den vervult. Zoals uit het bovenstaande reeds is geble ken kan de zorg voor de bejaarden op veler lei manieren gerealiseerd worden. Een dienst verleningscentrum zoals hier in Axel is ge bouwd, in de directe omgeving van een com plex bejaardenwoningen, is er één van. Een dergelijk centrum opent veel perspectie ven en mogelijkheden voor bejaarden die vaak voor de moeilijke keus staan zich voor een verzorgingstehuis te laten inschrijven of zelfstandig te blijven wonen. De laatste mo gelijkheid verdient in de meeste gevallen verreweg de voorkeur. De bejaarde blijft immers deel uitmaken van de eigen, ver trouwde omgeving. Inspanning van alle krachten deze wijze van dienstverlening te bevorderen, en te ontwik kelen is niet alleen gerechtvaardigd maar evenzeer een vereiste. Het centrum moeten wij zien als het centrale punt van waaruit verschillende diensten aan de bejaarden kunnen worden verleend. Ge lukkig kennen wij in den lande op vele plaatsen voorzieningen die mede voor be jaarden zijn opgezet, zoals bijvoorbeeld ge zinshulp, maaltijdenverstrekking, sociaal cul tuurwerk etc. In het dienstencentrum nu, vinden wij een concentratie van deze dienstverlening waar door de toegankelijkheid van deze voorzie ningen voor de bejaarden wordt vergroot. Het centrum mag echter geen doublure zijn van reeds bestaande voorzieningen. Het gaat er vooral om binnen het bestek van één in stituut doelmatige dienstverlening te bevor deren. Inschakeling van reeds bestaande in stanties en coördinatie van de verschillende activiteiten van deze is daarom zeer wense lijk. Bepaalde diensten kunnen het meest doeltreffend in het centrum worden verleend. Hierbij denk ik bijvoorbeeld aan het spreek uur van pedicure, maatschappelijk werkster etc. De organisatie van het geheel hangt voor een groot deel af van de plaatselijke omstandigheden en mogelijkheden. Wel moeten we stellen dat voor alles de open heid moet worden gewaarborgd. Enerzijds kan dit gerealiseerd worden door ook be jaarden die buiten het complex wonen van de diensten gebruik te laten maken. Anderzijds door zoveel mogelijk de instellin gen die op dit gebied werkzaam zijn bij de dienstverlening te betrekken. Ook kan het belangrijk zijn de deelname van de bejaar den aan activiteiten van verenigingen die voor alle leeftijdsgroepen gelden te stimule ren. Al te vaak nog wordt de bejaarde be schouwd als een hulpbehoevende, dat is niet juist. Over het algemeen blijkt de bejaarde meer belangstelling voor allerlei zaken te hebben, meer activiteiten te kunnen ontplooi en dan we geneigd zijn van hen te verwach ten. Het noodlottige gevolg van deze ver wachting is dat de oudere mens een be paald gedragspatroon wordt opgelegd dat in weze niet het zijne is. Dan ontstaat een si tuatie, waarin het voor de bejaarde moeilijk is, zo niet onmogelijk, op normale wijze aan het maatschappelijk leven deel te nemen. Wij moeten af van de idee, dat bejaarden hulpbe hoevend zijn, weer net kinderen worden, die dan ook als hulpbehoevende kinderen bena derd en behandeld moeten worden. De vita liteit der bejaarden neemt steeds toe. Ze dienen vitaal te blijven. Ze willen volwaardig zijn en serieus genomen worden. Alleen als we daar voor zorgen kunnen ze hun bijdra ge aan onze samenleving blijven geven. Het is overduidelijk dat voor een juiste uit voering van het bejaardenwerk inzicht en kennis nodig is, zodat niet geringe eisen aan de leiding worden gesteld. In dit verband kan het belangrijk zijn na te gaan in hoeverre het dienstencentrum voor bejaarden gecombineerd kan worden met het dorpshuis of wijkcentrum. In 1963 immers kwam het 153e gesubsidieerde dorpshuis tot stand, terwijl 2 jaar later aan het 250e sub sidie is toegezegd. Een combinatie van dorpshuis en bejaarden centrum hoeft niet alleen uit economisch oogpunt onder ogen gezien te worden. Om schrijven we het dorps- en wijkcentrum als „een gebouw, dat voorziet in de behoefte aan ruimte voor het verenigingsleven, voor sociale- en culturele activiteiten", dan blijkt duidelijk de functie die een dergelijk gebouw principieel heeft voor de gehele lokale ge meenschap. Waarschijnlijk maken wij reeds gebruik van deze mogelijkheid door het deel nemen van bejaarden aan activiteiten, die voor de gehele plaatselijke bevolking zijn bestemd zoals bijvoorbeeld film-, toneelvoor stellingen, tentoonstellingen, bibliotheek etc. Ook is het heel goed mogelijk dat een be- jaaTdensociëteit in het dorps- of wijkcentrum wordt gehuisvest, evenals spreekkamers voor de maatschappelijk werkster, de kruisvereni gingen en de welzijnsstichtingen. Wel moet de ligging zo zijn, dat de bejaarden het dorpshuis gemakkelijk kunnen bereiken. Voorts dient de accomodatie dusdanig te zijn dat de dienstverlening aan de bejaar den niet ondergeschikt wordt gemaakt aan de activiteiten van andere verenigingen en or ganisaties. Wil het dienstencentrum voor bejaarden doel matig functioneren dan zal er niet alleen sprake moeten zijn van het beschikbaar stel len van ruimte, maar moet tevens een cen traal punt worden waar de bejaarden steeds op terug kunnen vallen; waar zij zich in een eigen vertrouwde omgeving voelen. De combinatie dienstencentrum- en dorps- of wijkcentrum moet gezien worden als een aantrekkelijke mogelijkheid. Omdat nog zo weinig aan deze mogelijkheid van combinatie van dorpshuis, wijkhuis en bejaardencen trum gedacht moet worden vraag ik van daag hiervoor eens in het bijzonder de aan dacht. We moeten waken tegen overorgani- satie, zodat het combineren van functies en werkzaamheden voortdurend onze aandacht verdienen. Bovendien is het gewenst dat de bevolking van een lokale samenleving zoveel mogelijk sociale en culturele voorzieningen op een bepaald centraal punt van het dorp, of de buurt, kan vinden. Axel heeft daarmee een begin gemaakt. Het getuigt van verant woordelijkheidsbesef van de gehele Axelse gemeenschap dat dit centrum behoort tot één der eerste projecten waarvoor een rijksbij drage is verleend. Dat is 'n gelukwens waard. Maar u zult reeds begrepen hebben, dat ik dit initiatief zie als een zeer belangrijk be gin. Het bejaardenwerk kan verder uitge bouwd worden en zal m.i. onderdeel moeten worden van een bredere dienstverlening voor de gehele bevolking van Axel. Er valt in de toekomst nog veel te doen. De mens zal bij brood alleen niet leven. Me demenselijkheid, aandacht, erkenning als vol waardig medemens, zijn zaken die we nodig hebben als brood. Ik hoop dat dit centrum zal bijdragen tot het geluk van vele bejaarden en in die geest wens ik u allen van harte geluk en verklaar ik dit gebouw voor geopend. DE VOORGESCHIEDENIS: AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredakfie: J. C VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke redulctie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. De laatste officiële gelukwens kwam van ge deputeerde A. Kaland. Het is zeker niet toevallig, dat het eerste dienstencentrum in Zeeland hier in Axel tot stand komt, aldus spr. De Kanaalzone bevindt zich in een versnelde ontwikkeling, terwijl wij voor de rest van de provincie eerder kunnen spreken van een vertraagde ontwikkeling. Het is dus logisch dat dit eerste centrum in deze gemeente is ontstaan. Hij wenste de Axelse gemeenschap geluk met het totstandkomen van deze voorziening. De voorzitter van het stichtingsbestuur dokter Boor, dankte de sprekers voor hun vele waarde rende woorden en ook de architekt de heer Teun Bier, met wie men van den beginne af prettig heeft samengewerkt en die uit de mogelijkheden ter plaatse alles heeft gehaald wat er in zit. In het bijzonder uitte dokter Boor nog zijn waardering voor de fraaie komposities in schilderwerk en stof fering, waarvoor ook de architekt de adviezen heeft gegeven. Ook de aannemer, de fa. Korteweg, dank te hij voor de soliede bouw en de prettige sfeer waarin is gewerkt. De heer Antheunis, die het schilderwerk verzorgde, dankte hij nog speciaal voor het door hem aangeboden mozaiek op een van de muren van de recreatiezaal. Een mozaiek dat naam en doel van 't Trefpunt symboliseert, en dat door de staatssecretaris aan het eind van zijn ope ningstoespraak werd onthuld. Hierna werd door leerlingen van de landbouw- huishoudschool onder leiding van de direktrice, mej. De Buck, een drankje aangeboden, waarna een dronk werd uitgebracht op het welslagen van de doelstellingen van de stichting. Daarna bestond gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw. Des avonds volgde nog een receptie waarop vele Axelaars gelukwensen aanboden en tevens ook van de gelegenheid gebruik maakten, het gebouw in zijn geheel te bezichtigen, zowel dus de recreatie zaal als de aanwezige douches, toiletten en bad voor de bejaarden en de keurige en praktische be stuurskamer, tevens spreekkamer voor dokter, sociale werkster en wie de bejaarden verder nog zullen kunnen raadplegen. De voorzitter, Dr. K. Boor, maakt van de ge legenheid gebruik om iets te vertellen van de lange weg, die is afgelegd om tot de opening van dit dienstencentrum te komen. Axel telt naar verhouding meer bejaarden dan het landelijk gemiddelde van pl.m. 9,5 pet. aan geeft. In onze stad bevonden zich op 31 mei 1964 441 mannen, ouder dan 65 jaar en 403 vrouwen, ouder dan 65 jaar. Op een bevolking van 8109 zielen maakt dit een percentage uit van 10,4 pet. Verschillende personen zagen het als een roe ping, zo mogelijk iets voor deze groep te gaan doen. Maar hoe De stoot tot deze aktiviteiten werd gegeven door de diakonie van de geref. kerk in de Kerkdreef. Er werd een voorlopig comité in het leven geroepen in samenwerking met de dia- konieën van alle protestantse kerken in Axel. In 1957 begonnen de eerste oriënterende verkenningen. HET EERSTE CONTACT was met mr. Hom stra, de direkteur van de Stichting voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in Zeeland. Deze gaf in een overzicht een algemene oriëntatie over de verschillende aspekten van de bejaardenzorg in onze provincie. De commissie bestudeerde de verschillende mo gelijkheden en moeilijkheden van het stichten van woningen, een pensiontehuis en andere eventuele oplossingen. In dit stadium hadden wij schriftelijk contact met de heer Glerum Hoofdingenieur-direk- teur van de Provinciale Directie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in Zeeland. Naast dit ambtelijke contact pleegde men schriftelijk overleg met de heer Van Tuinen, hoofdadministrateur ter Provinciale Griffie van Zeeland, tevens penning meester van de Stichting Rust- en Verpleeghuizen Midden-Zeeland. Deze laatste adviseerde te komen tot het bouwen van bejaarden-WONINGEN. (vervolg op pag. 2)

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1