In een algemene vergadering van de ZLM kon de heer W. Koster mededelen dat reeds 200 leden voor zijn vereniging waren inge schreven. Mevr. Weijns-Bakker leidde een vergadering van de NCVB. Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap 3e klasse D en hun promotie naar de 2e klasse werden kampioenselftal, bestuur, trainer en ere-leden van de voetbalvereni ging Axel op grootse wijze door het gemeentebestuur gehuldigd. Burgemeester M. K. van Dijke sprak het gezelschap toe. Het verheugde hem dit elftal te kunnen complimen- eren daar de gemeente er alles aan doet om de sportbeoefening te stimuleren. MAART In de grote zaal van Het Centrum hield de afd. Axel van de CJV haar jaarlijkse feest avond. Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuni versiteit hield de heer G. A. de Kok een cau serie over Turkije. Op 25 maart organiseerde de Kath. Aktie afd. Axel haar jaarlijkse vergadering in het Gezellenhuis. Er werden lichtbeelden ver toond over het reclasserings- en kinderbe- schermingswerk Het Kath. Vrouwengilde kwam bijeen onder voorzitterschap van mevrouw Boeding. Als speciale attraktie werd een demonstratie en toelichtingen gegeven betreffende huidver zorging en make-up. De Chr. Besturenbond hield een forum avond. Vele vragen werden gesteld waarop door het forum duidelijk antwoord werd ge geven. De chr. gymnastiekvereniging Voorwaarts hield haar jaarlijkse uitvoering in Het Cen trum. Een rijk bezet gymnastiekprogramma werd afgewerkt. De Prinses Marijkeschool gaf een leerlin genuitvoering voor de ouders en leden van Volksonderwijs. Vele toneelstukjes werden opgevoerd. De leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen in Axel hebben in 1964 weer een boomfeestdag gehouden. Onder leiding van de heer Goossens werd een rondleiding door het bos gemaakt, terwijl de heer C. Smies de jeugd toesprak namens het ge meentebestuur. Het cabaret Tingel-Tangel gaf een voorstel ling voor de ZVU getiteld „Je blijft lachen". De grote zaal van Het Centrum was goed bezet. De leden van de reserve politie waren met hun dames bijeen voor hun jaarlijkse con-* tactavond. De Chr. Nat. Schoolvereniging hield haar ouderavond. De heer Brandes toonde zich dankbaar dat zovelen gehoor hadden gege ven. De heer Poot leidde een toneelstukje in dat o.l.v. de heren Van Houten en Van Vliet was ingestudeerd. De heer J. Th. Klein, hoofd van de ULO school fungeerde als hoofd van een forum, dat vele vragen te verwerken kreeg. Dit onderdeel van het programma, dat nog niet eerder op een ouderavond was ge presenteerd, bleek zeer goed bij de toehoor ders in te slaan. Het eerste kivietsei werd door de heer H. Stoelinga achter de gemeentelijke sportvel den gevonden. De datum 25 maart, was zeld zaam vroeg te noemen. De Landbouwhuishoudschool hield een schooluitvoering in Het Centrum. De direc trice mej. D. de Buck kon een bijna volle zaal welkom heten. Een rijk gevarieerd program ma van zang, muziek, ballet, dans en toneel passeerde de revue. wijk nr. 2. Een aantal werken van hem wa ren op die dag in het atelier tentoongesteld. Axel vierde weer op de haar eigen wijze ko ninginnedag. Een aantrekkelijk feestprogram ma werd geboden. Optreden van Frans van Dusschoten, een poppenkastvoorstelling, voetbalwedstrijd, een feestavond met optreden van o.m. Conny van den Bos en Peter Oran. Verder een concert op de markt, een licht- stoet en een lampionoptocht. MEI De spoorwegovergang aan de Nieuwendijk kreeg een viertal klapbomen met een elek trische bediening. De drumband Axel oogstte succes in Gournay in Frankrijk. Zij gaven acte de presence bij de uitreiking van decoraties aan verzetstrij ders uit de tweede wereldoorlog, gaven een show door de stad en sloegen de dodenmars bij het oorlogsmonument. De CHU vergaderde onder voorzitterschap van de heer P. J. van Bendegem. In verband met periodieke aftredingen werd de heer M. 't Gilde tot voorzitter en de heren J. D. van Toorn en J. Hollebek tot bestuursleden ge kozen. De Axelse accordeoniste Arlette Herwegh boekte succes op het tienerfestival te Lams- waarde, in de afdeling solisten won zij de eerste prijs. Ter gelegenheid van het jubileum van de zusters van Sluiskil kon dank zij de inspan ning van vele kollektrices en medwerking van de Axelse bevolking een bedrag van 3314,41 worden overhandigd. De heer J. van de Hout werd kampioen van Zeeland in het dameskappersvak bij de wed strijden in Arnhem. Zesde inbraak in twee winkels in de Evert- senstraat en Walstraat. Tweemaal moesten de daders op de vlucht, zodat niets werd ver mist. Op passende wijze herdacht Axel de gevalle nen van de tweede wereldoorlog o.m. met plechtigheden bij het Pools monument. Ook bij de bevrijdingsherdenking was het Poolse Monument plaats van samenkomst, 's Avonds traden de plaatselijke muziekgezelschappen op. Door de Stichting Streekcentrum werd een etalagewedstrijd voor de jeugd georgani seerd. De Vereniging van Zeeuwse fokkers hield haar algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer M. A. B. Puijlaert. Het jaarverslag opgesteld door de heer Iz. de Feijter gaf een nadelig saldo te zien. Het R.K. Jeugdwerk onder leiding van de onvolprezen kapelaan Herman maakte de kampdata bekend. Het was een uitgebreid programma dat niet zonder in:panning tot stand is gekomen. Marie Cecile Moerdijk trad op voor de leer lingen van de Middelburgse Kweekschool in de jeugdherberg. Haar broer Carlos bege leidde haar op de piano. De Chr. Leesbibliotheek hield een algemene ledenvergadering. Uit het jaaroverzicht van de heer J. J. de Ridder bleek dat een zeer grote vooruitgang was geboekt. Het ledental was met 100 vermeerderd. Nellie van de Wege uit Axel behaalde de 5e prijs in een landelijke wedstrijd in het maart nummer van „Bankpraet". Op het,kantoor van de Coop. Boerenleenbank „Terneuzen", Noordstraat 6, werd haar door de heer Schie man een draagbare radio uitgereikt. De Plattelandsvrouwen hielden een seizoen- sluitingsbijeenkomst onder leiding van de presidente mevrouw van Dijke-van Dijk. Na de huishoudelijke agenda hield de journalist P. van Deckum een lezing over journalistiek en het werk van de krant. De Landbouwhuishoudschool het Molenkwar tier hield een schooltentoonstelling die een grote belangstelling trok. Het Katholiek Vrouwengilde kwam bijeen en besloot een reisje naar Brussel te maken. De heer Goossens hield een lezing over bossen en recreatie. Onder een stralende zon en zomerse tempe raturen werd het Axelse zwembad openge steld. Vele jeugdigen stonden voor de hek ken te wachten om het eerste bad te nemen. In de Ned. Herv. Kerk werd een kooravond belegd waarbij „Laudamus" uit Terneuzen, „Asaf" uit Axel en de Ned. Herv. kerkkoren uit Axel, Sas van Gent en Sluiskil een uit voering gaven. Ter bevordering van het culturele leven in Axel werd door reeds bestaande verenigingen tot nauwer samenwerking besloten. Enkele detailgroepen werden opgericht. Het over koepelend orgaan zal heten „Cultureel con tact Axel". De Ned. Chr. Vrouwenbond hield o.l.v. mevr. Weijns een vergadering in het jeugdgebouw aan de Kerkdreef. Op 25 mei hield het Waterschap Axeler Ambacht een algemene vergadering waarop drie leden tot hoofdingelanden werden be ëdigd. De heer J. W. Kuzee werd tot waar nemend griffier van het Waterschap be noemd. JUNI Het Ned. Rode Kruis afdeling Axel hield een uitoefening. De kolonnecommandant dok ter K. Boor had een ongeval uitgezet waar bij een twaalftal patiënten te verzorgen wa ren. De KVP statenkring Hulst vergaderde in het Gezellenhuis waarbij twee kamerleden de he ren van der Ploeg en van Dongen aanwezig waren. Asaf kreeg de uitnodiging van de NCRV een uitzending van a-capella muziek voor de mi crofoon te verzorgen. Een 60-tal leerlingen van de Chr. Techni sche School maakten een excursie naar Arn hem en omgeving. 132 kinderen namen deel aan een schoolver- keersexamen. 116 kinderen mochten het di ploma mee naar huis nemen. Het Ned. Herv. Zangkoor uit Axel nam deel aan een zangconcours te Middelburg, waar het een eerste prijs, een wisselbeker, behaal de. De Prinses Marijkeschool ging op reis naar Antwerpen naar de dierentuin. Enkele uren later konden ze naar hartelust gebruik ma ken van de speelwerktuigen in „Rozenoord" in Bergen op Zoom. Een honderdtal leden van de bond van be jaarden gingen op reis. Via Antwerpen naar het mooie Brabantse land. Verschillende ma len werd de gelegenheid gegeven de benen eens te strekken zoals in de Wouwse Plan tage, Baarle-Nassau en Rijsbergen. Ter afsluiting van de aktiviteiten op Konin ginnedag vergaderde de Oranjevereniging. Het eerste touristische vademecum over Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd officieel uitge reikt aan de heer J. de Regt, directeur van de provinciale Zeeuwsch V.V.V.. Dit vade mecum bevat een schat van gegevens over de verschillende plaatsen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De Chr. ULO ging bijzonder vroeg in de ochtend van 26 mei op schoolreis met doel Schiphol. Zij hebben tevens een prachtige tocht gemaakt met een rondvaartboot door Amsterdam. De plaatselijke afdeling van het NKV hield een lustrumbijeenkomst onder leiding van me vrouw Maas-Lippens. Voor het vele werk ge durende het vijftien jarig bestaan werden speciaal bedankt mevr. Maas-Lippens, mevr. Hillaert-Steel en mevr. Erpelinck. JULI Ter gelegenheid van de verloving van prin ses Beatrix met Claus von Amserg trokken de drumbands Axel, Thalia en Hosanna door onze stad. Op 2 juli vertrokken een honderdtal leerlin gen van de Prinses Marijkeschool via Perk- polder naar Rotterdam. Het bezoek aan Rot terdam gold het Scheepvaart- en Luchtmu seum. Een rondvaart door de haven was het einde van het verblijf in Rotterdam. In het tekenlokaal van de Chr. Technische School vond de uitreiking plaats van de ge- tuingschriften. De leerling M. de Witte van de timmerklas kreeg voor zijn uitzonderlijk goede cijfers een boekenbon aangeboden. Zo ook W. Bakker van de afdeling Metaalbe- werken. De landbouwhuishoudschool Het Molenkwar tier hield haar eindles en reikte de getuig schriften uit. Mej. D. P. de Buck richtte een bijzonder welkomstwoord aan mevrouw van Dijke-van Dijk, mevr. van de Bos se- Meijer, mevr. van der Leeden en de heer P. G. van de Bosse. Voor de Europa-feesten te Tielt (België) waren o.m. uitgenodigd de drumbands Axel Belangstelling van vertegenwoordigers uit ve le landen trokken de Axelse drumbands. Een vakantiecomité werd opgericht met als doel de jeugd gedurende de steeds langer wordende vakanties attrakties te bieden. Zo werd een tekenwedstrijd en een sportdag ge houden. De ouden van dagen gingen in opperbeste stemming op reis. Mechelen, Brussel (Meis broek) Zavetem werden aangedaan. In Brus sel werd een rondrit gemaakt waardoor vele bezienswaardigheden konden worden ge toond. De Citadel in Waterloo werd door enkele oudjes bedwongen. AUGUSTUS Tonny van de Vijver een elfjarige jongen, presteerde het om drie meisjes en een jongen van een wisse verdrinkingsdood te redden. Met grote koelbloedigheid viste hij de vier, die van een vlot waren getuimeld uit het wa ter van de Grote Kreek. De tekenwedstrijd, georganiseerd door het co mité vakantiebesteding schooljeugd werd een succes. In het Gezellenhuis werden jeugd- filmpjes vertoond. De reconstructie van de zgn. tweede traverse in de gemeente Axel, te weten de verbin dingsweg Prins Hendrikstraat-Bylocque- straat-Singelweg-Stationsstraat kwam ge reed en wea-d voor het verkeer opengesteld. Bij de door café-dancing Het Witte Huis te Kloosterzande georganiseerde Miss Witte Huis verkiezing werd uit de vele kandidaten onze stadgenote mej. R. Buijze (18) geko zen tot Miss Witte Huis. De fanfare „Hosanna" hield een zomer- avonodconcert op Magrette. Het nieuwe terrein van de voetbalvereniging AZVV aan het concoursterrein werd officieel open verklaard. Tijdens een vergadering van Axeler Ambacht heeft dijkgraaf P. van Hoeve uit Axel felle kritiek geleverd op de N.V. Nederlandse Gasunie, die verantwoordelijk' is voor de aan leg van het aardgasnet. Tegen bepaalde voor waarden werden de vergunningen verleend, evenwel worden deze door het „barbaarse optreden van de gasunie met voeten getre den" aldus de heer van Hoeve. SEPTEMBER In het verenigingsgebouw in de Kerkdreef presenteerde de vereniging Axel-Polen ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan twee dia vertoningen, verzorgd door de heer P. Olyslager. De filmpjes lieten o.m. beelden zien hoe men in Axel na de capitulatie de ge allieerde krijgsgevangenen van eten, drinken en een rokertje wist te voorzien. Dat dit op prijs gesteld werd blijkt nu nog wel uit de vele kontakten die Axelaars met deze men sen hebben. Op 18 september organiseerde de plaatselij ke wandelsportvereniging Emma haar vijfde bevrijdingswandeltocht. Wandelaars uit Re- kum, Borsbeek, Meppel en Gorcum waren van de partij en niet te vergeten de vele trouwe streekwandelverenigingen. APRIL Dokter A. Kats nam afscheid als huisarts om verder te gaan studeren in een specialis ten richting. Op een afscheidsreceptie wer den zijn opvolgers voorgesteld: de heer en mevrouw Kok-Kuijken. In een tweetal bungalows aan de Zuidsingel werd ingebroken. Het aantal inbraken kwam dit jaar hierdoor op 5. Van de daders werd geen spoor gevonden. De algemene tuinbouwcursus reikte de diplo ma's uit. De cursus stond onder leiding van de heer S. van Harn, die op dat ogenblik in Zuid-Afrika vertoefde. De Ooster Orthodoxe kerken hielden in de Hervormde kerk een gemeenteavond. De kleuterschool „Roodkapje" hield een ouderavond o.l.v. de heer K. van Drongelen. Er was tevens gelegenheid om het werk van de kleuters te bezichtigen en met de kleuter leidsters te spreken. Het Groene Kruis hield haar 50e jaarverga dering op 9 april. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental op 1445 was blijven staan. De heer J. Blok werd bij acclamatie tot voor zitter herkozen. De Chr. ULO-school hield een praatavond, waarbij de ouders in de gelegenheid werden gesteld over de vorderingen en de mogelijk heden van hun kinderen het onderwijzend personeel te raadplegen. Het Wit Gele Kruis afd. Axel hield haar jaarvergadering. Het ledental was opgelopen tot 450 en een verdergaande stijging werd verwacht. Penningmeester de heer de Co- ninck werd dank gebracht voor het werk dat hij op financieel terrein had verricht. Na de vergadering vertoonde mej. V. Schelleman enkele filmpjes over Axel tien jaar geleden. De jonge kunstschilder Jan Juffermans opende op 30 april zijn atelier aan de Vaart- 1I111IM111

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 8