Chronologisch jaaroverzicht JANUARI 3 januari recipieerde het gemeentebestuur ter gelegenheid van de jaarwisseling. Vele bestuurders van verenigingen, personen uit bedrijfs- en zakenleven maakten van de gele genheid gebruik om het gemeentebestuur hun wensen voor 1965 aan te bieden. Met 168 personen meer dan in 1964 begon nen 8109 Axelaars aan het nieuwe jaar. Op 21 januari hield de afdeling Axel van de NCVB haar ledenvergadering waarbij ds. Rignalda uit Middelburg een causerie hield. Eind januari kwam het pas opgerichte R.K. Vrouwengilde bijeen. Het was een bijzonder geslaagde openingsavond die een feestelijk karakter droeg doordat diverse wijnsoorten werden gekeurd en geproefd. Onder grote belangstelling ook kwamen de Plattelandsvrouwen bijeen. Ook de bestuurs leden van Terneuzen waren hierbij tegen woordig. Gemeentesecretaris hield een lezing over zijn reis en verblijf in Perzië. 15 januari hield de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale haar jaarlijkse familieavond. Door dat de heer Braspenning tot hoofdbestuurder was benoemd werd van hem op deze avond afscheid genomen. Ook Axel kende wateroverlast in 1964. Kel ders en kamers van Graafjansdijk, Magrette en Axelse Sassing waren ondergelopen. De gemeentereiniging van Axel kwam te hulp door het wegpompen van het overtollige wa ter. Het flatgebouw in de van de Moerestraat kreeg de eerste bewoners. Na moeizame voorbereidingen besloten de charitatieve instellingen van Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Westdorpe en Philippine te gaan samenwerken. De heer Mes te Axel werd tot tweede penningmees ter gekozen. De kath. bond van werknemers ind.bedrijven koos een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer A. van Mol. Ds. P. J. Pennings bracht de bejaarden sa men in het Torenlokaal van de Herv. Kerk waar de heer R. de Kraker dia's vertoonde over zijn verblijf in Jordanië en Israël. Het Herv. kerkkoor hield een geslaagde le- denwerfaktie zodat in alle partijen een goe de bezetting werd verkregen. De P.v.d.A. hield een jaarwisselingsbijeen komst onder voorzitterschap van de heer C. van Bendegem. Met ingang van 1 januari werd benoemd tot directeur van het postkantoor te Hulst de heer J. Louwen, op dat moment directeur van het PTT kantoor te Axel. Ten bate van het R.K. jeugdwerk werd 16 januari een geslaagde kaartavond gehouden. In het wijkgebouw hielden de EHBO-leden een gezellige avond onder leiding van dokter K. Boor, die bovendien de avond inleidde door dia's te vertonen. In de nacht van oud op nieuw werden de meer dan 300 jaar oude leeuwtjes, die voor het stadhuis stonden opgesteld ergerlijk ver nield. FEBRUARI De archivaris van Beveren (België) hield een lezing voor leden en belangstellenden van de ZVU over de historie van Het Land van Be- veren. De Vereniging van Axelse Gemeenteambte naren hield haar jaarvergadering onder lei ding van waarnemend voorzitter de heer P. Eckhard. Herwonnen Levenskracht vergaderde in het Gezellenhuis, voorzitter de heer Hillaert kon vertellen dat de vereniging 400 leden telde. Hij dankte voorts de vele propagandisten voor de vele avonden die zij voor Herwonnen Le venskracht hadden opgeofferd. De heer P. de Kort en mevrouw Doppegieter-Verbeek wer den bijzonder gehuldigd omdat zij samen op financieel terrein hun beste beentje hadden voorgezet. De heer A. H. van der Lee werd in een alge mene vergadering van de tennisclub Axel tot erelid benoemd als dank voor het vele baan brekende en stimulerende werk voor de ver eniging verricht. Concordia hield in het Centrum een muziek - en toneeluitvoering. De avond werd besloten met een gezellig bal op muziek van de „Wil liams". De Prinses Marijkeschool organiseerde haar jaarlijkse ouderavond. Van de gelegenheid om het onderwijzend personeel te spreken over de verrichtingen van de leerlingen werd veel gebruik gemaakt. De voorzitter van de oudercommissie de heer M. van der Have kon vele belangstellenden welkom heten o.m. de vertegenwoordiger der gemeente wethou der C. van Bendegem. De heer K. van Dron- gelen gaf in het door hem prachtig opgesteld jaarverslag vele gunstige aspecten te zien, ter wijl de heer J. Burger een gunstig financieel verslag kon geven. De heer J. Blok vertelde dat het leerlingenaantal in steeds stijgende lijn is. Tijdens een druk bezochte bijeenkomst van KAV werd een interessante demonstratie ge houden van plastic produkten. In twee Axelse winkels werd ingebroken. In de ene zaak werd een flink bedrag aan geld meegenomen, terwijl op de andere plaats de daders op de vlucht moesten slaan. De r.k. zang-, muziek- en toneelvereniging Thalia begon haar aktiviteiten verder te ont plooien. Werkgroepen werden gevormd om de diverse takken van ontspanning te akti- veren en te stimuleren. Een kinderkarnaval werd georganiseerd, terwijl op 2 maart een carnavalsbal werd gehouden. In 's Lands Welvaren hield de Axelse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer haar jaarverga dering o.l.v! de heer J. C. Vink. Op 25 februari overleed de heer W. de Feij- ter Wzn. in de leefijtd van 60 jaar. De heer de Feijter was gedurende 18 jaar lid van de Axelse gemeenteraad en vertegenwoordigde de gemeente o.m. in het bestuur van de stich ting Protestantse Ziekenzorg in Terneuzen en was plv. lid van de Raad van Bestuur van de Z.-Vlaamse Waterleiding Mij. Ook van diverse raadscommissies was hij lid. Ver der was de heer de Feijter secretaris van de plaatselijke afdeling van de CHU en be stuurslid van de Statenkring Hulst. Vele ver tegenwoordigers van organisaties en vereni gingen waren bij de ter aarde bestelling aan wezig. De Oranjevereniging vergaderde onder voor zitterschap van de heer A. H. van der Lee. Mej. S. de Putter werd secre:aresse en de heer F. den Doelder kreeg de financiën on der zijn beheer. Op deze avond werd o.m. het programma voor Koninginnedag amen- gesteld. De afd. Axel van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale hield haar jaarvergadering waarbij kleurendia's vertoond werden over Axel en omgeving. Begin van dit jaar werd de raadzaal in het stadhuis gerestaureerd en gemoderniseerd. Hierdoor werd een bijzonder fraaie combinatie bereikt. N.l. raadzaal, trouwzaal en receptiezaal. Tegelijk met het besluit tot hetrestaureren van de raadzaal heeft de gemeenteraad aan de beeldhouwster Anne Franssen-Timmermans uit Rotterdam de opdracht ver strekt tot het maken van een bronzen portret van H.M. de Koningin. Mede dank zij de grote mate van medewerking, welke de kunstenares van de Rijks voorlichtingsdienst mocht ontvangen, kan het portret dat enkele weken geleden in de raadzaal werd geplaatst, bijzonder geslaagd worden genoemd. Toen hij 67 jaar was ging hij van een verdiende rust genieten. Tijdens de mobilisatie 19141918 was de heer Hamelink in militairedienst en het was dan ook in Hare Majesteitsrok dat hij de huwelijksboot in stapte. Van de 50 jaar dat zij getrouwd zijn woont de fam. Hamelink 49 jaar in dezelfde woning in de Buiten weg No. 86. Voor deze heugelijke dag hadden zij hun intrek genomen in het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk in de Kerkdreef. Op de receptie die daar plaats vond kwamen velen het gouden paar hun felicitaties aanbieden. Donderdag 16 september was het feest bij de fa milie Bakker-Versohelling, Graafjansdijk 18, Scha penbout. Op deze dag was het 50 jaar geleden dat de heer Frederik Bakker, geboren 21 april 1890 en mej. Jacoba Verschelling, geboren 7 augustus 1892 in het huwelijk traden. De heer Bakker heeft de eerste jaren van zijn huwelijk nog in de landbouw gewerkt maar in de dertiger jaren is hij overgegaan naar de N.S.M., waar hij tot de pensioengerechtigde leeftijd werk zaam bleef. De heer en mevrouw Bakker genieten beiden nog een goede gezondheid. Het gouden echtpaar heeft 1 zoon en 3 dochters, zij hebben 12 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Op 24 september vierden de heer en mevrouw van der Lee het feit dat het 25 jaar geleden was, dat de heer van der Lee zich als tandarts in Axel vestigde. Niet alleen op tandheelkundig gebied maar ook bij tal van andere gelegenheden heeft de heer Van der Lee veel voor Axel gedaan. O.a. bij de vierin gen van de bevrijdingsherdenking, de oprichting van tennisclub, oranjevereniging, voor de verbete ring van het kleuteronderwijs voor de Z.V.U. enz. Ook mevrouw Van der Lee heeft hierdoor vele avonden alleen in het grote praktijkhuis doorge bracht en haar werden daarom een fraai bouquet rode rozen aangeboden. Dokter Van der Lee ont ving allereerst een oorkonde voor dit jubileum, ge volgd door een volautomatische dia-projector en een heel mooie elektrische filmcamera -f- een elek tronenflitser. De heer Van der Lee dankte totaal verrast met enkele woorden voor deze zeer onverwachte en bijzonder mooie en nuttige geschenken, waarna zeer velen autoriteiten, gemeenteraadsleden, be stuursleden van vele verenigingen, collega's, pa tiënten eh vrienden persoonlijk hun gelukwensen aanboden vaak nog voorafgegaan of vergezeld van bloemstukken of andere geschenken. Stellig een dag die de familie Van der Lee niet gauw zal vergeten en die wel duidelijk demon streerden hoe de heer Van der Lee in deze 25 jaar met de Axelse gemeenschap is vergroeid. I Oktober vond in het nieuwe gebouw van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht te Axel een feestelijke bijeenkomst plaats, waarin de adviseur van deze dienst, de heer C. Roelands werd gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubi leum in overheidsdienst. Naast bestuur van de Centrale Dienst, burge meesters en wethouders van vrijwel alle deelnemen de gemeenten en het personeel van de Dienst waren als bijzondere gasten aanwezig de Hoofd-Ingenieur Direkteur van de Volkshuisvesting in Zeeland ir Huisman de burgemeester van Terneuzen Mr. Rijpstra en de oud burgemeester van Terneuzen mr. Tellegen. Burgemeester Van Dijke, voorzitter van de Cen trale Dienst in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen schetste de belevenissen van de jubilaris in zijn 40 dienst jaren. Burgemeester Rijpstra kon de verheugende mede deling doen dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de heer Roelands te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In tegenwoordigheid van het college van S. en W. werd de eremedaille in de Orde van Oranje- Nassau in zilver uitgereikt aan de heer H. van den Berge, secretaris van de harmonie „Concordia". De heer van den Berge is al 45 jaar werkend lid van de harmonie en daarnaast ook al een 30-tal jaren bestuurslid, terwijl hij nu al meer dan 15 jaar het secretariaat van Concordia vervult. Sedert de oprichting van de drumband nu 6 jaar geleden, was de heer van den Berge ook nog instructeur van de drumband. Een man dus waarvan wel ge zegd mag worden dat hij sedert tientallen jaren een van de steunpilaren van „Concordia" is ge weest en nog steeds is. De heer Van Bendegepi overigens een vlot en ge vat spreker bleek op het moment sprakeloos en was zichtbaar ontroerd toen burgemeester Van Dijke hem mededeelde dat hij door H.M. de Ko ningin was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer C. van Bendegem is se dert 3 september 1935 lid van de gemeenteraad, sinds 1945 voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, had van 19451960 zitting in het provinciaal bestuur en was ook ge ruime tijd lid van de landelijke partijraad. Naast vele funkties die hij als raadslid vervulde was hij sedert 1945 ook voorzitter van het plaatselijk co mité voor bijzondere noden. Sinds 1962 is de heer van Bendegem wethouder van de gemeente Axel. II November vierde het echtpaar Pleunis-Kegels het 50-jarig huwelijksfeest. Het was 11 november 1915 dat Petrus Johannes Pleunis te St. Jansteen, geboren op 29 april 1893 in het huwelijk trad te Terneuzen met Sophia Kegels, te Terneuzen geboren op 6 februari 1895. Toch is het gouden paar zeker in Axel waar zij zich kort na hun huwelijk vestigden een bekend en bemind paar. Uit hun huwelijk werden 6 jongens en 2 dochters geboren, helaas moesten zij enkele jaren terug een van hun zoons op nog jonge leeftijd missen. Zij hebben 21 kleinkinderen. De jongste dochter die in Belfast in Noord-Ierland woont was voor deze dag met haar 2 jongste dochtertjes overgekomen. De heer Piet Pleunis (onder deze naam is hij alom bekend) heeft ruim 33 jaar in dienstverband bij de Z.V.T.M. doorgebracht, waar hij bij superieuren en collega's een gezien iemand was. Het was dan ook niet te verwonderen dat vele bloemen en ca- deaux de zaal van het Gezellenhuis versierden. In een intieme bijeenkomst van het secretarieperso- neel, de meesten met hun dames, heeft de heer J. Francke, commies-A ter gemeentesecretarie, op 4 november in de „Stadsherberg" afscheid genomen van de dienst en van zijn collega's na een diensttijd van ruim 40 jaar, waarvan 38 in de gemeente Axel. Het was een zeer gezellige bijeenkomst, waar in een ongedwongen sfeer afscheid kon worden ge nomen van een collega, die voor velen in al die jaren een steun bij hun werk is geweest. Mej. M. de Rijk vestigde zich op 19-jarige leeftijd in onze gemeente, op zich niet zo'n geweldige gebeurtenis ware het niet dat mej. de Rijk zich gedurende deze 65 jaar zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de plaatselijke gemeenschap. In het pand waar thans het Wit Gele Kruis- gebouw in is gevestigd begon zij haar loopbaan als bewaarschoolhoudster. In 1932 werd deze taak overgenomen door de zusters van Oudenbosch. Wat zij met primitieve middelen in haar school tot stand wist te brengen grenst aan het onge lofelijke. Zij kon haar gehoor boeien met haar prachtige vertellingen. Haar leermiddelen beston den hoofdzakelijk uit overschotjes welke zij bij de plaatselijke kleermakers wist te bemachtigen. Ook de inventaris van het plaatselijke Wit Gele Kruis was bij haar in goede handen. Mej. de Rijk die thans 84 jaar oud is is nog bijzonder vitaal. Donderdag 9 november vierde het echtpaar Wul- Iems-Jansen, Robertstraat 32 hun gouden huwe lijksfeest. Het was 9 november 1915 dat de heer Johan Wullems, geboren 10 oktober 1895 te Hontenisse en Cunera Coleta Jansen, geboren 9 november 1891 te Axel naar het gemeentehuis te Terneuzen begeleide om zich in het huwelijk te laten verbinden. Uit hun huwelijk werden 4 kinderen geboren, 2 meisjes en 2 jongens. De oudste zoon is he laas vroeg overleden (26 jaar oud). De jongste dochter van het gezin trad in 1934 in het klooster en is thans als hoofdonderwijzeres te Heilloo aan de school verbonden. Tony van de Vijver, of om volledig te zijn Antho- nius Florandus van de Vijver, 12 jaar oud, wonen de te Axel, Industrieweg (Sassing) 9, heeft dit jaar twee dagen meegemaakt, die hij niet gauw zal vergeten. Op zondag 1 augustus j.l. heeft Tony vier kin deren één van 8, twee van 12 en één van 13 jaar oud gered, toen zij door het omslaan van een vlot, waarop zij aan het spelen waren, dreigden te verdrinken. Deze moedige daad is niet onopgemerkt gebleven. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, heeft hiervan melding gemaakt bij het Car negie Heldenfonds. Namens het Carnegie Heldenfonds reikte hij daar op aan de redder een prachtige polshorloge met inscriptie uit.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 7