CHRONOLOGISCH JAAROVERZICHT AXELAARS JUBILEERDEN in 1964 JULI Gemeentesecretaris P. G. van de Bosse keerde terug uit Teheran. Na een reis van bijna 10 uur stapte een lichtelijk gebruinde gemeentesecre taris op 22 april in Brussel uit de Yougo-Slavië- expres. Zoals bekend maakte de heer van de Bosse de heenreis in 1963. Koninginnedag 1964 werd weer op de Axelse manier gevierd een overvol programma voor elk wat wils. De drie drumbands paradeerden door de Axelse straten en haalden de school kinderen af. Burgemeester van Dijke sprak de bevolking op de Markt toe. Schoolkinderen hesen de vlag en zongen volksliederen. Een poppenkastvoorstelling, een film van de reis van Prinses Beatrix, en een cyclocross waren de verdere aktiviteiten voor de jeugd. Terwijl een voetbalwedstrijd een concert en een lam pionoptocht het verdere programma sierden. Thalia Tremola vertegenwoordigde Axel in Soestdijk. Via radio en televisie konden wij getuige zijn van het optreden van deze drum band op Koninginnedag. MEI Een kulturele aanwinst, een bronzen beeldje, voorstellende moeder met kind, geschonken door de direktie van woninginrichting Pot N.V. werd onthuld. Het werd geplaatst tegenover de woning van de Fa. Lensen aan de Zuid singel. Burgemeester van Dijke prees zich ge lukkig met deze fraaie aanwinst voor de ge meente, nu Axel in het kader van de plannen voor de Kanaalzone de taak van aantrekkelijke woongemeente is toebedeeld. 5 MeiBevrijdingsherdenking. Op sobere en stijlvolle wijze werd de bevrijding herdacht. Terwijl een kwartier lang de kerkklokken luid den, stelden de Axelse schoolkinderen en een aantal belangstellenden zich op bij het Poolse Monument aan de Zeestraat, waar om 8.30 uur door burgemeester M. K. van Dijke het bevrij dingsvuur werd ontstoken. Vervolgens werden de Poolse en Nederlandse vlag gehesen door beide wethouders de heren P. van Bendegem en M. L. M. IJsebaert. Tot slot van de plech tigheid werd gezamenlijk het Wilhelmus- ge zongen. In de avonduren concerteerden de mu ziekverenigingen Thalia en Tremola, Concordia en Hosanna. In het Gezellenhuis had een vergadering plaats van de afdeling Axel van de K.A.V. Spreekster op deze avond was de diocesane leidster van de K.A.V. van het bisdom 's Hertogenbosch. In het uitbreidingsplan oost van de Gemeente Axel zijn half mei 2 woningen verrezen van het type Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De woningen, systeemwoningen type Mimosa, kwamen tot stand onder supervisie van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten afdeling Goes. De Landbouwschool nam afscheid van haar directeur de heer K. Booy. Na 45 jaar het Christelijk Onderwijs te hebben gediend, waar van 35 jaar het landbouwonderwijs ging de heer Booy die 65 jaar werd, een verdiende rust te gemoet... Burgemeester M. K. van Dijke dankte de heer Booy voor zijn aandeel geleverd aan het Axelse gemeenschapsleven. - Het museum van de Axelse Boerenkamer werd vrijdag 15 mei om half drie door burgemeester M. K. van Dijke heropend. In oktober 1962 kreeg de Stichting Museum Axelse Bóeren- kamer de beschikking over het Schoolgebouw- tje in de Nieuwstraat, waarin alle antieke be zienswaardigheden kunnen worden uitgestald. De nu veel grotere ruimte en de opvallender plaats rechtvaardigt de verwachting, dat meer bezoekers de Boerenkamer zullen binnengaan. Bij dit vreugdevol moment waren aanwezig bur gemeester M. K. van Dijke, de burgemeesters van Koewacht, Zuiddorpe, en Veere, vertegen woordigers van de Zeeuwsche culturele Raad van de Stichting Cultuurspreiding in Zeeland en van het bestuur der Vereniging „Oud Ter- neuzen". Asaf gaf een jubileumuitvoering op 23 mei in de Geref. Kerk in de Kerkdreef. De uitvoering genoot een grote belangstelling. De avond be stond uit zang door Asaf, samenzang en orgel solo's. Een wat buitengewoon programma van Asaf, waarvan wij de laatste jaren grote koor werken hebben gehoord. 4 Mei Nationale Dodenherdenking. Twee minu ten voor 8 uur 'savonds werden de klokken ge luid, de Burgemeester legde een krans bij het Pools monument aan de Zeestraat. In de avonduren werd een bloemenhulde gebracht bij het Pools Monument. Om acht uur werden twee minuten stilte in acht genomen. Dat het de gemeente ernst is met de verfraaiing van het stadsbeeld, blijkt uit het feit dat weer een nieuw beeld is geplaatst aan het Bylocque- plein, het werd vervaardigd door een der leer lingen van de heer Stouthamer, die het Pools Monument vervaardigde. Het bronzen beeld stelt voor een vrouw kijkend in de spiegel. Het R.K. Jeugdwerk presenteerde de operette „De pruik van de Koning". Het gebodene heeft alle verwachtingen overtroffen. Een minuten lang applaus onderstreepte de dank voor de kunde en enthousiasme, waarmee deze operette werd gebracht. 80 Jongens en meisjes werkten aan het stuk mee. De Plattelandsvrouwen vergaderden onder lei ding van hun nieuwe Presidente Mevr. C. van Dijke-van Dijk. De heer Joh. de Vries uit Ter- neuzen hield een interessante humorvolle speech van historische verhalen. P. Kruisifickx behaalde een fraaie vierde plaats bij de voorronde om het landskampioenschap voor kappersbedienden te Dordrecht. JUNI De N.V. Vlaco begon op 1 juni met de bouw van 120 woningwetwoningen te Axel, in plan Oost. De bouw werd officieel ingeleid de eerste spade werd met feestelijk vertoon in de grond van plan Oost gezet. 3 Juni werd de afdeling opgericht van de Bond voor Veilig Verkeer. J. van de Hengel zat de vergadering voor. De propagandist van het Verbond voor Veilig Verkeer de heer J. Scheer vertoonde een aantal filmpjes en zette het doel van de bond uiteen. Het aantal aanwezigen was op de avond niet zo groot, maar toch is de vereniging al een vijftigtal leden rijk. De Christelijke ULO-school ging op schoolreis, naar Arnhem en omgeving. Het Openlucht museum, de Veluwe-zoom, de Grebbeberg en de Betuwe werden aangedaan. Vermoeid, maar boordevol indrukken kwam men 's avonds in Axel aan. De Zeer Eerwaarde Heer Pastoor de Jong ver toonde lichtbeelden in het Bejaardenlokaal van zijn reis naar Lourdes en van de pas opge voerde Operette. Ook van de door Het R.K. Jeugdwerk georganiseerde fietstocht werden beelden vertoond. Hoewel geen speciale aan kondiging hier aan vooraf was gegaan, bestond er veel belangstelling. De Drumband van „Concordia" trok in drie bussen naar St. Omer in Frankrijk op uitnodi ging van het gemeentebestuur van deze plaats, om klank en kleur te geven aan de kavalkade en festival die daar gehouden werden. De po pulaire tamboer-maitre Dolf Schoot en zijn drumband hadden een ware zegetocht. Maandag 15 juni 'savonds om 7 uur droeg mgr. de Vet, bisschop van Breda in de R.K. Kerk de H. Mis op en diende het H. Vormsel toe. Ter verwelkoming hadden velen de vlag uitgestoken. De jongerensoos, georganiseerd door het R.K. Jeugdwerk, mag zich in een stijgende belangstel ling verheugen. Zaterdag 13 juni namen onge veer 70 jongeren aan deze gezellige avond deel. Het R.K. Jeugdwerk doet werkelijk alle moeite om de jongeren aan hun trekken te laten ko men. Aan de MACA-rit voor auto's en motoren na men slechts 17 liefhebbers deel. Door een fout in het parcours werd de gehele rit niettig ver klaard in oktober zal deze worden overgereden. De drie plaatselijke drumbands, te weten „Ho sanna", „Concordia" en „Thalia" namen in Oostburg deel aan een drumbandshow. P. Kruisifikx behaaldebij de finale voor het landskampioenschap afd. kappersbedienden het kampioenschap van Zeeland. Ambtenaren van de Centrale Velddienstpost Axel hebben eind juni weer een goede slag geslagen. Zij troffen in een schuur te Clinge 2600 kg. boter aan, die kennelijk bestemd was voor de smokkel. De in beslag genomen boter had een waarde van circa 10.400, 17 Juni hield 'de R.K. Boerinnenbond afd. Axel een demonstratieles van nagerechten in de Landbouwhuishoudschool. Een dertigtal dames kon de voorzitster Mevr. de Nijs-Smet welkom heten. De demonstratie werd verzorgd door mej. Resulman van de Stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande te Goes, met medewer king van mej. de Buck, directrice van de Land bouwhuishoudschool. Na een lang en moeizaam voorbereidend werk werden zeven zomerkampen georganiseerd door het R.K. Jeugdwerk. Met spontane medewer king van de Axelse bevolking is de kampuit rusting gereed gekomen. Ongeveer 200 kinderen zijn in staat gesteld van een onbezorgde va kantie te genieten. De C.B.T.B. hield een jaarvergadering o.l.v. de heer P. van Hoeve. Bij deze vergadering waren ook aanwezig drs. de Koning, algemeen secre taris van de Ned. C.B.T.B. en de heer Ir. de Wolf, bedrijfseconomisch voorlichter van de J.C.B.T.B. Op 2, 3 en 4 juli werd voor de leerlingen van de R.K. lagere school een zogenaamde jeugd- driedaagse gehouden. Deze bestond uit een te rugblik op de godsdienstige opleiding gedurende de lagere schooltijd. Ter ondersteuning wordt hierbij gebruik gemaakt van filmprojectie, to neelspel en tentoonstelling. 4 Juli nam het Ned. Hervormd Kerkkoor o.l.v. haar dirigent de heer J. Smies deel aan een vocaal concours van de Zeeuwsche Zangers- bond in Middelburg. Het Axelse koor kreeg een eerste prijs giet lof van de jury (261 pun ten). In het Gezellenhuis werden schoolverkeers- diploma's uitgereikt. Burgemeester M. K. van Dijke toonde zich verheugd een groot aantal geslaagden het diploma te kunnen uitreiken. In juli werd bekend, dat in opdracht van de bisschop van Breda het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut een onderzoek had ingesteld naar de behoeften aan kerken in de komende jaren. Een rapport is door de situeringscommissie uit gebracht en in de toekomst zal zeker een kerk moeten worden gebouwd in Axel en Sas van Gent. AUGUSTUS De oude luidklok uit de stadhuistoren, die door het plaatsen van het carillon verwijderd werd, en onder monumentenzorg valt, is in bruikleen afgestaan aan de Geref. Kerk in de Pironstraat. Op 22 augustus werd deze klok ingewijd. Het luiden geschiedt elektrisch. Van 20 t/m 22 augustus werd in het Centrum een gladiolenshow gehouden. De grote zaal was in een grote bloementuin omgetoverd. Wethou der M. L. M. IJsebaert opende de show, waarna aan mevr. IJsebaert-Verlinde 'n prachtige mand gladiolen werd aangeboden. Op donderdag 27 augustus werden door de K.R.O. in Axel opnamen gemaakt voor het Dzjinn-programma. Verschillende inwoners van Axel hebben aan dit programma meegewerkt. De uitzending vond plaats op zatedag 29 augus tus. Nauwelijks bekomen van de zorgen die een or ganisatie van zomerkampen met zich meebrengt, stond voor het R.K. Jeugdwerk de volgende aktie al weer voor de deur een grootscheepse oliebollenaktie, die de financiële zorgen weer enigszins zal hebben verlicht. Voor de vierde achtereenvolgende maal werd aan een Axelse propagandist (ditmaal mej. Ria Maas) een prijs toegekend voor haar pro pagandistisch werk t.b.v. Herwonnen Levens kracht. Evenals in 1963 werd vóór de feestelijkheden een reklameoptocht gehouden, waarvoor ont stellend veel belangstelling bestond. Op 15 sep tember werd dit jaar deze grootscheepse propa ganda gemaakt. OKTOBER Meester van Harn heeft na 36 jaar hoofd te zijn van de Chr. School te Spui afscheid ge nomen wegens het bereiken van zijn verdiende pensioen. Naast het schoolbestuur waren aanwezig de heer L. Frantzen, inspecteur in het lager onder wijs in de inspectie Goes. De gemeentebesturen van Axel en Zaamslag, de nieuwe leerkrachten en vele genodigden. Meester van Harn werd hulde gebracht voor zijn zeer verdienstelijk werk voor de gemeenschap verricht. Het decoratieschilderwerk van de 15jarige W. C. van Gremberghe werd in de landelijke wed strijd in zijn afdeling bekroond met een eervolle vermelding. De afdeling Axel der Z.L.M. heeft de 200 le den overschreden en werd de grootste afdeling van de Z.L.M. van de 82 afdlingen. Door de aktiviteit van het bestuur gaat het ledental re gelmatig vooruit. Er wordt nu reeds hard ge werkt aan de voorbereidingen voor de grote Landbouwtentoonstelling in 1965. NOVEMBER 7 November werd door MACA de ongeldig verklaarde oriëntatierit van 13 juni overgereden. Het parcours was extra zwaar gemaakt, zodat vele strafpunten vielen te noteren. Dokter Boor werd bevorderd tot majoor colonne commandant van het Roode Kruis. In onze gemeente komt een ledenwerfaktie op gang om te komen tot de oprichting van een Katholiek Vrouwengilde afd. Axel. Het gilde beoogt kulturele vorming te geven en aangena me ontspanning en zo nu en dan eens een uit stapje te maken. Sint Nicolaas deed weer zijn intocht in onze gemeente. Vele jeugdige Axelaars en ook ouderen stonden de komst van de goede man af te wachten. Geheel door de jeugd omringd en versnaperingen uitstrooiend werd de Sint bin nengehaald. Het werd een kleurige gezellige en feestelijke stoet, met Sinterklaas als middel punt drumbands verleenden hun medewerking aan deze intocht. DECEMBER Ter gelegenheid van haar tiende lustrum, voerde de Christelijke Gemengde Zangvereniging het meest bekende en mooie oratorium van George Friedrich Handel uitDes Messias. Het werd een waardige jubileumuitvoering, waarin so listen met naam optraden. Asaf zelf had het leeuwenaandeel in het vocale gedeelte, en het moet gezegd de heer Brakman heeft zijn ver eniging tot een hoge klasse opgevoerd. De or kestrale begeleiding was in handen van het Zeeuwsch Kamerorkest. De Stichting Streekcentrum Axel organiseerde een loterij waaraan 250 prijzen waren verbon den. De hoofdprijs 1.000,00 aan waardebon nen was een attraktie, die vele duizenden ko pers uit de verre omtrek naar de Axelse mid denstand trok. Op 1 januari herdacht de heer J. v. d. Berge de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst der Gemeente Axel trad als gemeentebode-concierge. Onze stadgenoot P. v. d. Berge, Joost de Moorstr. 41 herdacht begin januari de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad als vrachtwagenchauf feur bij Fa. W. den Exter uit de P. Paulusstraat. Onder grote belangstelling vierde de heer P. de Kort zijn 70ste verjaardag. De heer de Kort, die zich in de loop der jaren voor alle mogelijke instel lingen dienstbaar maakte en onopvallend bergen werk verzette voor de parochiegemeenschap van Axel is de oprichter geweest van de plaatselijke K.A.B. Tijdens een korte plechtigheid in de kazerne van de groep Axel der Rijkspolitie vond op maandag 27 januari de beëdiging plaats van o.m. 10 Axelse reserve wachtmeesters, die de graad van buiten gewoon geoefend man hadden behaald, tot onbe zoldigd ambtenaar bij het korps. Hoevele jaren de heer en mevrouw Schelleman- Begeijn, en later de gezusters Schelleman een be grip vormen in Axel kwam op indrukwekkende wijze naar voren toen de gezusters Schelleman recipieërden ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van hun zaak. De heer A. Reedijk, nam afscheid van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Hij had gedu rende 46 jaar zijn beste krachten gegeven voor de bloei van deze maatschappij. Op 19 maart vierde de afdeling Axel van de N.C.V.B. haar 30ste jaarvergadering. Op 28 april had burgemeester van Dijke de pret tige taak om namens H.M. de Koningin aan twee Axelaars een onderscheiding uit te reiken, ter ge legenheid van de verjaardag van Hare Majesteit. Als eerste de 'heer J. R. de Jonge, oud-onderwijzer van de Chr. Nat. School en archivaris van het Gemeente-archief. Hij publiceerde reeds vele arti kelen over de geschiedenis van Axel. Ook de Axelse Boerenkamer heeft zeer veel aan hem te danken. Samen met dr. Wesseling werkt hij nu aan de voorbereiding van een boek over de ge schiedenis van Axel. Voor al dit werk mocht de heer de Jonge de eremedaille in goud in de orde van Oranje-Nassau ontvangen. Victor Brandt, reeds vele jaren Axelaar, werd de onderscheiding, de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau in zilver verleend voor zijn werk op sociaal gebied. Sedert 1927 is de heer Brandt bestuurslid van de plaatselijke afdeling van Her wonnen Levenskrachthij is voorzitter van het R.K. Armbestuur sedert 1946 en behoorde in 1950 tot de mede-oprichters van het zo suksesvolle Thalia. 4 Juni werden de nieuwe bedrijfsgebouwen van Covo te Axel-Sassing geopend. Op 1 juli vierden het echtpaar Meesen-Potters uit de Oosterstraat het gouden huwelijksfeest. De heer Jan Meesen werd op 19 april 1887 te Axel geboren; zijn echtgenote Janna Potters werd geboren 28 no vember 1894 te Zaamslag. Dinsdag, 18 augustus was het echtpaar Smies-van Driel, wonende Buitenweg 29, zestig jaar getrouwd. De heer Jozias Smies werd 8 november 1878 te Hoek geboren, maar toen hij amper 2 jaar oud was, verhuisden zijn ouders naar Axel. Later werd hij muldersknecht op de molen van de Klerk (thans bekend als de molen van Misseghers) in 1908 be gon de heer Smies een eigen zaak. Zijn echtgenote, Jozina van Driel werd 4 juli 1884 onder de ge meente Zaamslag geboren. Dit jaar was het 100 jaar geleden dat door Iz. Cransberg in de Noordstraat een zaak werd ge opend in goud, zilver, horloges en klokken. De heer Cransberg droeg later zijn zaak over aan zijn schoonzoon de heer A. Esselbrugge. Diens zoon, de heer Pieter Esselbrugge vestigde zich in deze zaak toen zijn vader op gevorderde leeftijd kwam. Het is nu de heer Th. W. Wikkerink die de zaak onder de naam Esselburgge voortzet. De afdeling Axel St. Willibrordus, voor werkne mers in de industriële bedrijven vierde haar 35-jarig bestaan. Drie jubilarissen werden gehuldigd: de heer Jos. van Bastelaer en Bernhard Seghers om hun 20-jarig en de heer C. Vervaak vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap. De heer Izaak Meesen was op 6 september 40 jaar in dienst bij de grossierderij van de firma D. J. Oggel. Izaak Meesen werd op 5 november 1897 te Zaamslag geboren. Veertig jaar geleden kwam hij in dienst als voerman-bezorger. De heer J. Verstraeten was 1 oktober 25 jaar in dienst bij de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maat schappij. Donderdag 22 oktober was het echtpaar de Feijter- Boeije, wonende Axelse Sassing 13 vijftig jaar ge trouwd. Willem de Feijter werd 1 januari 1888 te Zaamslag geboren, zijn echtgenote Janna Maria Boeije werd geboren te Axel op 5 augustus 1892. Op 14 november herdacht de Christelijke Nationale School te Axel het feit dat zij 100 jaar geleden haar deuren opende. Ter herdenking van dit hon derdjarig bestaan werd op 30 oktober in de Ge reformeerde Kerk in de Kerkdreef een herdenkings avond gehouden. Op 6 november herdacht wethouder C. van Ben degem het feit dat hij 25 jaar in dienst was bij „De Centrale". Op 3 december werden in het Casino van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij 25 werknemers ge huldigd i.v.m. hun 35- of 25-jarig bedrijfsjubileum.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2