Voor een goede vulpen naar BOEKHANDEL VINK - AXEL STANDAARD POLYPLOID R POLYPLOID iaat u met met die brokken zitten.T Dat er in de middenstand opleving kwam blijkt daaruit, dat er tot stand kwamen een winkeliersvereniging en de Vereniging voor Vreem delingenverkeer, die in het eerst niet zo eensgezind konden samenwer ken. De winkeliersvereniging, opgericht 18 september 1930, nam het initiatief tot het inrichten van een kraampjesmarkt, die gehouden zou worden op het marktplein. Was het in het eerst druk bij de kraampjes, langzamerhand verminderde het bezoek daaraan. De markt lag buiten het drukke verkeer en na een paar jaar moest de ene winkelifer na de ander zijn stand leeg laten staan en werd de markt opgeheven. We kun nen niet zeggen, dat er geen leven zat in de middenstand, vooral in de jongeren. Er is wel eens een plan geopperd om het blok huizen be grensd door Weststraat, Noordstraat, Kerkstraat en Markt op te rui men met de vrijgekomen ruimte de eigenlijke markt te vergroten. Dan zou er een aansluiting geweest zijn van de Noordstraat naar de Markt en zou daar een plaats gekomen zijn voor een levendige kraampjes markt, gezien de tegenwoordige uitbreiding naar het Szydlowskiplein. Toen het kantoor van de gemeenteontvanger van diens huis moest ver plaatst worden naar het stadhuis, gingen er ook al stemmen op voor het idee van het bouwen van een nieuw en groter stadhuis, gezien de beperkte ruimte en de slechte toestand der muren, maar dit werd toen nog niet verwezenlijkt. Een nieuwe R.K. lagere school werd op 19 oktober 1931 in gebruik genomen en ten behoeve van de zwemsport stichtte men september 1932 een zwemvereniging die ten doel had de bevordering der zwem sport in het Kleine Kreekje en werd op 6 juni 1933 een, zij het pri mitief zwembad, geopend. Zoals gezegd kwam er meer belangstelling voor de geschiedenis van ons stadje en in een vergadering van de V.V.V. kwam de vraag naar voren, wanneer de herdenking van het verlenen der stadsrechten aan Axel zou kunnen gevierd worden. Aan de toen bestaande C.O.H.A. (Comité tot Onderzoek Historie Axel) bestaande uit de heren D. J. Oggel, J. C. Vink sr. en J. R. de Jonge werd opgedragen daar een onderzoek naar in te Stellen, welk comité besliste dat, gezien de officiële bescheiden in het archief der gemeente, in 1213 door graaf Ferdinand en Johanna van Konstantinopel de stadsrechten aan Axel waren ver leend, zodat de herdenking tot later tijd moest verschoven worden. Er werd echter op 31 augustus 1936 bij de Prins Mauritsfeesten een tentoonstelling gehouden in de landbouwschool van voorwerpen, kle ding en gebruiksvoorwerpen van de landbouwende bevolking, waarvoor zulk een verzameling bijeen kwam, dat toen reeds het plan werd geop perd of dit alles niet in een museum kon verzameld worden en bewaard voor het nageslacht. Dit kon niet uitgevoerd worden, omdat geen ge bouw tot inrichting kon verkregen worden. Echter werd aan B. en W. gevraagd een ruimte beschikbaar te willen stellen om daarin een mu seum in te richten, waarop de toezegging werd verkregen, dat zo spoe dig een ruimte beschikbaar was, deze als museum zou kunnen inge richt worden. Bij de bouw van het nieuwe stadhuis werd een ruimte daarvoor gegeven. Later is het museum gevestigd geworden in de Nieuw- straat in de voormalige fröbelschool. In de raadsvergadering van 30 juni 1936 werd aan 2 nieuwe straten de namen gegeven van Jan Pironstraat naar de bevelhebber Jan Piron, die bij de inname van Axel in 1586 een rol speelde en voor de andere straat de naam gegeven Bylocquestraat naar de Bylocquepolder uit de middeleeuwen, waar Axel in gebouwd is. Een betere naam zou geweest zijn Bijlokstraat en Bijlokplein. Het was ook in 1936 dat herdacht zou worden dat Axel 350 jaar geleden door Prins Maurits werd veroverd, de eerste verovering door Prins Maurits als zelfstandig bevelhebber. 16 en 17 juni waren de dagen der herdenking, maar de eer; te dagen van september werd feest gevierd. Er trok door Axels straten een his torische optocht, voorstellende de intocht van Prins Maurits in Axel, een stadspoort was opgericht daar waar vroeger de Landpoort stond en bij die poort werden de sleutels der stad door Jan Serlippens aan Prins Maurits aangeboden. Er was een muziek- en zangersfeest, want Con cordia vierde het gouden jubileum en de V.V.V. haar 10-jarig bestaan. Mr. P. Dieleman, de oud-Axelaar, sprak op zijn bekende, pakkende manier een feestrede uit van de pui van het stadhuis, d estad was weer versierd (gekroond zou een Axelaar zeggen) en in de Landbouwschool werd weer een tentoonstelling gehouden van alles wat op het boeren leven betrekking had. En al vernam men, dat in Duitsland Hitier zijn opruiende redevoerin gen hield en dat de Joden daar vervolgd werden, weinig dacht men toen dat 3 jaar later ook ons land en onze streek zou betrokken wor den in de 2e grote wereldoorlog die zijn schaduw nu al vooruit wierp. In de raadsvergadering van 8 oktober 1935 was het besluit genomen om aan te sluiten bij de Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen, zetel Terneuzen. Aan de Kinderdijk werd de watertoren gebouwd tot een hoogte van 50,75 meter met een hoogreservoir van 1100 kubieke me ter. Bij de landbouw werd er al gebruik gemaakt van tractors, maar paarden zag men nog veel op de akker. Was het kweken daarvan eerst een winstgevend bedrijf, van 1926 tot 1933 waren het jaren van crisis in het paardenfokkersbedrijf. „Na 1933", zegt het gedenkboek van de Z.L.M. „stegen de prijzen al weer. Toch zou de tractor het uiteindelijk winnen van de paardentractie. Bevatte het wagenhuis vroe ger alleen maar wagens, karren, zaaimachine en ploegen, langzamer hand werden er grote machines aangeschaft, zodat het bedrijfskapitaal van een landbouwbedrijf zeer vergroot werd. de Jonge NEEMT u genoegen MéT EEN HALVE vfë 2 natuurlijk; nieT. en ook niét meteen halve bTeT! Beide soorten met: Hoog gewicht en hoog gehalte. Gave vorm en dus lage tarra én prima rooibaarheid. Jaarlijks blijven ervoor miljoenen guldens aan afgebroken bieten in de grond achter. Derge lijke verliezen komen niet tot uiting bij proef veldresultaten. Hilleshög maakt hierop een uitzondering. NEEM GEEN RISICO, bestel dus de Hilleshög polyploide soorten in normaal, precisie of M. zaad. Hilleshög Stan daard Polyploid voor zowel vroege als latere leveringen. Hilleshög R Polyploid voor middel- vroege en latere leveringen. Dr. D. DORREPAAL houdt op vrijdag 24 dec. GEEN SPREEKUUR In de nacht van dinsdag op woensdag is in Axel in vijf winkels ingebroken. De inbraken werden gepleegd in de slage rijen van J. V. en de gebr. V., in de elektri citeitszaken van A. v. C. en G. de J. en in de groentenzaak van C. V. Bij enkele zaken werd toegang gevonden door het indrukken of uitsnijden van een ruit. Naar wij vernamen werden geen goederen ontvreemd. Het totale gestolen bedrag be loopt enige duizenden guldens. Tot op heden is geen enkel spoor van de da ders bekend. Drie Duitsers van 25, 24 en 21 jaar hebben zondagavond tussen Terneuzen en Axel een meisje van 19 jaar aangerand. Het meisje had één van de Duitsers ontmoet in een café te Terneuzen. Later voegden zich nog twee Duitsers bij hen. Het drietal bood het meisje, dat om half elf thuis moest zijn, aan haar even met hun auto naar huis te brengen. Zij reden evenwel door tot achter de buurtschap Magrette, waar zij het meisje aanraden. De recherche van gemeentepolitie te Terneu zen zoekt nog naar de daders, waarvan de namen bekend zijn. Tot zondag werkten zij aan de opbouw van de Sidmarfabriek te Zei- zate. Sindsdien zijn zij niet meer op hun werk verschenen. NEVOBO-AFDELING IN Z.-VLAANDEREN Actie „Hart tegen Hart" N.V. HOLLANDSCH ZWEEOSCHE ZAAD MAATSCHAPPIJ KONINGSLAAN 26. AMSTERDAM. GELDLENINGEN beschikbaar voor elk doel, voor ledereen. Van 1000,— tot maximaal 10.000, Vraagt inlichtineen. Bosma's Bureau. HEERENVEEN. (Fr.) Postbus 31. In nacht van dinsdag op woensdag VIJF INBRAKEN TE AXEL MEISJE (19) DOOR DUITSERS AANGERAND Tijdens een te Terneuzen gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van 'n Zeeuwsch-Vlaam- se afdeling van de Nederlandse volleybalbond. Staande de vergadering werd een bestuur samen gesteld, welks eerste werkzaamheid de organisatie van een Z.-Vlaamse competitie, te beginnen op 1 februari van het volgend jaar, zal zijn. Ongeveer tien teams hebben er al voor ingeschreven. Op 6 januari a.s. zal de nieuwe afdeling de eerste ver gadering houden in Axel. Secretaris van de nieuwe afdeling is de heer Provoost, Notendijk 28 te Ter hole. De oprichting van de afdeling achtte men noodzakelijk en verantwoord i.v.m. de toenemende belangstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen voor de volleybalsport. KALENDERAKTIE „PRO JUVENTUTE" Er zijn tal van kinderen die het, buiten hun schuld heel moeilijk hebben: door ongelukkige familie- en gezinsomstandigheden, gebrek aan harmonie en rust in de naaste omgeving, of een tekort aan aandacht, begrip en leiding in de opvoeding, door de beperktheid van hun aanleg, of wel het ont breken van speelruimte en gezonde ontplooiings mogelijkheden. Niet zelden hebben moeilijkheden als deze tot gevolg, dat kinderen in botsing komen met hun omgeving en niet kunnen voldoen aan de eisen die de samenleving in het gezin, op school, bij het werk en in het maatschappelijk verkeer aan haar leden stelt. De verenigingen en afdelingen Pro Juventute stel len zich daarom ten doel kinderen van alle ge zindten, die door moeilijkheden als deze bedreigd worden, de helpende hand te reiken en, in samen werking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging, die moeilijkheden het hoofd te bieden, te overwinnen of op te lossen. Hoe Pro Juventute dit doet? Door spreekuren voor opvoedingsmoeilijkheden te houden en raad en voorlichting aan de ouders te geven; door op kin deren die opvoedingsmoeilijkheden geven door werkende leden toezicht te doen uitoefenen, op verzoek van de ouders (vrij patronaat) of op verzoek van de Kinderrechter (gezinsvoogdij); of kinderen, die tijdelijk een opvoeding buitenshuis behoeven, in pleeggezinnen of internaten te doen plaatsen; door kinderen die het thuis moeilijk hebben een ontspannen vakantie bij gastvrije va kantie-pleegouders te bezorgen, en ook door club- en kampwerk of vakantiebezigheden te organise ren, om de kinderen onder leiding hun vrije tijd te leren gebruiken. Velen verlenen vrijwillig en belangeloos hun me dewerking aan het werk van Pro Juventute. Toch kost het geld, véél geld. Daarom helpen ook zij daadwerkelijk, die zich opgeven voor het lidmaat schap of voor een bijdrage. Met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard is ten bate van die taak de Oran jekalender 1966 - een feest van kleuren - versche nen waarvan verscheidene afbeeldingen nog niet eerder gepubliceerd zijn. Naast de Nederlandse is er ook een op buitenlandse relaties afgestemde Oranjekalender verkrijgbaar. Deze heeft een vier talig calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De onderschriften van de foto's zijn in het En gels. Stellig een treffende attentie. De Oranjekalender is verkrijgbaar bij de boek handel en via het landelijk besteladres a 3,50 (verzendkosten 0,30 extra). Postgiro 517400 Kalenderaktie „Pro Juventute". Postbus 7101, Am sterdam, tel. (020) 790949. Kinderen-in-moeilijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppende harten. In uw hart: hart tegen hard.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 4