Gemeenteraad van Axel keurt begroting goed kunnen gaan. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 3EEUWSCH-VLAANDEREN Frankering bij abonnement, AXEL VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 80e jaargang no. 13 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster. FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,— elk woord meer 15 cent. (VERVOLG) De voorzitter zegt dat hij gevoelig is voor de bijstand die door vrijwel alle fracties aan het gevoerde beleid is gegeven en hoopt dat men het zal blijven steunen. De heer Oggel heeft gezegd dat er een pro gressief beleid is gevoerd en dat dit zijn in stemming heeft, maar dat men in het finan cieel beleid het laatste jaar met losse hand heeft gewerkt. Het is nu eenmaal zo dat „Openbare Werken" veel geld nodig heeft. 5 jaar geleden was er een tekort van 160.000 gulden op de begroting nu is dit inclusief de eerste wijziging 180.000 gulden, wat dus niet schrikbarend is. Het financieel beleid voor 1966 is een beleid van het college in zijn geheel. Bij de uitgaven van openbare werken zijn we voldoende critisch geweest. Er is hier veel geld nodig, maar waar te bezuini gen valt, zullen wij dit ook doen. De sanering in de Oudewijk en andere delen heeft goe de voortgang gemaakt en we hebben goede hoop in de volgende vergadering met voor stellen tot een grotere.sanering en het uit breidingsplan te kunnen komen. Over Zoute Spui kan ik zeggen dat het oorspronkelijke uitbreidingsplan bij G.S. geen genade heeft gevonden, maar ook hierover hebben wij goede hoop in januari met een nieuw plan in de raad te kunnen komen. Enkele sprekers hebben het kleedlokaal op de sportvelden aangeroerd. Het plan voor de uitbreiding van de sportvelden door de Ned. Heide Mij is klaar. De stedenbouwkundige kan nu het gehele recreatieplan worden op gedragen. Dan zullen wij kunnen bepalen waar de bouw van het kleedlokaal kan plaats vinden. De luchtverontreiniging heeft zeker de volle aandacht van het college. De Ned. Stikstof Mij heeft maatregelen genomen om deze zo gering mogelijk te doen zijn. Er is goede hoop dat wanneer in het voorjaar op aard gas zal worden overgeschakeld dit sterk zal verminderen. Financieringsschema: dit is een moeilijke zaak als men aan het leningsplafond zit. Toch is deze zaak bij het college in studie. Herindeling: Hierover zal ik niet spreken, er zal over dit onderwerp een speciale verga dering belegd worden. De heer van Luyk heeft gezegd voor de sport een goed hart te hebben en hij denkt hierbij aan de bouw van een sporthal, ook dit ver langen leeft bij het Axelse gemeentebestuur, maar we denken niet al direkt met een voor stel voor de bouw hiervan te zullen kun nen komen. Wij zijn al bijzonder blij met het gymnastieklokaal bij de Marijkeschool. De heer Hamelink heeft zijn waardering uit gesproken voor het onderhoud van straten en pleinen en wil hierop niet te sterk bezui nigen. Ook het college wil het onderhoud zo goed mogelijk doen, maar toch zullen wij ge noodzaakt zijn de pas wat te moeten inhou den. Instandhouden precariorechten: Van enkele zijden is hierop aangedrongen, het college is dan ook bereid met een sterk vereenvoudigd voorstel te komen. De heer v. d. Lee is voor onverflauwd ver der werken aan het verkeer. Het verkeers plan is nu in een stadium van afronding, in het le halfjaar hopen wij met de uitvoering hiervan een begin te kunnen maken. Voor de uitbreiding van parkeerruimte zijn ook plannen in voorbereiding. Het parkeerterrein op het Kennedyplein zullen wij trachten zo snel mogelijk te verwezenlijken, wij hopen hiermee volgend jaar te kunnen beginnen. Betreffende de uitbreiding van de parkeer plaats aan de Oranjestraat is nog geen over eenstemming bereikt over de verwerving van de grond. De doorbraak in de Nassaustraat zal ook in 1966 worden uitgevoerd. Woningbouw: Wij hopen in het komende jaar op dezelfde voet voort te kunnen gaan en dan ruimere en betere woningen te kunnen bou wen. Oo'k voor de vrije en premiesector heb ben wij goede hoop dat hiervan gebruik ge maakt zal kunnen worden. In plan west heb ben wij hiervoor bouwrijpe grond beschik baar. Zwem- en instructiebadHet college is van oordeel dat het huidige bad niet geschikt te maken is voor de toekomst, wij zullen in het recratiegebied een nieuw bad moeten zien te krijgen. Ook een overdekt instructiebad heeft onze aandacht, wanneer de christelijke school in de Nieuwstraat vrij zal komen, zal hier een instructiebad gebouwd dienen te worden. Hotels en zalen: Ook dit heeft onze volle aandacht. Wij hebben besprekingen en on derhandelingen met een Amsterdamse maat schappij voor motels en restaurants. Binnen niet al te lange tijd denken wij hierover meer mededelingen te kunnen doen. Voor zaal ruimte hadden wij gedacht aan het stichten van een cultuur-centrum, ook hierover ho pen wij binnen afzienbare tijd met voorstel len te kunnen komen. Sluitingstijd: De gedane suggestie om de sluitingstijd op 12 uur te stellen zal ik gaar ne in overweging nemen en hierover in overleg treden met de politie. Leefklimaat: indien nodig zullen wij niet aar zelen met voorstellen te 'komen om het leef klimaat goed te houden. Vuil ophalen: in het voorjaar zal een proef worden gehouden om 2 maal per week het huisvuil op te halen. Na de beantwoording van de beschouwingen door de voorzitter zegt wethouder Ysebaert geen behoefte te hebben er nog verder op in te gaan, de beantwoording van de voorzitter is zeer goed geweest. Wethouder van Bendegem dankt de voorzit ter van de verdediging van het beleid. Toch wil hij nog even ingaan op de punten die angstig gevoel wanneer men begint met be loven, maar dan komt men met: „Je geeft te veel geld uit. Als wij de bedragen eens bij elkaar tellen van wat nodig is om te vol doen aan verzoeken gesteld in de rondvraag dan is dit een heel kapitaal in een jaar. Dit mag wel als het maar niet op de begroting komt. Het is toch zo dat de raad de plannen maakt en het geld voteert, het college geeft slechts de uitvoering. Als wij veel bezuinigen dan spannen wij het paard achter de wagen. Het leefpatroon is aan het veranderen en ook wij moeten veranderen, door het steeds zwaarder wordende verkeer moeten wij zwaar dere wegen hebben, die traditionele wegbe- dekking zal moeten worden vervangen door een gesloten wegbedekking. Het is fout te stellen dat openbare werken het geld weggooit, dit is zeker niet waar, in dien wij kunnen bezuinigen dan zullen wij dit doen, maar de dienst heeft het geld hard nodig. De heer Maas zegt in zijn beschouwing cri tisch te zijn geweest, maar is blij dat het col lege het zo heeft opgenomen. Ik spreek dank uit voor de toezeggingen van betere wonin gen en het 2 maal ophalen van huisvuil. De heer Oggel zegt dat het financieelbeleid van het gehele college is, maar toch zit er geen fout in mijn redenering, de taken zijn in het college verdeeld en eerst komt het bij de wethouder alvorens het in het college komt. De kosten zijn zeer hoog, eerst kost de wandelplaats 50.000, - en nu is het al 80.000, - De wethouder spreekt over nieu we wegen maar zo ver zijn we nog niet. In 1 jaar zijn de uitgaven met 1/3 gestegen, dat wekt de indruk dat er wel erg is overtroffen. Met blijdschap heb ik kennis genomen dat er stappen worden gedaan om een cultuur-cen trum te stichten. De heer P. J. van Bendegem raadt het col lege aan de bestrijding van vuil zoveel mo gelijk mechanisch te doen om kosten te be sparen. Een kleedlokaal van 140, - per m' vind ik te duur. Als men mij goed kan overtuigen van de noodzaak zal ik geen neen zeggen. Als wij alles goed bekijken dan kun nen wij misschien wel bezuinigen. De heer Hamelink zegt dat hij voor de bouw van het kleedlokaal is. De sportaccomodatie heeft een grote achterstand, de raad heeft besloten hierin verbetering te brengen dan moeten wij hiervoor ook het geld voteren, ik Nieuw voorstel Bij de ontwerpen voor de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen hebben B. en W. de raad reeds gewezen op de noodzaak het tekort in de primitieve gemeentebegroting ten dele te dekken door het invoeren van enkele wijzigingen in de belastingtarieven en hef fingen. B. en W. achten het redelijk en bil lijk, dat de hoogte van de verschillende hef fingen gelijke tred houdt met de stijgende kostprijzen. Daarom werd voorgesteld enkele belastingtarieven en heffingen te herzien en aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden. A. Wegenbelasting De heer Oggel zegt dat uit de begroting wel bedragen te halen zijn waardoor de verho ging van de wegenbelasting gehalveerd kan worden. De voorzitter antwoordt dat deze lichte be lastingverhoging maar een deel dekt van het begrotingstekort, als het mogelijk is iets te vinden dan kan dit worden gebruikt om iets minder uit de reserve te halen. Als wij ver lagen dan zitten wij beneden het landelijk gemiddelde. Daarom moet ik u ontraden van het voorgestelde af te gaan. De heer P. J. van Bendegem vraagt waar om 56.000, uit de reserve is gehaald en geen 80.000, - als het kan. De voorzitter antwoordt dat het niet verstan dig is de reserves verder aan te tasten, de heer Oggel heeft reeds over het cultuur-cen trum gesproken, als wij de reserves opmaken dan zitten wij blut. De heer v.d. Lee dringt aan om niet meer uit de reserves te halen dan de ruimte van het kapitaal is. Mochten wij een hogere uit kering van het rijk ontvangen, dan zal het reservebedrag worden verlaagd. De heer Oggel zegt dat men de reserves niet te zwaar mag aantasten, maar er zijn moge lijkheden om te bezuinigen om minder te moeten verhogen. Het voorstel van de heer Oggel om de verho ging van de wegenbelasting te halveren wordt met 5 tegen 8 stemmen verworpen en het voorstel van het college is hierdoor aangeno men. Voor het voorstel Oggel stemden de heren Dekker, P. J. van Bendegem, v. Luyk, Og gel en de Waard. Rioolbelasting: Dit wordt zonder bespreking aangenomen. Reinigingsrechten De heer Oggel zegt dat bij de berekening wordt uitgegaan van de werkelijke kosten. Voor de 2e vuilemmer wordt maar weinig werk te verzetten daarom zou ik hiervoor de prijs van 5, - willen handhaven. De heer v. d. Lee zegt dat het hem genoegen doet dat men zal overgaan om 2 maal per week vuil op te halen. Bij een berekening kwam ik aan een bedrag van 22, - per em mer. Daarom ben ik niet zoals de heer Og gel om de 5, - voor de 2e emmer te hand haven, dit maakt de prijs van de eerste em mer duurder. De heer P. J. van Bendegem sluit zich bij dc heer Oggel aan. Het voorstel van de heer Oggel om de prijs van de 2e emmer op 5, - te houden krijgt slechts de steun van de heren Dekker, P. J. van Bendegem, Oggel waardoor het voor stel van het college met 10 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Personeelsbelastingzonder bespreking wordt dit vborstel aangenomen. Begroting Hierna wordt overgegaan om postgewijs de begroting te behandelen. Schoonhouden stadhuis De heer P. J. van Bendegem stelt voor om hierop 2000, - te bezuinigen, hem is be kend dat andere gebouwen minder geld kos ten voor onderhoud. De heer Hamelink zegt dat hierop zeker niet bezuinigd kan worden. De heer van Luyk zegt de post voor materia len is 1000, - voor de verwerking hier van is een loonpost van 6750, uitge trokken, dit vind ik wel hoog. In Bethlehem vertelden ze met trots, vertelden ze aan elk, die wilde horen, hoe in dit dorp, zo onaanzienlijk thans, de grote koning David was geboren. Daar, wezen ze het de bezoeker aan, daar, waar de herders met hun kudden weidden daar was de herder David eens gegaan, die gans zijn volk naar macht en roem zou leiden. En de profeten hadden het voorspeld: uit Bethlehem zou de Verlosser komen, die 't eeuwig rijk van vrede stichten zou, waarvan ze nu nog enkel konden dromen. Dit dorp, waar men in Rome nauw van wist, dat het bestond, zou eens, als Rome was verdwenen, in 't middelpunt van de historie staan als door het licht der eeuwigheid beschenen. Onder hun tobbend, dagelijks bestaan, hun afkeer van de heerszucht der Romeinen, verwachtten ze het hemels Licht, dat eens, helderder dan de zon, voor elk zou schijnen. Maar toen de engelen, zingend in de nacht, hen naar de krib van de Verlosser riepen en 't kleine Bethlehem verheven werd tot wereldfaam... toen lagen zij en sliepen. Wethouder van Bendegem zegt dat het voor stel van P. J. van Bendegem wel rigOTeus is. Het door hem bedoelde gebouw is niet te vergelijken met het stadhuis. Dat gebouw is veel kleiner, dan komt er bij dat het stad huis representatief moet zijn. Wij moeten le den van G.S. en ministers en andere perso nen ontvangen. Ook de vloerbedekking is van andere soort als het gebouw waarop ge doeld werd. Het aantal uren is voor goed onderhoud zeker nodig. Wat het bedrag voor materiaal betreft, dit is niet precies te schatten. De voorzitter zegt dat de loonpost niet alleen is voor de werkster, hierbij is ook inbegre pen de kosten van ramen wassen enz. Het voorstel 2000, - hierop te bezuinigen wordt met 5 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de heren Dekker, P. J. van Bendegem, v. Luyk, Oggel en de Waard. Aanschaffing van brandblusmiddelen De heer Oggel zegt het bedrag van 2300,- voor aanschaffing van nieuwe brandslangen met 1000, - te verminderen. Verder vraagt hij of de opleiding voor de bevelvoerder blijft voortduren. De voorzitter antwoordt dat men aan het overschakelen is op nylon brandslangen, wel ke grote voordelen hebben. De opleiding voor de bevelvoerder is nooit klaar, ook de waarnemende bevelvoerder moet geinstru- eeerd worden. Steeds moet men nieuwe cur sussen volgen om bij te blijven met de blus methoden. Plaatsing en onderhoud van waarschuwings borden en wegwijzers De heer P. J. van Bendegem zegt hierop 2000, - te willen bezuinigen, de kosten hiervoor zijn veel te hoog. De heer Oggel zegt dat 2 Yl maal zo veel is begroot dan vorig jaar, ook vind ik dit te hoog en steun het voorstel van de heer P. J. van Bendegem. (zie vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1