Pockets Firma J. C. VINK Fa. J. C. VINK MEDEDELINGEN tijdens de Raadsvergadering 14 december 1965 Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen Bekendmakingen DRUKWERK Markt 12 - AXEL Er wordt gesproken over verhoging van de op brengst van de nutsbedrijven, dit kan ook weer betekenen, minder uit laten voeren of tekort komen. Verhoging van belasting mijnheer de voorzitter, dit is niet de aantrekkelijkste kant om op korte termijn van AXEL een grotere gemeente te maken, want ondanks deze verhoging wordt de service niet groter maar kleiner. Mijnheer de Voorzitter enkele punten van onze begroting willen wij toch nog even duidelijk stel len. De huisvuilrechten, ondanks de zware belastingen welke reeds vorig jaar aanzienlijk zijn verhoogd en nu ook dit jaar weer, zouden wij tooh op willen merken, wat krijgen wij hiervoor terug. Tot op heden niets, dan alleen nog maar een strengere controle op de naleving van de mee te geven em mers. Gaarne zouden wij onder de aandacht van het college willen brengen om zo spoedig moge lijk het huisvuil twee maal in de week op te ha len. Mijnheer de Voorzitter een paar opmerkingen over het woningwetbedrijf. Wij kunnen constateren dat U serieus streeft het onderhoud goed te laten uit voeren. Er zit in dit systeem een goede vooruit gang. Maar wat ons meer zorgen baart mijnheer de voorzitter is de kwaliteit van de woningwet woningen in het algemeen. Wij geven toe dat de kostprijs hiervoor wel de dader zal zijn. Maar nu de mogelijkheid van regeringswege er zal komen, iets betere woningen te bouwen, zouden wij er op aan willen dringen, hiervan gebruik te maken ondanks het ratio-systeem dat ons vele voordelen gegeven heeft, ik kom hier nog nader op terug. Dit mijnheer de Voorzitter zijn de voornaamste punten die wij even willen aansnijden, omdat het grootste deel van onze inwoners daar mee te ma ken heeft. Mijnheer de Voorzitter als wij willen spreken over bezuinigen laat ons dan bezuinigen op alles wat niet strikt noodzakelijk is. Ik denk bijvoorbeeld aan de zeer hoge telefoonkosten 7800, Mijnheer de Voorzitter wij willen aan de orde stel len de mogelijkheid voor het bouwen van garages aan of bij de woningwetwoningen. Het is ons be kend dat hier naar wordt gestreefd en dit ook ter hand wordt genomen bij de nieuwbouw. Echter bij de eerste woningwetwoningen zit men zeer met dit probleem. Het levert zelfs moeilijkheden op. Uw antwoord op mijn vraag gesteld in de raad van 30 november j.l. kan mij in deze geen voldoening schenken. Wij van onze kant kunnen zo maar niet verlangen dat er maar garages of hokken worden gebouwd, maar ook U mijnheer de voorzitter kan zich er met een antwoord als dit niet van af maken, daar wordt het probleem straks te groot voor. Wie wordt er door de maatregel die het College nu stelt getroffen. Dit zijn juist de mensen die in deze woningen thuis horen. Verreweg de meeste garages die gebouwd zijn enkele jaren terug behoren tot die bewoners die al lang in een andere woning zouden moeten wonen, de zogenaamde doorstromingen. Door hun bereikte status, wat wordt hieraan gedaan. Het gaat niet op mijne heren, om deze woningen toe te wijzen aan mensen met een hoge positie in het bedrijfsleven terwijl mensen met een sociaal minimum aan loon in de dure ratiobouw terecht komen. De bewoners die juist onder de weistandsgrens zitten en het zich kunnen permiteren tot aanschaf van een auto die worden door deze maatregel getroffen. Wij zouden graag willen zien dat het College zich in deze nog eens wil beraden om zodoende tot een verant woorde oplossing te komen. De moeilijkheden aangehaald in uw antwoord wel ke er uit voortvloeien ten aanzien van de brand gangen met autos zien wij heus wel in, maar zijn wij nog niet meer bezorgd over het gebruik van de brandgangen door brommers en fietsen. Nu wij toch spreken over het gevaar, wat denkt het col lege over de straten die vol staan met auto's. Is het College al opgevallen dat er verschillende stra ten zijn die niet meer met een vrachtauto kunnen worden bereden. Het is juist daarom mijnheer de Voorzitter, laat de bewoners een verantwoorde garage bouwen, en vraag voor het gebruik hiervan en van de brandgang een redelijke belasting, daar zal niemand op tegen kunnen komen. Mijnheer de Voorzitter wij willen het hier bij la ten, doch wij spreken de hoop uit dat wij door samenwerking nu en straks de gemeente gezamelijk mogen uitbouwen tot welzijn van onze inwoners. Wij hopen dat God U hierbij moge helpen. Dank U. B. en W. delen u in antwoord op de in de raads vergadering van 30 november 1965 gestelde vragen het volgende mede a. Vraag van de heer Dekker om belanghebbenden tevoren bericht te zenden, in dien hun huwelijk, in plaats van in de raadzaal, in de beneden- vergaderzaal zal worden voltrokken, als de raadzaal niet beschikbaar is De ervaring heeft geleerd dat het trouwen in de raadzaal zeer op prijs wordt gesteld. Er wordt dan ook naar ge streefd, de huwelijken zoveel mogelijk in deze zaal te voltrekken. Ten gevolge van de geringe accomodatie in het stadhuis kan dit echter nooit ten volle gegaran deerd worden. Een speciaal tarief voor huwe lijksvoltrekkingen in de kelder-vergaderzaal achten wij niet gewenst. Indien tijdig bekend is dat niet in de raadzaal kan worden getrouwd, zal dit aan belanghebbenden worden medege deeld. b. Vraag van de heer Maas inzake werkzaam heden van de controleur in algemene dienst Tengevolge van een administratieve commissie hebben 2 personen ten onrechte bericht ont vangen over een t.v.-antenne. Betrokkenen zijn echter terstond van de vergissing op de hoogte gebracht. c. Vraag van de heer Maas over verharding brandgangen BizetstraatlHandelstraatAchter de 4 woningen aan de Bizetstraat/Handelstraat zal binnenkort van gemeentewege een verharde brandgang worden aangelegd. d. Vraag van de heer Maas om toestemming te verlenen tot het bouwen van garages bij wo ningwetwoningen, als de plannen voldoen aan door de Centrale Dienst te stellen eisen Voor heen werd het bouwen van garages bij woning wetwoningen zonder beperking toegestaan, mits de plannen voldeden aan de bouwtechnische en verantwoorde esthetische eisen. Vanwege het hand over hand toenemen van het aantal autobezitters, óók onder de bewoners van woningwetwoningen, hebben wij op 26 september 1964 besloten, geen toestemming meer te verlenen tot het bouwen van garages bij woningwetwonin gen en andere bouwsels niet dan bij hoge uitzon dering toe te staan. Als steeds meer garages bij de woningen worden gebouwd, ontstaat immers in de brandgangen een autoverkeer van zodanige omvang, dat de zaak hopeloos vast loopt, terwijl dit bovendien de pas sage voor voetgangers en eventueel wielrijders ge vaarlijk, zo niet onmogelijk maakt. Met name ik hierbij ook te denken aan het gevaar voor de kin deren der bewoners. Overigens zijn de brandgan gen, ook wat de verharding betreft, voor een zo danig verkeer over het algemeen nie ,jschikt. Door ons bovengenoemd besluit hebben wij tijdig willen voorkomen dat wij op den duur genoodzaakt zouden worden, alle garages af te doen breken en het rijden met auto's door de brandgangen geheel te verbieden, aangezien dan geen onderscheid zou kunnen worden gemaakt. De nieuwe uitbreidingsplannen voorzien in de bouw van autoboxen. Ten aanzien van het terrein tussen de Walstraat en de Joost de Moorstraat is een enquête onder de bewoners der aangrenzende straten gehouden in zake de bereidheid tot het huren van eventueel al daar te bouwen boxen. Dit onderzoek leverde een negatief resultaat op. Wij zien geen aanleiding ons standpunt te herzien. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN DE RESERVERIJKSPOL1TIE Vrijdagavond werden op de bovenzaal van het Centrum schietwedstrijden gehouden voor de rijks politie van de groep Axel, waaraan werd deel genomen door de reservisten van Axel, Zuiddorpe en Overslag. Door wachtmeester I Wisse uit Axel was deze avond weer bijzonder goed georganiseerd en er heerstte een gezellige sfeer al werd om de mooie prijzen die voor iedere deelnemers aanwezig waren hard gestreden. Burgemeester A. Kesbeke van Zuiddorpe reikte met passende woorden de prijzen uit. UITSLAG 1. Res. Wachtmeester I Hamelirtk Axel 41 pnt. 2. Wachtmeester I v. d. Kinderen Axel 40 pnt. 3. Res. Wachtmeester Leenknecht, Zuiddorpe 39 pnt. 4. Res Wachtmeester I v. Tatenhove, Axel 37 pnt.5. Res. Wachtmeester I A. v. Meurs, Axel 36 pnt. 6. Wachtmeester I Wisse, Axel 35 pnt. 7. Res. Wachtmeester I Fermont, Axel 35 pnt. 8. Res. Wachtmeester I P. v. Meurs, Axel 34 pnt.; 9,Opp. Wachtmeester I Burgier Zuiddorpe 33 pnt. 10. Res. v. Laere, Overslag 33 pnt. 11. Res. Wachtmeester La Heijne, Zuid dorpe 32 pnt.; 12. Wachtmeester I Simons, Axel 30 pnt. 13. Res. Wachtmeester Meeuwsen, Axel 30 pnt. 14. Res. Wachtmeester Hijlkema, Axel 29 pnt. 15. Res. Wachtmeester de Brouwer, Axel 28 pnt. 16. Res. Wachtmeester J. v. Meurs, Axel 27 pnt. 17. Res. Wachtmeester Dieleman, Axel 25 pnt. 18. Res. Wachtmeester Verschelden, Axel 22 pnt. 19. Res. Wachtmeester de Block, Zuiddorpe 21 pnt.; 20. Res Wachtmeester I Schelleman, Axel 20 pnt. 21. Wethouder de Klerk, Ovejrslag 19 pnt. 22. Res. Wachtmeester v. Hoecke, Zuiddorpe 17 pnt. 23. de heer Sturm, Axel 14 pnt. 24. Res. Wachtmeester Hemelaar, Axel 11 pnt. 25. Wethouder Belaert, Zuiddorpe 5 pnt. GELUKSCHIJF 1. Res. Wachtmeester van Laere, Overslag 2. Wethouder Belaert, Zuiddorpe 3. Res. Wacht meester I van Tatenhove, Axel. Aan de winnaar Res. Wachtmeester I Hamelink, werd de wisselbeker uitgereikt. BURGEMEESTER M. K. VAN DIJKE OPENDE DE EXPOSITIE VAN ARNOLD KROONDER De pottenbakker Arnold Kroonder uit Zaamslag had in de leeszaal van de Openbare Christelijke Bibliotheek een expositie ingericht van zijn kera- miekwerken. Vrijdagmiddag werd door burgemeester M. K. van Dijke deze expositie geopend. Hij zei gaarne aan de uitnodiging om deze expositie te openen gevolg te hebben gegeven. Het blijkt overduidelijk dat men ook in deze streek meer voor kunst geinteresseerd is, wat verheugend is. ZONDAG 12 DECEMBER Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. v. Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. M. de Graaf, Voorburg, Geref. Gemeente 10 uur H. Avondmaal. 3 uur H. Doop. Ds. J. L. Weststrate van Meliskerke. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 1819 DECEMBER: Dokter Schiltman. Het is mooi dat deze expositie wordt gehouden in de leeszaal van de Chr. Bibliotheek, dit bewijst dat het bestuur zijn taak zeer ruim opvat. De Burgemeester zag in de heer Kroonder iemand met initiatief door zijn kunst ook op de fabrieken te willen brengen. Na opening werden de aanwezigen door de heer Kroonder rondgeleid. De werken van Arnold Kroonder blijven nog te bezichtigen tot en met 24 december. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 door Mevrouw Moerdijk van 15.00-16.00 uur. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Maria die zoude naar Bethlehem gaan 2. Uit Oosterlanden 3. Herders komt Bewerking Staf Nees 4. Nu sijt wellekome 5. Oud Kerstlied Bewerking Aug. de Boeck 6. Engelen-lied 7. God zij lof gegeven Oude melodie 8. Hoog geprezene 9. Herderkes omringen A. P. Hamers 10. Bede M- Diedrich 11Paraphrase over Gloria in Exelsis 12. Toen Jezus kwam op aarde Th. Botiel Kerstviering KatJt. Vrouwengild» In een sfeervol versierde zaal van het Ge- zellenhuis kwamen dinsdagavond de dames van het Kath Vrouwengilde bijeen voor een gezamenlijke kerstviering. Na verwelkoming door de presidente, me vrouw R. Boeding. werd het programma ver zorgd door de dames mevrouw R. Sanderse- Jacob®, fnevrouw M. J. Moerdijk-Vander- swalm en mevrouw H. Risseeuw. De afwisse ling van declamatie, pianospel, zang en sa menzang was tot een bijzonder mooi geheel verweven. Tijdens de pauze werd bij kaarslicht koffie met Weihnachtstoll geserveerd. Daarna ver tolkte mevrouw Sanderse op bijzonder mooie wijze het kerstverhaal ,,De kleine wereld van flat 10". De buitengewone aandacht van ve^ le aanwezigen was het beste bewijs hoezeer de voordracht gewaardeerd werd. Bij het dankwoordje van de presidente wer den door mevrouw Goossens bloemen aange boden. Met deze succesvolle avond besloot het Vrouwengilde haar eerste verenigingsjaar. Geslaagd Bij het dinsdag te Leiden gehouden examen M.O. Nederlands B slaagde onze oud-stad genoot 'A. P. van Luijk te Waalwijk. Kaartavond Zaterdag 18 december organiseert het R.K. Jeugdwerk in het Gezellenhuis een kaart avond waar iedereen aan kan deelnemen. De aanvang is op 7 uur bepaald. Wethouder C. van Bendegem opende de nieuwe gemeentewerkplaats en cantine Maandagavond te kwart voor vijf waren de werknemers van dienst gemeentewerken in de nieuwe werkplaats aan de Singelweg bijeen. Ook waren wethouder C. van Bendegem en gemeentesecretaris P. G. van de Bosse naar de werkplaats gekomen om de opening hier van te verrichten. De werkplaats is sedert enige tijd in gebruik maar nu was men met de afwerking en de afbouw van de cantine en wasgelegenheid zo ver dat de opening verricht kon worden. In de ruime werkplaats staat een grote hy draulische hefbrug voor zwaar materiaal, be nevens vele apparatuur voor reparaties aan het wagenpark. Verder is er een timmerwerk plaats, schilderwerkplaats en een magazijn. Aan de personeelsaccomodatie is ook veel aandacht besteed, er is een mooi en goed in gerichte cantine, een wasgelegenheid met 2 douchecellen en toiletten. Het hoofd van de dienst gemeentewerken, de heer Verduin verzocht wethouder van Ben degem de werkplaats te willen openen door de hefbrug waarop de nieuwe roltrommel- vuilauto was geplaatst in werking te stellen. Met het stijgen van de brug gingen de toe- gagnswegen van de cantine en wasgelegen heid open. Toen men in de cantine was ver enigd sprak wethouder van Bendegem de aanwezigen toe. Hij toonde zich gelukkig dat men een zo ruime werkplaats ter beschikking had na vele jaren behelpen op de oude gas fabriek. Het was vroeger zo dat de schaft en wasgelegenheden op bedrijven niet altijd even goed en netjes waren. Wij zijn verheugd dat dit hier anders is. Wij hebben hier een mooie cantine en een aan alle eisen voldoende wasgelegenheid. Wij zijn blij dat het gemeentebestuur en de raad hiervoor de gelden beschikbaar hebben ge steld. Nu hopen wij dat dit alles gewaardeerd zal worden en dat alles schoon en netjes zal worden gehouden. Het gaat niet om allen te noemen die hieraan hebben meegewerkt, toch wil ik een uitzondering maken voor de jong ste van de schilders, W. van Gremberghe, die een fraaie muurschildering heeft ontwor pen en geschilderd. De heer Verduin bracht namens het personeel dank aan het gemeentebestuur,' de raad en aan allen die hadden meegewerkt tot het tot standkomen van deze werkplaats met toebe horen. Hierna bleef men in een gezellige sfeer bij een verfris ing en een rokertje nog enige tijd bijeen. Burgemeester en \Vethouders van Axel maken be kend dat de richtlijnen, die bij de verlening van bijstand ingevolge de Algemene Bijstandswet wor den gehanteerd, voor een ieder ter inzage liggen bij de Dienst Sociale Zaken op de dagen dat het kantoor voor het publiek geopend is, tussen 9 en 12 uur v.m. AXEL, 10 december 1965. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat Ge deputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 29 november 1965, no. 997/340, 4e afdeling, heb ben goedgekeurd de door de gemeenteraad op 17 augustus 1965 vastgestelde plannen tot herziening van de uitbreidingsplannen in onderdelen oost en west, aangeduid als „Herziening uitbreidingsplan oost 1965" en „Herziening uitbreidingsplan west 1965", met de daarbij behorende bebouwingsvoor- sch riften. De plannen liggen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen deze plannen bij de raad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na heden bij de Koningin beroep instellen. AXEL, 15 december 1965 De Burgemeester voornoemd M. K. van Dijke. HINDERWET openbare kennisgeving ver zoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van N.V. van Ruiten's Transporten, Bergweg 104 te Bergsehoek om vergunning tot oprichting van een herstelinrichting voor motorvoertui gen, waarin 9 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 15,55 pk gebezigd zul len worden, alsmede een autogasoliepompin- stallatie bestaande uit 1-12000 liter tank met een electrische aftappomp met een electro motor van J/2 pk. Adres inrichting: Industrie terrein Noord II (Vaartstraat). Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendma king inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar:chriTen worden mede ter inzage ge legd Mondelinge bezwaren kan een ieder persoon lijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting op maandag 3 januari 1966 om 11.00 uur in het stadhuis. Beroep fegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwo ner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in per soon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen; b. een andere be langhebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Axel, 15 december 1965. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester M. K. van Dijke. De secretaris P. G. v d. Bosse. VOOR UW UI Verkoopkantoor van arti kelen vervaardigd door blinden en mindervaliden vraagt een rayonleider, in bezit van auto. Moet ge negen zijn personeel in vaste dienst te nemen. Brieven: postbus 111 te Zeist. HUUR nieuwe TELEVISIE met ALLE programma s voor een gering bedrag p maand. Geen vooruitbetaling Altijd recht van koop Vandaag be steld. morgen bij u thuis. Bel (óók s avonds) M'burg 3973 of Goes 5397 of Zie- rikzee 2540 of Axel - 338 of Sluis - 277

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3