jpdlïipO breekt de kracht vaneen verkoudheid werk en kosten meebrengt en de berekening var deze post is opgezet aan de hand van de werkelijk te maken kosten. Hiermee kunnen de grotere gezin nen iets worden ontlast. Ook de verhoging van de wegenbelasting is erg rigoureus. Bij het optrekken vdn de gemeentelijke belastingen moeten we erg voorzichtig zijn en bedenken dat een groot deel der bevolking leeft van een inkomen dat draait om het minimum-loon, zodat iedere belasting-verhoging moeilijkheden in het huiselijk budget kan veroor zaken. Dat de huidige precario-verordening wordt inge trokken, kan ik alleen maar toejuichen. Voor ve len is dit een doorn in het vlees en de opbrengst is miniem. De grotere objecten gunnen, evenals voor heen, worden belast, waardoor op de begroting een post precario-rechten blijft bestaan, mede als her innering en waarschuwing aan deze mislukte onder neming. Mijns inziens kan op de begroting nog wel wat worden bezuinigd. Zo bijv. op het onderhoud van het stadhuis, dat de laaste jaren veel geld heeft ge kost, doch nu ook goed in orde is. Op deze post staat erg veel loon op grond van de functionele loonverdeling. Het opknappen van de secretarie kan m.i. nog wel wat wachten. Ook bij de begroting voor de Brandweer lijken sommige posten mij erg hoog, bijv. nieuwe slangen (ieder jaar 2000,-) en opleiding bevelvoerders (ieder jaar 500, Wanneer eindigt die oplei ding Of worden alle brandweerlieden opgeleid tot bevelvoerder B. en W. hebben deze vragen, die in de Afdeling werden gesteld niet beantwoord Ook het „schilderen van verkeersborden" lijkt mij een tè hoge post. We dienen ook niet teveel bor den aan onze wegen en straten te planten De herstrating van de Noordstraat is nog niet ur gent. Als er enkele putten worden gelicht, is deze weer prima. De straatmakers hebben hun werk wel in plan-oost, waar herstrating dringend nodig is. Hiervoor is trouwens weinig nieuw materiaal no dig. (Tussendoor wil ik, misschien wat ondeugend, opmerken dat ik vertrouw dat van de hoeveelheid zand die geschat wordt, toch niet een gedeelte is bestemd om de leden van onze Raad in de ogen te strooien Wanneer verder de plantenkas wordt opgeruimd, zal dit een flinke besparing opleveren, aangezien hieraan minstens een volle werkkracht is verbon den. Wat de uitkering aan het Sportbedrijf betreft, hier bij zijn m.i. de eisen veel te hoog, in vergelijking met wat verkregen wordt. Het betreft nog slechts de eerste aanzet van ons Sportpark en in hoofd zaak enkel de voetbal. Er schijnt wel een idee te bestaan, doch plannen veranderen dikwijls en wie garandeert dat na enkele jaren het kleedlokaal van 85.000,— niet op een andere plaats moet staan Dit moet op dit ogenblik veel goedkoper worden uitgevoerd, met bijv. een geval dat verplaatsbaar is. Gaarne wil ik het coll. van B. en W. in over weging geven met spoed een voorstel tot een be stemmingsplan in te dienen voor de definitieve aan leg van het gehele recreatiegebied tot aan de Eerste Verkorting, opdat dit in onderdelen komt vast te staan. Wanneer U spoedig met een voorstel wilt komen om de sporthal te bouwen, zal ik hieraan gaarne mijn medewerking verlenen. De andere tak ken van sport komen wat in het vergeetboek, doch de gemeente heeft ook een taak ten opzichte van de jeugd die niet voetbalt, maar een andere tak van sport wil beoefenen. Voor het bouwen van een sporthal bestaan er m.i. momenteel wel mogelijk heden. Onze zorg voor de sport wordt dan alge mener. De toegangshekken moeten voor de geraam de bedragen wel ware kunstwerken worden, terwijl de verharde oefenhoek mij ook duur lijkt. Zonder de voetbal te benadelen, meen ik dat we met plm. 75000,— minder, ook goed uit de hoek komen. Dit geeft alleen aan rentebesparing reeds ongeveer 4000,.verlichting op de begroting, die alvast aan de sporthal tengoede kunnen komen. Alle genoemde punten kunnen in totaal een be zuiniging opleveren van ongeveer 20.000,—, die ik voorlopig gedeeltelijk zou willen minderen op de post 189a van de eerste wijziging de bijdrage winstderving gasbedrijf, om deze te zijner tijd op beter verantwoorde wijze te besteden, en gedeel telijk om de belastingverhogingen wat af te rem men. Nog steeds betreur ik dat B. en W. de Raad geen financieringsschema verstrekken, waarop de uit te voeren werken naar gelang van hun belangrijkheid zijn gerangschikt. Nu worden we soms plotseling voor grote uitgaven gesteld, waarvan we moeilijk kunnen beoordelen of deze inderdaad voorrang die nen te hebben. Wat het subsidiebeleid in het algemeen betreft, ben ik nog steeds van mening dat de gemeente teveel zaken subsidieert, die in feite door particulieren of door instanties dienen te worden bekostigd. Gezien het feit dat Z.Ex. de Minister van Binnenl. Zaken en Ged. Staten, wat betreft de herindeling der gemeenten, het plan dat door Axel zo uitvoerig werd gedocumenteerd, in hoofdzaak heeft overge nomen (de Kamer kan nog enkele correcties aan brengen), dien enwe ons onverwijld op de verwe zenlijking van dit plan in te stellen, om Axel haar plaats in de nieuwe grote gemeenschap te doen in nemen. Met belangstelling zie ik de initiatieven van B. en W. in dezen tegemoet. We leven in een tijd dat materiële, zowel als ideele waarden aan een sterke devaluatie onder hevig zijn. In een dergelijke tijd is het voor ieder die regeer- of bestuursmacht draagt, moeilijk steeds de juiste weg te vinden, om in alles en aan allen recht te doen. Dan is het zeer zeker nodig dat ons „leitmotif" goed is en dat we vanuit een vast be ginsel onze koers bepalen. En als we dan Gods wondere wegen met Zijn schepping zien, zoals bijv. in Job 12 23 waar staat„God vermenigvuldigt de volken en verderft ze, Hij breidt de volken uit en leidt ze", dan zien we dat het uiteindelijk niet gaat om deze samenleving, doch om de komst van Zijn eeuwig Ryk Mogen we in onze gemeentepolitiek allen aan dat ideaal medewerken, dan zal ons werk niet ijdel zijn! Hierna krijgt de 'heer P. J. van Bendegem (C.H.U.) het woord. 1 Deze zegt, geen algemene beschouwing te willen houden, maar toch wel enkele opmerkingen te wil len maken Ik ben blij dat B. en W. niet halsstarrig hebben vastgehouden om niet te bezuinigen. Ook ik meen dat er nog wel wat bezuinigingen zijn aan te brengen. We moeten niet te luxueus leven als we het niet kunnen betalen. Zo denk ik aan de bouw van een kleuterlokaal dat veel te duur is. Er is hier een prijs van 140,— per m3, dit kan zeker veel goedkoper. De heer Oggel heeft in zijn betoog hier reeds mel ding van gemaakt, maar nogmaals wil ik er op wijzen dat wij als C.H.U. niet voor de samen smelting bij de herindeling hebben gestemd. De heer J. C. VAN LUIJK (A.R.P.) zegt het volgende Mijnheer de Voorzitter, Nu we ons weer geplaatst zien voor de behap- deling van de primitieve begroting alsmede de bedrijfsbegrotingen voor 1966, waaruit ons kan blijken hoe het college van. B. en W. zich het fi- nancieël beleid voor het komende jaar heeft inge dacht, is het vap belang om, in het kort, even te letten op het beleid in het bijna Verstreken jaar. Hierover kan, naaf onze mening, de raad zonder enige terughoudendheid zijn instemming uitspreken al konden we niet steeds in alles met het college meegaan. We denken aan de belastingvoorstellen in het voorjaar en het grote plan tot reconstructie van de Zuidsingel. En al was ook overigens onze instemming wel eens niet volkomen, het geheel overziende kunnen we toch dankbaar zijn voor het gevoerde beleid. Dat het voeren van dit beleid voor het college veelal met grote moeilijkheden gepaard gaat blijkt ook weer uit de ons nu aangeboden begroting waaruit een tekort resulteert van 165.000,— waarbij komt dat de le wijziging van deze begro ting, waarin, naar het oordeel van B. en W. zeer dringende kapitaalsuitgaven zijn opgenomen, het tekort doet stijgen naar 180.000,—. B. en W. mer ken in hun begeleidingsbrief op dat de ramingen in deze begroting als minima gezien moeten worden wil men van een redelijk verzorgingspeil verzekerd zijn. En nu de plannen tot dekking van het tekort, le wil het college bezuinigen in de primitieve be groting waardoor enkele minima nog minimaier wprden. M. d. Voorz. we zijn in dit opzicht echt niet zo ongerust en willen LI hierin graag volgen. Ook het 2e puntverhoging inkomsten wegens herziening uurlonen voor werkzaamheden nutsbe drijven heeft onze instemming al geeft dit dan wellicht weer repercussies ten nadele van de bur gerij. Voor het overige, punt 3 t.e.m. 6 wordt de burgerij in het geweer geroepen om hun aandeel in te brengen door 55600,- middels verhogingen van belastingen en rechten te voteren tot dekking van het tekort. Het hoofddeel van dit bedrag moet afgestaan worden door hen die zich kunnen be roemen op het eigendomsrecht van hun woning. En dan, ter afronding een aantasting van de re serve met 56000, M. de voorzitter we veroordelen niet élke ver hoging van rechten en belasting en we zijn ook niet tegen alle aantasting van onze reserve maar voor- lopig gaan beide ons hier te ver. Zijn B. en W. niet mét ons van oordeel dat er nog vele gezinnen in onze gemeente zijn, wier financiële status als een minimum moet worden aangemerkt en voor wie deze verhogingen moeilijk zullen zijn Onze voorkeur gaat uit naar een matiging in lastenverhoging en een bescheidener gebruik van de reserve en we dachten dit te kunnen bereiken door een verdergaande bezuiniging in de primitieve begroting. Verder menen we dat de verordening op de heffing van precariorechten in een of andere vorm, zij het dan veel minder omvattend, moet blijven bestaan. We dragen de sportbeeofening een goed hart toe en we weten dat dit geld vraagt, toch menen we dat het goed zou zijn om de uitgaven in de voetbal- sektor wat te temperen en wat meer aandacht te schenken aan de zaalsport, aan de bevordering hiervan zouden we graag meewerken. M. de Voorz. vele zaken, even zo vele moeilijk heden, hebben we niet in de hand, de woning toewijzing en de daarmee toch ook verband 'hou dende verfijnings regeling, de uitkeringen uit het gemeentefonds om maar enkele knelpunten te noe men. We weten dat het college doet wat mogelijk is. Veel wijsheid en goed inzicht zullen ook het ko mende jaar onontbeerlijk zijn. Laten we ze beiden begeren van God van wie het wereldbestuur uit gaat. llw wens, M. de Voorz. om in volledige samen werking van B. en W. en de raad de gemeente te mogen besturen, willen we als A.R.-fraktie, indien maar enigszins mogelijk helpen vervullen. De volgende spreker is de heer K. HAMELINK (P.v.d.A.). Mijnheer de Voorzitter, Ieder jaar wordt gelegenheid gegeven tot het hou den van algemene beschouwingen om bij, de begro tingsbehandeling het beleid van het dagelijks be stuur aan een kritische bespreking te onderwerpen. De samenwerking in de raad is uitstekend, ondanks politieke verschillen. Dit is toch wel bijzonder be langrijk gebleken bij het nemen van ingrijpende beslissingen. Wij noemen hier o.a. het toetreden en inbrengen van ons eigen gasbedrijf bij de Zeeuwse Gasmaat schappij de ZEGAM. De vrijwel eensgezinde houding ten opzichte van de voorstellen van G.S. over de herindeling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, De bouw van een bejaarden-pensiontehuis, de tijd vooruit, wat grote en accomodatie betreft. Het noemen van initiatieven bij de woningbouw en aantrekken van contingenten ratio-bouw, alsook de ons bekend zijnde pogingen tot een verbeterde volkswoning zullen wij volledig blijven steunen al dient gezegd dat het college onze aanmoediging niet nodig heeft. Wel willen wij vragen om bij te blijven met haar planologische maatregelen. Hier doelen wij op nieuwe uitbreidingsplannen als wel het volgen van de behoeften in de binnenstad door tijdig vóorstellen te doen tot sanering van in aan merking komende gebieden of straten. De krotopruiming in de Oudewijk en omgeving stemt ons tot vreugde, wetende dat hierdoor een niet in cijfers uit te drukken bijdrage tot een beter levenspatroon van hen wier lot ons bijzonder aan gaat. Het gereedkomen van het gebouw van de Gemeen- tewerkfflaats heeft ons niet alleen getroffen om zijn goede indeling om hier in het belang van de Ge meente te kunnen werken, maar ook stemt het ons tot vreugde, dat hier serieus zoveel aandacht is besteed aan de sociale verhoudingen in het bedrijf. De kans tot het inrichten van een mooi schaftlokaal en vooral wasgelegenheid is hier toch wel met veel overtuiging aangegrepen. Hier is de voorwaarde tot arbeidsvreugde aangegeven. De sport is nu ondergebracht in een tak van dienst. Naar onze mening wordt alles goed aangepakt als wij rekening houden met de remmingen die aller wegen aanwezig zijn bij de realisering van grotere plannen. Wij willen bij het kritisch volgen van dit onderdeel van het beleid toch wel rekening houden, dat de gemeentelijke bemoeing in Axel nog zeer jong is en veel geld vraagt. 4 Jaar geleden werd hier nog geen of weinig geld voor gevoteerd en nu wordt van de algemene dienst een bijdrage van tachtig duizend gulden gevraagd in het tekort. Dit is een opgave die zware verantwoordelijkheid vraagt. Hier wordt een bewuste stimulans geleverd tot een verantwoorde sportbeoefening, wat ook tevens een bijdrage is van zijdelingse jeugdzorg. Wij zeggen het college van B. en W. alle steun toe en hopen slechts dat zij de groeiende behoeften bij kunnen houden. Als positieve daad willen wij zien het gereed ko men van het gymnastieklokaal bij de Marijke- school. Ik stel dit, omdat de positieve dingen van het col lege toch ook wel eens goed uit de verf mogen komen. Want wat er allemaal tot stand is gekomen is, gezien in het licht van de financiële mogelijk heden of moeilijkheden is ontegenzeggelijk veel. Maar er is nog veel te doen M. de Voorz. Wij hebben grote waardering voor de wijze waarop het onderhoud van straten en pleinen wordt aan gepakt. Ook zien wij dat nogal eens riool verlegd of verbeterd moet worden, omdat blijkbaar in vroe gere tijden de behoeften zijn onderschat. Ik wil er echter op wijzen dat het streven tot be zuiniging op deze dienst gevaarlijke consekuenties kan hebben. De zuinigheid kan hier de wijsheid best bedriegen. Wanneer de bezuinigingen hier na gestreefd zullen uitmonden in een slechter onder houd of goedkopere aanleg van e.e.a. zullen wij beslist niet meewerken. Laat ons toch niet vergeten wat het college zegt in de memorie van antwoord, dat onze straten met een lengte van anderhalve km. zijn uitgebreid of met een oppervlakte van 50.000 mtr. Dit geldt ook voor de aanleg van parken en plant soenen. Dit is een kostbare zaak en geeft wel eens aanleiding tot kritiek en natuurlijk elke zaak heeft vele kanten, of beter gezegd elke medaille heeft zijn keerzijde. Maar laat ons niet vergeten, dat wij altijd aange drongen hebben en terecht, op het aantrekkelijk ma ken van het woonklimaat, door het creeren van mooie woonwijken. En als het college deze dingen verstaat, dan moe ten wij niet dadelijk gaan roepen alsof er geld wordt uitgegeven om het kwijt te zijn, maar dat hier sprake is van een doelbewust beleid waarom gevraagd is en wat beloofd is. Goede woningen en mooie parken zijn er juist voor de aantrekkelijkheid van onze goede stad, en vrij vertaald M. de Voorz. voor al onze burgers, rijk en arm. Dat hiervoor geld op tafel moet zijn begrijpt ieder, maar ieder is niet bereid het geld op tafel te leg gen vooral niet als er een progressiviteit wordt nagestreefd. Ik zou zo door kunnen en soms ook wel willen gaan M. de Voorz. maar al onze wensen opsom men en niets over de centen zeggen zou een tik keltje een andere voorstelling van zaken kunnen lijken en dit lijkt mij niet juist. Er zijn volgend jaar verkiezingen en dan is het nogal eens de gewoonte dat men allen van dik hout planken wil zagen. Veel willen doen voor zo weinig mogelijk geld. Dat is een aantrekkelijke manier van voorstellen. Maar wij willen re-eël zijn en stellen, voor wat, hoort wat. Wij zijn het er natuurlijk met zijn allen wel over eens, dat het voor de Gemeenten niet te doen is met deze financiële verhoudingen. Het is waar, onze inkomsten uit het Gemeente-fonds is sinds 1960 per jaar gestegen met 11% maar onze uit gaven met 15%. En toch willen wij de zaak bijhouden. Dit eist bo venmenselijke stuurmanskunst. Deze zaak verdoe zelen heeft geen enkel praktisch nut, en is weinig zinvol. Wij moeten werken met een sluitende be groting. En het groeperen van cijfers is wel zo te doen dat de som uitkomt. Maar is dit re-eël Het college biedt een sluitende begroting aan en komt met belastingverhoging en bezuiniging. Onze vraag is is dit laatste mogelijk. Zal hier de bijl niet gelegd worden bij de wortel die onze aktivi- teiten zal verlammen. Zoals nu wel duidelijk is M. d. Voorz. steunen wij dit beleid. Wij hebben hier een bijdrage aan kunnen geven en wij hopen dat het mogelijk zal zijn dit in de komende jaren te continueren. Steun verlenen om Axel een goede woon- en leef- gemeente te maken waar de lasten en het genot in onze gemeenschap gelijkelijk verdeeld zullen wor den. Ik denk U wel. De heer A. H. VAN DER LEE (Gemeente Be langen) richt zich met het volgende tot de raad. Mijnheer de Voorzifter, Mede sprekend namens mijn fraktie-genoot van Ge meentebelangen, verheugt het mij, dat het college van B. en W. er in is geslaagd, zij het dan na enkele bezuinigingen enerzijds, en belastingverho gingen, anderzijds voor het jaar 1966 te komen met een sluitende begroting. Het is in de voorbije jaren altijd zo geweest, dat de begroting aanvankelijk een ernstig tekort ver toonde en dat pas in de loop van het jaar maat regelen werden genomen, waardoor dan uiteindelijk aan het einde van het jaar alles weer een beetje meeviel. Ik acht het een daad van wijs beleid, dat nu de opzet anders is. De aktiviteiten van het college in het afgelopen jaar hebben, hoewel er een enkele maal 'verschil van mening was, ons volledige instemming en wij spreken de wens uit, dat ook in het komende jaar het college onverflauwd zal verder werken. Naar de toekomst ziende is er één alles overheer sende faktor, en dat is de herindeling van ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die binnen en kele jaren een feit zal zijn. In afwachting van de behandeling in een raadsvergadering in januari, wil ik er thans iets over zeggen, omdat dit ten nauwste samenhangt met het te voeren beleid in de komende periode. Aangaande het voorstel moet ik vaststellen, dat de door Axel gepropageerde konstruktie van één grote gemeente werd overgenomen. Er zal dus waar schijnlijk een, samenvoeging van alle gemeenten in het midden van Zeeuwsch-Vlaanderen komen, waardoor een NIEUWE gemeente ontstaat. De besaande kernen in dit gebied zullen in de komen de decennia naar elkaar toegroeien tot één geheel. Er zal in de komende bespreking ruimschoots op een en ander worden ingegaan, maar met het voor gaande voor ogen zullen wij in Axel onverflauwd moeten voortgaan, met hier een goed klimaat te scheppen en te verbeteren wat verbeterd moet worden. Er zal naar gestreefd moeten worden de verzorgende funktie en centrumpositie van onze stad te handhaven en deze, waar mogelijk, nog te verstevigen. In dit verband vertrouwen wij er op, dat het col lege zal voortgaan met, voorzover dit tot haar mogelijkheden behoort, steun te verlenen aan de middenstand te Axel bij haar werkzaamheden tot modernisering. Het verkeersplan, vorig jaar door ons gevraagd, zal er hopelijk binnenkort komen. In verband hier mede zal spoed betracht moeten worden met de aanleg van de parkeerterreinen bij de Oranjestraat en achter de Kerkdreef. Wil 'het college bij her strating in plan oost aandacht besteden aan de aanleg van parkeerhavens. Ook is spoed nodig, voorzitter, met de sanering van de kom. Een begin hebben wij reeds van avond gemaakt met enkele aankopen. De doorbraak van de Nassaustraat dient ook in 1966 te geschie den. De WONINGBOUW in 1965 heeft een verheu gend resultaat gehad hopelijk geeft 1966 eenzelf de beeld te zien met de tweede stroom ratiowonin- gen en de bouw van woningen in de prëmie- en partikuliere sector. tesmm bij Vader, Moeder en Kind De SPORTACCOMODATIE is ook in 1965 vooruitgegaan met de verbetering van de voetbal velden. Het zwembad vervult ons nog steeds met grote zorg. Zijn B. en W. in deze diligent, ter verkrijging van een beter zwembad en een instruk- tiebad In verband met de sportbeoefening is het verheu gend, dat het nieuwe gymnastieklokaal thans ge reed is. Het woord is nu aan de bevolking om deze mogelijkheid uit te buiten. Stimulerende wer king dient uit te gaan van de Sportstichting. In de nieuwe woonwijken Oost en West is mo menteel grote behoefte aan een speelweide, temeer, daar in plan Oost de bestaande speelweide en toe stellen daarop moesten worden opgeofferd voor de aanleg van een nieuwe straat. Naast de Sportbeoefening als onderdeel van de recreatie is er nog een ander aspect dat de aan dacht verdiend, namelijkde HOTEL- en ZA LEN ACCOMODATIE. Deze beide zijn in onze gemeente beslist onvoldoende. De slogan„Uit, goed voor U", brengt mij ertoe het college te vra gen of het wil overwegen de vermakelijkheids belasting af te schaffen. Het zeer geringe bedrag, in 1964 nog geen 4000,dat deze belasting opbrengt, en het vele werk en controle hierop geeft mij de vrijheid dit te vragen. Ook verdient het aanbeveling de sluitingstijd op 12 uur te stellen. Wat de vele punten van de begroting betreft 'heb ik geen opmerkingen en ik wil mij, namens de fractie Gemeentebelangen hiermede gaarne akkoord verklaren. Ik wil eindigen met U voor het komend jaar kracht en wijsheid toe te wensen. Als laatste spreker neemt de heer E. MAAS (K.V.P.) het woord Mijnheer de Voorzitter, Wij zullen ook dit jaar deelnemen aa nde alge mene beschouwingen hetzij in een korte uiteen zetting. Zoals wij uit de begeleidingsbrief lezen zullen wij ook dit jaar weer met een tekort te kampen 'heb ben, mijnheer de voorzitter, voor ons niet direkt ongerust, omdat dit een algemeen landelijk ver schijnsel is, ook bij ons, maar met meer veront rusting mijnheer de voorzitter lezen wij hoe het tekort moet worden opgeheven. Wij hadden dan ook gehoopt dat de financierings wet Rijk Gemeente voor ons iets gunstiger zou worden, maar helaas ook voor 1966 komen wij hier niet voor in aanmerking. We zullen dus ook nu weer zoals in voorgaande jaren de zaken zelf moeten aanpakken. De fraktie van de K.V.P. mijnheer de voorzitter is zich daar terdege van bewust. Er wordt bezuinigd mijnheer de Voorzitter op de algemene dienst dit is mogelijk maar het zal ook ten koste gaan van de uitvoerende werken hetgeen niet bevorderlijk zal zijn voor het woonklimaat van onze gemeente. (zie vervolg pagina 3)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2