Bronchi letten Uit onze Omgeving Axel Voorzitter is de heer M. K. van Dijke, burge meester. Voorts zijn bij dit onderzoek aanwezig de heren P. G. van den Bosse, gemeentesecreta ris en C. Smies, chef van de afdeling Financiën. Aanbiedingsbrief Een lid van afdeling I zegt het te betreuren, dat deze begroting in feite een zo groot tekort ver toont, waardoor diverse belastingverhogingen noodzakelijk zijn. Dit lid zou de verordening op de heffing van precariorechten gehandhaafd wil len zien. Met een verhoging van de reinigings rechten zou dit lid zich kunnen verenigen, wan neer het huisvuil tweemaal per week zou worden opgehaald. Het college betreurt het eveneens, dat het finan ciële draagvlak der gemeente te gering is. Ver wezen worden naar het gestelde in de aanbie dingsbrief. Gestreefd wordt naar het in de toekomst twee maal ophalen van het huisvuil. Gelet op het te kort op deze dienst kan daarvan thans echter nog geen sprake zijn. Een ander lid van deze afdeling vraagt of er nog een mogelijkheid is om in aanmerking te komen voor een verfijning als centrum-gemeente. Beide leden van deze afdeling, evenals leden van afdeling II, pleiten voor handhaving van de pre cariorechten, zij het in een sterk vereenvoudigde vorm. Het college zal blijven ijveren voor een verfij ningsuitkering als klein-stedelijke centrumgemeen te. Tegen wijziging van de „Precario en retributie verordening 1963 hebben wij geen bezwaren, in dien de raad een vereenvoudigde opzet voorstaat en de wijziging de rechtszekerheid ten goede komt. Kosten van onderhoud ambtswoning burgemeester en secretaris 1550, Een lid van afdeling I acht de raming op deze post gezien in het licht van hetgeen maar aan de woningwetwoningen kan worden gedaan, te hoog. Zoals bekend is, is de gemeente voor het onder houd van de woningwetwoningen aan - in feite veel te krappe - normen gebonden Bij de ge noemde posten bestaan deze normen niet. Het col lege is van oordeel, dat een deugdelijk onderhoud 'het behoud van de gemeente-eigendommen is. Studietoelagen f 1185, De verordening betreffende de toekenning van een bijdrage in de studiekosten aan ambtenaren der gemeente Axel bepaalt, dat aan belanghebbenden die een studie volgen, welke naar het oordeel van burgemeester en wethouders in het belang van de dienst is, een tegemoetkoming zal worden verstrekt in de te maken studiekosten, waaronder worden verstaan de lesgelden en de reiskosten c.a., die voor het volgen der lessen nodig zijn. De tege moetkoming bedraagt 75% van de studiekosten. Een lid van afdeling I vraagt wanneer de stu dietoelagen worden betaald. Deze kosten worden betaald, wanneer de ambte naren deze in rekening brengen en gebleken is dat op een redelijke wijze wordt gestudeerd. Onderhoud en schoonhouden van het stadhuis f 16.050,00 Met het oog op het intensieve gebruik dat van het stadhuis wordt gemaakt, is het nodig om jaarlijks enkele vertrekken grondig te doen op knappen (schilderen, behangen enz.) Bovendien wordt geraamd het loon voor 2 schoonmaaksters a 1000 uur per jaar. Een lid van de afdeling I en een tweetal leden van afdeling II merken op, dat zij de kosten van schoonhouden van het stadhuis te hoog ach ten in vergelijking met soortgelijke kosten voor andere gebouwen. Het college wijst er nog eens met nadruk op, dat, wil men het stadhuis behoorlijk schoonhou den, het geraamde bedrag absoluut noodzakelijk is. Regelmatig dienen in dit gebouw, waar zeer veel publiek komt, 25 lokaliteiten, nog afgezien van gangen, trappen en toletten te worden schoonge- houden. Het betreffende onderdeel van deze post is zeker niet te hoog geraamd. Een vergelijking met andere gebouwen is bijzon der moeilijk, zo niet ondoenlijk. Temeer nu de raming bij de Ie wijziging reeds met 1000,is verlaagd is een verdere verla ging niet verantwoord. Abonnementen op de telefoon en kosten van telefoongesprekken f 4550, Een lid van afdeling I vraagt of de raming op deze post niet te hoog is. Beloning en premies aan brandmeester en brandspuitlieden f 4960, Zowel een lid van afdeling I als leden van afde ling II dringen aan op verlaging van de raming op déze post. Gelet op de uitgaven in 1964 is deze post zelfs bijzonder krap geraamd. De vaste beloningen en de vergoedingen voor oefeningen en branden zijn gebaseerd op het raadsbesluit van 29 juni 1965 en nader aangepast aan de herziene rangindeling, welke door de Brandweerinspectie is geadviseerd. Brandmelding en brandalarmering f 2000, Een lid van afdeling I en een tweetal leden van afdeling II achten de kosten voor de brandalar mering te hoog en willen daarop bezuinigen .Bo vendien wijst een lid van afdeling II erop, dat ook op de post „Overige uitgaven brandweer, te lefoonkosten zijn geraamd. De raming op volgno. 108 heeft uitsluitend betrek king op de alarmeringsinstallatie. Deze raming moet alleen al hoger zijn, omdat de centrale post niet meer bij de rijkspolitie kon blijven. Deze is nu overgebracht naar de brandweercommandant met nevenschakeling bij de onderbrandmeesters. Deze verplaatsing heeft eind 1964 plaats gevon den. Over 1963 is wegens alarmering in totaal uitgegeven 1830,07. Over 1964 waren de tele foonkosten slechts 359,46, terwijl over 1965 reeds is uitgegeven voor: abonnementen 891,60, telefoonkosten 958,03. Gelet op deze cijfers achten wij een verlaging van de raming niet verantwoord. De op volgno. 114 geraamde telefoonkosten heb ben betrekking op de normale telefoonaansluiting van de brandweercommandant. Plaatsingskosten en onderhoud van waarschu wingsborden en wegwijzers f 10.550, Een lid van afdeling II vraagt naar de oorzaak van het toegenomen aantal uren op grond van de functionele loonverdeling. (begroting is 1090 uur a 5,55). Een ander lid van deze afdeling vraagt hoeveel verkeersborden er thans in de gemeente staan. In 1964 is in totaal 797% uur besteed aan schil deren, onderhoud, vernieuwen, bevestigen, plaat sen enz. van verkeersborden. Over 1965 zal dit aantal aanmerkelijk hoger zijn als gevolg van de uitbreiding van de gemeente en de daarmede ge paard gaande toename van het aantal borden. Momenteel staan in Axel circa 450 a 500 ver keersborden, die regelmatig onderhouden en ver nieuwd moeten worden. Met het oog op de te verwachten uitbreiding van de gemeente in 1966 is de raming op deze post volkomen verant woord. Kosten van en bijdragen voor wijkverpleging, ziekenhuisverpleging, kraamverpleging en kin- derzorg f 2000, De verenigingen „Het Groene Kruis" en „Het Wit Gele Kruis" te Axel ontvangen ieder een subsidie van 150,per jaar voor het beschik baar stellen van lokalen voor het houden van een consultatiebureau. Bovendien worden op deze post geraamd de bij dragen aan het Kraamcentrum der Groene Kruis verenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de Commissie voor de Hygiëne van het Kind van de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit Gele Kruis". Geraamd wordt 2,per verzorgings dag, zulks aan de hand van het aantal verzor- gingsdagen over 1964, waardoor aan bijdragen moet worden geraamd resp. 650 x 2,— of 1300,— en 200 x 2 is 400,—. In totaal wordt op deze post 2000,— geraamd. Subsidie en bijdragen aan kruisverenigingen f 10.350, Bij raadsbesluit van 22 november 1962 is het sub sidie aan de kruisverenigingen met ingang van het jaar 1963 gesteld op 50% van het contribu tiebedrag. Aan de hand van de begrotingen dezer verenigingen voor het jaar 1966 wordt geraamd voor: Afd. Axel van „Het Groene Kruis" 7000,— Afd. Axel van „Het Wit Gele Kruis 3000,— Afd. Sluiskil van „Het Wit Gele Kruis voor de in Axel woonachtige leden 350,— 10,350, Het „Groene Kruis" telt ca. 1400 leden en het „Wit Gele Kruis" ca. 550 leden. Een lid van afdeling I constateert dat de kosten van de gezondheidszorg hoog zijn. De geraamde bedragen zijn gebaseerd op raads besluiten. De bevordering van een goede gezond heidszorg moet tot een van de gemeentelijke ta ken worden gerekend. Kleding en uitrusting Op deze post wordt geraamd voor 40 arbeiders: voor kleding 60.— per arbeider in contanten is f 3200,- Bovendien aanvulling van uniformpetten met gemeentewapen 10 x 20,is 200, Voor aanvulling van laarzen en regenkleding, welke eigendom van de dienst blijft, wordt ge raamd f 400, Totaal 3800,— Een lid van afdeling I en een tweetal leden van afdeling II achten de kledingtoelage aan de hoge kant. De kledingtoelage is op 80,gesteld in ver band met de gestegen prijzen en op verzoek van de commissie voor georganiseerd overleg. Bo vendien moest de toelage van 60,- als ver ouderd worden beschouwd. Het gemeentebestuur stelt er prijs op, dat de werk kleding van de werklieden behoorlijk is. Mede daarom is dit bedrag zeker niet te hoog. Motor- en autotoelage en rijwielvergoedingen Geraamd wordt: Toelage voor de beide onder-opzichters, brom fietstoelage 2 x 132,264,— F. de Braai, bromfietstoelage 132,— 10 personen rijwieltoelage a 76,— 760,— Lambert, bus- en bromfietstoelage 240,— Alqemene rijwieltoelage, 26 personen a 10, 260,- Totaal 1656,— Een lid van afdeling II acht een vergoeding van 10,— te laag. Deze vergoeding moet meer worden gezien als een blijk van waardering, dat de bedoelde werk nemers incidenteel onverplicht voor hun werk van hun rijwiel gebruik maken. Onderhoud en schoonhouden, benevens ver lichting, verwarming en meubilering der kanto ren en werkplaatsen van de dienst openbare werken Een lid van afdeling I stelt voor de raming we gens lonen voor onderhoud met 1000,— te ver lagen. Het bedoelde onderdeel van deze raming is ge baseerd op in totaal 950 uur voor onderhoud en schoonhouden. Dit betekent nog geen halve dag taak. Niet mag uit het oog worden verloren, dat het hier betreft de werkplaatsen in de Juliana- straat en de Singelweg, waartoe dus ook behoren de garages, timmermans- en schilderswerkplaatsen, kantine etc. Verlaging van deze posten achten wij niet verantwoord. Gereedschappen Zoveel mogelijk reparaties aan de vervoermiddelen worden door eigen personeel uitgevoerd. Geraamd wordt voor: aanvulling sleutels, beitels, tangen enz. 1500, lonen (391 uur) 2170, Totaal 3670, Een lid van afdeling I wil de raming op deze post met 750,verlaagd zien. In 1963 en 1964 is op deze posten resp. 3.720,49 en 4.504,52 uitgegeven. Goed materiaal is een eerste eis om degelijk werk te leveren. In 1965 zal ongeveer 370 uur nodig zijn. Deze kleine toename is verantwoord. Niet mag worden vergeten, dat in deze raming begrepen zijn de kosten van slijpen van beitels, zagen, de aankoop van laselectroden en propaan- gas. Gelet op de verlaging die in 1966 ten opzichte van 1965 reeds is doorgevoerd, achten wij een verdere verlaging voorshands niet verantwoord. Onderhoud van straten en pleinen f 113.000, a. personeelskosten (14469 uur) 80.500, b. overige kosten 32.500,— Een lid van afdeling I acht de verhoging van de raming in vergelijking met het vorige jaar te ri- goreus en wil op onderdeel b. f 6000,— bezuini gen. Een tweetal leden van afdeling II achten de reconstructie van de Noordstraat, geraamd in de le wijziging der gemeentebegroting, nog niet no dig. Het ene lid wil daarvoor in de plaats wel een andere straat reconstrueren, doch het andere lid wil de raming hiervoor geheel afvoeren. In de eerste plaats wordt gewezen op de in de le wijziging geraamde verlaging van onderdeel a. van deze post met 23.173,—. Het is onmiskenbaar dat de raming gelijke tred moet houden met de uitbreiding van het straten- net. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op het in de begroting opgenomen overzicht van de straten met vermelding van lengte, breedte en oppervlakte. In de loop van 1965 is de straat lengte toegenomen van 21463 m' tot 26035 m' en de oppervlakte van 138000 m2 tot 188000 m2. Met nadruk willen wij stellen, dat het verzor- gingspeil moet worden gehandhaafd en geen ver waarlozing mag optreden. De Noordstraat is een van de belangrijkste straten. Mede met het oog op de vernieuwing van een gedeelte van de riole ring achten wij het opportuun tegelijkertijd tot het herleggen van deze straat over te gaan. Herstraten van andere straten is een kwestie van prioriteit. Indien in de loop van het begrotings jaar zich urgentere projecten aandienen, is de mogelijkheid aanwezig hieraan voorrang te geven en de werkzaamheden aan de Noordstraat uit te stellen. Ho»»tdrank in tabletvorm. 9Set Onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen f 77.800, a. personeelskosten (11785 uur) 65.500, b. overige kosten 12.300, In deze gemeente beslaan de plantsoenen een op pervlakte van 69000 ma, terwijl 3000 m' straten beplant is, hierbij komt het bos van 12 ha. Een lid van afdeling I zou de raming op deze post met 50% verlaagd willen zien. Een ander lid van deze afdeling juicht het beleid van bur gemeester en wethouders toe. Een tweetal leden van afdeling II achten de raming te hoog. Met name de raming voor de aankoop van bloembak ken wil een lid afgevoerd zien, terwijl het andere lid de plantenkas wil afschaffen. Het eerstbe doelde lid sluit zich hierbij aan. Het college vraagt met klem open oog te heb ben voor de zware eisen die het verkeer aan de straten stelt. Ook bij deze post wordt erop ge wezen dat de raming in navolging van het ad vies van de Financiële Commissie op onderdeel a. met 10.050,en op onderdeel b. met 3,950, is verlaagd. Een verdergaande verlaging zou ook hier het verzorgingspeil aantasten. Bij deze post wordt eveneens ernstige aandacht gevraagd voor de toegenomen oppervlakte van de beplanting, zonder dat na de eerste wijziging nog sprake is van enige reële verhoging. De ra ming op onderdeel b. is daarentegen zelfs ver laagd. De kosten van de plantenkas en het pro fijt daarvan zijn momenteel in studie. Bijdrage in de kosten van de afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen Ook voor het jaar 1966 zal een bijdrage aan de afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande ren moeten worden betaald, berekerid naar 1,85 per inwoner. Hierbij komt een bijdrage ad 6,per inwoner (zie de toelichting, gegeven bij volgno. 260) zodat op deze post moet worden geraamd 8350 x 7,85 of 65.547,50. Een lid van afdeling I en een tweetal leden van afdeling II informeren naar de raming op deze post en de hiervoor eventueel bestaande bestem mingsreserve. De raming op deze post is in feite een samen voeging van de posten 260 en 270 zoals deze het vorige jaar zijn geraamd. Dit jaar moet voor het eerst ook de. 6,per inwoner worden afgedra gen. Dit bedrag kon vorige jaren inderdaad wor den gereserveerd, maar zal binnen afzienbare tijd eveneens nog moeten worden betaald, zodat deze reserve thans niet mag worden aangetast. Onderwijs, kunsten en wetenschappen f 129.797,71 Een lid van afdeling I spreekt zijn verontrusting uit over de hoge kosten van het onderwijs. Dit lid vraagt hierop nauwlettend toe te zien. Ons college is te dezer zake diligent. Viering van de „Dag van Europa" Vorige jaren is op de scholen enige aandacht aan deze dag besteed. Daarvoor zijn enkele druk werkjes aangeschaft. Thans wordt hiervoor 50, geraamd. Een lid van afdeling II verklaart zich evenals voorgaande jaren tegen deze post. Hiervan wordt nota genomen. (wordt vervolgd) Schoolclub opgericht Aan de Chr. ULO aan het Szydlowskiplein te Axel hebben de leerlingen enige weken geleden een schoolclub opgericht onder'de naam VITO, hetgeen betekent Van Inspanning tot Ontspan ning. Het doel van de club is de band tussen de leer lingen te versterken, een eigen schoolkrant uit te geven, sportevenementen te organiseren en het geven van een grote jaarlijkse feestavond. Op dinsdag 7 december heeft de club haar eer ste schoolavond georganiseerd ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest. De avond was gevuld met een goed programma, verzorgd door de leerlin gen en omlijst met het optreden van de beat- groep The Hawks. Vooral hun optreden viel bij de jeugd in de smaak. Natuurlijk kwam ook Sinterklaas op het toneel en in welgekozen woorden met veel „steken on der water" werden leerlingen en leraren terecht Het was een goede start van een reeks activitei ten van deze nieuwe schoolclub. Autobotsing Vrijdagmiddag om 5 uur reed C. J. de K. uit Ter- neuzen door de Julianastraat met een bestelauto. Op de kruising met de Prins Hendrikstraat ver leende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto, bestuurd door C. J. B. uit Axel. Door de botsing die ontstond wer den beide auto's beschadigd, persoonlijk letsel deed zich niet voor. e Auto botste op stilstaande aanhangwagen Vrijdagavond omstreeks 10 uur is E. C. O. uit Axel in de Magrette met zijn personenauto tegen een onder een lichtmast staande aanhangwagen opgereden. Nadat dokter de Kok de eerste hulp had ver leend, werd O. per ambulance naar het zieken huis te Terneuzen vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Sint Nicolaas op bezoek bij kinderen van N.S.H. personeel Zaterdag bracht Sint Nicolaas zijn jaarlijkse be zoek aan het Centrum, dat zowel voor als na de middag geheel was gevuld met werknemers van de N.S.M. en hun kinderen. De heer K. de Rooy heette als voorzitter van het Sint Nicolaas-comité allen hartelijk welkom en in het bijzonder de Sint met zijn beide zwarte Pieten. Hij bracht dank aan de direktie die het weer mogelijk had gemaakt dit prachtige kinder feest te organiseren. De Sint had ook dit jaar weer een passende toe spraak, waarna hij kinderen op het toneel nodig de om voor hem te komen zingen waarvan dank baar gebruik werd gemaakt. Tijdens een korte pauze waarin de dames en he ren koffie met speculaas en de kinderen limonade werd aangeboden, was het een balletgroep onder leiding van de dames Jopie Dieleman en Ankie Esselbrugge die enkele ingestudeerde dansjes voor het voetlicht bracht waarvoor zij een hartelijk ap plaus in ontvangst mochten nemen. Toen kwam voor de kinderen het grote moment om bij de Sint te komen en hun cadeaux en snoeperijen in ontvangst te mogen nemen. De heer de Rooy dankte allen die meegewerkt hadden om ook dit jaar deze dag te doen slagen. De leidster van de balletgroep werd een enve loppe met inhoud voor hun geslaagde dansjes aangeboden. Sint Nicolaas bracht bezoek aan „Zorgvliet" Dinsdagavond bracht de Sint een bezoek aan het bejaardentehuis „Zorgvliet". De vader van het tehuis, de heer Geuze, heete de Sint en zijn knecht in dichtvorm welkom. De Sint onderhield zich op vlotte wijze met de oudjes en reikte aan allen enige surprises uit, ook de bed- legerigen bezocht de Sint op hun kamers. Door de heer Corduwener werd op voortreffelijke wijze Sint Nicolaas-liedjes gespeeld. De heer Geuze richtte ook zijn dankwoord in dichtvorm tot Sint Nicolaas. Het was een gezellige avond voor de bewoners van „Zorgvliet". Kaarsenaktie De door de leerlingen van de Landbouwhuishoud- school georganiseerde kaarsenaktie ten bate van „Zonnegloren" heeft 500,opgebracht. Sint Nicolaasavond voor bejaarde N.V.V.-leden Vrijdagavond werd in de zaal van café „De Sport door de Axelse bestuurdersbond van het N.V.V. een Sint Nicolaasavond georganiseerd voor haar bejaarde en gepensioneerde leden. Om zes uur heette de voorzitter de heer A. van Gink de aanwezigen welkom waarna hij hen ver zocht aan te zitten aan een goed verzorgde kof fietafel. Tegen acht uur verscheen Sint Nicolaas en zwar te Piet in de zaal, de oudjes zongen hem spon taan toe. De voorzitter heette hem welkom en drukte zijn genoegen uit dat Sint de tijd had kunnen vinden om aanwezig te zijn. De Sint sprak de aanwezigen toe en liet het afgelopen jaar de revue passeren en zei ook verheugd te zijn dit jaar weer aanwe zig te kunnen zijn. Hierna nodigde hij om beurten de heren met hun dames bij 'hem om hen fraaie cadeaux te overhandigen. Later op de avond was het de heer O. Lacour, geassisteerd door zijn echtgenote, die met gooche len, gedachtenoverbrengen en humoristische ver tellingen de aanwezigen geruime tijd vermaakte. Deze goed georganiseerde avond was bij de bejaarden bijzonder goed in de smaak gevallen en allen hoopten dan ook dat het volgnd jaar weer zal worden gehouden.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2