STORM OVER ZEELAND Nabij de grens bij St. Jansteen is de Bel gische douane er na een wilde achtervol ging in geslaagd een personenwagen met duizend kilogram boter aan te houden, 's Ochtends omstreeks zes uur zag men een verdachte auto uit de richting van de grens rijden. Men gaf een stopteken maar de chauffeur sloeg een zijweg in en gaf vol gas. Hierna maakte hij gebruik van ookbommen, waarvan de achtervolgen de douane veel hinder ondervond. In St. Niklaas liet de smokkelaar zijn wagen in de steek en vluchtte in een donkere straat zodat hij wist te ontkomen. De wagen met de boter werd naar het douanekantoor te Kemseke-Paal gebradht. ONZE VLOERBEDEKKING „Ik kan huishouden". Dit is geen verwa ten aanmatiging mijnerzijds. Ik preten der volstrekt niet te voldoen aan de voor waarden nodig om mij dit predicaat toe te kennen. „Ik kan huishouden" is de titel van een boek, ongeveer een halve eeuw geleden verschenen, dat theoretische beschouwin gen en praktische voorschriften over het voeren van de huishouding behelst. Op de foto op de linnen band staan een onder danige dienstbode met tullen muts en een zelfbewuste mevrouw zonder muts, maar mèt een elegant (nu ja, elegant) negen- tiende-eeuws huishoudschort. De Neder landse bewerkster van de oorspronkelijke uitgave geeft echter, in tegenstelling tot deze afbeelding, onder invloed van de op het eind der negentiende eeuw, het be gin der twintigste eeuw opkomende „kunstnijverheid", uitvoerige theoretische beschouwingen: Toon mij uw kamer en ik zal zeggen wie gij zijt..." Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta SPORT Men begint te glimlachen over de als re- naissancepaleizen uitgedoste huurkazernes, over de pracht die slechts schijn is, over de plastieken, de karyatiden en poortwach ters van gips, over de marmeren zuilen van gips... En met gelijke verachting be gint men- van het meubilair te spreken, dat de vertrekken van de hooggeborenen vult. Men veracht de prachtige salons in de stijl van Lodewijk XVL, de zeer voor name eetkamer, waarvan het buffet er als een klein slot uitziet. De beweging „der kunstnijverheid" is ech ter in werkelijkheid een vernieuwing van top tot teen. Zij wil al het slechte en on ware uit onze beschaving wegvegen, om daarvoor het beste wat wij kunnen voort brengen, in de plaats te geven." De schrijfster komt tot de conclusie: „Uit de meeste kamers kan de helft ver wijderd worden en zij zouden er slechts bij winnen..." Er zijn vele twintigste eeuwers, die zich dit nog voor gezegd kunnen houden! De schrijfster is van mening dat „men ook bijzondere aandacht aan de vloeren moet schenken". „Men vindt het meest houten vloeren, zij zijn gemakkelijk schoon te maken. Par ketvloeren moeten zorgvuldiger behandeld worden; wanneer men zulk een vloer in de huiskamer heeft, behoeft men hem niet te boenen, wanneer hij goed met water, zeep en een borstel behandeld wordt, dan blijft hij goed. Van een planken vloer zijn de reten, die er vooral dan inkomen, wanneer de vloer gemaakt is van planken die niet goed uitgewerkt zijn; hetzelfde geldt voor den parketvloer. Wanneer men het huis betrekt, moet de huisheer (sic.!) dan ook deze verzamelplaatsen en toevluchten voor stof en insecten netjes laten vullen..." Van tapijten is ze echter niet afkerig: vloerbedekking acht ze zelfs onmisbaar. Het tapijt is een weefsel van min of meer groot belang. Het is niet bepaald noodig een tapijt te bezitten, een stuk linoleum of een gehele kamer met linoleum op den vloer, is dikwijls veel practischer en hy giënischer. Het is waar, dat een tapijt iets warms en gezelligs geeft aan een woon vertrek, het is zacht onder den voet en kan veel bijdragen tot de kleurschakering van het vertrek." In die jaren was vloerbedekking zonder bloempatroon haast onbestaanbaar. Het zeil leed eraan, evengoed als het vaste tapijt. Brussels, Axminster, Deventer, Wilton of Tournay waren toen reeds een vogue. Ze zijn ook nu nog de gebruikelijke tapijt soorten. Sinds de komst van het lino leum, dat de jaren tart, stelt de vloerbe dekking zich vaak tevreden met kleinere kleedjes. En zelfs zijn er velen, voor wie het linoleum - pur, ook uit esthetisch oog punt, de voorkeur verdient boven het ge spijkerde kleed of het gelijmde. Dj; meeste tapijtsoorten worden gegeven. Eenmaal geschiedde dit op de handweefstoel, die in de jaren, dat huisindustrie een normaal verschijnsel was, het huis van de wever, waar ze het grootste deel der ruimte in beslag nam, nagenoeg onbewoonbaar maakte. Maar de industriële ontwikkeling heeft ook dit ambacht veroverd en verre weg de meeste geweven vloerbedekkingen worden machinaal vervaardigd. De enke le handweverijen in ons land worden ge dreven door kunstenaars, wier kostbare, estetisch verantwoorde unica slechts door zeer weinigen kunnen worden aange schaft. Linoleum is thans in ongelooflijk veel kleu ren en patronen verkrijgbaar: de combina tie brengt resultaten, die even verrukkend kunnen zijn als het kostbaarste tapijt. Het spreekt vanzelf dat bij de inrichting van het vertrek met linoleum vloerbedekking ter dege rekening moet worden gehouden met de materiaaleigenschappen die totaal verschillen van die van gey/even stoffen. We kunnen in plaats van linoleum linofeit of viltzeil nemen, deze beiden zijn goed koper, maar ze zijn ook lang zo duurzaam niet, afgezien van esthetische bezwaren. In laatste instantie hangt het van de „wooncultuur" der bewoners af, aan wel ke vloerbedekking, geweven tapijt, lino leum, of colovinyltegels bijv. voor gang en keuken voorkeur wordt gegeven. Maar laten we vooral niet vergeten, dat de dienstbode - met-tullen-muts plus de „werkmeid" voorgoed museumstukken zijn geworden. De toekomst brengt ongetwijfeld nog vele andere mogelijkheden dan hier gegeven. De „plastic" vloerbedekking, het gegoten tapijt hebben we al. Vilttapijt, koe- of gei tenhaar op rubber ondergrond. Vele nieuwe soorten vloerbedekking wor den thans geproduceerd, met nieuwe eigenschappen, want de oude beproefde bedekkingen, die zichzelf in uiterlijk steeds weer vernieuwen. Schoonheid en goede bruikbaarheid gaan hierin samen. En daarom gaat het in de woning van deze tijd. De gefruite ui (en knoflook) eveneens door het gehakt mengen. Van het ge haktmengsel 2 rolletjes draaien en als het mengsel erg vochtig is, ze even door bloem wentelen. De rolletjes gehakt op het midden van de deeglappen leggen, het deeg er omheen vouwen en de randen met iets water op elkaar plakken. De uiteinden omslaan en ook met water dichtplakken. De staven met de hand even bijvormen zodat ze mooi rond zijn en een tijdje laten rusten. Een bakblik nat maken en de staven er voorzichtig met de naad naar onderen op leggen. De oven plm. 10 minuten voorver warmen. Het achtergehouden ei met wat water verdunnen en de staven ermee be strijken. Het gebak in een vrij hete oven in plm. 30 minuten gaar en lichtbruin bak ken. Het gebak bij voorkeur warm opdienen. Heeft men de staven van te voren gebak ken, dan de staven koud geven of ze even in de oven opwarmen. Gevulde sinaasappel met vruchten De kersen op een zeef laten uitlekken. De sinaasappelen halveren. Met een mesje vlak onder de schil het vruchtvlees rond los snijden. Vervolgens partje voor om partje er uitsnijden. De partjes 1 keer doornsnijden en ontpitten. De bananen in plakjes snijden. Sinaasappel, kersen en ba naan dooreenmengen. De vruchten op smaak afmaken met wat citroensap en des gewenst wat basterd)suiker. Het vruch tenslaatje over de halve sinaasappelen verdelen. De gevulde sinaasappelen opdienen op glazen schaaltjes of in glazen coupes. Hartige banketstaaf De harde boter of margarine, de bloem en het zout in een kom doen. De boter of margarine met 2 messen in vrij grote stuk ken snijden. Het water toevoegen en de bestanddelen met een vork dooreenmen gen. Vooral niet roeren of kneden. Wan neer al het water door de bloem is opge nomen, krijgt men een wat ongelijkmatige deegbal. De tafel of het aanrecht met bloem bestuiven en de deegbal even door de bloem wentelen, waardoor hij droog wordt. De bal met een bebloemde deegrol tot een dikke langwerpige lap uitrollen. Het lapje met een pannekoekmes los ma ken en in drieën vouwen, tot een vier kant pakketje. Dit pakketje met de dichte zijde naar rechts, weer uitrollen tot een dikke langwerpige lap en weer in drieën vouwen. D(aarna het uitrollen en vouwen nog eens herhalen. De tafel en deegrol moeten telkens goed met bloem bestrooid worden om te voorkomen dat het deeg blijft plakken. Na de 3e maal uitrollen en vouwen het pakketje op een koele plaats tenminste plm. 15 minuten laten rusten. Dan het deeg weer 3 maal uitrollen en vouwen en 15 minuten laten rusten. Ver volgens voor de laatste maal het deeg 3 maal uitrollen en vouwen en op een koele plaats laten rusten. Het pakketje nu doormidden snijden en uitrollen tot 2 dun ne repen van 15 x 35 cm. Op deze repen wordt het vulsel gelegd, dat in de tijd, dat het deeg ligt te rusten als volgt gemaakt kan worden. Het gehakt met de paté of pastei, het grootste deel van het ei, de melk, zout, peper en nootmuskaat vermengen. De ui (en de knoflook) schoonmaken, fijnsnip- peren en in weinig boter of margarine licht fruiten. Bekendmakingen De storm woedde zaterdag het hevigst in de zuidelijke helft van het land. Daar werd een hoogste waterstand genoteerd van 1,40 m boven A.P. De rijkswaterstaat achtte speciale maatre gelen niet nodig. Wel is zaterdag om twee uur de stormvloedkering tussen Krimpen en Capelle aan de IJssel naar beneden gegaan. Dit was de derde keer in die week. Dinsdag en donderdag j.l. werd de kering eveneens naar beneden gelaten. Scheepsbotsing op de Westerschelde Op de Westerschelde ter hoogte van Bath zijn zaterdagmorgen omstreeks kwart voor acht twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een derde schip de „M. J. Boylen" van de Canadian General Electric Company groot 21372 brt. dat van Antwerpen naar zee voer, is bij een uit- wijkpoging aan de grond gelopen. Bij de aanvaring waren betrokken het Belgische vrachtschip „Frube America", groot 5186 brt. op weg van Guayaquil naar Antwerpen en het Zweedse ertsschip „Virihause", 16098 brt., van Narvik onderweg naar Antwerpen. Uit Terneuzen voeren drie sleepboten de „Cobi M", de „Holland" en de „Willem" naar de twee schepen. Ook uit België vertrokken sleepboten om te trachten de schepen vlot te krijgen. De ,,M. J. Boylen" en de „Virihause zaten hoog aan de grond. De „Virihause" heeft vrij ern stige schade aan de boeg opgelopen. Vlotgetrokken 's Middags om vijf uur is het Canadese vracht schip „Boylen" door enige sleepboten van de maatschappij Muller uit Terneuzen vlotgetrokken. Een uur later is de Zweedse ertstanker „Viri hause" door sleepboten van de maatschappij Ger- ling uit Antwerpen vlotgetrokken. Aanvaring tussen tankschepen In de zware storm (nu en dan met windkracht 10 tot 11) zijn op de Weserschelde zaterdag avond wederom twee schepen met elkaar in bot sing gekomen. Deze aanvaring vond plaats ter hoogte van Valkenisse in de nabijheid van de plaats waar des morgens twee grote zeeschepen op elkaar botsten. Bij het ongeluk van zaterdagavond waren twee tankschepen betrokken, namelijk de Engelse coas ter „Seashell" van 900 brt., die geladen op weg was naar Antwerpen en het Belgisch binnen schip „Citerna 69" van de rederij Plouvier te Antwerpen. Het Belgische schip liep bij deze botsing zware averij op en werd door sleepboten naar Antwerpen teruggesleept. De „Seashell kreeg weinig schade en vervolgde haar weg naar Antwerpen. Engels kustvaartuig aan de grond Het Britse kustvaartuig „Vevtic Isle" geladen met kunstmest onderweg van Rotterdam naar Enge land, is in de nacht van zaterdag op zondag tij dens hoog water aan de grond gelopen in de Krammer. Er lagen drie sleepboten bij van rederij Muller uit Terneuzen en een bergingsvaartuig van Van der Tak. De „Vectic Isle" is tegen zeven uur 's avonds vlotgetrokken. De „Vectic Isle" was met een la ding kunstmest onderweg van Rotterdam naar Engeland. Schip op zandbank bij Breskens Het 4714 btr. metende m.s. Tristan, komende van New York is zaterdag op de Westerschelde ter hoogte van Breskens op een zandbank ge lopen. Het schip is eigendom van de rederij Wallenius in Stockholm. De Tristan is zondagochtend om 5 uur vlotge trokken en zette de reis naar Antwerpen voort. DOUANA HIELD BIJ ST. JANSTEEN SMOKKELAUTO MET BOTER AAN talrijke kansen die de bezoekers kregen, werden slordig afgewerkt. Zelfs een terecht toegekende strafschop wegens hands werd door van Straa- ten niet benut. Na een half uur werkte AZVV zich wat uit de verdrukking, maar enkele mooie opgezette aanvallen liepen op niets uit. AZVV dat na de rust 't voordeel had van de krachtige wind, begon met een overrompelend of fensief, hetgeen resuiteerde in twee doelpunten. In de 4e minuut kwam de thuisclub reeds tot de jelijkmaker, toen rechtsbuiten H. de Visser de gehele Woudrichem-defensie omspeelde en de bal onhoudbaar inschoot (11). Enkele minuten later was het ophieuw H. de Vis ser die een afgemeten pass van Haak op be heerste wijze langs de Woud richem-doel man plaatste (2-1). Bij deze stand bleef het. Aan weerszijden ontstonden in deze tweede helft nog wel gevaarlijke momenten, maar tot doel punten kwam geen der ploegen meer. Zo zag Woudrichem nog een harde schuiver via de ver keerde kant van de paal langs het doel gaan en bij AZVV werd een doelpunt van Tony Dey we gens buitenspel door de goed leidende scheids rechter Donze geannuleerd. ZATERDAGVOETBAL AZVVWoudrichem 2-1 Ondanks de slechte weersomstandigheden hebben AZVV en Woudrichem zaterdagmiddag op een goed bespeelbaar veld achter het concoursterrein voor weinig publiek een aantrekkelijk partijtje voetbal laten zien. Beide ploegen speelden met drie invallers. Woudrichem dat de gehele wedstrijd technisch de meerdere was van AZW was vóór de rust het meest in de aanval. Reeds na een drietal minuten keek de thuisclub tegen een 0L1 achterstand aan. Woudrichem, dat met de harde wind in de rug speelde, kreeg op het middenveld een vrije trap te nemen. Achterspeler J. Baks die zich hier mee belastte, zag zijn harde schot via de onder kant van de deklat achter de foutief opgestelde, maar overigens goed spelende doelman van den Broeke belanden. AZVV werd na dit onverwachte doelpunt gerui me tijd in de verdediging gedrongen. Maar de 3 grote sinaasappelen, 2 bananen, I blikje ker sen van plm. 280 g, citroensap, basterd suiker Voor het deeg: 150 g (2 kopjes) bloem, 100 g (2 5 pakje) harde boter of margarine, dl (3i/2 eetlepel) water, 4 g (ruim 1 theelepel) zout Voor het vulsel: 250 g mager gehakt, 100 g leverpastei of leverpaté, zout, peper, noot muskaat, 1 ei, V2 ui (Vi teentje knoflook) plm. 1/2 dl (31/2 eetlepel) melk GEMEENTE AXEL De burgemeester van Axel maakt bekend, dat de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 30 november 1965 heeft besloten te bepalen dat: 1. een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, voornamelijk begrensd aan de zuid zijde door de Emmastraat, aan de oostzijde door de Nieuwendijk, aan de noordzijde door de Vaartwijk en aan de westzijde door een denkbeeldige lijn, lopende van het punt waar de Buthstraat de spoorlijn kruist in ongeveer noordelijke richting, een en ander zoals dit gebied op de bij dit besluit behorende teke ning is aangegeven; 2. het verboden is, zonder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders, binnen het onder 1 omschreven gebied: a. opslagplaatsen alsmede vuilnis- en afval- stortplaatsen op te richten, te hebben en te 'exploiteren; b. sloten, vijvers en dergelijke werken aan te leggen; c. terreinen of paden te verharden; d. platglasramen aan te brengen; e. boomgaarden aan te leggen en bomen voor houtwinning te planten. 3. dit besluit in werking treedt op 8 december 1965. Voormeld raadsbesluit ligt vanaf 8 december 1965 voor een ieder op de gemeentesecretarie ter inza ge- Axel, 7 december 1965. De burgemeester voornoemd, M. K. van Dijke KRAMENMARKT Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend dat op 25 december 1965 en op 1 januari 1966 geen kramenmarkt wordt gehouden. In plaats hiervan zullen deze markten worden ge houden op vrijdagmiddag 24 december 1965 en op vrijdagmiddag 31 december 1965. Axel, 30 november 1965 Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris: P. G. v. d. Bosse De burgemeester: M. K. van Dijke RATTENBESTRIJDING Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend dat rattenbestrijdingsmiddelen GRATIS ver krijgbaar zijn bij de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gemeentewerken, West straat 65, Axel. De bestrijdingsmiddelen kunnen worden afge haald op maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris: P. G. v. d. Bosse De burgemeester: M. K. van Dijke Vanaf 6 december a.s. worden jaarabonnemen ten van de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land voor 1966 ter gemeentesecretarie verkrijg baar gesteld. De bijbehorende identiteitsbewijzen, afgeegven in het jaar 1961, worden met ingang van 1 januari 1966 ongeldig. Ter verkrijging van een nieuw identiteitsbewijs dient een pasfoto te worden overgelegd. Axel, 2 december 1965 De burgemeester M. K. van Dijke

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3