49 jubilarissen bij de Nederlandse Stikslofmaatschappij te Sluiskil PU ROL Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen Langs de Scheldestromen Een Avro-raodioteam onder leiding van Roel Balten heeft woensdagavond in „Por- gy and Besste Terneuzen opnamen ge maakt van „The South Jazzband'' en van het trio Frans Kamp. Deze opnamen zul len worden uitgezonden op maandag 27 december en op woensdag 24 januari in het Avro-programma „Jazz corner". „The Soutih jazzband" uit Tilburg speelt regelmatig in Terneuzen en dat was re gisseur Rfoel Balten ter ore gekomen. „Ik snuffel door heel het land en als ik hoor dat er ergens veel belangstelling voor jazz gespeeld door een goede band en in een zaak die zich wat betreft sfeer en publiek daarvoor leent, dan ga ik daar eens pols hoogte nemen. „Porgy and Bess" en Ter neuzen konden ons bieden wat wij zoch ten en daarom zijn wij vanavond hier", zo vertelde Roel Balten ons. „De mensen uit Bussum en Hilversum weten nog veel te moeilijk de weg naar dit deel van Nederland te vinden", zo ver volgde de heer Balten, die er overigens onmiddellijk aan toevoegde dat ook hij voor de eerste maal in Zeeuwsch-Vlaan- deren was. Er was in Frank Koulens etablissement „Porgy and Bess" met zijn geheel eigen sfeer, grote belangstelling voor deze jazz-avond en de daarvan ge maakte geluidsopnamen. De nummers werden aangekondigd door de Avro-omroepster Marga van Arnhem. De NTS heeft gisteravond in Hulst op namen gemaakt voor twee televisieconcer ten van twintig minuten door het Hulster gemengd koor onder leiding van Jo Ivens. Het interieur van de eeuwenoude St. Wil- librordusbasiliek vormde in beide geval len het majestueuze decor. De opnamen golden in de eerste plaats een kerstcon cert, dat op 24 december zal worden uit gezonden door de AVRO-televisie. In het tweede programma brengt het Hul ster gemengd koor profane liederen van o.a. Lassus, Nannino en Jeannequin. Zo wel in het kerstprogramma als in het pro gramma van niet-kerkelijke muziek treedt de van origine Zeeuwsch-Vlaamse zan geres Marie-Cecile Moerdijk op als pre sentatrice. Met de voorbereidingen voor de televisie opnamen was vrijwel de gehele woensdag gemoeid. Reeds 's middags werden in de basiliek enorme kerstbomen opgericht, die tijdens het kerstconcert de drie camera's in de gelegenheid moesten stellen de no dige kerstsfeer te „vangenSterke schijnwerpers deden met een goed ge richt strijklicht de hoge muren en pilaren van de Hulsterse basiliek op hun voorde ligst uitkomen. Op het eind van de mid dag was er een uitgebreide camerarepeti tie, waarbij belichting en camera-instel ling langdurig werd uitgeprobeerd. De opnamen voor de beide programma's werden via een straalverbinding doorge geven naar de beeldrecorder in de Hil- versumse studio. Daartoe was naast de kerk een metershoge zendmast opgericht. Hoewel dirigent Jo Ivens reeds gisteren uiterst tevreden was, wachten de leden van het Hulsterse koor nu in spanning af hoe hun televisiedebuut zal uitvallen. Op donderdag 16 december wordt in de grote zaal van de pas geopende Goede Herderkerk te Terneuzen een tweede Agape georganiseerd, waarbij burgemees ter Rijpstra zioh bereid heeft verklaard als tafelpraeses te fungeren. De Agape, waarvoor iedere belangstel lende wordt uitgenodigd, wordt gehouden onder het motto: „Land van Belofte Het is een christelijke liefdemaaltijd waarbij mensen uit verschillende kerken samenko men. Er wordt rond de maaltijd samen gepraat, gebeden en gezongen. Men leest voor uit de bijbel, afgewisseld met het op treden van een groepje mensen. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft na langdurige onderhandelingen overeenstemming be reikt met de directie van DOW Chemical International N.V. te Terneuzen over het aan de betrokken eigenaren en pachters te verstrekken advies inzake de vestiging van een zakelijk recht op een strook ter breedte van 11 m voor het leggen van maximaal 4 leidingen aldus wordt van de zijde van het landbouwschap meegedeeld. Bij het bepalen van zijn standpunt, ook ten aanzien van de vergoedingen, heeft de raad ernstig rekening gehouden met de door de diaüriictsradcin naar vopen ge brachte bezwaren. In bet bijzonder is in de raad stilgestaan bij de positie van Oost-Zuid-Beveland, dat reeds door di verse leidingen wordt doorsneden. De grote consequenties hiervan kunnen niet alle worden overzien. Met de cumulatie van bezwaren zal de raad in de toekomst dan ook in hoge mate rekening houden. Aan de betrokken eigenaren en pachters zal een gespecificeerd overzicht worden gezonden van de vergoedingen waarop men aanspraak kan maken voor de ves tiging van dit zakelijk recht. Naast deze vergoedingen zal DOW alle schade voort vloeiende uit het leggen der leidingen vol ledig vergoeden, terwijl verder de volgen de voorwaarden zullen gelden: bij het uit graven en terugzetten van de teeltlaag, het herstel van de drainage en het uitvoeren van de noodzakelijke herstelwerkzaamhe den zal een cultuurmaatschappij worden ingeschakeld, voor de gronddekking boven de leidingen zal de cultuurtechnische dienst advies worden gevraagd, eventuele geschillen zullen middels arbitrage wor den opgelost. De gewestelijke raad adht het resultaat van de ondejrhandelingen zodanig, dat aan de praktijk geadviseerd kan worden tot medewerking op vrijwil lige basis. De betrokken eigenaren en pachters zullen nader op de hoogte wor den gesteld van de volledige inhoud van de overeenkomst, aldus de gewestelijke raad van Zeeland van het landbouwschap. Direkteur dankbaar voor wat gepresteerd werd Voor huidgezondheid St. Nicolaas op bezoek bij het N.K.V. Verrassend optreden poppenkast Zaterdag bracht St. Nicolaas met zijn gevolg de kinderen van de leden van het N.K.V. in het Ge- zellenhuis. Ruim 300 kinderen zongen hem op hartelijke wijze toe. Hij werd verwelkomd door de voorzitter van het N.K.V., de heer E. Maas, Uit de toespraak van de Sint bleek wel dat hij de kinderen een warm hart toedraagt. Ook bleek hij voldoende versnaperingen te hebben meege bracht om alle kinderen tevreden te stellen. Hierna volgde het verrassend optreden van een poppenkast van de heer en mevrouw van de Berg uit Hulst. De door hen zelf vervaardigde pop penkast was een lust voor het oog. Het program ma dat zij brachten viel zeer in de smaak en voldeed technisch en accoustisch in alle opzich ten. De heer van de Berg en zijn echtgenote me vrouw van de Berg-Verwilligen deden hun to neelervaring alle eer aan. Deze jeugdige Zeeuws- Vlaamse poppenkast zal ongetwijfeld zijn weg in de streek weten te Vinden. Het bestuur van het N.K.V. kan terugzien op een zeer geslaagde mid dag. Oliebolien-aktie Zaterdag organiseerde R.K, Jeugdhaven Axel een oliebollenaktie. Gezien de grote vraag moest reeds vrijdagavond begonnen worden met bakken. Al les bij elkaar gingen een kleine 7000 oliebollen de deur uit. Dit betekent voor Jeugdhaven een welkome aanvulling van de schrale kas. Zolang echter dit belangrijke werk nog niet gesubsidieerd wordt, betekenen dergelijke akties de bekende druppels op de gloeiende plaat. Weer auto geslipt op de Zuidsingel Dinsdagmiddag te 12.30 uur reed mevrouw A. K.-W. uit Sluiskil met een personenauto over de Zuidsingel in de richting Sassing, in de bocht van deze weg is de auto komen te slippen en kwam met kracht tegen een aldaar staande licht mast aan die afknapte. De bestuurster en haar 3-jarig dochtertje liepen lichte verwondingen op. De auto werd zwaar be schadigd. Fietser en bromfietser met elkaar in botsing Zaterdagmorgen te 8.30 uur verleende L. G. de W. uit Axel bij het Uitrijden van de Noordstraat geen voorrang aan een bromfiets die reed in de richting Kerkdreef-Stationsstraat, bestuurd door C. H. eveneens uit Axel, waardoor een botsing ont stond. Fiets en bromfiets werden licht beschadigd, per soonlijk letsel deed zich niet voor. Jaarvergadering ponyclub „De Kleppertjes" „Wij gaan vooruit in tal en last", aldus opende de voorzitter de heer W. J. Dieleman de goed bezochte jaarvergadering van de Axelse pony club die gehouden werd in „De Stadsherberg' Het was een druk concoursseizoen in 1965. Af wisselend werd er deelgenomen aan concoursen, demonstraties, oriëntatieritten, cros-countries, lief dadige voorstellingen en ook trad men op voor radio en televisie. Voor dit alles is veel oefening en inspanning nodig van de instructeur en zijn ruitertjes. Er zijn thans 17 leden. Maar, aldus de voorzitter, de resultaten waren uit stekend, getuige o.a. het feit, dat er thans reeds negen leden in de dressuurklasse L staan en met springen drie in deze klasse. De beste onder hen kunnen zich thans meten met hun collega's uit overig Nederland. vDe Kleppertjes" zijn ook mede door hun gedisciplineerd en keurig verzorg de optreden graag geziene gasten op elk con- coursveld. Hulde werd gebracht aan de instructeur de heer Jac. de Feijter die in de afgelopen jaren een uit muntende basis heeft gelegd voor latere succes sen. De heer W. Bolleman liet als penningmeester eveneens prettige klanken horen. Hij verkreeg een sluitende begroting. Zoals steeds bracht de secretaresse mevrouw R. Haak-Muller haar jaarverslag op rijm met als refrein: goed geslaagd en reuze fijn. Er staan voor 1966 reeds meerdere aktiviteiten op het programma, o.a. reizen naar Den Bosch, Apel doorn en Utrecht. Mogen de kleurige uniformen van de „Klepper- sterren", aldus de voorzitter daar dikwijls in de voorste gelederen te vinden zijn! Het was niet vroeg meer, toen de vergadering werd gesloten. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 4 december 1965 door mevrouw Moerdijk-Vanderswalm van 15.00-16.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune: „Dan zal de beiaard spelen" 2. Sinterklaas-muziek en -liederen 3. Bijendans Ad. Lichtendahl 4. Marcreerlied 5. Lied met variaties bewerkt door Stat Nees 6. Thema met variaties Staf Nees 7. Tune: „Dan zal de beiaard spelen" ZONDAG 5 DECEMBER 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. v. Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 4-5 DECEMBER: Dr. KOK. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het doctoraal examen Duitse taal en letterkunde de heer R. van Acker, alhier. Personenauto bij remmen voor bromfiets tegen bermplank Donderdagmorgen omstreeks 10.30 uur reed C. T. uit Axel komende vanuit de richting Drie- schouwen met zijn bromfiets over de rijweg van de Kinderdijk. Toen T. naar links zwenkte om naar het rijwiel pad te rijden kwam uit dezelfde richting een per sonenauto, bestuurd door C. B. uit Voorschoten en moest krachtig remmen om de bromfietser niet te raken, hierdoor kwam de auto te slippen en belandde tegen een bermplank. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, de auto liep een beschadigd spatbord op. AVRO MAAKTE JAZZOPNAMEN HULSTER GEMENGD KOOR ZONG VOOR TELEVISIECAMERA'S AGAPE IN KERK TE TERNEUZEN LANDBOUWSCHAP OVER PIJPLEIDING PERNIS-TERNEUZEN Donderdag was het voor de direktie en vele personeelsleden van de Nederlandse Stikstof- maatschappij te Sluiskil een feestelijke dag wegens de plechtige huldiging van niet minder dan 33 jubilarissen, die dit jaar hun 35-jarig jubileum herdachten en voor 16 die een kwart eeuw in dienst waren. Met veel waardering heeft de algemeen-direkteur van de maatschappij, ir. J. P. M. van Waes ge tuigd van zijn erkentelijkheid voor zoveel trouw, toewijding en vakmanschap. Daarbij heeft de heer van Waes medegedeeld dat ondanks de belang rijke uitbreidingen, die het bedrijf na de oorlog onderging de N.S.M. gelijke tred zal houden met de ontwikkeling van ons gewest. POSTHUME HULDIGING Reeds in de voormiddag ontving de algemeen- direkteur, vergezeld van de leden van de hoofd- direktie te Brussel, de direktie van Sluiskil, di visie- en afdelingschefs, chef personeelsdienst, een vertegenwoordiger van de ondernemingsraad en een afvaardiging van de vereniging van jubila rissen, de weduwen van de heren C. de Caluwé (Axel) en J. Doorns (Terneuzen) wier echtge noten enkele maanden geleden overleden. In de ontvangstkamer van het casino sprak de heer van Waes, die vóór de oorlog beide werk nemers heeft gekend, de dames toe, waarbij hij getuigde van zijn grote waardering voor de ijver en trouw, die de mannen gedurende zovele jaren toonden. „Daarvoor zijn wij diep onder de in druk". De 35-jarige jubilarissen zijn de rugge- graat van ons bedrijf en daartoe behoorden ook uw echtgenoten, aldus de direkteur. Daarna overhandigde hij haar een gouden (da mes) polshorloge, het diploma en de gebruikelij ke enveloppe met inhoud. De bedrijfsdirekteur, ir. V. Gena, tevens voorzit ter van de vereniging van jubilarissen, zei dat beiden niet alleen trouwe medewerkers, maar ook trouwe leden van de vereniging waren. „Wij wilden graag dat u de huldiging in plaats van wijlen uw echtgenoot zou ontvangen, aldus ir. Gena en wij zijn de direkteur dankbaar dat hij dit heeft willen doen". MEEGROEIEN MET DE STREEK 's Middags werden de overige jubilarissen gehul digd. Ook hierbij waren aanwezig de hoofddi rectie uit Brussel en de direktie van Sluiskil met hun dames, de ondernemingsraad, divisie- en af delingschefs, zodat de grote zaal van het casino ruim 180 gasten herbergde. De algemeen-direkteur toonde zich verheugd te kunnen vertoeven te midden van zovelen, die ve le jaren in goede en kwade dagen hun trouw, ijver, loyaliteit en vakmanschap in dienst van het bedrijf hebben gesteld. „Toch is er altijd een bindmidel geweest dat ons bij elkaar hield aldus ir. van Waes, die uitstekend van de toestand uit de beginjaren op de hoogte is, omdat hijzelf er ongeveer 15 jaar als ingenieur werkzaam was. De direkteur zei dat men er niet licht over moet rekenen, dat in Ide jaren toen de crisis zich deed gevoelen in Sluiskil een enorm bedrijf werd neer gezet. Dat dit bedrijf in 18 maanden uit de „groene wei den' verrees (in mei 1929 werd de eerste paal geslagen) en op St. Nicolaas 1930 de eerste am moniak werd gemaakt, noemde de direkteur een prestatie van de eerste orde in die tijd. Ir. van Waes wees er op dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste cokesfabriek in Nederland werd ge bouwd, de eerste coöperatieve beetwortelsuiker fabriek en de eerste spiegelglasfabriek. De komst van de N.S.M. is een voortzetting geweest van de industriële ontwikkeling in ons gewest. Het is steeds beter gegaan en nu gaat het ons werkelijk goed, zo merkte ir. van Waes verder op. De jeugd heeft het nu wat gemakkelijker, maar wij mogen niet denken dat de jeugd van nu lichtzinnig is, ook wij waren in onze jonge jaren anders dan nu. SPANNEND JAAR De algemeen-direkteur zei dat 1966 een belang rijk jaar voor de maatschappij zal worden en dat grote inspanningen van alle medewerkers zullen worden gevraagd. „Ik ben daar niet bang voor, zo merkte hij op. Veel werknemers die al zovele jaren in onze dienst zijn, hebben hun trouw en vakmanschap bewezen. Voor de jongeren zijn zij een voorbeeld". Zich wendend tot degenen voor wie de pensioengerechtigde leeftijd niet ver mee is, zei hij ervan overtuigd te zijn dat zij niet met verlangen naar hun 65-jarige leeftijd uitzien, maar wel naar de rust, die zij zo verdiend hebben. Tenslotte zei ir. van Waes dat de uitbreidingen van dien aard zullen zijn, dat midden 1966 de produktie ongeveer zal zijn verdubbeld en nog zijn wij niet aan het einde, voegde hij eraan toe. Het bedrijf zal met de ontwikkeling van de streek meegroeien. Ir. van Daes bracht tenslotte hulde en dank aan de echtgenoten, gedurende zovele jaren de steun van de jubilarissen, waardoor het gezin in even wicht wordt gehouden. Met een persoonlijk woord tot iedere jubilaris reikte ir. van Waes de medailles van de maat schappij aan de zilveren jubilarissen uit (de 35- jarige ontvingen een prachtig gouden polshorloge) het diploma en de enveloppe met inhoud. DANK VAN IR. GENA Nadat de direkteur, ir. V. Gena na zijn dank aan de algemeen-direkteur en de hoofddirektie had uit gesproken, zei hij tot de jubilarissen nu niet te spreken als direkteur of als voorzitter van de vereniging van jubilarissen, maar als medewer ker „waarop hij trots kon zijn". „Moge de N.S.M. in voorspoed de komende ja ren tegemoet gaan", zo besloot ir. Gena zijn toe spraak. Namens de ondernemingsraad voerde de heer M. Hemelsoet het woord. Ook 'hij getuigde van zijn erkentelijkheid voor dit stijlvolle huldigings- feest. Hij noemde de jubilarissen een voorbeeld voor de jongeren en ook de heer Hemelsoet dank te de echtgenoten. VERHALEN Nadat de ccampagne was rondgediend en op het welzijn van allen was gedronken van deze fees- feestelijke dag. Ook de algemeen-direkteur ont moette nog heel wat oud-medewerkers, waarmee hij zich op hartelijke wijze onderhield en samen met hen nog heel wat gebeurtenissen deed her leven. Gedurende een paar uren heerste er een sfeer van ongedwongenheid, waardoor het andermaal duidelijk werd dat de werknemers van de N.S.M. samen één grote en hechte gemeenschap vormen. Jubilarissen, 35 jaar in dienst der maatschappij: G. Bellotto, J. d'Hooghe, A. Gijsel, M. Cort- vriendt, R. de Waal, R. Onderbeke, J. van Lan- gevelde, J. Casteleijn allen te Sluiskil, M. Ver schelling, L. Verberkmoes, J. Verbrugge, G. de Clercq, F. Rinn, C. Goethals allen te Axel, K. Dees, M. Schooff, J. van Langevelde, D. San- drini, J. van Akkeren, G. Wijne allen te Ter neuzen, R. Meuleman, U. van Keulenbroeck, P. Martens, C. Feyen allen te Sas van Gent, M. de Martelaere, Ph. van Acker beiden te Westdorpe, G. Klink, Th. Vermeulen, P. Deij allen te Hoek, P. de Smit te Hulst en J. van Liere te Clinge. Zilveren jubilarissen R. Vanhijfte, C. Vanhijfte, L. Vanhijfte, R. van Cleemputte, A. de Vos, P. Bouchaut, A. Egger- mont, D. Strijaonck allen te Sluiskil, C. Rinn, M. Wieland, P. van Doom, J. Koekkoek, R. Kersbulck, A. de Kraker allen te Axel, J. Lensen en C. de Vos beiden te Zaamslag.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2