Bronchi letten IVOROL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 80e Jaargang No. 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSCH-VLAANDEREN 17 Miljoen Dollar VOOR LANDMETINGEN PANAMAKANAAL vier plaatsen uitgekozen voor nieuw kanaal Vorig jaar dec. verraste president Johnson de wereld met het sensationele plan, dat de Verenigde Staten besloten hadden een nieuw „Panamakanaal" te graven dwars dor de land- lengte, welke Noord- en Zuid-Amerika met elkaar verbindt. Totdat het nieuwe kanaal ge reed zou zijn gekomen, zouden de Verenigde Staten bereid zijn om met Panama een rege ling te treffen teneinde de moeilijkheden, die sinds het tegenwoordige kanaal in 1903 werd voltooid, de verhoudingen tussen beide lan den hebben vertroebeld, zo veel mogelijk te beperken. Het nieuw te graven kanaal is ech ter niet alleen geboren uit de wens om deze moeilijkheden definitief uit de weg te gaan. Een van de belangrijkste overwegingen is, dat 'het huidige kanaal, hoe imposant ook van opzet, in snel tempo veroudert. De grote zee schepen, zoals wij die thans kennen, kunnen niet door de sluizen. Ook om die reden zal het nieuwe kanaal op zeeniveau worden ge graven waardoor het bovendien veel minder kwetsbaar zal zijn voor aanvallen en sabo tage. Daarnaast kan, wegens het ontbreken van sluizen en stuwen, met minder personeel worden volstaan. Zoals men weet, is juist het grote aantal goed betaalde Amerikaanse tech nici en arbeiders in de Kanaalzone sinds jaar en dag een bron van wrijving geweest. Voor het nieuwe kanaal is, aldus „Het Beste uit Reader's Digest" van november een viertal plaatsen uitgekozen. De eerste en tevens kortste verbinding is de tegenwoordige loop van het kanaal, de tweede elders in Panama, de derde in Colombia en tenslotte de loop van de grens tussen Nicaragua en Costa Rica. Het Amerikaanse Congres heeft inmiddels een be drag van zeventien miljoen dollar goedge keurd, nodig voor het verrichten van uitge breide opmetingen in de betrokken gebieden. Bij drie van de vier hierboven genoemde mo gelijkheden zou in principe kernenergie kun nen worden toegepast bij het verwijderen van miljoenen tonnen aarde. Een ware uitdaging voor de Commissie voor Atoomenergie, die hier de kans zou krijgen kernenergie op vreedzame wijze te benutten. Het gebruik van kernenergie zou de kosten op dit projekt aan zienlijk kunnen drukken. De Sasardi-Morti- route, welke men thans als een van de vier mogelijkheden overweegt, ligt 175 kilometer ten oosten van het tegenwoordige kanaal en is van de Atlantische tot de Grote Oceaan slechts tachtig kilometer lang. Zou men nu bij het graven op deze plaats van atoom energie gebruikmaken, dan zou dit een bedrag van 750 miljoen dollar vergen, in tegenstel ling tot meer dan vijf miljard dollar bij de conventionele methode. Politiek klimaat Nu zijn er behalve een aantal technische pro blemen, nog tal van andere moeilijkheden op te lossen. Het is bekend, dat het politieke kli maat tussen Panama en de Verenigde Staten sinds lang uiterst turbulent is, hetgeen in het nabije verleden tot verschillende onlusten aan leiding heeft gegeven. Voor dat troebele po litieke klimaat kunnen noch de Verenigde Staten noch Panama worden vrijgepleit. Was hington heeft namelijk op drie manieren zelf meegeholpen aan het ontstaan van felle anti- Amerikaanse gevoelens. Ten eerste door hals starrig te weigeren om uit het verdrag van 1903 die bepalingen te schrappen, die bele digend zijn voor de waardigheid van Panama. Ten tweede door toe te laten, dat binnen de Panamakanaalzone een enclave van „kolo nisten kon ontstaan en verhoudingen kon den groeien, die stuitend zijn voor de Zuid- Amerikanen. Ten derde door zelfs concessies van ondergeschikt belang slechts te doen on der druk. De Panamezen hebben zich op dat gebied evenzeer laten gelden. Zij hebben stel selmatig het feit doodgezwegen, dat het ka naal 90 miljoen dollar bijdraagt in de econo mie van het land, een cijfer dat overeenkomt met de totale nationale begroting. Verder geeft het kanaal werk aan twaalf duizend Panamezen en heeft het ervoor ge zorgd, dat Panama van de grootste inkomens per hoofd van de bevolking van Zuid- Amerika heeft. Op het politieke toneel zullen tal van vraagstukken moeten worden opge lost, want Panama voelt er weinig voor, om, indien het nieuwe kanaal gereed is, terug te vallen in de sfeer van de „bananenrepubliek". Zij hebben daartoe nu reeds een reeks krach tige eisen opgesteld, waarvan de meest opval lende is, dat het nieuwe kanaal vrij en onbe last aan het land moet worden overgedragen, indien het door Panamees gebied loopt, zodra de bouwkosten zijn afgeschreven. Deze staat heeft vanzelfsprekend een belangrijke vinger in de pap, aangezien alle korte routes via Panama lopen. Misschien dat door deze druk de Verenigde Staten zullen worden genood zaakt naar een andere plaats te zoeken, bij voorbeeld Colombia. Alhoewel men druk be zig is met het verrichten van landmetingen, zal er nog wel heel wat water door het hui dige Panamakanaal zijn gespoeld, alvorens de politieke tegenstellingen en wrijvingen tussen de V.S. en Panama uit de weg zullen zijn geruimd. Men hoopt het nieuwe kanaal in 1980 gereed te hebben. IS „KLAPROOSDAG" DIT JAAR NOG NODIG In de jaren tussen mei 1940 en mei 1945 werden meer dan 30.000 gealliëerde mili tairen in ons land begraven. Zij waren hier omlaag geschoten met hun vliegtuigen, spoel den aan langs het Noordzeestrand en het overgrote deel vond de dood bij de gevechten om de bevrijding van Nederland, in de laatste maanden van 1944 en het begin van 1945. Ten behoeve van hun nabestaanden in Canada en Amerika, Engeland en Australië, Nieuw Zeeland, Frankrijk en in vele andere landen werd kort na de bevrijding het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht. Eerst deed dit de graven der gevallenen adopteren door Nederlandse burgers, die ze verzorgden zoals de nabestaanden dit wensten later werden graffoto's, gemaakt op de Nederlandse kerk hoven, gezonden aan hen die achterbleven. Maar de grootste taak vond het comité in het organiseren van grafbezoeken door de nabe staanden. Bij deze nabestaanden veelal bejaarden en weduwen, die dit zelf niet kunnen betalen - leeft namelijk nog steeds sterk de wens om naar Nederland te kunnen gaan en daar het graf van man, vader, zoon of broer te be zoeken. Het Nederlands Oorlogsgraven Co mité stelde tot en met dit jaar meer dan 41.000 nabestaanden in staat om deze wens in vervulling te zien gaan. Zij werden gastvrij in Nederland ontvangen en bezochten hier het kerkhof, waar hun gesneuvelde familielid ter aarde werd besteld. Het Nederlands Oorlogs graven Comité bekostigt deze bezoeken uit de opbrengst van de „Klaprooskollekte". Is dit nodig worden beant- de meer dan 30.000 betekenen ongeveer Meer dan 41.000 zijn Deze vraag kan met woord. De graven van gealliëerde gevallenen 100.000 nabestaanden, in ons land geweest maar tienduizenden an deren wachten nog om óók te worden uitge nodigd. Zo is het bijvoorbeeld opmerkelijk, dat in de laatste jaren veel kinderen van de gesneuvelden naar Nederland komen om hier het graf van vader te bezoeken. Daarom is het voor deze mensen zeer belang rijk, dat de „Klaproos-kollekte 1965" - die op en om 13 november weer wordt gehouden, slaagt. Hoe hoger de opbrengst is, hoe meer nabestaanden het Nederlands Oorlogsgraven Comité volgend jaar kan uitnodigen. Dank der nabestaanden In de gealliëerde landen wordt het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité - dat uniek is in geen enkel land wordt iets der gelijks verricht - zeer gewaardeerd. Uit grote erkentelijkheid voor wat Nederland doet, nodigt de Britse organisatie van nabe staanden en oudstrijders ,The British Legion' volgend jaar 33 kollektanten van de „Klap rooskollekte 1965" uit om een vakantie in Engeland te komen doorbrengen. Deze kol lektanten worden door het lot aangewezen drie uit elke provincie. Zij zullen de gasten zijn van „The British Legion", dat hun reis en het verblijf in Engeland bekostigt. WAT ONTHULT DE MODE Mode: een spel van zwier en Twee maal per jaar maken vooral de mil joenen vrouwen overal ter wereld een bijzon der spannende gebeurtenis mee en wel op de momenten waarop de grote modehuizen hun geheimen voor het nieuwe winter- of zomer seizoen prijsgeven. Ook wanneer men zich niet door de grote Franse couturiers laat kle den, is er die spanning, want er zijn vele vragen. Worden de rokken korter of langer, wordt de taille verlaagd of verhoogd, kortom allemaal brandende vragen, welke tweemaal per jaar worden beantwoord. De schrijver James Laver, die vele boeken over kostuumgeschiedenis heeft geschreven en die sinds jaren aan het Londense Victoria en Albert Museum is verbonden, heeft in het novembernummer van „Het Beste uit Re ader's Digest" een artikel gepubliceerd over de regelmatige opwinding en soms veront waardiging, die de mode door de eeuwen heen heeft veroorzaakt. Volgens de schrijver zit de mode boordevol psychologische aspecten, waardoor de beoefenaren van deze weten schap tot de slotsom konden komen, dat „de geschiedenis een doorlopend gevecht is tussen de verschuivende erogene zones en de preuts heid". Een aardige opmerking, die geen grond mist, want nog niet zo lang geleden heeft vrijwel iedereen een dergelijke aktiviteit kun nen konstateren. Dat was namelijk toen men de eerste schuchtere artikelen kon lezen over de nieuwe „topless"-mode in badpakken en avondkledij. Deze dracht heeft veel stof doen opwaaien en heeft bovendien véle politie ambtenaren extra werk gegeven. De storm schijnt echter sinds lang te zijn geluwd. Toch was er nauwelijks iets nieuws aan de hand, want reeds aan het Hof van Karei de Tweede van Engeland en tijdens het Directoire in Frankrijk, waren deze symptomen te consta teren. Deze twee tijdperken zijn dan ook als onzedelijk de geschiedenis ingegaan. Niette min stelde men zich toen reeds de obsederen de vraag, waarom het ene deel van het vrou welijk lichaam onzedelijker zou zijn dan het VAN MORGEN preutsheid andere. Een vraag waarop verschillende ant woorden mogelijk zijn. In wezen komt het er op neer, dat de mode een spel is tussen twee spelers, namelijk preutsheid en zwier. Volgens psychologen is het doel van de mode elke keer de aandacht op een speciaal deel van het lichaam te vestigen door het of te ont hullen of de kleding er strak omheen te trek ken, dan wel de afmetingen er van te over drijven. Als er eenmaal een bepaald accent is gelegd, voelt geen enkele vrouw zich gekleed, wanneer zij er niet aan meedoet. „New Look" Zo voelde de vrouw zich in 1860 zonder crinoline lichtelijk indecent. Ditzelfde gold voor het overdreven geaccentueerde zitvlak uit de tijd van de queu de Paris of de platte boezem uit 1920. En hoe zou de vrouw uit 1965 zich nu voelen wanneer zij zich zou uit dossen in jurken en rokken uit de „new look" periode van na de tweede wereldoorlog? Ieder accent, zoals hiervoor genoemd, houdt het echter maar een betrekkelijk korte tijd uit om dat het al spoedig vervelend wordt. De nieuwe „zone" lijkt in het begin dan altijd wat in decent, maar juist die emotionele kant is de ware reden voor die verandering. De theorie der verschuivende zones verklaart een groot deel van de zogenaamde modegrillen. Tegen woordig vinden wij het vanzelfsprekend dat de mode jaarlijks verandert. Dat is niet altijd zo geweest. In het oude Griekenland bestond namelijk niets dat op mode leek. Ook na de val van het Romeinse Rijk tot het midden van de veertiende eeuw was er nauwelijks sprake van stijl. De praallievende hoven van Frank rijk en Bourgondië veranderden dit en de machtigste vrouwelijke wapens uit die tijd zijn de inrijging, het décolleté en de meest won derlijke hoofddeksels. Een gang van zaken die moralisten uit die tijd aan het mopperen zette, terwijl de predikers zich uitputten in het be schrijven van kwellingen, die de betrokken vrouwen na hun dood zouden moeten door staan. De puriteinen in Engeland en ook in Amerika bleken later even fel van leer te trekken, een duel tussen erotiek en preutsheid, dat tot op de huidige dag voortduurt. Regel matig keren mode-stijlen uit vroegere jaren terug. Dat is de laatste jaren vooral het geval met de mode uit de jaren van na de eerste wereldoorlog, gekenmerkt door de korte rok ken en de platte boezem. Zo schrijdt de mode voort, steeds als nieuw aangekondigd, doch doorgaans een nieuwe versie van een periode, die in feite al verschillende jaren achter ons ligt. Wat zal de mode van morgen ons bren gen Die van 1860 lijkt op dit ogenblik wat ver gezocht. Misschien die van 1930. Gemak kelijk voor vrouwen in kleine autootjes... Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Langs de Scheldestromen Terneuzen 19.000 inwoners Een prettig bericht, zowel voor de gemeente Terneuzen als voor het jonge ouderpaar in de Tholensstraat. Terneuzen bereikte de 19.000 inwoners. Donderdagmiddag vond deswege in de burge meesterkamer een kleine plechtigheid plaats Burgemeester Rijpstra met wethouder De Vos benevens de gemeentesecretaris de heer Van Pagee en de ambtenaren Bareman en Van Pienbroek waren daar aanwezig om een jeugdige vader, de heer Verhelst, met zijn jonge gezin, wonende Tholensstraat 38, te feliciteren met zijn eerstgeborene, een zoon van acht pond (met kleertjes aan) de namen dragende, blijkende uit het voorlezen door de heer Bareman uit een lijvig boek, van Adrianus Marinus Franciscus. Het bleef uiteraard niet bij een simpele felici tatie. Burgemeester Rijpstra liet zijn geluk wensen gepaard gaan met het overhandigen van een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 100, - was gestort. Vragen over vaste oeververbinding Westerschelde De commissie uit de tweede kamer, die de openbare behandeling van de begroting voor bereid heeft de minister van verkeer en water staat gevraagd of hij niet van mening is, dat tijdig een diepgaande studie moet worden ge maakt van de mogelijkheden tot het maken van een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. Men meent, dat hieraan een langdurige studie vooraf zal moeten gaan. Voor de commissie is het wel duidelijk, dat de vaste verbinding niet in het zesjarenprogram voor 1966 - 1971 kan worden opgenomen. De commissie heeft voorts een vraag gesteld over de verbindingen met België. In totaal zijn zes nieuwe grensoverschrijdende wegen ontworpen, waaronder de Zoomweg en één nieuwe weg in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de fase tot en met 1971 zal een gedeelte van de weg in Zeeuwsch-Vlaanderen gereedkomen. De aanleg van de Zoomweg van Steenbergen naar Antwerpen mag in deze periode niet verwacht worden. De commissie heeft de mi nister gevraagd, tegen welk jaar dit vermoe delijk wel het geval zal zijn. Kabelbaan Grevelingen op de grond De demontage van de kabelbaan die de laatste maand op de Grevelingendam werd uitge voerd, is geslaagd. De beide kabels, waarlangs de gondels hebben gereden om de Grevelin gen te dichten liggen thans op de grond. Bin nenkort gaat men ze omhaspels winden. De wegomlegging die nodig was om het werk zo min mogelijk te storen is opgeheven en het zal het eerste half jaar ook niet nodig zijn om de Grevelingendam zoals bij herha ling gebeurd is, enkele uren voor het verkeer te sluiten. Kinderpostzegelverkoop start 16 november Mevrouw K. van Aartsen-Stap, de echtgenote van de commissaris der Koningin in Zeeland, zal dinsdag 16 november aanstaande het „startschot" geven van de kinderpostzegel verkoop in Middelburg. In het bekende stal letje in het postkantoor te Middelburg zal mevrouw Van Aartsen om half tien 's mor gens de eerste zegel kopen. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster. FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. t Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f l,r- elk woord meer 15 cent. Ho«»tdrank in tabletvorm. 95ct „ja

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1