GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 80e Jaargang No. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA van de Gemeenteraad van Axel te houden op DINSDAG 26 OKTOBER 1965 24 OKTOBER 1965 DAG DER VERENIGDE NATIES Rond 24 oktober 1965 wordt over de ge hele wereld het feit herdacht dat - nu twintig jaar geleden - de Verenigde Na ties werden opgericht. De doeleinden van de V.N.: handhaving van de wereldvre de, bescherming van de Rechten van de Mens en verhoging van de levensstand aard voor een ieder, zijn heden ten dage nog even actueel als twintig jaar geleden. De noodzaak om deze doeleinden te ver wezenlijken wordt zelfs ieder jaar urgen ter. De zinsnede uit het Handvest der V.N.: „Komende geslachten te vrijwaren van de gesel van de oorlog", is geen ver zinsel van wereldvreemde idealisten. Daar worden wij in onze harde wereld van 1965 maar op al te duidelijke wijze aan herinnerd. Nog steeds wordt onze wereld geteisterd door oorlogen en con flicten, wij behoeven ons slechts het re cente conflict om Kasjmir te herinneren. Het gebruik van geweld is blijkbaar iets, dat nog niet los kan worden gemaakt van de internationale betrekkingen. Integen deel, het wordt nog steeds openlijk of hei melijk gebruikt als een middel om de eigen nationale doeleinden te verwezenlijken of te bevorderen. Het moet voor de (gelukkig) velen, die hun hoop op de wereldorganisatie hebben gevestigd, wel een moeilijke tijd zijn. Er heerst, zowel in oost en west als in noord en zuid, een algemeen verlangen om de vrede en gerechtigheid in onze wereld te bevorderen. De middelen daartoe zijn aanwezig. Maar waarom is dit doel dan zo moeilijk te verwezenlijken? De secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, geeft het volgende ant woord op deze klemmende vraag: Wii hebben het idee dat de Vereniade Naties als een representatief instrument ter bevordering en ter handhaving van de internationale rechtsorde aanvaard. Dit is een belangrijke stap wèg van de oude en bekrompen nationalistische denkwijze. Wij zijn echter nog steeds en nog lang niet zo ver, dat wij vertrouwen tonen in el kaar en in het grote instrument zelf. En alleen dit kan de wereldorganisatie voor ons doen functioneren en de idealen, die alle naties in het Handvest hebben onder schreven, in praktische daden omzetten. Een feit is, dat hoewel ons verlangen naar vrede onloochenbaar is, onze benaderings wijze van de vrede vaak ouderwets is en meer gericht op vroegere tijden dan op de huidige stand van zaken." Wij moeten ons dus nog meer inspannen om de situatie in onze huidige wereld aan te passen aan de idealen van het Hand vest. Het Handvest gewaagt van onze vaste wil om voorwaarden te scheppen, waardoor gerechtigheid en eerbied voor de verplichtingen, die uit verdragen en an dere bronnen van het internationaal recht voortvloeien, gehandhaafd kunnen wor den. Een dergelijke ontwikkeling is on ontbeerlijk, wil in de wereldgemeenschap de wet van de jungle plaats maken voor een systematische samenwerking in inter nationaal verband. Helaas moeten wij constateren dat het aan de vaste wil vaak ontbreekt. Maar gelukkig kan ook vastgesteld wor den, dat in de gevallen dat de wil wèl bestaat, nuttige en hoopgevende resulta ten van de internationale samenwerking worden geboekt. Sinds 1945 zijn meer dan 40 nieuwe naties ontstaan en het leden tal van de Verenigde Naties werd meer dan verdubbeld. Verder werden 8 voor malige trustgebieden door de wereldor ganisatie begeleid op hun weg naar de on afhankelijkheid. In 1960 keurde de Alge mene Vergadering een Verklaring inzake het verlenen van onafhankelijkheid aan koloniale volken en gebieden goed, waar mede de beëindiging van het kolonialis me werd gestimuleerd. Ook op ander ge bied is de wereldorganisatie actief bezig, wij noemen slechts de wereldcampagne te gen het analphabetisme, het handhaven van de vrede op Cyprus door de strijd macht van de V.N., het zegenrijke werk verricht door de UNICEF, de WHO, de ILO, de organisatie van de Wereldhan delsconferentie in Genève in 1964 etc. De V.N. is zich er echter ook van be wust dat er nog andere problemen be staan die dringend om een oplossing vra gen. De volken van de minder-ontwikkel- de gebieden in de wereld willen niet lan ger in armoede en ellende leven. Zij wil len ontkomen aan de slavernij van de ar moede. Het is een vaststaand feit, dat de wereld van nu in staat is hulpbronnen aan te boren, die de welvaart kunnen ver hogen. De technologische kennis en het wetenschappelijk inzicht zijn aanwezig. De voortdurende armoede in Azië, Afri ka en Latijns Amerika wordt nog ver groot door de bevolkingsexplosie. Deze armoede, de tegenstelling tussen arme en rijke landen, bedreigt de wereldvrede en op een kwade dag zal deze bedreiging zonder enige twijfel exploderen. Het is derhalve van het grootste belang - ja, men kan zelfs spreken van een verlicht eigenbelang - dat de rijke landen de ar me naties de mogelijkheden bieden, om de werkelijke vijanden van de mens: ar moede, ziekte, onwetendheid en analpha betisme te bestrijden. De Verenigde Na ties hebben het jaar 1965 tot Jaar van Internationale Samenwerking uitgeroe pen, in de hoop aan deze internationale samenwerking meer bekendheid te geven. Wanneer wij in de toekomst kijken dan moeten wij de hoop uitspreken, dat alle mensen en alle naties - groot en klein - met de geest van verdraagzaamheid wor den bezield, zodat de vrede en veiligheid kunnen worden gehandhaafd en een gro-i tere welvaart voor een ieder kan worden bereikt. De Verenigde Naties BLIJVEN zoals het al was bij de oprichting, het doeltreffendste instrument voor de ver wezenlijking van deze doeleinden. LEREN BIJ HET WERK JUBILEUM VOOR TYPOGRAFISCH BEDRIJF Kennis is macht. Een gezegde dat zo oud is als de wereld. Maar breng het maar eens in praktijk. Hoevelen zijn er niet die door de omstandigheden gedwongen, al leen de door de wet voorgeschreven op leidingen hebben kunnen volgen? Of al thans zo lang een school hebben bezocht als de leerplichtwet voorschrijft? Later, als eenmaal een baantje is gevonden, komt er van verder leren nog maar bit ter weinig terecht. Wie overdag in het spreekwoordelijke zweet des aanschijns 't brood voor het gezin moet verdienen zal nog maar weinig energie kunnen opbren gen om 's avonds verder te leren. Zeker niet als dat leren zonder enig plan moet gebeuren. Toch zijn er manieren om werk en studie op een sociaal aanvaardbare basis te com bineren. Een van de meest bekende en gebruikte is wel het leerlingenstelsel. Dit is een systeem waarbij iemand enkele ja ren lang één dag in de week een school bezoekt om het vak, waar hij al in werk zaam is, tot in alle fijne onderdeeltjes te leren. Tussen werkgever en school be staat een nauw contact. Het dagelijks werk wordt veelal afgestemd op wat de school leert. Een ideale combinatie door dat de praktijk direct aansluit op de theo rie. Nederland was een van de eerste landen die deze leerlingenstelsels invoerde. De eer gaat hierbij naar het typografisch be drijf, vanouds de bedrijfstak die de naam heeft vooruitstrevender te zijn dan welke ook. Waren immers niet de mensen in de grafische vakken eeuwenlang hoog op de maatschappelijke ladder geplaatst? Zij moesten - voor hun vak - al kunnen leren en schrijven toen de meesten van onze voorouders nog hun kruisje als handte kening zetten. Nog altijd is Nederland trots op zijn eerste vertegenwoordiger van deze beroepen, Laurensx Janszoon Koster, volgens de Nederlandse geschiedenisboe ken de uitvinder van de boekdrukkunst (al wordt dat in het buitenland dan be streden). Veertig jaren geleden, in okto ber 1925, in een tijd dat sociale maatre gelen nog niet zo vanzelfsprekend waren als nu, werd de „Vereniging tot bevorde ring van de vakopleiding in het typogra fisch bedrijf" opgericht. Werkgevers in die tijd nog algemeen voorgesteld als gezapige, dikke heren met in de ene hand een bundel bankbiljetten en in de andere een sigaar zo groot als een eik - uit de wereld van drukpersen en zetmachines zet ten zich toen al aan één tafel om te zien hoe zij in verenigingsverband de vakop leiding van hun personeel konden verbe teren. Daar was trouwens al een hele geschiede nis aan voorafgegaan. Al in 1914 had men in deze bedrijfstak 'n soort leerlingstel sel plaatselijk ingevoerd. Drie jaren later werd in de collectieve arbeidsovereen komsten (CAO's) een regeling voor de opleiding opgenomen. Pas goed op gang kwam het midden in de crisistijd, in 1931, toen minister Terpstra in de nijverheids onderwijswet subsidies opnam voor vol gens een bepaald syseem opgezette leer lingenstelsels. Het stelsel van het typo grafisch bedrijf was het eerste dat via deze wet werd gesubsidieerd. In de loop der jaren is er heel wat veran derd. Die eerste schuchtere pogingen om tot een vakopleiding te komen zijn uitge lopen in een voortreffelijk georganiseerd systeem, dat zich over vrijwel alle secto ren van het bedrijfsleven uitstrekt. Maar nog altijd geldt de vakopleiding voor het typografisch bedrijf als een van de beste De typografen zouden overigens geen echte Nederlanders zijn als zij daarbij hun verenigingen voor de opleidingen ook niet danig hadden uitgebreid. De de ze maand veertig jaren geleden opgerich te en nu feestvierende organisatie is ver anderd in „Vereniging tot bevordering van de vakopleiding in het boekdrukkers-, rasterdiepdruk- en chemigrafisch bedrijf". Een naam die lang genoeg is om voor een zetter al als examenopgave te dienen. De ze vereniging beheert de „vereniging tot bevordering van de vakopleiding in de pa- pierverwerkende en veredelingsindustrie" en werkt nauw samen met de „vereniging tot bevordering van de vakopleiding in het lithografisch bedrijf". Het heeft allemaal wat weg van een verenigingspuzzle, maar de verklaring ligt voor de hand. De kunst van het boekdrukken, het krantenmaken, het vermenigvuldigen van foto's, folders, formulieren en al die papieren waar onze maatschappij niet meer buiten kan, heeft een hoge vlucht genomen. Allerlei specia lisaties zijn doorgevoerd, vooral als gevolg van de enorme technische vooruitgang. Het is daardoor onmogelijk om het hele terrein in één of twee cursussen te over zien. Naast het leerlingenstelsel kent het typo grafisch bedrijf ook dagscholen. Deze zijn in tien plaatsen in Nederland gevestigd. Een opleiding (na de lagere school) duurt drie jaren, gevolgd door drie jaren leer lingstelsel. Wie direct met het leerling stelsel begint, doet daar vier jaren over. Een verkorte opleiding is mogelijk na een vooropleiding HBS of ULO. Het onder wijs is in vijf grote delen gesplitst: boek druk, offsetdruk, chemigrafie, diepdruk en boekbinden. Het is overigens nog lang niet alles. De vereniging met de zeer lan ge naam werkt nu aan plannen om het tiental scholen uit te breiden tot twee en twintig. Nu al heeft het typografisch be drijf in Nederland zich faam verworven wegens de grote vakkennis. En die wil men niet graag verliezen. Dat is men wel aan die goede, oude Laurens Janszoon Koster verplicht. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERD7 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster. FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,— elk woord meer 15 cent. I. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot aankoop van de panden Ooster straat 47 en 51 van de heer P. van Alten te Axel. 5. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Handelstraat, aan de heer A. van Meenen te Axel. 6. Voorstel tot onteigening van de woningen met erven Hospitaalstraat 23 en 25. 7. Voorstel tot aankoop van de woning Wal- straat 38 van mej. E. M. L. Michielsen te Axel. 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Crijnssenstraat, aan de heer R. A. van Wiemeersch te Axel. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 tot het treffen van verschillende voorzieningen aan de Rooms-Katholieke School voor Gewoon Lager Onderwijs. 10. Voorstel tot het benoemen van een archivaris. II. Voorstel tot het opheffen van de gascommis- sle en intrekking van de verordening op de samenstelling en de taak van die commissie. 12. Voorstel tot het herbenoemen van een be stuurslid van de Stichting Beschuttende Werk plaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. 13. Voorstel tot het herbenoemen van een verte genwoordiger in het bestuur van de Stichting Zeeuwsch-Vlaams Borgstellingsfonds. 14. Voorstel tot herbenoeming van de leden van de huisvestingscommi:>ie ingevolge artikel 8 van de Woonruimtewet. 15. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw E. M. de Gijsel-van Doorn als kleuterleidster aan de Openbare Kleuterschool te Axel. 16. Voorstel tot het verlenen van een subsidie in de kosten van een cultureel evenement. 17. Aanbieding van de ontwerp-gemeente- en be- drijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1966 en voorstel tot het benoemen van een tweetal commissies van onderzoek. 18. Voorstel tot het vaststellen van enige wijzi gingen van de gemeente- en de bedrijfsbegro tingen voor het dienstjaar 1964 en goedkeu ring van de le wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1964 van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken. 19. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Beethovenstraat, aan gebr. v. d. Poel N.V. te Temeuzen. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de in de raadsverga dering van 28 september 1965 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer P. J. van Bendegem inza ke de tarieven voor herstratingen ten behoeve van derden: Het gevolg van de toegepaste methode is, dat klei ne herstelwerkzaamheden in het algemeen vrij zwaar worden belast. Dit heeft onze aandacht en in verband hiermede wordt ernaar gestreefd de desbetreffende tarieven op korte termijn te her zien. b. Vraag van de heer Oggel met betrekking tot de vaststelling van tarieven voor het deponeren van huisvuil op de gemeentelijke vuilnisbelt: De tarieven voor het deponeren van afval op de gemeentelijke vuilnisbelt zijn door ons vastgesteld, zoals ook de tarieven voor werkzaamheden ten behoeve van derden door ons worden bepaald en regelmatig worden herzien. Het betreft hier een proefperiode. Indien deze proef blijkt te voldoen, zullen wij voorstellen de betreffende tarieven in de „Verordening op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Axel" op te nemen. c. Vraag van de heer Oggel betreffende de ont wikkeling van het opspuitgebied en Grote Kreek tot een soort natuurreservaat en instelling van een recreatie-commissie: Wij geven de heer Oggel de verzekering, dat de door hem ter sprake gebrachte materie ongetwij feld een van de punten zal zijn, die in het kader van het structuurplan der gemeente een onder werp van studie zal uitmaken. d. Suggestie van de heer Oggel, erbij Gedepu teerde Staten op aan te dringen, aan de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen een gemeenschappe lijke regeling op te leggen tot samenwerking ter stimulering van een harmonische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen: Wij hebben een open oog voor deze materie, wel ke naar ons gevoelen een punt van overweging zal kunnen uitmaken bij de verdere behandeling der plannen tot herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. v OVERIGE MEDEDELINGEN Bij ons besluit van 5 oktober 1965 is mej. R. M. M. Verdurmen, typiste A ter secretarie bevorderd tot schrijver-A ter secretarie, ingaande 1 januari 1966.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1