Bronchi letten Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen Ingezonden Stukken GOEDE VERLICHTING verhoogt veiligheid Vergadering ARKA-,oost' in Axel Maandagavond zal de afdeling O. Zeeuwsch- Vlaanderen van de ARKA een ledenverga dering houden in „Het Centrum" te Axel. Op de agenda staan een bespreking over de tij dens het jaarlijks congres te lanceren voor stellen en de aanwijzing van afgevaardigden van de afdeling voor het congres, dat op 26 en 27 aktober a.s. plaats zal vinden te Den Haag. Tenslotte zal ook de feestavond, die dit jaar gehouden zal worden, ter discussie wor den gesteld. Gestolen auto stond in Terneuzen In de Tramstraat te Terneuzen is maandag morgen een Belgische personenauto aange troffen die acht weken geleden in Axel was gestolen. Een bewoner van de Tramstraat had bij de politie gemeld, dat de wagen sinds enkele weken onbeheerd voor zijn deur stond. De eigenaar, afkomstig uit het Belgische Oudeghem, heeft zijn wagen nog in de loop van maandag opgehaald. ZONDER COMMENTAAR NA AANRIJDING DOORGEREDEN Zaterdagavond te 23.45 uur toen de heer D. van B. uit Eindhoven op familiebezoek was op de Ka naalkade hoorde deze een harde klap, waarop hij naar buiten ging om te zien of er iets was ge beurd met zijn voor de woning geparkeerd staande auto. Deze bleek aan de linkerzijde flink ingedeukt te zijn, terwijl een 50-tal meters verder een even eens beschadigde auto stond. De heer van B. liep hier heen maar op dat mo ment vervolgde de auto zijn weg. Een passerende attente jonge dame had het kenteken van de weg rijdende auto opgenomen. Door de gewaarschuwde Rijkspolitie werd de eigenaar van de auto op ge vraagd, deze bleek te zijn H. M. M. uit Koewacht. Bij het onderzoek dat zij te Koewacht instelde bleek de auto beschadigd en was bestuurd geweest door de zoon van de eigenaar P. M. die na even gestopt te zijn was doorgereden. Dit muisje zal voor hem zeker nog wel een on aangenaam staartje hebben. BROMFIETSERS MET ELKAAR IN BOTSING Vrijdagmorgen te 10.35 uur reed R. van P. uit Axel met zijn bromfiets door de Evertsenstraat, op de kruising met de Nassaustraat verleende hij geen voorrang aan de van rechts komende brom- fietsbereider J. M. eveneens uit Axel, waardoor een botsing ontstond. Van P. liep hierdoor ver schillende schaafwonden op en klaagde over spier pijn in zijn zijde. Dokter Kok verleende de eerste hulp. Beide bromfietsen werden beschadigd. Ho»»tdronk intablttvorm. 95ct ALGEMENE VERGADERING WATERSCHAP AXELER AMBACHT Vrijdagmiddag heeft het Waterschap Axeler Am bacht in het Centrum een algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van Dijkgraaf P. van Hoeve. Na de notulen en de ingekomen stukken, werd overgegaan tot benoeming van een ontvanger. Door het dagelijks bestuur was een voordracht van drie samengesteld die als volgt was 1. J. W. C. de Koek, administrateur gemeente bedrijven te Muiden. 2. R. C. Bruggeman, commies ter secretarie der gemeente Sas van Gent. 3. W. van der Kolk, ambtenaar polderdistrict Bommelerwaard te Zaltbommel. Met 34 van de 51 uitgebrachte stemmen werd de heer J. W. C. de Koek benoemd. Het volgende punt van de agenda was het vaststellen van de begroting 1965. Op deze begroting was een tekort van 70.000,—; dit tekort zal gedekt moeten worden door een dijk- geschot van 5,.per H.A. en 1 procent van de belastbare opbrengst volgens het kadaster voor ge bouwd. Dit was onder anderen voor de hoofdingelande de heer M. de Vos uit Temeuzen aanleiding om het woord te vragen; deze uitte zijn vrees dat dit later voor woningbouwverenigingen e.d. moeilijk heden tot gevolg zal kunnen hebben. De voorzitter zegde aan te voelen dit voor mo gelijk te houden, daar het zeker nu nog geruime tijd kan duren eer een definitieve aanslag zal ge geven worden. Spreker zegde toe de door de heer de Vos gedane suggestie voor een voorlopige aanslag in over weging te zullen nemen, waarna de begroting werd vastgesteld. Het toegevoegde agendapunt, een voorstel van het dagelijks bestuur tot het vormen van een klei- depöt voor de verzwaring van de zeedijk in de Hellegatpolder kon in de ogen van de heer C. van Hoeve niet als een urgent werk worden gezien. Spreker zegde dat in deze polder bijna geen men sen wonen en wil men over gaan tot verzwaring van de dijken, dan dit in Terneuzen te doen waar veel mensen wonen. De voorzitter antwoordde dat de studie-commissie van de Rijkswaterstaat heeft vastgesteld dat de dijk aan het Hellegat erg kwetsbaar is en wanneer de dijk aan het Hellegat het zou begeven zou dit zeker ook voor Terneuzen veel last veroorzaken. Hoofd technische dienst de heer v. d. Waa zegde dat bij stormvloeden de stuwing hier bijzonder groot is en de dijk dan gevaar loopt. Hierna werd het voorstel, waarin het vervoer van de klei onderhands zal worden aanbesteed aan de Firma Leijs uit Middelburg voor een bedrag van 286.500,— met twee stemmen tegen aangenomen. In de rondvraag informeerde de heer C. van Hoeve naar de paraatheid van het dijkleger en de middelen die hen ter beschikking staan. De voorzitter kon de vraagsteller geruststellen, het dijkleger is steeds paraat en kan in de kortst mo gelijke tijd over modern en goed materiaal be schikken. VERGADERING CHR. PLATTELANDSVROUWEN EN MEISJEBOND In Axel werd een vergadering gehouden van de C.P.B. Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De presidente, Mevr. Weijns-Bakker leidde deze vergadering. Als spreker trad op de heer van Ham, die op gezellige en boeiende wijze vertelde over zijn reis, verblijf in Zuid-Afrika. Na de pauze vertelde Mevr. Weijns-Bakker in teressant en instructief n.l. met behulp van een flannelbord iets over de opbouw en werking van de C.P.B. In de winteravonden wordt er een cursus „kleine kornuitejs in de huishouding" georganiseerd. De volgende vergadering zal gehouden worden op 10 november te Zaamslag, waar Mevrouw F. Meulenberg-Dieleman iets zal laten horen en zien over het onderwerp „Dekken en Dienen". GEMEENTERAAD OP EXCURSIE BIJ AXELSE ZAGERIJ Enkele weken geleden bereikte de nieuwbouw en uitbreiding van houtzagerij „DAX" aan de Lange- weg een (voorlopige) voltooiing met de inge bruikname van een grote hangar voor de opslag van aangevoerde bomen. Een hangar voorzien van een mobiele hij installatie met een hefvermogen van 3 ton, die het mogelijk maakt de aangevoerde bomen op elke willekeurige plaats in deze hangar neer te leggen voor korten of andere werkzaamheden, dan wel deze te laden of te lossen. Deze voltooiing van het bedrijf was voor de eigenaar de heer Den Doelder aanleiding om de Axelse gemeenteraad uit te nodigen eens een kijkje te komen nemen in het bedrijf. Zoals men weet werd enige jaren geleden de kleine oude zagerij van deze firma aan de Kanaalkade (of zoals het toen nog algemeen genoemd werd „het Plaatje") door de gemeente onteigend ten dienste van de uitbreidingen van de kom van Axel, en de heer Den Doelder was van mening dat het nu zijn nieuwe zagerij voltooid is, de gemeente raad die destijds de vergoeding bepaalde wel prettig zou zijn dat de gemeenteraad eens kon zien wat uit het oude bedrijf gegroeid is en hoe het geld dat voor de verplaatsing werd betaald nu besteed is. Welnu de gasten hebben kunnen zien, dat het bij zonder goed besteed is de zagerij ligt nu ruim op een ideaal terrein, zandgrond, altijd droog en goed om op te werken, met ruime hallen voor de opslag van het aangevoerde hout en voor de grote zaagmachines die de bomen in een minimum van tijd omtoveren in planken. Er wordt op dit bedrijf 6000 m3 hout verwerkt dat voor 70% uit Frankrijk en 20% uit België wordt betrokken, het resterende deel komt van de Ne derlandse bossen. Het gezaagde hout wordt voor een groot deel ge bruikt voor verpakking, terwijl een andere grote afnemer is de Antwerpse haven waar men het hout gebruikt voor stophout. Het hardhout dat ook hier verwerkt wordt vind zijn weg naar de meubelindustrie. Bij de inrichting van het bedrijf heeft men ook de nodige aandacht besteed aan de personeels acco- modatie, er is een ruime smaakvol ingerichte kan tine, goede wasgelegenheid ën frisse toiletten. Het geheel is stellig een bedrijf dat meegaat met zijn tijd en dat zoveel mogelijk mechaniseert op zwaar en vermoeiend handwerk waar mogelijk te voorkomen. Het waren enkele prettige en interessante uren voor de bezoekers aan Zeelands grootste hout zagerij, en demonstreerde ook duidelijk van hoeveel belang voor Axel kleine tot middelgrote industrie- tjes en toeleveringsbedrijven kunnen zijn, om ook in eigen gemeente over voldoende werkgelegen heid te beschikken voor die werkers die het werken in de groot-industrie en het veelal geestdodende lopende-band-werk niet ligt. AUTOBOTSING Donderdagmiddag te 12.05 uur reed J. H. uit Axel met zijn personenauto vanuit de Noordstraat de splitsing met de Weststraat op, hierbij verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto bestuurd door J. V. even eens uit Axel die door de Weststraat reed. Door de botsing die hierdoor ontstond werden beide auto's flink beschadigd. BABYHUIS LION HEROPENDE Toen enkele jaren geleden Woninginrichting Pot noodgedwongen besloot om het artikel kinder wagens af te stoten, deed zich het merkwaardige feit voor dat men voor dit artikel in Axel nergens een zaak vinden kon. Enige tijd later heeft de fa. Lion die zich voordien al specialiseerde in de richting van babykleding besloten ook dit artikel evenals ledikantjes, wiegjes e.d. te gaan voeren. Maar al spoedig bleek dat een textielzaak zich niet zonder meer leent voor het tonen en verkopen van deze artikelen en dat men danig in het nauw kwam om de klanten op prettige wijze keus te kunnen laten maken. Dus moest hier wat aan wor den gedaan, en als men dan iets gaat doen dan moet het maar goed gebeuren, zo redeneerde de fa. Lion. Derhalve werd de woonruimte achter de winkel in zijn geheel bij de winkelruimte getrokken en heeft men nu een wel meer dan verdubbeld op pervlak, waarnaast de voor de dames bijzondere aantrekkelijke afdeling met babykleding ook flinke ruimte kon worden gevonden om in het zicht van de koper zo dat alles gemakkelijk bereikbaar is en demonstratie-klaar staat ook enkele tientallen kinderwagens, wiegjes en ledikantjes te exposeren. Een zee van licht maakt alles nog des te aantrek kelijker en lokt al vanaf de straat de kopers aan. Dat deze ingrijpende interieurverbetering de fa. Lion zal brengen wat zij er van verwacht lijdt wel haast geen twijfel. Overigens vernamen wij tijdens de openingsreceptie donderdagavond dat men ook na deze verbouwing nog niet stil blijft zitten en er al rekening mee ge houden is, om wanneer dit nodig mocht blijken nog verder uit te breiden en te moderniseren. SCHOORSTEENBRAND Maandagnamiddag ontstond er een schoorsteen brand bij de familie Overdulve aan de Singelweg. De brandweer rukte uit met groot materiaal en wist het vuur spoedig te bedwingen. De enorme vuur- en rookontwikkeling ontlokte veel belangstelling van de zijde van de jeugd. GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagde voor de volledige akte Wiskunde M.O. - B, onze oud stadgenoot de heer H. A. J. M. Maas, thans wonende te Dordrecht. Bij een te Breda gehouden examen door de Vak- raad in het Kappersbedrijf slaagde onze stadgenoot Piet van den Hout voor het Vestigingsdiploma Herenkapper. ZONDAG 17 OKTOBER 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Avondmaal. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur leesdienst. s Avonds om 7 uur Ds. H. Rijksen van Gouda. Bediening v. d. Heilige Doop. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur, 9.00 uur, 10.30 uur en 17.30 uur. 1617 OKTOBER Dokter Kok. R.K. JEUGDHAVEN AXEL HAD EEN SUKSESVOL JAAR Wanneer beweert wordt dat het met onze jeugd niet zo goed gaat, om over onze eigen jeugd maar te zwijgen vindt het tegendeel bewezen bij het vele werk dat suksesvol al enkele jaren door het jeugd werk in Axel wordt verricht. Dit onder bezielende leiding van kapelaan Hermans, die met een staf van medewerkers schier onoverkomelijke moeilijk heden hebben overwonnen. JEUGDKAMPEN. In een goed verzorgd blad van het jeugdwerk wordt uitgebreid stilgestaan bij de groei van het kampwerk. Het heeft de leiding tot voldoening gestrekt dat de kampen niet alleen de belangstel ling trekken van de jeugd, waar zij uiteindelijk voor bedoeld zijn, maar ook van de ouderen die er meer en meer van overtuigd raken, dat de jeugd beweging niet alleen een taak is van enkele leiders of leidsters maar begrepen hebben dat ook hun be langstelling voor dit werk onmisbaar is. Melding wordt gemaakt van de enorme hulp en steun welke men van zovelen mocht ondervinden. Ondanks bet slechte weer zijn de kampen door deze hulp een enorm sukses geworden. In een eenvoudig schema wordt de vlucht van het „kampleven" van de laatste vier jaar afgeschilderd. Jaar Aantal Aantal Periode kampen deelnemers Kampplaatsen Kamp-inventaris 1962 1 13 1-8- 7-8 Nieuw Borgvliet Privé 1963 4 128 22-7-17-8 Ossendrecht bruikleen Sprundel Hogemierde 1964 7 225 18-7-15-8 Baarle Nassau Ledeacker Alphen 2 kampen bruik leen Sprundel 5 kampen eigen inventaris 1965 10 262 12-7-14-8 Ossendrecht Hoeven Alphen Rucphen eigen kampinventaris R.K. Jeugdhaven De enorme vlucht is hiermede wel aangetoond. De kampinventaris is berekend voor 80 personen. 5 Tenten bezit het jeugdwerk nu. Hiewel hier oorspronkelijk vier jaar voor was gepland is het in twee jaar verwezenlijkt. NIEUWE AKTIES Zoals verleden jaar wordt ook nu weer een herfst- oriëntatietoc'ht gehouden voor de groepen van 810 jaar over een afstand van 10 km. 11 14 jaar over een afstand van 20 km. 1420 jaar over een afstand van 30 km. KAARTAVONDEN. Op 23 oktober wordt voor de ouderen gestart met een kaartavond t.b.v. het jeugdwerk. Ook de jongerensoos gaat weer beginnen, terwijl een oliebollen-aktie en lucifers-aktie de zichtbare bodem van de kas weer moet aanvullen. GEDEPUTEERDE STATEN Ondanks de vele aktiviteiten geeft het kampover zicht een zeer nadelig saldo te zien. Van gemeente wege is enige tijd geleden reeds subsidie toe gezegd. Evenwel wacht dit nog steeds op de goed keuring van Gedeputeerde Staten, zodat het jeugd werk nog steeds geen officiële financiële basis heeft. Gezien de enorme aktiviteit welke wordt ontplooid is deze goedkeuring echt geen over bodige luxe. ZORGEN Grote behoefte heeft het jeugdwerk aan een nieuwe versterker vooral met betrekking tot de jongerensoos. Deze is inmiddels besteld wat niet zeggen wil dat hij al betaald is. Een enorme leeshonger van de jeugd vraagt om lectuur wat bij de leiding graag wordt aange nomen. Samenvattend geven de suksessen en de inzet van velen aanleiding tot grote voldoening. Het ziet er naar uit dat de opwaartse lijn voorlopig niet zal worden afgebogen. Jeugdhaven Axel bewijst metterdaad dat de jeugd mits op jeugdige wijze benaderd, positief reageert. Sedert 3 november 1926 bestaat de Chr. Fanfare „Hosanna" als voortzetting van het „Hosanna" dat op 13 november 1907 werd opgericht en dat ten gevolge van de eerste wereldoorlog door gebrek aan leden moest worden opgeheven. Het jaar 1966 wordt dus het jaar waarin we ons 40-JARIG BESTAAN mogen vieren, en het is in verband daarmede dat we ons met instemming van het gemeente bestuur tot de Axelse bevolking richten. Ten eerste Met het dringende verzoek tot allen die daarvoor interesse hebben inzonderheid ook oud-leden om zich nu aan te melden als werkend lid, zodal we een volledige bezetting krijgen. Onze nieuwe direkteur, de heer Witte, is gaarne bereid, zo vlug mogelijk met een aparte opleidingskursus te be ginnen. Er zijn op het ogenblik instrumenten be schikbaar zouden er meer echte liefhebbers ko men dan het aantal beschikbare instrumenten, dan hopen we ook daarvoor een oplossing te vinden. Ten tweede Om het aantal begunstigers uit te breiden en aan degenen die dit al jaren zijn, vriendelijk te ver zoeken, hun jaarlijkse bijdrage iewat te willen ver hogen. Instrumenten kosten tegenwoordig 5 a 6 keer zoveel als toen we begonnen. Ten derde Nu we de drumband dit jaar hebben kunnen uit rusten met een prachtig uniform daartoe in staat egsteld door vele „gulle giften", waarvoor we deze gelegenheid benutten om daarvoor te be danken leeft er sterk het verlangen bij de leden van het korps, eenzelfde uniform te hebben. Om dat te kunnen bereiken doen we een beroep op U, ons een éénmalig bedrag extra te willen geven. Gelet op wat er reeds voor de drumband werd gedaan, vertrouwen we dat U ons ook wilt helpen aan de benodigde gelden om het gehele korps te uniformeren. De leden komen in de maand oktober bij U aan om het antwoord en zo mogelijk tevens het geld op te halen. We zijn er van overtuigd, U stelt ons niet teleur, maar ook nu draagt ieder een steentje bij zodat U zich met ons er over zult kunnen ver heugen dat 1966 een waar jubileumjaar voor „Hosanna" wordt. Daarvoor bij voorbaat onze zeer hartelijke dank. Namens het bestuur van „Hosanna" J. Le Feber, voorzitter, M. C. Verschelling, sekretaris, A. van den Broeke, penningm. Giro 374695. Bij technische keuringen blijkt regelmatig dat de verlichting van onze voertuigen veel te wensen overlaat. Zo heeft de ANWB in haar verlichtings- aktie van 1964 25.000 auto's gekeurd, waarvan 85% geen goede verlichting had. De Touring Club de Suisse keurde 40.000 auto mobielen waarbij 47.784 foutieve punten werden geconstateerd. Enige veel voorkomende fouten en gebreken zijn niet goed afgestelde koplampen geheel niet of slechts matig brandende kop lampen rijden met gedimd licht inplaats van groot licht. Of deze cijfers nog niet genoeg zijn vele auto mobilisten vergeten dat de lichtschakelaar eigenlijk even belangrijk is als de gaspedaal, wil men vei lig rijden. Verlichting kan op de volgende wijze worden ge controleerd laat voor- en achterlichten in een etalageruit reflecteren dit is ook mogelijk in een spiegel die men wel op kruisingen van wegen tegen komt, 'bij het inrijden van garage (reflectie op de muur) bij een stoplicht of spoorwegovergang op de wagen die voor en achter U staat. Enige nuttige accessoires in het winterverkeer zijn een pechlamp, een gevarendriehoek en een pakket reservelampjes. Het Amerikaanse Cigar Institute heeft berekend dat er in Amerika thans 60.000 vrouwen zijn die sigaren roken. Ze kopen niet alleen de kleine riaarillos maar ook de nrotere soorten,

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2