RECLASSERING DE ORDE VAN DE DAG GEMEENTERAAD Wijzigingen in de samenstelling van de draadomroep programma's in verband met de uitzendingen van de zender Hilversum III. Nu ingaande 11 oktober 1965 het programma Hilversum III van 0.900 tot 18.00 uur zal worden uitgezonden, heeft dit gevolgen voor de samenstelling van de programma's voor 3e en 4e lijn van de draadomroep. Deze programma's zullen voorlopig worden gebaseerd op de volgende punten 1. Onverkorte doorgifte De programma's van Hilversum III zullen onverkort dus van 09.00 tot 18.00 uur) via de 3e lijn van de draadomroep worden door gegeven. 2. Doorgifte vóór 09.00 uur via de 3e lijn Vóór 09.00 uur zal het draadomroepprogram ma via de 3e lijn een licht karakter dragen en naast uitzendingen van lichte muziek en nieuws uit het buitenland het groetenprogram- ma van de Wereldomroep bevatten. (Dit laatste programma echter uitsluitend op maandag t/m zaterdag van 07.30 tot 08.00 uur). 3. Doorgifte na 18.00 uur via de 3e lijn Na 18.00 uur zal continu lichte muziek van buitenlandse stations worden doorgegeven, echter met een onderbreking voor de uitzen ding van nieuws van de zender Brussel om 22.00 uur. De onderbreking van de 3e lijn voor doorgifte van de programma's van de Regionale Om roepen, zoals die tot nu toe in bepaalde net ten plaatsvond, zal worden gehandhaafd. De uitzendingen via de 3e lijn zullen, zoals thans ook gebruikelijk is, om 01.00 uur wor den beëindigd, behalve op zaterdag (02.00 u.) 4. Karakter van de 4e lijn De draadomroepuitzendingen via de 4e lijn zullen nog meer een cultureel karakter gaan dragen dan tot dusver reeds het geval was. Gesproken woord, waaronder nieuws, zal op de 4e lijn zoveel mogelijk worden vermeden. 5. Stereo-uitzending De stereo-uitzending via de 3e en 4e lijn op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur zal komen te vervallen. Hiervoor in de plaats zal een stereo-program ma van de Franse Omroep (France Musique) worden doorgegeven via de 3e en 4e lijn op donderdagavond tussen 20.00 en 22.00 uur. Hierdoor komt uiteraard gedurende die tijd het lichte programma op de 3e lijn te vervallen. SPORT Bekendmaking KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN Nationale Reclasseringsdag 1965 Laten we met de deur in huis vallen Het gaat over de nationale reclasseringsdag. Weer één van die eeuwige kollektes. Het is echter niet in de eerste plaats de be doeling van dit artikel om u over te halen voor deze keer toch maar weer iets te geven. Veeleer om te peilen wat een reclasserings- werk in het Nederlandse volksleven betekent. Het gaat, zoals ieder weet, over die mensen die zich jegens de gemeenschap misdragen hebben en daarover door de strafrechter tot de orde zijn geroepen. Tot de orde. Wie tot de orde geroeen wordt, behoort er dus toe. De vraag van vandaag is horen zij bij ons, of hebben we met hen afgedaan Er bestaat ten opzichte van veroordeelden en gestraften een oeroud, diepgeworteld voor oordeel „Wie eens steelt is altijd een dief." Zo een hoort er niet meer bij, men blijft hem nawijzen als een voorgoed getekende. Allan Paton gaf zijn boek „De ijzeren wet" het veel zeggend motto mee „Er staat vijf jaar op, maar in feite is het levenslang." Vijf jaar, twee jaar, zes maanden krijgt hij van de rech ter, de rest van de publieke opinie. Dit vooroordeel vindt zijn oorsprong in de illusie der algemene deugdzaamheid, die de fatsoenlijke samenleving tot elke prijs moest handhaven. Met wie dat niet deed, wilde men „niet meer te maken hebben". Het waren schurken, die „ze' voorgoed onschadelijk moesten maken, of zielepoten voor die laatsten stopt men dan een bedragje in de kollektebus, om een stuk onbehagen af te ko pen verder haalt men de schouders op over de lieden die tijd en moeite besteden aan een hopeloze zaak, en gaat men over tot de orde van de dag, de orde, waar die anderen buiten blijven. Werkt de reclassering voor een hopeloze zaak? Is zij een club van halfzachte idealisten, die geloven in de braafheid van ieder mens en de veroordeelde alleen maar zien als het slacht offer van de omstandigheden, die met een preekje weer op het rechte pad komt Noch het een, noch het ander. Zij ontkent evenmin de realiteit van de msidaad als de noodzakelijkheid van de straf. Zal die mis daad echter werkelijk bestreden worden en die straf werkelijk effectief zijn, dan is er een schakel nodig tussen de straffende gerechtig heid en de gemeenschap, die haar veiligheid onbedreigd wil weten. Ten onrechte denkt men vaak, dat zware ge vangenisdeuren die bedreiging afgrendelen, en dat vrijheidsberoving automatisch leidt tot boetvaardigheid. Dat kan nooit, wanneer er niet een uitgestoken hand is om de tijdelijk uitgestotene weer binnen te nodigen. Als die hand er niet is, worden de gevangenissen slechts broedplaatsen voor verdere misdaden en voor onherstelbare wrok. Niemand kan zeggen, dat dit zijn zorg niet is. Ook dit raakt de gezondheid van 'n samen leving zeer direkt. Het vergroten van de aan passingsmogelijkheden voor de enkeling be tékent sanering van het gehele maatschappe lijke lichaam. Die uitgestoken hand moet er dus zijn. En dat moet niet alleen een zachte, maar ook een vaardige en bekwame hand zijn. In moderne, gestroomlijnde taal gesproken een bruikbaar apparaat. Een apparaat om te voorkomen dat er mensen grondig worden vernield, dat er positieve waarden aan de sa menleving worden onttrokken en dat de straf buiten haar oevers treedt. De reclassering vervult de funktie van die uitgestoken hand. Zij is het die de straf in houd en positieve zin geeft door haar grenzen te markeren. Door de veroordeelde als mens tegemoet te komen. Dat betekent vertrou wen gaven en vertrouwen vragen. Een uitge stoken hand is echter niet alleen een apparaat. Zij is organisch verbonden met het lichaam, voert slechts de opdrachten van hart en her senen uit. En dat is in feite de zin van ons verhaal. De hand, bekwaam en vaardig, dat is de geor ganiseerde reclassering met haar staf en haar apparatuur. Het hart en de hersenen, dat is de mentaliteit en de wil van het Nederlandse volk. Het hart, dat warm klopt voor de mede mens die zich misdragen heeft, maar niet voor eeuwig mag worden gekweld. De hersenen, intelligent genoeg om te begrijpen, dat een samenleving die ghetto's van verdoemden schept en paria's levenslang isoleert, niet ge zond kan functioneren. Dat is de orde van de dag, van deze nationale reclasseringsdag laat ons weten, dat de uit gestoken hand niet behoeft te verlammen in een machteloos gebaar, maar dat zij uitdruk king geeft aan wat ons volk met hart en ver stand bedoelt. Wanneer dus de reclassering haar beroep op u uitbrengt, dan weet u waarom het gaat om een hoogst aspect van menselijke samen leving, om het wezen van onze beschaving, om het overgaan tot de orde van een nieuwe dag. Fedde Schurer (vervolg van pagina 2) De heer J. C. VAN LUIJK zegt het een moeilijk geval te vinden. Wij zijn geroepen in een ge combineerde commissievergadering en toen ging het voor een beperkte reconstructie die slechts 90.000,zou kosten. Later werden wij nog ge confronteerd met een veel groter plan. Tegen dit plan is technisch niets in te brengen, maar financieel wel. Ik vraag me dan ook af of het nu wel persé nodig is dat de riolering wordt verlegd. De heer E. A. MAAS zegt het te betreuren, dat deze weg zo slecht is gelegd, evenals de riolering. Nu wij echter voor de feiten staan zou het zeker niet verstandig zijn om te beperken tot een ge deeltelijke verbetering. Wethouder C. VAN BENDEGEM zegt dat B. en W. met de Zuidsingel ongewild in een dwang positie zijn geraakt. Iedereen wist even zo goed als wij dat aan deze weg iets gedaan moest wor den. We hebben zo lang mogelijk gewacht omdat wij hoopten en er toch ook wel vast op rekenden dat wij voor verbetering van deze weg infra- structuele steun zouden krijgen. Dergelijke wegen kunnen wij niet, evengoed als elke andere ge meente die geen kern gemeente is geheel zelf fi nancieren. Hier hadden wij voor '64 en dan weer voor '65 op gerekend. Slechts een goede maand geleden is ons medegedeeld, dat G.S. ons verzoek niet met gunstig advies konden doorzenden naar Den Haag. Toen wisten wij dat wij het zelf zouden moeten financieren. Wij zijn toch maar plannen gaan maken en toen er enkele ernstige ongelukken gebeurden hebben wij in onze haast gedacht, dat wij met een partiële verbetering van ongeveer één ton konden volstaan. Maar na metingen van de Centrale Dienst bleek dat wij met de ventweg die toch al erg smal is er niet konden komen. Dan was ook nog een doorn in het oog van het college de riolering, die meer als gevolg van improvisatie dan van planmatig werken omstreeks 1952 verkeerd is gelegd. Dze willen wij gelijk ineens definitief goed leggen. Verbreden van de ventweg is nodig en „last but' not least", het ontbrekende rijwielpad aanleggen. De verkeersveiligheid dringt ons hier toe. Over de financiering zullen we geholpen moeten worden en wij denken hierbij vooral aan de inge diende wet „Wegenfinanciering Gemeente" die zo goed als zeker met terugwerkende kracht zal wer ken. De heren P. J. van Bendegem, Oggel en van Luijk zeggen ons geen steun toe omdat het te duur is hiewel niemand ontkent, dat het plan niet goed is. De vraag van de heer Hamelink of het niet goed koper kan, moet ik teleurstellend voor hem beant woorden. Dit kan niet goedkoper anders doet men het niet. Met de bijval van de heer van der Lee ben ik blij aldus de wethouder. Zijn bezwaar tegen de toe gang van het parkeerterrein op de weg kan ik aanvoelen en het college wil deze suggestie wel overnemen en deze toegang of doorgang uit het plan lichten. De heer P. J. VAN BENDEGEM zegt niet door het betoog van de wethouder tot andere gedachten te zijn gekomen en het college had zich moeten houden aan hetgeen in het communiqué is bespro ken. Het riool omleggen is niet nodig, als hier een school op zou komen bouwt men die school maar op een andere plaats. De heer OGGEL blijft het ook te duur vinden en zal tegenstemmen. De heer VAN LUIJK zegt ook niet veranderd te zijn omdat hij niet kan inzien waarom de gehele weg gerecon strueerd moet worden. Wethouder VAN BENDEGEM spreekt wel over een rijwielpad, maar daar is ons nooit eerder iets van gebleken. Wethouder VAN BENDEGEM houdt nogmaals een lang betoog ten gunste van het B. en W.- voorstel. Hij zegt het niet te waarderen, als men hier zegt, dat zij in de communiqué Openbare Werken niet zijn ingelicht. Hier zijn volledige stukken op tafel geweest en dan hebben de leden bovendien nog gelegenheid om vooraf stukken te bestuderen. De kwestie van het riool, dat voor enkelen moei lijk te verteren is, is voor ons geen probleem. Die moet verlegd worden en wel omdat deze jaren voordat dit college er was, daar gelegd is. Toen is geen plan gemaakt, zodoende moest men zich met de bouw naar het riool richten. Men heeft het riool toen niet daar gelegd waar het had moe- ten liggen omdat vanwege de dekking alles duur der zou worden. Dit was toen wel zo, maar we moeten het nu duur overdoen. De Voorzitter de heer M. K. VAN DIJKE brengt nog in t midden dat na de eerste bespreking in de gecombineerde communiqué's vergadering bij nameting is gebleken, dat die partiële reconstructie niet kon, omdat hierbij de gehele ventweg er aanging. Ook roept de verkeersveiligheid om een vrijliggend rijwielpad. De heer VAN LUIJK en de heer P. J. VAN BEN DEGEM krijgen in 3e instantie nog het woord, waarbij de heer VAN LUIJK opmerkt dat hem dit nooit eerder is verteld, waarbij de heer VAN DER LEE interumpeert dat deze mededeling in de C.O.U. wel door de Wethouder is gedaan. Nadat de heer P. J. VAN BENDEGEM had ge zegd ook tegen te zullen stemmen brengt de voor zitter het voorstel in stemming en wordt met 8 te gen 5 stemmen aangenomen. Voor stemden Mevr. Folkersma-Staal, De heren E. Maas, J. Vink, A. H. van der Lee, J. den Doelder, K. Hamelink, M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Tegen stemden de heren P. J. van Bendegem, P. Dekker, D- J. Oggel, C. de Waard en J. van Luijk. RONDVRAAG De heer P. J. VAN BENDEGEM vraagt wie de prijzen vaststelt voor het verleggen van stukjes weg en stoep, deze zijn wel erg hoog. Burgers dié door verstoppingen in hun riolering soms in de straat of stoep moeten graven, moeten voor het herstraten hoge prijzen betalen. Is het niet mogelijk voor deze kleine oppervlakten de prijzen te herzien. De heer D. J. OGGEL zegt dat nu het beroep is ingetrokken het mogelijk zou zijn om bij G.S. aan te dringen op een harmonieuze samenwerking voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Als voorbeeld een gemeenschappelijke regeling door G.S. Verder vraagt de heer OGGEL of het te doen zal zijn aandacht te besteden aan de opgespoten ge deelten waar een vogel- en natuur reservaat zou kunnen ontstaan, door bijvoorbeeld zeldzame bo men te planten. Uit een publicatie in de pers heeft de heer OGGEL vernomen dat voor het storten van vuil op de stortplaats betaald moet worden. Is hiervoor- in de raad dan een besluit genomen of heeft het col lege dit zelf ingesteld. Wethouder VAN BENDEGEM zegt nu antwoord te willen geven op de woorden in de aanvang van de raad door de voorzitter gesproken. Hij zeg de verrast te zijn met het onthaal bij zijn 30 jaar lidmaatschap van de raad. Ik kan wel zeggen dat deze woorden mij goed hebben gedaan en wil dan van deze plaats daarvoor dank brengen. Hierna gaat de raad over in een besloten zitting. MEDEDELINGEN TIJDENS DE RAADSVERGADERING VAN 28 SEPTEMBER 1965 In antwoord op de in de raadsvergadering van 17 augustus 1965 gestelde vragen delen B. en W. het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel met betrekking tot de aanwijzing van de Westsingel voor door gaand verkeer richting Terneuzen, zulks in ver band met de toestand van het .Buthstraatje" Behalve de door de heer Oggel bedoelde rich tingaanwijzing, zijn tevens bij de kruising WestsingelSingelweg borden „doorgaand verkeer" geplaatst, zodat het verkeer geen ge bruik behoeft te maken van het Buthstraatje. Laatstgenoemde weg is overigens ook niet iri eigendom, beheer of onderhoud bij de gemeente. b. Vraag van de heer Oggel inzake voortgang van het slopen der panden in de Oudewijk Het eigenlijke sloopwerk werd aanvankelijk enige tijd vertraagd ten gevolge van ziekte van een der bewoners. De woningen zijn inmiddels geheel gesloopt. Het ter plaatse nog aanwezige puin is bestemd, om aangewend te worden bij de verharding der paden bij het pensiontehuis voor bejaarden. In verband met de voortgang van het werk wordt verwacht dat het puin over enkele we ken voor dit doel zal zijn afgevoerd. Overigens zijn bestrijdingsmiddelen tegen rat ten aangebracht. OVERIGE MEDEDELINGEN Bij besluit van 7 september 1965 is aan de heer A. H. van der Lee overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de „Sportstichting Axel", onder dankbetuiging voor de vele in die functie bewezen diensten. Met in gang van 7 september 1965 is in deze vacature voorzien door de benoeming van de heer C. van Bendegem, wethouder van de gemeente. ROOD WIT-AXEL 3-0 Axel moest voor de zware uitwedstrijd tegen Rood Wit met invallers voor K. Verbunt en F. Sheilds in het veld treden, die wegens te Hulst opgelopen blessures niet van de partij konden zijn. Deze wer den vervangen door P. Penne en P. van den Hout. Rood Wit nam direkt het initiatief in handen en wist enkele goede aanvallen op te zetten, maar de afwerking was onvoldoende. Ook Axel wist enkele malen goed op het doel van Rood Wit af te stevenen, maar ook hier ontbrak het eindschot. In de 23e minuut was het uit een fout in de Axelse verdediging, dat de linksbinnen van Rood Wit, met een schot van korte afstand roos trof 10. Kort hierna had Axel enkele goede kansen om gelijk te maken, maar in deze periode werden v. d. Hout en Lensen geblesseerd. Lensen was de Rood Wit-verdedigers gepasseerd maar werd toen op een te harde wijze tegen de grond gelopen, waardoor hij voor de verdere tijd van de wedstrijd op minder dan halve kracht kon spelen. Een omhaal van Hans Herman ging over de lat. Met de stand 1,0 kwam de rust. Na de thee was het weer Rood Wit dat sterk in de aanval was, toch kon Axel zich enige tijd van de druk ontdoen, maar met de gehandicapte voorhoede zaten er maar weinig kansen in. Zo was het Lensen die nog een goede kans kreeg maar door zijn blessure zat er te weinig vaart in schijn schot om gevaar op te leveren. Na een half uur spelen was het nogmaals de links binnen die met een goed gericht afstandsschot doelman Verpoorte wist te slaan 20. 5 Minuten voor tijd was het de rechtsbinnen van Rood Wit die de eindstand 30 deed bepalen. THE GUNNERS—A.Z.V.V. 2-4 A.Z.V.V. heeft zaterdagmiddag in Breda bij de Gunners een verdiende 42 overwinning behaald. Zowel vóór als na de rust werd aan weerszijden aantrekkelijk voetbal gespeeld. Na een kwartier spelen had A.Z.V.V. reeds een ruime voorsprong kunnen hebben, maar de aan- valslinie sprong met de talrijke scoringskansen te verkwistend om, zodat doelpunten voorlopig uit bleven. Tegen de verhouding in namen The Gunners in de 16e minuut door een dekkingsfout in de A.Z.V.V.-defensie door hun linksbuiten W. van Seters een 1—0 voorsprong. In de 31e minuut werd het zelfs 20 door een afstandsschot van rechtsbuiten A. Hekker dat via de rug van een A.Z.V V.-achterspeler langs de verbouwereerde, maar overigens goed spelende doelman C. van de Broeke in het net verdwijnen. The Gunners hadden hiermede kennelijk hun kruit verschoten, want de nog geboden kansen in deze wedstrijd bleven onbenut. A.Z.V.V., beslist niet gedeprimeerd door deze wel wat geflatteerde voorsprong van de thuisclub, be gon nu wat feller op de bal te zitten en in de 34e minuut slaagde Jopie Dieleman erin met een fraai doelpunt deze achterstand te reduceren tot 2—1. De thee had de A.Z.V.V.-ers goed gedaan, want met vloeiende combinaties sneden zij in de tweede helft door the Gunners defensie. Toch duurde het nog tot de 20e minuut eer de gelijkmaker werd gescoord. Piet Haak loste een keihard schot, dat The Gunners doelman slechts ten dele kon keren en de terugspringende bal belandde voor de voeten van A. de Putter, die zeer beheerst inschoot (22). Linksbuiten Jopie Dieleman, deze middag bijzonder gevaarlijk voor The Gunners-defensie, diep in de 30e minuut goed door op een dieptepas en dat be tekende 23. Na dit doelpunt drong de thuis club A.Z.V.V. wel wat op eigen helft terug, maar Jopie Dieleman maakte in de 42e minuut aan alle illusies voor de gelijkmaker van de thuisclub een einde, door een soloren af te sluiten met een vierde doelpunt. PIET HAAK SPEELT ZATERDAG ZIJN 250e WEDSTRIJD VOOR HET le ELFTAL VAN A.Z.V.V. Zaterdag zal voor de aanvang van de wedstrijd A.Z.V.V.de Meeuwen de aanvoerder van A.Z.V.V. Piet Haak gehuldigd worden, in ver band met het spelen van zijn 250e officiële wed strijd in het eerste elftal. Piet Haak is toen hij pas 15 jaar was rechtstreeks vanuit de junioren in het eerste elftal gekomen. Sinsdien heeft hij hier nooit in ontbroken door blessures of schorsingen. Meer dan 100 wedstrijden was hij aanvoerder van het elftal. Zowel in als buiten Zeeland staat Piet Haak bij de scheidsrechter en zijn tegenstander in een hoog aanzien om zijn grote sportiviteit. Vanaf de 2e klasse Z.V.B. heeft hij meegewerkt om A.Z.V.V. te brengen naar de 3e klasse K.N.V.B. van de zaterdag voetbal. Vele malen is door de keuzecommissie op hem een beroep ge daan om in het Zeeuws zaterdagelftal te verte genwoordigd te zijn. Wij hopen met A.Z.V.V. dat de vereniging van deze prominente speler nog talrijke jaren plezier mag hebben. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend dat op MAANDAG, 4 oktober 1965, des namiddags om 3.30 uur in het consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat 2, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. AXEL, 27 september 1965. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3