BELANGSTELLING Z.L.M. TENTOONSTELLING GROEIDE TOT ONGEKENDE HOOGTE z— NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE Het ongemak van het ontbreken van een vaste oeververbinding over de Westerschelde kwam weer duidelijk tot uitdrukking. Tweede dag gaf de pracht van de levende have van de Boerderij te zien. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 10 JULI 1964 79e Jaargang No. 41 AXELSE COURANT ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS Kwmrtaal - Axel bkuMn de kom f IJS 10 >«din piaatsee IJS. Hoof dre dak tie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 ceat per Kleine Advertenöén 1 - 5 regels f 1,- iedere regel meer 12 cent extra. Vrijdag was het de dag waarop de paarden en rundveekeuring plaats vond en reeds vroeg in de morgen reden de vee-auto's af en aan om de bijna honderd paarden en ruim 150 stuks rundvee aan te voeren. De grote aan voer gaf de jury handen vol werk temeer daar de kwaliteit van de dieren over het alge meen bijzonder goed was. Toe~dan om 1.30 uur aan de show van de bekroonde dieren werd begonnen bleek voor de duizenden aanwezigen nog eens overdui delijk hoe mooi het is op de boerderij paar den en vee te bezitten. De alg. voorzitter van de Z.L.M. Ir. Geuze wees bij de prijsuitreiking dan ook op het jammerlijke feit dat vooral de paarden tot een zeldzaamheid gaan behoren. Het was een machtig gezicht deze paarden in gallop over het terrein te zien gaan. Commissaris der Koningin Mr. J. van Aartsen gaf nogmaals blijk van zijn be langstelling. In de loop van vrijdagmorgen bracht de Com missaris Mr. J. van Aartsen nogmaals een bezoek aan de tentoonstelling, om nu in een wat rustiger tempo alles nog eens goed te bezichtigen. Werktuigendefilé. Te half vier werd begonnen aan het werk- tuigen-defilé. Met een duidelijke uiteenzetting via de geluidsinstallatie was deze demonstra tie voor iedereen bijzonder interessant. Deze tweede dag van de tentoonstelling had den circa 15000 personen uit alle delen van ons land en België de expositie bezocht. De veerdienst te Kruiningen was door deze grote toeloop onvoldoende, waardoor enorme wacht tijden ontstonden. Schilderijen-expositie en kunstmarkt. De schilderijen-expositie van de Vlaamse landschapschilder Gust Dieriks, die in de kleuterschool „Roodkapje" werd gehouden kreeg de belangstelling die zij verdiende. Gust Dieriks toont in zijn werken de mens van het land en het idee van Ir. Geuze om deze expositie tijdens de Z.L.M.-dagen te houden mag zeker een geslaagd idee heten. De kunstmarkt die oorspronkelijk op de Kaai- wal was gepland moest door omstandigheden op een pleintje in de Nassaustraat gehouden worden, dat inderhaast voor deze gelegen heid werd bestraat. Hier kon men de schil derijen van Fer Slock uit Sas van Gent, Jan Juffermans uit Axel zien en kopen. Middagprogramma De Firma van Hilten uit Axel, de kunstzaak Troutzaerte uit Westdorpe waren vertegen woordigd met fraaie kunstvoorwerpen, de heer V. van der Willigen uil Stoppeldijk bood zijn keramiek aan, Vico Hoorman stel de zijn poppen ten toon en de heer Walhout van Othene presenteerde zijn palmhouten snijwerk. De verschillende kunstenaars en handelaren waren over het bezoek en verkoop niet on tevreden. Constructiefoutje In het avondprogramma van de in Axel plaats vindende evenementen stond om half acht een drumband-show op de Markt gepland, door een misverstand tussen het bestuur van het Streekcentrum en de tamboer-maitres der drumbands ging deze show niet door en werd door de drie drumbands een mars door de stad gemaakt en de velen die naar de Markt waren gekomen wachtten tevergeefs. Velen zagen Axel en tentoonstelling van uit de lucht. Tijdens de tentoonstellingsdagen was er weer de gelegenheid per helikopter rondvluchten te maken boven Axel en het tentoonstellings terrein. De toeloop hiervoor was zo groot dat boeking hiervoor vrijdag te 3 uur al stopgezet moest worden daar alle te maken vluchten reeds waren bezet. Zaterdag de sluitingsdag met uitgebreid attractief programma was een ware top-dag. Evenals de twee voorgaande dagen werd ook de sluitingsdag een enorm sukses, ruim 15.000 bezoekers bezochten deze dag de ten toonstelling en zo bracht dit het totale aantal bezoekers op 35.000. Reeds om half acht werd een aanvang ge maakt met de voorkeuring van de Pony dres- suurproeven van de „Kleppertjes" uit Axel en van „Mazeppa" uit Barendrecht. Over de geleverde prestaties waren de jury leden zeer tevreden, de zit op het paard en de te rijden nummers werden door alle deel nemers vrij goed afgewerkt. De springnummers waren voor velen niet zonder moeilijkheden en zo wisten slechts enkelen een foutloos parcours te rijden. Herhaling van het werktuigen-défilé Te half elf vond een herhaling plaats van het weiktuigen-defilé, dat door de reeds duizen den aanwezigen in ogenschouw werd geno men. Middagprogramma Om half twee werd het middagprogramma begonnen met de pony-demonstraties. Met een prachtig carousselnummer gereden door de ruiters van „Mazeppa" en de „Klep pertjes" werd deze demonstratie geopend, dit nummer werd uitgevoerd onder leiding van de instructeur van „Mazeppa", de heer P. M. Dam. Een gewaagd stukje was het Pyramide rijden door leden van de „Kleppertjes" eveneens een stukje van bedrevenheid in het paardrijden en het besturen van paarden was het door „Mazeppa" uitgevoerde Hongaarse Post nummer. De springdemonstratie was ook een zeer in teressant onderdeel van dit programma. Dat het vertoonde bij de vele duizenden die om de demonstratiëring stonden goed in de smaak viel mocht wel blijken uit het vele applaus dat diverse malen de jeugdige ruiters te beurt viel. Uitslagen Ponywedstrijden. Individuele dressuurproef klasse 3, alle deelnemers leden van „De Kleppertjes" uit Axel. Shetlandpony's 1. Ad. den Exter met Olaf \09l/2 pnt.2. Wim de Feijter met Silver King 108 pnt. 3. Cor den Hamer met Jacky 101 pnt. 4. Annelien de Feijter met Frijke van Brummen 99J/2 pnt. 5. Ad. Haak met Paul 98 pnt. 6. Hans Scheele met Benno 91 punten. New Forest en Welshpony's le ring. 1. Jaap Dam, „Mazeppa" met Thucky 106 pnt. 2. Ammé Kersten „Mazeppa" met Brauni 101 Yz pnt.3. Roa Groeneboom „Mazeppa" met Popje 101H pnt.; 4. Ankie Dekker „Mazeppa" met Smoky 98'/2 pnt. 5. Jac. Dekker „Mazeppa" met Sherry 90 Yp"t. 6. Pim Lagendijk „Mazeppa" met Pitrigrie 88 pnten. 2e ring 1. C. de Feijter Pzn. met Baily 108 pnt. 2. Sandra Lakeman met Mistie 107J/£ pnt. 3. B. Rosmale met Mimosa 107^2 pnt. 4. Corrie de Feijter met Baby Star 103J/2 pnt. 5. Gerrie van der Hoek met Goldie 103 pnt. 6. Sylvia Sanderse met Ashmar 98 pnt. 7. Jan de Feijter met Sandy 92Yi pnt. 8. Jan den Doelder met Beaver 97 pnt.; 9. Wim Grok met Darlight 90 pnt. 10. Tiny Scheele met Jocklet 89 pnt.; 11. P. Dam met Astra 85 punten. Springwedstrijden 1. Sylvia Sanderse met Ashmar 49 pnt.2. Jan de Feijter met Sansy 48 pnt.3. Wim Grok met Winston 32 punten. Vendel zwaaien Door het elitekorps Vendelzwaaiers van de Belgische Boerenjeugdsbond werden verbluf fende staaltjes van ritme en behendigheid ge toond. Dit vendelzwaaien dat hier in de streek niet wordt beoefend en voor velen onbekend was kreeg de volle aandacht en de zuiderburen mochten een groot applaus in ontvangst ne men. Ook vandaag was de overtocht over de Schel de weer een moeilijke opgave, dit ondervon den ook de trampoline-springers die te Krui ningen geruime tijd moesten wachten al vorens zij konden over komen. Hierdoor moest een wijziging in de volgorde van het programma plaats vinden. J udo -demonstratie Een van de hoogtepunten van deze middag was zeker de judowedstrijd en demonstratie, waarvoor niemand minder dan Wereld- en Olympisch kampioen Anton Geesink was gearrangeerd. Niet alleen voor de toeschouwers was dit een groot gebeuren, maar zeker ook voor de judoka's uit Axel en Breskens die in de de monstratie met Geesink op "de mat mochten aantreden. Voor hen zal dit zeker de dag van hun leven zijn geweest om met de aller grootste in deze sport samen op te treden. Anton Geesink toonde bij zijn verschillende (tegenstanders) een grote hoeveelheid worpen en grepen, die met precisie werden uitge voerd. Door een van hen liet Geesink zich in de alom gekende Houdgreep nemen, dit betekent meestal het einde van de wedstrijd maar zon der moeite wist hij zich hieruit los te maken. Uit dit alles bleek overduidelijk dat judo een sport is die tegen aanvallers een goede af weer is. Een wedstrijd tussen een viertal judoka's van Axel en Breskens werd door het Axelse kwar tet met 15-10 gewonnen. Anton Geesink officiëel ten stadhuize ontvangen. Na afloop van de demonstratie, die Anton Geesink op het tentoonstellingsterrein had gegeven werd hij officiëel ten stadhuize ont vangen. Geesink werd hier opgewacht door Burge meester M. K. van Dijke, gemeentesecretaris P. G. van de Bosse en het Z.L.M.-bestuur. Begeleid door de judo-leraren Gustaf de Moor uit Axel en Felix Jansen uit Bergen op Zoom, betraden zij nog gekleed in hun judo-kleding de raadzaal. Eveneens aanwezig waren hier de judoka's uit Axel en Breskens die elkaar hadden be- kampt. Burgemeester van Dijke zeide dat het hem als oud Utrechtenaar bijzonder genoegen deed de heer Geesink hier officiëel ten stadhuize te mogen ontvangen. Lachend merkte de burgemeester op dat Utrecht twee reuzen heeft, dat zijn de Dom en Anton Geesink. Als gemeentebestuur hebben wij veel belang stelling voor sport in het algemeen, omdat dit bijdraagt tot een goede geestelijke en lichamelijke konditie. Wij hebben in Axel nu ook een judo-school en na wat men deze middag van U en de andere judo-sportbeoefenaars gezien heeft laat het geen twijfel of de belangstelling hier voor zal sterk stijgen. Wij hebben allen genoten van wat U ons heeft laten zien, en wensen U in de toekomst veel sukses toe. Na dit officiëel gedeelte was er voor de aan wezigen volop gelegenheid om met de heer Geesink over de judo-sport te praten, deze bleek graag de hem gestelde vragen ruim te beantwoorden. Uit deze gesprekken bleek duidelijk dat men zonder grote inspanning en zichzelf veel te ontzeggen niet tot prestaties als Geesink kan komen. Nu hij aan de voorbereiding bezig is voor deelname aan het wereldkampioenschap, be tekent dit om half vijf het bed uit voor drie uur kei-harde conditietraining gevolgd door de dagelijkse judo-training. Hierbij komt dan nog de dagelijkse taak als leraar. Het antwoord op de vraag hoe laat hij naar bed ging, liet aan duidelijkheid niets te wen sen over, dit was „daar val je van zelf wel in". Toch is het voor Geesink nog niet zeker of hij aan de strijd om de wereldtitel zal deel nemen, dit hangt er vanaf of zijn knie die niet geheel in orde is zich in de verdere voorbereiding niet zal verergeren. T rampolinespringen De trampolinespringers waren inmiddels ge arriveerd en door een tweetal dames w.o. Riet Belt, die bij de te Londen gehouden wereld kampioenschappen beslag wist te leggen op de vierde plaats en de heren Tom Cleton, 4 x kampioen van Nederland en Johny van Asselt 4e. in het Nederlands kampioenschap gaven een staaltje van hun kunnen op de spiraal. Met hoge gedurfde sprongen, soms neerko mende op het zitvlak of op de kniëen liet men zien wat door oefening te bereiken is. Alle sprongen werden elegant en correct uitge voerd. Dat dit alles gemakkelijker lijkt dan het is bleek wel toen enkelen de geboden gelegen heid om ook eens te proberen aangrepen. Dit optreden mag zeker ook geslaagd ge noemd worden en een wel verdiend applaus klonk voor de trampolinespringers over het veld. Windhondenrennen Het laatste onderdeel van de tentoonstelling dat in de demonstratiering werd gehouden, waren de windhondenrennen welke werden verzorgd door de Bredase windhonden Ren- vereniging. Een 400 meter ovaal vormig parcours was voor deze wedstrijden uitgezet, waaromheen met grote snelheid een hazenvel werd voort getrokken. Twee verschillende rassen honden namen aan de wedstrijden deel, dit waren Afghaanse windhonden en Whippets welke in aparte wedstrijden uit kwamen. Met razende snelheid liepen de honden en de genoteerde tijden waren zeer laag. Deze hondenrennen waren een waardig be sluit van de vele attracties die deze middag aan de bezoekers werden geboden. Standhouders zeer tevreden. Ondanks dat de middag-attracties veel be langstelling trokken waren er ook nog vele duizenden die deze middag de stands op het open terrein en in de tenten bezochten. Het was niet alleen maar het tentoonstellen van wat de standhouders te bieden hadden, dit bleek wel uit de vele bordjes verkocht welke men aan de traktoren en landbouw machines zag hangen. Ook de voorraad van de gemaakte goederen van de Platte Landsvrouwen was flink inge krompen. Bijzonder leuk was de vele malen gehouden Mode-show door de Landbouw Huishoud school. Dat het niet alleen mensen van „Op en Om de Boerderij" waren die de tentoonstelling bezochten bleek wel uit de ingevulde for mulieren met de geschatte gewichten van een zeug met elf biggen en van een tweetal kal veren de opgegeven gewichten liepen zover uiteen dat dit onmogelijk door mensen van het vak kon zijn gedaan. Sluiting van de tentoonstelling. Het was ruim kwart over zes toen de ten- toonstellings -voorzitter de heer de Regt- Dekker de alg. voorzitter van de Z.L.M. Ir. Geuze verzocht de tentoonstelling te willen sluiten. Ir. Geuze begon met de kring Axel en haar voorzitter de heer W. Koster, de tentoon stellingscommissie en de voorzitter hiervan de heer J. J. de Regt-Dekker te feliciteren met deze schitterend geslaagde manifestatie die ver over de grenzen de aandacht heeft ge trokken. De Zeeuwse landbouw heeft dui delijk getoond geen wereldje apart te willen zijn, maar een deel van de Zeeuwse samen leving. Wat hier tot stand kwam was niet alleen een provinciaal gebeuren, maar een ware Benelux-manifestatie. Zeer velen uit België en uit alle delen van ons land brachten een bezoek aan de ten toonstelling. Ir. Geuze bracht dank aan de gemeentebestu ren van Axel en Zaamslag voor de gastvrij heid en de grote medewerking van hen. (zie vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1