Goed humeur Natuurzuivere King houdt u fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaansin een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo n weinig kostbare gewoonte DAGREIS BEJAARDEN GEREF. KERK Vorig jaar september is men in de vrijge maakte Geref. Kerk begonnen om maan delijks een bijeenkomst te houden met de z.g. bejaarden en andere belangstellen den. Ter afsluiting van het seizoen werd 1.1. maandag een dagreis gemaakt m,et een bus en een 5-tal luxe wagens met totaal 75 personen. Om 8 uur vertrok men uit het verenigingsgebouw onder leiding van ds M. van Dooren. De eerste plaats die werd bezocht was het recreatieoord „De Braakman" waar een bestuurslid in de bus plaats nam en toelichting gaf wat er zoal te zien is. Praktisch niemand was daar ooit geweest, zodat er grote bewon dering was voor dit mooie oord. Ook de kanaalwerken trokken grote belangstel ling. Verder kwam men te Breskens en met een van de mooie veerponten voer men op Vlissingen aan. Na een koffie pauze in het N.S. restaurant aldaar werd gereden via Vlissingen en het nieuwe stadhuis bezichtigd. Over de boulevard werd de reis via Koudekerke en andere plaatsen halt gehouden. Te West'kapelle werd de plaats bezocht waar in de oor log de dijk werd gebombardeerd en Wal cheren onder water kwam. Precies om 1 uur arriveerde het gezelschap in Mid delburg waar door de zorg van mevr. Wissekerke-van Doorn een koffietafel met broodjes klaar stond. Bij deze maal tijd was ds A. Kuijper, eveneens uit Axel de tafelpresident. Ds Kuijper sprak hier bij zijn waardering uit voor het mooie werk dat het comité in de achterliggende maanden voor de bejaarden heeft ge daan. De broodjes en koffie smaakten de oudjes prima. Mevrouw Wissekerke werd dan ook hartelijk bedankt voor de goede zorgen. Het gezelschap bracht verder een bezoek aan Veere en langs het Veerse Meer trok men verder op de Oosterscheldebrug aan. Dit machtig bouwwerk trok de be langstelling van het gezelschap en men was zeer onder de indruk dat zoiets door mensen 'kan worden gemaakt. Om 5 uur was men in Goes waar door oud-Axelaars onder leiding van mevrouw Oostdijk-Hoebé de koffie klaar was. Ook bij deze koffiepauze was de leiding weer bij ds Kuijper. Via Perkpolder, Hulst en over onze eigen mooie Zuidsingel was het gezelschap om 7 uur weer in het vereni gingsgebouw. Bij monde van mevrouw Hoebé-Knieriem werd het comité dank gebracht voor deze mooie en goed geor ganiseerde reis. Ds van Dooren die de gehele reis nog eens in dichtvorm aan het gezelschap voordroeg, dankte ook het bestuur maar bovenal God de Heere die ons deze dag gegeven had. Dit uitstapje dat alleszins goed geslaagd is, was tot in de kleinste details geregeld door mevrouw E. Oggel- Maesen. Ds M. van Dooren en de heer H. Goossen en werd op de minuut af ge reden met een bus van de ZVTM en hiervoor werd dan ook de chauffeur har telijk bedankt. Het gezelschap heeft de gehele reis met volle belangstelling mee gemaakt en door zang en muziek de dank baarheid vertolkt voor het vele dat er in Gods schepping te zien is en te bewonde ren en daarbij geconstateerd dat ook on ze eigen stad Axel van dit mooie ruim schoots zijn deel ontvangt. SPORT VOETBAL A.Z.V.V. - Sluiskil 3-1 De tweede tegenstander van A.Z.V.V. in haar nederlaagtoernooi was Sluiskil. Voor de rust was er een goede aantrekkelijke partij voetbal te zien, met een sterker A.Z.V.V, Wanneer in de voorhoede iets meer samenspel geweest was en de rechts buiten M. de Visser meer in het spel be trokken was, zou bij de rust zeker een gro tere voorsprong te zien zijn geweest. In de 20e minuut was het uit een voorzet van links dat P. Ruytenburg fraai inkop te buiten bereik van doelman Smit. 1-0. Enkele zeer goede schoten van M. de Vis ser troffen de paal. Na de hervatting kwam Sluiskil iets meer in de aanval. In de 13e min. plaatste J. Lipjes een afstandsschot waar keeper van de Broeke overheen doök 1-1. In de 21e min. maakte een Sluiskilse ver dediger hands in het beruchte gebied. Ruytenburg kreeg hiervoor een strafschop te nemen, maar keeper Smit wist te stop pen. Scheidsrechter Sturm liet, omdat Smit te vroeg in aktie was gekomen, overnemen en nu schoot* Ruytenburg onhoudbaar in. 2-1. Enkele minuten later was het A.Z.V.V. back Putter die in het strafschopgebied met de hand op de bal lag, maar helaas voor Sluiskil ontging dit de overigens goed leidende arbiter. Kort voor tifd was het Schobben die een A.Z.V.V. voorzet van links in eigen doel werkte 3-1. Met deze stand kwam het ein de en daarmee een verdiende maar iets geflatteerde A.Z.V.V. overwinning. ser. 5 en 7 J. Dieleman. 8 Ch. Tieleman. 9 en 15 A. Blommaert. 11 E. van Dorsse- laer. 14 E. van Eek. Jaarlingen Snelheid le duif 1346,9 meter. Snelheid laatste piijswmnende duif 1204/ merer 1 Qh. Tieleman. 2 en 12 A. Peersman. 3 C. Verstraeten. 4 P. Dobbelaar. 5 en 6 F. van Ackeren. 7 C. den Engelsman. 8 E. van Dorsselaer. 9 J. Vasseur. 10 A. Lippens. 11 en 15 Vink. 13 A. de Feyter. 14 E. van Eek. Vlucht op Doornik Oude en jaarlingen Snelheid le duif 1415.6 meter. Snelheid laatste prijswinnende duif 1264,5 meter. 1 en 7 Ch. Tieleman. 2 F. Verschelden. 3, 4 en 9 J. Bakker, Zaamslag. 8 C. Kos ter. 10 M. van Beveren. Zaterdagvliegers „Voorwaarts" Zaamslag Vlucht op Creil Snelheid le duif 1212 meter. 1, 3 en 4 C. Cornelissen, Zaamslag. 2, 5, 6, 7, 8 en 10 H. de Feyter, Axel. 9 C. van Doorn, Zaamslag. Beslissingswedstrijd Axel-Goes zondag te Hulst Goes heeft ook haar laatste wedstrijd, die tegen Grenswachters werd gespeeld, ge wonnen, waardoor zij met een gelijk pun- tenaantal als lAxel eindigde. Het beslis singsduel dat nu gespeeld moet worden tussen Axel en Goes wordt zondag te 15.30 uur op het gemeentelijk sportterrein te Hulst gespeeld. Ongetwijfeld zullen ve le Axelaars zich naar Hulst begeven om hun club aan te moedigen. De beide clubs zelf konden niet tot een beslissing komen bij de keuze van een neutraal terrein. De KNVB moest uit eindelijk de beslissing nemen. Tenslotte viel de keuze op Hulst, omdat dit volgens de KNVB voor de clubs financieel nog het aantrekkelijkst is. Goes heeft tever geefs fel geprotesteerd tegen het aanwij zen van Hulst. De wedstrijd was aanvan kelijk vastgesteld om half 3 maar Goes verzocht de wedstrijd om half 4 te doen beginnen, dit in verband met de veer diensttijden. De voor zondag vastgestelde bekerwedstrijd Goes-Vlissingen zal nu op woensdag 2 juni moeten worden ge speeld. Hengelwedstrijd van G.O.A. Zaterdagmorgen waren 96 leden van de hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" aan de IJsbaanvijver present om deel te nemen aan de clubwedstrijd. Daar het hengelseizoen op de binnenwa teren nog gesloten is moesten de gevan gen vissen terug in het water worden ge zet. Het leek wel of de vis met deze wetsbe paling op de hoogte was, daar de 96 hen gelaars slechts 26 vissen op het droge wisten te brengen. Wel waren er enkele zeer grote karpers bij en enkele hengels sneuvelden onder de zware last. De hengelaars moesten in sommige gevallen met inzet van alle li chaamskracht hun vangst op de oever brengen. Uitslag: 1. L. Roelandt, Oudegem (B.) 178 pt. 2. G. Neyt, Sas van Gent 93 pt. 3. F. Goossens, Moerbeke (B.) 93 pt. 4. F. Asselman, Axel 93 pt. 5. M. Joos, Heusden (B.) 91 pt. 6. C. van Gink, Axel 91 pt. 7. A. Wolters, Oostakker (B.) 90 pt. 8. G. van Drongelen, Axel 88 pt. 9. A. de Bruyne, Axel 86 pt. 10. A. Chalmet, Zelzate (B.) 86 pt. 11. C. Roose, Axel 86 pt. 12. H. Joos, Heusden (B.) 76 pt. 13. J. A, Roose, Axel 70 pt. 14. L. D'Hondt, Sas van Gent 57 pt. 15. M. de Buyck, Zelzate (B.) 25 pt. 16. F. Briquet, Westdorpe 5 pt. JUBILEUM-PRIJSVRAAG Vereniging Nederlands Fabrikaat Bekendmakingen Tijdelijke sluiting van wegen. Handboogschieting Zaterdag hield de handboogmaatschappij „Ons Vermaak" een schieting op de staande wip, welke de volgende uitslag had. Hoogvogel: A. Suij, Koewacht, le zijvogel: E. Tieleman, Axel. 2e zijvogel: G. Buys, Koewacht, le kal: J. de Visser, Axel. 2e kal: A. Engels, Koewacht. DUIVENSPORT Prijsvluchten van de duivenmaatschappij „De Verwachting" Vlucht uit Angeville Oude duiven Snelheid le duif 1402,3 meter Snelheid laatste prijswinnende duif 1262 meter. 1 en 13 J. Wieland. 2 en 6 A. de Feyter. 3 en 10 C, Verstraeten. 4 en 12 J. de Vis- BESTRIJDINGSMIDDELEN op GROENTEN en FRUIT Inspectie Registratie en Successie Openstelling kantoor Industriële kennis via luciferdoosjes Het Nederland van nu is een industrieland. De industrie is de belangrijkste bestaansbron gewor den. Hoe veelomvattend het woord „industrie is, wil de Vereniging Nederlands Fabrikaat duidelijk gaan maken op een prettige manier, waarbij men bovendien grote kans heeft een produkt van de Nederlandse industrie als prijs te winnen. In de reeks van aktiviteiten ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan heeft V.N.F. namelijk een prijsvraag uitgeschreven, waarvoor 32 industrie- plaatjes geplakt op doosjes (Molen)lucifers moe ten worden verzameld. De 10 belangrijkste takken van nijverheid, die op het prijsvraagformulier van half mei af bij de winkelier verkrijgbaar zijn aangegeven, zijn elk met een eveneens aangegeven aantal afbeeldingen vertegenwoordigd. De opschriften die bovenaan de van 1 tot en met 32 genummerde industrie plaatjes zijn afgedrukt moeten worden genoteerd. De oplossing dient per brief te worden opgezonden aan de Vereniging Nederlands Fabrikaat, Riouw- straat 216, Den Haag. De verzamelde plaatjes kan men behouden. Zij kunnen echter door V.N.F. ter inzage worden gevraagd. De wedstrijd duurt t/m 15 december 1965. De prijsvraag is niet moeilijk. Het is een kwestie van verzamelen en ruilen. Maar welk een uit stekend overzicht van wat Nederland op industrieel gebied presteert houdt men ervan over. Een overzicht waarvan volwassen en jeugdige per sonen een nuttig gebruik zullen kunnen maken. Scholen kunnen de leerlingen inschakelen om een komplete serie grafisch fraaie industrie plaatjes te verkrijgen. Prijzen Tal van Nederlandse bedrijven hebben prijzen be schikbaar gesteld, aantrekkelijk voor jong en oud. Ze alle op te noemen is ondoenlijk. Er is kleding bij en schoeisel, veel op het gebied van de woning inrichting, voedings- en genotmiddelen en ook artikelen die de jeugd zullen aanspreken als schaat sen, rijwielen en rijwiellampen, spellen, transistor radio's, poppen, pakketten met versnaperingen, verfdozen, teen-ager eetgerei, kinderjacks enz., enz. De doe-het-zelvers kunnen een hobbyset verdienen en de leesmaniakken pocketbooks. Burgemeester en Wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wielersupportersdub „Volharding te Axel, dd. 5 maart 1965, tot het houden van een wegwedstrijd met rijwielen op 19 april en 8 juni a.s. overwegende dat het in verband daarmede nodig is het parcours voor die wedstrijden tijdelijk te sluiten voor het verkeer in beide richtingen voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee dat het doorgaand verkeer daardoor geen ernstige belemmering zal ondergaan dat na te noemen wegen gelegen zijn binnen de bebouwde kom en in beheer zijn bij de gemeente gelet op het raadsbesluit van 6 maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden aan hun college gelet op art. 4 van het Wegenverkeersreglement: besluiten: 1. gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee op maandag, 19 april 1965 en op dins dag, 8 juni 1965, telkens van 14—17.30 uur, de wegen Noordstraat, Prins Hendrikstraat, weg Axel- Sluiskil (dwars overstekend), ventweg Zuid singel, Zeestraat en Weststraat (van Zeestraat tot Noordstraat) 2. de borden model 13 te plaatsen op de meest daarvoor geschikte plaatsen. AXEL, 12 maart 1965. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, P. G. v. d. Bosse De Burgemeester, M. K. van Dijke. Maatregelen ter bescherming van de consument Bestrijdingsmiddelen tegen onkruid, tegen onge dierte, tegen schimmels, bacteriën en andere be lagers van (groeiende) gewassen zijn uit de mo derne hoog-ontwikkelde maatschappij niet meer weg te denken. Het zou verkeerd zijn ze alleen van hun nadelige kant te bekijken. De gunstige kant is belangrijker door gebruik van deze mid delen is het mogelijk grote hoeveelheden produkten van goede kwaliteit op de markt te brengen voor al in een land als het onze, waar slechts een klein deel van de bevolking 10%) op een klein deel van het grondoppervlak voldoende moet kweken om de binnenlandse markt van land- en tuinbouw- produkten te voorzien en aan de export-vraag te kunnen voldoen. De consument van nu is verwend wanneer hij voor wat meer geld mooie gave appelen kan ko pen, loopt hij een kist met aangestoken fruit, zo dat al verkrijgbaar is, voorbij. Zou men wel terug willen naar de onbehandelde groenten en vruchten van mindere kwaliteit, met „plekjes"? De moderne mens wil immers ook niet meer terug naar een tijd zonder auto's, ook al was die tijd misschien wel veiliger. Zijn bestrijdingsmiddelen gevaarlijk Zijn bespoten gewassen gevaarlijk Onder de bestrijdingsmiddelen zijn er inderdaad veel die matig of zwaar giftig zijn. Deze middelen moeten op de verpakking als (zwaar) vergif aan geduid zijn de zware vergiften mogen niet aan personen beneden 16 jaar worden verkocht en niet door personeel beneden 18 jaar worden gebruikt. Degene die ze bereidt of verwerkt moet zich af doende „inkapselen" om te voorkomen dat hij het vergif inademt of er op andere wijze b.v. met de huid mee in aanraking komt. De gewassen die met deze mddelen zijn behandeld, zijn kort na de be- Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat de kantoren van de inspecties der registratie en successie voor het publiek geopend zijn op maandag tot en met vrijdag van 8.15 tot 12.15 uur en van 13.45 tot 15.45 uur. De inspecties zullen zijn gesloten op zondagen, zaterdagen, de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede Paas- en Pinksterdag, de beide Kerstdagen, de Hemelvaartsdag, de Goede Vrijdag en de Ko ninginnedag. AXEL, 25 mei 1965. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. P. G. v. d. Bosse M. K. van Dijke. handeling ook schadelijk. Dit wil echter niet zeg gen dat de groenten en vruchten die wij kopen schadelijk zijn. Tussen het tijdstip van de laatste bespuiting en het tijdstip van de oogst van het ge was moet een, bij de Bestrijdingsmiddelenbeschik king vastgestelde, minimum periode (veiligheds- termijn) liggen, die voor ieder middel afzonderlijk is vastgesteld. Hoe lang deze periode is hangt o.m. af van de aard van het gebruikte middel en van de kweekmethode (onder glas of in de volle grond). Hij moet in ieder geval zo lang zijn, dat de schadelijkheid verdwenen is. Wat gebeurt er tijdens deze „afkoelperiode"? Het bestrijdingsmid del regent of waait van de gewassen af, het ver dampt of wordt „vanzelf" in een onschadelijke ver binding omgezet: het „groeit" met de groente of de vrucht mee weg en er blijft maar zo weinig van over dat het de mens geen kwaad doet. Middelen die hun schadelijkheid behouden, mogen in ons land niet gebruikt worden op gewassen die voor consumptie bestemd zijn. Beslissngen over het al dan niet toelaten van nieuwe middelen en richtlijnen voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen worden in Nederland ge adviseerd door de Commissie voor Fytofarmacie (fyto plant), een commisse die al jaren bestaat en waarin deskundigen zowel op het gebied van land- en tuinbouw als op het gebied van de volks gezondheid en de arbeidsinspectie zitting hebben. Aan tuinders en telers wordt voortdurend voor lichting gegeven over het juiste gebruik van deze middelen zowel wat tijdstip als wijze van toe passing betreft. Op de verpakking van de mid delen moet o.m. de veiligheidstermijn vermeld zijn. Onderzoek naar resten van bestrijdingsmiddelen op levensmiddelen wordt steekproefsgewijs uitge voerd door de Keuringsdiensten van Waren. Ook omdat het afleveren van partijen met een te hoog gehalte aan deze resten strafbaar is, wacht men er zich wel voor om onverschillig met bestrijdings middelen om te gaan. Het komt in ons land zelden voor, dat een partij groente of fruit om een teveel aan bestrijdingsmiddel afgekeurd moet worden de kwekers houden zich in het algemeen goed aan de voorschriften. Maar ook wanneer het rest-gehalte wat te hoog zou zijn, betekent dat niet dat er meteen gevaar loert voor de gezondheid. De toelaatbare hoeveel heid heeft men zo gekozen dat hij veel en veel kleiner is dan de hoeveelheid, waarvan men aan neemt dat hij schadelijk kan zijn. Het onderzoek naar de invloed van de diverse mid delen duurt voort. Ook in ons land is men al lang bezig met zoeken naar andere dan chemische be strijdingsmiddelen om mee te helpen in de strijd tegen belagers van land- en tuinbouwprodukten. Kan men fruit met schil en al eten Vooral uit hygiënische overwegingen verdient het aanbeveling groente en fruit goed te wassen voor het gebruik. Dat kan men ze met huid en haar opeten.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3