Uit onze Omgeving Axel Hulst 9 Door springen van band liep vracht auto flinke schade op Zaterdagavond te 18.15 uur reed H. R. uit Westkapelle met zijn vrachtauto over de Industrieweg-zuid (Sassing). Toen hij enkele voetgangers passeerde, sprong de achterband van de auto, waardoor deze aan het schuiven ging en deze met kracht tegen de pijpleiding van de opspuitings- werkzaamheden terecht kwam. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de auto liep flinke schade op. Burgemeester M. K. van Dijke voorzitter Centrale Dienst In de vergadering van het algemeen be stuur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is tot voorzitter benoemd de heer M. K. van Dijke, burgemeester van Axel. Deze funktie werd voorheen bekleed door burgemeester Rijpstra van Temeuzen. Door het uittreden van de gemeente Ter- neuzen die een eigen dienst stichtte, moest in de vacature worden voorzien. Tot lid van het dagelijks bestuur werd gekozen de heer G. H. E. M. van Waes, burgemeester van Westdorpe. Bromfietser tegen auto Zondagavond te 18.15 uur reed P. R. uit Axel met een bromfiets door de Beoos- tenblijestraat. Ter hoogte van de boerde rij „Het Looseshof", waar een personen auto, bestuurd door W. M. uit Vogel waarde hem passeerde, hield R. onvol doende rechts en botste op de auto. R. liep hierbij flinke verwondingen op en dokter Kok, die de eerste hulp verleende, vervoerde R. naar het ziekenhuis te Sluis kil. Auto en bromfiets werden bescha digd. Weer een slippartij op de Zuidsingel Maandagavond te 22.15 uur reed P. A. uit Terneuzen met een personenauto, komen de uit de richting Sassing, over de Zuid singel. Door de regen was het wegdek erg glad en in de bocht, even voor de Burcht laan, kwam de auto te slippen, belandde in de berm en sloeg over de kop. A. kwam er met de schrik vanaf. Minder fortuinlijk was de medeinzittende mej. M. B. A. van de B. uit Axel, die uit de auto werd geslingerd. Dokter Boor, die snel ter plaatse was en de eerste hulp verleende, liet mej. v. d. B. in ernstige toestand per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Haar toestand is redelijk. De auto werd zwaar beschadigd. Aanrijding tussen twee vrachtauto's Maandagmorgen te 11 uur zijn bij het passeren in de Koestraat twee vrachtau to's met elkaar in botsing gekomen. De auto's liepen beide enige schade op, de bestuurders A. M. uit Breskens en J. B. uit Eibergen liepen geen letsel op. Autobotsing Dinsdagmorgen te 11 uur reed J. K. uit Axel met de Daf-bestelauto .van de ge meentelijke plantsoenendienst, komende vanaf de Bylocquestraat door de Wilhel- minastraat. Op de kruising met de Irene- straat verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende zandauto van de firma Hol, bestuurd door P. J. P. uit Hontenisse, waardoor een botsing ont stond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de Daf werd aan de voorzijde flink in elkaar gedrukt. Ook de zandauto liep schade op. Axelse middenstand moderniseerde Weer hebben een tweetal Axelse winke liers hun verkoopruimte vergroot en op een moderne wijze ingericht. De slijterij en wijnhandel van de heer A. Herman in de Weststraat heropende zijn zaak. Het is hier een fraaie verkoopruimte ge worden die zeer smaakvol aan de zeker niet minder smaakvolle dranken is aange past. Het heeft de heer Herman bij zijn ope ning zeker niet aan belangstelling ontbro ken. Een schat van bloemen sierde tijdens de opening en receptie de zaak. Een andere heropening was de zaak van de firma Peeters in de Noordstraat. Hier was door de firma Tromp en Co uit Den Haag op een eenvoudige maar zeer mo derne wijze een verkoop- en showruimte gemaakt, waar de vele electrische appa raten en verlichtingsartikelen zeer goed en overzichtelijk tentoon worden gesteld. Ook hier zal het zeer gezellig winkelen en kopen zijn. De opening trok hier zeer veel belangstel ling en de vele bloemen die de zaak sier den, deden misschien even denken dat het een verlengstuk was van de aangren zende bloemenzaak. In beide zaken heeft men zich weer bij de eisen aangepast die tegenwoordig aan een winkel gesteld worden. Jaarvergadering van CBTB te Axel De Christelijke Boeren- en Tuindersbond zal op woensdag 2 juni in Axel zijn jaar vergadering en toogdag houden. Het Tweede Kamerlid P. Elfferich zal komen spreken over de vraag: Is er een ruimte vraagstuk in Nederland? Na afloop van de vergadering zal nog een excursie door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge houden. Predikbeurten Zondagsdienst artsen ALGEMENE VERGADERING van het Waterschap Axeler Ambacht op 25 mei 1965 Conservering van Hulster binnenstad Mogelijk zal tijdens de op vrijdagavond 4 juni a.s. te houden openbare vergadering van de raad van Hulst een voorstel aan de orde ko men tot vaststelling van een verordening ex. art. 43 van de woningwet, de zogenaamde „conserveringsverordening". Deze verorde ning zal, indien bekrachtigd door de raad, gelden voor de gehele Hulster binnenstad. De verordening houdt in dat de bestemming van geen enkel pand mag worden veranderd. Dat wil zeggen, dat binnen de wallen van Hulst geen verbouwingen en wat dies meer zij zullen mogen plaatsvinden, tenzij b. en w. hun toestemming verlenen. Overigens zal er in de verordening waarschijnlijk wel ruimte zijn voor ontheffing in bepaalde gevallen. ZONDER COMMENTAAR m VERGADERING N.C.V.B. Donderdag 20 mei vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond in het Jeugdgebouw aan de Kerk- dreef in Axel, o.l.v. mevrouw Weyns. Na zingen, gebed en schriftlezing werden allen welkom geheten. Na de huishoudelijke zaken werd er pauze gehouden. Na de pauze sprak mevrouw Karelse uit Goes. Haar onderwerp ging over Handelingen 1, de tekst vers 8 „Gij zult mijne getuigen zijn". Deze tekst houdt in een opdracht en een belofte. Na de boeiende causerie dankte de pres. spreekster hartelijk. Er werd nog gezongen gezang 228 1-3-5, waarna mevrouw Karelse deze laatste avond van het seizoen eindigde met dankgebed. CULTUREEL-CONTACT OPGERICHT IN AXEL Ter bevorderng van het culturele leven in Axel hebben verschillende reeds bestaande verenigingen besloten tot nauwere samenwerking te komen. Voorlopig zijn enkele détailgroepen opgericht, n.l. voor zang, instrumentale muziek, toneel, jeugd werk, vrouwenbonden en handenarbeid. Uit iedere groep zal één afgevaardigde zitting nemen in een coördinerende commissie, die voor samenwerking tussen de détailgroepen zal zorg dragen. Hoewel nog niet alle verenigingen benaderd zijn, heeft men toch goede hoop, reeds in september tot enige praktische resultaten te kunnen komen voor het komende winter-seizoen. OEFENING ROODE KRUIS AFD. AXEL Donderdag 3 juni a.s. zal door het Ned. Roode Kruis, afd. Axel, achter de van Middelhovenstraat een buiten-oefening worden gehouden, waar ge bruik zal worden gemaakt van kabelbanen. KOOR-AVOND Op zaterdag 29 mei wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Axel een grote koor-avond georganiseerd, waaraan een vijftal koren uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hun medewerking verlenen, n.l. de Chr. Gem. Zangverenigingen „Laudamus" uit Ter- neuzen, „Asaf" uit Axel en de Ned. Herv. kerk koren uit Sas van Gent, Sluiskil en Axel. Elk koor brengt een kort, maar aantrekkelijk, pro gramma koorzang. Voor de liefhebbers een unieke gelegenheid om op één avond vijf verschillende koren te beluisteren. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 29 MEI 1965 door de heer P. C. Brakman van 15.0016.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Prelude 2. a. Als g'in nood gezeten... b. Er ruischt langs de wolken 3. Koraal-improvisatie over Gezang 179 4. Rondo 1. Pleyel 5. Gavotte B. J. Franssen 6. Andante M. Clementi 7. Chaconne Handel 8. a. Schone Minta (Pools liedje) 'b. Home sweet home. ZONDAG 30 MEI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: Ds. P. J. Pennings 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst 2930 MEI Dokter Boor. Dinsdagavond kwam in het Centrum het Water schap Axeler Ambacht in een algemene vergade ring bijeen onder voorzitterschap van dijkgraaf P. van Hoeve. De voorzitter sprak de volgende openingsrede. Geachte vergadering. Krachtens het bepaalde in art. 103 van het Regle ment van het Waterschap Axeler-Ambacht open ik de Algemene Vergadering en heet ik U hartelijk welkom. Mijne Heren. Het is vandaag 25 mei. Ons Waterschap bestaat amper 5 maanden. En in deze korte spanne tijds zijn reeds 3 Hoofdingelanden ons door de dood ontvallen. Op 14 februari 1965 overleed dhr. J. C. Bleyen- bergh te Sluiskil. Op de Installatie-Vergadering op 12 jan. j.l. kon hij wegens ziekte niet aanwezig zijn. Maar wie had kunnen denken, dat deze jonge en energieke man, één van onze jongste Hoofd ingelanden, reeds een maand later aan het einde van zijn levensweg zou zijn. Het is een zware, bijna niet te dragen slag voor zijn vrouw en zijn jong gezin. Op 25 februari is gestorven dhr. W. de Feijter te Axel. Deze rustige persoon had reeds jaren te voren zich positief opgesteld tegenover de samen voeging van polders en waterschappen, zoals'wij die nu kennen en ik weet, dat hij met ernst zijn taak als Hoofdingelande opvatte, overtuigd van de noodzaak te komen tot grotere eenheden. Het heeft niet zo mogen zijn, dat hij zijn ideën in praktijk heeft kunnen brengen. Op 14 mei overleed dhr. A. Koster te Zaamslag. Dhr. Koster was, voor zover ik heb kunnen na gaan, onze oudste Hoofdingelande. Dit belette hem niet met ambitie de funktie van Hoofdingelande aan te vatten. Ik twijfel er niet aan, dat hij, even als op andere terreinen van het publieke leven het geval was, ook als Hoofdingelande van het Water schap Axeler-Ambacht met toewijding deze op dracht zou hebben vervuld. Moge God de zielen van de drie overleden Hoofd ingelanden genadig zijn. Mijne Heren, Op de eerste Algemene Vergadering op 12 januari j.l. heb ik mijn gedachten over de positie, de taak en de verantwoordelijkheid van een geconcen treerd Waterschap voor U geëtaleerd. Ik acht mij ontslagen van de plicht om hierbij op nieuw stil te staan. Bijna 5 maanden zijn verstreken sedert het eerste openbare optreden van het Waterschap. In deze periode heeft het Dagelijks Bestuur zich intensief beraden op vele en velerleid vraagstuk ken, die zich aan haar voordeden. Daartoe is het Dag. Bestuur iedere donderdag morgen sedert de Installatie-vergadering, op één uitzondering na, bijeen geweest. Het streven is er op gericht de dagelijkse werk zaamheden in alle districten van het waterschap zonder onderbreking of stagnatie doorgang te doen vinden. Een complicatie doet zich hierbij voor door het feit, dat ook het Uitwateringswaterschap Hulster en Axeler Ambacht, en terecht, per 1 jan. 1965 werd opgeheven. De onderhoudswerkzaamheden moeten doorgaan, waarvoor door de beide Dag. Besturen van Hulster Ambacht en Axeler Am bacht deze figuur is gevonden, dat het Axeler Ambacht de regeling van het werk, ook op het territoir van het huidige Hulster Ambacht, en de administratie over het jaar 1965 zal verzorgen. Het Hulster Ambacht zal aan ons daarvoor ver goeden het bedrag, dat de in het Hulster-Ambacht gelegen polders en waterschappen vroeger deel uit makende van het Uitwateringswaterschap, zouden hebben moeten bijdragen aan het totale budget van het voormalige Uitwateringswaterschap. Aan de liquidatie van dit orgaan wordt ondertus sen gestaag doorgewerkt. Mijne Heren, Nauwelijks zijn wij op adem gekomen van het be studeren van het Reglement, of er kondigt zich al een Reglementswijziging, al is het nog maar in het verschiet, aan. Op provinciaal niveau nl. is een commissie inge steld, die belast is met herziening van de Regle menten van alle waterschappen in de provincie. De opzet is te komen tot een z.g.n. Raamreglement met aanpassing voor de onderscheidene waterschappen aan de specifieke vereisten. Hiermee zullen bepaal de ernstige grieven weggenomen kunnen worden. Persoonlijk acht ik deze wijzigingen zeer gewenst. Mijne Heren, De komende tijd zal nog geheel in het teken staan van de opbouw. Wat de benoeming van de Hoofd ambtenaren betreft, verheugt het het Dag. Bestuur op deze Algemene Vergadering te kunnen komen met een voordracht voor Griffier en Hoofd van de Technische Dienst. Wij hopen op een volgende, binnen niet al te lange tijd, te houden vergadering U een voordracht te kunnen aanbieden voor Ont vanger. Ook wat de voorlopige huisvesting aangaat, meent het Dag. Bestuur een oplossing te hebben gevon den. Een oplossing, die U op de aanvullende Agenda vermeld ziet. Vele administratieve regelingen zullen getroffen moeten worden, waarbij ik denk aanReglement van Orde voor de Dag. Bestuurs- en de Algemene Vergaderingen een Bezoldigingsverordening om maar enkele te noemen. De begroting 1965 hopen wij eveneens op een volgende Algemene -Vergadering te kunnen aan bieden. Mijne Heren, Dit alles vereist echter voorbereiding wij willen een beroep op U doen aan het Dag. Bestuur enig respijt te geven. Ik vraag Uw medewerking, dat onze tweede Al gemene Vergadering, in feite onze eerste werk vergadering prettig en constructief mag verlopen. De heren J. W. Scheele te Zaamslag, U. E. G. Buysse te Zuiddorpe en H. H. C. Goethals te Westdorpe werden beëdigd als Hoofdingelanden. Me,t 50 van de 53 uitgebrachte stemmen werd de heer J. W. Kusee, gemeentesecretaris te Zaam slag en waarnemend griffier van het Waterschap benoemd tot griffier. Tot Hoofd van de Technische Dienst werd met 52 van de 53 uitgebrachte stemmen benoemd de heer G. van der Waa, Waterbouwkundig amb tenaar bij de Waterkering Ser Lippens c.a. wonen de te Zaamslag. De voorzitter feliciteerde de benoemden en zei dat het de benoemden zeker voldoening zal geven met zon grote stemmenmeerderheid te zijn gekozen, ook het dagelijks bestuur was het met de uitslag eens omdat zij de voordracht hebben gesteld. Hij hoopte op een goede samenwerking. Beide be noemden dankten de vergadering voor het in hun gestelde vertrouwen. Op voorstel van het bestuur werden de presentie gelden vastgesteld op 20,— per vergadering en 5,voor reis- en verblijfskosten. Een voorstel tot het doen uitvoeren van het aan brengen van een teerslijtlaag op een aantal wegen van het Waterschap van in totaal 56270 m2, en dit onderhands aan te besteden kreeg van enkele leden kritiek. Door het aannemingsbedrijf W. de Bruijn uit Terneuzen had voor 37410 m2 een prijs ingediend van 26187,—. Aannemingsbedrijf M. P. Hol te Hulst een prijs van 13202,voor 18860 m2. De heer Onghena stond in twijfel omtrent de ver betering van de Langeweg. Moeten hieraan nog zulke hoge kosten gemaakt worden nu er sprake van is dat hier een nieuwe Provincialeweg zal komen De voorzitter antwoordt dat er reeds in 1953 spra ke van een nieuwe weg was, nu in 1965 is het nog precies hetzelfde en nog steeds is niet be kend wanneer er een zal komen. Het bestuur acht het noodzakelijk dat hier deze werkzaamheden uit gevoerd moeten worden. De heer C. van Hoeve vraagt of het nodig is dure materialen die schaars verkrijgbaar zijn te gebrui ken terwijl er voldoende goedkopere materialen zijn. „Er zijn toch veel polderwegen waar niet zo'n druk verkeer overgaataldus de heer van Hoeve. De heer van de Waa zegt als technisch man dat het niet in de eerste plaats gaat om het vele ver keer maar om de zwaarte van het verkeer. Dunne goedkopere slijtlagen zijn aan verwering onderhevig en gaan veel minder lang mee, wat de schaarste van dit materiaal betreft, dit is voor dit werk voldoende verkrijgbaar", zo zegt de heer van der Waa. Het bedoelde gedeelte van de Hoogendijk te Ter neuzen is aan dringende vernieuwing toe. De kosten hiervan waren geraamd op 56.000,— en het kan worden uitgevoerd voor 53.800, Het voorstel wordt aangenomen. Aan de agenda was nog een voorstel toegevoegd, dit betrof het sluiten van een huurcontract met de gemeente Axel voor een kantoorruimte. In de ge meente Axel was geen bestaande ruimte aanwezig voor het huisvesten van het Axeler Ambacht. Nu is door overleg met het gemeentebestuur van Axel de mogelijkheid ontstaan om een semi-permanent gebouw op korte termijn in huur te verkrijgen. Het gemeentebestuur van Axel wil dit aan de Burcht laan laten bouwen. Dat door B. en W. bij deze huurovereenkomst eisen worden gesteld is begrij pelijk. Er waren voor ons twee mogelijkheden de ge meente bouwt en wij huren, of wij bouwen zelf. Het bestuur achtte het beste het pand te huren de de gemeente Axel. Voor deze huur wordt berekend 6% van de grond prijs en 10% van de overige investeringen. De totale huursom zal dan 25.533,90 per jaar zijn. Waarbij dan een overeenkomst van tenminste 5 jaar moet worden gesloten. De heer Onghena vond dit bedrag voor huur wel erg hoog. Ook de heer M. de Vos vond dit, terwijl het bud get nog niet eens bekend is een zeer zware-be lasting hiervan. Liever zag hij dat een noodoplossing werd ge nomen door het plaatsen van een houten barak en dan zo spoedig mogelijk zelf een permanent gebouw plaatsen. Hij adviseerde het bestuur dit vorstel in overweging te nemen en het bestuursvoorstel van de agenda af te veren. De voorzitter dacht dat het niet zo eenvoudig was als dit door de heer de Vos wordt voorgesteld. Een rijksgoedkeuring voor een dergelijk gebouw wordt niet zo snel verkregen. De heer de Vos zegde zijn stem niet aan het be stuursvoorstel te kunnen geven en vroeg om een stemming. Het bestuursvoorstel om een huurovereenkomst aan te gaan werd met 29 stemmen voor en 24 tegen aangenomen. Intuitie het wonderlijke instinct dat een vrouw vertelt dat ze gelijk heeft, of het waar is of niet. Bij een klein bedrijf in Twente kwam het per soneel bij de baas om te vertellen dat het ia- rietwerk geen redelijk inkomen mogelijk maakte. De baas stelde voor om het zelf eens te pro beren. Wanneer hij niet tot een goed loon zou komen, zou men 25,— per week opslag krij gen haalde hij het wel, dan zou het loon met een tientje worden verminderd. Toen de baas met z'n overall onder de arm op het werk ver scheen om het experiment te beginnen zeiden de „jongens" dat ze het nog een week wilden aanzien. En nu... enkele maanden later, is de proef nog steeds niet doorgegaan...

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2