Zeeland heeft nieuwe Commissaris Nieuw kantoor Centrale Dienst geopend. Prins Bernhard opende DOW Terneuzen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 MEI 1965 79e Jaargang No. 35 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Losse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, Hoofdredaktie C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentie» 1 - 5 regels f 1,- i ede re regel meer 12 cent extra. Oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, is per 1 juni benoemd tot commissaris van de koningin in de provincie Zeeland. In onze editie van zaterdag meldden wij reeds dat deze benoeming te verwachten was. Het desbetreffende Koninklijke Besluit kwam 24 mei af. De heer Van Aartsen werd 15 september 1909 geboren in Amsterdam, waar zijn vader - afkomstig uit Middelburg hoofdonder wijzer was. De moeder van de nieuw-benoem- de commissaris werd in Goes geboren. Mr. Van Aartsen studeerde rechten aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij in 1934 zijn doctoraal examen deed. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest bij het openbaar ministerie te Amsterdam werd Zee- lands nieuwe commissaris benoemd tot amb tenaar bij de landbouworganisaties te Den Haag. In de oorlogsjaren volgde een benoeming tot hoofd van de juridische afdeling van het mi nisterie van landbouw, waarna mr. Van Aartsen met ingang van 1 januari 1948 se cretaris van het Protestants Christelijk Ver bond van Werkgevers werd. In 1949 werd hij gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad, terwijl tevens zijn be noeming tot wethouder volgde. Toen in okto ber 1958 mr. J. Algera wegens gezondheids redenen ontslag vroeg als minister van ver keer en waterstaat werd mr. Van Aartsen be noemd tot zijn opvolger. Na het aftreden van het kabinet Drees bleef hij de verkeer- en waterstaatsportefeuille be heren in het interim-kabinet Beel, waarna hij in de opeenvolgende kabinetten De Quay volkshuisvesting en bouwnijverheid voor zijn rekening nam. Bij het optreden van de rege ring Marijnen ging mr. Van Aartsen terug naar verkeer en waterstaat, welke post hij be kleedde tot de jongste kabinetscrisis. De heer Van Aartsen behoort tot de Anti- Revolutionaire Partij. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen, de 17-jarige zoon Jozias en de 12-jarige dochter Wilma. De vader van mr. Van Aartsen werd geboren in Middelburg, zijn moeder in Goes. Zijn ouders hebben er vele jaren gewoond, maar de huidige commissaris is in Amsterdam ge boren, waar vader Van Aartsen hoofdonder wijzer was geworden. Voordien was hij on derwijzer o.a. in Terneuzen, Middelburg, Goes en Vlissingen. Ook de moeder van mr. Van Aartsen is vele jaren in Zeeland als onderwijzeres werkzaam geweest. Zijn twee zusters zijn beide in Zeeland geboren, één van haar woont thans nog in Goes. Het is dus niet overdreven om te zeggen, dat mr. Van Aartsen va nhuis-uit een rasechte Zeeuw is. Bovendien is hij - en dat spreekt in Zeeland ook aan - van gereformeerde huize. Ofschon men dat wel nooit met abso lute zekerheid kan zeggen, heeft deze geloofs overtuiging ook een rol gespeeld bij de be noeming van de nieuwe commissaris. Op het ogenblik is n.l. geen enkele commissaris van de Koningin, in welke provincie dan ook, gereformeerd. De heer Van Aartsen heeft vroeger steeds het burgemeesterschap geambieerd. Die funk- tie is niet meer voor hem weggelegd, nu hij het naast hogere heeft bereikt. Daarmee is overigens ook de wens van mevrouw Van Aartsen-Stap niet in vervulling gegaan. Want insiders wisten best, dat zij de onzekerheid van het ministerschap als middel van bestaan, steeds als een grote, onrust veroorzakende handicap heeft gevoeld. Het burgemeester schap geeft, in vergelijking daarmee, rust en zekerheid. Welnu, wat dat betreft komen de heer en mevrouw Van Aartsen nu volop aan hun trekken. De vervulling van de funktie van commissaris van de Koningin is in vele opzichten met het burgemeesterschap verge lijkbaar. Omstreeks twee uur dinsdagmiddag werd het benoemingsbericht bekend. Op dit tijdstip bel de minister Smallenbroek van binnenlandse zaken mr. Van Aartsen op om hem van zijn benoeming in kennis te stellen. „Het Konink lijk Besluit ligt voor me en het contra-seign van de minister is geplaatst", deelde de heer Smallenbroek mee. In Middelburg was het Zeeuwse college van Gedeputeerde Staten juist in vergadering op het moment, dat de benoeming van de heer Van Aartsen bekend werd. Waarnemend com missaris der koningin mr. dr. A. J. J. M. Mes werd aanvankelijk op de hoogte gesteld door de heer G. Dekker van het ministerie van bin nenlandse zaken korte tijd later deed de mi nister dat zelf. De heer Mes was één van de eersten, die de nieuwe commissaris der koningin met zijn benoeming geluk wenste. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat een delegatie van de Zeeuwse gedeputeerden nog dinsdagavond een bezoek aan de nieuwe commissaris zou hebben gebracht, maar dit bleek onmogelijk, omdat de heer Van Aartsen gisteravond met de andere kortgeleden afgetreden ministers bii H.M. de Koningin aan een afscheidsdiner aanzat op Huis ten Bosch. Tijdens het overleg tussen de heren Van Aartsen en Mes is besloten, dat de heer en mevrouw Van Aartsen vrijdag a.s. hun eerste bezoek aan Middelburg zullen brengen. Namens het college van Gedeputeeerde Sta ten werd de nieuw-benoemde commissaris een telegram van gelukwens gezonden. Het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel - voor welke in stelling mr. Van Aartsen als minister bij zijn laatste bezoek aan Zeeland had gesproken - zorgde eveneens voor een gelukwens zodra de benoeming bekend was. Het is te verwachten, dat het eerste contact tussen de nieuwe commissaris en de staten van Zeeland plaatsvindt op 8 juli a.s. Op die dag is het namelijk statenzitting de datum daarvoor werd reeds geruime tijd geleden vastgesteld. De hoofdingenieur-Directeur van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening in Zeeland de heer ir. L. D. Huisman verrichtte dins dagmiddag, 25 mei de officiële opening van het nieuwe kantoor van Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Dienst van Gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de Weststraat te Axel. Burgemeester M. K. van Dijke voorzitter van het dagelijks bestuur heette de officiële ge nodigden welkom en bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van dit nieuwe kantoor hadden medegewerkt. Bijzonder dank bracht burgemeester Van Dijke aan Ir. Huisman, die alles in het werk heeft gesteld om Rijksgoedkeuring voor het nieuwe kantoor te verkrijgen. „We beschikken over een gebouw, dat er be paald mag zijn, het is doelmatig en efficient" aldus de heer Van Dijke. „Het is niet voor zien van veel luxe, maar het is dermate inge richt, dat het volledig voor zijn taak is be rekend". „Mochten er meer van deze gebou wen in onze gemeente verrijzen, dan zal het bestuur daar stellig geen bezwaar tegen heb ben", zo besloot burgemeester Van Dijke. De Centrale Dienst Oost Zeeuwsch-Vlaande ren was voorheen gehuisvest aan de Heren gracht te Terneuzen, waar momenteel de dienst Gemeentewerken van Terneuzen is on dergebracht. Terneuzen is, zoals wellicht be kend, per 1 april uit de Centrale Dienst ge treden. Ir. Huisman zei, dat de dienst Gemeentewer ken in vele kleine gemeenten nog een moei lijk punt vormen. Hij had waardering voor het feit dat de gemeenten in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hun potentieel hadden samenge bald. „Toen bekend werd dat Terneuzen uit de Dienst zou treden", aldus de heer Huisman ontstond bij mij de vrees dat de gehele dienst zou oplossen. „De huidige Centrale Dienst echter heeft haar mogelijkheden behouden en zal zich op dezelfde voet van haar taak kwij ten". Hij achtte voorts het onderkomen van de Centrale Dienst in dit „semi-permanente" gebouw een niet te verbeteren oplossing ge zien de entourage rond het gebouw en het moderne en praktische 'interieur. Vele vertegenwoordigers van de besturen van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten woon den de opening bij. Tijdens de receptie kwa men vele relaties van de Centrale Dienst hun gelukwensen aan bestuur en directie aanbie den. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft maandagmiddag in de Terneuzense Nieuw Neuzenpolder de officiële opening verricht van het DOW-Chemical fabrieks complex. Hij deed dat op een symbolische, en ook originele wijze, namelijk door het in werking stellen van een telex-apparaat, waar mee kort tevoren verbinding was gezocht met Midland in de Verenigde Staten van Amerika. „Het verheugt mij U te kunnen berichten, dat enkele minuten geleden uw nieuwe fa briekscomplex in gebruik is genomen", zo luidde het telexbericht aan president Herbert D. Doan in Michigan. Het door prins Bern hard ondertekende bericht hield voorts diens beste wensen aan het bedrijf voor de toekomst in. Dat gebeurde na een korte bijeenkomst in de tent, waarin bijna 1000 genodigden, uit vele landen van Europa afkomstig, hadden plaats genomen. In die korte tijd werd overigens het belang van de Dow-vestiging in Terneuzen voor Nederland en Europa in het algemeen en Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, omstandig uit de doeken gedaan. Voorts kreeg men te horen, dat de Dow Cy. aan haar vestiging te Terneuzen veel belang hecht. Prins Bernhard wees er in zijn in het Engels gehouden toespraak op (de meeste sprekers hielden hun speeches in het Engels) dat de situatie van een honderd jaar geleden wel ver anderd is. Toen exporteerde Nederland zijn kapitaal en kennis naar Amerika, terwijl nu het omgekeerde het geval is. „Tussen het Marshallplan - dat overigens de economie van Europa na de laatste wereldoorlog weer op gang hielp - en nu, ligt een lange en suksesrijke weg", aldus de prins. Naar zijn mening is er op het ogenblik sprake van een volledige werkgelegenheid en een goede be talingsbalans. In de toekomst zullen investe ringen nodig zijn in de private en publiek rechterlijke sector. Het nieuwe bedrijf gaf hij de beste wensen mee voor de toekomst. De heer Zoltan Meszei, vice-president van DOW-Chemical International, die in het Zwitserse Zürich zetelt, memoreerde dat zijn eerste taak in Europa is geweest, de DOW- zaken in Nederland op gang te brengen. De nieuwe fabriek in Terneuzen noemde hij het resultaat van dat alles. In de eerste plaats wilde hij zijn grote bewondering uitspreken jegens hen, die zulke belangrijke bijdragen hebben ggleverd aan de verwezenlijking van het Terneuzense project. Daarvan noemde hij de DOW-werkers in Terneuzen en Rotterdam, maar ook de in het Amerikaanse Michigan. Volgens vice-president Merszei mag redelij kerwijze worden aangenomen dat de fabrieken in Terneuzen nog lang de grootste produce rende vestiging van DOW in Europa zullen blijven. Noodzakelijk bij een nieuwe vestiging is naar zijn mening, een drang naar vooruit gang zowel bij werknemers als bij de plaatse lijke bevolking. Omstandigheden welke in Terneuzen werden aangetroffen. Duidelijk wilde de heer Merszei evenwel stel len dat DOW Terneuzen niet beschouwt als de exclusieve plaats wa^r het concern in Europa gaat produceren. „Omdat de indus triële behoeften van Europa zo wijd gescha keerd zijn, dat DOW moet denken aan Euro pa als één geheel", aldus de heer Marszei, die zei van mening te zijn dat het einde van de uitbreidingen nog niet in zicht is. De aan wezigheid van Prins Bernhard noemde hij een eer, die DOW op hoge prijs stelt. Staatssecretaris Bakker van economische za ken noemde de industriële ontwikkeling van Terneuzen - sinds de kernaanwijzing in 1959 - gunstiger dan iemand ooit had dur ven verwachten. Naar zijn mening is deze stad een van de meestbelovende groeipolen in het hele Westerscheldegebied. Deze gunstige ont wikkeling - waaraan de overheid heeft bijge dragen en in de toekomst zal blijven bijdragen - kan op zijn beurt een stimulans zijn voor een verdere industriële expansie van het ge hele kanaalzonegebied. Staatssecretaris Bak ker wees voorts op de reeds aanwezige in dustriële aanzet waarvan hij een aanzienlijke groei in de toekomst zei te verwachten. „Het zal U duidelijk zijn dat de Nederlandse regering gezien de aanzienlijke bijdrage tot een verdere industrialisatie in het algemeen zowel als voor de industriële ontwikkeling van Terneuzen, van de Kanaalzone en van het Westerscheldebëkken, deze nieuwe vestiging zeer waardeert", aldus Staatssecretaris Bak ker. Namens de regering had hij tevoren reeds zijn tevredenheid betuigd over deze nieuwe, che mische vestiging. Voor hem persoonlijk sprak deze aanwinst nog meer omdat juist hij belast is met de regionale industrialisatiepolitiek. Belangrijk noemde hij de grote uitbreidings plannen van het bedrijf, die in de komende jaren zullen worden gerealiseerd. Namens het provinciaal bestuur van Zeeland sprak de waarnemend commissaris van de ko ningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes, zijn grote dankbaarheid uit voor het feit dat DOW zich in deze provincie heeft gevestigd en dat Prins Bernhard bij de officiële opening aanwezig had willen zijn. Terneuzen's burgemeester mr. Rijpstra wees er op dat de Prins reeds eerder belangrijke gebeurtenissen in Terneuzen heeft bijgewoond, droevige zowel als feestelijke. Hij sprak zijn dank uit voor de grote steun, die Terneuzen inzake deze vestiging heeft ontvan gen van de rijks- en provinciale overheden. Met deze ruggesteun gaan wij de verdere pro blemen zonder vrees tegemoet", aldus burge- meester Rijpstra. Nadat Prins Bernhard de mededeling van de opening naar Amerika had doorgeseind, maakte hij met de leden van de DOW-directie een rondgang langs de reeds producerende „fabrieken" en de terreinen waar men inmid dels met de eerste uitbreidingen is begonnen. Daarna verbleef de Prins nog enige tijd in de receptietent waar een speciale plaats voor hem was gereserveerd. Aan de voorzijde van de tent hingen twee grote vlaggen, de Ameri kaanse en de Nederlandse, daaronder stond een zee van bloemen. Gemeente - ambtenaren bezochten Axel en Terneuzen. Op uitnodiging van de onderafdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, brachten honderd le den van de afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van gemeenteambtenaren een bezoek aan Terneuzen, Axel en de Kanaal- werken. Te Terneuzen werden zij ontvangen op de watertoren door gemeentesecretaris A. v. Pagee. Na een bezoek aan de kanaalwerken, werden zij te Axel op het gemeentehuis ont vangen door burgemeester M. K. van Dijke, die het gezelschap toesprak. Opening bejaardentehuis Zuiddorpe. De waarnemend commissaris van de Koningin in Zeeland dr. A. J. J. M. Mes, zal dinsdag middag 8 juni a.s. de opening van het be jaardentehuis van de Katholieke Stichting Bejaardenzorg Onze Lieve Vrouw van Lour- des verrichten. De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. H. C. A. Ernst zal het gebouw inzegenen. V ogelbeschermers op excursie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gezelschap leden-deskundigen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft een tweedaagse excursie door Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt. De eerste dag stond een tocht door het land van Saeftinge op het programma. De excursie, die als de zwaarste van de vereniging geldt, duurde ruim vijf uur en leidde de leden te voet langs de zeevogelbroedplaatsen in de spartina- en slikwildernissen. De leiding had adjudant Van der Zande. De tweede dag ging de belangstelling uit naar de talloze broedplaatsen in het krekenland West Zeeuwsch-Vlaanderen. De secretaris van de Vogelbeschermingswacht West Z. Vlaanderen, de Oostburger H. Enkelaar, leid de hier het gezelschap rond. Op het middag uur werden de leden, afkomstig uit geheel Nederland, ontvangen door burgemeester J. L. van Leeuwen in de Oostburgse Burgerzaal.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1