Mo?!.?. Predikbeurten Zondagsdienst artsen GEMEENTERAADSVERGADERING Gevonden Voorwerpen SPORT bruining PiGmaderm f2.95 Bekendmakingen Visakten Binnenvisserij Ophalen Huisvuil BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 22 meil965 door mevr. Moerdijk van 15.00-16.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune: Dan zal de beiaard spelen 2. Fantasie op volksliederen 3. Vlaanderen R. Veremans 4. Rondino J. W. Kersbergen 5. Traumerei R. Schumann 6. Vlaamse dans Staf Nees 7. Tambourin (bewerkt voor beiaard) F. Rameau 8. Tune:- Dan zal de beiaard spelen Rondgang Bartimëus De rondgang voor Bartimëus heeft opgebracht 85 contribuanten en 1227, Op de Westerschelde gebroken schip pompend naar veilige haven Woensdagmorgen strandde nabij boei 12 in het Schaar van Valkenisse op de Westerschelde het duizend ton metende Nederlandse motorschip Anna. Bij afgaand water brak het vaartuig, dat met 500 ton gerst geladen was, in twee stukken en maakte veel water. Vanuit Hansweert voeren van 't bergingsbedrijf L. Polderman het vaartuig Inktvis, Haai en Tijgerhaai ter assistentie uit. Bij opkomend water slaagden zij er in de Anna vlot te slepen en al pompend naar de haven van Hans- weert te brengen. Aldaar wordt de lading gerst overgeslagen. Prins Bernhard per helikopter naar Terneuzen Prins Bernhard die maandagmiddag de officiële opening van het complex van Dow Chemical In ternationaal N.V. in de Nieuw Neuzenpolder te Terneuzen zal verrichten, zal in een helikopter naar Terneuzen reizen. Het hefschroefvliegtuig zal om half drie landen op het hoofdterrein van het Zuidersportpark. Prins Bernhard zal daar worden ontvangen door de waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, door burge meester mr. H. Rijpstra van Terneuzen en de in- spekteur-korpschef van de gemeente-politie, de heer D. van Ooijen. Het terrein zal voor iedereen vrij toegankelijk zijn. Ongeveer een half uur na de landing zal de prins naar de Dow-fabrieken worden gereden. De gemeentepolitie zal voor een vlot verloop van de enkele kilometers lange rit (over Frederik van Eedenstraat-Azaleastraat-Grenulaan - de rijksweg 61 - Herbert Dowweg) zorgdragen. Bij de ingang van het Dow-complex zal de prins worden ver welkomd door de directie van Dow Chemical In ternational. Zeeuwse Prijs voor ingenieur Lussanet Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten dit jaar de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en We tenschappen toe te kennen aan de heer H. Lus sanet de la Sablonière, hoofd-architect A bij de rijksgebouwendienst te Den Haag. De toekenning is geschied op grond van de vele en grote verdiensten van de heer Lussanet de la Sablonière op het gebied van de restauratie en herbouw van het op 17 mei 1940, juist 25 jaar geleden dus, door oorlogsgeweld verwoeste abdij complex te Middelburg. Gedeputeerde Staten hopen spoedig te beslissen over plaats, dag en uur van de officiële uitrei king van de Zeeuwse Prijs. De Zeeuwse Prijs is vooral een ereprijs. Het er aan verbonden financiële voordeel bedraagt 500 gulden. Daarnaast worden een gouden draagpen- ning en een diploma uitgereikt. Axelse gemeenteraad maakte excursie door de gemeente Maandag heeft de gemeenteraad onder leiding van burgemeester M. K. van Dijke een excursie gemaakt langs de vele in uitvoering zijnde en in de naaste toekomst tot uitvoering te brengen objecten. Plan Oost kwam het eerst aan de beurt „Oost" waar men naast de nog in aanbouw Zijnde Ratio-woningen ook een reeds bewoonde wo ning bezocht. Het volgende bezoek gold het geheel vernieuw de gasbedrijf, waar door de direkteur van het gemeentelijk gasbedrijf de heer J. Wieles, de in stallaties, showroom en de nieuwe kantoren wer den getoond. Van hieruit vertrok men naar het nieuwe nood- slachthuis, dat binnen korte tijd in gebruik ge nomen zal kunnen worden. Hier gaf de direkteur van de vleeskeuringsdienst dierenarts J. Jansen een uiteenzetting van de in richting van deze nieuwe slachtplaats. Het volgende object was de werkplaats van ge meentewerken en de brandweergarage Het grote complex werd door de leden van de raad doorkruist en bekeken, veel belangstelling bestond er voor de moderne hefbrug die in wer king werd gesteld. Via het in aanbouw zijnde bejaardendiensten centrum op de hoek van de Singelweg-Beatrix- straat ging men naar het in aanbouw zijnde nieu we gymnastiekgebouw bij de Prinses Marijke- school, waar men zich tevens op de hoogte stel de van het bouwrijp maken van Plan West. Via de bouwput van het bejaardenpensiontehuis ging men naar de gemeentelijke kwekerij waar men uiteraard veel aandacht schonk aan de mo derne plantenkas. Van hier vertrok het gezelschap over de nieu we brug over de Grote Kreek naar de Smids- schorrepolder, waar men onder de leiding van Ir. van Toor een rondwandeling maakte door het terrein. De raadsleden bekeken hoe via een lei ding de grond van de kanaalwerken wordt ge spoten waardoor een gebied van 150 HA. va riërend van 3 tot 5 meter hoger niveau krijgt en waar men dan later ruimte zal vinden voor de uitbreiding van bouwgrond. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het zwembad, kampeerterrein en het sportveldencom plex. Bij de raadsleden werd deze excursie enthousiast ontvangen en men ziet een volgende met belang stelling tegemoet. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK AANWINSTEN Studieboeken Aalders W., In verzet tegen de tijd. Barton J. G. Wat bloeit in het wild. Berg P. van den en F. Langen, Rozen. Geers G. J., Meesters der Spaan se vertelkunst. Goes A., Aber im Winde das Wort. Hartung R., Draad en weefsel. Hoekstra H. G. en E. Werkman, Nee en nog eens nee. Jager O., Achter een glimlach. Koekoek H. L„ Zo maakt u een film. Kolarz H., Mijn familie in Moskou. Koonings W., Negentiende-eeuws zilver. Kunstgeschiedenis der Nederlanden (Dln. 6 en 7). Kwee Swan Liat, China, Op leven en dood; Panoram der volken. Presser J., Ondergang (2 din.) Slob W., Het springpaard. Somerwil J., Meesters der Chinese vertelkunst. Vreedenburgh C., Tennis voor beginners en leken. Werkman E., Ik néém het niet! Wilderom M. H., Noord-Zee land. Williams J. en M. B. Freeman, Ridders der kruistochten. Buitenlandse romans Borland H„ When the legends die. Sanjust P., Le pli de l'eau. Romans Ambler E., Ik schreef mijn eigen vonnis. Bachér I., Schone vogel Quetzal. Breedveld Walter Meerwijk. Fleming J., Het mysterie van de kof fer (det.) Hoekstra T. De goede reis. Koenen M. Verhalen. Lannoy M. de, Katharina, koningin in ballingschap. Marxveldt C. van, Joop van Dil- ter Heul. Matti A. en W. Spekking, Hun huis is het oerwoud. Mure P. la, Clair de Lune. Re- M., Als riet de wind. Traven B., Verhalen van nes-Boldingh M. A. M. Een lift voor Linda. Roc de man die niemand kent. Vries Th. de Moe» grobben. jeugdboeken Blinxma J., A is een aapje. Borg I., Wittewiek de zwaan. Bouws E., Varen met motorboten. Bruyn C„ Het grote geheim. Buncke J„ De to verwereld van de muziekinstrumenten en het or kest. Collodi C„ Pinokkio. Corbett S., Het ge heim van de vuurtoren. Diekmann M., Anders is niet altijd beter. Door de wijde wereld (dl. 6). Het grote boek over wilde dieren. Gulik I. van, Arie en Tino. Haar J. ter, De zes Falken. Kool J. H. W., Muziekgeschiedenis. Kooyman R. en T. Blom, Tim en Sim. Krüss J., Zehn kleine Ne- gerlein. Lange-Praansma M. de, Marlieske bij de vierdaagse. Lange-Praansma M. de, Marlieske en Pier. Manning-Sanders R., De smokkelaars. Marin T., De tuinman van het donkere woud. Munching L. L. von, Vliegkampschepen. Plaats B. van der Erna's vakantie in Frankrijk. Roos H. de, De Kameleon viert feest. Rutley C. B., Shag het rendier. Sharp M., Drie hoeraatjes voor de muizen. Stokke B., Ingrids eenzame wacht. We ber J.Mattingly, Bonnie en de geheime club. Winkler-Vonk A., Dagboek van een Droppie. ZONDAG 23 MEI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: Ds. P. J. Pennings 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienit. 22 en 23 MEI en Hemelvaartsdag 27 MEI: Dr. W. G. C. Kok Agapeviering in Sluiskil Zoals wij reeds eerder in het kort meldden, zal op woensdag 26 mei in het jeugdgebouw de Ark te Sluiskil een z.g. Agape (bij de eerste christe nen een liefdemaal) worden gehouden. Leden van alle kerken uit de gehele omgeving zijn daarvoor uitgenodigd. Zoals bekend werd vorig jaar ter ge legenheid van de Zeeuwse Oecumenisch Contact dag in Middelburg eveneens een Agape gehou den. In enkele grote steden van ons land vindt een dergelijke maaltijd regelmatig plaats. Het Agape in Sluiskil heeft a Is thema „Muren rei ken niet tot de hemel". De maaltijd zal bestaan uit brood en vis, terwijl later Matzes (joodse paasbroden) en wijn geserveerd zal worden. Tij dens de maaltijd zal er een liturgie zijn en voorts samenzang, terwijl aan tafel in groepjes gediscu- sieerd kan worden. Voor de verschillende kerken zal een voorbede worden gevraagd. Tenslotte is er een kollekte voor een oecumenisch doel. A. Koster te Zaamslag ter aarde besteld Onder grote belangstelling is gistermiddag op de begraafplaats het stoffelijk overschot van de heer A. Koster uit Zaamslag die zaterdagmorgen j.l. op 68-jarige leeftijd overleed in het Julianazieken- huis te Terneuzen, ter aarde besteld. De heer Kos ter was in leven wethouder van de gemeente Zaamslag en lid van de fractie van de CHU in provinciale staten. Bij het graf werd het woord gevoerd door ds. Ph. Becht, gedeputeerde A. J. Kaland als waarnemend commissaris van de ko ningin, burgemeester J. van Wijk van Zaamslag en de voorzitter van de CHU-fractie de heer C. F. van der Peijl. De begrafenis werd bijgewoond door o.m. nog de wethouder en de meeste raadsleden van Zaam slag, het voltallige college van b. en w. van Terneuzen en vertegenwoordigers van de ZLM en het waterschapswezen. De heer Koster was vanaf 1945 raadslid en van af 1954 lid van provinciale staten. In het laatste college deed hij zich vooral gelden als deskundige op het gebied van agrarische zaken en onderwer pen, het polder- en waterschapswezen betreffen de. Hij was tevens lid van de kamerkring Middel burg van de CHU en vanaf 1951 dijkgraaf van de Willem III-polder. Na de concentratie van de Zeeuwsch-Vlaamse polders en waterschappen op 1 januari 1965 werd hij benoemd tot hoofdinge land van het Waterschap Axeler Ambacht. De heer Koster is ook lange tijd bestuurslid van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Terneuzen ge weest. Gedurende de tweede wereldoorlog ont plooide hij vele illeaale activiteiten. B. en W. doen bij het prae-advies o.a. de vol gende mededelingen: Wij delen u in antwoord op de in de raadsver gadering van 27 april 1965 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer Oggel met betrekking tot 't inrichten van een kinderspeelplaats te Spui: Wij stellen ons voor te bevorderen dat te Spui een eenvoudige speelgelegenheid voor kinderen wordt ingericht. Naar ons oordeel biedt het terrein, waarop de mededeling sub b betrekking heeft, hiertoe een geschikte gelegenheid. Door de dienst van ge meentewerken worden voor de bestaande gele genheden speelwerktuigen en dergelijke vervaar digd. Hierbij wordt ook reeds rekening gehouden met een terreintje te Spui. b. Vraag van de heer Oggel om de open hoek Sparkstraat-Provinciale Weg op te knappen en te beplanten: Een beplantingsplan, als door de heer Oggel be doeld, is reeds in bewerking bij de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en van Gemeente werken. Overigens verwijzen wij naar de mede deling sub a. c. Vraag van de heer Oggel inzake luchtver ontreiniging: Aan deze kwestie werd ook voorheen door ons reeds aandacht besteed. Door de N.S.M. werd toen toegezegd al het mo gelijke te zullen doen om de hinder te voorkomen. Inmiddels werd van een omwonende wederom een klacht terzake ontvangen. In verband hiermede hebben wij ons opnieuw tot de directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. gewend. Bovendien kunnen wij u mededelen dat ook de Centrale Dienst (gemeentewerken) deze zaak in onderzoek heeft. d. Vraag van de heer Oggel inzake public rela tions: Gelet op de financiële positie der gemeente is het ons thans niet mogelijk de suggestie van de heer Oggel over te nemen. Wij hebben zelfs moeten besluiten de raad voor te stellen de raming voor de public relations te verlagen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. bij ons besluit van 2 april 1965 is aan L. P. van Cadsand eervol ontslag verleend als straat- maker met ingang van 1 september 1965, zulks in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd: b. bij ons besluit van 27 april 1965 is J. P. Pol- fliet te Goes benoemd tot adjunct-commies in tijdelijke dienst op de afdeling Financiën en Onderwijs, ingaande 1 juni 1965; c. bij besluit van 4 mei 1965 is aan A. A. Gee- rinkx te Westdorpe eervol ontslag verleend als timmerman bij de Dienst Gemeentewerken met ingang van 10 mei 1965; d. bij gelijk besluit is aan J. K. Broekhoven te Terneuzen eervol ontslag verleend als straat maker bij de Dienst Gemeentewerken, ingaan de 1 juni 1965; e. bij besluit van 7 mei 1965 is W. C. van Grem- berghe te Axel benoemd als leerling-schilder in tijdelijke dienst, ingaande 14 juni 1965; f. bij ons besluit van 11 mei 1965 is A. P. Wil- lemsen te Axel benoemd tot werkman-bijrijder reinigingsdienst in vaste dienst met ingang van 1 juni 1965. Aan de overige agendapunten kunnen wij hier nog vermelden het voorstel tot stichting van een kantoorgebouw voor het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht. Voorstel tot het stichten van een kantoorgebouw ten behoeve van het Axeler Ambacht Het waterschap „Axeler Ambacht" dient zo spoe dig mogelijk te kunnen beschikken over een kan- 'oorgebouw voor de huisvesting van het technisch en administratief apparaat. Aangezien daarvoor geen geschikte lokaliteiten aanwezig zijn en de stichting van een permanent gebouw, waar het waterschapsbestuur naar streeft, vooralsnog niet te realiseren is, blijft momenteel als enige moge lijkheid open de bouw van een semi-permanent waterschapshuis. Met het oog op het feit, dat de gemeente later meer mogelijkheden heeft voor eigen gebruik, verhuur of verkoop van dit pand dan het water schap, hebben B. en W. toegezegd in principe bereid te zijn uw raad voorstellen te doen inzake de voorziening in de bedoelde huisvesting. Onder verwijzing naar de bij de stukken over gelegde tekeningen en begrotingen en gehoord het gevoelen van de Commissie voor Openbare Werken en de Financiële Commissie stellen wij u voor te besluiten tot het stichten van een semi permanent kantoorgebouw aan de Burchtlaan te Axel en dit te verhuren aan het waterschap Axe ler Ambacht. Verder ligt het in de bedoeling van B. en W. - indien de raad dit voorstel goedkeurt - om het aantal bushaltes uit te breiden. Het betreft hier de volgende stopplaatsen: 1 en 2: Bushalten ventweg Kanaalkade en krui sing Kanaalkade-van Middelhovenstraat (beide bij de premieflat) 3, 4 en 5: 2 bushalten met parkeerstrook en 1 bushalte met markering aan de Rooseveltlaan. De kosten van bovengenoemde bushalten zullen, inclusief honorarium en toezicht, naar raming circa 25.600,bedragen. Deze investering dient ten laste van het uitbreidingsplan „Oost-West" te komen. Voorts dienen te worden aangelegd: 1. Een bushalte met parkeerstrook aan de Kanaal kade bij de Evertsenstraat. 2. Een bushalte met parkeerstrook aan de Crijns- senstraat bij de Mozartstraat. 3. Een bushalte met parkeerstrook aan de Sta tionsstraat, te plaatsen op grond van de Ne derlandse Spoorwegen, ter vervanging van de bestaande halte bij de panden Stationsstraat 27 en 29. De kosten van deze groep worden - eveneens inclusief honorarium en toezicht - geraamd op cir ca 8.800, B. en W. stellen voor, de Financiële Commissie en de Commissie voor Openbare Werken ge hoord, de bovengenoemde bushalten op de aan gegeven plaatsen te vestigen en daarvoor een krediet beschikbaar te stellen, groot 34.500, Sneltrein greep bestelwagen: één dode te Krab- bendijke Op de met rode knipperlichten en bellen bewaak te spoorovergang Oostdijk (gemeente Krabben- dijke) is maandagmiddag tegen half 6 een kleine bestelwagen door de sneltrein uit de richting Goes gegrepen en volkomen vernield. De bestuur der van de auto, de 53-jarige vertegenwoordiger W. Catshoek uit Yerseke, werd bij dit onver klaarbare ongeval op slag gedood. De wagenvoer der van de trein probeerde een botsing nog te vermijden door zo hard mogelijk te remmen. Het mocht niet helpen; het autootje werd aan de ach terzijde geschept en een flink stuk over de rails meegesleurd terwijl de trein pas een halve kilo meter verder tot stilstand kwam. Witte gebreide das met blauwe banen, Nieuwen- dijk 66; F'aar grijze wollen handschoenen, Graaf- jansdijk 14 Rode portemonnaie met inhoud, Schuttershofstraat 9 Koperen plaat, Spui D 28 Rechter lederen herenhandschoen, Margrietstraat 31 Paar rood-grijze kinderwanten, Bylocquestr. 45 Paar nylon kinderwantjes, Irenestraat 4 Bril met koker, Julianastraat 22 Armbandje met bedeltjes, Margrietstraat 6 Blauwe gebreide wol len das, Kapellestraat 9 Bromfietstas met in houd, Sassing 44 Paar gewone wanten, Kleuter school Ds. J. ScharpstraatGrijs geblokte wollen sjaal, Oudeweg 13Wollen rode handschoen, Oranjestraat 1 Bruin lederen portemonnaie, Bern- hardstraat 18 IJzeren hamer met houten steel, Langedreef 9 Bruine portemonnaie met inhoud, Evertsenstraat 6Bril met donkerbruin montuur, Szydlowskiplein 6Korenblauwe „Sturka" Meis jes jas, Vaartwijk 1 Kinderfietsje, Ds. J. Scharp straat 2a Rijksdaalder, Wilhelminastr. 72 Paar Noordstraat 16; Linker bruine lederen kinderhand wollen dameswanten, Langedreef 3; Jongensfiets je, Noordstraat 16; Linker bruine lederen kinder handschoen, Bylocquestraat 33; Linker zwaiite schoen, Wilhelminastraat 8; Bruin lederen por temonnee met inhoud, Weststraat 10; Bruin lede ren portemonnee met inhoud, Koestraat 20; Paar bruine lederen dameshandschoenen, Pr. Hendrik straat 29; Bruine wollen damesmuts, P. Paulus- straat 22; Lederen muts voor motor of bromfiets paar wollen blauwe kinderwantjes, bril met mon tuur, step, rode rechter kinderhandschoen, grijs wollen wantje, bruine portemonnee, kastsleutel, blauwe zijden sjaal, rode bal, auto contaktsleutel, merk „Union", kampeertentje in plastiekzak, Rijks politie Axel; Witte damesportemonnee met in houd; Paar zwarte plastic handschoenen, Gentse- vaartstraat 12; Zwarte regenbroek, Calandstraat 28; Belgisch bankbiljet, Sassing 19; Damesrijwiel, Riiksnolltie Axel. VOETBAL Zaterdag speelde A.Z.V.V. tegen Tem. Boys als opening van de serie nederlaagwedstrijden die dit jaar door A.Z.V.V. werden georganiseerd. Voor de rust was het A.Z.V.V. dat de toon aangaf, maar door te weinig samenspel in de voorhoede bleven doelpunten uit. De vele kansen werden niet benut. Na de rust was het weer A.Z.V.V. dat direkt in de aanval ging en na een tiental minuten spelen was het M. de Visser die met een hard en zuiver schot een goede aanval afrondde 1-0. In de 22e min. was het P. Ruytenburg die uit een kleine hoek buiten bereik van de doelman in schoot 2-0. Hierna kwamen de Boys opzetten en het was rechtsbuiten P. Simons die met een prachtig schot de stand op 2-1 bracht. De Boys bleven tot het einde in de aanval, maar door slecht schieten konden zij in de stand geen wijziging meer brengen. Wanneer zaterdag Sluiskil op bezoek komt zal A.Z.V.V. meer aktiviteit moeten tonen om het dan tot winst te kunnen brengen. en bescherming De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat vanaf 24 mei a.s. visakten en bijdragebewijzen kunnen worden uitgereikt, welke geldig zijn voor het tijdvak van I juni 1965 tot en met 31 mei 1966. Uitgereikt worden a. Grote visakten voor het vissen met alle vis tuigen, in de binnenwateren, voor zover het gebruik daarvan niet krachtens de Visserij wet 1963 verboden is. b. Kleine visakten voor het vissen, hetzij met één speciale hengel, hetzij met twee gewone hengels, hetzij met één peur, in de binnenwateren. c. Bijdragebewijzen voor het vissen met één ge wone hengel in de binnenwateren. AXEL. 18 mei 1965. De Burgemeester van Axel, M. L. M. IJsebaert, wnd. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat het ophalen van huisvuil in verband met Hemelvaartsdag, op woensdag 26 mei a.s. zal geschieden inplaats van op donderdag 27 mei a.s. AXEL. 19 mei 1965. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris. De Burgemeester. P O V (4 Bacsc ItJ K T.wn

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3