NATIONALE BOEKENMARKT 65 Vriendelijk gebaar King gebruiken isu zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien delijk gebaar waarmee u an deren deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking. Europa's grootste Boekwinkel In stands-naar-onderwerp kan men koers bepalen in boekenzee Bekendmaking Voorzitter gereformeerde synode Zeeuwsch-Vlaming De generale synode van de Gereformeerde Kerken in ons land heeft nu zij op Zeeuws grondgebied bijeenkomt, een Zeeuw tot haar voorzitter gekozen. Het is ds. P. van Strien (62) uit Delft. Ds. Van Strien werd 16 no vember 1902 in Terneuzen geboren en stu deerde aan de theologische hogeschool te Kampen. Hij werd in 1927 door de classis Axel van de gereformeerde kerken beroep baar gesteld en werd 12 juni van dat jaar te Veere in zijn ambt bevestigd. Mei 1931 vertrok ds. Van Strien naar Haar lemmermeer O.Z. en in 1936 werd hij pre dikant te Groningen. Twintig april 1948 ver bond ds. Van Strien zich aan zijn tegenwoor dige gemeente. Ds. Van Strien heeft verschil lende funkties in de zending vervuld en hij is vanwege de generale synode ook deputaat voor de geestelijke verzorging in de inrichtin gen van het departement van justitie. Hij is president-curator van het christelijk lyceum te Delft. Bij herhaling maakte ds. Van Strien deel uit van de generale synode. Voor de generale synode van Groningen-Lunteren (1963) was hij assessor. beide zijden gemiste kansen. De schoten die Axel wist te plaatsen werden door de sterke tegenwind hoog opgedreven over het doel. Met gelijke stand kwam de rust, zodat Axel dat nu met de wind in de rug ging spelen zeker geen onvoordelige vooruitzichten gaf. Maar na de hervatting bleek Axel verlamd te zijn niets wilde meer lukken en Hontenisse beheerste het gehele middenveld en was het meest in de aanval. De aanvallen van Axel werden onvoldoende af gewerkt. Toch dacht iedereen dat na 30 minuten spelen Axel de leiding nam. Van den Hout schoot goed in maar via de binnen kant van de paal sprong de bal terug het veld in. Hontenisse had enkele minuten later meer sukses van Kruyssen plaatste goed naar Bogaert en deze schoot buiten bereik van Verpoorte in, 21. Axel wist het spel nu geheel op de Hontenisse- helft te verplaatsen, maar deze verdedigde met het gehele elftal de voorsprong en ieder schot dat gelost werd strandde wel op een van hen. Kort voor tijd kreeg Herman nog de kans gelijk te maken, maar zijn schot was precies in de handen van doelman Andriessen. En zo kwam het einde met een kleine winst voor Hontenisse. Axel moet in spanning afwachten wat Goes in de 2 wedstrijden tegen Grenswachters en Dosko zal doen. Winnen deze de beide wedstrijden dan zal een beslissingswedstrijd de kampioen moeten aanwijzen. Een enkele missteek van Goes zal Axel het kam pioenschap brengen. HENGELSPORT KORPS VAN G.O.A. behaald 2e plaats in het Kampioenschap van Nederland Zeehengelen. Vrijdagnacht te half drie vertrok het korps van de Hengelsportvereniging .Geduld Overwint Alles bestaande uit de heren A. van Meurs, J. Roose, G. van Drongelen, J. A. Strijdonck en F. Asselman per volkswagenbusje uit Axel naar de afsluitdijk om deel te nemen aan het kampioenschap van Ne derland zeehengelen. Door het winnen van de enkele weken geleden gehouden selectiewedstrijd vertegenwoordigde G.O.A. onze provincie in de strijd. En al moesten zij de eer van de eerste plaats aan de organiserende vereniging uit Hippolytushoef laten, met slechts 500 gram minder vis wisten zij beslag te leggen op de 2e plaats. In het individueel klassement bereikte A. van Meurs de 5e J. Roose de 7e en J. A. Strijdonck de 10e plaats. Weer hebben onze Axelse hengelaars bewezen niet achter het net te vissen. DUIVENSPORT PRIJSVLUCHT OP ALBERT De Duivenmaatschappij „De Verwachting" te Axel hield een prijsvlucht op Albert, waarvan de uitslag was als volgt Oude duiven snelheid le prijswinnende duif 1634 meter. Laatste prijswinnende duif 1206,7 meter. 1. E. van Dorsselaer2. M. Dieleman 3. F. Verschelden 4. Dieleman 5. R. Wiemeersch 6. M. van Beveren 7. D. Goossens 8. J. Weese- poel 9. Doeselaer, (Sluiskil) 10. J. de Visser. Jaarlingen Snelheid eerste duif 1637,8 meter, laatste prijs winnende duif 1235,4 meter.' 1. A. Verschuren; 2. R. Wiemeersch; 3—4. A. Peersman 5. J. Vasseur 6 E. van Dorsselaer 7. C. Verstraeten 8. J. Sijs; 9. P. Bakker; 10. J. Vinke. „VOORWAARTS", Zaamslag VLUCHT UIT DOORNIJK Snelheid le duif 1599 meter. 1 5. W. de Putter, Axel; 2. P. Koopman; 3-6- 7-8-10. H. de Feijter, Axel4. C. Vink, Axel 9. C. A. van Boven, Axel. VLUCHT UIT MANS Snelheid le duif 1304 meter. 1—7. P. de Vos; 2—10. W. de Putter, Axel; 3. A. de Keijzer4. K. Hamelink 5—68. H. de Feijter, Axel9. F. Scheele. De grootste boekwinkel van Europa dat is de NATIONALE BOEKENMARKT 65, die van vrijdag 14 mei tot en met zondag 23 mei in het RAl-gebouw wordt gehouden. Voor het eerst in de geschiedenis staat de gehele voorraad van uit geverij en boekhandel onder één dak. Nog nooit is het publiek een zo duidelijk overzicht geboden van wat er op boekengebied te koop is. Voor het eerst ook staan er 30.000 verschillende boeken bij el kaar om te bekijken. Om te bekijken èn om te kopen, want tien dagen lang is de RAI een boek winkel als iedere andere. De NATIONALE BOEKENMARKT 65 beslaat een oppervlakte van ruim tienduizend vierkante meter. Men vindt er o.m. een honderdtal stands van de erkende Nederlandse uitgevers en impor teurs, die zijn aangesloten bij de jubilerende Ver eniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handels. Honderd boekwinkels bij elkaar, dertig duizend titels met in totaal een kleine half miljoen exemplaren. Toch behoeft niemand te verdwalen in deze baaierd van boeken de bezoeker van de NATIONALE BOEKENMARKT 65 vindt, even als in iedere boekwinkel, de boeken gerubriceerd. Niet in rekken, maar in grote stands en zelfs pa viljoens. In deze overzichtelijke onderwerpenstands wordt een snelle oriëntering en keuze gemakkelijk gemaakt. Er zijn negen van deze stands-naar-onderwerp Belletrie Kunst en Kunstenaar Speurders- en misdaadromans, spionageverhalen Schepping en Herschepping Mens en Maatschappij Kinder- en Jeugdboeken Reisen, Toerisme, Natuur Huis en Gezin Vrijetijdsbesteding In de onderwerpenstands kan men in een rustige sfeer een inzicht krijgen vanhetgeen in het be trokken onderwerp wordt aangeboden. Men kan de boeken doorbladeren en desgewenst deskundige voorlichting krijgen. Vermoeide marktbez^ekers vinden er gezellige zitjes. Er is meer. Naast de 100 individuele stands van de uitgevers en importeurs en de onderwerpen stands zijn er Een presentatie van de Nederlandse Boek verkopersbond Een stand van de Nederlandse grafische en papierindustrie Een op zelfbediening ingestelde Pocketbook- Supermarket met een oppervlakte van 450 vier kante meter. „HET BOEK" Bij binnenkomst in de Nieuwe RAI wordt de be zoeker in de entreehal reeds geconfronteerd met „Het Boek", de stand van de Nederlandse Boek verkopersbond, waarin informatie wordt geboden over het boek in het algemeen, de funktie van de boekhandel en het doel van de NATIONALE BOEKENMARKT 65. Onder auspiciën van de Vereeniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels zal in de entreehal ook de beroepsvoorlichting aan de orde worden gesteld. BELLETRIE De grootste onderwerpenstand 30 bij 30 meter is te vinden in de Glazen Zaal (links van de Entreehal) en is gewijd aan de belletrie. De kern wordt gevormd door een tentoonstelling „150 jaar Nederlandse letterkunde", die is ont worpen door de Haagse graficus J. Kuiper en in gericht door het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum uit Den Haag. Aan de hand van originele handschriften, foto's, brieven, manuscripten e.d. passeren de Nederlandse auteurs van 1815 tot 1965 de revue. Elders in de Glazeny Zaal wordt ruime aandacht besteed aan de hedendaagse roman, w.o. de streek-, de dokters- en de vertaalde romans. De belletrie- stand biedt voorts een kompleet overzicht van de in Nederlandse vertaling verschenen wereldlitera tuur. Tenslotte treft men er een selectie van de best uitgevoerde en verzorgde boeken van 1945 af. Het aantal boektitels, dat in de Glazen Zaal ten verkoop wordt samengebracht, bedraagt ruim 1500. Het betreft hier uitsluitend uitgaven in de Neder landse taal, zoals dat ook op de andere onderwer penstands het geval is. KUNST EN KUNSTENAAR Bij binnenkomst in de Zuidhal van de Nieuwe RAI treft men de onderwerpenstand „Kunst en Kunste naar", dat met ca. 350 titels boeken en plaatwerken een walhalla voor kunstminnenden zal zijn. De boeken zijn overzichtelijk geëxposeerd in de vol gende rubrieken beeldhouwkunst dans, muziek, theater teken- en schilderkunst architectuur -kunstgeschiedenis film en foto toegepaste kunsten kunstpockets diversen. De 150 vierkante meter grote stand heeft een mo derne, strakke vorm. De verschillende rubrieken worden treffend geïllustreerd met kunstwerken, welke expositie is ingericht met medewerking van het Stedelijk Museum van Amsterdam. De sfeer wordt mede bepaald door een doorlopende dia projectie van bekende en onbekende kunstwerken. Ruime leestafels noden de bezoekers hier rustig een keuze te bepalen. SPEURDERS- EN MISDAADROMANS, SPIONAGEVERHALEN Links in de Zuidhal zijn 250 verschillende boeken over misdaad en spionage bijeengebracht in een stand, waar men tal van attributen kan vinden, die door beroepsmisdadigers zijn gebruikt. Auteur detectives kunnen hun speurderstalent toetsen aan een misdaadscène, waaraan een prijsvraag is ver bonden. Het boekenaanbod in deze categorie wordt omlijst door fotomontages uit bekende romans en portretten van bekende meester-speurders. SCHEPPING EN HERSCHEPPING In het hart van de Zuidhal bevindt zich, op een oppervlakte van 100 vierkante meter, de stand met religieuze lectuur. Bijna 700 titels zijn hier overzichtelijk gerangschikt in de rubrieken Jodendom bijbels, kinderbijbels, bijbelse verhalen boeken rondom de bijbel, commentaren, archeo logie, hoe lees ik de Bijbel Kerk en kerkgeschiedenis dogmatiek, ethiek, religieuze opvoeding meditatie, gebedenboeken oecumene, missie, zending sociale en politieke zaken. Iedere rubriek heeft aan de buitenzijde van de stand een blikvanger in de vorm van een sfeerfoto met bijbeltekst. De vier ronde hoeken worden ge markeerd door symbolen als de Zevenarmige Kan delaar, de Vijf Broden en Twee Vissen, het Chris tus Monogram en het Schip van de Oecumene. In het hart is een informatiekiosk en de kassa. De stand is voorzien van een dak, dat aan een kerk doet denken de top wordt gevormd door een gestyleerde witte duif. In en buiten de stand wordt de aandacht getrokken door tal van foto's, die zijn afgestaan door de in Amsterdam gevestigde Bijbel Kiosk Onderneming. MENS EN MAATSCHAPPIJ Rechts-achter in de Zuidhal heeft het Amsterdamse Stedelijk Museum de markante sculptuur „Zeus' van Gustaaf Romeyn geplaatst bij de entree van een paviljoen, dat 500 verschillende boeken bevat in de volgende acht rubrieken de mens en zijn denkbeelden de mens en de staat de mens en de andere mens de mens internationaal de mens aan de top mens contra mens de mens toen de mens en zijn toekomst. Vier grote zuilen torsen een enorme foto van 5x2 meter, die het menselijk kunnen verbeeldt. Hierbovenuit torent een wereldbol. Ook hier zijn het niet alleen de boeken, die de aandacht vragen. De bezoeker wordt geconfron teerd met tal van grote en kleine gebeurtenissen, die sinds 1918 het wereldbeeld hebben bepaald, zoals de wapenstilstand van Compiegne, het Ver drag van Locarno, de Wallstreet-krach, de Rijks dagbrand, de Spaanse burgeroorlog, de opkomst van Hitier en de Tweede Wereldoorlog. Er wor den voorts herinneringen opgehaald van de eerste jaren van de Nederlandsche Spoorwegen, Troelstra, het vrouwenkiesrecht, de charleston, de eerste radio-uitzending en de eerste Indiëvlucht, de Mel bourne-race, de nieuwe spelling, de we-gaan-naar- Rome-stemming, de opkomst van de NSB, het huwelijk van prinses Juliana, de bezetting, het na oorlogse herstel, de Marshallhulp, het verschijnsel van de nozems, de februariramp in 1953, het pro- ces-Jungschlager, de hoela-hoep-rage, de verkorte werkweek, de verwikkelingen rond Nieuw-Guinea, de wenken van de BB en de aktie Open het Dorp. De diverse onderdelen worden door teksten ver bonden. Het overzicht wordt besloten met een blik in de toekomst, waarin op suggestieve wijze de bevolkingsgroei, de woonsituatie en het autopark worden uitgebeeld. Aan de totstandkoming van deze expositie werkten o.a. mee het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Instituut voor Perswetenschappen en de Politieke en Sociale Faculteit van de Universiteit van Amsterdam. Burgemeester en Wethouders van Axel betuigen hun erkentelijkheid jegens allen, door wier mede werking de Nationale Dodenherdenking op 4 mei en de Bevrijdingsherdenking op 5 mei j.l. te Axel geworden zijn tot sobere, doch stijlvolle plechtig heden. AXEL, 10 mei 1965. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. KINDER- EN JEUGDBOEKEN Links, in de Zuidhal is het dorado van de jeugd achter een „speelplaatshek" is een aantal ruimten gecreëerd, waar de jeugdige bezoeker aan de NATIONALE BOEKENMARKT 65 zijn eigen wereldje vindt. De stand is gebouwd als een hoekje in een romantisch dorp met leuke doorkijkjes, poor tjes en vensters, van waaruit bekende kinderboek figuren de bezoekertjes een welkom toeroepen. Er is een expositie van bekroonde kindertekeningen uit de Kinderboekenweek-prijsvraag. Onder een hemel met o.a. de baron Von Munchausen, de heks op de bezem en de Oosterling op een vliegend tapijt zijn bijna duizend verschillende kinderboeken uitgestald. Er is een kasteel, waar men de sprook jesboeken kan vinden, de educatieve boekjes heb ben hun plaats gevonden in een knutselhoekje, waar kinderen onder deskundige leiding mogen werken en zeerover Blauwe Boekanier bewaakt de avonturenromans. Op een verdieping is een lees- zaaltje. De stand is 100 vierkante meter groot en gebouwd op advies van de heer L. Hoefnagels. Ouders, die hun kinderen willen meenemen naar de NATIONALE BOEKENMARKT 65 kunnen hun kroost hier .parkeren' om zelf in alle rust elders rond te neuzen. REIZEN, TOERISME, NATUUR Deze onderwerpenstand, die een oppervlakte van 250 vierkante meter beslaat, is te vinden rechts in de Westhal. Een trekpleister belooft de tentoon stelling te worden, die is gewijd aan de Tellem- expeditie. De expositie is ingericht door expeditie leider H. Haan met medewerking van het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam en be staat uit een aantal voorwerpen, tekeningen en foto's, die de bezoeker een beetje laten mee- avonturen in het verkennen van een oude Afri kaanse cultuur. Op het gebied van het reizen, het toerisme en de natuur hebben de uitgevers hier ruim 500 titels verzameld. De aantrekkelijkheid van de stand wordt verhoogd door de aanwezigheid van een „Café International". HUIS EN GEZIN Midden in de Westhal is een flatwoning gebouwd, waarin 500 verschillende boeken op het gebied van het gezinsleven een plaats hebben gevonden. En de indeling in rubrieken was hier niet moeilijk boeken over tuinieren vindt men in de tuin in de keuken zijn boeken over keukenonderhoud en koken bijeengebracht de doorgeefwand bevat boeken over gastrono mie, het dekken en dienen enz. werken over opvoeding en baby- en kleuter- verzorging zijn te vinden in de babykamer in de slaapkamer treft men boeken over sexuele voorlichting en schoonheidsverzorging de huiskamer tenslotte is de plaats, waar na slagwerken, woordenboeken, boeken over ka merplanten en huisdieren enz. een plaats heb ben gekregen. De woning is ingericht door Bas van Pelt, Binnen huisarchitect. VRIJETIJDSBESTEDING Links-achter in de Westhal is de onderwerpenstand gesitueerd met 350 boektitels over vrijetijdsbeste ding. Men vindt er de volgende onderverdeling verzamelen - sport en spel (w.o. de denksport) filmen en fotograferen modelbouw auto's, motoren en vliegtuigen amateur-techniek, hobby en knutselen handenarbeid. De stand, die 75 vierkante meter groot is, heeft als attractie een schaakdemonstratie, die iedere avond om negen uur onder leiding van de heer Withuis plaats heeft. „VAN BOOM TOT BOEK" De Nederlandse grafische en papierindustrie heeft op zich genomen de bezoekers van de NATIO NALE BOEKENMARKT 65 een inzicht te geven van de weg „van boom tot boek". Dit gebeurt in een stand van 400 vierkante meter, die men be treedt via een bos van levende bomen. Hier wordt de papierfabricage in al zijn facetten belicht en worden tal van druktechnieken getoond. Een gale rij met in werking zijnde grafische machines geeft de bezoeker op spektaculaire wijze een indruk van de weg, die het boek technisch doormaakt; zet- en drukmachines, vergaarmachines, bandapparaten, snijmachines enz. De stand heeft n klein bioscoop zaaltje, waar films voorlichting geven over het werken in het grafische bedrijf. En hoewel het geen onderwerpenstand betreft, zijn hier de boeken over techniek samengebracht. POCKETBOOK-SUPERMARKET Een supermarket van 450 vierkante meter, geheel ingesteld op zelfbediening, geeft een enorm aanbod Nederlandse pockets. Ook hier is weer een overzichtelijke indeling ge maakt Nederlandse romans vertaalde romans kunst- en kunstenaars detectives en spionage oorlogsromans boeken over de jeugd populaire wetenschappen natuur en toerisme vrijetijdsbesteding huis en gezin. De pocketbook-supermarket, waar men snel een keus kan doen, maar die ook gelegenheid biedt te zitten en de boeken op zijn gemak in te kijken, is ingericht door Tornado Dordrecht.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3