Eerste paal voor Bejaardenflat in de grond. GOUDEN FEEST DER ZUSTERS TE SLUISKIL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 15 MEI 1965 79e Jaargang No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Adminwtasatie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Vrijdagmiddag juist ongeveer op het moment dat dit nummer van de Axelse Courant op de pers lag brak het moment aan waarop me vrouw van Dijke-van Dijk, echtgenote van onze burgemeester de eerste paal voor de Axelse bejaardenflat in de grond ging slaan. Dit is dan de start voor de bouw van een com plex dat straks - men hoopt de bouw bin nen 2 jaar gereed te hebben - ruimte zal gaan bieden aan een honderdtal bejaarden! Het wordt een imposant gebouw, zoals de lezer stellig ook al bij een oppervlakkige be schouwing van bijgaande foto, - gemaakt naar een tekening van het architectenbureau - zal kunnen zien. Het geheel krijgt niet minder dan 6 verdiepingen plus een sous- terrain. De „torenflat" die op de linkerhelft van de tekening te zien is wordt ingericht met een- en twee-persoonskamers en zal plaats bieden aan ongeveer 100 bejaarden. De lagere rechtervleugel (in het midden op de foto) bevat onder meer een kapel, een recre atiezaal en dienstvertrekken en verblijven voor het personeel. In het sousterrain bevin den zich een aantal ziekenkamers. Vanuit de centrale hal zijn alle verdiepingen en vertrek ken met de lift en via trappen te bereiken. Op de rechterhelft van de tekening ziet men tenslotte nog een 16-tal bejaardenwoningen, die eveneens deel uit maken van dit project. Totale kosten van deze bijzonder mooie maar zeker al jarenlang ook niet minder noodzake lijke aanwinst voor Axel ruim 2 miljoen gulden Zoals bekend wordt het geheel gebouwd in opdracht van de Stichting Algemeen Bejaar dencentrum Axel, waarvan naast het gemeen tebestuur ook de Protestants Christelijke en de R.K. Stichting voor Bejaardenzorg deel uit maken. Het imposante gebouw dat gebouwd wordt tussen de Zuidsingel en de Hospitaalstraat zal stellig het stadsbeeld van Axel gezien van uit het westen gaan beheersen en dan wel een ander beeld geven, dan tot voor enkele jaren het daar nog bestaande oudste deel van Axel de Oude Wijk. Zoals gezegd krijgt het eigenlijke bejaarden tehuis in totaal niet minder dan 7 bouwlagen, waarvan de onderste aan de voorzijde onder de grond ligt. De rechtervleugel zal uit 2 la gen bestaan, waarvan de bovenste is bestemd voor huisvesting van het personeel, en daar toe wordt ingericht met elf kamers, waaronder ook een zit- en slaapkamer voor de directrice. Eigen eetzaal, bad- en toiletruimten zullen voor het personeel afzonderlijk eveneens in dit gedeelte van het complex worden onder gebracht. In de rechtervleugel bevindt zich ook de eetzaal terwijl in het sousterrain een aantal een- en tweepersoonsziekenkamers worden ingericht. De een- en tweepersoonskamers in de „toren flat" zullen alle voorzien zijn van een eigen balkon, een halletje met garderobe, een toilet en een kleine kookruimte voor het zelf zetten van koffie en thee en het eventueel klaar maken van eenvoudige maaltijden. Het geheel wordt door Korteweg's Aanne mingsmaatschappij n.v. te Breda gebouwd naar een ontwerp van de architect Teun Bier uit Loosduinen, die reeds meerdere bejaarden tehuizen alom in het land heeft ontworpen. voor waren. De vroegtijdige ontwikkeling van het kleuteronderwijs, het v.g.l.o. en verder onderwijs, de verpleging die, toen er in 1936 een uitbreiding van de industrie in de kanaal zone plaats vond, resulteerde in de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het charitatief en maat schappelijk antwoord op de gestage uitbrei ding der industrie en mede door de enorme uitbreiding van het ziekenfondswezen was uitbreiding en vernieuwing er was gebrek aan verplegend personeel, dus werd er naast de religieusen lekenverpleging ingevoerd, kwam er een school voor opleiding van ver pleegsters en voor het streek- en klinisch la boratorium een opleiding voor analysten. Er werd bij de opleiding niet alleen naar ge streefd diploma's te doen behalen, er werd ook getracht de nieuwe krachten niet alleen meer mans, doch ook meer mens te maken. Bij een zo kollektief feest past het niet namen te noemen, zei spr., doch zijn bewondering deed hem de in 1960 overleden geliefde zuster Petro noemen, een sterk pedagogisch talent, wier leven een grote indruk naliet. Mgr. De Vet sprak van een betoonde dienst baarheid met inzet van alle krachten. „Moet men hen nu danken voor het volbrengen van deze zware opgave", vroeg hij zich af. Hij zelf dacht van wel, omdat hun plichtsvervul ling zo consequent is geweest. Mr. dr. Mes betreurde het feit dat jhr. mr. De Casembroot deze huldiging - die in zijn agenda stond aangetekend - niet meer heeft kunnen bijwonen. „Juist omdat hij zo diep meevoelde met hen, die voor de mensheid wer ken", aldus mr. dr. Mes, die van mening was dat dit jubileum wel een feest waard is. Dank aan de zusters bracht hij namens het provin ciaal bestuur, het erecomité en de katholieke raad voor maatschappelijk werk. Terneuzens burgemeester mr. H. Rijpstra deed dat namens het gemeentebestuur. Ook hij ging uitvoerig in op de geschiedenis van de zusters van Sluiskil, de soms moeilijke om standigheden waaronder zij hun werk moesten verrichten en de door hen behaalde resultaten. „Wat heeft hun centrale plaats mogelijk ge maakt en welke factoren hebben de goede naam van de zusters tot buiten de grenzen van Zeeuwsch-Vlaanderen - bevorderd?", vroeg hij zich af. „Natuurlijk de kwaliteit van hun werk", voegde hij er onmiddelijk aan toe. Hij zei te geloven dat de zusters in haar wijze van zijn en in haar optreden naar buiten, een begrip zijn geworden van naastenliefde en hulpvaardigheid." Dat is het geheim van haar centrale positie", dacht mr. Rijpstra. De heer S. Lelie, die de gelukwensen over bracht van de minister van sotiale zaken en volksgezondheid, had de statistieken geraad pleegd en wist daaruit dat de zusters in 1964 3275 zieken hebben helpen verplegen en dat het ziekenhuis „St. Elisabeth" 63.000 ver- pleegdagen had genoteerd. Voorts wees hij er op dat tegenwoordig van de verpleegster meer wordt verlangd dan zij op de opleiding heeft geleerd." Het ziekenhuis is van een allure waarop de hele streek trots is, zei Sas van Gents burge meester R. A. J. den Boer namens de buur gemeenten. Hoe de streek daar zelf over denkt is naar zijn mening wel gebleken uit de re sultaten van de zeer geslaagde aktie ten be hoeve van het huldigiifgsfeest. Tot slot werden alle sprekers, milde gevers, initiatiefnemers en organisatoren namens de jubilerende zus ters bedankt door de algemeen overste, moe der Augusta. In de loop van de avond werden ook de honderden leden van de aktiecomités uit het verzorgingsgebied in het ziekenhuis ontvangen. ZONDER COMMENTAAR Met een luisterrijk feest is woensdag hulde gebracht aan de „zusters van Sluiskil", die het feit herdachten dat zij een halve eeuw geleden in het hartje van de Zeeuwsch- Vlaamse Kanaalzone met hun zegenrijk werk begonnen. Zoals reeds eerder gemeld, hebben de zusters met hun verpleging van zieken en behoeftigen en met hun grote aktiviteiten op het gebied van het onderwijs, een klinkende naam verworven tot ver buiten Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze meer dan plaatselijke be tekenis van het zusterwerk, was voor de be volking van de hele streek aanleiding dit ju bileum aan te grijpen en hen openlijk hun sympathie en dank te betuigen. Een zeer spontane en geslaagde huldiging, die reeds 's morgens begon met een aubade door een groot aantal schoolkinderen, een consecratieplechtigheid door de bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, een groot aantal toespraken, een muzikale hulde door een acht tal muziekkorpsen uit de kanaalzone. De feestelijkheden werden besloten met een knal lend vuurwerk. In het restaurant van het ziekenhuis werden rond het middaguur de circa tweehonderd ge nodigden verwelkomd door de voorzitter van het huldigingscomité, dokter Th. Wechelaar. Onder hen waren behalve mgr. de Vet, de heer S. Lenie, die de minister van Sociale zaken en volksgezondheid vertegenwoordigde, de waarnemend commissaris van de koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes, gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen, een groot aantal burge meesters, wethouders en secretarissen van Z. Vlaamse gemeenten, vertegenwoordigers van andere ziekenhuizen, artsen, geestelijken en vele anderen. De voorzitter van het huldigingscomité, de arts Th. Wechelaar, hield na zijn welkomst groet een spirituele rede, waarin hij de ver diensten van de zusters in het licht stelde. Hij zag in de aanwezigheid van de meer dan tweehonderd genodigden een hulde van de streek. De geschenken, waarvan sommige symbolisch werden aangeboden, vormden in hoofdzaak een bijdrage tot versiering en ver fraaiing van de sobere kapel, aldus deze spre ker. Het zou jammer zijn onze lezers de opsom ming van die geschenken te onthouden, omdat hierin tot uiting komt de sympathie die de zusters in de voorbije 50 jaar hebben ver worven. Hier volgen ze dan de ingangpartij in de kapel is een reliëf van de beeldhouwer Niel Steenbergen en werd geschonken door de be volking de glas-in-lood-ramen met bijbelse voorstellingen werden ontworpen door glaze nier Antoine Mes en cadeau gedaan door de omliggende gemeenten. De patiënten hadden voor een afzonderlijke en duurzame verras sing gezorgd in de vorm van een schilderij van Pieter de Bodt het komt in het klooster te hangen. De industrie in de Kanaalzone liet zich ook niet onbetuigd De Cokesfabriek en de N.S.M. schonken samen het orgel voor de kapel, de werkgevers in de Kanaalzone deden de luidklok voor de toren cadeau. Het hoofd bestuur van de congregatie gaf een geschenk in de vorm van het tabernakel met kandelaars. Een groep artsen en tandartsen schonk een bronzen Mariabeeld, gemaakt door beeld houwer Niel Steenbergen. De aannemers en onderaannemers gaven de doopvont en verder liturgisch smeedwerk. Leveranciers, over het gehele land verspreid, schonken voor de voor tuin van het klooster een fontein en een bank. Het personeel van het ziekenhuis en de school kwamen met een schilderij van Raymond Kimpe en tenslotte was er een groep gevers die vooralsnog anoniem wenste te blijven, die de zusters een dagreis met volledige verzor ging aanbood. „Een hele dag zonder toezicht, doch onder voorbehoud van correct gedrag", zei de heer Wechelaar. Spreker had lof voor de wijze waarop de zusters van den beginne af - in 1915 toen de Cokesfabriek nog maar enkele jaren bestond - de ontwikkeling in de kanaalzone opvingen en soms een stapje AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2,—. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke redaktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentie» 1 - 5 regels f 1,- iedere regel meer 12 cent extra. „We noemen iets sentimenteel als het een ge voel betreft, wat we niet kunnen delen (Gra ham Greene). Beschaving is een langzaam en pijnlijk ont wikkelingsproces, waarin je leert vriendelijker te zijn dan je eigenlijk wilt, aldus een uitspraak van Sidney J. Harris. Een verstandige vrouw doet in alles wat zij tegen een man zegt een korreltje suiker en neemt alles wat hij tegen haar zegt met een korreltje zout, zo heeft Helen Rowland opge merkt. De moeilijkheid in deze wereld is dat het zo veel gemakkelijker is om een goede gewoonte kwijt te raken dan een slechte(Somerset Maugham). ■,r,;CXSi Dokter Th. Wechgelaar biedt o.a. een schilderij aan

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1