Uit onze Omgeving Axel J. P. J. Wierts Predikbeurten Zondagsdienst artsen FRONTALE BOTSING Vorige week donderdag had op de Nieuwendijk ter hoogte van de Tol een frontale botsing plaats tussen 2 personenauto's. Een Belgische personenauto bestuurd door A. E. B. uit St. Gilles bij Brussel kwam bij het inhalen van een voertuig op de linkerweghelft. Op dat moment naderde uit de richting Terneuzen een personen auto bestuurd door A. R. E. Y. uit Terneuzen. De auto's botsten frontaal op elkaar, de heer Y. en zijn medepassagier de heer A. H. eveneens uit Terneuzen liepen verwondingen op. De heer B. liep enkele hoofdwonden op. De drie betrokkenen werden per ambulance naar het Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. GOED AFGELOPEN In de nacht van vrijdag op zaterdag reed een per sonenauto met zes inzittenden over de Kanaalweg richting Hulst. Te Kijkuit wilde de bestuurder de heer G. J. V. uit Amsterdam rechtsaf de 3e Verkorting indraaien. V. wilde om snelheid te minderen zijn rem gebrui ken maar door een defekt bleek dit niet te werken en de auto reed rechtdoor en belandde in het 5 meter lager gelegen water van het kanaaltje Axel Hulst. De inzittenden, leden van een gezelschap dat op de Koninginnefeesten in Sas van Gent had opge treden, liepen lichte verwondingen op. Een uitzondering hierop was een jeugdige dame uit Rotterdam, die een shock had opgelopen en veel water had binnengekregen wat een longontsteking tot gevolg had. Alle inzittenden werden naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd waar zij na behandeld en van droge kleren voorzien te zijn naar hun woonplaat sen konden terugkeren, enkel de genoemde dame moest voorlopig in het ziekenhuis opgenomen wor den. De auto werd zwaar beschadigd AUTO-BOTSING Woensdagmorgen omstreeks 10 uur reed de heer O. uit Wageningen met zijn personenauto komende uit de richting Sassing over de Buthdijk. Gekomen aan de splitsing om Axel in te rijden sorteerde hij voor en stopte om de splitsing op te draaien. Op dat moment reed een achteropkomende personen auto bestuurd door R. v. H. uit Sas van Gent achter tegen de stilstaande auto op. De heer O. liep door deze botsing een bezeerde knie op, zijn naast hem zittende echtgenote had een bezeerde hals en schouder. Het dochtertje van de heer v. H. was met haar hoofdje tegen het dashbord aangeslagen en had enkele hoofdwonden. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. OP HETERDAAD BETRAPT Toen zondagavond te half tien de heer A. Herman een bezoeker met zijn aan de overzijde van de straat voor zijn woning geparkeerd staande auto wilde wegbrengen trof hij hierin een onbekende aan die met een bosje sleutels probeerde de auto te starten. De heer Herman hield de man in be dwang en de rijkspolitie werd gebeld en verscheen spoedig ter plaatse. De man in de auto bleek de 20-jarige R. de W. uit Bornhem (B) te zijn. Deze zegde per abuis in een verkeerde auto te zijn gestapt, maar toen men hem even stevig aan de tand voelde viel hij snel door de mand. Hij bleek achter op een bromfiets met een vriend van hem naar Axel te zijn gekomen. Deze was inmiddels met de bromfiets huiswaarts gekeerd, de W. had gezegd„Ik kom wel met de auto achteraan". Reeds eerder op de avond had hij getracht in de Noordstraat een auto binnen te dringen. Na deze ondervraging is hij op de kazerne inge sloten vanwaar hij dinsdag naar Middelburg is overgebracht. DRUMBAND „AXEL" OOGSTE SUKSES IN GOURNAY EN BRAY (FR.) Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Goumay en Bray in Frankrijk voor een 2-daags bezoek aan deze plaats vertrok zaterdagmorgen de drumband „Axel" onder leiding van Tamboer- maitre Dolf Schoot per Z.V.T.M.-bus. Zaterdag middag werd een mars door de stad gemaakt en 's avonds werd op het Marktterrein een goede show gegeven, die bij de bevolking bijzonder in de smaak viel. Zondagmorgen werd tijdens de herdenking van de gevallenen in de eerste wereldoorlog een doden mars geslagen bij het oorlogsmonument. Ook bij de uitreiking van decoraties aan de ver zetstrijders uit de 2e wereldoorlog en oud-strijders zetten zij luister bij. Na deze plechtigheden werd de drumband ten stadhuize officieel door het stadsbestuur ontvan gen. Zondagmiddag werd nogmaals een mars door de stad gehouden en een show gegeven die afgewis seld werd door de Poolse dansgroep uit Breda. Een zeer goede ontvangst is hen te beurt gevallen, zo werd hen zaterdagavond een goed verzorgd diner aangeboden. De nacht werd in een 3-tal hotels doorgebracht. Dat zij veel sukses oogstten mag wel blijken uit het feit dat nu reeds een beroep op hen is gedaan om volgend jaar weer bij de herdenking aanwezig te zijn. Verder werd door andere plaatsen uit Frankrijk gevraagd om te komen optreden. Na een voorspoedige reis arriveerden zij zondag avond laat weer terug in Axel. JONGE KUNSTENAAR OPENDE ZIJN ATELIER Ter gelegenheid van de opening van het atelier van Jan Juffermans brachten wij een bezoek aan zijn zelf gebouwde houten werkplaats aan de Vaartwijk No. 2. Ter gelegenheid van de opening was door hem een kleine expositie ingericht van zijn werken. Er waren onder meer tekeningen van het Zeeuws Vlaamse land, landschappen van Frankrijk, een land dat hij veel heeft bezocht. Verder exposeerde hij enkele schilderijen van de Schelde. Ondanks het feit dat de moderne schilderkunst in deze streek nog niet veel belangstelling en waar dering heeft gevonden, was er op de openings tentoonstelling een groot aantal bezoekers. Jan Juffermans vertelde ons dat terwijl hij nog pas 3 maanden in onze gemeente woont reeds enkele opdrachten heeft gekregen. Volgende week zal men zijn werken kunnen bezichtigen in de Zelf bedieningszaak van de heer Breepoel. Wij raden dan ook een ieder aan hier eens te gaan kijken, het is zeker de moeite waard. Binnenkort start hij met het geven van tekenlessen, aan een aantal leerlingen die zich reeds hiervoor hebben opgegeven. Iedereen die belangstelling heeft zal zeker door Jan spontaan in zijn ruime lichte atelier worden ontvangen op de Vaartwijk. Wij wensen deze kunstenaar en zijn vrouw veel sukses toe in deze nieuwe omgeving, en hopen nog veel nieuw werk van hem hier te mogen zien. POGING TOT INBRAAK TE AXEL In Axel hebben onbekenden in de nacht van dins dag op woensdag gepoogd in te breken bij winkels in de Evertsenstraat en de Walstraat. Het is bij een poging gebleven, omdat in geen van beide be drijven iets wordt vermist. In de Evertsenstraat brachten de ongenode gasten een bezoek aan de kapperswinkel van de heer Van Rijsbergen, die momenteel wordt verbouwd en waar het dus wel zeer makkelijk was om binnen te dringen. In de Walstraat poogde men de winkel van de weduwe De Rijke binnen te komen, maar ook hier vingen ze bot. Vermoedelijk is het in dit geval niet eens gelukt om binnen te komen. Vol gens de politie moeten beide pogingen tot inbraak zich hebben afgespeeld rond drie uur tot half vier in de morgen. ZWARE HERSENSCHUDDING Dinsdagmiddag om kwart over twaalf stak de 5-jarige C. Parée bij het verlaten van de kleuter school de weg over. Hierbij was ze zo onfortuin lijk aangereden te worden door een rijwiel, ver moedelijk bereden door een ambachtsschool leer ling, die zo beleefd was om door te rijden. Het meisje liep een zware hersenschudding op. ENORM SUKSES Ter gelegenheid van het jubileum van de zusters te Sluiskil is ook in Axel een werkcomité samen gesteld om de zusters ter gelegenheid van dit heug lijk feit een geschenk te overhandigen. Dank zij de inspanning van vele kollektrices en de medewer king van de Axelse bevolking bereikte men een totaalbedrag van 3314,41. Met verklaarbare trots heeft het werkcomité de opbrengst afgedragen aan het huldigingscomité te Sluiskil, dat verrast was met het resultaat, dat door de spontane reaktie van velen werd bereikt. Het huldigingscomité Sluiskil en het werkcomité Axel danken allen dan ook hartelijk voor het re sultaat van deze geslaagde aktie. ARLETTE HERWEGH BOEKT MOOI SUKSES Ook dit jaar blijkt Arlette Herwegh onze Axelse accordeoniste van plan te zijn haar naam hoog te houden. Zaterdag nam ze deel aan een tienerfesti val georganiseerd door S.D.O. te Lamswaarde. In de afdeling solisten won ze de eerste prijs voor haar rivale Ria Boon uit Hulst. Achtereenvolgens speelde zij Accordeonbetovering, Luanillo en Oost Azië Express. Zaterdag 8 mei neemt ze deel aan een concours te IJzendijke georganiseerd door de N.A.A. de Nederlandse Accordeonisten Associatie. Op 5 juni gaat ze naar Kruiningen om mee te doen aan het kampioenschap van Zeeland voor solisten. Velen zullen zich herinneren dat ze vorig jaar het nationaal kampioenschap behaalde in af deling 2. VAN DEN HOUT KAMPIOEN VAN ZEELAND IN HET DAMES KAPPERSVAK Bij de onlangs in Arnhem gehouden nationale Kappersvakwedstrijden is onze stadgenoot J. van den Hout in de finale van de landscompetitie damesvak kampioen van Zeeland geworden. ONGEPASTE GRAP? Woensdagmiddag te 5 uur ontving de Rijks politie telefonisch mededeling dat op de Vaartwijk een ernstig ongeluk gebeurd was, en een verzoek om een ambulance. Door de politie werd kontakt opgenomen met het ziekenhuis in Terneuzen die een ziekenauto stuurde, dokter Kok werd gewaar schuwd en begaf zich naar de Vaartwijk evenals de auto der Rijkspolitie. Hier bleek niets van een ongeluk te bespeuren, als mogelijk dat een verkeerde plaats was opge geven werd door politie, ziekenauto en dokter Kok de verschillende buitenwijken van Axel afgereden maar nergens was een ongeluk gebeurd. Wanneer hier sprake is van een ongepaste grap dan is het zeker te hopen dat men diegene die hier de dader van is kan ontmaskerd worden. Door dit alles werd een dokter aan zijn praktijk onttrokken terwijl de mogelijkheid bestond dat hij elders noodzakelijk aanwezig moest zijn ditzelfde geldt voor de ambulance. Ook de politie die op de bevrijdingsdag zeker niet om extra werk verlegen zat werd onnodig van haar werkterrein weggehaald. C.H.U. VERGADERDE Dezer dagen kwam de afdeling Axel van de C.H.U. in algemene ledenvergadering in de „Stadsherberg" bijeen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer P. J. van Bendegem, wijlen de heer W. de Feijter. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. van Asperen, werd goedgekeurd. In verband met periodieke aftreding van de heren P. J. van Bendegem en J. Scheele, werden de heer M. 't Gilde tot voorzitter en de heren J. D. van Toorn en J. Hollebek tot bestuurslid gekozen. De vergadering ging akkoord met het voorstel tot ver hoging van de contributie tot 5,— per jaar, in gaande 1 januari 1965. Bij de rondvraag kreeg men gelegenheid vragen te stellen over gemeentelijke zaken, waarvan dank baar gebruik werd gemaakt. Na de pauze ver toonde de gemeentesecretaris, de heer P. G. van den Bosse zelfvervaardigde kleurendia's van Perzië, waarbij hij de nodige toelichting gaf. KOLLEKTE Van 10 tot en met 15 mei a.s. wordt te Axel een huis-aan-huis-kollekte gehouden door de Stichting „Het Hooge Land" voor het Verzorgings- Op- voedings- en Reclasseringswerk. GESLAAGD Voor het op 28 april 1965 te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het diploma vakbe kwaamheid voor de kleinhandel in verwarming s- en kookapparaten slaagde o.a. mevrouw J. Rinn- Faas te Axel, werkzaam bij de firma C. J. Schieman-Cappon, aldaar. BENOEMING AMBTENAAR TER SECRETARIE TE AXEL Tot adjunct-commies op de afdeling financiën ter secretarie te Axel is per 1 juni 1965 benoemd de heer J. H. Polfliet te Goes. De heer Polfliet is thans werkzaam op de Algemene Bank te Goes. TENTOONSTELLING 1965 DEFILE VAN WERKTUIGEN TE AXEL Tijdens de grote land- en tuinbouwtentoonstelling 1965 te Axel op 1, 2 en 3 juli a.s. zal voor de eerste maal met medewerking van de instituten te Wageningen een défilé van land- en tuinbouw- werktuigen plaatsvinden. Binnenkort zal het defini tieve programma van deze dagen worden gepubli ceerd. De algemene zomervergadering zal traditiegetrouw worden gehouden op de eerste tentoonstellingsdag, 1 juli, in het „Centrum" te Axel en aanvangen om 14.00 uur. Dr. H. Möws, plaatsvervangend secretaris van de Duitse Boerenbond, zal een inleiding houden, waar bij hij in het bijzonder de verhouding der West- duitse agrarische kringen ten opzichte van de EEG zal belichten. KONINGINNEDAG-VIERING Dit jaar is in Axel de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin weer feestelijk gevierd. De drie plaatselijke drumbands marcheerden te 9 uur door de stad, op weg naar de lagere scholen om de leerlingen naar de Markt te begeleiden. Toen om half tien alle scholen hier waren opge steld sprak burgemeester M. K. van Dijke deze en de vele belangstellenden, die ook aanwezig waren toe. Deze wees op de verbondenheid van het volk met de vorstin, en was blij dat ook in Axel weer volop aandacht aan de verjaardag van de Koningin werd besteed. Door een drietal leer lingen werd hierna de vlag gehesen. Onder leiding van de heer J. Witte en begeleid door Hosanna volgde een zangaubade door de schoolkinderen. Deze samenzang werd begonnen met het Wilhel mus en als laatste nummer klonk het Zeeuws- Vlaamse Volkslied. Om half elf werd het pro gramma voortgezet. In de kleuterschool Roodkapje verzorgde de heer en mevrouw Popma de eerste Poppenkastvoorstel ling voor de kinderen van de kleuterschool. Op het sportterrein in de Buitenweg werd het aanvangssignaal gegeven voor een voetbalwedstrijd tussen elftallen van de Douane-groep Axel en Gemeente-ambtenaren. Het waren laatstgenoemden die een gemakkelijke 41 overwinning wisten te behalen. Al was deze dag met zon overgoten, toch was „de mist" die 's morgens ons gewest beheerste die het feestprogramma even dwars zat. De bootverbinding over de Schelde was 's morgens door de rrjist stilgelegd en hierdoor konden de heren Frans van Dusschoten en Peter Oran die een programma voor de leerlingen van de lagere scholen zouden verzorgen niet tijdig in het „Cen trum" aanwezig zijn. Het comitélid de heer Th. Klein, hoofd van de Chr. Ulo-school, bleek in staat deze onvoorziene moeilijkheid op te lossen en wist de aanwezige kinderen op een bijzonder prettige manier te ver maken. Om 1 uur werd zoals was gepland door de ar tiesten in het „Centrum" een uitvoering voor de kinderen gegeven en te half drie volgde nogmaals een voorstelling. Door het echtpaar Popma werd ook in de middag in de kleuterschool nogmaals een poppenkastvoor stelling gegeven. Te half vijf zette de feestoptocht vergezeld van de drumbands zich in beweging en trok begeleid door de drumbands door het Oostelijk deel van de stad. In het „Centrum" werd door Frans van Dusschoten conferencier en Peter Oran goochelaar, het show en begeleidingskwartet G. Amelung met als spe ciale attraktie de Nederlandse Song-festival win nares Conny van den Bos om 7 en 9 uur een goed verzorgde voorstelling gegeven. Helaas bestond voor deze door de artiesten met enthousiasme gebrachte en op een behoorlijk peil staande voor stellingen, die de Oranjevereniging speciaal voor de oudere jeugd had georganiseerd, van de zijde van de jeugd slechts een zeer matige belangstel ling, zodat dit nieuwe onderdeel van de viering van Koninginnedag een geweldige strop betekent voor de kas van de toch al niet rijke Oranje vereniging. Door Hosanna werd te kwart over zeven een concert gegeven. Om half negen begon voor de tweede maal de feestoptocht, maar nu feestelijk verlicht. Dit keer was het het Westelijke stadsdeel dat werd bezocht. Na de terugkeer van de stoet werd door „Con cordia" een slotconcert gegeven. Axel kan op een zeer geslaagd Koninginnefeest terugzien. UITSLAG FEESTOPTOCHT Grote groepen le prijs Dranken 2e prijs Oranje klanten 3e pr. Roodkapje; 3e pr. Jeugd eert Oranje 4e pr. Neptunus 4e pr. Raket5e pr. Huishoudorkest 6e pr. Ivanhoe. Kleine groepen le prijs Towerwacht2e pr. kleine Indianen 2e pr. Rembrandt3e pr. Waar zegsters 3e pr. Dobbelstenen 4e pr. De Erpel- kappers 4e pr. Margriet en Pieter 5e pr. Axels paartje 5e pr. Hans en Grietje. Individuelen le prijs 18e Eeuwse Dame 2e pr. Mickey Mouse 3e pr. Bruidspaar Engelse Kats 4e pr. Muzikantjes. De kinderoptocht was ook nu weer bijzonder ge slaagd en het waren zeker niet alleen de prijs winnaars die hun best hadden gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het was ook nu weer een lust voor het oog zowel voor jong als oud. Een speciale vermelding als komische noot verdient zeker ook nog het verloofde paar „Mar griet en Piet" de laatste kompleet met een voet en gipsverband DODENHERDENKING Ook dit jaar zijn weer op passende wijze de ge vallenen van de 2e wereldoorlog herdacht. Kwart voor acht begonnen de klokken te luiden en velen begaven zich naar het Pools monument aan de Zeestraat. Even voor acht uur arriveerde het Gemeentebestuur met een aantal genodigden bij het monument, waar bij een 4-tal leden van de reserve rijkspolitie de erewacht hadden betrokken. Door ziekte was burgemeester M. K van Dijke verhinderd deze herdenking bij te wonen. Als waarnemend burgemeester legde wethouder M. L. M. IJsebaert een krans bij het monument, waar na door de heer A. van Meurs „The Last Post" werd geblazen, gevolgd door 2 minuten stilte. Hierna werden door zeer velen bloemen bij het monument gelegd. Ook de jeugd bleek weer aktief aan de herdenking deel te nemen. BEVRIJDINGSDAG Ondanks dat Axel in september 1964 op grootse wijze het 5e bevrijdingslustrum heeft gevierd heeft het ook nu aan de nationale bevrijdingsdag aan dacht geschonken. Ook nu was het Pools Monument de plaats van samenkomst. Toen het gemeentebestuur te 8.30 uur met een aan tal genodigden arriveerde stonden de leerlingen der scholen hier opgesteld en vele Axelaars waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Door waarnemend burgemeester, de heer M. L. M. IJsebaert, werd het bevrijdingsvuur ontstoken, waarna hij de nationale driekleur hees. Wethouder C. van Bendegem hees de wit-rode Poolse vlag. Een koper-ensemble van „Concordia" speelde het Wilhelmus, wat spontaan door alle aanwezigen werd meegezongen. In de middag maakte de drumband „Axel" een rondwandeling door de stad. In de nationale radiowedstrijd ,,'t Is voor de Bakker" was Axel betrokken. In een 8-tal plaatsen verspreid over geheel Ne derland waren de symbolische Zweedse witte broden verstopt. In Axel was dit onder de struiken rond het Szydlowskiplein. Het broodje waarin de letter A. verborgen zat werd gevonden door de 20-jarige Tonny de Pooter, dit was de 2e prijs die haar een waardebon van 200,opleverde. Des avonds werd door „Concordia" een concert gegeven, gevuld door het optreden van de drum bands „Thalia" en „Hosanna". De avond werd besloten met een concert door „Hosanna". BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 8 MEI 1965 van 15.00-16.00 u. door Mevrouw Moerdijk-Vanderswalm Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Tune Dan zal de beiaard spelen P. Benois 2. Holland kracht 3. Regendag 4. Volksliederen a. De winter ging heen b. Het meisje ten dans c. Reislied 5. Twee aardige meisjes 6. Fantasia 7. a. Air b. Finale 8. Tocatina 9. Gavotte Pastorale 10. Vlaamse dans H. Risée A. Verhé W. Vogel A. van Ooik Leon Henry Staf Nees 11. Tune; „Dan zal de beiaard spelen" ZONDAG 9 MEI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurD». P. J. Pennings. Zaterdag 8 mei van 2 tot 8 uur Verkoopmiddag van de Vrouwen-zendings-Vereniging, in het To renlokaal. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Visscher, Zwijndrecht. Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdlenit. 8—9 MEIDokter Kok.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2