Uit onze Omgeving Axel Opening Atelier Jan Juffermans 30 april (Koninginnedag) Predikbeurten Zondagsdienst artsen Zuiddorpe PREMIEKEURINGEN voor Stieren en Vrouwelijk Fokvee DOUANE nam 120 kilo boter in beslag 130.000,ter beschikking van georganiseerden AUTOBOTSING Vrijdagavond te 17.45 uur wilde G. V. uit Axel met zijn personenauto welke geparkeerd stond achter een andere auto in de Walstraat wegrijden. Toen hij links van achter de auto draaide kwam hij in botsing met een personenauto bestuurd door P. C. uit Axel. Beide auto's liepen schade op. AUTOSHOW Tijdens het Paas-weekend werd door Garage de Jager in het pand op de hoek van de Stationsstraat -Nieuwstraat een autoshow gehouden. In deze show waren een 4-tal modellen te zien van de Trabant-auto's. Deze produkten van de Oost Duitse auto-industrie zijn voorzien van een 2-cylinder 2-takt motor, een bijzonderheid aan deze auto is dat de beplating niet van staal is maar van een kunstharsvezel. Men liet zien hoe men deze plaat met grote kracht kan indrukken tegen de gebogen lijn in waarna het in de normale stand terugspringt zonder dat beschadiging ontstaat. In de luxe wagen heeft men 2 klassen, de stan daard en de luxe. Ook in de combi waren 2 ver schillende types te bezichtigen. De normale combi geschikt voor personen en klein vrachtvervoer en de camping-combi, waar zowel voor als achter zitplaatsen geheel vlak ge plaatst kunnen worden waardoor voor 2 personen een royale slaapgelegenheid verkregen wordt. De show kende een groot bezoek. Naar wij ver namen zal deze worden voortgezet tot en met 24 april. Z.L.M.-TENTOONSTELLING OOK VANUIT DE LUCHT TE BEKIJKEN De Z.L.M. Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Axel zal op 1, 2 en 3 juli a.s. ook vanuit de lucht te bekijken zijn. Een helicoptère van Aero Ypen- burg zal op een apart gedeelte van de tentoon stellingsterreinen kunnen opstijgen en landen en per uur een twaalftal rondvluchten met telkens een tweetal passagiers maken boven Axel en de expositie. Verwacht mag worden, dat vele bezoekers van deze unieke gelegenheid om de Z.L.M.-tentoon- stelling eens vanuit een andere hoek te bezien, gebruik zullen maken. VERGADERING N.C.V.B. Op 15 april hield de afd. Axel van de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. De vergadering stond onder leiding van de presidente. Mevr. M. J. Weijns-Bakker. Voor de pauze werden de huis houdelijke zaken behandeld, waaronder bestuurs verkiezing en hield mej. Koopman uit Yerseke het eerste gedeelte van haar lezing „De Moeder". Na de pauze volgde het 2e gedeelte „Flitsen uit de Wijk". Praktijkervaringen uit een Haagse volks buurt. De vice-presidente sloot de vergadering. JAARVERGADERING WIT-GELE-KRUIS Maandag 26 april a.s. houdt de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele-Kruis haar jaarvergadering in het bejaardenlokaal van het Gezellenhuis. Aan vang 1§.45 uur. De korte agenda vermeldt 1Notulen 2. Jaarverslag 3. Verkiezing bestuursleden aftredend zijn de secretaris en de vice-voorzitter. Beiden zijn her kiesbaar. 4. Rondvraag en sluiten. Na afloop van de jaarvergadering zal een film over onze stad worden vertoond uit het jaar 1955. Technische bijstand wordt verleend door mej. V. Schelleman. Kinderen kunnen in verband met de beschikbare plaatsruimte niet worden toegelaten. Het financieel overzicht van de vereniging laat nog een batig saldo zien hoewel dit door de stijgende kosten met 1600,is teruggelopen. Het Wit-Gele-Kruis-materiaal zal voortaan uitslui tend worden verstrekt door de wijkzuster zelf op haar spreekuur, iedere donderdag tussen 1 en 2 uur namiddag. Spoedgevallen'bij haar thuis, Pi- ronstraat 8 boven. Diegenen die hun contributie nog niet hebben vol daan kunnen deze voldoen op 4 en 11 juli a.s. na de H.H. Missen van 9.00 en 10.30 uur. CONCERTEN OP 30 APRIL 1965 19.15 uur „HOSANNA" 1. Marching Thro Georcia, G. Miller. 2. Into Thy Hands, Wolsey-Mellema. 3. Romantica, De Vleeschouwer. 4. The Cavalier, E. Sutton. 5. Mars der Medici, Joh. Wichers. 6. Retraite Frangaise, H. van Lijnschoten. 7. Le Jour Le Plus Long, Paul Anka. 8. Determinate, C. J. V. Cori. 9. Die Lustige Witwe, Léhar-Mellema. 10. Military Escort, H. Bennett. 11. Onze Taptoe, P. B. Bisselink. 21.30 uur „CONCORDIA": 1. Marche Victorieuse, H. L. Blankenburg. 2. Petite Serenade facile, G. Boedijn. 3. Balalaika-Souvenir, Joh. B. Kok. 4. When the Saints go Marching in, Dixieland Marsch. 5. Holiday for band a. Twist b. Madison, M. Everaarts. 6. Teenager-Fantasie, Mathieu Everaarts. 7. Letkis, Letka Jenka. 8. Mars der Medici, Joh. Wichers. 9. Nightfall in Camp, W. A. Pope. 10. Wilhelmus. GEPENSIONEERDENBOND VERGADERDE IN AXEL Ruim vijftig leden van de afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de Algemene Nederlandse Bond van gepensioneerden hebben woensdagmiddag in „Het Centrum te Axel de jaarvergadering van de afdeling bijgewoond. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. de Vries uit Terneuzen, die in zijn openingswoord de 21 in 1964 overleden afdelingsleden herdacht. Uit het verslag van de secretaresse, mevrouw I. M. Ferket-van Damme uit Sas van Gent, bleek onder meer, dat de afdeling eind december van het vorig jaar 375 leden telde en dat er toen 310,14 in kas was. In verband met het overlijden van het be stuurslid I. de Ridder uit Terneuzen, werd de heer J. van Duyvenbode uit Kloosterzande in het be stuur gekozen. Voorzitter De Vries, secretaresse mevrouw Ferket-van Damme en de heer J. Bakx uit Kloosterzande werden afgevaardigd naar de algemene vergadering die op 1 juni in Utrecht wordt gehouden. Onder meer zal daar een ver hoging van de contributie tot 5,— per jaar aan de orde komen, die reeds bij voorbaat de steun van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg. Tot slot gaf de heer M. van der Welle, lid van het hoofdbestuur, een uiteenzetting over de nieuwe pensioenwetgeving. NATIONALE DODENHERDENKING OP 4 MEI EN BEVRIJDINGSHERDENKING OP 5 MEI A.S. TE AXEL Naar wij vernemen zal te Axel de Nationale Do denherdenking op 4 mei de de Bevrijdingsherden king op 5 mei a.s. op de traditionele wijze plaats vinden. Dat wil zeggen, dat op 4 mei bij het Poolse Mo nument aan de Zeestraat/Oranjestraat de volgende plechtigheden zullen plaatsvinden De burgemeester zal om één minuut vóór 8 namens het gemeentebestuur een krans leggen. Daarna zal de „Last Post" worden geblazen, waarna om 8.00 uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen. Om twee minuten over 8 bestaat er voor de school kinderen en de bevolking gelegenheid een eenvou dige bloemenhulde te brengen. Op woensdag 5 mei a.s. om 8.30 uur voormiddags zal de burgemeester in tegenwoordigheid van de leerlingen der onderwijsinstellingen en van verdere belangstellenden het bevrijdingsvuur bij het Poolse Monument ontsteken, waarna de wethouders de vlaggen zullen hijsen. Vervolgens houdt de burgemeester een korte toe spraak, gevolgd door het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Des avonds van 19.30 tot 22.00 uur zijn er con certen op de Markt. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 24 APRIL 1965 door Mevrouw Moerdijk-Vanderswalm van 15.0016.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Tune beiaardlied 2. a. Boerendans b. Moederke alleen c. Schoon wiedsterke E. Hullebroeck d. Studentenlied e. Klompenliedeke f. Klaas en trouwt Uw leven niet (bewerkt voor de beiaard) g. Schoon lieveke h. Op een zomermorgen 3. Suite voor beiaard Willem Vogel 4. Menuet Je[ van Hoo[ 5. Lied en variaties Gaston Vandenberghe 6. Tune" beiaardlied M.A.C.A.-K AARTSTRI PRIT Maandag tweede paasdag werd door de M.A.C.A. een kaartstriprit georganiseerd. Het bleek dat er een steeds groeiende belangstelling voor bestaat, want niet minder dan 37 deelnemers verschenen aan de start. De rit werd geleid over goed berijd bare binnenwegen waar men anders zelden komt en zodoende ook kon genieten van het Zeeuwse landschap. Het startbegin was de Axelsestraat te Zaamslag. Van hieruit ging het op Axel af en vervolgens achterom het Groot Eiland door Rapenburg-Groe nendijk, Ossenisse en de finish alweer te Zaamslag, na een 70 km te hebben afgelegd. Het bleek voor de meesten een mooie en niet al te moeilijke rit te zijn geweest, wat men ook aan de strafpunten kan zien. De uitslag der eerste 15 binnenkomenden was als volgt 1. A. van Wijck, Terneuzen, 5 strpt.2. P. F. Wullems, Sluiskil, 6 strpt3. P. W. v. d. Velde, Sluiskil, 9 strpt; 4. K. de Rooij, Sluiskil, 12 strpt: 5. G. Mol, Zaamslag, 13 strpt; 6. A. van Esbroek, Axel, 14 strpt; 7. D. J. Dees, Hoek, 18 strpt; 8. J. de Regt, Zaamslag, 18 strpt; 9. J. Duste, Oostburg, 19 strpt10. Fr. Wisse, Terneuzen, 22 strpt; 11. L. F. Houg, Zaamslag, 26 strpt; 12. J. Meertens, Zaamslag, 27 strpt; 13. P. Essel- brugge, Axel, 30 strpt14. J. de Gardijn, Schoon- dijke, 33 strpt15. J. de Putter, Zaamslag, 39 strpt. BROMFIETSERS BOTSTEN Donderdagmiddag had er op de rijksweg Sluiskil- Axel een aanrijding plaats tussen twee bromfietsen. Beiden reden over het rijwielpad in de richting Axel. Door onverklaarbare oorzaak kwamen zij met elkaar in aanraking waardoor beiden vielen. De bromfietsen werden bestuurd door H. H. en A. v. H. uit Axel. De eerste hulp werd verleend door de doktoren Kok en Boor. Beiden werden door deze onfortuinlijke val licht gewond, terwijl de bromfietsen licht werden beschadigd. BENOEMING BRANDWACHTEN Tot lid van de vrijwillige brandwacht te Axel zijn benoemd met ingang van 9 april, de heren F. Bakker en M. van den Dorpel, beiden brandwacht. Op genoemde datum is eervol ontslag verleend aan brandwacht 2e klas de heer J. C. Kolijn. Even buiten Axel, aan de Vaartwijk no. 2, heeft zich enkele maanden geleden de kunst schilder Jan Juffermans gevestigd. Een dezer dagen hadden wij een kort onder houd met hem. Hij is afkomstig uit Oegst- geest. Na de ulo doorlopen te hebben, zette hij zijn studie voort aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. In 1964 maakte hij een studiereis naar Noorwegen. Op onze vraag wat zijn plannen voor de toe komst waren, antwoordde hij binnenkort ex posities van schilderijen en tekeningen te gaan houden in Axel. „Maar eerst wordt mijn atelier geopend", vertelde hij. Het is zo goed als klaar. Op Koninginnedag zal Juffermans zijn atelier openen; Bij de opening zal uiteraard een aantal wer ken van hem te bezichtigen zijn. Er zal ook gelegenheid zijn aankopen te doen. Het hoeft niet gezegd te worden, dat ieder een van harte welkom is. Tijdens ons onderhoud vertelde Juffermans reeds exposities te hebben gehouden in Lei den, Den Haag en Oegstgeest. Het ex positieterrein hier in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog onbekend voor hem. Maar hij heeft goede moed en een laaiend enthousiasme. Wij kunnen niet anders doen dan deze jonge kunstschilder sukses toewensen. ZONDAG 25 APRIL 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurD». P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdlenst. Om 7 uur Ds. C. Harinck van Utrecht. Bevesti ging lidmaten. 24-25 APRIL Dokter Kok BELGISCHE AUTOMOBILIST VERLEENDE GEEN VOORRANG Een Belgische personenauto komende vanuit de richting Axel wilde zondag te 17.55 uur de weg oprijden naar Roode Sluis. Op deze splitsing verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts uit de richting Zuiddorpe komende personenauto bestuurd door de heer de K. uit Leidersdorp, waardoor een flinke botsing ont stond. Gelukkig bleef het bij vrij aanzienlijke ma teriële schade aan beide auto's. Onder auspiciën van de Provinciale Commis sie ter Bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland zullen deze keuringen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen op de volgen de data worden gehouden Maandag 17 mei Hoek 9,00 uur Axel 10.30 uur Koewacht 14.00 uur Dinsdag 18 mei Zuiddorpe Absdale St. Jansteen Donderdag 20 mei Zaamslag Kloosterzande Clinge 9.00 uur 10.30 uur 14.00 uur 9.00 uur 10.30 uur 14.00 uur Onder Eede (gemeente Aardenburg) hebben douaneambtenaren van de centrale post uit Oostburg in de nacht van dinsdag op woens dag op onbekend gebleven smokkelaars 120 kg boter (waarde 600, -buitgemaakt. Het ging hier om z.g. pungelfraude. Vertegenwoordigers van de drie bedrijfs groepencentrales t.w. het A.B.C., C.B.C. en N.K.V. hebben voor hun werknemers in de Kanaalzone belangrijke resultaten weten te boeken. Een aanzienlijke stijging ten opzichte van de oude C.A.O. was het resultaat van zeven uur besprekingen. De nieuwe C.A.O. treedt op 1 april in werking en heeft een ge middelde loonkosl|enstijging van 9,4% tot gevolg. De resultaten van deze besprekingen werden door de onderhandelaars aan hun kaderleden in het „Centrum" te Axel medegedeeld. Kernpunt van de besprekingen hadden ge vormd de extra bijdrage ten behoeve van de georganiseerde werknemers. Deze bijdrage bedraagt voor 1965 130.000, Hoewel de wijze waarop dit verdeeld wordt nog niet bekend is staat wel vast dat deze ten behoeve komen van de georganiseerde werknemers en niet ten goede aan de vakorganisaties. Zullen de loonstijgingen voor de georganiseerden 9,4% bedragen voor de ongeorganiseerden bedraagt dit ten gevolge van genoemd bedrag 8,8%. Een belangrijk deel van dit percentage werd verkregen door een verhoging van de basis- lonen, door opneming van 20% van de pro- duktiepremies. Tevens nog een verhoging van 5% van de basisionen en opneming van de huurcompensatie op basis van 17 cent per uur. Van de nieuwe verwerking zullen ook de werknemers van 20 t.m. 22 jaar profiteren. Hun lonen zullen worden afgestemd op die der volwassenen. Ervaringstoeslag. Deze toeslag wordt gegeven aan werknemers, die drie jaar in dezelfde funktiegroep werk zaam zijn en bedraagt dan 3 cent per uur. Ook op 35-jarige leeftijd verkrijgt hij deze toeslag. Respectievelijk bij een 5-jarige ervaring of bij het bereiken van de 40-jarige leeftijd be draagt deze toeslag 5 cent per uur. Ook de werkklassificatie zal met andere co dering- en graderingsschalen ten opzichte van arbeidsbezwarende factoren zoals werksfeer, zwaarte enz. worden toegepast. Hoewel op dit punt nader overleg noodzakelijk is, al vorens tot definitieve invoering kan worden overgegaan. Ook de lonen van werkmeesters en week- loners zullen aan de nieuwe situatie worden aangepast. Gevraagd werd of het verschil dat gaat ont staan tussen de georganiseerden en ongeorga niseerden geen moeilijkheden zal opwerpen. Het antwoord van de heer Smit (N.K.V.) „Eventuele akties van die zijde zullen wij met kracht breken". Van Vakbondszijde wordt het sukses ten op zichte van de ongeorganiseerden gezien als baanbrekend voor de stelling van de vakorga nisaties.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2