Uit onze Omgeving Axel Naar wij vernemen heeft het bestuur der plaatselijke Oranjevereniging voor de viering van Koninginnedag 1965 een aantrekkelijk feestprogramma in voor bereiding. 's Avonds is er weer de traditionele lichtstoet en lampionoptocht. Voor het eerst zullen de deelnemers aan deze stoet nu ook in de namiddag met bege leiding van de Axelse drumbands, een rondgang maken door de stad; de jury krijgt dan reeds een eerste indruk voor de toekenning der prijzen. Wij zouden de Axelse jeugd willen aanraden om nu reeds te beginnen met de voorberei dingen tot deelname, zodat de stoet nóg mooier en nóg groter wordt dan voorgaande jaren. Aantrekkelijk lijkt ons voorts de voetbalwedstrijd tussen elftallen van douane- en gemeenteambtenaren, terwijl naar onze mening zeker in een leemte is voor zien door het geven van een „feestavond" in „Het Centrum". Het voorlopig programma van de feestelijkheden op 30 april a.s. ziet er als volgt uit: 08.30 uur Start op het Szydlowskiplein van de drie drumbands. Drie verschillende routes 09.15 uur De schoolkinderen worden door de drumbands van de resp. scho len afgehaald en komen op de Markt samen. Toespraak door de burgemeester tot de schoolkinderen en de be volking. Vlaghijsen op de Markt door 4 schoolkinderen. Kinder zang. Eerste poppenkastvoorstelling in de kleuterschool „Roodkapje" voor leerlingen der kleuterscholen door de heer en mevrouw Popma te Middelburg met hun Poppentheater. Eerste kindervoorstelling in „Het Centrum" voor leerlingen der lagere scholen door Frans van Dusschoten en Peter Oran (goo chelen, poppenkast, imitatie en wedstrijd). Voetbalwedstrijd tussen twee elftallen van douane- en gemeente ambtenaren op het sportterrein aan de Buitenweg. Tweede kindervoorstelling in „Het Centrum" voor leerlingen der lagere scholen. Tweede Poppenkastvoorstelling in de kleuterschool „Roodkapje" voor de leerlingen der kleuterscholen. 14.30 uur Voorstelling in „Het Centrum" voor leerlingen van de ULO LTS, UTS, Lycea en Landbouwhuishoudschool. Middagoptocht van groepen en individuelen, welke des avonds zullen deelnemen aan de lichtstoet. Begeleiding door de drum bands. Opstellen om 16.00 uur op het Szydlowskiplein. Feestavond in „Het Centrum" met medewerking van: Frans van Dusschoten, conferencier-imitator; Peter Oran, goochelaar; Kwartet G. Amelung, show- en begeleidingsorkest en de zangeres CONNY VAN DEN BOS, winnares van het Nederlandse song festival. Prijzen toegangskaarten: 2 kaarten a 2,per persoon op ver toon van de kwitantie 1965 der Oranjevereniging; zonder kwitan tie: entreeprijs 3,per persoon. Voorverkoop on plaatsbespre ken op vrijdag 23 april a.s. des avonds van 7-8 uur in „Het Cen trum". 19.15 uur Concert op de Markt door „Hosanna". 20.30 uur Lichtstoet en lampionoptocht. Begeleiding door de drumbands. Opstellen om 20.00 uur op het Szydlowskiplein. Ieder kan mee doen. Aantrekkelijke prijzen worden beschikbaar gesteld door de Stichting „Streekcentrum Axel". 21.00 uur Herhaling van het feestprogramma in „Het Centrum" (zie bij 19.00 uur). 21.30 uur Concert op de Markt door „Concordia". ETALAGEWEDSTRIJD Op vrijdag 30 april en zaterdag 1 mei a.s. wordt door de Stichting „Streek centrum Axel" een grote etalagewedstrijd georganiseerd voor leerlingen van de lagere scholen. Formulieren voor deelname worden op de scholen uitgereikt. 09.30 uur 10.30 uur 10.30 uur 10.30 uur 13.00 uur 13.30 uur 16.30 uur 19.00 Predikbeurten ZONDAG 4 APRIL 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente10 en 2.30 uurLeesdlenst Zondagsdienst artsen ZONDER COMMENTAAR In een Londense krant stond de volgende ad vertentie „Mijn vader weet mij voortdurend te vertellen dat hij vroeger op school een der besten van de klas was. Ik zoek contact met enkele heren die in 1933 de School V hebben bezocht die mij een en ander kunnen bevestigen. DOKTER A. KATS NEEMT AFSCHEID ALS HUISARTS Dokter A. Kats heeft zijn praktijk als huisarts neergelegd, om verder te gaan studeren in een specialisten richting. Bij dit afscheid hield hij in restaurant „Zomerlust" een drukbezochte afscheidsreceptie. Naast mensen uit de burgerij waren ook een aan tal medici uit de omgeving gekomen om dokter Kats bij dit afscheid de hand te drukken. Gelijktijdig met dit afscheid werden de in zijn praktijk tredende de heer W. G. C. Kok arts en zijn echtgenote mevr. P. A. Kok-Kuyken eveneens arts, aan de bezoekers voorgesteld. AANRIJDING Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur wilde J. W. S. uit Axel in de Te Waterstraat met een Volks wagenbusje wegrijden van achter een voor zijn busje geparkeerd staande personenauto. Toen S. links de weg opdraaide, werd hij aan gereden door een achterop komende combinatie auto, bestuurd door H. P. v. d. W. uit Friezen veen. Beide auto's werden beschadigd. STOPBORD GENEGEERD Dinsdag morgen te 11.45 uur reed mej. J. N. uit Utrecht met een personenauto door de Pironstraat. Op de kruising met de Bylocquestraat schonk zij geen aandacht aan het daar staande stopbord en de aangebrachte stopstreep en verleende geen voor rang aan een vrachtauto, bestuurd door P. C. H. uit Axel, waardoor een botsing ontstond. De personenauto werd beschadigd. AANRIJDING Donderdagmiddag deed zich in de Weststraat een aanrijding voor, waarbij drie auto's waren betrok ken. Een bestelwagen van de firma Lambert uit de Hospitaalstraat, komende uit de richting Kerkdreef, wilde tussen een geparkeerd staande vrachtwagen van de firma Naeije en een aan de andere kant van de weg staande auto van een vertegenwoor diger uit Middelburg doorrijden. Vermoedelijk door een klapband reed de bestel wagen op de vrachtwagen, waardoor de achter klep ongeveer 1 meter in de bestelwagen werd gedrukt. De bestuurder kwam er met een lichte hoofdwond van af. BOOMFEESTDAG Evenals voorgaande jaren is ook nu weer in Axel de „Boomfeestdag" gehouden. Tegen 3 uur waren hiervoor woensdagmiddag 160 zesde-klasse-leerlingen van de vier lagere scholen bij de Jeugdherberg bijeengekomen met de hoofden van deze scholen. Burgemeester J. Ficq uit IJzendijke heette als voor zitter van de regionale commissie de kinderen en leerkrachten welkom. Hij zei dat het de eerste maal is dat de regionale commissie in aktie komt. „Deze Boomfeestdag heeft het doel om de jeugd liefde en respect voor de natuur bij te brengen", aldus de 'heer Ficq. „Straks zal door jullie hier een boom geplant worden, en wij hopen dat deze niet zoals vorig jaar met een mes bewerkt zal wor den. Er moet natuurlijk geen enkele boom met een mes bewerkt worden, deze bomen en bossen zijn er ook voor de jeugd, leer om bomen en planten te be schermen tegen degenen die deze willen bescha digen of vernielen. Bekijk de natuur en leer er liefde en respect voor te krijgen", aldus besloot burgemeester Ficq. Hierna was het de heer H. Goossens, hoofd bouw kundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer, die een uitvoerige en heldere uiteenzetting gaf van het ont staan en de groei van het bos. „Dertien jaar geleden was hier van een bos nog niets te bespeuren en was hier nog een grote dorre grasvlakte, nu staan hier op deze 12 ha. 88500 bo men en struiken" aldus de heer Goossens. „De beplanting bestaat uit o.a. eiken, essen, berken, esdoorn en populieren. Deze populieren zijn geplant omdat dit snelgroeiers zijn die al na enkele jaren een flinke lengte heb ben en dit geeft een mooi gezicht. Dit bos is een loofboom bos, dat 's winters bladloos is in tegenstelling tot een naaldbos dat in de winter zijn naalden behoud. De grond was hier erg arm en het was bij voor baat niet zeker dat deze boomsoorten hier goed zouden groeien. Gelukkig is het een geslaagde be planting geworden." Na deze uiteenzetting werden door 2 leerlingen van elke school die het kortst bij deze dag hun verjaardag vieren een esdoorn geplant. Deze waren voor de openbare school Lia Riekwel en Wim Martheze, voor de Chr. Nat. school Nel- leke Reminse en Kees Koster, R.K. school Geertje Peersman en Arie van den Bosch en voor de school te Spui Jannie Firet en Wim Ruijtenburg. Na deze boomplanting volgde onder leiding van de heer Goossens een excursie door het bos. Bij de visvijver werd halt gehouden, hier sprak namens het gemeentebestuur de heer C. Smies de jeugd toe. Ook hij drong bij hen aan liefde en respect voor de natuur te hebben en bomen en planten te spa ren. Hij deelde mee dat ook dit jaar weer aan deze dag een opstel-wedstrijd verbonden is waarvoor het gemeentebestuur voor elke school 2 prijzen be schikbaar heeft gesteld voor de beste opstellen. Voor de schrijver van het beste opstel is deze zomer, een natuur-excursie samen met andere win naars uit Zeeland de beloning. Al de aanwezigen werd een reep chocolade aan geboden en aan eike school werd een herinnerings vaantje aangeboden. Nadat men bij het uitgangspunt terug was richtte burgemeester Ficq nogmaals het woord om de jeugd en leerkrachten te bedanken voor hun aan wezigheid en hen nogmaals op het mooie van de natuur te wijzen. INBREKERSTERREUR Axel lijdt de laatste tijd onder een steeds maar voortdurende serie inbraken. Meldden wij enige tijd geleden al eens een drietal inbraken in een nacht (waarbij bij de fa. van Cadsand een behoor lijk bedrag aan geld werd buitgemaakt), daarvoor was ook al eens een benzinestation slachtoffer ge worden van een opengebroken kassa. Aansluitend daarop volgden weer enkele diefstal len, o.a. bij garage Keizer en in het magazijn van de fa. Antheunis, terwijl nu in het afgelopen week end weer werd ingebroken in een tweetal bunga lows aan de Zuidsingel, n.l. bij burgemeester van Dijke en bij oud-dierenarts de Putter. Tot nog toe was de buit in vele gevallen slechts gering, maar het feit dat de daders nog steeds niet konden worden gearresteerd, geeft toch bij velen een gevoel van onrust en onveiligheid, wie een volgende keer weer aan de beurt zal zijn bij deze breek- en rooflustige bende. OPENING CAMPING-SPORT FA. MEIJER Donderdagmiddag was een grote dag voor de fa. Meijer, die op dit tijdstip haar grote geheel nieuw gebouwde showroom aan de St. Maartenslaan (bij oudere en oud-Axelaars wellicht beter bekend als de „eerste verkorting") opende. Burgemeester van Dijke, alhoewel geen voorstan der van openingen door een burgemeester opende de nieuwe showroom, waarbij hij twee redenen gaf voor het in dit geval afwijken van zijn stelregel le de vele bemoeiingen die ook het gemeente bestuur heeft gehad met het tot standkomen van deze zaak op dit aanvankelijk buiten het uit breidingsplan liggende terrein, en 2e de betekenis van een dergelijke zaak op het gebied van cam ping-artikelen in een gemeente die bij de recreatie zo geïnteresseerd is als Axel. Als voorbeeld van dit laatste noemde burgemeester van Dijke de aan leg van het recreatiebos nu al meer dan 10 jaar geleden, een eerste stap op de weg van recreatie, waarop nu nog steeds wordt voortgegaan. Burge meester van Dijke wenste de familie Meijer, zowel de oude als de jonge generatie veel sukses met de in gebruikname van dit nieuwe pand. Na burgemeester van Dijke sprak de heer Liesen- berg, voorzitter van de nationale raad van kam- peerfederaties in België en directeur van de Go- vernor tentenfabrieken een gelukwens aan het adres van de fa. Meijer uit, waarna de heer M. Meijer een dankwoord uitte aan het adres van de vele belangstellenden, de sprekers en in zonderheid ook aan zijn ouders voor de vele steun die hij en zijn broer van hen mochten ondervinden bij de start van hun onderneming. Daarna nodigde hij allen uit binnen een kijkje te komen nemen en de geëx poseerde caravans, tenten, boten, en toebehoren te bezichtigen. Tijdens deze bezichtiging die in een geanimeerde sfeer verliep, en waarbij de vele bloemstukken nog een extra vrolijke noot in het interieur van deze nieuwe zaak en het vele dat er in wordt geëxposeerd. Wij kunnen onze lezers slechts opwekken dit alles zelf eens met eigen ogen te gaan zien. DE OOSTERS ORTHODOXE KERKEN Donderdagavond 25 maart werd in de Hervormde Kerk een Gemeenteavond gehouden, gewijd aan de Orthodoxe Kerken In een inleiding vooraf werd door de predikant o.a. de vraag gesteld, of het niet een te makeke- lijke weg was de oecumenische aandacht te be palen bij een kerktype, 1000 jaar oud en zo ver buiten ons Vaderlandse en West Europese ge zichtsveld Immers ook de lokale verhoudingen vragen om vernieuwing van inzicht en juist daar merkt men er onderling weinig van. Toch kan het zijn indirekte nut hebben, zulk een ontmoeting met een kerkelijk leven, zo geheel an ders dan ons vertrouwd is. 't Kan bijdragen tot verruiming daar, waar een te enige afbakening is van wat we onder „Christelijke Kerk" te verstaan hebben. De Orthodoxe liturgie in zijn koorzang deed het prachtig in de grote kerkruimte. Een fraaie kleu renfilm gaf een indruk van het eigensoortige type der Oosterse kerkgebouwen geconcentreerd, kleu rig en vrolijk. En van het zo eigenaardige ver schijnsel van hun ikonen. Het waren niet de oor spronkelijke „starre" verschijningen, die de be schouwer willen confronteren met de „heiligheid" van figuren en voorstellingen uit de bijbelse we reld; maar latere school, waarin de devotie en schroom van het geloofsleven uitdrukking vindt. N.l. de Drieeenheid, uitgebeeld in Abrahams drie bezoekers, waarin oude theologische bespiegelingen en posities waren uitgebeeld. De geloofsbelijdenis van Nicea werd vervolgens gelezen, waarna deze vertolkt werd door de Orthodoxe liturgie. In de pauze werd de bezoekers een kopje koffie gepresenteerd in het torenlokaal. Na de pauze bracht mevrouw Sanderse een ver haal ten gehore, eveneens verwant aan de Ortho doxe liturgie, waar met grote aandacht naar werd geluisterdhaar, als gaste aanwezig, werd een boeket aangeboden uit erkentelijkheid voor haar bijdrage. Na een gezamenlijk gezongen lied uit het eigen Kerkboek werd deze avond besloten met, voor de laatste maal in prachtige liturgische koorzang het „Onze Vader", dat door de Gemeenteleden in stille aandacht kon worden gevolgd omdat de onver staanbaarheid van de taal werd overbrugd door persoonlijke bekendheid met dit gebed der gebeden. Medewerking en bijdragen in natura uit de Ge meente stelden de organisatoren in staat het ge- bodene op een prettige wijze te presenteren. DIPLOMA-UITREIKING ALGEMENE TUINBOUWCURSUS In het gebouw van de Chr. school te Spui vond de diploma-uitreiking plaats aan een tiental cur sisten van de tuinbouwcursus, afdeling fruit- en groenteteelt, uitgaande van de commissie agrarisch vakonderwijs in Zeeland. Met de diploma-uitreiking kwam een eind aan de cursus, die een tweetal winterhalfjaren heeft ge duurd en die de enige was op dit gebied in Zee land. Koninginnedag 115 te hel KXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXSXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX^ De cursus stond onder leiding van de heer S. van Ham te Spui, die dit cursuswerk een dertigtal jaren heeft gedaan. De heer Van Harn, die op het ogenblik in Zuid-Afrika vertoeft, kreeg even als de andere docenten, de heren E. Slabbekoorn te Zaamslag, P. Jansen te Axel en A. van Harn te Sluiskil, de dank van de heer C. L. de Wilde te Goes, die namens de inspecteur van het land bouwonderwijs de diploma's uitreikte. De heer De Wilde hield tevens een causerie over het onder werp „Hedendaagse economische vraagstukken op het gebied van fruit- en groenteteelt". Namens 'de commissie van toezicht was aanwezig de heer A. van Hoeve uit Sluiskil. De cursisten spraken hun dank aan de docenten uit bij monde van de heer J. Wolfert. Het diploma dat mogelijkheden biedt voor voort gezette studie, o.a. aan de fruitteeltvakscholen, werd uitgereikt aan De dames A. G. Dees en J. Wieland te Axel en de heren A. J. Dees, L. Haak, H. Vlaander, M. v. d. Dorpel, J. Wijnia en J. Wolfert te Axel, de heer G. van Regenmortel en de heer H. Schrama te Koewacht. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 3 april 1965 door de heer P. C. Brakman van 15.0016.00 uur. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Preludium J. S. Bach 2. Drie passieliederen a. Ik wil me gaan vertroosten J. Bruggeman b. Lam Gods, dat zo onschuldig H. Isaac c. Als ik het wond're kruis aanschouw E. Miller 3. Andante F. Coupenn 4. Gavotte B. J. Franssen 5. a. O loverlust, o lentetijd R. Schumann b. Het maarts' viooltje c. Hemelklokken D. Bortmanski 6. Menuet Jef van Hoof 7. a. Limburgs Volkslied H. Tijssen b. Zeeuwsch-Vlaams Volkslied A. Liisen i 3—4 APRIL Dokter Schiltman. Het Amerikaanse leger heeft de twintigjarige soldaat Scott M. Burohill als ongeschikt uit de dienst ontslagen nadat 'hij bij wijze van min achting voor het leger in zijn ondergoed op het appèl verschenen was. De mijnen en prikkeldraadversperringen die zijn aangelegd in het Oostduitse grensgebied belagen niet alleen de mensen, die naar het westen willen vluchten, maar ook de dieren hebben er veel van te lijden. In de eerste zes maanden van 1964 zijn hierdoor meer dan 100 reeën en verder een aantal wilde zwijnen en konijnen gedood. Ook twee honden kwamen hierdoor om het leven.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2