K?,S!.Dampo GEMEENTERAAD Aanwinsten Chr. Openbare Bibliotheek Axel SPORT Bekendmaking JACHTWET Langs de Scheldestromen (vervolg van pagina 1) VOORGESTELD wordt de volgende tarieven of heffingen te herzien, c.q. aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden a. Leges b. Marktgelden c. Rioolrechten d. Reinigingsrechten e. Keurlonen, vleeskeuringskring Axel f. Zwembadtarieven. Verordening op de heffing van leges in de gemeente Axel. De tarieven, die dateren van 1959, zijn voor zover andere bepalingen zich daartegen niet verzetten, meer in overeenstemming gebracht met de voor deze tijd geldende normen, waarbij mede rekening is gehouden met de tijd, welke benodigd is om de betreffende stukken gereed te maken. De leges voor de huwelijksvoltrekkingen op een ander dan het gratis uur, zijn verhoogd, terwijl enkele nieuwe tarieven zijn ingevoerd, waarvan de voornaamste zijn die voor jukeboxen speelautomaten verkoop van eetwaren vanuit gebouwen aan publiek op de openbare weg. Verordening op de heffing van marktgelden in de gemeente Axel. De kosten van het onderhoud, en met name het schoonhouden van de markt, stijgen nog steeds. Dit is mede een gevolg van het feit, dat de markt kooplieden zich niet houden aan de betreffende voorschriften. Een verhoging van deze tarieven achten B. en W. volkomen gerechtvaardigd. VOORSTEL tot het benoemen van een Gemeentegeneeskundige. De heer A. Kats heeft zijn huisartsenpraktijk over gedragen aan de heer W. G. C. Kok, die zich alhier als arts heeft gevestigd. Deze heeft verzocht als opvolger van de 'heer Kats te worden benoemd, waartegen bij het College geen bezwaren bestaan. Volgens artikel 1 van de Instructie voor de ge neeskundigen' moet de benoeming geschieden uit een voordracht van tenminste 2 personen. B. en W. bieden u daartoe de volgende voordracht aan 1. W. G. C. Kok, arts, Oranjestraat 19, en 2. Mevr. P. A. Kok-Kuijken, arts, Oranjestraat 19 (echtgenoe van no. 1). en STELLEN VOOR uit die voordracht een keuze te doen en de benoeming te doen ingaan op 1 april 1965. Wij verwachten dat de raadsleden een zware avond tegemoet zullen gaan, want niet alleen telt de agenda van deze vergadering niet minder dan 32 punten, maar bovendien zijn hier een aantal bij van ingrijpende aard, zoals o.a. de voorstellen tot verhoging van diverse plaatselijke belastingtarie ven en rechten, waarbij fikse verhogingen voor komen, waarvan wij ons kunnen indenken, dat de raad hier niet gemakkelijk een beslissing over zal kunnen nemen. Verordening op de heffing van rioolrechten in de gemeente Axel. Het karakter en de grondslag van deze verorde ning zijn principieel gewijzigd. Kwam deze heffing het was geen belasting op grond van artikel 280, doch een retributie op grond van artikel 275 der gemeentewet tot nog toe ten laste van de gebruikers van de percelen en werd als grondslag aangenomen de huurwaarde naar de toestand op 1 januari 1955, volgens ons voorstel zal de be lasting in het vervolg geheven worden van de eigenaren van de panden met als grondslag de kadastrale opbrengst van de gebouwde eigendom men en hun erven. Een en ander is in de bij dit ontwerp behorende memorie van toelichting uitvoerig gemotiveerd. Verordening op de heffing van reinigings rechten in de gemeente Axel. Verwezen moge worden naar de hiervoren ge schetste kostenstijging sedert 1955, alsmede naar de bij de verordening gevoegde memorie van toe lichting. Verordening op de heffing van keurloon vleeskeuringskring Axel. Tengevolge van de kostenstijging is voor 1965, bij handhaving van de bestaande keurloontarieven, voor de Vleeskeuringskring Axel een nadelig saldo te verwachten van ongeveer 12.000, Slechts door een verhoging van deze tarieven, die dateren van 1960, kan dit verschil worden vermin derd. Een verhoging van de keurlonen met circa 25% achten B. en W. verantwoord. Herziening van de tarieven van het gemeen telijk zwembad. De abonnements- en toegangsprijzen van het zwem bad werden per 30 juni 1964 vastgesteld overeen komstig de tarieven van de Stichting Axelse Bad en Zweminrichting. In verband met de kostenstijging, voornamelijk in de loonsector, is het gewenst dat de tarieven wor den herzien. De voorgestelde bedragen zijn 20 a 25% hoger dan die voor 1964 en liggen ongeveer op hetzelfde niveau van de tarieven van de andere zwembaden in de omgeving. Gelet op de precaire budgettaire positie van de gemeente en gehoord het gevoelen van de Finan ciële Commissie STELLEN B. en NV. VOOR de genoemde verordeningen te wijzigen conform de hierbij gevoegde ontwerpen met memorie van toe lichting. VOORSTEL tot het verstrekken van een krediet voor de inrichting van het Gym nastieklokaal bij de Openbare Lagere School. Bij de vaststelling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1965 heeft de raad een krediet ver leend, groot 235.330,— voor de bouw van het gymnastieklokaal bij de openbare lagere school. Hierbij komen nog de volgende kosten van inrich ting a. centrale verwarming van het lokaal b. inrichting van het lokaal ten behoeve van het onderwijs c. inrichting van het lokaal ten behoeve van de sport- en gymnastiekverenigingen. De totale kosten hiervan worden geraamd op 51.000,-. In overeenstemming met het gevoelen van de Com missie voor Onderwijs en Culturele Zaken en de Financiële Commissie wordt VOORGESTELD dit krediet voor de beoogde doeleinden te verlenen. VOORSTEL tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. Kats als Gemeente- geneeskundige. De heer A. Kats, Oranjestraat 19, heeft ontslag gevraagd als gemeentegeneeskundige met ingang van 1 april 1965 in verband met het neerleggen van zijn huisartsenpraktijk. B. en W. STELLEN u VOOR aan hem het ge vraagde ontslag eervol te verlenen met ingang van 1 april 1965. |j Studieboeken Ben Goerion D. Israël; Bonenfant P. Philips de Goede; Canby C. Geschiedenis van het wapen; Daems-van Ussel P. en G., Derveaux-van Ussel Kleine cultuuratlas van België;, Een van ons; Hana W. F. G. Friese klokken; Hayward J. The penguin book of English verse; Jager O. Een groe ne Pasen; Kennedy J. F. De erfenis van een pre sident; Kooiman W. J. Philippus Melanchton, Kunstgeschiedenis der Nederlanden (dl. 3), Kunst geschiedenis der Nederlanden (dl. Langenbach A., en J. R. J. Planta Wild zien; Marée P. Knut- seltips voor de tuin; Minco M. Moderne Joodse verhalen; Rheenen J. van De poedel; Riessen H. van Mens en werk; Shakespeare W. De storm; Veer P. van 't Soekarno; Warrack G. Tocht door het duister, Wereldgeschiedenis (dl. 3), Zoals er gezegd is over Koningen en Kronieken. Buitenlandse romans Barstow S. Joby; Brecht B. Die Geschafte des Herrn Julius Caesar. Romans Bom F. El, Sham, de zonnehengst; Byrd E. On sterfelijke koningin; Christie Agatha De man die geluk bracht; Curtiss U. De glimlachende moorde naar (det.)Dostojewski F. M. De gebroeders Karamazow; Fitzwilliam M. De misstap van dok ter Lindsay; Guerin J. Stampede; Konjetski V. Witte nachten van Archangelsk; Laatsman W. De patatkoning; Lugt A. van der God schudde de wa teren; Marxveldt C. van De HBS-tijd van Joop ter Heul; Nijnatten-Doffegnies H. J. van Ontaar de zoon; Risseeuw P. J. Kinderen en erfgenamen; Söderholm M. Caroline. Jeugdboeken Baljé J. P. De voetbalclub van Ratje Verheul (dl. 4); Baljé J. P. Ratje Verheul in de penarie (dl. 8); Baljé J. P. Ratje Verheul in het nationale elftal (dl. 9); Beskow E. Okke, Nootje en Doppejan; Bruna D. De school; Bruna D. Het vogeltje; Bus sel W. van Fotografie; Dulieu J. Paulus en schip per Makreel; Eising M. Als iemand verre reizen doet; Eist M. van der Toch wel fijn om te weten. Farjeon E. De lkeine goudvis; Hendrikse D. De dag waarop mijn vader huilde; Hichtum N. van Een Kafferse heldin; Hichtum N. van Schimmels voor de koets; Hygiëne in beeld; Kastner E. De burgers van Schilda; Kes D. en J. Pollman en P. Tiggers Kinderzang en kinderspel; Knight B. Dirk de jonge watergeus; Knop A. de e.a. Witveertje; Kocher H. Het geheim van de Matako-moerassen; Koenig L. Timba; Kooyman R. en T. Blom Tim en Sim; Lange-Praamsma M. de Marlieske ver dient heitjes (dl. 4); O'Brien B. Op jacht in de jungle; Pond S. G. Beruchte zeeschuimers; Schenz- feger A. Over postzegels gesproken; Vries L. de en C. van Rijsinge Lees eens mee over zaadjes en hoe zij groeien; Vries L. de en C. van Rijsinge Lees eens mee over elektriciteit en hoe die wordt opgewekt; Zuurveen T. Max de geleidehond. VOETBAL Axel heeft een kleine maar verdiende overwinning behaald op haar naaste concurrent Goes. Nu zeer dichtbij de 2e klas Ondanks zware regen vóór de wedstrijd waren voor dit topduel een kleine 1000 voetballiefheb bers op het terrein bij de watertoren verzameld. Goes moest al was het een uitwedstrijd zich niet eenzaam voelen, vele supporters hadden de Schel de gekruisd om hun spelers moreel te steunen. Bang dat keelgeluid niet voldoende zou zijn, had men ratels en een sirene meegebracht, waarmee men zich achter het Axelse doel had opgesteld. De wedstrijd Goes had de aftrap en hieruit werd in een hoog tempo een goede aanval opgezet die werd afge slagen. Maar Goes, dat minder last had van het doornatte veld, kwam terug en de snelheid waar mee dit gebeurde verraste de Axlse verdediging en deze had niet altijd het juiste antwoord. In de 3e min. kon Goes een voorsprong nemen, een afstandsschot van midvoor Debbaut ging on der de uitvallende doelman Verpoorte in het doel 0-1. Een hels kabaal brak hierdoor los onder de t Goesse supporters, de ratels en sirene werden veel- Jvuldig gebruikt, wat de altijd betrouwbare keeper Verpoorte nerveus maakte en bij een serie nieu we Goesse aanvallen hem zijn zekerheid ontnamen. De Axelse aanvallen die zeker niet zeldzaam wa ren konden niet die flitsende indruk laten als die van de tegenstander. Midvoor van Vugt, die enkele weken geleden een blessure had opgelopen, maar nu toch weer zijn plaats 'had ingenomen, kon nog niet tot zijn snel heid en doorzetten komen. Toch was Axel enkele malen kort bij de gelijkmaker zo belandde een schot van Lensen op de paal en kon de goede Goese doelman een kopbal van Herman met de vuist uit het doel ranselen. Verpoorte die na enkele verre uitlopen weer in zijn gewone doen was gekomen, heeft tot twee maal toe een zeker schijnend doelpunt weten te voorkomen. De Goese aanvallen over de rechter vleugel wa ren steeds gevaarlijk, maar de Axelse defensie had hier nu wat meer vat op gekregen en wisten een grotere achterstand te voorkomen. Met de stand 0-1 brak de rust aan. De genuttigde thee en de door trainer v. d. Velde gegeven instructies hebben beslist invloed op het Axelse elftal gehad. De combinaties waren nu veel beter en het tem po lag nu ook veel hoger dan in de le helft. Bij goede aanvallen werden verschillende schoten afgevuurd door Lensen, Herman en v.d. Hans, maar de juiste richting ontbrak of de bal werd een prooi van de Goese keeper. Het flitsende van het Goese spel was er af en de grote krachtsinspanning van de eerste helft druk te nu op hen. Een doelpunt van Axel zat in de lucht, maar vrouwe Fortuna was niet aan hun zijde. Zo be landde enkele schoten precies aan de verkeerde kant van de palen of vonden een Goes been op hun weg. Midvoor van Vugt die in de grond had geschopt kon niet meer verder spelen en moest vervangen worden. Herman verhuisde van de rechter vleugel naar de midvoorplaats. In de 30e min. ging Herman goed achter een dieptepass van Lensen aan en met een zeer hard schot maakte hij 1-1. Goes, dat nog steeds leefde in een winstroes viel hierna geheel stil en het moreel sterke Axelse elf tal wist hier uit kracht te putten. 7 min. voor het einde was het uit een voorzet van rechts dat Herman met een fraaie kopbal voor de tweede maal scoorde 2-1. Toen de goed leidende scheidsrechter het eindsig naal van deze sportieve wedstrijd floot had Axel gezien het vertoonde spel en de grote inzet van alle spelers een kleine maar zeer verdiende over winning behaald, wat haar nu wel zeer dicht bij een plaats in de 2e klas heeft gebracht. Jammer was het dat na ongeveer een kwartier spelen de linksachter van Goes N. Krijger bij een botsing waarbij zeker niet van ruwheid sprake was een hersenschudding opliep. Dokter Boor die de eerste hulp verleende liet hem per ambulance naar Goes vervoeren. BILJARTEN Fortuna lijdt kleine nederlaag tegen W.B.S. Zaterdagavond had de biljartvereniging „Fortuna" in haar clublokaal bij Groothaert W.B.S. uit Walsoorden te gast. Na een spannende strijd moest „Fortuna de over winning laten aan de Walsoordense biljarters. Fortuna behaalde 444 caramboles, Walsoorden bereikte een totaal van 470. J. Baert - F. Groothaert 98-78 A. Neve - A. Dieleman 37-52 D. Arens - F. Dhaene 65-39 J. Polfliet - A. Rinn 44-38 D. Baert - C. Hoogstraete 58-78 A. v. d. Bosch - P. Scheele 45-20 J. Arens - A. Hoogstraate 65-79 G. Bogaert - J. Dieleman 58-60 Totaal 470-444 Aanvragen voor het verkrijgen van een jachtakte voor het komende seizoen dienen vóór 1 april a.s. te worden ingediend. Het daartoe te gebruiken aanvraagformulier is kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Dit formulier moet in tweevoud worden ingediend, waarbij twee pasfoto's moeten worden gevoegd van degene, voor wie de akte bestemd is. Aan hem, die nog geen achttien jaar is, kan geen jachtakte worden uitgereikt. Voor een minder jarige boven die leeftijd moet de vader, de moeder of de voogd de aanvraag ondertekenen en indienen. Behalve voor gastjagen zuil enaanvragers in het algemeen over een jachtveld moeten kunnen be schikken, dat de vereiste afmetingen bezit. Voor een gewone jachtakte is verschuldigd 15,— zegelrecht, 40,— recognitie, 10,— bij drage Jachtfonds en 10,— gemeentelijke leges. AXEL, 12 maart 1965. Het Hoofd van de plaatselijke politie M. K. van Dijke. DE STRIJD IN DE BEKER KADER-WEDSTRIJDEN Zaterdag en zondag zijn in het clublokaal van Biljartvereniging „A.B.C. Café „De La Paix een deel van de partijen gespeeld in het toumooi om de beker-kader 38/2 van district Walcheren—Zuid- Beveland. Deze beker moest verdedigd worden door onze stadgenoot R. Dieleman. In de gespeelde partijen was grote spanning, zo Behalve voor gastjagen zullen aanvragers in het enkele caramboles. De heer M. J. Verlinde die pas voor de eerste maal aan een toumooi deelneemt wist hier in deze strijd een goed figuur te slaan. Zo zal dan zaterdag 27 maart om 8 uur de finale partij plaats vinden tussen de titelhouder R. Diele man en de comingman M. J. Verlinde. Zowel Dieleman als Verlinde wisten een partij te beëindigen in 17 beurten. De stand |gesp. gew. gelijk verl. pnt. 1. R. Dieleman 6 6 0 0 12 2. M. J. Verlinde 6 4 0 2 8 3. J. Leeraert 8 3 0 5 6 4. R. Claessen 7 2 0 5 4 5. Th. P'latjouw 8 2 0 6 4 Op 1 september a.s. Opening R.K. Bejaardentehuis te Temeuzen. Het is de bedoeling dat op 1 september a.s. het r.k. bejaardencentrum „De Bliede" van de St. Wil- librordusstichting te Temeuzen zal worden ge opend. De bouw van het tehuis, dat onderdak zal bieden aan 87 bejaarden, is zo goed als voltooid. Momenteel is men met de afwerking dóende. In middels heeft de directrice, mej. M. Ruys uit Bre da, reeds haar intrek genomen in „De Bliede". Zij legt de eerste contacten met de toekomstige be woners van het tehuis, dat is verrezen aan de Al- berdinck Thijmstraat. Enkele weken voor de ope ning zullen de betreffende bejaarden zich in „De Bliede" installeren. Gemeenteforum W aaslandZ- Vlaanderen Donderdag 25 maart a.s. wordt er des avonds in de Salons Carlton te Sint Niklaas (Belgie) een g emeenteforumNV aasland-Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Aan de orde komen de vragen: „Wat hebben wij elkaar te bieden?, „Wat kunnen wij van elkaar Ieren, Wat kunnen wij samen doen?" In het forum zullen zitting nemen de burgemees ters F. van Dorpe van Sint Niklaas, C. J. van Hootegem van Hontenisse, P. Molthoff van Hulst en R. Verbeke van Kemzeke. Als voorzitter zal optreden dr. jur. N. de Witte, arrondissements commissaris. De organisatie berust bij het Erasmusgenootschap. afdeling van het Algemeen Nederlands Verbond voor het Land van Waas en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, onder auspiciën van de Vereniging van burgemeester en secretarissen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en het regionaal comité Waasland van de stichting Lodewijk De Raet. Julianaziekenhuis in Temeuzen heeft uitbreidingsplan. Het bestuur van het Julianaziekenhuis te Temeu zen heeft momenteel plannen in studie voor een aanzienlijke uitbreiding van het tien jaar oude zie kenhuis. De gedachten gaan uit en daartoe is ook een aanvraag ingediend naar een uitbrei ding met niet minder dan 200 bedden, hetgeen de accomodatie zou brengen op 350 bedden. „Wij moeten evenwel nog eens precies uitkienen wat er op het beschikbare terrrein haalbaar is, zo dat wij zelf nog niet weten wat en hoe het wor den zal", vertelde ons ds. W. J. van Meeuwen, uit Hoek, die voorzitter is van het ziekenhuisbe stuur. Wel kon hij ons bevestigen dat het bestuur officieel heeft besloten een uitbreiding van het zie kenhuis in studie te nemen. „Evenals vele andere instanties worden ook wij geconfronteerd met de ontwikkelingen welke zich in en rond Temeuzen voordoen. Om daarmee ge lijke tred te kunnen houden, hebben wij plannen moeten maken om bij de tijd te blijven. Met na me het laatste jaar is merkbaar geworden dat de ruimte in het Julianaziekenhuis krap wordt en dat heeft ons doen besluiten de uitbreiding in studie te nemen", aldus ds. Van Meeuwen. Overigens be tekent dit niet dat het ziekenhuis met lange wacht lijsten heeft te kampen. Voor urgente gevallen zijn er immers uitwijkmogelijkheden in de buurt zoals naar de ziekenhuizen te Sluiskil en Hulst. „Maar zodra het nodig wordt, hopen wij toch met de uitbreiding te kunnen beginnen. Wanneer dat zal zijn, ligt aan een aantal factoren, zoals de ver dere ontwikkelingen, het gereed zijn van de plan nen en het verkrijgen van de noodzakelijke goed keuringen. Eén en ander kan nog al wat tijd in beslag nemen", zo zei ons ds. Van Meeuwen. Kennis politieman had boter bij zich. De Aardenburgse opperwachtmeester van de rijks politie, A. Z. heeft dezer dagen een bijzonder on prettige belevenis gehad, tijdens een verlofritje in het Belgische Vlaanderen. Z„ die een paar dagen verlof had, maakte van die gelegenheid gebruik enkele kennissen te bezoeken in de buurt van Clin- ge, waar hij een aantal jaren als postcommandant heeft gestaan. Even over de grens in het Belgische De Klinge, bezocht hij het echtpaar G.-M., dat daar een schoenhandel drijft. Z. bood de 67-jarige mevrouw L. G.-M. aan haar mee te nemen naar Sint Ni klaas, waar zij wederzijdse kennissen hebben. On derweg - in de buurt van Sint Gilliswaes - werd de wagen aangehouden en onderzocht door doua niers van „de vliegende brigade" uit Lokeren die in de boodschappentas van de 'bejaarde dame tien kilo boter aantroffen, die weliswaar op Belgisch grondgebied werd vervoerd, maar uit Nederland afkomstig bleek. Tegen mevrouw G.-M., eigenaresse van de boter werd proces-verbaal opgemaakt, maar bovendien werd de auto van de zeer verbouwereerde Z„ waarmee de boter was vervoerd, in beslag geno men. Eerst nadat de Belgische dame een borgsom had gestord, werd de personenauto vrijgegeven. Na een voorlopig onderzoek door de Nederlandse en Belgische douane- en politie-autoriteiten zo werd ons medegedeeld, is gebleken dat de Neder landse politieman er ongemerkt is ingelopen. Uiteraard moest de zaak op dezelfde wijze wor den onderzocht als bij een burger. ZOMERHUISJES t.h. in div. vakantiecentra, aanvragen m. bijsluiting van 50 ct. post zegels aan postbus 1251, A'dam.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3